Weekblad voor Waddlnxveen B" 1/Kae.dtc de Vrouw van de week ROUWER Lectuuraktie Nederlandsche Rode Kruis yiekkU NIEUWS uit dfwze Aan de PAAS No. 727 vrijdag 5 juni 1959 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Het nieuwe kabinet is zeer aktief. De vorige week zijn er reeds loonge- sprekken gevoerd. Wanneer de lonen omhoog gegaan zijn, zullen de huren ook stijgen. Dit laatste zal waar schijnlijk volgens het S.E.R.-advies per 1 april 1960 geschieden en wel met een gemiddelde van 25 procent. Voorts werden de consumentensub sidies op melk afgeschaft met de no dige compensaties. De nieuwe premier doorstond met sukses de parlementaire vuurdoop en had enige interessante verklaringen af te leggen. Het belangrijkste is wel, dat het de nieuwe regering niet in de bedoeling ligt onderhandelingen aan te knopen met Indonesië om trent Nieuw-Guinea en dat de de fensie-uitgaven tot 1961 hoogstens 1650 miljoen per jaar bedragen. Ook wil het kabinet inzake de voetbalpool tot een oplossing komen en een alge mene kinderbijslagverzekeringswet met eventuele wijzigingen tot stand brengen. Er is nog geen beslissing genomen voor een continuering over tijdelijke belastingverhogingen voor 1960. De Algemene Rekenkamer kwam met een zeer fel rapport voor de dag. Zij constateerde een wanbe heer en vond de huurblokkering een chaos. Een en ander niet bepaald ten onrechte. Zij heeft het rapport aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid uitgebracht. In ons land zijn ongeveer 200.000 huiseigenaars. Een jaar nadat de huurblokkering begonnen is zijn er nog meer dan 10.000 huiseigenaars zoek, d-w.z. zij hebben zich als zo danig nog niet gemeld. Van de enor me stroom formulieren die op dit de partement binnenkomt is slechts een zeer klein deel verwerkt. De Reken kamer toont zich daarom zeer ver plicht ten opzichte van de verklaring van de minister, dat hij vereenvoudi ging van werkwijze en uitbreiding van de werkkrachten, deze moeilijk heden binnen een jaar zouden zijn opgelost. Dit rapport zal dan ook nog wel een staartje hebben. Om dan bij staarten te blijven. De KLM gaat de staarten van vliegtuigen een ander kleurtje geven. Het traditionele rood, wit en blauwe achtervlak gaat ver dwijnen en wordt vervangen door dia gonale strepen met blauw als hoofd kleur. In het midden komt een witte cirkel met de knalrode letters KLM. Dit wordt gedaan omdat is gebleken, dat vele buitenlanders het begrip Vliegende Hollander, dat vroeger op de staart stond niet kennen. Boven dien zijn de letters KLM en de woor den Royal Dutch Airlines voor ie dereen een aanduiding van welk land het vliegtuig is en van welke maat schappij. De nieuwe kleuren trekken dan ook meer de aandacht. Ook Rot terdam gaat veranderingen aanbren gen. Zij het van geheel andere aard. Rotterdam en Capelle aan de IJsSil gaan samen een stad voor 175.000 in woners bouwen. Het projekt dat zal bestaan uit een centrum en vijf woon wijken zal over ongeveer 25 jaar ge reed zijn. Er moeten 49.500 woningen komen. Met 1800 daarvan wil men in 1961 een aanvang maken. De nieuwe stad zal een oppervlakte van 4,5 bij 6,5 kilometer hebben. Ten zuiden van Rotterdam vorde ren de Deltawerken in een snel tem po. In de bouwput bij het Haringvliet is men bezig de stevige fundering te maken voor het meer dan duizend meter lange sluiswerk. De helft van een dertien meter hoog dijklichaam bij het Veerse Gat is reeds gereed. Wanneer in hetzelfde tempo kan wor den blijven gewerkt zal binnen 15 jaar over de toppen van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden een prach tige zeeweg ontstaan en binnen niet al te lange tijd zal Göaree Overflak- kee met het vaste land zijn verbon den. Zeeland zal een snelle veerboot tussen Zierikzee en Noord-Beveland leggen. Ideaal is het nog niet, doch het heeft dan wel de afstand van Rot terdam met 50 kilometer verkort. Zeven Duitse kotters werden door de bij Katwijk patrouillerende mij nenveger „Meppel" betrapt toen zij bezag waren op zandspiering te vis sen binnen de Nederlandse territo- S/t ailt ywxU UeAeMedinjyuüitn in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons riale wateren. Zij werden daarop naar de marinebasis opgebracht. Drie schepen gingen er evenwel in volle vaart vandoor. Er is proces-verbaal opgemaakt, de gevangen spiering 20 ton werd in be slag genomen en er werd een waar borgsom geeist om herhaling te voor komen. Ingezonden stukken Mijnheer de redacteur. De besturen van de hieronder ge noemde scholen hebben na kort be raad besloten niet nader in te gaan op het hoogst onevenwichtige en ver warde ingezonden stuk van de heer P. Lips in Uw blad van 29 mei jl. Het bestuur der Chr. Nat. scholen Ned. Herv. scholen Stichting voor Chr. UL.O. scholen DE ONTWIKKELING IN 'T EERSTE LEVENSJAAR. Hebt u wel eens opgemerkt, hoe dikwijls jonge moeders, vooral sds 't haar eerste kindje betreft, de neiging vertonen om haar baby met die van anderen te vergelijken? Niet zelden worden ze dgn ongerust, als haar kleintje zich naar haar mening min der snel ontwikkelt dan andere kin dertjes. Angstig vragen ze zich af, of de baby wel normaal is; of hij niet achterlijk zou zijn. Ik zou al deze zenuwachtige moe dertjes met nadruk willen aanraden, zich niet van de wijs te laten bren gen. Als het kindje goed gedijt, re gelmatig aankomt en zich tevreden gedraagt, hoeft men zich nergens druk over te maken. Het heeft geen zin, naar andere kindertjes te kijken, want geen twee babies zijn met el kaar te vergelijken. Ze ontwikkelen zich ieder op hun eigen manier en in hun eigen tempo. De een is een vlug- gerdje, de ander neemt er meer zijn gemak van. Het ene kind zal vlug zijn met lopen, maar doet er lang ov«r, om de eerste verstaanbare woordjes te stamelen. Het omgekeer de geval komt ook voor. Natuurlijk bestaat er wel een ge middelde leidraad voor de normale ontwikkeling en algemene vorderin gen van de baby en omdat het geen kwaad kan, toch in grote lijnen te kunnen beoordelen, waaraan men zich te houden heeft bij het gadeslaan van de geestelijke en lichamelijke groei van de kleine, laten we vooral voor de vrouwtjes die voor de eerste maal moeder zijn geworden, hieron der een lijstje voor het eerste levens jaar van de baby volgen. Eerste maand: de bewegingen van uw kind zijn nog onbeheerst en doel loos. Het kindje reageert echter wel op prikkels van buitenaf. B.v. plotse ling fel licht, of onverwachte, harde geluiden. Dit doet het schrikken. Tweede maand: als het kindje op de buik gelegd wordt, doet het moei te, het hoofdje op te tillen. Derde maand, baby kan het hoofd je goed rechtop houden. Hij lacht be wust terug, als er tegen hem ge lachen wordt. Op de arm gezeten kan hij helder rond kijken. Vierde maand: het kindje gaat de voorwerpen, die binnen het bereik van zijn handjes komen, aftasten. Vijfde maand: als het kindje onder de armpjes vastgehouden, opgetild wordt, probeert het de voetjes neer te zetten en trekt dus de beentjes niet meer op. Zesde maand, met hulp doet het kindje pogingen, zich op te richten. Een stukje speelgoed, dat hem afge nomen wordt, tracht het vast te houden. Zevende maand: hij kan zijn rug getje recht houden en begint te zit ten. Achtste maand, hij gaat kruipen. Hfj reageert nu ook met positieve ge voelens, b.v. door een lipje te trek ken als men hem boos aankijkt. Negende maand: hij doet zijn eer ste pogingen om te gaan staan. Tiende maand: het kind staat ste vig. Vaak al aan één hand. Elfde en twaalfde maand, hij staat los en begint nu ook echt te luiste ren, als er tegen hem gesproken wordt. Aan het eind van het eerste levensjaar vormen zich doorgaans de eerste woordjes. Ik herhaal echter, dat het tempo van de ontwikkeling lang niet altijd hetzelfde is. Veel kan de moeder zelf bijdragen door met het kindje te praten en te spelen. In de tijd', die het in zijn wiegje doorbrengt, moet het natuurlijk liefst met rust gelaten worden. Maar wanneer het eruit ge haald wordt, om verzorgd te morden mag het ook weten, dat het erbij hoort en komt dit zijn voorspoedige ontwikkeling ongetwijfeld ten goede. Marcelle. De afdeling Gouda van het Neder landsche Roode Kruis is één van de vele afdalingen, die aktief meehelpt bij de landelijke Roode Kruis lek- tuurinzameling speciaal bestemd voor zieken, sociale instellingen, bejaarden en Naderlanders die onder vaak moeilijke omstandigheden ver van het Vaderland zijn. Daar het in de bedoeling ligt om dinsdag 9 juni a.s. in onze gemeente een speciale dag te wijden aan deze lectuurinzameling moest van te voren één en ander besproken worden en dat gebeurde op het centrale punt van Roode Kruis lektuuraktie, het lek- tuurdepot Roode Kruis, dat gevestigd is op de Laan van Meerdervoort 438 te 's-Gravenhage. Dit is wel één van de drukste punten van Den Haag, waar de stroom van het verkeer tel kenmale onderbroken mloet worden door de talloze vracht- en bestelwa gens, die grote hoeveelheden lektuur, afkomstig uit alle windstreken van Nederland, aanvoeren. Maar bij deze aanvoer blijft het niet alleen; dage lijks veirlatjen ook weer hondegden pakketten voor inrichtingen en lang durige thuisliggende zieken, het ge bouw. Het was wel interessant om eens van meer nabij te zien wat er met al deze boeken en tijdschriften gebeurt voordat ze bij de patient terecht ko men. Wie zelf in deze maanden zijn boekenkast weer eens heeft opgeruimd of een collectie tijdschriften te sorte ren had, zal begrijpen dat er heel wat werk verzet moet worden, voordat meer dan 100.000 kg tijdschriften - zoals in de maand april bij het lek- tuurdepot binnen kwamen - en meer dan 20.000 boeken, eveneens de vrucht van de maand april, zijn gesorteerd en op hun bestemming gekomen zijn. Er is ook heel veel nodig om weke lijks 550 inrichtingen van hun pakket, ten tijdschriften te voorzien, daarbij nauwkeurig rekening houdend met de naar voren gebrachte wensen. De boe ken worden ook maar niet zo uitge stuurd, maar voor de ziekeninrich tingen, die dit aanvragen worden bibliotheken samengesteld!, gekaft, genummerd en gecatalogiseerd, daar bij rekening houdend met alle wensen Momenteel zijn hier ten lande in ongeveer 300 inrichtingen bibliotheken van het Roode Kruis in bruikleen, die na gebruik van ongeveer één jaar weer door nieuwe vervangen worden. Op onze vraag of de lektuurzen- dingen in het algemeen nogal in de smaak vallen, werd een greep gedaan uit de vele dankbetuigingen, die regel matig binnenkomen, waarvan wij er hieronder er één laten volgen: „Wij kwamen in 't bezit van uw sym pathiek schrjjven van 10 dezer en ook de kist met boeken arriveerde hier in beste orde. Toen wij haar opende, meenden we eerst dat er in Den Haag een vergissing had plaats gehad. De boeken zagen er zo prach. tig uit en alles was zo netjes geca talogiseerd, gekaft en van rugnum mertjes voorzien, dat er praktisch niets anders overbleef, dan ze uit te pakken en in de kast te zetten; in één woord: „de zending was af' Geen afleggertjes uit een of ander prae-historisch tijdperk, maar mooie actuele en moderne boeken, keurig! Voor deze schitterende gave aller hartelijkst dankU zult zich wel kunnen voorstellen, hoe onze man nen hun genoegen daaraan zullen beleven. Ook de tijdschriften komen steeds keurig op tijd aan en onze ruim 70 mensen zitten al popelend uit te kijken als de Roode Kruis post binnenkomt. U heeft ons huis en zijn inwoners wel een zeer gro te dienst bewezen. Ons dankwoord is slechts een zwakke echo voor de gevoelens van erkentelijkheid, die wij tot uitdrukking willen brengen. Daarom nogmaals, hartelijk dank" Voor de lektuurvoorziening van de ruim 1500 langdurig thuisliggende zieken, die wegens besmettingsgevaar of financiële moeilijkheden geen ge bruik kunnen maken van een gewone uitleenbibliotheelk of leesportefeuille, moet er enorm veel werk verzet wor den. Deze patiënten zijn geen num mers waar maar even een boek of tijdschrift heen gestuurd wordt, nee er is de persoonlijke belangstelling en de zorg om juist datgene te sturen, waaraan de patient wat heeft, ter op vrolijking, ter ontwikkeling, ter sti mulering, kortom om hem of haar te laten voelen, dat zij niet vergeten zijn maar deel uit maken van de grote Roode Kruisfamilie. Hun eigen paticntenblad, van en voor de thuisliggende zieke, die de band tussen de thuisliggende patiënten ver stevigt, helpt hieraan ook wel een handje mee. Brieven, waaruit blijkt dat de tijdschriften-zendingen weke lijks een lichtstraal in de lange kuur periode van een patient betekenen of waarin getuigd wordt van de goede keuze, die zeker een stimulans bij de uitvoering van deze Roode Kruistaak waarvan tienduizenden zieken geheel kosteloos profiteren en waaraan ei genlijk iedereen zijn steentje kan bij dragen. Zonder de hulp van tallozen, die trouw hun tijdschrift na lezing, hetzij in een lectuurhuisje deponeren, hetzij via de post opsturen (hetgeen moge lijk is tot 3 kg mits de adressering luidt: Roode Kruis-Tijdschriftendienst - Den Haag) of van degenen, die van tijd tot tijd enkele boeken ter be schikking stallen, eveneens via een lektuurhuisje of de post, doch dan geadresserd: B.A.R.K. Den Haag, zou het Roode Kruis nooit in staat geweest zijn op dit gebied al zoveel mensen te helpen. De lektuurvoor ziening bepaalt zich ook niet alleen tot Nederland, maandelijks gaan ook zendingen naar Nieuw-Guinaa, Suri name en de Ned. Antillen. In de kort geleden door het Lektuurdepot uitge geven brochure, staat o.m. dat de Lektuurinzameling in de oeriode 1946/ 1958 ongeveer 40 millioen tijdschrif ten en ongeveer 1.090.000 boeken op bracht. Teneinde zich een idee te vormen van deze hoeveelheden zou den wij willen vermelden, dat 1.000 grote militaire vrachtwagens nodig zouden zijn om deze lektuur te ver voeren. Om de boeken in boekenrek. ken te kunnen plaatsen zouden 44.000 meter boekenplank nodig zijn. Zou men een pad maken, waarop de uit gezonden boeken en tijdschriften naast elkaar neergelegd zouden wor den, dan zou dit pad een lengte heb ben van ongeveer 8.000 km, de af stand van -Geneve via Amsterdam en de Noordpool naar Alaska. Moge de lektuurverzameling die hier wordt georganiseerd, een succes worden. Onze dorpsgenoten kunnen dan ook op deze wijze tonen het Roo de Kruis een goed hart toe te dragen. Maar de geregelde, trouwe hulp waar bij het actuele tijdschrift en zo nu en dan een goed boek ter beschikking wordt gesteld is de grondslag van de ze Roode Kruistaak niet, waarvan zovelen profiteren. Onderstaande adressen hebben zich bereid verklaard boeken en tijdschrif ten aan te nemen. Rijwielhandel Kraaijenstein, Brugweg 1; Sigarenmagazijn H. S. de Vries, Ieplaan; Bloemenhandel van Pruis- sen, Kerkweg 7; Kapsalon Pol, Kerk- weg 181; Levensmiddïlenbedrijf J. v. Triet, Noordkade 87; Fa de Wit, Zuidkade 115. Daar zitten ze weer langs de kaaien, Langs oevers of diep in het riet, Met aasjes en woren en maaien, Ze zijn er, al zie je ze niet. Ze azen oq voorntjes en baarzen, Op zeelten en ook wel op snoek, De echte in krakende laarzen En stijve manchesterse broek. Ze hebben natuurlijk hun stekkie, Een klein stukje Nederlands grond; Ze zwijgen meest stil op him plekkie, Maar roeren ook wel eens hun [mond. 'k Had gister een bliek met een [knobbel Misschien kwam dat ook van de [Shell Nee, kijk-nou-es-an wat een hobbel Temeê heb ik nog een forel Dr zijn een hoop vissen vergeven, Ze moesten die lui 'k weet-niet-wat Haal opheb je ooit van je leven, Die is nog te klein voor de kat! De hengelsport is een gezonde, Maakt mensen goedmoedig en blij, Toch hebben ze rustig twee bonden Gesticht voor de sportvisser^. De éne noemt zich Algemene, Het ander verbond is Centraal, Die staan nogal op eikaars tenen Langs plassen en sloot en kanaal. Ons Holland zou Holland niet wezen Wanneer iets eendrachtig kon gaan Het zo eikaars stekkies te pezen, Dat zal nog wel jaren bestaan. De karper daar dier» in het water Maakt zich om die bonden niet druk Als hfj maar niet bijt vroeg of later, Dan heeft op de wal niemand tuk. Daar zitten ze weer op hun stekkie Een borrel door 't aas geeft soms [baat; Komt 't flesje niet leeg op hun [plekkie Dan weten ze zélf nog wel raad! Jaap Mijderwjjk. Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig b(j RA IJ ESTEIJN VERGADERING GEMEENTERAAD De gemeenteraad komt hedenavond bijeen ter behandeling van de volgen de agenda. 1. Mededelingen, ingekomen stuk ken enz. om daar zonodig te besluiten. 2. Benoeming van een lid der fi nanciële commissie. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school A. 4. Vaststelling herziening uitbrei dingsplan Puttepolder. 5. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van een woning. 6. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan het Unesco-centrum Ne derland. 7. Voorstel tot het verlenen van subsidie voor behoud van natuur schoon en recreatie. 8. Voorstel tot verkoop van grond aan het rijk. 9. Voorstel tot aankoop van een motor-maai-machine. 10. Voorstel tot aankoop van twee babyspuiten t.b.v. de bescherming bevolking. 11- Voorstel inzake de autotoelage van de burgemeester. 12. Voorstel tot het aanbrengen van verandering aan de brandweergarage aan de Esdoornlaan. 13. Voorstel inzake de ambtswoning van de burgemeester. 14. Voorstel tot aanschaffing van een vrachtauto. 15. Rondvraag. GESLAAGD. Voor het eindexamen Ziekenver pleging diploma A is geslaagd mlej. Zwannie van Bergen. Haar opleiding ontving zij in het Gemeente-ziekenhuis aan de Berg weg te Rotterdam. GESLAAGD. Mej. R. de Boer is geslaagd voor het diploma verpleegster 3 jarige cursus. HAAS STAK DE WEG OVER; AUTO REED SLOOT IN. Een deelnemer aan de oefenrit voor automobilisten die woensdagavond door onze gemeente voerde, is op de Onderweg met auto en al in de sloot gereden. Het betrof een rit van de Regionale Automobielsportclub RAC- west. De deelnemers kwamen uit de richting Boskoop en gingen via de Dorpsstraat en de Onderweg naar Moerkapelle. Een van de deelnemers aan deze rit, een Hagenaar, haalde aan de Onderweg uit voor een haas, die plotseling de weg overstak. Daar bij verloor de bestuurder de macht over zijn stuur zodat de auto in de sloot naast de weg raed. Dank zij het feit, dat zich in de auto die onder steboven in de sloot terecht kwam, 'n achterdeur bevond, konden de inzit tenden zich met moeite uit hun be narde positie bevrijden. De hazen aan de Onderweg begaven zich deze avond wel op zeer gevaar lijk pad, want even later ontmoette de kraanwagen, die de personenauto op het droge kwam halen, eveneens een haas. De kraanwagen week even wel niet uit, zodat deze haas om het leven kwam. s pits taan toffen Markt 16 - Gouda DAMES, wat U zelf maakt, is het eerste verdiend!

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1