Weekblad voor Waddinxveen 2kmes7ze,h"''él ttl&edu de Vrouw De Spiegel van de week "ROUWER m ai*a PdnfoteiPied Gemeenteraadsvergadering van dinsdag 12 mei 1959 No- 724 vrijdag 15 mei 1959 15e jaargang Adres redalctle en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal 11.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Evenals professor de Quay onder vindt professor Beel, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. In princi pe is laatstgenoemde gereed met het kabinet, d.w.z. hij heeft geen moei lijkheden meer met het verdelen van de zetels onder de politieke partijen, maar wie er op de ministerplaatsen komen is nog niet zeker. Wel is zo goed als zeker, dat de voorganger van prof. Beel - de Quay - als minister president en minister van Algemene zaken zal fungeren en prof dr. J. Zijh- stra als minister van financiën. Prof Beel streeft ernaar het een eventuele nieuwe formateur zo gemakkelijk mo gelijk te maken door een kabinet met volledig program af te leveren, zodat een nieuwe formateur het werk slechts behdfeft af te rondten. De departed menten van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Volks huisvesting zullen respectievelijk ko men aan mr. J. van Aartsen (a.r.) en mr. V. G. M. Marijnen (k.v.p.). In de volgende departementen is geen verandering gekomen: Buitenlandse zaken, de heer Luns, Verkeer en Wa terstaat: drs Korthals, OK en W: de heer Cals, Oorlog en Marine: de heer van den Bergh en Maatschappelijk Werk: mej. dr. Klompé. De wapendiefstal uit de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam is op gelost. Zaterdagmiddag om twaalf uur stop te voor een klein hulppostkantoor in Amsterdam Oost een grote Ameri kaanse wagen. Vier jongens sprongen er,met revolvers in hun hand, uit en drongen hst postkantoor binnen. De postbeambte die juist ongeveer 35.000 gulden zat te tellen, werd na de woordenGeld of je leven zo kwaad, dat hij achter zijn loket van daan sprong en ondanks de bedreiging en de overmacht een der knapen een pak slaag verkocht. Drie van de vier knapen losten daarop een schot, dat de beambte aan arm en been ver wondde. Zonder iets te kunnen mede- nemen vluchtten de knapen - de jong ste was 16 jaar - in him auto en re den in volle vaart weg. De onmiddel lijk gealarmeerde politie zette een achtervolging in en tenslotte kon de grote auto worden klemgereden. De 5 knapen die met geladen pistolen in de hand uit de auto kwamen gaven zich zondeb moeite over aan twee politieagenten. Bij huiszoekingen, die daarop volgden, werden de andere wapens aangetroffen, die men al en kele dagen miste uit de kazerne. Na der bleek dat het stelen van de wa pens een klein kunstje was, daar er in het gebouw bordjes stonden, die de weg naar de wapenkamer aangaven. Deze kamer was afgesloten. Echter een loper was al voldoende om toe gang tot de kamer te krijgen. 10 Mi nuten na de overval werden de boe ven gepakt. De moeilijkheden zijn nu opgelost. Dit geldt zeker ook met de moeilijkheden rond het bos Draken- stein in de Lage Vuursche. Het slot 9n oite. qMcle, UetenkleAlriqtuikui in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons Officiële mededeling: Nu de lente de schoonheid van ons dorp verhoogt en wij allen genieten van de bloeiende bomen, heesters en bloemen, doe ik graag een beroep op u allen om ook de straten en sloten schoon te houden. Er wordt veel geklaagd over de „stink"-sloten, maar wij mogen ook wel eens klagen over hen, die de slo ten gebruiken om het huisvuil en over blijfselen van een schoonmaak kwijt te raken. De reinigingsdienst doet zijn best om alles mee te nemen wat u kwijt wilt zijn. De dienst rekent er op, dat u zoveel als mogelijk is alles bundelt. In de sloten moogt ge niets storten, geen aardappelschillen en geen stof- zuigervuil, geen rol asfalt (zo ik laatst zag) en geen overgehouden rotte uien (die ik ook zag drijven.) Vreemden, die ons dorp bezoeken beoordelen ons naar de reinheid van onze straten en sloten! Mag ik er op rekenen, dat u helpt hierin verbetering te brengen De burgemeester van Waddinxveen, C. A. VAN DER HOOFT Drakenstein, grenzend aan de tuinen van het paleis te Soestdijk is door Prinses Beatrix gekocht, waardoor er ook een einde is gekomen aan de wis pelturige buien van de vorige eige naar. Deze wilde eerst de prachtige bomen laten kappen om vervolgens motor races te laten houden in de mooie om geving. De eigenaar ontving echter zeer veel tagenwerking in de vorm van protesten. Prinses Beatrix is nu voornemens dit slot te gebruiken voor ontvangst van gasten. Ze zal het ook naar eigen smaak inrichten. In Utrecht is donderdagavond een hevige explosie voorgevallen. Een grote generator sprong bij de Lage PEUTERS EN KLEUTERS IN EEN WERELD VOL GEVAREN Een moeder van jonge kinderen heeft wel erg veel cm aan te denken! Geschikt voedsel klaar maken, zorgen voor de kleding, wassen en baden, maken dat ze voldoende buitenlucht krijgen Behalve deze positieve zorgen heeft zij ook nog een heel belangrijke nega tieve teak: de kleuters beschutten te gen allerlei ongevallen, die ze zich zo licht op de hals halen. Wat kan een jong kind al niet over komen: Van balkonnetjes en van de trap vallen, zich verwonden met mes en schaar, peuteren in een stopcontact mkt, schoonmaakartikelen en flessen vol mecucijn naar binnen werken. Het gaat ons duizelen wanneer we ons al dia gebeurlijkheden voorstellen. En toen, moeder moet ze min of meer voor ogen houden en haar maatrege len treffen, hoewel ze zich bewust zal zijn dat we onze kinderen nu eenmaal niet tegen alle kwaad beschermen kunnen. j Zoekt U een fiets I modern en degelijk j van lijn Isteeds voorradig bfl K R A IJ E S T E iJ N Onder de talloze ongevallen, die onze peuters en kleuters, vol experi menteerzucht enerzijds en onervaren, heid anderzijds, bedreigen, neemt ver branding wel een zeer voorname plaats in. Veelal betreft het hier ongelukken, die de moeders hadden kunnen ver mijden. Het kind behoeft toch niet te gen de kachel te lopen. En het mag niet voorkomen, dat het in een teil met kokend water valt of hete dran ken over zich heen krijgt, doordat het Weide uit elkaar. Hetgeen brand ver oorzaakte, die evenwel snel kon wor den bedwongen. Maar Utreoht zat zonder licht. Een onweersbui die liefst driemaal boven Hoogvliet losbarstte heeft hel dorp blank gezet. De kelders liepen vol en er moest een rookverbod van kracht worden, omdat benzine op ver_ schilende plaatsen uit de kelders over de straten spoelde. Bussen brachten de mensen tot voor hun woning, daar d'3 straat onbegaanbaar was geworden Het grondwater stroomde uit de toiletten in gangen en kamers. In de omgeving van Emmen heb ben vier grotg turf- en veenbranden plaats gehad. De brandweer stond vrij wel machteloos. Ruim twee miljoen turven gingen in de vlammen op. Em men zelf had t» kampen met zandver stuivingen, die het zicht tot enkele honderden meters terugbracht. trekt aan een tafelkleed waar een theepot op staat! Heel zeker moeten de ouders er voor zorgen, dat er altijd iemand in huis is om hun kleuters in veiligheid te kunnen brengen wanneer er brand mocht uitbreken. Wie onbekommerd zijn jonge kinderen alleen laat is het voorrecht van het ouderschap niet waard. Heel gevaarlijk met het oog op brand zijn ook elektrische verwar mingsapparaten, waarvan de gloeien de draden in aanraking kunnen ko men mot kleren, nacht- of beddegoed van de kleuters. Gewenst is derhalve om voor ver warming, vooral voor eventuele ver warming van een kinderkamer, uit sluitend die elektrische toestellen te gebruiken, die rondom afgesloten zijn, de zogenaamde donkerstraalkachels. Wat nu te doen als een van de kleu ters zich toch heeft gebrand? Dat hangt «-r om te beginnen natuurlijk van af hoe erg het is. Bij elke ver branding die een groot deel van het lichaamsoppervlak beslaat of die er ernstig uitziet, moet onmiddellijk een dokter of, indien ter plaatse aanwezig, de geneeskundige dienst worder. ge- waarsciiuwd. Het kan zijn dat het kindje dan naar een ziekenhuis wordt gezonden; daar staan tegenwoordig gelukkig zeer goede geneesmethoden en medika- menten ter beschikking. Een zware verbranding blijft deson danks een gevaarlijk iets. Niet alleen cat het leven er onmiddellijk door kan worden bedreigd, de brandwon den genezen traag en er komt dikwijls mfektie bij. Na afloop blijven er bo vendien vaak lelijke en lastige litte kens over. Alleen een heel lichte verbranding mag men zelf behandelen, door het getroffen lichaamsdeel in koud (liefst srromena) water te houden. In alle andere gevallen is het nodig medische raad in te winnen. En der.kt u eraan: als er brandbla ren zijn ontstaan, moogt u ze niet openknippen, want dat geeft teveel kans op infektie. Dr. AB. sing van het probleem der Haagse ag glomeratie. Nadat bij de aanvang van de zitting het nieuw-benoemde raadslid, de heer W. C. Slob (CH) als opvolger van wij len wethouder A. Oudijk was beëdigd stelde de voorzitter de wethouders verkiezing aan de orde. Vooraf voer de de heer Kooijman (SGP) hierover het woord. Hij deed een beroep op de raad een Hervormd raadslid als wet houder te kiezen, aangezien deze groep zowel uit het college van b en w als uit verschillende commissies is „weggevaagd". Geen dar andere leden voerden over dit punt het woord. Bij de eerste vrije stemming verkreeg de heer Venèma (AR) 5 stemmen en de heer van Oosten (KVP) 4 stemmen, terwijl de overige stemmen verdeeld waren. De tweede vrije stemming be gon het beeld zich anders te tekenen. De heer van Oosten (KVP) kreeg 5 stemmen en de heer Venema (AR) 5 stemmen. Bij de hierop volgende her stemming (waarbij de heren van Oos ten en Venema niet medestemden) verkreeg de heer Venema 6 stemmen en de heer van Oosten 5 stemmen, zo dat de heer Venema tot wethouder werd benoemd. De heer Venema hield deze benoeming in beraad. Bij de mededelingen bracht de voorzitter ter kennis van de raad, dat het beroep van Waddinxveen op de onthouding van de goedkeuring door Ged. Staten aan een herziening van het uitbreidingspdan aan de Wilhel- minakade door de Kroon ongegrond verklaard was. In verband met vergevorderde plan nen voor de aanleg van een nieuwe Rijksweg Rotterdam-Amsterdam, wel ke weg ter hoogte van de bestaande Rijksbrug de Gouwe zal kruisen, wor den reeds gronden aangekocht en wordt vestiging of uitbreiding van in dustrieën ongewenst geacht. Vrij uitvoerig werd gesproken over het voorstel van B en W om medewerking te verlenen voor de stichting van vier nieuwe kleuter scholen. Het gaat hier om twee scho len voor de Stichting Hervormd kleu teronderwijs, één r.k. kleuterschool en één kleuterschool voor de stichting Volksonderwijs. De voorzitter vestig de er de aandacht op, 3at kort gele den reeds medewerking was toegezegd voer nog een kleuterschool voor Volksonderwijs, zodat het in totaal gaat om vijf nieuwe kleuterscholen in onze gemeente. De noodzaak hiervan werd door geen der raadsleden be streden. Wel drong mevr. van der Torren-Veendorp (WD) namens de financiële commissie aan op samen werking door de bouw van zg. vlau- gelscholen, een gedachte die door de heer Ververs (PvdA) werd toegejuicht Deze vond dat er dan eens een frisse wind moeten zitten. Hij achtte het beter de scholen te spreiden over de gemeente in verband met de concen tratie in bepaalde delen van de ge- meenite van bevolkingsgroepen met eenzelfde levensopvatting. De heer Lips (PvdA) wees er op, dat in de Bomenwijk niet voldoende grond meer beschikbaar is voor kleu terscholen en vroeg B en W op te letten dat niet hetzelfde gaat gebeu ren in de Puttepolder. De voorzitter wees er op, dat de zorg voor het kleu teronderwijs nog altijd in de eerste plaats een taak is van de schoolbe sturen. Alleen de Hervormde kleuter scholen hebben zelf gezorgd tijdig grond te hebben in de Bomenwijk. In de Puttepolder is bouwgrond voldoen de beschikbaar. In de Bomenwijk zoe ken B en W een oplossing door een speelweide aan het begin van de Iep laan te bestemmen voor kleuterscho len. De gevraagde medewerking werd hierna verleend. Uitvoerig werd ge sproken over het voorstel van B en W tot het verlenen van een subsidie aan het medisch-opvoedkundigbureau te Gouda. Van verschillende zijde werd geadviseerd om bij de voorbe reidingen tot het inroepen van me dewerking de huis-arts in te schake len- Het voorstel werd aangenomen. Vervolgens verleende de raad het gevraagde krediet voor de aanleg van enkele nieuwe straten in de Oranje- wijk. De raming daarvoor bedraagt 213.000. Uitgaansdag ouden van dagen Het Comité voor de rit Ouden van Dagen is druk in de weer, ook dit jaar weer een uitgaansdag te orga niseren. Het Comité loopt met grote plan nen rond, namelijk een bootreis met het stoomschip „Kasteel Staverden", (1600 pers.) over het IJsselmeer van Amsterdam naar Lelystad met de dam aanwezige Zuiderzeewerken. Ook zal de boot vlak langs Marken varen, als mede door de bekende Oranjesluizen. Op de boot zal een uiteenzetting wor den gegeven van alles wat op deze reis te zien is. De bootreis zal onge veer 3 uur duren. Daarnaast wordt 'n gezellige autorit uitgezet. De oudjes zullen die dag echter vroeg uit de veren moeten, daar het in de bedoeling ligt uiterlijk 8 uur 's morgens te vertrekken. Iedereen kan. begrijpen, dat dit een groots op- Daal Schepper, Heil'ge Geest, daal af! Uw adem, die ons 't aanzijn gaf, vervul' mat bovenaardse kracht het schepsel, dat uw zegen wacht. Gij zijt de Trooster, die ons leidt, de gave, die ons God bereidt, de bron, waaruit het leven vloeit, het vuur, dat heel ons hart doorgloeit. Gij, van Gods liefde 't onderpand, en vinger van Gods rechterhand, door U gezalfd, meldt onze mond den lof des Vaders, die U zond. Ontsteekt Gij 't licht voor onzen zin, giet onzen harten liefde in, versterk door uwe scheppersmacht van 't vege lijf de zwakke kracht. Weer van ons af des vijands nijd en geef ons vrede t' allen tijd. Wanneer Gij onze Leidsman zijt, treft ons geen onheil in den strijd. Leer ons den Vader en den Zoon met U, den Geest, van beider troon tot ons gedaald uit d' eeuwigheid, aanbidden nu en t' allen tijd! (Gezang 78.) gezet plan is, dat veel geld zal kos ten. Teneinde aan deze financiële moei lijkheden het hoofd te bieden, werd door het Comité besloten een grote openschaal-collscte te organiseren en wel op 6 juni a s. De eehele burgerij zal dan in de gelegenheid worden g'e- steld haar bijdrage voor dit mooie doel te offeren. Vel» instanties, zoals Gemeentebestuur, de beide muziek verenigingen, enz. hebben reeds hun medewerking toegezegd. Over deze monstercollectie zult U ongetwijfeld in de eerstkomende we ken nog meer horen! Officiële mededelingen NIET ZWEMMEN IN DE GOUWE. Van de inspecteur van de volksge zondheid heb ik een schrijven ontvan gen over de massale vissterfte, die o.a. in de Gouwe is opgetreden. De oorzaak van deze vissterfte is aan de inspecteur nog niet bekend. In verband daarmede moet het zwemmen in de Gouwe en de daar mede in verbinding staande wateren ten sterkste ontraden worden. Waddinxveen, 14 mei 1959. De burgemeester van Waddinxveen, C. A. van der Hooft, o—o OPENBARE BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen brengen ter algemene kennis, dat het gedeelte van de Zuid kade tussen het raadsuhis en de Jan Dorrekenskade-Oost in het tijdvak van 19 tot en met 23 mei a.s. gedu rende enkele dagen voor alle verkeer gesloten zal zijn in verband met werk zaamheden door de gemeente-bedrij ven. oo VUILNISOPHAALDIENST. Op maandag 18 mei a.s. zal geen huisvuil worden opgehaald. In plaats daarvan zal in de wijken, waar het huisvuil gewoonlijk op maan dag wordt opgehaald, dit de komende week plaats vinden op dinsdag 19 mei .op dezelfde tijd. Waddinxveen, 14 mei 1959. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, De secretaris, De burgemeester, H. Jenné. C. A. van der Hooft. Ingezonden stukken (buiten verantwoorde!, der redactie) Met leedwezen hebben de besturen van de hieronder genoemde scholen kennis genomen van de beslissing om het eerder genomen raadsbesluit op grond waarvan op zondag op de ge- meentteuijke sportterreinen niet mag worden gevoetbald in te trekken. Zij zien hierin een groot gevaar voor de opgroeiende jeugd van haar scholen, daar een der fundamenten dezer scholen de zondagsheiliging is. Ook menen de besturen dat door riit raadsbesluit he+ werk van de ouders, die hun kinderen een chris telijke! opvoeding wensen te geven, zeer bemoeilijkt wordt. Met zorg zien zij daarom de toe komst tegemoet. Deze gang van za ken is des te meer teleurstellend daar aan dit voorstel en deze beslis sing adhaesie is betuigd door hen die dit volgens hun godsdienstige over tuiging zeker niet hadden mogen doen Hoewel dit niet meer te achterhalen is menen de besturen hiertegen toch stelling te moeten nemen. Het bestuur der Chr. Nat. Scholen Ned. Herv. Scholen Stichting voor Chr. ULO school Een wethouder gekozen Vijf nieuwe kleuterscholen Waddinxveen is achtergesteld De gemeenteraad kwam dinsdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter C. A. van der Hooft. Er werd een motie van de heer vein Oosten (KVP) met algemene stemmen aanvaard in zake de plannen van de regering voor de stichting van een stad Wilsveen. De heer van Oosten sprak er zijn mis noegen over uit, dat de betreffende Kamercommissie de gemeente Wad dinxveen, in tegenstelling tot ver scheidene andere gemeenten, vaak nog verder van Den Haag verwijderd, niet had gehoord. Deze mening werd ge deeld door verschillende raadsleden. Burgemeester van der Hooft was dankbaar dat deze motie aan de orde werd gesteld. B cn W staan er volko men achter. Waddinxveen kan in na me mate bijdragen aan het opvangen van de Haagss agglomeratie, Dit blijkt wel uit de uitbreidingsplannen, die in uitvoering zijn of worden voorbereid. Het is wel goed, dat Den Haag te we ten komt, dat Waddinxveen er ook nog is. De voorzitter wees in dit ver band nog op de industrialisatienota van Gedeputeerde Staten, waaruit bleek, dat de industrie te Waddinx veen in tegenstelling tot andere ge meenten 100°/o is vooruitgegaan. Ook uit het verslag van de Kamer van Koophandel is wel gebleken dat Wad dinxveen met zjjn industrie mogelijk heden biedt voor het opvangen van werkkrachten. Daarom aldus de bur gemeester, moet Den Haag dit wel terdege weten. Wilsveen zal een slaap stad worden, die gebouwd wordt ten koste van natuurlijk bestaande ker nen. De heer van Oosten wees er bo vendien nog op, dat de uitbreidings plannen in de Puttepolder van groot belang zijn. Hierdoor wordt de moge lijkheid geopend, dat Waddinxveen zich kan uitbreiden tot 25.000 inwo ners, zonder dat kostbare cultuur grond moet worden opgeofferd. De Puttepolder kan in samenwerking met Boskoop zelfs ruimte bieden aan 40.000 inwoners. De heer Okkerse wees er op, dat de annexatieplannen hier ook om de hoek komen kijken. Juist daarom is het van belang, dat deze motie ter tafel komt. Waddinx veen moet blijk geven, dat het er is en met recht ook kan meespreken. De raad nam met algemene stem men de motie aan. Hierin brengt hij ter kennis van de Tweede Kamer, dat hij vernomen heeft de plannen tot het stichten van de stad Wilsveen, dat in de gemeente Waddinxveen uitbrei dingsplannen gereed zijn of worden voorbereid voor de onderbrenging van 25.000 inwoners, dat bij de gedeelte lijke uitvoering der plannen is geble ken dat de woningbouw in deze ge meente in een behoefte voor de huis vesting voor de Haagse en Rotterdam se agglomeratie voorziet, hetgeen blijkt uit de snelle ontwikkeling van deze gemeente, dat in samenwerking met de gemeente Boskoop in dg Puttepol der zelfs 40.000 inwoners onderge bracht kunnen worden, dat Waddinx veen reeds een sterk geïndustriali seerde gemeente is met verschillende bedrijfstakken, dat voor de uitbrei ding van de industrieën nog grote mo gelijkheden bestaan en dat om deze redenen Waddinxveen een aanzienlij ke bijdrage kan leveren in de oplos-

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 5