Weekblad voor Waddinxveen B" 1/ft&ede& de Vrouw Het Wezenpensioen Z)e van de week ZENUWRUST 500.000 Televisie ROU WER No. 731 vrijdag 3 juli 1959 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal 1 1.— bij vooruitbetaling. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraklprijs op aanvraag. De regering-De Quay heeft zijn plannen op tafel gelegd. Een en an der omvat een (huurverhoging, stij ging van de melkprijs, loonbijslag, Vrijere lonen, lagere belasting voor vrijgezelllen en de grondbelasting op het oude peil. De huren zullen met ingang van 1 januari 1960 met 20°/o omhoog gaan De regering toonde zich in de aan de Tweede Kamer gezonden nota nog al pessimistisch voor wat betreft de mogelijkheid om het welvaartspeil op korte termijn op te voeren. Volgens de regering is er veel minder ruimte voor dan de Socièal Ekonomische Raad had gedacht. Ook met de stij ging van de melkprijs gaat de rege ring niet geheel in op het advies van de S.E.R. Deze had de prijs slechts geleidelijk aan tot drie cent willen verhogen, terwijl er nu een direkte verhoging van 4 cent per liter ontstaat. De regering wilde deze verhoging gelijk met de huurverhoging, omdat dit onder andere in verband met de compensatie administratief-technisch eenvoudiger is. De huurverhoging en de verhoging van de melkprijs zullen door een nieuwe loonbijslag gecom penseerd worden. De verhoging zal aan dezelfde groepen worden toege kend als bij vorige verhoging, behal ve deze loonbijslag zal ook de kinder bijslag omhoog gaan en wel met 4 cent per dag voor het eerste en twee de kind en 5 cent per dag voor meer dere kinderen. Het ligt uiteraard in de lijn der verwachtingen dat ook de A.O.W. per 1 januari verhoogd zal worden om de huur- en melkprijsstijging te compen seren. Voorts voelt de regering niets voor welvaartsloonronden en zal met bedrijfsautoriteiten onderhandeld moe ten worden over een eventuele loons verhoging. De regering toonde zich bezorgd over de percentages loons verhogingen welke nu reeds in ver schillende bedrijfstakken hebben plaats gevonden. Voor de belastingen zijn de plannen alsvolgtdaar het absoluut onmogelijk was om de vrij gezellenbelasting op zulk een hoog peil te handhaven, zullen deze nu verlaagd worden. Het geld dat nu minder binnenkomt zal door tijdelijke verhoging op vennootschaps- en ver mogensbelasting, invoerrechten op benzine gedurende 1 jaar gecompen seerd worden. De grondbelasting daarentegen zal op het oude peil te rug keren. Dit wordt gedaan, omdat het rendement op het huizenbezit door een huurverhoging van 25°/o in 1957 en de toekomstige verhoging van 20% is verbeterd. De bouwpremies gaan ook door deze huurverhoging omlaag. De jaarlijkse bijdrage voor de premie aan partikulieren van 5000 tot 3500 gulden. Dit zijn dan wel de voornaamste plannen van het kabinet De Quay. Eindelijk is vorige week de lang verwachte regen gekomen. Nog nooit heeft ons land zo naar een regenbui verlangd als de laatste tijd. Alles fleurde op. Al hebben we inderdaad de laatste tijd prachtig weer gehad, algemeen werd ondervonden, dat de regen inderdaad nodig was. Laten we hopen dat de schade, die aan de boe ren is toegebracht - de regen kwam in vele gevallen toch te laat - be perkt zal blijven. Op woensdag 25 juni ging een be kend revue-artist heen, namelijk Lou Bandy. Vooral de wat oudere mensen zullen deze man kennen als een groot artiest, die door zijn liedjes en con- ferances heel wat zonneschijn in het leven bracht. Het is jammer dat het slot van zijn leven voor hem zelf niet zo zonnig verliep, door de angst om niet meer populair te zijn en door het mislukte huwelijk. Bij het leger zijn vorige week heel wat ongelukken gebeurd. In Kornwer derzand verloren twee beroepsserge ants le klas het leven, toen zij in een gebied zaten, waar een granaat ont plofte. Ze werden beiden op slag ge dood. Een dienstplichtige ordonnans vond de dood, toen hij tijdens het colonne-rijden tussen twee wagens be kneld geraakte. De colonne moest plotseling stoppen. De motorrijder reed tussen twee wagens in. Te Varsseveld is vrijdag jongstle den een. Super-cup van de Koninklij ke Luchtmacht neergestort. Het toe stel vloog voor een zogenaamde orien tatievlucht laag boven de grond. De oorzaak moet gezocht w.orden in een te snelle wending in de bocht, waar door het toestel neerstortte. De twee inzittenden werden gedood. LAAT KINDEREN NIET ZOMAAR ALLEEN Kleine Peter zit heerlijk in de zon nige serre te spelen. Zijn blokjes en autootjes en de beestjes van het boer derijtje liggen allemaal om hem heen verspreid. Hij mag zoveel rommel ma ken als hij wil, want dit is zijn sprel- terrein. Hij gaat helemaal in zijn spel op. Hij keuvelt er zachtjes bij en leeft zijn fantasie in zijn spel uit. Petertje moet nog drie worden, maar hij is een uitzonderlijk zoet en gemakkelijk kereltje, dat zichzelf met alles en niets kan bezig houden. Moe der heeft om zo te zeggen geen kind aan hem. Als Peter eenmaal aan het spelen is, kan hij daar uren rustig mee doorgaan, zonder dat hij iemand nodig heeft. Ook nu kan moeder in de kamer naast de serre fijn aan haar naaiwerk doorgaan zonder dat Pietje bij haar komt zeuren. Het is een vredig to neeltje, die twee daar samen gade te slaan, ieder in zijn eigen bezigheden verdiept. Aan Pietertje is duidelijk te zien, dat hij zich gelukkig en tevreden voelt. Dat komt voornamelijk omdat hij zich veilig weet. Ogenschijnlijk zou je kunnen denken, dat Peter zijn moeder weinig nodig heeft, omdat hij zich zo goed alleen weet te vermaken. Maar in zijn onderbewustzijn is Peter ervan doordrongen, dat moeder altijd dicht bij hem is. Als hij zijn blik maar even opslaat, ziet hij haar bij de tafel zitten naaien of lezen; of ze is aan het stof afnemen, of aardappe len schillen, of zilver poetsen. Meer heeft Petertje niet nodig. Hij hoeft moeder alleen maar te zien. Dat maakt zijn zekerheid uit. Op deze bepaalde morgen herinnert moeder zich echter plotseling, dat buurvrouw haar gevraagd heeft, naar het nieuwe kleed in de voorkamer te ah Zoekt U een fiets modern en degelijk liir> 7 steeds voorradig K R A Liciii cii ucyci ij r\ r van lijn i» sorradig bjj IJ i S T E IJ N komen kijken. En blijf dan gezellig een kopje koffie drinken, heeft buur vrouw gezegd. En moeder heeft het beloofd. Dan moet ze nu maar even gaan. Ze wil tegen Petertje zeggen, dat hij mee mag. Maar buurvrouw is niet zo erg op kinderen. Ze heeft er zelf geen. En dan met dat nieuwe kleed. En Petertje zit zo lekker te spelen. Jammer eigenlijk om hem daarbij te storen. Hij merkt het niet eens, als ze weggaat. Hij heeft zeker al in geen half uur iets tegen haar gezegd of naar haar gekeken. Kom, ze gaat maar even alleen. Ze is immers zó terug Zachtjes gaat moeder de kamer uit. Peter kijkt inderdaad niet op. Hij is nog geheel in zijn spel verdiept. nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Bij buurvrouw wordt het nieuwe kleed bewonderd. Er wordt koffie ge dronken. Een gezellig babbeltje. De tijd verstrijkt ongemerkt. Maar in de serre, waar Peter zo rustig zat te spelen, is het kind zich opeens van iets vreemds bewust ge worden. Als moeder binnen zijn be reik is, merkt hij haar niet op. Maar is ze er niet, dan kan het gebeuren, dat er opeens een alarmschelletje in hem begint te rinkelen. Hij kijkt op. Moeders stoel is leeg. Mammie, mam mie, roept hij hard. Als er geen ant woord komt, valt de angst, die hij nooit gekend heeft, op hem aan. Hij moet mammie zoeken, maar het huis is zo groot en stil en dreigend. En hij is nog maar zo'n klein manneke. Zijn leven wordt opeens onveilig, want mammie is zonder ietg te zeggen van hem weggegaan. Als moeder de voor deur opensluit, vindt ze Petertje als een droevig hoopje eenzaamheid op de trap zitten met dikke tranen op zijn wangen. Mammie, waar was je? Zijn hele lijfje snikt nog na. Mammie mag niet weggaan van Peter. Moeder neemt zich heilig voor, nooit meer weg te gaan zonder haar jongetje te zeggen, waar ze heen is. Marcelle. Bel Bij Brand No. 300 Thans iets over de wezen. In de nieuwe wet wordt uitsluitend een pensioen toegekend aan de zgn. volle wezen. Dit zijn dus kinderen, die door het overlijden van beide ouders geheel ouderloos zijn geworden. Recht op wezenpensioen hebben eigen, stief, en pleegkinderen van verzekerden, die door het overlijden ouderloos zijn geworden en zolang zij jonger zijn dan 16 jaar. Met kinderen beneden 16 jaar worden studerende of invalide kinderen tot 27 jaar gelijkge steld. Het wezenpensioen bedraagt a. voor kinderen beneden 10 jaar 438,per jaar; b. voor kinderen tussen 10 en 16 jaar 660,per jaar; c. voor studerende en invalide kin deren van 16 tot 27 jaar 864,per jaar. Er is slechts één geval waarin een halfwees wordt gelijkgesteld met een volle wees nl. de kinderen van de overleden man, wiens huwelijk met him moeder voor de dag van zijn overlijden is ontbonden of jiietig ver klaard en zolang hun moeder in le ven is en niet is hertrouwd. Het kan voorkomen, dat voor een volle wees tevens aanspraak bestaat op kinderbijslag ingevolge de bestaan de kinderbijslagwetten, b.v. wanneer het kind bjj pleegouders verblijft. In dat gbval wordt deze kinderbijslag onverkort naast het wezenpensioen genoten. Zoals ik al opmerkte kent de wet uitsluitend rechten toe aan volle we zen, en niet voor halfwezen. Dit komt omdat een weduwe met kinderen een hoger weduwenpensioen ontvangt dan een weduwe zonder kin deren. De voorzieningen vtx»r deze halfwezen zal getroffen worden in de Kinderbijslagwet voor invaliditeits- ouderdoms- en wezenrentetrekkers, zolang nog geen algemene kinderbij slagverzekering is tot stand gekomen. Geen recht op weduwenpensioen, weduwenuitkering of wezenpensioen bestaat als de echtgenoot voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd nimmer verzekerd is geweest, of in dien het huwelijk op of na het be reiken van deze leeftijd is gesloten b. als de echtgenoot binnen een jaar na de aanvang van ziiji verzeke ring of na de huwelijkssluiting is overleden, indien dit in verband met zijn gezondheidstoestand op dat tijd stip redelijkerwijs was te verwachten: c. als de echtgenoot door de we duwe of met haar medeplichtigheid opzettelijk van het leven is beroofd. Hertrouwen van de weduwe. Bij het hertrouwen van de weduwe eindigt het weduwenpensioen of de weduwenuitkering. Aan de hertrouw de weduwe wordt een uitkering ineens verstrekt ter grootte van a. het jaarbedrag van het wedu wenpensioen of b. het resterende bedrag aan we duwenpensioen tot het 65e jaar indien de weduwe 64 jaar oud is of c. het bedrag dat de weduwe neg aan tijdelijke uitkering zou hebben genoten, indien zij niet was her trouwd, doch ten hoogste ter grootte van het jaarbedrag der tijdelijke uit kering. Opgelet. Hetgeen hieronder volgt is een sa menvatting van de overgangsregeling. Deze overgangsregeling geldt dus uit sluitend voor die personen, die thans reeds weduwe of wees zijn, of dit worden voor het in werking treden van de nieuwe wet. Ingevolge de overgangsregeling worden uitkeringen verstrekt aan na bestaanden van voor het in werking treden der wet overleden personen. Welke weduwen en wezen hebben dus op het ogenblik recht op een uit kering Eerst over het weduwenpensioen. Zolang de leeftijd van 65 jaar nog niet is bereikt, bestaat aanspraak op weduwenpensioen in de volgende ge vallen 1. Overeenkomstig de bepalingen van de definitieve verzekeringsrege- (l'ing (welke hiervoor zijn vermeld). In afwijking van die bepalingen is aap de weduwe, die invalide was ten tijde van het overlijden van haar echtge noot (in het voorgaande vermeld on der A 2) geen recht op pensioen toe gekend. De reden hiervoor is, dat moeilijk valt uit te maken of de we duwe vanaf het overlijden van haar echtgenoot - vaak vele jaren geleden steeds invalide is gebleven. Hiervoor in de plaats is gekomen de bepaling, dat wel aanspraak op pensioen bestaat, indien de weduwe blijvend invalide is op het tijdstip van de invoering van deze wet. Ook hier geldt een percentage van 50 of meer invaliditeit. Het is dus best mogelijk, dat de weduwe, die blijvend invalide is bij het invoeren der wet, niet inva lide was op of sedert de dag van het overlijden van haar echtgenoot. 2. De weduwe is 50 jaar of ouder op het tijdstip van invoering der wet en bij het bereiken van de 50-jarige leeftijd was een eigen kind, jonger dan 18 jaar en geboren voor of op de datum van het overlijden van haar echtgenoot, in leven. In dit geval wordt niet geëist, (in afwijking van de definitieve regeling) dat de weduwe met dat kind of die kinderen een huishouding hebben ge vormd, doch slechts dat het kind in leven was. 3. De weduwe is 45 jaar of ouder op het tijdstip van invoering der wet en gedurende een tijdvak van 5 jaar, tijdens hetwelk zij 45 jaar werd, was zij weduwe en een eigen kind, jonger dan 18 jaar en geboren voor of op de dag van het overlijden van haar echt genoot, was gedurende dit tijdvak in leven. Ook hier geldt niet de bepaling, dat er een huishouding aanwezig moest zijn. 4. De weduwe is 60 jaar of ouder op het tijdstip van invoering van de v/et. Dus alle weduwen van 60 jaar en ouder krijgen ingevolge de overgangs regeling pensioen. (Tot aan het 65e jaar). Belangrijk is ook de afwijking van de definitieve regeling, dat met de eis wordt gesteld voor de overgangs regeling, dat de betrokkene op het tijdstip van het overlijden ingezetene en verzekerde was, dus hier te lande woonde. De tijdelijke weduwenuitkering De weduwe heeft aanspraak op tij delijke weduwenuitkering, overeen komstig de definitieve verzekerings regeling, indien haar echtgenoot op een zodanig tijdstip is overleden, dat deze uitkering - indien deze vanaf het overlijden van de man zou zijn geno ten - op de dag van het in werking treden der wet nog tenminste zes maanden zou voortduren. Het op de datum van inwerking treden der wet nog niet verlopen gedeelte wordt dan uitgekeerd. Vborts beistaat op deze uitkering aanspraak, overeenkomstig de defini tieve regeling, indien een krachtens de overgangsregeling toegekend wedu wenpensioen wt>rdt ingetrokken. De wetgever heeft evenwel geen recht op tijdelijke weduwenuitkering verschaft aan de weduwe, wier weduwenpen sioen - indien de wet vanaf het over lijden van haar echtgenoot zou heb ben gegolden - op een zodanig tijd stip zou zijn geëindigd, dat de daar op volgende tijdelijke uitkering op de dag van invoering der wet nog zou voortduren. Wezenpensioen. 1. Volle wezen. De bij invoering van de wet aan wezige volle wezen hebben recht op uitkering overeenkomstig de bepalin gen van- de definiteve verzekerings regeling. 2. Halfwezen. Voor de bij de invoering van de wet aanwezige halfwezen ontvangt de we duwe kinderbijslag overeenkomstig de bepalingen van de definitieve verze- k'eringsregelingt Met name geldt dit ook voor de we duwe, die aan de overgangsregeling van de wet geen recht op weduwen pensioen of tijdelijke weduwenuitke ring kan ontlenen. Veelal zullen dit dan studerende of invalide kinderen zijn van 18 tot 27 jaar. Weduwen en wezen, die aan de in dit laatste deel behandelde overgangs regeling rechten willen ontlenen op weduwenpensioen of kindekbijslag, moeten ook voldoen aan de volgende eisen inzake nationaliteit en ingeze tenschap. Zij moeten a. Nederlander zijn; b. in Nederland wonen, en c. of van 1 januari 1959 tot het in werking treden van de wet in Neder land hebben gewoond of gedurende zes jaren al dan niet onafgebroken in Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen of Nederlands Nieuw-Guinea hebben gewoond. Voor deze termijn van zes jaren tellen slechts mede de laatste zes ja ren, voor het in werking treden der wet, alsmede de jaren, welke gelegen zijn na het in werking treden der wet. Voorlopige regeling samenloop van uitkeringen. Belangrijk is de vraag voor velen: Hoe gaat het nu, als men reeds een uitkering van renten heeft en tevens in aanmerking komt voor weduwen- of wezenpensioen Ongevallenwetten. Weduwen- en wezenrenten die in gevolge de Ongevallenwetten thans worden uitgekeerd, alsmede de op deze renten verleende toeslagen zul len, in geval van, samenloop met een uitkering ingevolge de algemene we duwen- of wezenverzekering, slechts worden uitgekeerd, indien en voor zover 'het bedrag van rente en toeslag Vijfhonderdduizend auto's Is Nederland nu rijk, Ze tuffen, rijden, scheuren Langs baan, weg en dijk; De één goedkoop, de ander duur, Maar met vier wielen en een stuur. Ze knetteren of zoemen Naar ouderdom of merk, De twee-, vier- en zespitters, Op super extra sterk, En 't vaderland, toch al zo klein, Zal weldra vol met auto's zijn. Vijfhonderdduizend kansen Op mooie zomertocht, Maar ook op motorpanne En vliegen uit de bocht; De lekke band vormt dit seizoen Een hele stoet uit twee miljoen. Nog steeds meer mensen streven Naar 't auto-rijbewijs, De rijschool heeft een eetlust Als holle-bolle-gijs; Wie nu nog loopt raakt uit de tijd, Zijn ruimte of zijn leven kwijt. Vijfhonderdduizend remmen, Niet tijdig bijgesteld, Bedreigen de tweevoeters En 't assurantiegeld; Maar Piet zegtMij komt niks te na, Ik emigreer naar Canada Daar heeft de man de ruimte, Van auto's niet zo'n last, Die Pietje slaagt er vast; En na drie maanden weet je Hij stuurt acht foto's bij elkaar Met vrouw en kroost en eigen car Jaap Mijderwijk Zowel kontant als in huurkoop. Prima en uiterst snelle service. GRATIS demonstratie- avond in W'veen. Br. onder no. 731-1 tezamen de uitkering ingevolge de de Algemene weduwen- of wezenver zekering overtreft. Er vindt dus kor ting plaats. Invaliditeitswet Weduwen en wezenrenten die inge volge de Invaliditeitswet worden uit gekeerd zullen naast de uitkering in gevolge de algemene weduwen- en wezenverzekering kunnen worden ge noten. Er vindt dan geen korting plaats. Let op, wel zullen de toesla gen op deze renten komen te verval len. Tot zover deze uiteenzetting. Ik ontveins mij niet, dat u ongetwijfeld zult zeggen, 't is allemaal wel erg in gewikkeld. Doch leest en herleest U dit artikel eens rustig. Mochten er moeilijkheden zijn, dan kunt u rustig inlichtingen vragen bij de Raad van Arbeid te Gouda. Een opmerking moet mij nog van 't hart. Bij de invoering van deze nieuwe wet, zullen vanzelfsprekend bij de uitkeringen welke verstrekt worden door de Gemeentelijke Instel ling voor Sociale Zaken (en wellicht ook bij de Diaconieën) rekening met deze uitkeringen worden gehouden. Tenslotte maak ik er de belangheb benden op attent, dat zij nu reeds aan vraagformulieren kunnen verkrijgen bij de Postkantoren. Deze aanvraag formulieren moeten rechtstreeks wor den opgezonden. Er staat wel op, dat ter Gemeentesecretarie een en ander moet worden gecontroleerd, doch hiermede heeft betrokkene geen werk te verrichten, aangezien dit door des betreffende instanties zelf wordt ge regeld. Uw formulier gaat dus regel recht na invulling op de post. Wij zulen het alleen maar toejui chen, als deze moeilijke maar des niettemin zeer dankbare wet tot uit voering komt. Ik dank de redaktie hartelijk voor de verleende plaatsruimte voor dit artikel, dat ongetwijfeld in de lezers kring de nodige belangstelling zal hebben. De direkteur van de Gem. Dienst van Sociale Zaken te Waddinxveen, JAC. VAN STEIJN 9tt aJULe. qaexle. UeAerMedinqwa&eri in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1