V.YPEREN MARKT 18 GOUDA ZW [uUt hu Een grote sortering Kleurenfilms Foto Sjaak Noteboom Het KALASIRIS corset CORQETSPEGIRRLZflflK Hanneke verliest de strijd Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. Van. 9.30 uur Ds G. Boer, Lunteren. Nam. 6.30 uur Ds J. R. Cuperus. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds J. R. Cuperus Nam. 6.30 uur Ds D. J. van Dijk Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 16 V.m. 9.30 uur Ds J. A. Péters, Den Haag. Nam. 7 uur Ds E. H. Kalkman. Gereformeerde Kerk. V.m. 9 en 10.30 uur en nam. 6.30 uur Ds. F. Vroon, Rotterdam Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst donderdag 30 april nam. 7 uur Ds M. A. Mieras, Krimpen a.d. IJssel. KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C. A. B. van Drunen. Kapelaan: A. P. G. Krempel Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 7 en 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. Lof: elke zaterdag- en zondagavond 7.30 uur. Biechtgelegenheid: 's zaterdags van 5-8 uur. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr C. A. de Geus. EEN EIGEN ZAAK BEGINNEN £tl w-ij Heb je geld dan doe je won deren, heb je het niet, dan kun je de hei op, zegt, in iets min der gekuiste taal, een bekend spreekwoord. Menig middenstander zal ge neigd zijn het anders te zien. Wie geen geld heeft, zeggen zij wordt geholpen. Wie zichzelf kan redden moet ook verder maar alleen zien dat hij er komt Maar zo is het niet Een middenstander, die het aandurft in een nieuwe Wijk te beginnen, kan via het Algemeen Waarborgfond voor de Middenstand (of het fonds van zijn branche) een hypothecair en inrich tingskrediet krijgen. Maar deze tussenkomst heeft nog vele voordelen meer. Het Waarborg fonds onderzoekt nauwkeurig de ex ploitatiemogelijkheden van het te vestigen bedrijf. Het houdt rekening met tal van factoren en zelfs wanneer het resultaat van clit onderzoek is, dat geen krediet kan worden verleend is de aanvrager, dank zij dit advies, een debacle bespaard. En wij Wij die ons zelf kunnen redden, die geen Waarborgfonds en geen krediet nodig hebben, wij worden aan ons lot overgelaten, wij moeten het zelf maar bekijken Als wij besluiten de nieuwe woonwijk in te trekken, de zekerheid van een bestaand bedrijf prijs te ge ven en te gaan pioneren, doen we dit geheel en al op eigen risico. Maar zo is het niet Ook zij Wanneer het Waarborgfonds, op ini tiatief der Middenstandsorganisaties en met garantie van de Staat, bevor dert, dat ook en juist in de nieuwe woonwijken de zelfstandige midden stander zijn plaats inneemt en be houdt, omvat dit streven niet slechts de nieuwelingen maar allen, ook ei genaars van bestaande bedrijven, die deze stap willen wagen. En al behoe ven ze daartoe geen hypothecair, en inrichtingskrediet, ze nemen toch een groot risico. Het is uitermate wense lijk en zelfs noodzakelijk, dat zij zich niet in een avontuur storten, dat geen der faktoren die hun vestiging zowel gunstig als ongunstig zouden kunnen beïnvloeden, him onbekend blijft. Het apparaat van het Waarborg fonds, zijn deskundigheid en ervaring staan ook ten dienste van hen, die geen krediet vragen. Tegen een redelijke vergoeding wil het ook voor hen een grondigonder- zoek instellen, of vestiging van een bedrijf op het door hen beoogde punt kans van slagen biedt. Zij ontvangen dan een uitvoerig rapport, een ex ploitatiebegroting met eèn raming van omzet, brutowinst, gedetailleerde kosten en nettowinst, zomede een verantwoord financieringsplan. Da middenstander, die zijn besluit baseert op zulk een doorwrocht rap port, doet geen stap in het duister. Te veel hangt er van af, dan dat hij niet alles zou doen om eèn duidelijk, op cijfers en feiten gebaseerd beeld te krijgen van de kansen en/of de be zwaren. Middenstand houd stand Het verdwijnen van de middenstan ders uit onze samenleving zou een calimiteit betekenen. Toch, wanneer men het pessimistich ziet, en lét op de zware strijd om het bestaan van zo menig middenstander, lijkt het er wel eens op, dat deze verdwijning van de middenstand uit het huidige maatschap pijbeeld nog maar een kwestie van tijd is.. Dat is echter helemaal geen on weerhoudbare ontwikkeling. Maar er worden nog zoveel kapitaal inspan ning en energie vermorst, zovele ide- Pluimveehoekje DE KUIKENPERIODE Onnodig te zeggen, dat ook zieke kuikens dadelijk opgemerkt en ver wijderd dienen te worden, waardoor mogelijke verspreiding van die ziekte voorkomen wordt. Afgezien nog van da gevaren daaraan verbonden, is dok teren aan kuikens niet lonend, zodat afmaken, daarna verbranden of wel zeer diep begraven de voorkeur ver dient. Door die voortdurende opmerkzaam heid, gevolgd door schifting der kui kens, verkrijgt men ten laatste groep jes haantjes en hennetjes, die zonder stoornis in de kortst mogelijke tijd krachtig zijn ontwikkeld. Zulke dier tjes moeten dan van een afzonderlijk merkteken woirden voorzien, omdat te vernachten is, dat ze voor de fok kerij zeer geschikt zullen zijn. Bij de opvoeding van de kuikens dient men zich goed bewust te zijn van de reusachtige ontwikkeling die volbracht moet worden van af het ogenblik, dat het kuiken uit het ei komt, totdat het b.v. 6 maanden oud is. Er gaan jaarlijks veel kuikens over stuur ten gevolge van te veel eten, maar een nog groter aantal kuikens kan zich niet op tijd en ten volle ontwikkelen door gebrek aan de stof fen welke zij voor hun ontwikkeling hard nodig hgbben. Kuikens, die zich niet normaal kun nen ontwikkelen, hetzij door ziekten, hetzij door het onthouden van het geen zij nodig hebben, zullen daarvan hun verder leven de nadelen onder vinden. Door de valnest-controle is her haaldelijk gebleken dat sommige slechte legsters uiterlijk niet of zeer weinig verschilden van da goede en zeer goede legjïtelrs; de oorzaak is hoogstwaarschijnlijk te zoeken in het feit dat dergelijke dieren niet oor deelkundig zjjn opgevoed. Het is mijn vaste overtuiging dat alle kuikens, zelfs de afstamm dingen van goede en beste legsters door een onoordeelkundige opvoeding slechte legsters worden. alen vernietigd doordat men niet, zo- eerst de kosten overweegt. Voor de middenstander individueel als het bijbelwoord zegt, nederzit en vooral wanneer het hem nog aan er varing ontbreekt, is het dikwijls moei lijk, en soms te enen male onmogelijk, zich een beeld te vormen van de kan sen die er liggen in het eigen bedrijf, dat hjj zo graag wil stichten, hetzij door overneming van een bestaande zaak, hetzij door vestiging in een nieuwe wijk. Niet slechts door kredietverlening wordt hem hulp geboden, maar de cijfers en feiten die hem worden ver steekt in het rapport van het Waar borgfonds bebakenen de weg die hij gaat en die anders in vele gevallen slechts een tocht door onbekend ge bied, met valkuilen, moerassen en al lerlei hindernissen, zou zijn. De middenstander moet stand hou den in onze samenleving. Niet alleen de middenstandsorganisaties denken er zo over, ook de regering is hiervan blijkbaar overtuigd. In samenwerking is hierdoor tot stand gekomen: het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand. En wie de veilige weg wil gaan, wie geen onnodige risico's wil lopen en zich niet wil storten in een onzeker avon tuur, die zal de weg weten te vinden naar het bureau van dit fonds aan de Sarphatikade te Amsterdam. Deze stap kan voor u betekenen het verschil tussen mislukking en succes, tussen ellende en geluk, tussen zijn en niet-zijn. Medische rubriek GALSTENEN Talloze mensen dragen een gevulde knikkerzak met zich mee. Niet om dat zij zo graag knikkeren of bijgelo vig zijn, zoals u misschien zoudt den ken! Velen zijn zich de aanwezigheid van deze knikkers niet eens bewust anderen daarentegen maar al te pijn lijk. We doelen hier, zoals de titel van dit artikel U al wel deed vermoeden, op een galblaas, gevuld met stenen. De aanwezigheid van galstenen is een afwijking, die we vooral zien bij wat dikkere vrouwen tussen de 30 en 50 jaar. Al zijn ook magere vrouwen van andere leeftijdsgroepen en man nen niet velen steendragers, boven genoemde groep heeft toch de groot ste kans vroeger of later last van gal stenen te krijgen. Zoals gezegd geeft de aanwezigheid van galstenen niet altijd tot klachten aanleiding. Maar dit zal U duidelijker worden als we eerst iets over de normale galblaas, de lage knikkerzak dus, vertellen. 5 Dit orgaan, dat We naar grootte en vorm misschien het beste met een kleine peer kunnen vergelijken, be vindt zich rechts boven in de buik, vlak onder de lever. Beide organen NAAR DE DOLLEN in het schons voorjaar met z'n sprankelende kleuren een kleurenfilm in Uw camera. voor iedere camera vindt U bij Zuidkade 22, telefood 677 werken zeer nauw samen. In de lever wordt n.l., naast vele andere stoffen, de gal geproduceerd die nodig is voor de spijsvertering. Van de lever loopt een buis naar het bovenste deel van de dunne darm, waardoor geproduceerde gal zich naar de plaats van bestemming, de darm, begeeft. De galproduktie heeft vrij constant plaats en de daim krijgt dus regel matig wat gal toegevoerd. Maar de spijsvertaringsprocessen zijn minder constant: na het eten moet plotseling een gjrote hoeveelheid voedsel ver- J werkt worden, terwijl er tussen de maaltijden in niet veel te doen is. I Wat doet een fabrikant als de vraag naar zijn produkt aan schommelingen ondelrhevig is Voorraden vormen. Ditzelfde gebeurt ook in het lichaam: d'e produktie gaat kegelmlatig door, maar overtollige voorraden worden op geslagen in de voorraadschuur - de galblaas. De buis die van de lever naar de darm loopt, heeft een zijtak die naar de galblaas voert. Via deze zijtak kan de gal dus naar verkiezing of naar de opslagplaats, de galblaas, stromen, of terug vanuit de galblaas, weer via de grote galbuis (die van lever naar darm loopt) naar de darm. Stelt U zich dit even goed voor ogen, want dit is belangrijk voor een goed inzicht in de klachten die galstenen kunnen geven. Af en toe zien we, dat in de opslag plaats niet alles naar wens gaat. Over de oorzaken hiervan zullen we nu niet praten het zou ons te ver voeren en bovendien is hierover het laatste woord nog lang niet gezegd. Genoeg is het, te weten, dat soms in de vloei stof klontering optreedt. Kleine klont jes groeien door aankoeken tot grote aan, zodat tenslotte de galblaas gevuld iis, mat meestal verscheidene erwt tot pruimgrote stenen. Bljjven deze stenen rustig op hun plaats, dan bemerkt de patient niets of weinig. Gaan de stenen echter op weg, via zijtak en grote galbuis, dus met de galstroom mee, naar de darm, dan is de kans groot dat ze in deze buis voor kortre of langere tijd vast blijven zitten. Voor de buis is dit een zeetr ongewensts toestand» zodat er een heftige kramp optreedt, de gal- steenaanval of koliek is geboren. Deze pijnaanval duurt meestal en kele uren en is zo hevig, dat veelal een injectie, die ten doel heeft de kramp op te heffen en de pijn te .ver minderen, nodig zal zijn. De pijn kan in verschillende uitstralen en noopt de patient tot heen en weer rollen door het bed. Soms zien we geelzucht optreden. Deze ontstaat als de verbinding tus sen lever en darm, de grote galbuis dus, versperd is. De gal zal dan in de lever gaan stuwen en in het bloed komen, zodat we de patient geel zien worden. Bevindt de verstopping zich in de zijtak die naar galblaas leidt, dan is dus de voorraadschuur uitge schakeld, maar kan de afvoer van de gal uit de lever naar de darm nor maal doorgaan. Er komt dan dus geen gal in het bloed1, zodat de pa tient zijn normale kleur behoudt. Als de aanvallen met geelzucht ge paard gaan, zal operatie meestal nood zakelijk zijn. Treedt geen geelzucht op, dan zal de behandeling wisselen. Verschillende faktoren spelen hierbij een rol, zoals de duur en frequentie der aanvallen, en het al of niet op treden van koorts. Mogelijk zullen we hierop in een ander artikel nog eens nader in kunnen gaan. Sport in 't kort V.V. WADDINXVEEN Afgelopen weekend wist het 2e zaterdag elftal een keurige overwin ning met 4-0 te behalen op Jodan Boys 4 en kwam zodoende iets verder uit de gevaarlijke zone. In deze wed strijd was vooral rechtsback de Leeuw in uitnemende vorm. De B-junioren wisten ook nog een puntje mee te nemen uit de wed strijd tegen Groeneweg B, wat zeker een mooie prestatie genoemd mag worden. De C-junioren gingen bij Donk C met 6-0 roemloos ten onder. Voor het a.s. weekend staat voor het le zat. elftal wel de belangrijkste wedstrijd van dit seizoen voor de boeg tegen medekoploper Be Fair. Baide ploegen hebben evenveel ver- liespunten en gezien de nog resteren de wedstrijden voor beide ploegen van gelijke waarde zijn geloven wij, dat in deze wedstrijd het kampioen schap van de afdeling beslist zal wor den. Wij vertrouwen op een prettige wed strijd en aan een voorspelling wagen wij ons niet, daar in deze wedstrijd verschillende factoren meespelen. Van de junioren komen dit week end alleen de C junioren binnen de lijnen en wel tegen Boskoop C, ter wijl deze spelers ook a.s. maandag avond spelen tegen W.S.E. C. Wedstrijdprogamma a.s. weekend Waddinxveen Z1 - Be Fair I aanvang 4 uur Waddinxveen C - Boskoop C aanvang 2,45 uur Oefenwedstrijd Waddinxveen 1-2 aanvang 2,30 uur Maandagavond WaddinxveenC - W.S.E. C Aanvang 7 uur W.S.E. NIEUWS. WSE I gaat naar Schoonhoven 3 om daar te proberen de puntjes mee naar Waddinxveen te nemen en er zal hard aangewerkt moeten worden om het zo ver te brengen, want ook Schoonhoven is een van de kansheb bers voor de bovenste plaats. WSE 2 heeft rust. WSE B speelt in Gouda tegen Ona B wat wel een nederlaag zal worden, en tenslotte speelt WSE c op maan dagavond 7 uur tegen Waddinxveen c. NIEUWS OVER DE TRAINING. Alle leden worden er op attent ge maakt dat dinsdag 28 april de veld- training begint onder leiding van de heer Bijl. Houdt dus de donderdag avond vrij. Het was de bedoeling vol gende week donderdag te beginnen, maar wegens Koninginnedag is het een week later. DAMVERENIGING EXCELSIOR. Uitslag 31ste ronde van de onderlinge competitie. M. SmithP. C. Treffers 1-1 A. BlonkA. A. Rietveld 1-1 D. H. ZwanenburgG. Heeren 2-0 C. H. KrampA. van der Flier 2-0 W. v.d. Heijden—T. H. Twigt 0-2 J. L. de Rijke—A. N. Littooij 1-1 H. TroostA. Compeer 0-2 SCHAAKVERENIGING W.S.V. Uitslagen laatste ronde wintercom petitie. le tiental. J. TolP. Broer 0-1 P. v.d. Heijden1W. van Vuuren 0-1 A. VersluisJ. van Oort h-i 2e tiental. A. LittooijP. v.d. Hoek 1-0 W. van OortW. A. van Os 1-0 P. PerdijkW. A. den Boer 1-0 C. H. B. van Latensteijn W. A. den Boer 1-0 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: blauwe herenregenjas; 2 sleuteltjes; Verloren: glacé dameshandschoen; 5 bankbiljetten; schaafstok. Maandag a.s. wordt de jaarverga dering gehouden. I.v.m. het feit, dat er enkele belangrijke punten op de agenda voorkomen, wordt aan alle leden verzocht aanwezig te zijn. Natuurlijk had hij haar vanmor gen gekust, vgpr hij vertrok. Maar de zoen was anders geweest. Ze kon het niet definiëren. Er was plotseling iets tussen hen in te staan gekomen. Maar wat Kwamen er opnieuw donkere wolken boven haar huwelijksleven Wel, je zei toen, Ik ken je nu al bij na twee jaar. Je bent een uitstekende kracht op kantoor en ik ben ervan overtuigd, dat ik nooit meer zo'n kracht terug krijg, als je te enigertijd gaat vertrekken. Toen Dubois 's middag; thuis kwam keek ze hem oplettend aan, maar ze kon niets bijzonders aan ham ontdek ken. Ook die avond niet. Zelf stelde hij voor een paar uurtjes naar zee te gaan en aangezien hij moe was, gin gen ze met de klein? wagen en nam Hanneke achter het stuur plaats. Ze baadden een half uurtje en zaten toen tot donker op een terras. En toen hij haar 's avonds thuis weer in zijn ar men nam, suggereerde Hanneke zich- zefl, dat ze spoken had gezien. Mis schien betekende het niets, was het toeval. De moeilijkheden kwamen echter op nieuw, nu op een heel andere wijze. In het midden van juli deelde Dubois aan het avondeten mede, dat ze bei den uitgenodigd waren voor de jaar lijkse soiree van mevrouw Ds Geest Van Swinderen. Koop morgen maar een nieuwe avondjapon, en eventueel andere dingen die je meent nódig te hebben, want ik wil; dat js entree daar het gesprek van de dag zal zijn. Hanneke liet kletterend de lepel in de soep vallen. Alle kleur is uit haar gezicht verdwenen en ze ziet haar man verschrikt aan. Wie, zei je Hij keek haar blij lachend aan en Weekagenda Zaterdag 25 april. Wandelmars W.I.K. Woensdag 29 april. Ouderavond Chr. Muloschool. Maandag 27 april. Afscheidsavond J. van Amerongen in de Unie. Dinsdag 28 april. Ledenvergadering Groene Kruis in De Unie. Dinsdag 5 mei, 2 uur, Bejaardenmid dag in Herv. Wijkgebouw. Dinsdag 5 en woensdag 6 mei. Uit voeringen Herv. Jeugdkoren in Herv. Wijkgebouw, 7.30 uur. Maandag 4 mei. Herdenking Gevalle nen in Geref. Kerk. V.G.L.O.-TENTOONSTELLING. In aansluiting op het ingezonden artikel „Modern Levensonderwijs" lette men op de eerstvolgende adver- tie over de tentoonstelling. BE FAIR NIEUWS. Afd. Voetbal. Mochten we de laatste weken en kele belangrijke successen van het derde elftal melden, thans moet ge zegd worden dat Zwammerdam de opmars van de wit-zwarten gestuit heeft en beide punten verloren zijn gegaan. De nederlaag was weliswaar klein 2-3. Het A-elftal heeft ook de laatste punten die te behalen waren aan Spi rit A moeten afstaan, doch B verste vigde haar positie met een mooie overwinning op Nieuwerkerk. Ook Cl heeft ons met een klinken de 9-0 overwinning laten zien, dat zjj de naam „leider" in haar afdeling ten volle waard is. Da Benjamins hebben deze keer niet zo'n beste beurt gemaakt, want na een 2-0 voorsprong, presteerde men het nog om met 5-2 te verliezen. Jammer jongelui, zaterdag doen we het echter zeker? Volledige uitslagen: Be Fair HlZwammerdam III 2-3 Spirit ABa Fair A 5-2 Nieuwerkerk B—Be Fair B 0-2 Boskoop C2Be Fair Cl 0-10 Be Fair C2—Ona C4 2-5 Programma voor a.s. zaterdag: Waddinxveen I—Be Fair I 4 uur Be Fair HlSchoonhoven I 4 uur Gouda C5Be Fair C2 2 uur Maandagavond 7 uur. Be Fair C3—Donk C2. Zoals men ziet staan er voor deze week enkele belangrijke wedstrijden op het programma. In de eerste plaats de derby WaddinxveenBe Fair, de ontmoeting waarin beslist zal worden wie voorlopig de leiding in dei le klas zal namen. Gissingen maken is o.i. uiterst riskant en nutteloos. We hopen op een prettige wedstrijd. Maandagavond komen de junioren in de belangstelling te staan want dan krijgen de C-'s Donk C od bezoek en zien onze jongens kans deze wedstrijd te winnen, dan is het rijwel zeker dat men zich straks kampioen mag noe men. DINSDAGAVOND GEEN TRAINING. Men wordt er op attent gemaakt, dat de training van a.s. dinsdagavond verschoven wordt naar a.s. woensdag avond op de gewone tijd. SPORT-SCHAKEL NIEUWS. Willen degene die deze maand zijn aangewezen om de copy voor ons clubblad te verzorgen, uiterlijk maan dagavond dit op het redactie-adres bezorgen. antwoordde Ja, dat is een hele eer, Hanneke. Mevrouw De Geest Van Swinderen is een autoriteit in de we reld van de reclassering. Vrijwel alle leden van de rechterlijke macht uit de stad komen op haar jaarlijkse soi ree en ze heeft me zelfs persoonlijk uitgenodigd. Weet je wat ze zei Ik heb al zoveel liefsvgehoord van je jon ge vrouw, dat ik me er Op verheug met haar kennis te maken. Aardig he? Mevrouw De Geest Van Swinderen herhaalde Hanneke. nog steeds haar maar aankijkend. Ja, vind je het niet geweldig? Ze schudde haar hoofd. Nee, ik vind er niets aan. En ik zal er ook niet heengaan. Maar Hanneke, ben je nu helemaal stapelo pardonMaar dat kun nen we toch niet weigeren! Dat zou ..een onvergefelijke belediging zijn, als we haar uitnodiging afslaan. Stel je voor: mevrouw De Geest Van Swin deren nodigt je uit voor haar soiree en we zouden weigeren. Dat zou het einde betekenen van mijn carrière in de stad hier. Je begrijpt niet, wat dit zou betekenen, Hanneke. Het einde van je carriere, zei ie r.r.. Staat' of valt die dan bij de gratia van die mevrouw Van Swin deren Is zij degene, die benoemt en ontslaat Je begrijpt het niet, Hanneke. Haar oordeel is toonaangevend in dergelij ke dingen. Zij is al vele jaren presi dente van de reclaseringsvereniging en. op dit terrein heeft zij ontzaglijk veel goeds gedaan. Talloze malen heeft zijn ontspoorde vrouwen, nadat ze hun straftijd hadden uitgezeten, in haar huis opgenomen en aan werk gehol pen als dienstmeisje en zo. Ze zou met zijn steungevende constructie, is de oplossing bij al Uw moeilijkheden met Uw figuur. Onontbeerlijk bij corpulentie, verslapte spieren, rug pijn, na operaties etc. Komt vrijblijvend passen ALLEENVERKOOP FEUILLETON No. 35 door JOKE DE VALK

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 6