Weekblad voor Waddinxveen Vogels zijn geboren architecten fïlel laad m daad ZONNEBRILLEN JAC. SATON De zaak met de buitenklok Vreemde woorden in onze taal 7.5010.- of 15.- ï3&eAatifcaa& No. 724 vrijdag 15 mei 1959 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Een van de duidelijkste tekenen, dat het weer zomer wordt, zien we aan de gedragingen van onze geve derde vrienden. Ze zijn weer buiten gewoon ijverig in de weer en bouwen hun nesten; nesten, noodzakelijk voor het voortbestaan van de soort, want in die nesten moeten de eieren uit gebroed en de jongen grootgebracht worden. Het nest is dus voor de vo gels evenals voor zovele andere die ren van essentieel belang. Vol blakende ijver slepen zij alle benodigde bouwstoffen aan en in kor te tijd' ontstaat een keurig nest. Op de keper beschouwd is deze ge hele nestbouw der vogels een won derlijk ding in de natuur. Ongetwij feld zal niemand zich bij het be schouwen van een fraai gebouwd nest wel eens hebben afgevraagd hoe de vogel eigenlijk aan zijn architec tonische wetenschap komt, want hij levert de eerste de baSte keer reeds een volmaakt produkt, zonder voor afgaande oefening, terwijl dit nest te vens typisch voor zijn soort is. Proeven wezen uit, dat een vogel die men in een vreemd nest liet uit broeden en grootbrengen, toch de eerste de beste keer dat hij een nest bouwt dadelijk een goed afgewerkt en eigen soort nest produceert dat spre kend gelijkt op dat van zijn oud ars en voorouders, doch niets weg heeft van het vreemde nest waarin hij het levenslicht aanschouwde. De capaciteiten zijn blijkbaar aan geboren en de bouwtrant is erfelijk vastgelegd. Hierdoor zorgt de natuur voor het voortbestaan van de soort. Wanneer de jongen voor zichzelf zor gen en zelf een huwelijk aangaan, kunnen zij zonder onderricht het voor hun soort specifieke nest bouwen, waardoor zij het veiligst zijn voor hun natuurlijke vijanden en het meest beschut tegen de elementen. Wij vinden in de natuur een rijke schakering in alle opzichten en zo ook in vogelnesten. Wij vinden nes ten die nauwelijks deze naam ver dienen maar eveneens vogelverblijf plaatsen, die zeer ingenieus zijn ge bouwd en waarvan we verstomd staan. De soorten die praktisch niet over een nefitbouwinstinct beschikken en hun eieren leggen op de naakte rot sen, zijn de zeekoet, de valk en de zwaluw, krabben slechts een klein DEKT VERZEKERING DE SCHADE OF NIET? Vaak lezen wij na het verslag van een ongeval, brand of ander ongeluk, dat verzekering de schade dekt. De belanghebbenden hebben echter wel eens anders ervaren. Er kunnen im mers factoren in het spel zijn, waar door de aanspraken op uitkering ko men te vervallen. Ook kan het gebeu ren, dat iemand zijn onschuld aan hat gebeurde niet kan aantonen en dan toch nog zelf de schade moet dragen. Zo had een verzekerde schade als gevolg van een verstopte afvoerpijp. Het water van een onverwacht hef tige regenval zocht zich een uitweg binnendoor en richtte in de winkel voor duizenden guldens schade aan. Oorzaak een kluit stopverf, die lood gieters in de dakgoot in de opening van de afvoerpijp lieten vallen. Be taalt deze verzekeringsmaatschappij uit? Neen, want de winkelier had zelf de prop stopverf, opgezocht enver wijderd, zonder er getuigen bij te ha- ien. Hij kon niet bewijzen, dat deze stopverf van de betrokken loodgieters afkoms-.ig vras en op de verzekerde berus'. nu eenmaal de bewijslast, voor al als l ij of zijn maatschappij da schul clige willen aanspreken. Zo kan een autobezitter, die alleen op weg is, een ongeval overkomen, alhoewel hij daarbij de dupe is van verkeersfouten van anderen. Hij heeft geen getuigen in zijn wagen, er zijn in de buurt ook geen neutrale toeschou wers, maar de schuldige hieft vrien den bij zich, die eendrachtig beweren dat het slachtoffer zelf onvoorzichtig reed. Als hij dan ook nog veroordeeld werd, zal de verzekeringsmaatschappij van de tegenpartij zich tegen hem ke ren en de schade op hïm verhalen. Wie derhalve een ongeval mocht overkomen, dient wel nauwkeurig aantekening te houden van alle om standigheden. Niet alleen datum en tijd, maar ook de plaats van het voer tuig op de wag, ja zelfs weersgesteld heid, belichting, snelheid van elk daar bij betrokken vervoermiddel, namen en adressen van betrokkenen en om standers zijn van belang. Geen wijzi gingen in een bestaande situatie mo gen worden aangebracht, tenzij in aan wezigheid van twee getuigen, die geen familie en niet in loondienst mogen zijn. Meldingen aan de verzekerings maatschappij dienen nog de zelfde dag (bv. telegrafisch) te geschieden. Na dere gegevens zende men per brief aangevuld met situatieschetjes. holletje in het zand, waarin zij hun eieren leggen. Ooievaars en grote roofvogels doen het over het algemeen beter. Zij sle pen op hoge plaatsen rijshout bijeen, waardoor ruwe nesten ontstaan, die meestal elk jaar door dezelfde vogels weer worden betrokken, of waarin soms de jongen de traditie voortzet ten. De beste nestbouwers zijn wel vele zangvogels. Zij gebruiken voor hun nestbouw allerlei stoffen en metselen, bakken, vlechten en timmeren dat het een lieve lust is. Bij deze categorie vinden we knappe staaltjes van ar chitectuur. Als voorbeeld noemen we het nest van de rietzanger, die een soort paal woning bouwt. Rietstengels dienen in dit geval als s termpilaren en worden in het vlechtsel opgenomen. Het dter- tje zoekt een plaats, waar de riet stengels voldoende dicht bij elkaar staan en bindt dan een groep ervan met grasstengels tezamen. Mat ande re vezels bouwt het een korfvormig solide nestje, waarvan de bovenran den iets naar binnen gebogen zijn, om te voorkomen dat de eieren uit het nest vallen, wanneer de wint nest en rietstengels heen en weer doet be wegen. Het nest wordt altijd zo hoog gebouwd dat het water het niet be reiken kan, terwijl déze typische ho ge bouw boven het water vogel en eieren beschermt tegen vreemde in dringers. Er zijn ook verschillende vogels die hun nest op een geheel andere wijze bouwen. Zij zijn holbewoners, die zich veilig weten in hun solide nesten in bergwanden of bomen. 'Oeverzwaluwen graven met hun snavel en pootjes in leemwanden een lange gang. Aan het einde wordt de ze een weinig verwijd en gestoffeerd met fijne sprietjes, worteltjes, veer tjes en haartjes. Hier legt het wijfje liaar eieren en broedt ze uit. Dikwijls vinden we in een wand hele kolonies bij elkaar en elk dier weet pracies welk van de vele gaten de ingang van zijn eigen nest is. In de broedtijd en de periode, dat de jongen pas uit zijn, is het daar een drukte van belang. Da vogels vlie gen af en aan en wippen tunneltjes in en uit. De papegaaien en spechten zijn ook van die holbewoners, doch zij zoe ken het in boomstammen. In het nestbouwinstinct van onze gevederde vrienden zien we weer een der wonderen van de natuur. Grot# kollektie ALLEN MET OPTISCHE GLAZEN Reeds vanaf f 3.7S tot f 20. OOK IN DE STERKTE VAN UW EIGEN BRIL Zonnevoorhangers vanaf f 2.50 De Nederlandse taal is doorzeefd met vreemde woorden. Zelfs het leger gaat hieraan mank, zo schrijft een lezer. Wat is hiervan de oorzaak en is dit ook zo in andere landen Over de vele vreemde insluipsels in onze taal bestaan ontelbare dikke boteken,/ whairin heel wat oolrzaken worden aangewezen. In kort bestek kunnen wij er dit van zeggen, dat het tegenwoordige algemeen beschaafd Nederlands maar drie oorspronkelijk eigen woorden telt en dat zijn dan fiets, kiekje en nozem (afleidingen als bromfiets, kiekkast e.d. niet meegere kend, omdat brommen en kast bui tenlandse vormen zijn). Alle andere door ons gebruikte woorden warden vroeg of laat ont leend aan andere talen, o.m. in belang rijke mate door de handel, cultuur en overheersing van vreemde volken. Ook vluchtelingenstromen hebben tot de ze invoer bijgedragen. Om deze redenen zal elk purisme, dat het Nederlands wil vrijmaken van vreemde smetten, stranden op de on mogelijkheid om onze taal te ontdoen van al die reeds zo lang ingeburgerde en noodzakelijke bestanddelen. We kunnen nu eenmaal met de genoem de drie begrippen niet toe. En het is onmogelijk een tijdstip te bepalen waarbij de zuivering zal halthouden, want door alle eeuwen heen vond een vervorming plaats. Telkenmale ver loor het Nederlands aan de ene zijde oorspronkelijke bestanddelen en groei den er aan de andere kant anglicis men, germanismen, gallicismen en amerikanismen aan. Voor een goed begrip is het nodig te weten, dat ons hedendaagse Neder lands nog maar heel kort bestaat. Het is opgebouwd uit de vermenging van allerlei dialecten en streektalen en die stammen van oudsher weer uit de talen van talloze volksstammen, die him spraak vervormden en mengden uit diverse oereuropese talen van tij delijk in onze contreien vertoevende en omringende volkeren. Van die al leroudste bewoners is geen taal be waard gebleven, omdat ze niet kon den lezen of schrijven. Aanwijsbaar zijn pas de sporen van germaanse, gal- lische en keltische talen. Een grote woordenschat namen deze verschillen de bewoners van ons huidige vader land over van de Romeinen, die hier beschaving, kleding, wapens, huizen bouw en organisatievormen brachten met alle namen daarvan. De Romein se soldaten spraken een vulgair latijn, waar we b.v. nog ons test voor hoofd en het werkwoord kopen aan danken (vlg. in onze soldatentaal kistjes voor schoenen en spuit voor geweer). Daarna kwamen Friezen, Franken en Saksers. Aan de kust sprak men e- venwel Ingvaeoons. Na de Romeinse overheersing kwam het Christendom nieuwe begrippen brengen. Het werk der monniken deed zijn invloed gelden. Bepaalde cultuur stromingen deden de volkeren woor den overnemen. Namen van vreemde planten en dieren, andere werkmetho den en uitvindingen werden voets- stoots geaccepteerd of verdiest, dan wel alleen maar anders uilgesproken en later ook anders geschreven. De grote stroom Franse uitdrukkin gen stamt al uit de twaalfde eeuw, omdat het Frans toen de internatio nale handelstaal was. Ook de hoftaal was Frans en in deftige kringen werd het gewoonte Frans te spreken of Franse vormen te gebruiken (daar van stammen al die vreemde werk woorden als arrangeren, derangeren e.d.) In de 16e eeuw kwamen Duitse huurlingen en handelaren, kunste naars en zeelui onze taal aanvullen. Omgekeerd tellen andere talen ook Nederlandse woorden (vooral schaeps termen als bakboord, maar ook man nequin, fauteuil van vouwstoel enz.) Allerlei nieuwe uitvindingen als ra dar, nylon, baby-sitter worden inter nationaal zo aangeduid. De lucht macht moet hat Engels nu als voer taal bezigen op grond van onze mili taire verplichtingen, het gevolg is, dat de burgerluchtvaart het ook gaat doen. PUZZELRIT. Donderdag 21 mei organiseert de Auto, Motor en Bromfietsclub „Gou werijders" weer een puzzelrit. Gezien het grote succes van de voorgaande ritten, verwachten wij weer een groot aantal deelnemers aan de start, walke weer is bij Café Sport in de Kerk straat om half acht precies. U kunt inschrijven voor deze rit vanaf 19 uur. De organisatoren hebben voor deze avond een zeer aantrekkelijk par cours uitgezet, maar toch zodanig dat van iedere rijder de volle aandacht gevraagd wordt om oP het juiste pad te blijven. Mocht U echter op de weg naast het juiste pad terecht komen, dan zult U ook daar een controleur vinden, die U met enkele strafpunten weer in de juiste richting stuurt, dus thuiskomen is bij deze rit geen pro bleem. Een ieder in het bezit van een au to, motor of bromfiats kan aan deze fijne sport deelnemen. Tot ziens op 21 mei. BEROEP UITGEBRACHT. Ter voorziening in de vacature ont staan door het vertrek van Ds. J. vap der Haar heeft de kerkeraad der Ned. Herv. kerk een beroep op Ds. H. G. Abma te Monster uitgebracht. AUTO-ONGEVAL. Vorige week is de heer van Noort onder de gemeente Zwammerdam van de weg geraakt, vermoedelijk doordat de wagen na verschuiving van de la ding onbestuurbaar werd- De trailer sloeg om en de cabine werd geheel vernield. Wonder boven wonder had de heer van Noort geen letsel opgelo pen. DE HEER Ir. VENEMA WETHOUDER. Naar wij vernemen heeft de heer Ir. J. P. H. Venema zijn benoeming tot wethouder dezer gemeente aange nomen. SUCCES VOOR CONCORDIA TE SOEST. Het fanfarecorps Concordia kwam Hemelvaartsdag uit Soest terug met een 1ste prijs voor het concert en in de mars eveneens een le prijs, ter wijl de drumband een 2e verwierf wat ook een goede prestatie is aangezien vier nieuwe leden nog maar enkele weken lid waren. Concordia kwam uit op dit con cours, dat georganiseerd was door de Unie van muziekverenigingen en dus extra zwaar, in de afd. uitmuntend heid. Vele meenden dat alleen op kleine plaatsjes le prijzen gehaald konden worden, doch hier is gebleken dat Concordia overal terecht kan. Mooi succes ook voor de dirigent, de heer van Uffelen, die voor het eerst in zijn loopbaan aan een con cours deelnam. Concordia en dirigent onze felicitatie voor dit kranige werk. BEJAARDENMIDDAG. De eerstvolgende bijeenkomst voor de bejaarden wordt gehouden op dinsdag 19 mei a.s. om 2,30 uur in het Wijkgebouw aan de Esdoornlaan. GESLAAGD. Voor het te Scheveningen gehou den examen 2e monteur, slaagde onze plaatsgenoot A. D. van Klaveren. VERGADERING N.C.VB. De vergadering van de N.C.VB. op 13 mei stond onder leiding van mevr. G. A. Klunder-Bent. Voor deze goed bezochte vergade ring sprak de heer J. Vink te Kat wijk over het onderwerp „De gren zen der vermoeidheid". Spreker sprak over de lichamelijke en geestelijke vermoeidheid van de hedendaagse mens. Door de gejaagdheid van de tijd, waarin we leven wordt er van de mens te veel gevergd. Men gunt zich geen tijd meer voor de zo zeer nood zakelijke rust. Spr. merkte op ons toch vooral elke dag zich even tijd te gunnen tot bezinning, tot rust. Dus even uit de kringloop van elke dag te breken en ontspanning te zoeken. Dit zal het hele gezin ten goede komen. Door de geestelijke vermoeidheid zakt ook het geloofsleven in, en is er weinig belangstelling voor de hogere dingen. Dit is een zeer ernstig gevaar. De bijbel spreekt ons immers van de rust die er is voor het volk "an God. Deze leerzame avond werd door spreker met dankgebed gesloten. 9 t/m 23 mei grandioze INRUIL ACTIE! Uw oude fototoestel is waard Inlichtingen bij: Jnog éèn week Benut Uw kans Grandioze inruilactie FOTO Sj. NOTEBOOM Zuidkade 22 Telefoon 677 NACHTRIT VAN DE „GOUWERIJDERS". De auto-, motoren- en bromfiets club „Gouwerjjdars" die reeds ver schillende puzzelritten organiseerde, heeft in de nacht van woensdag op donderdag voor de eerste maal een nachtrit gehouden. Dit experiment is volledig geslaagd, want het aantal Op de keukentafel, verleidelijk als [lokaas, ligt de mooie ronde, volvette boeren kaas. Wat Tc nauwelijks durfde hopen, [kwam binnen door de deur. Zo onuitsprekelijk geel en geurend [naar mijn zin: Kunstnij verheidsproduct van [d'ijverige boerin. Ik houd haar hoog in ere. Ik voel mij [zielverwant, maar moet ook even proeven, want [kaas smaakt zo pikant. Al wat de tong kan strelen, heb ik [nog nooit veracht! Hjj doet zichzelf tekort die 't góede [niet betracht Nu naar het broodmes grijpen! Dat [geeft toch werkelijk niets. Al lispelt mijn geweten, „Doe liever [niet zoiets", 't kwelduiveltje van binnen, snakt [naar dat veertig plus! Ik ben ook maar een mens, en doe [het dus. Hat broodmes flikkert als het door [dat gele schiet en mijn rij tanden blikkertmaar [meer voorlopig niet. Het mes snijdt in mijn vinger; ik [roep hartgrondig. „Au". Maar laat mij niet dwarsbomen, [Kaas, hebben zal ik jou. Al moet er bloed voor vloeien, mijn [mooie rode bloed, "k verdraag het, want die mooie gele [kaas smaakt goed. oo Dit is in kort bestek, 't onopgesmukt [ralaas, van 'n gastronoom, geconfronteerd [met boerenkaas. M. J. Sliedrecht-v.d. Laan. deelnemers was boven verwachting groot, nl. bijna honderd. De deelne mers waren over het parcours en de organisatie zeer tevreden. Gestart werd bij het gymnastieklokaal van school A, waar de rijders ook hun aindpunt vonden. Het parcours liep door de gemeenten Waddinxveen, Reeuwijk, Bodegraven, Reeuwijk, Haastrecht, Loopik, Oudewater, Mont foort en via Gouda weer terug naar Waddinxveen. De uitslag van de puz zelrit luidt als volgt: Auto's: J. C. Russcher le prijs met 7 strafpt.; D. de Waardt 2e prijs met 7 strafpt.; N. Brouwer met 9 strafpt.; G. Kool 4e pr. met 11 strafpt. en A. de Waardt 5e pr. met 11 strafpt. Motoren, le prijs F. Vermulm, Gou da met 4 strafpt. 2e prijs J. van der Willik, Boskoop met 5 strafpt. 3e prijs J. van Leest te Boskoop met 16 straf punten. TWEEDE PLAAT VOX JCBILANS. Het bekende Hervormde Zangkoor Vox Jubilans, waarvan rond de Kerst dagen vorig jaar de eerste grammo foonplaat werd vervaardigd, heeft dezer dagen de exemplaren ontvangen van een tweede plaat. Op deze plaat is opgenomen de uitvoering van een tweetal psalmen en een geestelijk lied. Het koor kwam in zijn geheel bijeen om de resultaten van deze plaat te kunnen horen. Op deze bijeen komst waren de burgemeester en diens echtgenote aanwezig. De bur gemeester ontving van het bestuur een exemplaar van deze plaat, die een zeer goede vertolking geeft van de prestaties van dit machtige koor. Juist op deze avond vierde de heer A. Kooijman zijn eerste lustrum als voorzitter. Hij werd toegesproken door de 2e voorzitter en ontving een atten tie. Mevr. Kooijman kreeg een bloe menhulde. Deze huldiging was zeer zeker op zijn plaats, want het is me de aan de krachtige stuwende leiding van de heer Kooijman te danken, dat dit koor op een dergelijke wijze is uitgegroeid, en zelfs bekendheid ver wierf tot in zeer wijde omtrek, o.a. door het herhaaldelijk optreden in grote kerkconcerten. Het koor zong enkele stukken als toegift op deze avond. SPORTWEEK-NIEUWS. Het Sportweekbestuur wil bjj deze alle jongens en meisjes opwekken om op zaterdagmiddag 27 juni mee te doen aan de zeepkistenrace, welke tij dens de sportweek gehouden wordt. Om aan deze wedstrijd mee te kun nen doen, moeten de deelnemers in het bezit zijn van een rijdende zeep kist. Jullie moeten je vaders maar eens inschakelen om zo'n zeepkist te maken. Het belooft een interessante wedstrijd te worden. Aan deze wedstrijd mogen ook deel nemers uit andere gemeenten mee doen. Het Sportweekbestuur zal het par cours nog nader bekend maken, zo ook de prijzen welke gewonnen kun nen worden. DEENSE ONDERSCHEIDING. Aan de heer Ir. B. van Dam, al hier, voorzitter van het produktschap voor zuivel, is het ridderkruis le klasse verleend van de Dannebrogorde van Denemarken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1