Weekblad voor Waddinxveen B" Algemene Weduwen- en Wezenwet. 1/Katd.ec de Vrouw van de week BE FAIR I LOOSDUINEN I PRins BeRnhARö veRjóARt Coöp. Boerenleenbank Waddinxveen. ROUWER No. 730 vrijdag 26 juni 1959 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. IContraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Met de dag gaan de boeren het mooie weer minder waarderen. De aanhoudende droogte (hoe lang nog?) veroorzaken alom grote schade. Juist nu hebben de bouwgronden en wei landen veel water nodig. Vooral in midden-Brabant is de nood hoog ge stegen. De meeste boeren en tuin ders hobben daar de hoop op een goede oogst geheel opgegeven. Op de tuinderijen tracht men door middel van regeninstallaties de oogst te red den, maar ondanks de hoge kosten hieraan verbonden blijft het resultaat slechts zeer ma'ig. Natuurlijk onder vinden de bossen en hei ook veel schade door de droogte, want er zijn nog altijd mensen, die ondanks de ve le waarschuwingen voor brandgevaar toch in de bossen roken, met de eventuele gevolgen van dien. Zo brandden er in Wierdense veld een gebied van 500 hektar: af. Hier werkt land- en luchtmacht mede om de brand te blussen. Trouwens. de hele luchtmacht is ingeschakeld om bosbranden zo veel mogelijk te voorkomen. Wanneer men uit een vliegtuig brand waarneemt, wordt dit onmiddellijk doorgezonden naar de verkeerstoren, die dan voor de rest zorgt. Dit systeem werkt zeer goed. Dit moge blijken uit het feit, dat de branden bij Oirschot tijdig door d: luchtmacht zijn opgemerkt, waar door erger kon worden voorkomen. We hebben nu dan ook al meer zon neschijn gehad dan de normale 218 uur. Dit aantal passeerden we za er- das 20 juni reeds toen hadden we liefst 10 dagen nog voor da boeg. Minister S. J. van den Bergh heeft zijn eerste overwinning in de Kamer behaald. Alle dienstplichtige militai ren kunnen zonder dat hst ministerie van oorlog vooruit toestemming vraagt naar all: delen van de wereld gezonden worden. De minister heeft wel gezegd dit alleen te doen als er niet genoeg vrijwilligers blijken te zijn. Een voorstel van de P. v.d. A. om voor men tot uitzending overgaat drie weken te voren als volksvertegen woordiging in te lichten werd van d? hand gewezen. Nu kunnen er dus, indien ni:t genoeg vrijwilligers - ook dienstplich igen naar N:euw Guinea gezonden worden, zowel van land-, zee- en luchtmacht. De dienstplichti gen zullen in dat geval niet langer dan hun gewone diensttijd dienen en zullen in ieder geval een hogere soldij ontvangen. De Tweede Kamer is verontrust over de afbetalingen. Het is geble ken, dat de vele kopers, door middel van het afbetalings-systeem ve:l duurdere voorwerpen kopen, dan zij eigenlijk kunnen betalen. Volgens deskundigen wordt slechts 28 percent der koopmo ieven gebaseerd op ver standelijke overwegingen en 72 per cent op emotionele gronden. Ook worden er vele afbetal'ngs- cereenkomsten gesloten, waar de huwelijkspartner het niet mee eens is. De Kam r is van mening dat er der halve op dit gebied nog veel te doen is. Roomboter is nog geen produkt, dat men op afbetaling gaat kopen. Wij willen er alleen maar mee zeggen, dat de roomboterprijs weer is geste gen met 20 cent per kilogram, waar door de prijs in enkele weken tijd met 60 cent per kilogram is geste gen. Deze stijging is het gevolg van een vaste internationale markt voor boer. In de Ridderzaal in Den Haag is onze oudste prinses door haar vader geinstalleerd als erecommandeur in de Johannieter Orde. Deze orde is alleen toegankelijk voor leden .van de Nederlandse Christelijke Adel en stelt zich ten do 1 de verzorging van zie ken en gewonden, zwakken en hulp behoevenden. Het schouwspel werd luister bijge zet door de 40 man sterke Koninklij ke Militaire Kapel. Zaterdagmiddag 4.15 uur PROMOTIEWEDSTRIJD tegen Terrein: Sniepweg Een angstig uurtje hebben de 80 opvarenden van een rondvaartboot in het gevaarlijke Veerse Gat gehad. Tijdens de rondvaart door de Delta werken, sloeg de motor af en door de sterke stroming dreef het vaartu'g naar open ze:. In de haven heeft de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat het vaartuig geen reddingsma teriaal aan boord had. Bernhard Leopold Frederik Ever- hard Julius Coert Karei Godfried Pieter, Prins van Lippe-Biesterfeld en thans Prins der Nederlanden, werd op 29 juni 1911 te Jena geboren als zoon van B rnhard, Prins van Lippe en Armgard, Freiin von Sierstopff- Cramm. Dit jaar hoopt de Prins der halve zijn 48ste verjaardag te vieren. Het is buiten kijf, dat zijne konin klijke hoogheid zich een bijzondere plaats in het hart der Nederlanders heeft weten te veroveren, direct al bij zijn verloving en huwelijk door zijn spontaan en joviaal optreden en niet in de laatst: plaats door zijn daad en houding tijdens de voor de Prins wel in bijzondere mate moei lijke oorlogsjaren. Van harte hopen wij, dat deze strij der voor Nederlands vrijheid en am bassadeur voor de N :derlandse be langen over een groot deel der we reld, tizamen met onze vorstin en de prinsessen, nog vele door God geze gende jaren zal mogen beleven. Aan vragen voor pe sioenuitkeringen zijn verkrijgbaar bij het Postkantoor en onze Bank. Ui'kering vcn persioenen geschifdt vlot e g mak kelijk via onze bank Achter vraag nummer 13 v^n het aanvraagformulier te vermelden a. ja. I». Coop. Hoeren leenbank Ie Waddinxveen c. Postrekening 79138 d. Oranjolaan 42 e. Waddinxveen f. Waddinxveen Gebruik Uw bank voor alle uitbetalingen. VLOT - VEILIG - VOORDELIG te WEKEN VOOR HET WASSEN. Voor het wassen van ons wasgoed gelden natuurlijk voorschriften, maar er zijn grondbeginselen voor het we ken en de weekmiddelen, waar de huisvrouw minder goed mee op de hoogte is. Indien het mogelijk is dient was goed altijd geweekt te worden. Door weken spaart u tijd, moeite èn goed. Het best: is te weken in lauw water, aangezien dit meer intrekt dan koud Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bij KRAIJ ES' EI.N water. Warm water is veelal onge wenst, want het wasgoed bevat vaak eiwithoudende verontreinigingen en deze kunnen zich bij een hoge tem peratuur van het wat :r vasthechten aan het goed. Eventueel kunnen, om dit te voorkomen, uittrekmiidelen ge bruikt worden, waarop wij nader te rugkomen. T;gen afgeven van kleuren kunt u wat azijn of zout gebruiken, welke middelen de kleuren vas'leggen. We ken kan soms gevaar opleveren voor de grondstof of de kleur. We:kwater kan flink vuil worden en het ver dient daarom aanbeveling na het we ken eenmaal lauw te spoelen, zodat het aanhangende wa er niet dir:ct het sop kan bederven. Bovendien is het naweken met zout of azijn ver plicht, daar deze stoffen het sop van gewone zeep doen weg'rekken, het zg. verslaan. Het is niet raadzaam het te w:ken goed een nacht te laten overstaan, Week nooit langer dan 3 uur. Ge bruikt u synthetische wasmiddelen dan schrijft men vaak voor in het ge heel niet te weken. Waarmee wordt wasgoed eigenlijk verontreinigd? In de eerste plaats door vet, hetzij huidvet, hetzij door vlekken en dagelijks gebruikt; in de tweede plaats door de huidschilfers en andere eiwithoudende verontreini gingen; in de d:rde plaats door zweet zouten en zuren en tenslotte door stof. De weekmiddelen moeten wij dus kiezen naar gelang van de ver ontreinigingen. Vetoplossend werken: soda, borax, ammonia en zeep. Zweetzouten en zuren trekt u het beste uit door keu kenzout. Stof wordt door keukenzout uitgetrokken. Weekmiddelen geven In lauw wat:r beter resul'aat dan in koud water. Voor het weken in zeepsop kunt u heel goed gebru'k maken van een sop waarin reeds gewassen is. Gebruik weekmiddelen dus het liefst lauw, doch als dit niet gaat, omdat zij ge vaar opleveren voor de kleur of de grondstof, neem dan koud wat :r. Is de grondstof of k'eur niet bostond 'e- zen uittrekmlddelen, laat deze laatste dan ach'erwege. Tot slot geven wij h'er een staa'je van de menghoeveeiheden, die ge bruikt moeten worden bij het weken, soda: witgoed 30-35 gr.; bont goed 30-35; kunstzijde, desnoods 25 gr. in koudwa'er, wol zijde borax: witgoed 40-50 gr., bont goed 40-50 gr., kunstzijde desnoods 30 gr. in koud water, wol zijde ammonia: witgoed bont goed kunstzijde wol ee lepel, zij de zout: witgoed 20-30 gr., boutgoed 20- 30 gr., kunstzijde 20-30 gr., wol 20-30 gr., zijde 20-30 gr. 9/i aJLte. yaede. Ue/ienAjfeclitujtui&en in Waddinxvt-en alleen Herencostuums Regenjassen Sport olberts Pantalons Zw-emtneAA. pakt op! Zwemmers! Eén ding nooit vergeten Juist in deze zwemmerstijd: Porceleinkast is nog altijd Dochter der Voorzichtigheid. Plonst niet na bezweet, in 't water, Hetzij zout of brak of zoet, Want dan zwemt u vrijwel zeker 't Eigen uiteind' tegemoet. Zwemt bij voorkeur ond:r toezicht En in géén geval alléén. 't Helpt niet, of u Help gaat roepen Zonder helpers om u heen. Weest te land zo eigenwijzig Als een mens maar wezen kan, Maar de wenken van de badman, Stoort u daar steeds dankbaar an. Denkt er aan, dat élke zwemm:r, Schoon hij graag in 't water leeft, Ondanks véél vis-eigenschappen Nog maar s'ééds g;en kieuwen [heeft. Clinge Doorenbos De Algemene Weduwen- en Wezenverzekering I. Het wil mij voorkomen, dat het niet zonder effect zal zijn in dit weekblad enkele dingen te schrijven over de nieuwe algemene weduwen- en we zenverzekering. Dit wetson'werp beoogt te voorzien in een algemeen erkende, en vaak schrijnende, materiele nood van we duwen en wezen. Ho: groot deze nood is, blijkt wel uit de cijfers die het versohil aantonen tussen de ui gaven voor de tegenwoordige en die voor de nieuwe regeling. Tot op heden bedroegen de jaarlijk se renten, met inbsgrip van de daar op verleende toeslagen, 40 miljoen per jaar. M ;t de nieuwe regeling zal een bedrag van 180 miljoen per jaar gemoeid zijn. Bij het inwerkingtreden van de nieuwe wet zullen naar schatting c.a. 100 000 weduwen voor weduwenpen- sioen in aanmerking komen, zijnde ca. 80% van de op dat tijdstip aan wezige weduwen. Het wetsontwerp is niet erg gemak kelijk, het is zeer ingewikkeld. Vooral de overgangsbepalingen zijn ingewik keld. Er zijn vele mogelijkh:den en in de praktijk zullen ongetwijfeld vele grensgevallen zich voordoen. Ik wil mij bij dit overzicht beper ken tot een antwoord op de vraag, welke rechten aan de regeling zoals deze nu klaar ligt kunnen worden ontleend. Van groot belang is het te letten op het onderscheid dat deze wet maakt tussen de definitieve verzeke ringsregeling en de overgangsrege ling. De definitieve regeling heeft be trekking op de nabestaanden van p:r- sonen, die overleden zijn NA het in werking treden van de wet. De overgangsregeling is van toe passing op de nabestaanden van VOOR het in werking treden van de wet overleden personen, dus op de bij de invoering van de wet aanwe zige weduwen en wezen. Bü de beoordelingen van aanspra ken zal men dit onderscheid steeds goed in het oog moe'en houden. Wanneer de w:t in werking zal tre den is nog niet bekend. Er wordt naar gestreefd, indien mogelijk, de in voering der regeling nog vóór 1 ja nuari 1960 te doen plaa s hebben. Zolang deze wet dus nog niet in werking is ge'reden, hebben zij die thans weduwe of wees zijn belang bij de OVERGANGSREGELING. De definitieve regeling heeft be- tr.kking op de rechten van hen, die nè de invoering van de nieuwe wet weduwe of wees zullen worden. Ik wil U eerst iets vertellen over DEFINITIEVE REGELING. Wat ik hier dus ga zeggen is alleen van belang voor die personen die on verhoopt na het in werking treden van de wet weduwe of wees mochten worden. In deze regeling worden onder scheiden drie verschillende uitkerin gen. A. Een weduwenpensioen, B. een tij delijke weduwenuitkering en C. een wezenpensioen. A. WEDUWENPENSIOEN. Het wetsontwerp voorziet NIET in een weduwenpensioen voor ALLE weduwen. In beginsel is de wetgever ervan ui gegaan, dat slechts in aan merking voor weduwenpensioen die nen te komen de weduwen, die op grond van de verzorging van kinde ren of op grond van leeftijd of inva liditeit niet geacht kunnen worden in staat te zijn door het verrichten van arbeid een inkomen te verwerven. Uitgaande van dit principe, bestaat, zolang de leeftijd van 65 jaar nog ni:t is bereikt, in de volgende geval len aanspraak op weduwenpensioen 1. De weduwe vormt een huishou ding met een of meer eigen kin-

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1