Weekblad voor Waddinxveen uakantieBorinen B ■J Wloedtc de Vrouw Weduwen- pensioen! De Spiegel van de week ROUWER J. MOLENAAR BbuwaaUatbeidecs bpfyetzt Zomerinw Vakantiebonnen Gemeenteraadsvergadering £),e kuL man ïEo-ekalna AIJTSSPAARBAAK No. 728 vrijdag 12 juni 1959 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bi] vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Nederland heeft wat het weer be treft helemaal niet te mopperen ge had, integendeel maar, toch hebben de warmte en de droogte haar scha duwzijde. Vooral de droogte heeft al onher stelbare schade aangericht. In ver schillende delen van ons land sterft het kleingoed af, op andere plaatsen moet het vee grazen in gras, dat voor hooi bestemd was, omdat de officie- Ie graasplaatsen verdorren. Ook de fruitstand ondervindt momenteel enorme schade. De droogte belem mert de groei en bevordert de meel dauw. Geen wonder dan ook, dat men zo hier en daar naar wat nattigheid verlangt. Om dezelfde droogte heeft Staatsbos-beheer alle brandtorens dag en nacht bezet met het oog op het toenemende brandgevaar. De brandweer in Rotterdam heeft het dezer dagen zeer moeilijk gehad. 2 brandweerlieden werden gewond bij een felle brand aan de Stadionweg in Rotterdam. De brand was begonnen in wat oud hout en breidde zich door middel van een twintigtal gasflessen die met luide knallen ontploften, uit tot een vuurzee, die vier bedrijven voor een zeer groot deel verwoestten. De brandweer was snel ter plaatse, daar een bluseenheid op nog geen honderd meter van da grote brand aan het blussen was. Na een uur was men de brand meester. De schade be loopt in de tonnen. De twee brand weerlieden zijn voor herstel opgeno men in een ziekenhuis. Herstellen doet ook de visstand in de gebieden waar het water vergif- 9n otic g wede, tieAenM&dinqtuikui in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons tigde gebied met een sleepnet onder zocht. Na het onderzoek verklaarde men, dat de kwantiteit nog gering was maar dat de kwaliteit steeds vooruit ging. Men is begrijpelijk uiteraard-hoop- vol gestemd. De opbrengst van de KNVB-pool was maar liefst 13 miljoen gulden, on geveer 8 miljoen gulden meer, dan het voorgaande toto-jaar. 5 miljoen gulden zal gereserveerd worden voor voetbalverenigingen. Bijna 5 miljoen gulden werd uitgekeerd aan de win naars, waarvan de heer van Weeren uit Utrecht wel de gelukkigste was; hij ontving f 127,816. Nog steeds is er een achteruitgang in plaats van een vooruitgang in de woningbouw te constateren. De oor zaak moet vooral worden gezocht in het feit, dat ongeveer 10 maanden ge leden de woningbouw in ons land sterk heeft geleden door de ekonomi- sche teruggang. Hierdoor zijn in die maanden minder woningen opgezet. Het resultaat is dan ook dat er in de maand april slechts 6361 huizen zijn gereed gekomen. In totaal zijn er thans in de eerste vier maanden van dit jaar 22.034 woningen gereed ge komen tegen 27.042 in dezelfde perio de van het vorige jaar. Gelukkig is men nu over de teruggang heen en worden er nu weer meer woningen gebouwd. Eind september zal het bekende Antoni van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam in het bezit zijn van een kostbare kobolt-bestralingsinstallatie, waarvan de bouw twee jaar vergde. Het mag zeker tot de modernste in stallaties in West-Europa gerekend worden. Voor men tot doeltreffend gebruik van de installatie zal over gaan, zal de installatie gedurende zes maanden lang grondig beproefd wor den. De doktoren kunnen de reaktie van de patient op een televisiescherm volgen. De televisie in ons land heeft er een nieuwe vijand bijgekregen, name lijk de Horecaf. De Nederlanders blij ven veel meer thuis dan men over 't algemeen denkt. Slechts 20 pCt gaat uit. Het is gebleken dat sinds de in voering van de televisie dit uitgaan nog is teruggelopen. De Horecaf heeft daarom besloten ongeveer 600.000 gulden uit te geven voor re- klame om de mensen meer buitens huis te laten eten. Voorts wordt aan de minister van Ondarwijs, Kunsten en Wetenschappen een plan voorge legd, waarin gevraagd wordt of het niet mogelijk is de jeugd lange week einden in het voorseizoen te geven. Men hoopt dan bij de Horecaf, dat de ouders met hun kinderen naar bui ten trekken en dan wat restaurants bezoeken. In aanwezigheid van de koningin is een vijftal ministers in de kleine zaal van het Vredespaleis in Den Haag het Nationale Vluchtelin gen Comité geinstalleerd. Het was 'n korte, doch plechtige bijeenkomst, waarin een beroap werd gedaan op de vrijgevigheid van de Nederlanders om de 2 miljoen gulden bijeen te krij gen die nodig zijn voor het vluchte lingenwerk. HET GEMAK DIENT DE HUISMOEDER. De moderne huisvrouw aanvaardt alle technische middelen die haar ten dienste staan bij het huishoudelijk werk als een volkomen normale zaak. Maar het is toch wel eens goed om daar eens over na te denken. Laten wij eens teruggaan naar onze grootmoeders en overgrootmoeders; hoe moesten die zich van haar huis houdelijke taak kwijten? Zij kenden niet die ingenieuze technische appa raten, die de twintigste eeuw ons bracht en zij moesten zich toch even eens door al dat werk heenslaan. Zij beschikten niet over stofzuigers, elektrische strijkijzers, ijskasten, snel kokers, gasgeysers, elektrische boi lers, wasmachines, en wat dies meer zij, zelfs niet over die kleine handige hulpmiddeltjes als slagroomkloppers, mixers, electrische koffiemolens, af druiprekken en niet te vergeten, de telefoon, die ons zoveel moeitevan boodschappen doen kan besparen, om dan nog maar niet te spreken over het enorme gemak dat de moderne huisvrouw heeft van de verpakte levensmiddelen, als blikgroenten, diep vries en gedeeltelijk reeds bereide waren. Sloof en slavin Wij vragen ons wel eens af, hoe deze vrouwen het moeten hebben ge daan, dikwijls nog als moeder van een groot gezin. Hoe kwamen zij met alles klaar en hadden zij eigenlijk nog wel wat tijd voor zichzelf? In veel gevallen zwoegden zij van de vroege morgen tot de late avond als sloof en slavin van haar gazin. De moderne vrouw is heel anders. Zij eist tijd voor zichzelf en dat kan nu, dank zij al die moderne hulpmiddelen, die haar enorm veel tijd besparen bij haar huishoudelijke bezigheden. In Amerika heeft men een onderzoek ingesteld naar het nuttig rendement van al deze hulpmiddelen, waarbij wij er rekening mee moeten houden, dat oVar het algemeen de Amerikaanse huisvrouw over meer hulpmiddelen beschikt dan de Europese. Daar zijn Vatenwasmachines len vele an diere apparaten, die wij hier weinig aan treffen gemeen goed, evenals het ge bruik van conserven en reeds gedeel telijk bereide levensmiddelen dat daar veel groter is. 33meer Het blijkt nu dat dit alles het huis houdbudget met een derde deel ver zwaart. De verpakte levensmiddelen, diepvries e.d. zijn duurdar dan het verse voedsel, omdat hier reeds een bewerking aan gedaan is. Machines en dergelijke kosten in aanschaf veel geld en zij moeten over een bepaald aantal jaren worden afgeschreven, zo als dat in bedrijven ook gebeurt. Door elkaar komt men dan tot een verzwaring van het huishoudbudget roet een dérde deel. Hiert-genover staat de grote hoe veelheid vrije tijd die de huisvrouw ter beschikking staat en die vooral in Amerika door veel vrouwen in geld wordt omgezet. Zij hebben er een of VOOR HET BOUWBEDRIJF Inleveren op woensdag 17 juni a.s. van 7.30 tot 10 uur bij Kr. Esse 7 de eerste en de laatste bladzijde van het boekje dient volledig ingevuld te zijn. andere betrekking bij en het blijkt dan, dat op die manier extra ver diend kan worden, want de bijver diensten zijn grot» dan dat derde deel van het huishoudbudget en de belasting, die betaald moet worden over dat extra inkomen. Daarnaast heeft de huisvrouw toch nog vrije tijd voor zichzelf. Zij is veelal in staat de avonden gezamen lijk met haar echtgenoot door te bren gen, iets dat er vroeger bij onze groot moeders en overgrootmoeders dikwijls niet af kon. Die hadden 's avonds nog veel huishoudelijk werk te doen. Steeds meer gemak Deze modernisatie in het huishou den is in snel tempo tot ontwikkeling gekomen. Wanneer wij weten dat voor de laatste oorlog de gemiddelde krui denier in Amerika 1000 verschillende verpakte levensmiddelen in voorraad had, terwijl dat er nu omstreeks 5000 zijn, dan zien wij wel welke kant dat uitgaat. Straks komt het elektronische fornuis (de eerste exemplaren zijn al geplaatst) in onze keukens en dan staat de maaltijd in 2| minuut op ta fel. Onze kinderen roepen we dan per mobilofoon aan tafel. Het staat vast dat er een evolutie in de keuken plaatsvindt, ja in het gehele huishouden. En de huisvrouw vaart er wel bij. Zij behoeft niet meer vroeg oud te zijn, zij wordt niet de sloof in het gezin. Zij heeft ook haar rust en vrije tijd, die gebruikt kan worden voor sport en ontspanning, kortom geestelijk en lichamelijk kan zij in goede conditie blijven. Ook voor de echtgenoot is dit aan genaam en zo snijdt het mes aan twee kanten. De kosten die de modernise ring van keuken en huishouden met zich brengt, leveren hun rendement ruimschoots op aan rust en levens vreugde voor man en vrouw. voor leden maandag 15 juni en voor niet leden dinsdag 16 en woensdag 17 juni 's avonds van 7 tot 10 uur bij C. BROER, Kleikade 17 (achterom) van vrijdag 5 juni '59 De raad kwam voltallig in openba re vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester C. A. van der Hooft. Na de opening der verga- doring, bracht de heer Ir. Venema (AR) dank aan die raadsleden, die hem het vertrouwen hadden geschon ken hem tot wethouder t; kiezen. Spr. achtte het een moeilijke taak wijlen wethouder Oudijk op te vol gen, maar hij sprak de wens uit, dat hij, met medewerking van de raad, zijn functie op de juist3 wijze zou vervullen. Vervolgens moest worden gestemd voor benoeming van een lid van de financiële commissie in da vacature- Venema. De heer Kooijman (SGP) beval voor deze benoeming aan de heer Noorlander, die zich op ean vraag van de heer Ververs bereid verklaar de een eventuele benoeming aan ta nemen. Bij de hierna volgende stem ming verkreeg de heer Slob (CH) 9 stemmen en de heer Noorlander 4 stammen, zodat eerstgenoemde was benoemd. Daarna werd gestemd voor de aanwijzing van een voorzitter dier commissie waarbij de heer van Oos ten (KVP) 11 van de 13 stemmen op zich verwierf. Tot onderwijzer bij het openhaar onderwijs werd met algemene stem men benoemd de heer J. K. Radder te Oostkapelle. Een wijziging van het uitbreidings plan Puttepolder werd met algemene stemmen goedgekeurd. Bij het voor stel tot onbewoonbaarverklaring van een woning in de Nesse, vroeg de heer van Egdom (Arb.) spoedige ont ruiming van de onderhavige woning. De voorzitter deelde mede, dat de adviescommissie opdracht had ont vangen op korte termijn een oplossing te zoeken. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werden goedgekeurd de voorstellen tot het verlenen van een subsidie van f 25.aan het Unesco- centrum en tot toetreding als begun stiger tot de stichting „Landschap Zuid-Holland". Aan het Rijk werd verkocht een hoeveelheid grond voor de bouw van een aantal woningen ten behoeve van ambonnezen, die thans in woonoorden zijn ondergebracht. Da voorzitter deelde nog mede, dat deze bewoners bij de industrie emplooi zullen zoe ken, waarmede in andere gemeenten zeer gunstige resultaten zijn geboekt. De heer Ververs (arb.) vroeg bij her haling er op toe te zien en medewer king te verlenen, deze meneen in de Waddlnxveense gemeenschap op te nemen. Na korte toelichtingen van de voor zitter werd besloten tot aanschaffing van een motormaaimachina (f 3500,-), tot aanschaffing van twee babyspui ten voor de bescherming bevolking (f 6700.tot het verlenen van au totoelage aan de burgemeester (f 1520.en tot verbouw van de brandwaergarage aan de Esdoornlaan (f 350.Dit laatste besluit was no dig om een raam te vervangen door een deur, opdat niet eerst de oude brandspuit naar buiten behoeft te worden gereden, voor en aleer de blokploegen voor de bescherming be volking bij het materiaal kunnen ko men. Voor de aanschaffing van een nieu we vrachtauto voor de dienst van ge meentewerken werd een crediet van f 19.505.beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag vroeg Mevr. van der Torren-Veendorp (WD) naar de levering van leidingwater aan de Zui delijke Dwarsweg. De voorzitter deal de mede, dat de gemeente Moordrecht daarvoor een oplossing gevonden had waardoor een rendabele exploitatie was te krijgen, hetgeen niet het geval was, indien de levering via Waddinx veen zou geschieden. Binnenkort zou den nadere voorstellen van Moor drecht zijn te verwachten. De heer van Egdom (Arb.) infor meerde naar de financiële resultaten van het concert door het West Ne derlands Symphonieorkest. De voor zitter deelde mede dat hjj in afwij king van andere plannen zeer veel uitnodigingen had verzonden aan de leden van plaatselijke verenigingen en dat ook alle nieuwe inwoners der ge meente een uitnodiging hadden ont vangen dit concert bij te wonen. Dit alles is zeer gewaardeerd en daaruit mag de verwachting worden gewekt, Soekarno maakt een reis naar verre vreemde landen en smeedt spelenderwijs weer nieuwe vriendschapsbanden. Hij wordt er als een vorst eerbiediglijk ontvangen; zijn reeds versierde borst wordt er met goud behangen. Men draagt geschenken aan van ongekende waarde, zoals dat wordt gedaan voor groten van de aarde. Zijn vliigtuig bleek te klein om alles mee te slepen; 't schijnt dat er volken zijn, die met Soekarno dwepen. Maar ja. het valt niet mee in het gareel te lopen; de druk van de tournée dreigde zijn kracht te slopen. Hij zocht dus wat vertier, zag Hollywood van verre en kuste voor pleziar daar een der schone sterren. De dapp're generaal die op het huis moest passen voorzag wellicht schandaal van presidents grimassen. Met militaire macht verbood hij publikatie; wijl hij geen hail verwacht van sterrenkus-sensatie? Scheepers. Officiële mededeling INENTINGSWET POKKEN-INENTING. Voor kinderen, geboren in 1958 en in de eerste drie maanden van 1959 zal op dinsdag 16 juni a.s. gelegenheid worden gegeven voor kosteloze inen ting tegen pokken. Daze kosteloze inenting wordt ge geven ten huize van de onderstaande geneeskundigen: dokter C. A. de Geus, Stationsstraat 6, tussen 8.30 en 9.30 uur. dokter J. W. H. Helleman, Kerweg 222, tussen 9 en 9.15 uur. dokter E. M. L. Hemminga, Dorpstr. 66, tussen 8 en 9 uur. De ouders of verzorgers dienen me de te brengen: a. het trouwboekje van de ouders of geboortebewijsje van het kind; b. de blauwe of rose inentingskaart of (voor kinderen geboren in 1959) het oranje-inentingsboekje. Het door de geneeskundige af te geven bewijs van inenting dient ter voldoening aan de inentingswet 1939 ter gemeente-secretarie te worden overgelagd. Deze inenting geldt ook voor kin deren, die bij het consultatie-bureau van het Groene Kruis staan inge schreven. De ouders of verzorgers worden herinnerd aan de verplichting inge volge de inentingswet 1939 om: a. hetzij hun kind voor het de leef tijd van één jaar heeft bereikt, te doen inenten tegen pokken. b. hetzij een verklaring over te leg gen, walke de reden inhoudt waarom deze inenting achterwege wordt gelaten. Deze verklaring moet worden gesteld op een for mulier dat kosteloos ter gemeen te-secretarie verkrijgbaar is. De Burgemeester van Waddinxveen, C. A. VAN DER HOOFT. dat deze concerten in de toekomst een grote belangstelling zullen hebben. Uiteraard moest nu weer met een te kort worden gewerkt. Naar aanleiding van het besluit om op zondag het voetballen aan de Ka naaldijk toe te laten vroeg de heer Lips (Arb.) naar de oplossing die voor WSE was verkregen. De voor zitter deelde mede, dat Verheul na enigszins moeizame onderhandelingen had toegestemd dat WSE op zondag van het terrein gebruik kon maken. Voor de wedstrijd van de junioren, zal WSE zijn aangewezen on het ter rein in de Puttepolder. DE SPAARBANK GEEFT SERVICE Haal bij de Raad van Arbeid of op bet postkantoor Uw aanvraagformulier en kom er mee naar de spaarbank. Wij helpen U gaarne bij het invullen en belasten ons desgewenst met de inning van Uw pensioen. WADDINXVEEN Telefoon 668 KANAALSTRAAT 9

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 3