i\ H.HEEMSKERK fielje, ffluii. en. jantje ïïlel de. Ouden uuti Qayen op leii, Een yaed examen gedaan 9ndul-Ha-lto-(}Z Jac. Saton NIEUWS uit owzt u/&an{itaats> deren, jongen dan 18 jaar en ge boren vóór of op de dag van net overlijden van haar echtgenoot. 2.De weduwe is invalide op en se dert de dag van het overlijden van haar echtgenoot. 3. De weduwe is 50 jaar of ouder op de laatste dag van de maand, waarin haar echtgenoot is over leden. 4. De weduwe is invalide op het tijdstip, waarop de aanspraak op weduwenpensioen wegens de var- zorging van kinderen (zie 1) komt te vervallen. 5. De weduwe is 50 jaar of ouder op het tijdstip, waarop de aan spraak op weduwenpensioen we gens de verzorging van kinderen (zie 1) of wegens invaliditeit (zie 2 en 4) komt te vervallen. 6. De weduwa is 45 jaar of ouder op het tijdstip, waarop de aanspraak op weduwenpensioen wegens de verzorging van kinderen (zie 1) of wegens invaliditeit (zie 2 en 4) komt te vervallen, mits zy op dit tijdstip raeds vijf jaren in het ge not van weduwenpensioen is ge weest. Wanneer wordt een vrouw „wedu we"?. Dit wordt zij alleen als haar .huwelijk" wordt ontbonden door het overlijden van haar echtgenoot. Als een vrouw van tafel en bed gescheiden is of duurzaam gescheiden leeft van haar man, dan is er nog steeds een huwelijk en als de man dan komt te overlijden zal de vrouw toch weduwe zijn. Is echter een hu welijk voor de dood van de man reeds op andere wijze dan door de dood ontbonden, dan wordt de vrouw bü het overlijden van haar voorma lige man GEEN weduwe. Laatstge noemde vrouw heeft dus geen recht DE WERELDREIS VAN 23. Want hij dacht niet anders, of zijn overbuur had hem die poets gebakken, en daar hy juist had zitten dromen, dat hy aan het vechten was, was hy in een byzonder slechte bul. Hy pakte het heertje beet en be gon hem woedend door elkaar te schudden. Het arme slachtoffer probeerde tevergeefs de noodrem te berei ken; hy kroeg er geen kans toe! 24. Nu kreeg Jantje, die evenals Pietje voorzichtig boven z«n deken uitgluurde, toch heus berouw over hetgeen hy aangericht had. En daar hy iemand niet on schuldig kon zien mishandelen, nam hy zijn fles en goot de rest van de thee in do boer z'n nek. Deze maakte een sprong van schrik en het heertje hing in het vol gende ogenblik aan de noodrem! op pensioen. Voorts is door de opzet van deze wet de regeling een volksverzekering geworden d.w.z. dat alle ingezetenen verzekerd zyn. In beginsel zal dus iedere weduwe van een hier te lan de wonend e man voor een uitkering in aanmerking komen. Als eis wordt gesteld, dat de we duwe met haar kind(eren) een „huis houding" vormt. Dit begrip heeft een ruime betekenis. Zo wordt een we duwe, die met haar kind(eren) in woont by haar ouders, geacht een eigen huishouding te voeren. Ook in dien het niet samenwonen met haar kinderen een gevolg is van ziekte of gebreken van de weduwe of haar kin deren, wordt geacht een huishouding aanwezig te zyn. Voorts kan de Mi nister bepaalde gevallen aanwyzen, waarin van huishouding wordt ge sproken. Met „eigen" kind wordt gelijk ge steld het kind waarvan de vrouw zwanger is op het tijdstip van het overlijden van de man. Ook stief- en pleegkinderen worden als zodanig aangemerkt, mits deze kinderen reeds ten tyde van het overiyden van de echtgenoot als eigen kinderen werden onderhouden en opgevoed. Deze laat- ste getij kstelling geldt niet, indien het kind nog geen jaar tot het huishou den behoort en opname in het gezin kenneiyk heeft plaats gehad met het oog op de gezondheidstoestand van de verzekerde. In de gevallen onder 2 en 4 wordt gesproken van invatidi'eit van de we duwe. Voor de vaststelling van de in validiteit wordt art. 72 der Invalidi teitswet gehanteerd, met dien ver stande evenwel, dat de weduwe reeds invalide wordt geacht, indien zti niet de „helft" kan verdienen van wat ge zonde soortgeiyke vrouwen gewoon- lyk verdienen. De invaliditeit moet bestaan op het tijdstip van het over iyden van de man (behoudens geval 4) en de uitkering vervalt zodra de weduwe ophoudt invalide te ztin, tenzy zij inmiddels 50 jaar geworden is (geval 5) of reeds vyf jaar pensioen heeft genoten en inmiddels tenminste 45 jaar oud is (zie geval 6). In beginsel bestaat er dus geen recht op pensioen, indien de weduwe eerst NA het overiyden van de man invalid 3 is geworden en ook niet als zy naderhand opnieuw invalide wordt. Myn inziens zullen uit deze bepa lingen wellicht wel eens schonende grensgevallen ontstaan, met name wanneer de invaliditeit kort na het overiyden optreedt en de weduwe dus nog niet ingeschakeld zal z^n in het bedryfsleven. Da regering is er nl. van uitgegaan dat de weduwe bij het later" intreden van invaliditeit reeds in het bedrijfsleven zal zyn ge plaatst en in dat geval de inkomsten derving bestreden zal moeten worden vut de ziekte-ongevallen of invalidi teitswetten. Een brandende vraag is. En wat krijgen we nu?". Het weduwenpensioen bedraagt 1968,per jaar voor de weduwen die een of meer kinderen te verzor gen hebben. In alle andere gevallen bedraagt het pensioen 1326,—. DE TIJDELIJKE WEDUWENUITKERIN G. De weduwe, die niet of niet lan ger - in aanmerking komt voor we duwenpensioen „KAN" in het genot gesteld worden van een „tydel ke weduwenuitkering" ad 1326,per jaar. Deze uitkering is bedoeld om de weduwe in de gelegenheid te stellen zich aan de gevrij zigde omstandighe den aan te passen, waarbü meer spe- ciaal wordt gedacht aan de inschake- ling in het arbeidsproces. De duur van deze uitkering hangt samen met de leeftijd van de weduwe op het tijdstip van het overiyden van de man, resp. op de datum waarop het weduwenpensioen wordt ingetrokken, (deze intrekking kan o.a. het gevolg zyn van het niet meer invalide zynof van het niet meer verzorgen van kin deren). Dj tijdelijke uitkering is voor een weduwe die op dat tijdstip jonger is dan 27 jaar voor de duur van zes maanden, en voor een weduwe die 27 jaar of ouder is, zes maanden een maand voor elk vol jaar dat zy ou der is dan 26 jaar. De uitkering duurt maximaal twee jaar. (Een vrouw dus van 44 jaar of ouder krijgt toch niet langer dan twee jaar uitkering). De Directeur van de Gemeentelyke Dienst van Sociale Zaken te Waddinxveen, Jac. van Steyn. (Wordt vervolgd). Nimmer is in al de jaren dat een reis van Ouden van Dagen werd ge organiseerd, zo vroeg gestart als dit maal. De reden van dit zo vroege vertrek was, dat met het reispro gramma een gehele dag gemoeid was. Ondanks dit vroege uur had zich toch een groot aantal belangstellen den in en om de Kanaalstraat verza meld, teneinde de reizigers uitgelei de te doen. Ook het aantal auto s was nooit te voren zo groot geweest, ditmaal 98. Als men bedenkt dat de eerste reis gemaakt was in 7 auto's, is wel groei in de organisatie te be speuren. Niet ontkend kan worden, dat het organiseren van zulk een reis bergen w^rk meebrengt, al was het alleen maar de verzorging van de consumptie, het aantal uren, hieraan besteed, zal wel nooit worden opge teld. Zoals bekend was de organisatie ditmaal afwykend van die van vorige jaren. Voorheen werd de gehele reis bekostigd uit de baten van de gehou den winkelweek, nu echter was de grote trom geroerd, enkele weken ge leden, voor het houden van een huis- aan-huis-collecte. De opbrengst (f 1600,—) was niet toereikend om de kosten te dekken, vandaar dat maandagavond in een vergadering van de winketiers een bedrag gevoteerd werd om het tekort aan te zuiveren. Met stralend zomerweer werd de reis aangevangen om via Henegou- werweg, langs Utrecht, naar Maarn te ryden, waar in Bergzicht de koffie te wachten stond. Voor een deel van de stoet moest de koffie al te lang staan te wach ten, daar dit deel de weg was kwyt- geraakt en pas na grote omweg weer op het goede spoor kwam. Daardoor in tydnood gekomen, moest met gro te haast via Barneveld, Voorthuizen en Putten, naar Harderwtik gereden, om tenslotte in Lelystad aan te ko men, waar de boot onder stoom lag, om met de plm. 400 passagiers een rondvaart te maken langs de IJssel- meerwerken. Deze zeer interessante tocht had aller belangstelling, vooral na de toelichting door de kapitein van de boot. „Land uit zee" was het betoog en bewonderenswaardig is altijd het ini tiatief en het doorzetten van allen die warken aan die grootse plannen, om duizenden hectaren land aan de golven te ontrukken en om te zetten in Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 vruchtbaar bouwland. Lelystad, op moment een kaal, vlak stuk land, met enkele huizen en loodsen, is uitgedacht tot een stad van 60 70 duizend inwoners. Al dit machtige werk maakte grote indruk op de varende gemeenschap, voorzo ver de aandacht niet werd afgeleid door de verstrekte consumptie. Ook hier was het comité zeer royaal. Na een uur gevaren te hebben werd de tocht weer voortgezet met het doel Bunnik, tot het gebruik van enige consumptie. Het einddoel van. de reis was ge pland in Alphen aan den Rijn, waar in „Avifauna" de maaltijd wachtte. In de grot» zaal van dit restaurant konden allen voldoende plaats vinden aan gemeenschappelijke tafels om te genieten van het goede wat de kok had klaargemaakt. Burgemeester van der Hooft met mevrouw hadden zich aan de tafel gevoegd, waarbij de burgemeester zich verontschuldigde, de gehele reis niet te kunnen hebben meegemaakt door andere werkzaamheden. Toch verheugde het hem aan deze tafel te kunnen aanzitten. In enkele geestige bewoordingen roemde de burgemeester de activiteit van het comité en betrok in zyn lof tevens het bedienend personeel. Een der oudjes dankte namens de gehele groep voor het geno'ene, hen door de middenstand en de burgerij aangebo den, terwyl de heer de Wilde woor den van dank sprak aan allen, die op welke wyze ook, hadden medege werkt om deze reis te doen slagen. Na dit kostelyk maal werd de te rugtocht ingezet en arriveerde de stoet omstreeks 9 uur weer in ons dorp, waar gelyk aan vorige jaren de belangstelling enorm was. „Voor waarts" en „Concordia" zorgde voor een feestelyke binnenkomst. Aan het Sniepkwartier werd de stoet ontbon den en de reizigers huis-toe gebracht. Wy kunnen ons voorstellen dat over deze dag nog eens zal nagepraat worden en het genotene nog eens be sproken zal worden. Ook deze reis behoort weer tot het verleden en een enkel woord van dank aan alle autobezitters, die door het beschikbaar stillen van hun auto en aan de ordonnansen voor hun hulp is zeker op zyn plaats. Zonder deze medewerking kan een dergelyke tocht niet worden opgezet. UITSTAPJE BEJAARDEN. Naar mevr. van der Torren-Veen- dorp op de laatst gehouden bejaar den-bijeenkomst mededeelde, zal op 27 augustus een uitstapje gemaakt worden. SPORTWEEK 1959. In het Sportweekprogramma is een wyziging aangebracht en wel: Maandag 29 juni, nam. 6,30 uur Voetbalwedstrijd Schoolkampioen. Schoolkampioen 1959 is de Openbare school A, deze zal een wedstrijd spe len tegen schoolkampioen 1959 uit Gouda (Emmaschool). Medegedeeld wordt, dat door Ca fetaria Ververs in samenwerking met de Coca colafabriek aan de deelne mers van de 12 km wandelmars een verfrissing uitgereikt zal worden. Aan alle deelnemers zal vanwege de Kingfabriek eveneens een verver sing uitgereikt worden. AANRIJDING. Donderdagmorgen had op de Zuid kade een aanrijding plaats tussen een auto, bestelauto en een bakfiets. De schade liep nogal mee. 50 JAAR C.N.V. Er zijn enkele kaarten voor de Her denkingsdienst op 2 juli a.s. over. Men gaat per luxe auto, gezamen lijk voor eigen kosten. Gelieve vóór zaterdagavond even kennis te geven Lijsterbesstraat 54a. Wie wil er nog mee? BEROEP UITGEBRACHT. Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente alhier, is een beroep uitgebracht op Ds. D. van der Ent Braat te Elspeet. bouwwerk. De firma P. Rehorst, aannemers, al hier, is voornemens te Zo:termeer 63 flatwoningen en 9 eensgezinswoningen te bouwen. BEJAARDENMIDDAG. Dinsdag 30 juni zal weer een be jaardenmiddag gehouden worden in het Herv. Wykgebouw aan de Es doornlaan, aanvang 2,30 uur. PUZZELRIT GOUWERIJDERS. De Waddinxveense auto-, motor- en bromfietsenclub De Gouweryders or ganiseerde donderdagavond een grote puzzelrit. Het met zorg uitgezette parcours liep door de gameenten Wad- dinxveen, Boskoop, Moerkapelle, Ze venhuizen en Gouda. De organisatoren hadden het par cours zodanig uitgezet, dat daarby geen hinder ondervonden werd van de Goudse avondvierdaagse. Aan de start verschenen 60 deelnemers. De resultaten van deze rit zyn over het algemeen niet ongunstig geweest. De rit was zeer zwaar. De uitslag was als volgt: Auio's. D. de Waardt 91 st. punten; C. Hoogendoom te Bodegraven 9o; J. van Ryswyk, Boskoop 9?; J. van Dam te Bodegraven 115; Jac. Hoogendoom 145. Motoren. C. van Os te Bodegraven 65; M. de Wolf te Reeuwyk 132; Jac. Berends 181. Bromfietsen. J. v.d. Berg te Moerka pelle 52; N. de Haan 53; W. Ramp, Boskoop 65; M. C. Binnendyk, Bos koop 66; W. van Stam, Boskoop 93; Van Soest te Boskoop 93. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. C. P. J. Lam, Lunteren. Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Hervormd Wykgebouw. V.m. 9,30 uur Ds J. R. Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. C. P. J. Lam Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 1* V.m. 9,30 uur Ds. H. v.d. Akker, Gouda. Nam. 7 uur Ds. E. H. Kalkman. l.erefnrmeerde Kerk. V.m. 9,30 en nam. 6,30 uur Ds. J. Snoey. Rem. Gerei. Gemeente. Geen dienst. hr Alvesch flemeente V.m. 9,30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop. woensdag 1 juli, nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop. KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Kapelaan: A. P. G. Krempel Miesen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 830 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 7 en 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. Loven zaterdags en zondags om 7 uur. Biechtgelegenheid: 's zaterdags van 5-8 uur. De ZONDAGSDIENST wordt waar genomen door Dr. J. W. H. Helleman. dan een De zaak met de buitenklok SCHENKING RIT OUDEN VAN DAGEN. Onder voorzitterschap van de heer H. K. van der Loo, kwamen de deel nemers van de winkelweek 1958 by elkaar om het verzoek van het comité rit Ouden van Dagen te behandelen. Dit verzoek behelsde een gift van 1.400,tot dekking van het tekort. Zonder hoofdelyke stemming werd het Comité rit Ouden van Dagen in de gelagenheid gesteld de uitgaans dag te financieren. De kosten van deze rit hebben 3000,bedragen, ondanks het gra tis ter beschikking stellen van een 100-tal auto's. UITGAANSDAG C.V.B. Dinsdagmorgen vertrokken een 50- tal leden van de Chr. Vrouwenbond in opgewekte stemming per autobus naar Harderwyk, om een rondvaart per boot te maken langs de Zuiderzee werken. Na gebruik van enige con sumptie werd de bootreis aangevan gen en konden onder 1 aiding van een gids de Zuiderzeewerken bezichtigd worden, Onderbroken door een lunch, werd de reis vervolgd naar Lunte ren en vandaar naar Leersum waar gedineerd werd. De afgelegde trajecten waren rijk aan natuurschoon en voerden door by zonder mooie gedeelten van ons land. Te acht uur arriveerden de dames voldaan, in een goede stemming, weer in onze woonplaats. MOTORRIJWIEL VERBRAND. Op de rijksweg is maandag een mo torrijwiel in brand gevlogen. Het mo torrijwiel werd bestuurd door de heer J. L. S. Doornbos uit Bodegraven en geraakte door kortsluiting in brand. Het geheel verbrande wrak moest door een kraanwagen worden wegge sleept. De bestuurder heeft zich tij dig in veiligheid kuunnen stellen. Burgerlijke Stand Aangiften van 18 tot 24 juni. Geboren: Janneke, d.v. J. P. G. van Dyk en J. van der Ben, Eikenlaan 82. Karin Ingrid, d.v. G. J. van der Top en J. P. M. Sweep, Vyverlaan 16. Jacobus Leendert, z.v. A. J. Brouwer en P. Noorlander, Noordeinde 9a. Johannes Petrus Cornells, z.v. J. H. C. Post en C. J. T. Bosselaar, Brug weg 99. Gerrit, z.v. W. Heuvelman en C. A. Oskam, Kanaalw eg 3. Ondertrouwd: W. M. Agten en G. J, M. de Wit; R. F. N. Ketting Olivier en A. E. Doppert. A. J. Both en T. Struik. gevonden en verloren VOORWERPEN. Gevonden: regenbroek; witte plas tic tas; sjaal; hoofddoek; suède jas je; sleutel; pyp; grijs dames vest; blauw badpak. V'rioren: leverkleurige tas met in houd; duimstok; blokfluit; ceintuur; rode step. Sport in 't kort Postduivenvereniging De Zwaluw Wedvlucht vanaf Mons, 185 km. Los 11 45. Aankomst le duif 14 59 05; 26e duif 15 35 21. In concours 78 duiven. Uitslag: M. Hofman-1 6 8 13; A. Poot 2 17 21 26; W. Tamerus 3 22 23; H. N. van Haven 4 5; C. Smit 7 19 24; C. de Lang 9 15 20; D. Boere 10 12 18; H. Russcher 11 14 16 25. Wedvlucht vanaf Cheteauroux, 618 km. 5 uur. Aankomst le duif, vrydag 17 10 08; 13e duif, zaterdag 5 13 05. In concours 39 duiven. Uitslag: D. Boere 1 5 6 9 11; C. de Lang 2 4 8 13; H. Russcher 3; M- Hofman 7; W. Tamerus 10; C. Smit 12. Postduivenvereniging De Sperwer Wedvlucht vanaf Cheteeauxvous, 618 km. Los zaterdag 6 15; Aankomst zondag 5 26 48; 50e duif maandag 9 35 02. In concours 200 duiven. Uitslag A. de Bruin 1 10 18 26 29; H. Metse laar 2 40 42 48; Jac. de Beer 3 45; H v.d. Willik 4 7 46; D. Heeren 5 6; N. van Vliet 8; Ringelstein Jr 9 52; N. van der Zyden ll 21 24 35; W. v.d. Water 13; P- Vink 14 16 37 43 50- Abr. v.d. Graaf 15 28; W. van der Ja'gt 17 19 33; Ringelenstein Sr 20; A Lam 22; P. Bonefaas 23; H. van Dijk 25 41; O. Spruit 27; A. Groene- dyk 30 36 38; L. de Bruin 31 49; D. Slootjes 39 47. BE FAIR NIEUWS. Afd. VoetbaL Uitslagen. Gouderak IBe Fair I 1-1. Be Fair H—Gouderak H 7-2. Het A-elftal heeft in het Waddinx- veen-tournooi met prachtige resultaat bereikt, door de 2e prys in de wacht te slepen. Programma voor a.s. za.erdag: BE FAIR I—LOOSDUINEN I. Gteheel tegen de verwachting is voor zaterdag de promotiewedstrijd tegen Loosduinen, de kampioen van de afd. Den Haag vastgelegd. Als we ons niet vergissen gaat het een in teressant duel worden. Spelen de wit- zwarten zoals tegen Alphen, dan zal de uitslag niet zonder meer beslist zyn. De wedstrijd begint 's middags om 4,15 uur. W.Z.C. DE GOUWE. In een goede oefenwedstrijd ver loor de Gouwe zaterdagavond van 'n sterke G.Z.C. comb, met 3-1. Belangrijker is echter het feit, dat de Gouw.» haar vierde competitiewed strijd tegen A.Z.C. uit Arnhem met 6-2 won. Dit betekende een voorlopig eerste plaats op de ranglyst van haar afdeling. Gouwe n won met 2-0 van WZC II, zodat er nog een klein kansje open blijft om aan de degradatie te ontko men. Dan zal er hard getraind die nen te worden. De adspiranten versloegen met 3-1 één van hun concurrenten OZV A, zo dat er een go?de kans op het kam pioenschap btijven gehouden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2