MJitlori) Verslag Schoolartsendienst Ttluil en jantje fycrfijie 9n atte. i^aede. UeA£nMedüujJurf&ri Heren costuums 129,00 135,00 149,00 155,00 A. BROUWER klant kunt u niet willen De heer Lips (Arb.) was van oor deel dat deze oplossing niet bevre digde. Verheul heeft nog land genoeg achter de fabriek waar een fabrieks- ploeg kan spelen en hij was van oor deel dat aan sportverenigingen, an ders dan fabrieksploegen voorrang moest worden verleend. Da heer van Oosten (KVP) merkte op dat Verheul en Ibis vroeger teza men een terrein hadden en met 4 elftallen de competitie afwerkten. In dien Verheul hatgeen wordt beweerd met 3 elftallen uitkomt, kunnen toch de junioren van WSE van het terrein gebruik maken, temeer waar de wed strijden voor de junioren van novem ber tot maart worden stilgelegd. Be Fair, aldus spr. heeft 7 elftallan en werkt alles op de zaterdagmiddag nor maal af. Het zal dus mogelijk moeten zijn, dat ook Verheul en WSE tot een goede oplossing kunnen komen. De voorzitter antwoordde over de bereikte resultaten niet ontevreden te zijn hoewel hij van oordeel was, dat wellicht in de toekomst een be tere regeling was te treffen, waarte gen Verheul niet afwijzend stond. Er is afgesproken, dat in verband met deze samenwerking jaarlijks een wed strijd zal worden gespeeld tussen Ver heul en WSE, waarvoor van gemeen tewege een wisselbeker beschikbaar zal worden gesteld. Spr. hoopte dat iets dergelijks ook zou kunnen ge schieden bij Be Fair en Waddinxveen, omdat hem gebleken was uit de kran tenverslagen dat deze verenigingen ook geen vrienden zijn, heigeen de burgemeester zeer betreurde. De verwachting werd uitgesproken dat de in te stellen sportraad; hier nuttig werk zou kunnen verrichten. De heer Ververs (Arb.) sprak er zijn misnoegen over uit voor de wij ze waarop de besturen van de bij zondere scholen hadden gereageerd op het besluit van de gemeenteraad om het voetballen op zondag aan de Kanaaldijk toe te staan. De heer Noorlander (Herv.) zeide van oordeel te zijn, dat een ieder vrij is om op de besluiten van de ge meenteraad te becritiseren. De voorzitter antwoordde, dat hg het misselijk vond van de schoolbe sturen, om via een ingezonden stuk in het plaatselijke weekblad van hun standpunt te doen blijken, in plaats van zich, zoals dit in een dergelijk geval behoort, te richten tot de ge meenteraad met een officieel adres. De schoolbesturen hebben een eigen gezagsorgaan, evenals de gemeente en de kerken. Indien men dan iets wil spuien heeft men zich te richten tot de bevoegde instantie en dan is het volkomen fout dat te doen door middel van een ingezonden stuk, bui ten verantwoordelijkheid van de re dactie. De voorzitter zei het op prijs te stellen de discussie over dit punt te slui'en, waarmede de rondvraag werd beëindigd en de vergadering werd gesloten. DE WERELDREIS VAN Aan het onlangs verschenen verslag van de Schoolartsendienst, district Boskoop, ontlenen we enkele gedeel- ONDERZOEK. Geheel onderzocht werden 2937 leerlingen, w.o. 451 kleuters. Het on derzocht? aantal leerlingen van de la gere scholen bedroeg 2378, dat van de ULO scholen 47 en van de tuinbouw scholen 61. Gedeeltelijk onderzocht werden 176 kinderen, waarvan er 49 werden getost. Van deze 49 werden er 29 verwezen naar het B.L.O. voor de bielen, 1 naar een school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden i.v.m. vrij ernstige woordblindheid, 1 naar een school voor slechthorenden, 1 naar 'n school voor slechtzienden en 2 naar een Mytyschool (school voor lichame lijk gebrekkige kind oren). Over 15 kinderen werd met ouders en onder wijzend personeel gesproken, met als resultaat, dat deze kinderen niet naar het B.L.O. hoefden. Onder de gedeeltelijk onderzochte kinderen werden verder gerekend, zij die gekeurd werden voor het School zwemmen, voor uitzending naar va- cantie-kolonietehuizen en die welke op verzoek Werden onderzocht. OGEN. Afwijkingen van de gezichtsscherp te kwamen 15 maal voor bij kleuters (totaal 451), 67 bij de eerste klassers (916), 184 maal bij leerlingen uit de overige klassen der lagere scholen (1467), 10 maal bij ULO-scholieren. (47) en 11 maal bij leerlingen der tuinbouwscholen (61). Scheelzien kwam voor bij 16 kleuters, bij 29 eer ste klassers en 28 uit overige klassen. OUDERS MOETEN ANGSTVALLIG WAKEN VOOR GOEDE GEBITTEN. Van de 2937 onderzochte leerlingen hadden er slechts 1411 een goed ge bit, 974 een matig en 552 een slecht gebit. Gebleken is, dat er weinig kin deren, zijn die regelmatig hun tanden poetsen. Veel kinderen hadden een saneringskaart. Door het tandartsen conflict in 1958 zijn veel sanerings- kaarten verlopen en hebben de kin deren geen nieuwe gekregen doordat de ouders het te bezwaarlijk vonden opnieuw voor een sanering te betalen. Dit is bijzonder jammer, want door genoemd conflict is de saneringstoe- stand inplaats van vooruit achteruit gegaan. In Waddinxveen en Moerkapelle wordt veel zorg en aandacht besteed aan het kleutergebit, doch overigens blijft er ook hier te wensen over. Veel hangt vermoedelijk af van het inzicht der ouders en de beschikbare tijd van de tandartsen. Van de 2937 onderzochten hadden er 342 vergrote keelamandelen. ONDERZOEK OP TUBERCULOSE. Er werden in het afgelopen jaar 5961 kinderen onderzocht op t.b.c door middel van de reactie van Von Pirquet. Hierbij waren 73 nieuwe po sitieven, die alle op het C.B. werden onderzocht. Bij deze eerste controle bleken twee kinderen een actieve longtuberculose te 'hebben. De be trokken scholen werden bij herhaling onderzocht en er werden in totaal nog 1056 gepirquetteerd. Bij dit herhaalde onderzoek werden weer 11 nieuwe omslagen gevonden. Hiervan hadden 3 kinderen een actief proces. Ook op het C.B. werden een paar schoolkin deren met tuberculose gevonden. In het geheel moesten 8 kinderen van de lagere school gaan kuren, alsmede 1 leerling van een nijverheidsschool. Bij de leerlingen die bij het gewone routin 3-onderzoek op t.b.c. werden gepirquetteerd waren 588 kinderen van veehouders. Hiervan waren er 7 voor het eerst positief. Dit is 19%. In 1955 was dit 10.53°/o en in 1957 4.08%. Er waren 468 kinderen van ouders die met vee omgaan en hier van waren er 8 nieuw-positief. Dit is 1.71%. In 1955 was dit 7.56% en in 1957 3.7%. Tenslotte waren er 4905 kindaren waarvan de ouders andere beroepen hadden en niet met vee om gingen. Hiervan waren er 58 voor het eerst positief. Dit is 1.12%. In 1955 2.51% en in 1957 2.22% In eind 1957 ongeveer tijdens het uitbreken van de A. griep, deden de eerste t.b.c. gevallen onder de kinde ren zich voor. In 1958 is dit doorge gaan. Via de huisartsen werd nage gaan of de patientjes A. griep hadden gehad. Vooral bij de eerste gevallen was dit het gaval. Het was volgens dr. Nagel belangrijk, na te gaan in hoeverre de A. griep van 1957 prae- disponerend heeft gewerkt op het vermeerderd voorkomen van t.b.c. on der kinderen. UITZENDING NAAR VACANTIE-KOLONIEHUIZEN. Het jaarverslag van dr. Nagel be sluit met cijfers van kinderuitzending. In totaal werden 47 kinderen uitge zonden, t.w. 22 uit Boskoop, 15 uit Waddinxveen, 7 uit Hazerswoude, 1 uit Reeuwiik en 2 uit Moerkapelle. In Benthuizen kwamen geen kinde ren voor uitzending in aanmerking. SCHOOLGEBOUWEN. In 1958 kwamen geen nieuwe scho len gereed. In Waddinxveen werd aangevangen met de bouw van een Chr. ULO-school en in Hazerswoude met een N.H: kleuterschool. Er zijn nog plannen voor de bouw van 3 kleuterscholen, t.w. een R.K. kleuter school in Boskoop, een Chr. kleuter school in Boskoop en een R.K. kleu terschool in Hazerswouds-Rijndijk Helaas is het nog niet zover, dat aan het uitwerken van de plannen kan worden begonnen. Het is te hopen, dat deze drie scholen spoedig kunnen worden gebouwd. De urgentie hier voor is dringend genoeg. Ook voor de beide openbare kleu- Kleding toonaangevend (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen al;een verkrijgbaar bij 19. Dat het oneerlijk was, zonder kaartje te reizen, bedachten ze niet. Ze deden of ze thuis waren en lagen gezellig te keuvelen. Bij het volgende station echter stapten twee mannen in. De een was een struise boer met zo'n stel van die kerngezonde handjes aan zijn lijf; de ander een nuffig heertje met mooie gelakte nageltjes. 20. Het meneertje pakte een paar dun-gesneden boter hammetjes uit en begon er aan te peuzelen als een eek horentje. Toen nam hij een slok uit een flesje, dat hij bij zich had. Hè! dacht Jantje, die boven da boer lag, kon ik ook maar wat drinken. Hij sloeg z'n hand al aan de fles met thee, die hij van huis meegebracht had, maar durfde zich verder niet verroeren. Tif7Y77jP$^ere ^uid? Babyderm-zeep terscholen in Waddinxveen, die on dergebracht zijn in de openbare la gere scholen zou het wenselijk zijn een apart onderdak te bezitten. Het- zelfda geldt voor de kleuterschool die is ondergebracht in de school met de bijbel te Waddinxveen. Het is ideaal als een kleuterschool een eigen ge bouw heeft met daaromheen een ei gen speelplaats. Vooral het laatste gaat moeilijk samen met een lagere school. Ook in andere plaatsen zijn kleuterscholen ondergebracht in lage re scholen en er huist er zelfs één in de consistorie van een kerk, terwij] in een andere kleuterschool een tand arts spreekuur houdt en waarin an dere samenkomsten worden gehouden. Het ware te wensen, dat alle mede gebruik van scholen uit de tijd zou raken. Dit probleem is moeilijk op te lossen, doch een streven naar verbe tering moet er zijn. Op verschillende scholen werden op verzoek wasbakken aangebracht in de onderzoekruimten. O.a. in de open bare school te Boskoop, in de twee openbare scholen in Waddinxveen, in de R.K. school te Waddinxveen en in de Chr. Nat. school te Hazerswoude- Rgndijk. De hygiënische toestand op de scholen laat nog veel te wensen over. Hahddoeken en zeep schijnen vaak schaarse artikelen te zijn. Toile'pa- pier is in de meeste toiletten niet te vinden. Wel ligt het vaak in de klas, doch dit is de juiste plaats niet. De opvoeding tot goede gewoonten op hygiënisch gebied behoort thuis te worden aangevangen, maarop de scholen voortgezet. Het goede voor beeld, dat de Chr. lagere school te Boskoop gaf op het terrein van Pa- pieren handdoeken vond op verschil- lende scholen navolging en steeds me! volle tevredenheid. Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bij KRAIJ E T E IJ N Land- en Tuinbouw EEN NIEUW INSEKTICIDE. Op het gebied van bestrijdingsmid delen worden steeds nieuwe ontdek kingen gedaan, welke van belang zijn voor de land. en tuinbouw. Zo heeft men in Italië de bestrij ding van de rond de gehele Middel landse zee voorkomende olijfvlieg welke daar een ware plaag is, ter hand genomen met een nieuwe fos- forester, nl. Rogor. Aangezien dit middel bovendien werkzaam bleek tegen o.a. spintmiit, bladluis en thrips, is het ook van be lang gebleken voor ons land. Door de lange nawerking, (tegen spint meer dan 15 dagen) zodat het een spintgeneratie overbrugt en de opbouw van een spintpopulatie voor komt, is het nuttig effect hoog. Een bespuiting in juli, augustus te gen spint met het nieuwe middel, voorkomt tevens dat wintereieren worden afgezet. Rogor heeft een gro te dieptewerking, lange nawerking, is weinig weergevoelig en geeft in de zomer, bij warm droog weer, als an dere fosforesttrs, zoals parathion, on voldoende werken een prima resul taat tegen b.v. groene appelluis. Van zeer groot belang is ook, dat het middel slechts matig giftig is, zo dat verspuiten zonder masker is toe- gestoan. Hoewel het hier een nieuwe insekticide betreft, hebben de vele proefnemingen op allerlei insekten reeds uitgewezen, dat het zowel voor de landbouw, fruitteelt als tuinbouw een interessant middel is. DROGE MEI-MAAND. Het droge weer in de maand mei heeft de ontwikkeling van verschil lende land- en tuinbouwgewassen en ook de grasgroei vertraagd. Granen en aardappelen hebben hier weinig aan geleden; de bieten zijn daarente gen behoorlijk in groei achter ge raakt vergeleken bij voorgaande ja ren. De grasgroei is terk geremd door het droge weer. Menig perceel dat aanvankelijk voor hooien of kuilen was bestemd moest nu door het vee worden afge weid, omdat een stikstofbemesting Weinig of geen resultaat heeft gehad. Alleen de laag gelegen, vochtige per celen hebben kunnen profiteren van het warme weer. De maand juni kan echter nog veel goedmaken wat de grasgroei betreft, al is een regenpe riode tijdens de hooioogst minder ge wenst. Burgerlijke Stand Aangiften van 4 tot 10 juni 1959 Ondertrouwd: H. Vixseboxse en E. O. Preij; GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 badhanddoek en blau we zwembroek; rode portemonnaie mot inh.; duimstok; bruine portemon naie met inh. Verloren: f 10.polshorloge; groen windjack; f 10.achterwiel van trailer. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Eerw. Heer A. Twigt van Delft. Nam. 6.30 uur Ds. J. R. Cuperus. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds. J. R. Cuperus. Nam. 6.30 uur Eerw. Heer J. Katten. berg van Den Dolder. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 16 V.m. 9.30 uur Ds. E. H. Kalkman. Nam. 7 uur Jeugddienst. Ds. H. W. Beekenkamp van Delft. Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Snoey Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Donderdag 18 juni, nam. 2.30 uur Ds. G. van de Breevaart, H. I. Am bacht. Bevestiging van Ds. A. P. Ver loop. Nam. 7 uur Intrede Ds. A. P. Verloop. KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Kapelaan: A. P. G. Krempel Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 7 en 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. Loven zaterdags en zondags om 7 uur. Biechtgelegenheid: 's zaterdags van 5-8 uur. Dinsdag 16 juni, 9 uur Plechtigheid van het H. Vormsel, verricht door Z. H. Exc. Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam. DE ZONDAGSDIENST wordt waar genomen door Dr. E. M. L. Hem min- ga. Nesse 46 Telefoon 485 geen dag, zo luidt een beken de slagzin. Onlangs heeft men in New York kunnen constateren hoe waar deze leuze is. Daar werd door een betrekkelijk kleine groep transportarbeiders ge staakt, hetgeen tot gevolg had, dat bijna drie weken lang de dagbladen niet konden verschijnen. De gevolgen hiervan voor het be drijfsleven waren veel groter dan men tot op dat ogenblik voor mogelijk had gehouden. In de eerste plaats waren natuur lijk de arbeiders in de dagbladbedrij ven en de uitgevers de dupe. Onge veer 20.000 werknemers waren drie weken zonder loon en de uitgeverijen leden een gezamenlijk verlies van 100 miljoen gulden. Maar dit was nog lang niet alles. Jonge kunstenaars, die hun debuut maakten, ondervonden bijna geen be langstelling, omdat de kunstcritici niet over hen hadden kunnen schrij ven. Mensen die uit verre landen in de stad aankwamen, keken tevergeefs uit naar vrienden en verwanten op de kade, omdat de scheepsberichten niet verspreid werden. Een schouwburg moest zijn voorstellingen staken, om dat geen advertenties konden worden geplaatst, waarin ze werden aange kondigd. Uitgevers, boekhandels en schrijvers ondervonden schade, omdat de boekbesprekingen achterwege bier ven. Winkeliers zagen hun omzet da len, omdat ze niet konden adverteren. Kortom, vrrwel iedereen onder vond op de één of andere manier last van het niet-verschijnen van de dag bladen. Allerlei geruchten en onware be richten begonnen in de stad te cur- culeren en de kranten waren er niet om ze tegen te spreken. De Columbia Universiteit stelde een onderzoek in naar de uitwerking van de staking op het publiek en in het rapport dat naar aanleiding daarvan werd uitgegeven werden de termen, verwarring, veranderingen in de le vensgewoonten en belangrijke finan ciële verlïezen gebruikt. Ondanks het feit dat radio en tele visie extra hun best deden om het publiek voor te lichten op de gebie den die normaal door de krant be streken worden, bleek de behoefte aan dagbladen onverminderd te blij ven bestaan. Dit stukje, dat wij aan Der Poly graph ontlenen, bewijst wel hoe groot de invloed van het gedrukte woord is op het leven van alledag, ieft waar van wij ons eigenlijk niet geheel be wust zijn. Sport in 't kort PUZZELRIT GOUWERIJDERS. De auto-, motor- en bromfietsclub Gouwarij diers organiseerde een puz- zelrit. Ondanks het slechte weer ver schenen 55 deelnemers aan start in de Kerkstraat. De tocht voerde via Bos koop en Reeuwijk naar Bodegraven en vandaar via Boskoop terug naar het punt van uitgang. De uitslag luidt: automobilisten. 1. J. Hoogendoorn te Bodegraven 13 str. punten; 2. D. Veerman te Boskoop 74 str. punten; 3. A. Boer te Boskoop 78 str. punten. Motorrijders: 1. E. van Os te Bo degraven 65 st. punten; 2. de Wolf te Reeuwijk 111 str. punten; Bromfietsers. 1. J. Verschoor te Moerkapelle 19 str. punten; 2. M. van den Berg te Moerkapelle 39 str. pun ten; 3. B. de Vries, alhier 63 str. pun ten. Postduivenvereniging De Zwaluw Wedvlucht van Arlon 275 km. Los 10 45. Aankomst le duif 2 10 53; 34e duif 2 31 47. In concours 103 duiven. Uitslagen: D. Boer? 1 6 10 16 20 22; W. Tamerus 2 8 15 30; M. Hofman 3 7 24 32; H. Russcher 4 19 29 34; A. Poot 5'11 23 31; C. Smit 9 27 28; C. de Lang 12 13 21 25 35; L. W. Ver sluis 15; P. C. 't Hart 17; C. Hofman 18; P. Loendersloot 26. Postduivenvereniging De Sperwer Wedvlucht vanaf Orleans 500 km. Los 6 30. Aankomst le duif 1 45 38; 89e duif 2 31 07. In concours 353 dui ven. Uitslag. H. Metselaar 1 18 19 38 54 88; N. van der Zijden 2 47 63 81; P. Vink 3 12 23 26 46 51 80; W. van de Water 8 9 13 36 62 69 79; C. Ver sluis 5 42 49 61; Abr. de Bruin 6 10 27 52; A. Groenedijk 7; M. van Dijk 8; H. van de Willik 11 14 16 33 74 86; Abr. van der Graaf 15 53 58 82 84; J. C. de Riet 17 20 57 60; P. van Ge- looven 21 43 48 89; Jac. de Beer 22 28 32 39 40 55; W. Ringelstein Sr 24 67 72; L. Verhoef 25 64 70 78; W. v. d. Jagt 29 41 56; O. Spruit 30 75; L. P. Hoogerdijk 31 44 76; N. van Vliet 35; A. Lam 37 71; P. Bonefaas 45; A. H. Fase 65; W Ringelstein Jr 68; Snelleman 77; Jac. van der Zijden 83 85.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 4