Weekblad voor Waddinxveen 4 B ftlóeder de Vrouw De Spiegel van de week 'i ROUWER Spit,Spierpijn UadeAl maak maedekdag •M'.IJ.I Gemeenteraadsvergadering van vrijdag 1 mei 1959 kraijesteijn Huidgenezing PUROL £le aanHedmg tmaak U ap, loocM No. 723 vrijdag 8 mei 1959 14e jaargang Adres redaktie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Professor Beel is thans voor de tweede maal aangewezen als forma teur. Het is opvallend dat in het of ficieel communiqué voor het eerst over een krisis wordt gesproken en dat er vooral op spoed wordt aange drongen. Professor Beel zal wat concreter kunnen zijn dan zijn voorganger prof. de Quay, die nog niet op de hoogte was van de uitslag van het rapport betreffende de huren, de melkprijzen en de lonen van de Sociaal Ekonomi. sehe Raad. Prof. Beel heeft inmiddels laten we ten, dat hij de komende dagen nodig heeft voor het bestuderen van het pro gram dat aan het nieuwe kabinet ten grondslag zal liggen. Men is het er nog niet over eens of prof. Beel een kabi net met of zonder socialisten wil. Het is opvallend dat zelfs de liberalen niet meer terughoudend zijn ten aanzien van dit laatste punt. Hoewel het bij vage aanduidingen is gebleven. Prof. B$\el zal eventueel het werk van zijn viórganger af kunnen maken. Bepaalde mensen in ons land schij nen uitermate veel belangstelling te tonen voor lichte wapens. Uit het ma gazijn van de Oranje Nassau-kazerne te Amsterdam werden 2000 patronen, 4 revolvers en 5 pistolen verduisterd. Dit is reeds de tweede maal in on geveer drie weken, dat een inbreker - wellicht zijn het er meerdere - kans zien wapens weg te nemen uit het ma gazijn. De vorige maal werden zes stenguns ontvreemd. De vraag rijst on middellijk, waarvoor deze wapens zul len worden gebruikt.voor een over val? Overigens is het een raadsel dat men uit de karzerne zo maar wapens kan meenemen, zonder dat iemand er ook maar iets van merkt. De bewa king laat dus te wensen over Het wegblijven van school zonder toestemming van het schoolhoofd zal voor de leerlingen moeilijker worden, daar de Amsterdamse kantonrechter Strenger gaat optreden tegen weg blijvers en ontduikers van de leer plichtwet. Dit zal ongetwijfeld een ge volg zijn van de aktie die de Amster damse politie voert tegen nozem-ben des. Uit het rapport naar de oorzaak van de nozem-aktiviteiten bleek, dat spijbelen een belangrijk aandeel heeft. Afspraken werden dan gemaakt in café's, die meestal ook niet zo guns tig bekend staan, alwaar plannen wer den gesmeed voor een of ander snode plan. Het spijbelen nam in Amster dam met de dag toe en men zal zelfs voornamelijk Duitse toeristen, kwam ons land bezoeken. Alle hotels in de grote steden waren volgeboekt en de VVV in de hoofdstad moest zelfs ge bruik maken van particuliere adres sen. Naar schatting een half miljoen buitenlanders veroverden Nederland. De Keukenhof telde in de afgelopen dagen honderdduizend bezoekers. Am sterdam heeft nog nooit zoveel toeris ten tegelijk gehad. Ook Zandvoort had het druk, de parkeerplaatsen aldaar stonden propvol met buitenlandse wagens. Opvallend was dat ook dit keer zeer veel toeristen in het zuiden en oosten van het land zijn gebleven, in plaats van naar het Westen te trekken. 9/i olie. qoede. ÜMenMedi/ujtuiJlen in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons VERGEET DE MOEDERDAG NIET Wie het grote voorrecht heeft nog een moeder te bezitten, beseft soms maar half wat deze vrouw in het ge zin betekent. Kinderen waarderen moeder onvoldoende, omdat ze er niet bij nadepken wat ze allemaal aan haar te danken hebben: het leven zelf, de hele opvoeding, de eerste troostwoord- jes, de heerlijke spelletjes van de jeugd, de eerste wankele stappen op hun levenspad, het voedsel, de verple ging bij die akelige kinderziekten, een beetje begrip bij de moeilijkheden op latere leeftijd. Moeder zorgt toch elke dag maar weer, dat ieder op tijd en goed gekleed, gewassen en gevoed het huis uit kan; moeder verstelt de kleren en wast, moeder zorgt voor het eten en voor de lekkere hapjes; moe der deelt haar huishoudgeld zo in, dat er kleren gekocht kunnen worden, dat er altijd iets goeds op tafel komt en dat de snoeperijtjes niet vergeten worden. En wat heeft vader allemaal aan moeder te danken Zonder haar zou hij maar een droevig figuur slaan in zijn eigen gezinnetje, zou hfj het huis houden niet baas kunnen en de kinde ren geen verzorging kunnen geven, jazou hij ook het geld niet op de juiste wijze weten te besteden. Een huis zonder moeder is een ka le, lege, ongezellige, koude en onbe woonbare woning. Wie zijn moeder verliest, zou al het andere wat hij heeft willen geven om zijn moeder te rug te krijgen. Maar helaas is het niet mogelijk. En dan komt de wroeging en spijt, dat hij of zij moeder niet eer der en meer gewaardeerd heeft. En dat hij moeder niet wat verwend heeft. O, kinderen die nog een moeder hebben, vergeet niet deze moederdag. Het is zo'n kleine moeite om iets op zij te leggen voor haar, die alles ge daan en geofferd heeft om jullie groot te brengen, jullie orde en netheid te leren en je de middelen te verschaf fen om zo gelukkig mogelijk te zijn. Do? op die ene dag in het jaar, dat je bewust aan haar denkt, eens wat meer dan alleen een kleinigheidje ge ven. Probeer te weten te komen, wat moeder het liefst heeft en probeer - desnoods gezamenlijk met de andere leden van het gezin haar hartewens te vervullen. Het zou wel eens de laatste keer kunnen zijn, dat je iets voor haar doen kon. En dat laatste zeg ik uit ervaring, want een keer is het de laatste maal en niemand zal te voren Houdt moieder van kersenbonbons of van chocolade Breng eens een grote doos voor haar mee. Is ze dol op plantjes of bloemen Ga dan met je spaarpot naar de bloemist en laat eens een mooi bakje opmaken, het kost niet veel meer dan een hos bloe men die - te snel - verwelken. Kinderen die nog een moeder heb ben, kunnen haar op duizend en een wijzen verrassen. Bijvoorbeeld met een heerlijke fles au de cologne, daar kunnen kapper en parfumeriezaak je mee helpen uitzoeken. Of met mooie zakdoekjes, zo mooi als ze voor zich zelf nooit zou kopen, daar kan een galanteriezaak je een keus in laten doen. En heeft moeder een kleurige sjaal Damesmodezaken hebben prach tige sorteringen. Daar kun je trou wens ook slagen met kousen, hand schoenen en dergelijke. Is het spaarvarkentje dik en rond, ga dan eens de lederhandel binnen en kijk naar de naai-étuitjes, tassen, en portemonnaies, of waag een oogje in de delicatessenzaak, waar ze zulke Prachtige fruitmandjes met vruchten °P sap, Bakjes met conserven, stu dentenhaver, noten en andere heer lijkheden opmaken. Of koop wat blik jes zalm e.d. bij de kruidenier, die ook een overzichtelijke voorraad heeft uitgestald en die je wel wil helpen uitzoeken. Denk ook eens aan nuttige dingen, als een fietstas, een boodschappentas, een eierwekker, een klok in de keu ken, een melkstel, limonadeglazen, een mooi vloermatje, een divankus sen, een kleedje, een schoorsteenloper een eigen kop en schotel, een wonder- pan waarmee ze heerlijk bakken kan. Als je nog een moeder hebt, is "r van alles te yerzinnen de burgemeester. De heer Venema (AR) was van oordeel dat een grote groep van de bevolking bij de besprekingen niet vertegenwoordigd kan zijn en steunde het verzoek van de heer Kooijman de behandeling uit te stellen. De heer Kooijman (SGP) merkte op, dat bij de verkoop van de bouw grond er niet aan is gedacht dat WSE eerst een ander terrein moet hebben. De voorzitter .vestigde er de aan dacht op, dat de gemeenteraad zelf had besloten tot vaststelling van een uitbreidingsplan met sportvelden, dat nimmer is 'bepaald dat in de Putte- polder op zondag niet gevoetbald mag worden, zodat het niet gaat om de vraag of er op zondag voetbal ge speeld mag worden, maar alleen waar er wel -of r>;" —speeid wordt. Spre ker geeft er wel de voorkeur aan, dat men op zondag voetbalt en niet in de kroeg gaat zitten en dat men op maan dag met een gezond lichaam weer aan het werk kan gaan. Het voorstel van de heer Kooijman om de besprekingen uit te stellen tot een volgende vergadering werd ver worpen met 7-5 stemmen. Tegen de prot. chr. fractie. De voorzitter deelde daarop mede, dat van de kerkeraad van de Herv. gemeente een verzoek was ingekomen om het spelen van wedstrijden op zon dag niet toe te staan. Hierop was adhaesie betuigd door de kerkeraad der Geref. kerk en van de Chr. Afg. Gemeente. De heer Venema (AR) merkte op, dat het voetballen op zondag reeds lang is toegestaan op particulier ter rein er. tot voor kort ook op gemeen telijke ttrreinen omdat deze ver van de bebouwde kom lagen. Gaat men voetballen op de Kanaaldijk dan wordt de sport verplaatst naar het centrum der gemeente, als gevolg en reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met Etalages kijken, Thuis niks laten blijken Zo je al Wat zag; Piekeren en denken Wat je haar moet schenken, Zondag Moederdag! Zoeken naar attenties, Kinderconferenties Fluisterend van toon; Winkeliers opbellen Die je wat vertellen Door de telefoon. Moeder moeder laten, Doen of je niks weet; Weinig kranten lezen, Laat ze maar-es vrezen Dat je het vergeet. Langs een omweg vragen Wat haar kan behagen Voor haar Moederdag; Eventjes begroten Wat aan d'echtgenote Je besteden mag. Mooie pakjes maken, Moeders gang beWaken Met taktvol 'beleid; Maar als 't kan naar buren Om een boodschap sturen, Want je wilt haar kwijt. Zondag dan ervaren, Net als alle jaren Met het kinderkoor: Moeder doet geschrokken, Zit glashard te jokken, Want ze had ons door...' Jaap Mjjderwijk. niet nalaten bij herhalen van het weg blijven gevangenisstraffen uit te de len. De Haagse politie kent ook moei lijkheden en wel met een ingenieur. Deze man werd door de politie aldaar met gummiknuppels toegetakeld zon der dat hier ook maar enige aanlei ding voor was - althans volgens de ingenieur. Om dit te bewijzen heeft hij zeven getuigen opgetrommeld. Maar de politie is moeilijk te over tuigen. De ingenieur beweerde dat hij zich niet aan een overtreding in het verkeer had schuldig gemaakt. De man heeft thans drie bonnetjes gekre gen een voor een overtreding van het stopverbod en twee wegens bele diging en weerspannigheid. Om nog even bjj dit onderwerp te blijven: de afgelopen week zijn de eerste boetes a contant uitgegeven. Men doet er te genwoordig goed aan als men ergens heen gaat geld mede te nemen..je kan niet weten. Het publiek reageert overigens vrij gunstig op de nieuwe regeling. Hoewel men meestal direkt tot betalen bereid is, hebben velen geen geld bij zich. Veel moeite heeft men gehad met het redden van twee schipbreukelin gen op het IJsselmeer. Deze twee wa ren met hun bootje door de storm o- vervallen. Tien uur lang hebben in de steeds hoger komende golven moeten staan. Toen werden zij door een politie- hoot opgepikt. Het had evenwel niet veel langer moeten duren. Het echt paar was totaal verkleumd. Aan de ■wal werden zij onmiddellijk .van dro ge kleren voorzien en naar het Dia- oonsesenhuis te Naarden overge bracht Nederland heeft het afgelopen lan ge weekeinde een enorme drukte te verwerken gekregen. Een grote stroom Voetballen op zondag De gehuwde onderwijzeressen Zwanen geschonken Nieuwe vloeren in de scholen De gemeenteraad heeft vrijdagavond enkele uren besteed aan de vraag of er op zondag op de sportvelden aan de Kanaaldijk mag worden gespeeld. De zaak is, dat de voetbalvereniging WSE haar terrein in de Puttepolder moet prijsgeven voor de woningbouw en dat B en W daarom het terrein van Verheul op zondag willen afstaan aan WSE, mits Verheul daartoe toe stemming geeft. Bij het onderzoek van de geloofs brieven van het nieuw-benoemde raadslid, de heer W. C. Slob, die wij len de heer Ou dijk als vertegenwoor diger van de CHU zal opvolgen be treurde de heer Ververs dat in ver band met de belangrijke onderwerpen die in deze zitting aan de orde kwa men, de heer Slob niet meteen tóege laten is. De raad aanvaardde de schenking van vier zwanen en acht eenden door de gemeente Willemstad. Deze zwa nen hebben een onderkomen bij de Pette-plas gekregen. Bij het voorstel van B en W om de gehuwde onderwijzeres, mevr. Win- terwerp-Edelman een vaste aanstel ling te geven, was het de heer Kooij man (SGP) die als eerste zijn bezwa ren naar voren bracht. Hij verklaarde zich tegen een dergelijke aanstelling. Hij werd hierin bijgevallen door de heer Venema. De heer Ververs verklaarde dat de P. v.d. A.-fractie vóór dit voorstel was. Mevr. van der Torren-Veendorp (WD) vond het bij de positie die de vrouw in de tegenwoordige tijd in neemt, ondenkbaar dat men zich te gen een dergelijke aanstelling zou ver klaren. De heer van Oosten verklaar de zich voor deze aanstelling, omdat deze onderwijzeres het gezinsinkomen moet verdienen. In deze omstandig heden had ook de heer Noörlander (Herv. Kiesver.) tegen een vaste aan stelling geen bezwaar. De onderwijzeres, waarom het thans gaat is reeds ca. 6V2 jaar in tijdelijke dienst en indien zij de school niet geholpen had zou het onderwijs grote schade hebben geleden. Met de aantekening, dat de heren Kooijman en Venema tegen waren kreeg dit voorstel de goedkeuring van de raad. Een suggestie om nu meteen ook het verbod van aanstelling van de gehuw de ambtenares uit het ambtenarenre glement te lichten, kreeg geen bijval. Wel zegde de voorzitter beraad hier over door B en W toe. Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bij Met de verbouwing van het raad huis ter vergroting van de secretarie ruimte ging de raad akkoord. De voorzitter wees er hierbij op, dat hier uit wel blijkt de noodzaak van een nieuw raadhuis. Hierna stelde de voorzitter het voorstel van B en W aan de orde om het eerder genomen raadsbesluit op grond waarvan op zondag op de ge meentelijke sportterreinen niet mag worden gevoetbald in te trekken. De heer Kooijman (SGP) maakte B en W het verwijt, dat zij de fout had den begaan dit voorstel aan de orde te stellen, wetende dat de raad nog niet voltallig zou zijn. Spr. vroeg daarom dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Burgemeester van der Hooft deelde hierop mede, dat hij voorstellen op de agenda plaatst, die afgedaan moe ten worden en dat daarbij geen reke- ming kan worden gehouden met het feit, of alle raadsleden wel aanwezig zullen zijn. De heer Kooijman is met zijn verwijt volkomen fout en hij zal zijn woorden moeten intrekken, aldus waarvan de zondagsheiliging en de zondagsrust worden verstoord. Spre ker is er voor om WSE te helpen in de moeilijkheden, maar daarbij moet de overheid ifciet gedrukt worden in een richting,Vlie niet wordt gewenst. De voorzitter merkte op, dat de heer Venema niet had weerlegd, dat de zondag voor het voetballen in de Puttepolder niet wordt ontheiligd. De heer Venema (AR) antwoordde, dat de zondagsrust met voetballen in de Puttepolder niet in gevaar wordt gebracht, waarop de voorzitter op merkte dat de Puttepolder meer in de bebouwde kom kwam te liggen, dan 1 de Kanaaldijk, die eigenlijk aan de rand ligt. De heer Noorlander (Herv.) zeide, dat de prot. chr. fractie zeer zwak stond in haar verweer, omdat voet ballen op zondag in de Puttepolder steeds is toegestaan. Daarom was spreker er op tegen de Kanaaldijk op zondag in het cen trum - der gemeente als sportcentrum open te stellen. Vele ouders zullen moeite hebbpn hun kinderen vari het wedstrijdveld terug te houden'. Wel iswaar kan men beter naar een voet balwedstrijd kijken, dan in de kroeg zitten. Dit is in wezen juist. Beperkte het voetballen zich tot gewoon spel, zonder wedstrijdelement, dan zou spr. er wellicht anders tegenover staan. Het probleem voor de jeugd is zeer groot, maar hoe zal men het vierde gebod inzake de heiliging van de zon dag zien? Wie heslist of de zondag geheiligd wordt? Men kan zijn kin deren de gehele zondag in huis hou den, men kan ze ook de vrije natuur inzenden om de Majesteit Gods te aanschouwen. Nu wordt echter het voetballen op zondag gestimuleerd en straks zal ook het zwembad wel op zondag opengaan. Spr. is van oordeel dat door deze maatregelen Gods eer in het gedrang komt. De voorzitter antwoordde, dat de jeugd voornamelijk in de stad, is ge huisvest in flats van vele etages hoog. Waar wilt u met deze jeugd heen, al dus burgemeester van der Hooft, in- dien er geen voetbalvelden zouden zijn? De raad van Waddinxveen laat de cafés op zondag open, maar zou het voetballen willen verbieden. De gemeenschap heeft belang bij een ge zonde jeugd, die maandag weer fris aan het werk gaat. Onze gemeente gaat zelf al de kant op van de hoog bouw met flatneurose. Omdat de grond zo duur is, wordt men gedwon gen de hoogte in te gaan, maar dan moeten de consequenties daarvan worden aanvaard. De heer Ververs (P. v.d. A.) zeide blij te zijn van de voorzitter zo'n fris geluid te horen. Spr. hoopt de heer Noorlander ook in die richting te krjj- gen. Wat nu gebeurt had twee jaren geleden moeten geschieden nl. een goed terrein maken voor WSE. Voor de geloofsverdeeldheid in deze ge meente moet een compromis worden gesloten. Spr. vraagt waarom B en W niet eerst aan Verheul hebben ge vraagd om het terrein te mogen ge bruiken. De voorzitter antwoordde, dat de raad in eerste instantie dient te be slissen wat er moet gebeuren. Eerst dan zullen B en W zich met Verheid in verbinding stellen. Nadat ook de heer van Oosten (KVP), de heer Lips (P. v.d. A.), me vrouw van der Torren (WD), de heer van Beek (AR) en de heer Noordam (AR) het woord hadden gevoerd en na een uitvoerig debat over de ver schillende standpunten werd het voor stel van B en W om toe te staan, dat op zondag op de sportvelden aan de Kanaaldijk wordt gespeeld, met ze ven tegen vijf stemmen aangenomen (tegen AR, SGP en Herv.) Hierna verleende de raad nog kre dieten voor de vernieuwing van gang vloeren en vloeren in de lokalen in de o.l. scholen A en B. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Bescherming bevolking Onder voorzitterschap van de bur gemeester van Gouda is dezer dagen de kringraad van burgemeesters van kring Z.H. 4 der organisatie bescher ming bevolking in vergadering bijeen geweest. De voorzitter sprak in het bijzonder een woord van welkom tot de heer C. A. van der Hooft, burgemeester van Waddinxveen, die voor het eerst de vergadering van de kringraad bijwoon de. Het beknopte verslag van de vorige vergadering gaf de voorzitter aanlei ding mede te delen, dat te verwach ten is, dat binnenkort de bouw van dc kringcommandopost zal kunnen wor- GROOTBEELD T.Vf 795 BINNENANTENNEf 60.— ROLTAFEL f 37.50 TOTAAL f 892 50 Per week f ook andere zeer aantrekkelijke financieringsvormeD. Fabrieksgarantie 1 jaar. 100 service van handelaar en fabrikant. Aangeboden door de alombekende TELEVISIE CENTRALEL Zoeterwoudseweg 96 Leide., Vraagt inlichtingen en demonstratie. Telefonisch 070-852882 en 070-336713. Ook des avonds bereikbaar.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1