Weekblad voor Waddinxveen B" l)e. Syiieyelvan de week ROUWER l/Hatdcc de Vrouw ,,©e Qxxuajujz" KjcurtfojUkPsi MIEUWS uit wwiYilaols* No. 732 vrijdag 10 juli 1959 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs cp aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De rijvoorschriften voor verkeers pleinen zijn bij Koninklijk Besluit veranderd. Het betreft hier pleinen en toeleidende weggedeelten met één- richtingverkeer en als zodanig ken- baar gemaakt door een speciale, nieuw ontworpen rond blauw bord, waarop drie gebogen witte pijlen de richting in cirkelvorm aangeven. Voorts is een verbod geformuleerd voor het vervoer van ontplofbare stof- fen, vloeistoffen en gassen over tun nelwegen. Verder zal het op tunnel wegen verboden zijn te rijden met overbeladen wagens, waarvan de be stuurder door lading of passagiers in het uitzicht naar voren, opzij of op de linkerrijbaan gehinderd of belemmerd wordt. Wagens met scherp uitstekende delen of lading mogen alleen overdag en dan nog met een rode vlag geken merkt, over tunnelwegen rijden. Voor stoppen en parkeren in de buurt van een bushalte is voortaan voorgeschreven, dat men er aan weers zijden van de haltepaal 12 meter van daan moet blijven. Als bij 'n bushalte een met witte blokken gemarkeerde strook van hoogstens 36 meter lengte is aangebracht, mag daar niet gepar keerd of gestopt worden. Ook stoppen en parkeren op aangegeven oversteek plaatsen is voortaan verboden. Motorvoertuigen die niet harder dan 20 kilometer per uur kunnen rijden zullen voortaan geen gebruik van spe ciale autowegen en tunnelwegen mo gen maken. De voorschriften voor het afschermen van auto-achterwielen zijn verscherpt. De voorschriften zullen met ingang van 1 oktober van kracht worden. In IJsselmuiden is dezer dagen het huisraad van ds. T. Wakker, predikant van de Vrije Hervormde Gemeente op straat gezet, omdat 'hij weigerde de pastorie te ontruimen voor zijn opvol ger. Oorzaak van een en ander is, dat ds. Wakker onlangs uit de Vrije Her vormde Gemeente is getreden. Met een kleine groep volgelingen is de domine toen diensten gaan houden in een klein zaaltje te Kampen. Twee jeugdige inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Wassenaar ingebroken en zijn daarna gevlucht met een buit van 1400, en een gestolen bestelauto. Daarmede kraakten zij nog geen half uur later een huis langs de Grindweg in Rot terdam, zodat bewoners in de omge ving hiervan wakker schrokken. De inbrekers werden levensgevaarlijk ge wond .De bestelauto boorde zich door de gevel van het woonhuis. Slaapka mer meubilair werd verwoest, een trap naar de zolder werd weggeslagen en een gasbuis sprong lek. Zoon Hans, die op zolder sliep, schoof met zijn bed van de ene hoek naar da andere. Va der en moeder De Winkel waren juist doende de zaak op ta ruimen, toen zij een enorme klap hoorden. De vrouw ging daarop eens pools hoogte nemen en zag de in elkaar ge drukte auto half in de slaapkamer. Met kracht drukte mevrouw De Win kel het stuur van de borstkas van de bestuurder. De eerste 6.000 man van de 30.000 die in de komende maanden uitge breide militaire oefeningen zullen houden in La Courtine, zijn in een 70 km lange optocht aan hun Tour de France begonnen. Na zes weken zullen zij worden vervangen door een volgende groep. Er zijn enkele wijzigingen aange bracht in het Wegenverkeersregle ment, waardoor o.m. rachtshouden op verkeerspleinen binnenkort niet meer verplicht en zowel links als rechts passeren hier geoorloofd zal zijn. Een en ander zal de vlotheid in het in angstwekkend tempo toenemende ver keer ten goede kunnen komen. Een droevig feit is te vermelden, het neerstorten van de helicopter der marine boven het Marsdiep, waarbij 3 mannen het leven verloren. Dit on geval werpt een schaduw op het sta- tiebezoek van Koning Boudewijn van België aan ons land. Met grote Sn alle. yaede. üeA£rMedinqtuiken in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts luister is Belgisch Koning in Am sterdam binnengehaald. Prinses Beatrix slaagde te Leiden voor haar kandidaats-examen in de rechtsgeleerdheid. Het C.N.V. vierde zijn 50-jarig be_ staan en de voorzitter, de heer N. Ruppert hield een jubileumrede, waar hij o.m. in zei: De taak die het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Ne derland thans wacht, is meer de aan dacht te geven aan de arbeid, dia de werknemers in de bedrijven verrich ten en aan de afzonderlijke onderne ming en van de plaats waar de man en de vrouw de dagelijkse arbeid ver richten, is in deze tijd de hoofdzaak. HANDSCHOENEN WASSEN Wökunnen nu eenmaal niet altijd maar aan 't kopen blijven; dus zullen vuil geworden handschoenen gewas sen moeten worden. Ziehier de werk wijze om een zo goed mogelijk resul taat te verkrijgen. Katoenen, linnen, wollen en zijden handschoenen moeten geweekt worden gedurende een half tot 4 uur in lauw water met zout, in de verhouding van een lepel zout op een teiltje water. De tijdsduur hangt af van de vuilheid der handschoenen en in welke mate deze kleurvast zijn. Handschoenen, die veel kleur afgeven, moeten kort geweei en verder snel afgewerkt worden. Vuile handschoenen, die weinig kleu.- afgeven, kunnen langer in het badje blijven. Na het weken moeten de hand schoenen goed uitgespoeld worden in schoon koud water, daar het sop neer slaat. Vervolgens moeten ze gewassen worden in lauw warm sop van huis houdzeep. Hierbij moet u de hand schoenen aantrekken en wassen, zoals u de handen Wast. Vuile toppen in smeren met zeep en met een borsteltje schoonmaken. Zeer vuile handschoenen, die kleur afgegeven, in 'n sop weken alvorens ze te wassen. Indien da handschoenen schoon zijn, déze goed naspoelen en vervolgens uitnijpen in een doek. De vingers in hun model leggen en zo veel mogelijk mot de hand glad strij ken. Wollen wanten e.d. liggend drogen. Andera handschoenen ophangen, na het model er in gelegd te hebben. Ge knoopte handschoenen met roestvrije spelden opspannen. Zijn ze droog, dan de handschoenen zo nodig onder een doek met een lauw warm strijkijzer opstrijken. Leren handschoenen. Leren handschoenen, die zear vuil zijn, afnemen met een vetoplossend middel (tetra b.v.) en daarna opwrij ven met lederwas in de kleur van het le ar of met witte was. Zijn ze na deze behandeling niet voldoende opgeknapt, dan de handschoenen geheel met een vetoplossend middel (liefst tetra) rei nigen. Daartoe legt u de handschoenen in een jampot of een bakje met deksel en overgiet ze met zoveel vetoplossend middel, dat ze geheel onder liggen. Af en toe het potje of bakje goed heen en weer schudden. Na ongeveer een half uur moeten ze worden uitgeknepen en schoon ge wreven. Zonodig nog eens de behan deling herhalen in schone vloeistof. Met een schona doek afwrijven en lig gend drogen. Gebruikt u benzine, dan dient u voorzichtig te zijn in verband met brandgevaar. Nergens mag vuur branden, ook mag er niet gerookt wor den. Witte leren handschoenen kunt u opwrijven met meel, nadat ze in ben zine gewassen zijn. Tegenwoordig kun nen de meeste leren handschoenen ge wassen worden in water en zeep. Bij de aanschaf moet u hierna informeren. Week ze kort, (vijf minuten) in een sopje van synthetisch wasmiddel en was ze na. Spoel ze, knijp ze uit in een doek, blaas ze op en laat ze lig gend drogen. Algemene wenken Trek leren handschoenen aan voor dat ze droog zijn, het leer wordt dan weer soepel. Zijn ze reeds geheel droog geworden, kneed ze dan, teneinde ze soepel te maken of rek ze op met een handschoenenrekker, of een houten lepel. Zeemleren handschoenen moeten vettig blijven en daarom gewassen worden in een sop van huishoudzeep, waaraan enige druppels slaolie of gly cerine gedurende het oplossen van de zeep zijn toegevoegd. Rest ons nog de donker gekleurde handscho men. Deze moet u wassen in een of meer soppen van synthetische zeep met wat glycerine. Na het was sen moet men ze uitknijpen, in een doek in hun model leggen en aldus laten drogen. Dit drogen moet lang zaam geschieden, dus nooit hand schoenen bij de kachel of in de zon hangen. Zijn ze droog, dan ook deze handschoenen rekken en wrijven. De Gouwe is kampioen. Ieder weet 'het al uit de dagbladen natuurlijk, maar toch is het een ver melding waard, dat de Gouwe reeds vijfmaal het kampioenschap in de 2e klasse behaalde. Een kampioens lustrum dus. Donk werd met 4-0 teruggewezen. Reeds in de eerste minuut was het raak voor de Gouwe. Een verre puss Foto Sjaak Noteboom werd van richting veranderd door Henk van der Linde, en het was 1-0. Aanvallen golfden nu heen en weer. Maar beide verdedigingen bleven het terrein meester, zelfs toen er straf- worpen vielen Na de rust probeerde Donk het nog eens, maar vond doelman den Oudsten steeds op haar weg. Hoe ze ook schoot, den Oudsten was waar de bal was. Toen echter Nieuwenhuyzen van der Leden terug trok en naar de kant moest, was het spoedig door Brok 2-0. Toen werd duidelijk dat Gouwe nu de veel sterkere was. Donk kon het tempo niet meer volgen. En profiterend van de hogere ver snelling waarin door de Gouwe werd gedraaid, bracht de Graaff de derde goal op de lei 3-0. Tenslotte zag van der Linde zijn vele duels bekroond met een goede omhaal die doel trof 4-0. En toen was het feest. De Gouwe kreeg z'n glorieuze ont vangst. Werden vorige kampioen schappen meestal alleen met still 3 be wondering gevierd, ditmaal heeft Waddinxveen zijn kampioenen een of ficieel welkom gegeven. Burgemeester C. A. van der Hooft heeft de ploeg officieel op het gemeentehuis ont vangen en gecomplimenteerd met dit succes, hij heeft vooral ook aanvoer der van der Linde - voor hem is dit zijn 25ste seizoen! in de hoogte ge stoken. En mevr. van der Hooft, die als supporter mee naar Gouda was getrokken, heeft de aanvoerder een bloemetje overhandigd. Concordia heeft het kampioensze- venfal een serenade gebracht, op het bordes van het raadhuis in ontvangst genomen. En in een ongedwongen bij eenkomst hebben daarna nog enkele anderen van de gelegenheid tot feli citeren gebruik gemaakt, o.a. de heer Nic. Bontenbal, twee en dertig jaar geleden een van de oprichters van de Waddinxveense zwemclub. De voorzitter van de Gouwe, de heer H. Jenné, hseft het gemeente bestuur dank gébracht voor de ont vangst ten raadhuize en de hoop uit gesproken, dat de Gouwe nog veel aanleiding tot dergelijke bijeenkom sten zou geven. De stand in de 2e klasse F is nu: Gouwe Donk AZC '82 Pinguïns NZC '21 29- 6 2.00 20-17 1.17 13-18 0 60 10-20 0 60 10-21 0.00 Het kampioenschap ge aft ditmaal geen kans op een plaats in de eerste klasse. Wegens versterkte degradatie in verband met de vorming van een vierde klasse, is er dit seizoen geen promotie. Daar deze de sterksten in de tweede klas zijn, komt de Gouwe niettemin volgend jaar in select ge zelschap. Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig b(j KRUSJESTEiiK r.-. ■-ï.w.-T.-.-ir..ajg Gezinsverzorging Aangezien gebleken is dat het ar- beidst arrein voor de gezinsverzorging te Waddinxveen steeds vrij groot is en naar mag worden verwacht, door de voortdurende groei der gemeente, nog zal toenemen, meende de Gezins verzorging Gouda en omstreken er goed aan te doen te Waddinxveen een apart comité op te richten. Het zal duidelijk zijn dat er ook een grote behoefte is aan meisjes, die als gezinshelpsters en gezinsverzorg sters kunnen worden aangesteld. Hiervoor komen in aanmerking meis jes die dit jaar de leeftijd van 18 jaar bereiken. De opleiding tot ge zinsverzorgster geschiedt kosteloos op een internaat, dat door da gezinsver zorging Gouda en omstreken wordt uitgezocht en duurt ca. 6 maanden. De werkuren van een gezinsverzorg ster zijn van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's middags, terwijl de zondag en zaterdagmiddag vrij zijn. Bovendien krijgt een gezinsverzorgster een va- cantie van drie weken per jaar. De salarissen zijn momenteel zeer aan- trakkelijk, want een helpster, die dus als ongediplomeerde kracht wordt be schouwd kan reeds een salaris krijgen van 1680 - 2400 per jaar exclusief toeslagen. Een gezinsverzorgster kan een salaris verdienen van 2400 - 3300 per jaar exclusief toeslagen. Gezien het zeer belangrijke werk dat een gezinsvarzorgster doet, nl. het vervangen van de huisvrouw en moe der in het gezin bij ziekte, is het van harte te hopen dat er vele meisjes zullen zijn die zich willen laten op leiden tot gezinsverzorgster. Allen die nadere inlichtingen wen sen of zich willen aanmelden voor h alpster en deze opleiding, kunnen zich vervoegen bij Mevr. Pille, He- negouwerweg 62, telefoon 524 of bij Mevr. G. M. Oudijk, Zuidkade 12a, telefoon 424. Aangezien het nauurlijk ook zeer belangrijk is dat het ledental van de gezinsverzorging te Waddinxveen zich uitbraidt, heeft het comité gemeend er goed aan te doen bij alle nieuwe inwoners van Waddinxveen en bij hen, die hoewel reeds jaren in onze gemeente woonachtig, doch nog geen lid van de gezinsverzorging zijnde, 'n circulaire in de bus te moeten doen, waarop tevens de mogelijkheid is aan_ gegeven om zich als lid op te geven. De contributie bedraagt 0,50 per maand, of 1,50 per kwartaal, 3, per half jaar of 6,per jaar. Velen zullen zolang ze gezond zijn, niet het belang inzien van het lid maatschap der gezinsverzorging, doch dit pas beseffen als de huisvrouw onverwachts door ziekte getroffen wordt. U kunt zich voor een geringe contributie verzekeren van huishou delijke hulp ingeval de omstandighe den dit zouden eisen. Voor het geval dat U de circulaire mocht zijn kwijtgeraakt of over het hoofd heeft gezien, volgen hieronder nog de namen van de contactperso nen, die U eventueel nog alle gewen ste inlichtingen kunnen verstrakken Mevr. A. Pille-Pille, Henegouwerweg 62, telefoon 524. Mevr. E. G. C. Olivier-Jagt, Vijver laan 22, telefoon 977. Verhuizingen, -afmeldingen of aan meldingen van nieuwe laden kunnen worden opgegeven bij Mevr. Olivier- Vijverlaan 22, telefoon 977. KLEUTER BIJ ONGELUK GEDOOD Dinsdagmiddag omstreeks half zes is een ernstig ongeluk gebeurd dat aan een driejarige kleuter het leven heeft gekost. Een zware vrachtauto van een büuwmaterialenhandel reed in de richting van de oprit naar de hefbrug nadat de bestuurder de wagen ter hoogte van het Gemeentehuis, had gekeerd. Van de Ztadkade naderde eveneens langs de oprit de elfjarige Nelly Appel uit de Burgem. Troost- straat die haar driejarig zusje H. B. Appel achterop haar fiets had. Het meisje slingerde met haar fiets, doch toen de vrachtwagen haar passeerde moet het meisje met haar fiets ge vallen zijn. Daarna is het achterop zittende meisje onder het achterwiel van de wagen terechtgekomen. De chauffeur die bemerkte dat hij over iets heengereden was, stopte onmid dellijk. Op het gegil van het oudere zusje, snelde enkele leden van het secretarie-personeel toe. De artsen Helleman en van der Linde konden slechts óe dood constateren. Het stof felijk overschot vaji de kleuter werd in- het raadhuis binnengebracht. KAMP SCHOOL A. Gaasterland, woensdagmiddag 8 juli. Zittende onder de bomen van het Rijster Bos en een prachtig gezicht hebbende op een spiegelglad IJssel- meer, waarin de kinderen naar har telust rondspartelen, breng ik de groeten van de kinderen over aan hun ouders. Het is schitterend weer. De ruggen van dc lihulereit zijn al behoorlijk gekleurd. Toen wë maandagmorgen 4 uur vertrokken, was het nagenoeg wind stil. Bij Aalsmeer hébben we gerust. Om kwart voor 7 waren we bij het luchtvaartlaboratorium aan de rand van Amsterdam, waar we door een politieagent werden opgewacht, die ons naar de Lemmerboot bij het Cen traal station bracht. Soms moest het verkeer voor ons worden opgehouden, wat bij de kinderen als zeer „stoer" werd gekwalificeerd. Er stond op zee een stevige bries, waardoor de boot flink schommelde, zeeziekte kon beslist niet uitblijven en weldra verdwenen dan ook verschil lende gezichten in de voor zeezieken bestemde papieren zakken. En niets werkt aanstekelijker dan deze cere monie. Bij aankomst in Lemmer was nie mand meer zeeziek. Om vier uur kwamen we in het kamp in Sondel aan, waar eerst de bedden werden opgemaakt. Na het avondeten werd een boswandelingetje georganiseerd met na afloop een kampvuur. Dinsdag zijn we de hele dag naar het Rode Klif geweest, waar naar hartelust werd gespeeld, gevist en gezwommen. De dag werd in het kamp gesloten met enkele goede kin_ derfilms. Vanmorgen hebben we de bossen in Gaasterland verkend. Met de kinderen gaat het goed. Zaterdagavond 9 uur hopen we weer bij de school terug te zijn. Nogmaals de groeten van de kin deren en leiding. Namens hen, H. Posma GESLAAGD. Bij de in Amsterdam afgenomen Analisten examens is onze plaatsge- note mej. J. D. van der Linde ge slaagd ais algemeen Klinisch Analiste.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1