fleJtje TituU en jantje, jrspronkelijke betekenis van het pinksterfeest terug te vinden in folklorische gebeurtenissen 9n t fioït mcui Uo-ttcuid NIEUWS uit owze woonplaats- Examen doen 149,00 155,00 Sn alle, qoade. UeAtnMedinqtui&en Heren costuums 129,00 135,00 A. BROUWER Pluimveehoekje KUNSTMATIG BROEDEN Wij kunnen hoenders houden met het doel veel eieren te rapen, heel goed, maar denk er dan om dat van die éénjarige dieren geen eieren ge nomen worden voor broeddoeleinden. De eenjarigen ruien in oktober en wor den tot februari krap gevoerd. Veer tien dagen voor de broedtijd worden de rantsoenen vermeerderd en men krijgt broedeieren van een hoedanig heid waarover men tevreden kan zijn. Nu nog iets over het broeden zelf Bij het eerste schouwen heeft men zeer dikwijls eieren die ogenschijnlijk onbevrucht zijn. Meestal ligt de schuld echter aan de wijze van broeden. De eerste dagen wordt meestal met warm genoeg gebroed. Wie er toe in de gelegenheid is en te gelijkertijd een hen op eieren zet, zal dadelijk het bewijs vinden. Poudt eens een ei van onder de hen tegen het lid van uw oog (goed drukken) en gij bespeurt een hoogst aangename warmte, houdt nu eens een ei van uit de machine tegen het oog en u vindt dadelijk het onderscheid. De broedse hen broedt niet de eerste week bijv. 101 graden, d<3 tweede week week 102 en de derde 103, om maar eens iels te noemen, ze broedt naar instinkt en de eieren waar ook geno men, zijn altijd even warm. Ook wan neer wij eieren nemen uit onze ma chine, voor, acht3r, uit het midden en aan de zijde bespeuren wij soms een onderscheid dat te denken geeft Alleen fabrikanten die veel onder vinding hebben en lange jaren steeds verbeteringen aangebracht hebben kun nen machines leveren die gelijkmatig iteer van het groenvoer oer begint iets ruimer te ree dieren hebben er toch boefte aan. Daar vooral de ijzerhoudend zijn, vor- onmisbaar onderdeel van Het zou een heel verkeerd zijn te menen dat men van groenvoer te veel zou ge- DB WERELDREIS VAN 13 Als iedere Hollandse jongen had Pietje allerlei rom mel in zijn zakken, zo bijv. een prachtig rood elastiekje. Pietje, die zich onder de les een beetje zat te vervelen, haalde dit elastiek uit zijn zak en begon het, terwijl meester naar het bord gekeerd stond, om het inktpotje te winden, dat hij tot dat doel uit de bank lichtte. Jantje die vóór hem zat, keek aandachtig toe. 14. Laat me 's voelen, zei Jan eindelijk, veert het goed? Hij stak zijn wijsvinger onder het elastiekje. Laat los! beet Pietje hem toe; maar Jantje had een plagerij bui en trok het elastiekje uit, zo ver hij kon, terwijl Pietje vuurrood zag van angst. De andere jongens keken vol spanning toe. Tot opeens de vervaarlijke stem van de onderwijzer klonk: „Stilte daarrr!" ven. In dat geval laten de dieren het liggen of vermorsen het. Goed groen voer kan nooit diarhee veroorzaken, nog minder bloedarmoede. Nu de broedeieren weer door veler handen gaan, is het misschien goed eraan te herinneren, dat zindelijke be handeling een vereiste is. Maar dat met alleen. Ook een bepaalde omzich tigheid komt te pas, want ze leven! Hoogstens 12 dagen mogen broed eieren bewaard worden. En wel in na tuurlijke liggende houding, op een zachte, droge, zuivere onderlaag in een ruimte, vrij van alle scherpe geuren en geurtjes. Elke dag wentelt men, terwijl za blijven liggen, de eieren een halve slag om, teneinde da hagelsnoe- ren zolang mogelijk kunnen bewerken dat de dooier in 't midden komt en zich niet aan de bovenkant vasthecht. Kippenvriend. zult gij voor den arme-en den vreemdeling laten liggen Wanneer gij komt in het land, dat Xere, uw God, u ten erfdeel ge- zal en gij het in bezit neemt en ri rin woont, dan zult gij van de eer- ingen van alle vruchten van den bo lem, die gij zult inzamelen van het fd dat de Here, uw God, u geven J, nemen en in een mand doen f. .dan zal de priester de mand van aannamen en die voor het altaar can den Here, uw God, zetten Zo luidt de opdracht in het tweede wetboek van Mozes, de grote leider van het volk Israël tijdens die merk waardige zwerftocht in de Sinai-woes tijn. Met deze opdracht is tevens de oorsprong van het Pinksterfeest aan gegeven. Op dit Joodse feest werden en worden jaar in jaar uit de eerste lingen, de eerste veldvruchten, geof ferd. Het Pinksterfeest wordt ook wel wekenfeest genoemd, doelend op de datum, waarop dit feest moest worden gevierd, moestwant in een ander wetboek van Mozes staat geschreven. ..Dan zult gij tallen van den dag na den sabbat., zeven volle weken zullen het zijn; tot den dag na den ze venden sabbat zult gij tellen vijftig dagen; dan zult gij een nieuw spijs offer den Here brengen.." Zeven weken en één dag na Pésach vijftig dagen na Pasen. Ook de behoeftige medemens wordt niet vergeten „Wannaer gij de oogst van uw land binnenhaalt, dan zult gij den rand van uw veld bij uw oogst niet geheel afmaaien en wat van uw oogst is blij ven liggen, zult gij niet oplezen, dat zult gij voor den arme en de vreem deling laten liggen.." Reuzen op de weegschaal Hoewel de Christenhaid aan het. Pinksterfeest een andere inhoud heeft gegeven, doen vele folkloristische ge bruiken in ons land aan de oorspron kelijke betekenis denken. Zo wordt nu nog steeds, zij het dan op Hemel vaartsdag, aan de Möldarsfluite een herberg vlak bij de molen tussen het Gelderse Hengelo en Zelhem, het brood gewogen. Do vroede vaderen van Hengelo en Zelhem vormen de commissie van ontvangst, terwijl ook afgevaardigden der kerken aanwezig zijn. Dan komen de boeren binnen met hun roggebroden, produkten van de oogst. De broden worden op de waag gelegd. Soms hebben de broden enor me afmetingen, veelal zijn ze zeer zwaarwichtig. In iudek geval weegt elk brood 22 pond, want dat is het vereiste minimumgewicht. Reuzen van honderd pond of meer zijn geen zeld zaamheid. want degene, die hst zwaar ste brood inlevert krijgt twee flessen wijn. Is alles binnengebracht, dan worden de broden met de spanzaag in stuk ken gezaagd. De stukken worden ver deeld onder de vertegenwoordigers van verschillende kerkgenootschappen met de opdracht iedere behoeftige in de gemeente een deel te geven van deze eerstelingen. Deze jaarlijks weer kerende plechtigheid bij de molen da teert vermoedelijk ui- het begin van de vijftiende eeuw, toen het brood, ten behoeve van het toen nog bestaan de klooster, Bethlehem, op de markt werd ingeleverd en gewogen. Ook in Oostmarsum heeft ieder jaar een brooduitdeling plaats. In de An- geler Es, een plek temidden van de korenvelden, knielen de boeren met hun gezinnen neer en bidden om een goede oogst. Ook hier wordt de arme :iiet vergeten. In de omgeving van Doetichem ge ven de hagelkruizen de plaatsen aan waar op tweede Pinksterdag de pro cessies naar toe gaan. Bij de lange houten staak, waarop een haan is be vestigd, wordt gebeden en het brood verdeeld. Over een haan gesproken, dit dier doet denken aan een vreemd Pinkstergebeuren op één der Wadden eilanden. Boer pas op je haan. De avond voor Pinksteren op Schier monnikoog. In de duisternis sluipen mannen rond, kruipen onder heggen door en wachten met ingehouden adem en kloppend hart in het be- schemerae donker van een paar strui ken. Dan komen ze uit him schuil plaatsen vandaan, gaan naar een kip- Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 penhok. Geen woord wordt gewisseld. Zwijgend wordt het deurtje losge schroefd en een der gestalten wringt zich door de nauwe opening van het nachthok. Een fel gekakel, dan is al les weer stil. Even geheimzinnig als de gedaanten zijn komen aansluipen, verdwijnen ze wier in het duister.. Deze gehele aktie, zich afspelend op het erf van een eilandbewoner, is het gevolg van een besluit. Een besluit, genomen door de Kali amooi commissie, die elk jaar de avond voor Pinksteren zitting heeft. Tijdens deze zitting pas seren alle bezitters-van-een haan de revue en tenslotte wordt één eigenaar aangewezen. Van hem zal door handlangers der commissie de haan worden geroofd. Drie dagen lang wordt de haan dan gevangen gehouden in een mand, vast gemaakt in de top van een twintig meter lange mast. Deze mast heeft bovenaan een meiboom en is voorzien van een dwarsbalk, een ra, waaraan twee flessen bungelen. Da haan, rijk voorzien van voedsel, hteft tot taak, vanaf zijn hoge post, zijn helder mor- gangaluid te laten, horen Wat is het jammer, dat de mooie stromen, In 't Hart van Holland plots zo gevaarlijk zijn. Men zoekt nu juist de schaduw van de bomen, Of springt graag in de Gouwe, Aar of Rijn. Nu kan dat niet, want t nakroost der Bataven, Vergiftigd 't water met 't vuil van d'industrie. En wie zich na de arbeid eens wil laven, Mag niet in 't water, zelfs niet tot de knie. En dan die arme dartle vissen, Die spartelen onder 't stille watervlak; Zij moesten na benauwde dood het leven missen. Zij "laan straks niet des vissers tuigen strak. Vergiftigd is het water van de Gouwe. Geen zwemmer neemt een heerlijk vrije duik. Dat zal wel menig Gouwezwemmer rouwe. Ik kruip maar ter verkoeling onder een struik. Wij hebben ook een wethouder gekregen; Al hield hij de beslissing nog even in beraad. De ene valt dit mee, weer anderen 't tegen. Maar daarvoor leven wij in onze,vrije staat. Maar wat van Oosten zei, was uit mijn hart gegrepen. Als Wildsveen komt, is Waddinxveen de klos. Dat hebben wij toch allen goed begrepen? En daarom naar den Haag en moedig er op los. De Tweede Kamer is toch Waddinxveen „vergeten Ja kiezers, hoort gij dat? U stemde hen toch mee? Zij zijn ook door Uw keuze hoog gezeten? Nu, heel het kiezerscorps is daarom ontevrêe. En daarom zond de Raad naar al die hoge heren, Een motie, waarin duidelijk wordt gezegd: Dat men ons groeiend dorp niet laat torpederen. Er kunnen hier nog 20.000 man terecht. 't Is goed, dat Waddinxveen zijn stemgeluid doet horen. Of snapt u soms wat men in 't Haagje broeit? Is Waddinxveen al van de kaart verloren? Zijn dèt een riemen, waar den Haag mee roeit? Nee, 't moet nu gauw voorgoed zijn afgelopen. Wij tellen in het Hart van Holland degelijk mee. Wij zullen saam de mouwen op gaan stropen. Wij waren reeds al veel te lang gedwee. En mocht de Quai bij u soms komen vragen, Of U wilt zitten in het nieuwe kabinet; Zegt dan geen nee. Wij zullen u wel schragen. Dan wordt ons dorp nog in d« voorste rij gezet. Burgerlijke Stand Aangiften van 7 tot 13 mei 1959. Geboren: Annemieke, d.v. J. A. van Wijk en A. den Uijl, Lijsterbesstraat 40a; Maria Ignatia, d.v. J. A. van Vuuren en J. C. de Wit, Bloemendaalseweg 43 Hilligje, d.v. H. Molenaar en J. de Jong, Tweede Bloksweg 16; Wilhelmina Clasina, d.v. A. A. Veld huis en C. Steenwijk, Wilhelminakade 14; Monique, d.v. D. de Wilde en H. Lan- genbach, Vijverlaan 15; Michiel Lucas, z.v. C. C. Wilhelm en T. M. Tromp, Vijverlaan 26; Ondertrouwd: F. J. A. Vos en E. A. M. van Berkesteijn; C. Alphenaar en G. M. Kraan; P. Cammeraat en T. J. Uitienbroek; Gehuwd. C. Russcher en J. M. Ming G. F. Smid en G. Jager; M. H. l'Hoest en J. A. Ernster; K. de Weerd en T. Kruit; GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bootsteun; deken, baal zilverpapier, groene portemonnaie m. inh., zwarte hondenhalsband, blauw kincbrmanteltje, postduif, bruine tas met inh., damesschoen, zwarte tas, hoofdoek, blauwe step, fietstas met inh. Verloren: bruine portemonnaie, fietrpompje, groene ceintuur, bruine portemonnaie met inh. MAGNEET en FHOENIX F ij wielen in prezen v.a. f 118,21 Rijwielen moffelen compleet 82,50 f L WIELAARD Kerkweg 112 Telefoon 209 Krabbel. HERDENKING GESNEUVELDEN. Evenals vorige jaren vond ook dit jaar op maandag op de algemene be graafplaats weer een zeer eenvoudige herdenking plaats van hen, die in de meidagen van 1940 het grootste offer voor hun vaderland gebracht hebben. Namens het comité tot onderhoud en instandhouding van de in 1940 in deze gemeente begraven militairen, welk comité geheel aanwezig was sprak de heer H. Gerts Jacz. enkele herden kingswoorden. Déze plechtigheid werd eveneens bijgewoond door de burge meester C. A. van der Hooft en diens echtgenote en familieleden der geval lenen. Op de graven werden bloamen gelegd. DE SIM A VI - COLLECTE. Door omstandigheden moest de Si- mavi-collecte dit jaar in Waddinxveen worden uitgesteld. Ze zal nu worden gehouden van 21-27 mei. Maar velen zullen zich ongetwijfeld nog de fol der herinneren die in april huis aan huis werd verspreid. Van mevr. J. Verheul, op wiens verzoek ik de organisatie van deze collscte van haar overnam, vernam ik trouwens reeds dat deze collecte in Waddinxveen goed is ingeburgerd. Dit Hoe men ertoe is gekomen, elk jaar met Pinksteren een levende haan in de top ta voeren, is niet met zeker heid te zeggen. Sommigen beweren, dat de haan waakt om de komst van de invallende Noormannen aan te kon digen, een primitief radarsysteem zou men kunnen zeggen. Anderen menen echter, dat de haan al kraaiende de mei begroet, weer anderen verzekeren dat dit gebruik het bijbelverhaal van de verloochening van Petrus weer geeft. Hoe dan ook, de bevolking van Schiermonnikoog is deze wonderlijke Pinkstertraditie trouw gebleven. Een traditie, gepaard gaande met een rij toer met paard en wagen voor de kin deren op Pinkster-drie. 's Avonds wordt de ontvoerde haan weer verlost uit zijn hoge positie, en aan de rechtmatige eigenaar terugge geven. Volgend jaar weer een andere is ook geen wonder. Simavi doet prachtig werk en met mooie resulta- ten. Een goede gezondheidszorg op Nieuw Guinea en in Suriname is iets waar voor het Nederlandse volk steeds weer toont gaarne iets byer te heb ben. Ik reken dan ook dit jaar weer op een mooie opbrengst. M. Warnaar-Veerman. BEDRIJFS DAMTOERNOOI Baan winnaar van Het Vrye Volk-Beker In de gezellige kantine van Dï Pro ducent vond de slotavond plaats van het bedrijfsdamtoernooi. In de inhaal wedstrijd die nog gespeeld moest wor den tussen Baan en de Melkhandel, wist Baan de Melkhandel met 9-1 te v=rslaan en daarmede ongeslagen kam pioen te worden in de eerste klas. Voorzitter C. Molenaar kon een groot deel van 67 spelers, die aan het toer nooi hebben deelgenomen welkom he ten. Daarna vond de prijsuitreiking plaats. De heer Spruyt overhandigde namens Het Vrije Volk de grote H.V.V.-wisselbeker aan de heer L. B. Kramp die samen met T. Baan, J. de Beer, P. Vink en A. Zwanenburg het winnende team van Baan vormden. De haer C. H. Kramp bedankte voor deze prachtige beker en de warme woorden en zeide de beker het vol gend jaar met zijn teamgenoten stug te zullen verdedigen. Het team van Verheul wist de tweede plaats te ver overen. De Melkhandel werd derde- In de 2e klasse wist het platteland het kampioenschap te behalen. Hier wist het team van van Schaik en Berghuis de tweede en Goedewagen de derde plaats te veroveren. Hierna werden in een bijzonder ge zellige stemming de gong wedstrijden gespeeld, waarbij alle deelnemers een prijsje wonnen. De heer Compeer dankte het or ganiserend Damlust voor het vele werk en overhandigde taarten en bloe men aan de dames en heren. De persoonlijke prijzen kwamen te recht bij met actieve,beheerste zenuwen Hijnhardt's Zenuwtabletten Groep A. 1. T. Baan, 9 punten, Baan 2. J. de Beer 8 punten Baan na loting 3. M. Vermeulen 8 punten Brood- en Banketbakkers, na loting. 4 P. Tom 8 punten Producent, na lo ting. 5. C. H. Kramp 8 pnt. Baan na loting 6. P. v. d. Linde 7 punten Melkhandel Groep B. 1. G. de Smet, Platteland 2. A. G. v. Zeijst, Platteland 3. J. de Bruin, Platteland 4. M. Smith, Schaik en Berghuis 5 G. Hendriksen, Platteland P. Treffers, Producent Hierna kwam het einde van het Bedrijfs Damtoernooi 1959. Volgend jaar viert het zijn eerste lustrum. We hopen dat er in onze gemeente nog meer bedrijven zijn die aan deze mooie sport willen mee doen en die zijn er nog genoeg. Laten deze volgend jaar ook in schrijven en het toernooi nog groter maken. Bel By Brand No. 300 (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen al'een verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 485

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 6