Weekblad voor Waddinxveen B Algemene Weduwen- en Wezenwet. ttloedu de Vrouw Weduwen- pensioen! van de week ROU WER Coöp. Boerenleenbank Waddinxveen. TANDPASTA IVOROL Uadaiday Daar wordt iets groots verricht! NIJTSSPAARBiMK No. 729 vrijdag 19 juni 1959 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De afgelopen week heeft de ge pensioneerde luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer (christelijk Historisch) zich in beginsel bereid verklaard een funktie als staatssecretaris van het ministerie van defensie te aanvaar den. Tegelijkertijd verklaarde de ka pitein ter zee. P. J. S- de Jong (KVP) zich bereid deze taak voor marine op zich te nemen. Uit zeer goed inge lichte kringen wordt vernomen, dat die minister S. J. van den Bergh ge kozen heeft voor een zogenaamde vertikale organisatie van zijn depar tement. Generaal Calmeyer zou dan als staatssecretaris voor land- en luchtmacht optreden. Bij Sociale Za ken is de staatssecretaris ook aange wezen. Het is de heer B. Roolvink, secretaris van het Christelijk Natio naal Vakbond. De heer Roolvink is reeds vele malen voor deze positie aangezocht, maar gezien de afwach tende houding, die de confessionele vakbeweging aanneemt tegenover het kabinet De Quai, heeft de heer B. Roolvink steeds afwijzend op deze funktie gereageerd. Tenslotte is de heer Roolvink toch voor de aandrang bezweken. Het is niet geheel onwaar schijnlijk, dat hij op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid de loonpolitiek krijgt te behan delen. De voorzitter van de Algeme ne Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer haeft in de algemene verga dering, die gehouden werd ter gele genheid van het 700-jarig bestaan van Assen, verklaard, dat de buitenlan ders in verhouding tot de export veel te weinig geld inbrengen. Het bezoek van vreemdelingen aan ons land brengt ons pier jaar 2,5 percent op van de zichtbare export die in 1957 117 miljard heeft bedragen. Tijdens deze vergadering werd er door de Hore- caf weer uiting gegeven aan de ver bolgenheid betreffende de twee Hil- ton-hotels, die in ons land worden gebouwd. De heer J. Vet ging hierop in door te verklaren, dat de Hilton- hotels het probleem van het hot el- tekort zeker niet zullen oplossen. In tegendeel'. ze zullen meer Amerika nen trekken, dan zij zullen kunnen herbergen. Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig t>tj KRAIJ ESTEIJN Van de hotels naar de motels. De ze komen in ons land steeds meer in trek. De derde is nu in Apeldoorn gereed gekomen, terwijl binnenkort een begin wordt gemaakt met de bouw van een vierde motel. Het mo tel in Apeldoorn bevat 32 „eenheden" met elk vier bedden, een ontvangst hal, 2 winkels, een benzine- en ser- vice-stationbedryf, terwijl een restau rant plaats biedt aan 150 bezoekers. Van de opbouw naar de afbraak, of vernieling. Deze werd veroorzaakt door een he vige brand. 2 fabrieken in Culemborg. In de vroege ochtenduren werd er alarm geslagen, een grote uitslaande brand woedde. Brandweren uit Cu lemborg en omliggende gemeenten rukten onmiddellijk uit, maar kon den niet verhinderen, dat de brand de twee fabrieken in de as legde. De fa brieken stonden in een oude wijk en het was een geluk bij een ongeluk, dat er weinig wind was, anders, zo verklaarde Culemborgs burgemeester die in pyama de blussingswerkzaam- heden bijwoonde, was de halve stad in vlammen opgegaan. Eenenveertig mannen zijn door de ze brand werkloos geworden. Na de beer is nu ook een einde ge maakt aan het leven van een aard- wolf, die veel onrust en paniek zaai de in Zeeuws-Vlaanderen. Dit beest was ontsnapt uit Lookeren (België). In Zeeuws-Vlaanderen had het beest onder meer uit honger een schaap gedood en totaal middendoor gebeten. 5/1 cJJjt üeAén&fcecüricfxxill&n iri Waddinxveen alleen ij Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons Kleuters werden angstvallig binnen gehouden. Een speciale karabijn-pa trouille is dag en nacht in de weer geweest het dier te vangen. Het ge dode dier wordt door de eigenaar op gezet. De eigenaar moet de schade aangericht door het beest betalen. Tussen Rotterdam en Amsterdam is de eeuwenoude strijd weer wat aan gewakkerd. Door de verklaring van burgemeester van Hall (Amster dam), dat in de hoofdstad een nieuw overslagbedrijf wordt gevestigd voor de graanhandel, reageerde Rotterdam fel. Men zag dit niet ten nadele van de haven, maar wel van de graan handel in Rotterdam en verwijt Am sterdam een oneerlijke concurrentie. Burgemeester van Hall reageerde hierop met de mededeling, dat als Rotterdam op een gegeven moment goedkopar kon werken dan andere havens, zij dat zeker niet na zou la ten, maar dat er dan geen sprake is van oneerlijke concurrentie. Aanvragen voor pensioenuitkeringen zijn verkrijgbaar bij het Postkantoor en onze Bank. Uitkering van pensioenen geschiedt vlot en gemak kelijk via onze bank. Achter vraag nummer 13 van het aanvraagformulier te vermelden a. ja. b. Coöp. Boerenleenbank te Waddinxveen c. Postrekening 79138 d. Oranjelaan 42 e. Waddinxveen f. Waddinxveen Gebruik Uw bank voor alle uitbetalingen. VLOT - VEILIG - VOORDELIG te VADERDAG. Iemand, die een trouw lezer van onze moeder-rubriek blijkt te zijn, verzoekt ons zijn zienswijze te plaat sen over de a.s. Vaderdag. We voldoen hieraan gaarne en ge ven hem het woord: Nu is het zondag 21 juni a.s. Va derdag. Wie ter wereld er de uitvin der T£an is, mag Joost weten, maar ik voel er niets voor. Moederdag is zo ongeveer een traditie geworden en in mijn gezin - 5 kinderen van zeven tot zestien jaar is door de actie der kinderen, Moederdag een ware feestdag geworden. Sedert verleden jaar doet mijn vrouw en kroost ook aan Vaderdag. De geste op zichzelf stel ik natuurlijk zeer op prijs. Maar Vaderdag kost net zo goed geld als Moederdag. Voeg hierbij nog de ver jaardagen - zeven in ons gezin: juli, augustus, september (2), december, februari en april - en het Sinterklaas feest, dan zeg ik, als man. dat is rij kelijk genoeg. Meer is niet nodig. We leven nu eenmaal tegenwoordig in 'n tijd, dat een extra uitgave voorge schenken nauwelijks verantwoord is. Ik hoef daarover niet in bijzonderhe den te treden. Met belangstelling las ik Uw stukje over de vacantie. Wel, ik heb tien dagen vacantie en nog vijf los verlofdagen, maar zo lang we ge trouwd zijn hebben we nog nooit kans gezien om een voldoende bedrag over te sparen, waarvoor we een wiek kunnen uitgaan. Ik hoop, dat mijn vrouw dit jaar verstandiger zal zijn en Vaderdag stilzwijgend voorbij gaat. Als we voor elkaar kunnen bok sen om zondags en in de week be hoorlijk voor de dag te komen, dan zeg ik: Moeder, een tien met een griffel. Ik sta verstomd over je eco nomie. Laat het erbij en steek ie niet nodeloos in zorgen voor cadeautjes op 21 juni!" Nu ik heb respect voor de brief schrijver, als hij zo aan zijn gezin denkt. En ik moet eerlijk bekennen: ik heb wal meer mannenstemmen ge hoord, die nu niet bepaald erg ge charmeerd zijn op Vaderdag. Om de zelfde reden welke de briefschrijver noemt, het kost geld. Bovendien moet ik eerlijk toegeven, dat ik Vaderdag ook maar een min of meer kunstma tig geschapen feestdag vindt. Dat vele winkeliers deze dag propageren, ligt voor de hand. Neem het hen eens kwalijk? Toch, aan de andere kant, voel ik wel wat voor Vaderdag. En om nu maar eens een grapje te lanceren We hebben op 3 oktober Dierendag. Is vader minder, dat er voor hem geen speciale dag in het jaar gevierd wordt? Dus: wel Vaderdag vieren. Wat zegt U ervan, lezeressen? Zo'n dag kost geld. Dat weten we. Maar moet het nu persé véél geld kosten? En dan zeg ik. Nee. De waar. de van een geschenk dat uit liefde gegeven wordt, hangt niet af van de kostprijs, maar van de drang om het te willen geven. Ik ben ervan over tuigd dat vader blij en dankbaar zal zijn met een door door zijn zoon zelf gemaakte lucifershanger of pijpenrek misschien de waarde vertegenwoor digende van enkele centen. Méér dan om een dure das, die misschien uit eindelijk uit zijn eigen portemonnaie betaald wordt. Kleine dingen kunnen juist van zulk een grote waarde zijn, als ze gegeven zijn door liefhebbende kinderen of een toegewijde vrouw. Ik herinner me een paar jaar ge leden een meisje, veertien jaar, dat al haar spaarcenten en fooitjes, die ze van deze of gene kreeg voor het verrichten van boodschappen, maan denlang heeft opgespaard. Toen ze voldoende had, kocht ze wol en brei de, zonder dat moeder er ook maar enig idee van had, een warme jum per. Het kind zat soms 's avonds laat op bed te breien om het truitje toch maar tijdig klaar te hebben. Op Moe. derdag kreeg moeder het ten ge schenke. Moeder stond stomverbaasd, want in dit gezin moest iedere cent omgekeerd worden, vooraleer die kon worden uitgegeven. Toen het kind tekst en uitleg gaf, sprongen de tra nen in moeders ogen en ze omhelsde haar oudste dochter, zoals ze mis schien nog nooit een van haar kinde ren had gedaan. Onnodig te zeggen, dat de inderdaad zeer keurig en smaak vol vervaardigde jumper, be handeld wordt als een kostbaar ge schenk. Als we zo ook eens „Vaderdag" gingen beschouwen? Het hoeft niet veel geld te kosten. Het gaat er maar om, of in het geschenk de liefde, hoogachting en toewijding voor vader besloten ligt. Dan is ieder cadeautje, hoe gering van financiële waarde mis schien ook, welkom en heeft een gro te, morele waarde. Mag ik het zo uit drukken? Dus zondag vieren we Vaderdag. Met een eenvoudig presentje. En we weten, dat Vader het op or ijs zal stellen, als hij uit het geschenk de liefde kan peuren, die moeder en de kinderen er in gelegd hebben. Want dat is het allerbelangrijkste. Zelfs in deze materiele tijd. W. DE BÉSTE «n niet duur. Tube 95-70-45 et Ja, vader, zet je maar weer schrap, want zondag moet j'r aan geloven dan wordt je door je vrouw en kroost een dag in 't zonnetje geschoven. Je weet het dan is 't Vaderdag ze zullen je beslist tracteren. een rokertje, een das, een vest al wat je hart maar kan begeren. Zo'n dag daar zit heel wat aan vast, 't begin al dagen van te voren; er wordt gesmoesd in het geheim, 't is niet bestemd voor vaders oren. Men pleegt terdege overleg men gaat het halve dorp aflopen voordat men eindelijk kiezen kan, voordat men een cadeau gaat kopen. Je weet soms vooruit, wat je krijgt maar dat mag 'm beslist niet hind'ren toch toon je je dan blij verrast want 't is een feest - ook voor je [kind'ren. Het wordt een leuke, fijne dag, je laat j' als man beslist niet kennen en och, je laat je onbetwist, door vrouw en kroost heerlijk [verwennen. Zo'n vaderdag daar zit wat in ik voel er voor, die uit te breiden Cadeautjes - j' oogst veel meer [succes. dan almaar door elkaar bestrijden. We namen in dit leven steeds teveel, inplaats van gul te geven. Vertrouwen schenken - dat is de [kunst, om meer in vreê te kunnen leven. I. DELTAPLAN VOOR EEN KWART EEUW WERK. Op I februari 1953 werd een groot deel van Nederland door de zee overstroomd. Drie weken later reeds werd door de regering de Delta commissie ingesteld om de maatregelen te bestuderen, no_ dig om herhaling van zulk een ramp te voorkomen. Het Delta-plan, gevolg van de ze studie, is thans nog slechts in het beginstadium van zijn uitvoering. Als alles volgens de plannen gaat, zal het toch nog 1978 worden vóór het is vol tooid. Toen prof. ir. Ph. J. Jansen, hoofd van de Delta-dienst, zijn inaugurele rede hield als hoogleraar in Delft noemde hij de afsluiting van de zee gaten in het Delta-gebied een werk „aan de grens van ons kunnen". Het is dan ook alleen mogelijk een dergelijk werk uit te voeren wanneer men de beschikking heeft over de wetenschappelijke en technische vor deringen, die sinds dat andere reuzen werk, de afsluiting van de Zuiderzee zijn gemaakt. Altijd in beweging. Wanneer men de kaart van ons land bekijkt, ziet men dat Zuid-West-Ne derland één reusachtige Delta is, niet van één maar van drie rivieren, de Rijn, de Schelde en de Maas. Via al lerlei vertakkingen spuien die hun water (en soms hun ijs) naar zee en in die Dalta-wateren heerst ook weer de regelmatige beweging van eb en vloed, zodat ontzaglijke watermassa's hier voortdurend in beweging zijn. Deze stromingen veranderen ook steeds de situatie op de bodem, nieu we geulen uitslijpend, nieuwe zand banken opwerpend. Het is dan ook niet zo, dat men thans reeds precies weet hoe men het tot 1978 zal gaan doen, dat het pro gramma nu al gereed ligt. Al doende leert men. De ervaringen, die thans met de aanvangswerken, de afsluiting van Haringvliet en Veerse Gat, wor den opgedaan, zullen bepalen hoe men het laatste, grootste en allermoeilijk ste werk, de afsluiting van de Ooster- schelde, zal aanpakken. Dat neemt niet weg, dat thans reeds zo veel mogelijk wordt uit-ge- probeerd, o.a. in het waterloopkundig laboratorium in de Noord-oostpolder, Ingezonden, stukken (Buiten verantw. der redactie) Mijnheer de redacteur, Als belangstellend lezer van Uw blad kon het mij moeilijk ontgaan, hoe of er door de besturen van de scholen voor bijzonder onderwijs, werd gereageerd op mijn ingezonden stuk in Uw blad van dd. 29 mei jl. Hoewel het geenszins mijn bedoe ling was een grote discussie te ope nen, gevoel ik mij nu op een minder elegante wijze uitgerangeerd, door de wijze waarop deze besturen menen te moeten besluiten. Een schoolbestuur is toch maar niet de eerste de beste instelling, waarvan men van alles kan verwachten. Indien men meent om welke redenen dan ook, de zaak te moeten beëindigen, laat dan be paalde qualificaties als hoogst on evenwichtig en verwarde stukken" achterwege, of wijst althans oneven wichtige en verwarde stukken aan. Wij kennen allen het spreekwoord: „Adeldom verplicht". Van schoolbe sturen die door middel van de pers verklaren, dat „een der fundamenten dezer scholen de zondagsheiliging is", had ik een ander geluid verwacht. Een nadere precisering acht ik niet nodig. Want hoewel het niet uitgeslo ten moet worden geacht, dat meerdere lezers het hoogst onevenwichtige en verwarde ingezonden stuk niet heb ben begrepen, mjjn conclusie dien aangaande is, dat de schoolbesturen hat „deksels" goed hebben begrepen. Dat was uiteindelijk mijn bedoeling en daarmede wil ik de discussie mij nerzijds gaarne besluiten. P. LIPS. DE SPAARBANK GEEFT SERVICE Haal bij de Raad van Arbeid of op het postkantoor Uw aanvraagformulier en kom er mee naar de spaarbank. Wij helpen U gaarne bij het invullen en belasten ons desgewenst met de inning van Uw pensioen. WADDINXVEEN Telefoon 668 KANAALSTRAAT 9

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1