Hf eekblad voor Mfaddinxveen on B" tfloedec de Vrouw De SfUeptf van de week Huidgenezirsg NIEUWS uit atvze w(XH%yJlaat& Dit heeft li UakantLe. ROUWER m No. 733 vrijdag 17 juli 1959 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling, Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De afgelopen week werd ons land verrast met een bezoek van de ko ning der Belgen. Boudewijn. Dit be zoek werd gekenmerkt door de ge moedelijke sfeer, die tussen de ko ningshuizen van beide landen heerst. Zijne Koninklijke Hoogheid Koning Boudewijn legde op de eerste dag on der andere een krans bij het monu ment op de Dam in Amsterdam. Ter wijl later tevens bezoeken aan Rot terdam en de Philipsfabrieken te Eindhoven werden gebracht. De ko ning was per vliegtuig naar Eindho ven gegaan met als piloot.... prins Bernhard. Bij Eindhoven raakte het toestel nog even in moeilijkheden, na dat de prins met het oog op de slech te weersomstandigheden van de ver keerstoren opdracht had gekregen een via de radio geleide landing uit te voeren. Maar tijdens de landing viel de radio uit, waardoor de prins ge noodzaakt was het toestel weer op te trekken. Gelukkig werd de verbin ding weer snel hersteld, waarna de prins een perfekte landing maakte. Ook de receptie, die Koning Boude wijn in Den Haag hield werd geken merkt door een en al gemoedelijk heid. Op deze receptie waren ruim 1200 gasten aanweaig. Deze hadden plaats genomen in de zalen en tuinen van het „snikhete" kasteel Oud Was senaar. Uit het bezoek van de hqge Belgische gast is stellig gebleken, dat de verhouding tussen deze twee buur landen zeer goed is. Een vrouwelijke gast werd te lande ook ontvangen: de veel besproken en bewonderende zangeres Maria Me- neghini Callas. Een vrouw die wonder lijk mooi zingt, maar dia nog beter ruzie kan maken met theaterdirek- teuren. Maar bij haar aankomst op Schiphol, was zij in een opgewekts stemming. Zij gaf in Amsterdam een concert. De onweersbuien met de daaraan gepaard gaande windstoten hsbben enorme schade aangericht in ons land. In Ridderkerk verloor een bus chauffeur het leven, toen hij tijdens een onweersbui uit de bus stapte. De bliksem maakte een eind aan z'n le- Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bfi KRAIJ ESTEIJN Ook branden werden er door ver oorzaakt. De zwaarste trof Amster dam, waar een grote partij koffie en tabak verloren ging in de Aziëloods. Drie brandweerlieden werden door de rook bedwelmd. Ook in Rotterdam brak er door de bliksem brand uit, namelijk in een loods van landbouw- materialen, die geheel en al afbrand de. Zeer tragisch was het gebeuren in het Brabantse plaatsje Putte. Nooit zal iemand met zekerheid kunnen zeggen welk 'n drama zich hier heeft afgespeeld. Des ochtends kwamen 2 kinderen van het echtpaar Testers beneden - zij hadden boven geslapen - en vonden htm vader en moeder dood op de grond liggen en het lijk van een marechaussee eerste klas. Wij gaan met vakantie: DE KRUIDENIERS. 20 tot en met 27 juli T. Broer, Dorpsstraat G. van Ringelenstein, Ieplaan A. van der Sluys, Dorpsstraat G. Visser, Noordeinde Fa P. Asscheman, Emmastraat G. Bosman, Burg. Trooststraat Fa A. van Eeuwen, Zuidkade N. Hofman, Burg. Trooststraat H. Timmerman, Wilhelminakade J. van Triet, Noordkade DE SLAGERS, van 20 tot 27 juli H. Storre, Dorpsstraat P. C. van Beest, Zuidkade F. Versluis, Kerkweg DE BAKKERS van 20 juli tot 1 augustus T. Broer, Dorpsstraat J. de Graaff, Zuidkade G. Huizer-van der Spoel, Dorpsstraat S. Kerver, Ieplaan J. van der Loo, Noordkade DE MELKHANDELAREN van 20 juli tot 22 augustus J. B. Janmaat C. A. de Bruin A. Bos C. van Leeuwen D. Kool G. Kool Gebr. Cammeraat (zie de regeling in de advertentie). De lichamen waren met kogelgaten doorboord. De kinderen waarschuw den anderen, waardoor de politie ge alarmeerd werd, die de zaak direkt onderzocht. Men vermoedde al dat de marechaussee de moorden had ge pleegd en dat een van zijn slacht offers nog kans had gezien een schot af te vuren op de dader. Nu is komen vast te staan, dat de overval wel de gelijk was voor bereid. Getuige een briefje: Breng het geld mee voor de bruiloft...." De man zou de dag er op in het huwelijk treden. De recherche heeft de vaste over tuiging dat de dader in geldnood zat en een overval als de enige uitweg zag om aan de middelen te komen voor zijn bruiloft. De vader van de dader is de mening toegedaan dat hier een vierde man in het spel is geweest. Overijssl weet op het ogenblik nog niet waar de Hoge School in Twente komt te staan, in Zwolle of in Deven ter. Het zit de Twentenaren zeer hoog. Dit moge blijken uit het volgende: Als de Hoge School in Deventer komt, dan heeft het zakenleven er li mil joen gulden voor over om dit tegen te gaan. Het ziet er dan ook wel naar uit, dat Twente inderdaad de beste kansen heeft, omdat het veel meer voelt voor een Technische Hogeschool. Huidgezondheid Huidzuiverheid Voeten en oksels (ris door Purol-poeder 12 TIPS VOOR DE VACANTIE Geef uw tijdelijk adres op, aan het postkantoor en aan de ad ministratie van uw lijfblad. Laat geen etensresten achter. waardooor de muizen en ratten vrij spel krijgen. Sluit uw vuilnisemmer goed af. Sluit de ramen en vensters zeer zorgvuldig. Beveilig schuifra men met pennen, denk aan uw in braakpolis! Denk aan licht, gas en water. Draai alle kranen zorgvuldig dicht. Draai de stoppen uit uw schakelbord en vergeet eveneens niet de hoofd kraan bij de gasmeter te sluiten. Ook de hoofdkraan van uw waterleiding kunt u veiliger afsluiten. Bespuit meubelstoffen, dekens, kledien, enz. met motwe- rende vloeistof en bescherm ze tegen felle zonnestralen, dek zs af met kran ten, ook uw vloerkleed en zomogelijk uw overgordijnen. Laat zongordijnen zakken. Zorg er voor, dat geen zonnestralen kunnen schijnen door een stuk (ver grotend) glas op brandbare voor werpen. Vergeet ook uw planten niet, zorg er voor dat ze niet uitdrogen. Plaats een emmer water op een ver hoging en rangschikt de planten er om heen Leg katoenen draadjes aan van de emmer naar de potten. Gooi losse bloemen in de vuilnisemmer. Breng de huisdieren onder bij dierenvrienden, of laat ze door vertrouwden verzorgen. Zijt ge aangesloten bij een zieken fonds, neem uw ziekenfondskaart mee op reis; zij kan u goede diensten bewij zen! Hebt ge 'n brievenkastja aan uw deur zet dan het deurtje open, opdat de postbode poststukken gemakkelijk door kan duwen. U voorkomt hiermpde, dat uw poststukken aan de buitenkant van uw deur uitsteken en verloren gaan. Laat een huissleutel achter bij de buren en verwittig nachtvei ligheidsdienst, politie en familieleden waar in geval van nóód die huissleu tel verkrijgbaar is. Zorg er voor dat er een paar blikken groenten en wat aardappeleln in huis zijn, alsme de een pakje boter. Ook een blikje gehakt kan welkom zijn bij terug komst. FRISSE SLAATJES VOOR WARME DAGEN. Het warme jaargetijde is wel zeer geschikt om rauwe groente-gerechten op tafel te brengen, hetzij in de vorm van een al- of niet-gemengde sla bij de warme maaltijd, hetzij op of bij het brood. Recepten voor 4 personen Sla van kropsla en wortel. Een krop sla, een halve bos wor teltjes, peterselie, een slasaus of olie, azijn (aroma), zout en mos terd. De sla schoonmaken, wassen en la ten uitlekken of drogen. De wortel tjes schoonmaken en schrappen of schoonborstalen. De sla fijn verdelen, de worteltjes grof raspen of malen. Het peterseliegroen zeer fijn snijden of hakken. Een slasaus maken van olie, azijn of citroensap (aroma), zout en een weinig mosterd. De groenten door de slasaus mengen en het ge heel op smaak afmaken. Desgewenst de sla garneren met plakjes hardge kookt ei. Rauwkostschotel Groenten en vruchten van ver schillende bjj elkaar passende smaak en kleur, b.v. bloemkool, tomaten, andijvie - wortel, spits- peer - bieten, komkommer, ap pel. De groenten en vruchten afzonder lijk schoonmaken en snijden of ras pen. Tomaten, komkommer, appel of peer in dunne plakjes snijden; andij vie of kool fijn snijden; worteltjes of bloemkool grof raspen, bieten fijner raspen. De groenten apart aanmaken met een gekochte slasaus of olie en azijn. Tomaten en komkommer kun nen inplaats daarvan alleen met zout (en peper) aangemaakt worden, ap pelschijven met citroensap worden besprenkeld. De groenten en vruchten -op een platte schotel in vakjes neerleggen. Desgewenst een garnering aanbren gen met mayonaise, tomatenketchup of fijngesneden peterselie. INTOCHT VIERDAAGSE. Naar wij vernemen vertrekt vrij dag 24 juli een bus naar Nijmegen om de deelnemers aan de vierdaagse in te halen. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus. Opgeven bij Mevr. van Nielen, Pias- weg 11. alliYYiaat Het huwelijk van Prins Albert en Prinses Paola. Bezoek van Koning Boudewijn. Tour de France. Dergelgke evenementen be hoeft U niet meer te missen als U zich een televisie aan schaft. Contant of in huurkoop, Uiterst snelle service. Gratis demonstratie in Waddinxveen. Geheimhouding verzekerd Br. onder no. 733-4 bur. v. d. bl. INTERNATIONAAL ZANGCONCOURS. jl. donderdagmiddag vertrokken 2 bussen concoursgangers uit onze ge- Bel Bij Brand No. 300 meente, naar het internationale zang concours te Hoog Soeren, om te gaan strijden voor de beloning van hun studie. Het dameskoor „Onvermoeid Vooruit" kwam uit in de hoogste afd. superieure met het verplichte werk „Brollopmars" en behaalde een le prijs met 334 punten. Het mannenkoor zong in de ere- afdeling met het verplicht werk „De Zon". Ook hen viel een le prijs ten deel met 318 punten. Beide koren kunnen met voldoe ning terugzien op het resultaat van hun inspanning. JEUGDMIDDAG. Het was een goede gedachte van het bestuur van de speeltuinvereni ging „De Paddestoel" om aan de kin deren van de leden eens iets bijzon ders aan te bieden. Beijvert genoemd bestuur zich steeds de kinderen be zig te houden op het speelterrein in het Sniepkwartier, nu meende men het eens op een andere wijze te moe ten doen en wel jn de vorm van een prettige middag in 't Centrum. Om voor bijna 500 kinderen plaats te vinden in een zaal was een moei lijke opgaaf, vandaar dat het speel- tuinbestuur dit aantal in twee delen moest splitsen, zodat tweemaal het zelfde geboden werd. De voorzitter, de heer van Reden opende de samenkomst met een enkel woord en trachtte rust te brengen onder de onrustige groep kinderen, wat hem uiteindelijk gelukte. Hij deelde mee, dat het voor de kinderen een leuke middag zou worden, wat juist gezien was, want wat hebben de Bescherming Burgerbevolking Onder voorzitterschap van de bur gemeester van Gouda is dezer dagen de kringraad van burgemeesters van Kring Z.H. 4 der organisatie bescher ming bevolking in vergadering bijeen geweest. Zonder hoofdelijke stemming wer den vastgesteld, resp. voorlopig vast gesteld de begroting voor de dienst 1960 en de rekening voor de dienst 1958. Op voorstel van het dagelijks be stuur werd besloten tot het aangaan van een overeenkomst van geldlening met de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten tot een bedrag van 130.000,ten behoeve van de fi nanciering van de bouw van een nieuwe kringcommandopost. Aan de gemeente Gouda is verzocht de rente en aflossing van deze geldlening te garanderen. De vergadering besprak vervolgens de onlangs gehouden stafoefening, op gezet door en onder leiding van de gewestelijke commandant, waarbij vooral de aandacht werd geschonken aan het verlenen van bijstand aan ge troffen gebieden zowel binnen als buiten de kring. Daar wordt iets groots verricht! Toen op 21 februari 1953 de Delta commissie in het leven werd ge roepen, kreeg zij tot taak „te be studeren welke waterstaatkundige voorzieningen dienden te worden getroffen om herhaling van een stormvloedramp te voorkomen." Terstond was echter duidelijk, dat de gevolgen van deze studie veel verder zouden rijken dan alleen een voorkoming van een herhaling. Zeer diep ingrijpend zullen de ver anderingen zijn voor heel ons land, maar in het bijzonder voor de be volking der eilanden. Bijna 1800 km. dijken en dammen beschermen Nederland tegen zijn oer vijand, het water. Inkorting van deze lijn is natuurlijk een groot voordeel. Vele honderden kilometers worden gewonnen, als de afdamming een feit is en alleen nog maar Nieuwe Water weg en de Westerschelde als vaarwe gen openblijven. Deze nieuwe dijken verbinden straks de eilanden, die' eeuwen lang vrijwel geïsoleerd waren en nu nog aangewezen op een soms gebrekkige bootverbinding met de vaste wal. Vrachtrijders, zakenlieden, toeristen kunnen nu zonder veel moeite en in korte tijd vanuit de Randstad Holland naar het Deltagebied komen. Dat betekent dat het streek-eigene grotendeels verloren zal gaan en in het beste geval als toeristische attrac tie zal worden behouden. De sociale, economische, culturele en religieuze consequenties daarvan kan men be vroeden, maar nog niet overzien. Het zijn heus niet alleen de vissers, die hun broodwinning bedreigd zien, die een sombere blik werpen naar de baggermolens en de zandzuigers NIEUW LAND Het is niet zoals bij de Zuiderzee werken, dat de landwinning het doel van deze onderneming is, maar wel zal het land achter deze gigantische waterkering een „nieuw land" wor den. Grote zoetwaterbekkens zullen de plaats innemen van zilte watervlakten en van grote invloed zijn op water huishouding in Westelijk-Nederland, waar het gevaar van verzilting al ernstig onder ogen wordt gezien. Die zoetwaterbekkens zullen tevens grote recreatiegebieden vormen en de Zeeuwse stranden zullen de toeristen bij tienduizenden trekken. Een droom- stadje als Veere kan hiervan een nieuwe opbloei beleven, indien deze tenminste binnen de goede banen wordt geleid. Zoals gecsegd, niet alle Zeeuwen zien deze verandering met welgevallen Maar een man als Commissaris De Casembrood, die in zijn eigen staten zaal staat als een kapitein uit de gouden eeuw op zijn Oost-Indiëvaar- der, ziet geweldige mogelijkheden voor zijn Zeeland, dat tot nu toe altijd wat achteraf moest blijven. Het drie-eilandenplan, aangevangen met de dichtmaking van het Veerse Gat, dat Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland tot een eenheid maakt, schept voor dit gebied nieuwe moge lijkheden. INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW De afdamming van het Sloe schept kinderen genoten van de grappen en grollen van de heer Baretti uit Gou da met zijn twee trawanten. Na afwerking van het programma werden versnaperingen en een ballon uitgereikt, waarna de eerste groep kinderen plaats maakte voor een tweede groep. „Voorwaarts" begeleidde beide groepen met muziek van en naar de Sniep. W/thouder Pille was namens het gemeentebestuur aanwezig en sprak enkfle woorden van waardering voor deze zeer geslaagde middag. Een brommend bromfietsleger bromt Met brommers bromgeluid; De motorfietsmotor brult. Vakantie! Vlug! Vlieg uit! Daar wordt door wie een boordje [draagt Dat boordje afgedaan En wie er nóóit een boordje draagt Die doet er nu een aan. Zie die twee zwaar-bepakten daar: Een voetreis op 't program; Een tippeltoeht naar Zwitserland, Beginpunt Amsterdam. Twee kilometer liepen z'al, Waarom staan ze nu daar? Ze maken met hun beider duim 't Bekende liftgebaar. Een eenzame fietst langzaam aan Door 'n stemmig stille streek; Een bus vol buspatiënten „doet" Zès landen in één week. De bakker, in zijn mooi hotel, Van gist en deeg bevrijd, Verwenst inééns de bakkerswet: Oud brood voor zijn ontbijt. De éne spaart met stuivertjes En zorgt het héle jaar En heeft voor zijn vakantieweek Het geld nét bij elkaar. De ander gaat ijskoud oP reis, Geniet en maakt plezier; (De bakker wacht, de slager wacht En ook de kruidenier.) Geen enk'le boog ter wereld kan Altijd gespannen zijn; Vakantie is voor iedereen, Voor arm, rfik, groot en klein. Clinge Doorenbos. de mogelijkheid tot aanleg van grootse haven- en industrieterreinen. Men denkt aan een haven waar ook de super-tankers, met een diepgang van meer dan veertien meter, terecht kunnen. Dat is allemaal niet zo een voudig, want de Schelde kan nu maxi maal schepen van 45.000 ton doorlaten. De 100.000 tonners, die men straks mag verwachten, kunnen er niet pas seren. Maar ook de Belgen hebben, voor hun haven Antwerpen, hier een stem in het kapittel. Te verwachten is, dat de grootin dustrie, die ook al rondom Rotterdam met plaatsgebrek te kampen heeft naar Zeeland zal gaan afzakken, wanneer de toegangswegen te water en te land zo veel verbeterd zijn. Ook Terneuzen en Sas van Gent hopen van de nieuwe ontwikkeling te profiteren, en niet te vergeten de Vlis- singse scheepsbouw. En al moge dan de landaanwinning niet het doel zijn van dit project, het Drib-eilandenplan betekent ook een aanwinst van ongeveer 1600 hectaren land. Dat is dus, mede in aanmerking genomen dat men een veel kortere zeewering te onderhouden krijgt, een aanmerkelijk voordeel. DE VERLIEZERS Er zijn natuurlijk ook mensen die bij dit alles de rol van verliezer moe ten spelen. De mosselteelt is er niet het ergst aan toe, die heeft zich toch al grotendeels verplaatst naar de Wad den als gevolg van het optreden van een parasiet. Maar voor de oesterteelt ziet het er somber uit En dan zal het eigen karakter van de vele gemeenschappen en gemeen schapjes op de eilanden ongetwijfeld ernstig worden aangetast. Reeds thans worden vele van die kleine gemeen ten, met soms maar een paar hon derd inwoners, samengevoegd. De jeugd zal gaan trekken naar indus trie in plaats van naar het land, met alle gevolgen daarvan. Moderne woon dorpen verrijzen om de werkers te huisvesten. Toeristen veranderen het karakter van de stille Zondag, die hier nog inderdaad consequent als rustdag werd gehouden. Een grote taak ligt hier, niet al leen voor de ingenieurs, de aanne mers, de industriëlen, de plannenma kers, maar ook voor allen die belast zijn met de zorg voor de geestelijke volksgezondheid in de breedste zin des woords. Regeren is vooruitzien. Het Deltaplan geeft daarvan een prachtige illustratie. Maar men zal ook vooruit moeten zien en handelen ten aanzien van die gevolgen, die niet via blauwdruk en rekenmachine te benaderen zijn. 3«. atte. g&ede Ü£A£nMeduicpui&en in Waddinxveen alleen Herencostu ums Regenjassen Sportcolberts Pantalons

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1