Weekblad voor Waddinxveen B II. HEEMSKERK I Veluf-acdting, ROU WER Sfiiepd van de week De PRinses iRene veRj&ARt Itltedec de Vrouw No. 735 vrijdag 31 juli 1959 15e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Geachte Redacteur, Naar aanleiding van het verslag der Raadsvergadering van donderdag 23 juli j.l., voorkomende in uw blad d.d. 24 juli, verzoek ik u beleefd het na volgende op te nemen in uw eerst volgende te verschijnen nummer. Dat een verslag niet altijd nauw keurig juist is, d.i. begrijpelijk omdat het een verkorte weergave is van wat er gesproken is. Maar als uw verslag gever mij woorden in de mond legt, die ik absoluut niet gezegd heb, dan protesteer ik daar tegen. Er staat in uw verslag - waar het gaat om de benoeming van een lid der adviescommissie voor sociale zaken - dat ik gezegd zou hebben„Komt men opeens met een aanbeveling van mensen die niet tot de Hervormde Kerk behoren" Dit heb ik met voor bedachte rade juist niet gezegd. Zo lang mensen in de kerkregisters staan ingeschreven als doop- of belijdend lid en dit lidmaatschap niet wordt opgezegd, zijn deze mensen voor mij leden der kerk. Wat door mij wel is gezegd, behelst het volgende. „Deze commissie is sa mengesteld door leden van verschil lende levensbeschouwing momen teel 2 P. v. d. A., 1 R.K., 1 V.V.D., 2 Geref. en 2 Herv. Niemand zal durven beweren dat de Hervormden hier te sterk zijn vertegenwoordigd. Zij allen hebben tot taak adviezen te geven ten opzichte van alle gevallen die ter ta fel worden gebracht door de dienst van Sociale Zaken. Maar een ieder zal het met mij eens zijn, dat een ie der voor zich, het beste op de hoogte is met die gevallen, die voortkomen uit de kring of groepering waarin hij zelf leeft. Bij een samenstelling als boven genoemd, is er inderdaad te verwachten, dat het werk dezer com missie het beste tot zijn recht komt. Nu is er een vacature ontstaan door het bedanken van een Herv. lid en wordt een aanbevialingj gedlaan van twee personen die tot de Herv. Kerk behoren. Elk raadslid heeft het recht ook anderen voor te stellen waar van ik in deze gebruik gemaakt heb - Waarom Omdat in dit geval de voor- gedragene niet alleen Herv. dient te zijn, maar tevens bekend dient te zijn met de sociale toestanden, noden, zor gen en moeiten in de gezinnen. In de eerste plaats wel die, welke voorkomen in de groepering die hij vertegenwoor digd. Dan is er verwachting, dat er door hem juiste adviezen worden gegeven. De Hervormde Gameente ter plaat- sa heeft nog ouderlingen, diakenen, medewerkelrs, ook wel wijkbroeders genoemd, oud ouderlingen, oud diake nen, kerkvoogden, Herv. onderwijzers. Allen mensen die dagelijks geconfron teerd worden met de sociale noden in de gezinnen. Uit daze mensen iemand te benoe men tot lid dezer commissie, is toch alleszins te preferen, boven de 2 voor gedragenen, die baide meer dan 10 jaren zich van de Hervormde gemeen schap ter plaatse hebben gedistanci- reed en deswege ook niet als ter zake kundig worden aangemerkt. Ondergetekende heeft echter niet gezegd, dat zij niet Hervormd waren; dit hebben anderen wel gedaan. Dat er grote verwarring ontstaat in een gemeentte waar een noodvoorziening tot stand komt - volgens overg. be paling 238 der N. H. kerkorde - is alleszins begrijpelijk. De Hervormden kunnen er schier zelf niet uit wijs worden, laat staan de niet-Hervorm- den. Dit bleek wel uit het gesproke ne dergenen die hier buiten staan; blijkbaar weet uw verslaggever er ook geen raad mee. Voor het benoemen van een lid de zer commissie, meende ik dat het be ter was iemand te verkiezen die staat temidden van de Hervormde gemeen schap ter plaatse, dan een der voor gedragenen. Vertrouwende, dat door bovenstaan de regels het voor velen wat duide lijker mag zijn geworden, wat bij deze verkiezing door mij is gezegd, wil ik U bij voorbaat danken voor de ver leende plaatsruimte. H. C. KOOIJMAN Wij gaan met vakantie! DE KRUIDENIERS, van 3 tot 10 augustus. J. Asscheman, Dorpsstraat 72. A. J. Brouwer, Noordeinde 9a. D. Kool, Dorpsstraat 39. Gez. Rip, Dorpsstraat 27. S. van de Boon, Zuidkade 146. L. H. Markus, Kerkweg 177. K. van Ringelenstein, Burgem. Troost- straat 31. W. J. B. Tol, Prins Hendrikstraat 1. Wed. K. van der Starre, Kerkweg 154. DE SLAGERS, van 3 tot 12 augustus. C. Zwijgers, Dorpsstraat. Wie nimmer iets verwacht leidt wel een ledig leven, en mist misschien de macht iets van zichzelf te geven. Doch zeldzaam zijn ze vast, de mensen die nooit smachten en bij des levens last geen vreugde ooit verwachten. Al zou het dan slechts zijn 'n spiegelend spionnetje, wat bloemen in 't kozijn, 'n zitje in het zonnetje. Wie veel solliciteert leert wel geduld betrachten, maar wat hij sterk begeert laat zich soms heel lang wachten. De gokker in een pool voedt zich met de gedachte, dat hem 't begeerde doel. de hoofdprijs eens zal wachten. Gestraften in de c.el, tegen de lamp gelopen, blijven op hst herstel van vrijheid altijd hopen. De ouders die him kind jong zagen emigreren, verwachten eensgezind, dat 't eenmaal weer zal keren. En velen, in him sas, die heel gelukkig lachen, toen er echt reden was tot hoopvol, blij verwachten. Scheepers 9n alle. yoexLe, üeAenMedLnq&allen in Waddinxveen alleen ij Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons Pluimveehoekje Nu zijn enige vragenstellers aan de beurt. De heer K. W. De haantjes bij de zwaardere rassen (Wyandottes, Or pingtons, Barnevelders, Rhode Island e.d.) zijn op de leeftijd van ongeveer 6 weken het best te kennen aan de vorm der zadel- en rugveertjes. Bij de haantjes komen die spoedig als puntige spitse veertjes voor de dag, terwijl die der hennetjes aan de punt afgerond en breder zijn. Vergelijk ze maar eens bij de volwassen hanen en hennen. Bij de lichtere rassen (leghorns enz. herkent men de haantjes aan de meerdere ontwikkeling en donkerder kleur der kammen en lellen. De heer K. v.d. Y, Als kuikens in de ren lopen tussen de oudere hoen ders, dan groeien ze altijd slecht. Dat is ook geen wonder. Ziehier de re denen: le. Ze worden voortdurend getrapt en gepikt; 2e. Mogen niet aan de hak komeji; 3e. Blijven daardoor lang in een hoek zitten, soms op een vuile bodem zelfs; 4e. Ze lijden door de sterke ammoniaklucht der kippen- uitwerpselen; 5e Krijgen wel het on gedierte over der grote hoenders. Zelfs bij grotere kuikens zullen de jongsten het onderspit delven. b. Als kippen nog nimmer droog ochtendvoer gegeten hebben, zien ze er in eerst wel eens tegen op. Daar om is het aan tg, bevelen, aanvanke lijk in de droge eetbak een kleine hoeveelheid aangemaakt ochtendvoer te leggen in het droge. Dit laatste blijft aan het eerste kleven en van zelf gaan ze er zo toe over, ook het droge te eten. c. Wit in de veren van Zwart-leg- horns is een fout, die men niet ge makkelijk wegfokt. Bij het ouder worden neemt het nog toe. Dit is trouwens met alle afwijkingen het ge val. Wie witte kippen heeft, met iets bruin in de borst of zwarte stippels hier of daar, zal ervaren, dat na ie dere rui deze afwijkingen zijn toe genomen. De heer H. J. van B. Het verlossen der kippen uit de valnesten moet om de 2 uur zeker gebeuren, dus 5 a 6 maal per dag en natuurlijk het meest in de voormiddag, omdat dan het drukst gelegd wordt. Toch raad ik U aan, ook daarna nog geregeld een oog in 't zeil te houden, want als U de dieren te lang opgesloten houdt, zou men de broedsheid in de hand wer ken en kon het gebeuren, dat de op- geslotenen in het vervolg niet meer in het vainest gingen, 't Controleren op de leg is dus een bewerkelijke manoeuvre, niet waar? Maar 't is toch de enige zekere manier om de beste legsters aan te wijzen. Voor gro tere inrichtingen is dit systeem be slist onmisbaar. Kippenvriend. 500.000ste TV-toestel. - De Vier daagse. - Overal branden en brandjes. - Auto tegen boom twee doden. Zaans VVV schrijft race uit. - Petten van de lijst gevoerd. Hoewel men over het algemeen vindt, dat de programma's via de tele visie veel beter konden zijn, heeft de Nederlandse Televisie Stichting een mijlpaal bereikt, die er werkelijk we zen mag. In ons land zijn thans een half miljoen televisieontvangers gere gistreerd, d.w.z. dat Nederland Euro pa's dierde televisienatie is geworden. De gelukkige bezitters van de halfmil- joenste ontvanger wonen in Vught. Officieel was de gelukkige al 4 dagen in hat bezit van het toestel. Gedurende deze dagen had hij evenwel „zwart" gekeken. Maar doordat hij pas de vijf de dag doorgaf, dat hij in het bezit van een televisietoestel was werd hij de 500.000ste. In een periode van an derhalf jaar is het aantal van een kwart miljoen tot een half miljoen gestegen. Dat wil zeggen, dat er zo ongeveer vijftienduizend toestellen per maand verkocht worden. Wanneer de verkoop in dit tempo blijft doorgaan en er is geen reden om aan te nemen, dat dit niet het geval zal zijn, zal de NTS binnen drie jaar de miljoenste T.V.-bezitter kunnen feliciteren. Deze enorme vlucht van de T.V. had men in 1948 niet durven hopen. Het was dat jaar, dat de eerste, zij het experimen tele uitzendigen plaatsvonden. Deze uitzendingen konden alleen door ama teurs die zelf een TV-toestel hadden gebouwd wórden ontvangen, want in 1951 kwamen de eerste toestellen voor het publiek op de markt. In Noord- en Zuidholland heeft men op de 6 gezin nen een TV-toestel. De minste echter in Drenthe op de 34 gezinnen slechts een TV-toestel, Vrijdag is de Vierdaagse van Nijme gen en Apeldoorn beëindigd. Dit jaar was het wel een bijzonder zware wan deltocht in verband met de 'hitte. In Nijmegen liepen ca. 9000 militairen. Waarom Vanwege de twee da gen prestatieverlof Wij weten het niet. In de Veluwe alleen al zijn dit jaar al meer dan 200 branden geweest. Hierbij gingen alleen al 300 hekta- ren bos en hei verloren. In 1958 gin gen hier gedurende het gehele jaar slechts 38 hektaren bos en hei verlo ren. De ergste brand was de afgelopen week bij de Posbank en werd door 16 brandweerkorpsen en bijna 1000 man bestreden. Oorspronkelijk dacht de Rhedense brandweer de brand wel te kunnen totaliseren, maar dit werd be moeilijkt door de steeds maar draai ende wind. Toch is trots de grote droogte het verlies van bos en hei ge ring. Dit laatste is vooral toe te schrij ven aan het werk van het Veluwse Bosbrandcomité, die na de grote bos brand in 1928, waarbij 800 hektaren verloren ging, werd opgericht. Verschillende boseigenaren willen ertoe overgaan om gedurende de droogte het bos voor publiek verbo den terrein te houden, daar er over het algemeen nog te onvoorzichtig met vuur wordt omgesprongen. Een ande re brand had ook zeer ernstige ge volgen. Op de weg tussen Antwerpen en Bergen op Zoom is een auto in volle vaart tegen een boom gereden. Hierdoor ontstond brand, die zo hevig was, dat de twee inzittende geen kans mieer zagen uit de auto te komen en verbrandden. De derde inzittende was tijdens de botsing door het dak naar buiten geslingerd. Hij is zwaar ge wond in een ziekenhuis opgenomen. De Blériot-race is afgelopen. Men is er in ons land ook kennelijk van onderste boven geraakt, getuige on derstaand De VW van Zaandam wil weten of het nu gemakkelijker is van Londen naar Parijs te gaan of van de Dam in Amsterdam naar het beeld van Tsaar Peter in Zaandam. Om dit te onderzoeken heeft de VW een ra- ca uitgeschreven, die de goedkeuring Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 van gedeputeerde staten van Noord holland heeft. De deelnemers mogen van alle voertuigen en vaartuigen ge bruik maken, mits zij zich aan de voorgeschreven verkeersregels houden. Een ieder die tijdens de race een pro ces verbaal oploopt is uitgeschakeld. De race zal ijl de eerste helft van september worden gehouden. In Petten zal niet zoals eerder ver meld het Euratoom- centrum komen, dit zal in Italië geplaatst worden. Wel is het waarschijnlijk dat in Petten een kleine afdeling van het Euratoom komt, maar dan zal de Nederlandse regering zelf het i nitiatief hiertoe moeten nemen. Ook deze week hebben weer ern stige verkeersongevallen plaats gehad en wel een nabij De Bilt, waar zeven personen ernstig gewond werden en een gedood. Verder in Etten, waar een vracht auto onder een sneltrein kwam, met gevolg drie doden. Woensdag 5 augustus a.s., hoopt H.K.H. prinses Irene haar twintigste verjaardag te gedenken. Onze prinses neemt momenteel in ons land een be langrijke positie in. Zij studeert aan de Utrechtse universiteit en vervangt haar vader soms op plaatsen waar hij verhinderd is acte de présance te ge ven. Prinses Irene is het toonbeeld van een moderne jonge vrouw en zij is een meer dan voortreffelijk skie ster, een der besten van Nederland. Dat haar nog vele jaren vol geluk en voorspoed gegeven mogen zijn is de wens van het gehele Nederlandse volk. MOETEN KINDEREN ALLES ETEN? Er zullen waarschijnlijk maar wei nig kinderen zijn, die alles lusten. Ik bedoel van die ongelooflijk gemakke lijke peuters, bij wie nooit iets met kunst en vliegwerk naar binnen ge werkt moet worden, maar die alles wat hun voorgezet wordt met graagte en zonder gezanik verorberen. Een kind heeft evengoed als grote mensen zijn voorkeur en tegenzin en ik ge loof niet, dat het erg is, om hier in bepaalde gevallen enigzins rekening mee te houden. Er kunnen dingen zijn, waartegen een kind zo'n onoverwinnelijke aver sie heeft, dat zijn maag ertegen in op stand komt en hij de boel weer over gaat geven. Het heeft weinig zin, in zo'n geval het kind te plagen, door hem te dwingen, zijn bord al kokhal zend toch leeg te eten. Het komt n.l. voor, dat bepaald voedsel werkelijk niet verdragen wordt en dan schrijft de maag merkwaardig genoeg zélf voor, wat hij „lust" of niet. Het is ver standig om dan maar toe te geven en iets anders voor de kleine klaar te maken. Maar past u in dit geval wel op, dat er geen misbruik van gemaakt wordt. Het is soms heel moeilijk, om vast te stellen, wat aanstellerij of kies keurigheid is, of waar het gaat om de oprechte onmogelijkheid, iets te ver werken, Kinderen zijn biezonder ge slepen in dit opzicht. Ze weten o zo gauw, hoe ze hun zinnetje kunnen krijgen, als ze iets minder lekker vin den en er liever iets anders voor in de plaats hebben. Ze kunnen hun co rn edie zo volmaakt spelen, dat ze er zelf aan geloven en echt beginnen te kokhalzen of zelfs over te géven. Als regel zou ik willen stellen, dat er alles gegeten wordt, wat de pot schaft. Wanneer men van jongsaf het kind hieraan als vanzelfsprekends went, heeft men bij het opgroeien de minste moeilijkheden te vrezen. Begin vooral niet met het kind te vragen „vind je het niet lekker?", wanneer u h^m met trage tanden ziet eten. Neem als vaststaand aan, dat hij het wel lekker vindt. En begin zeker nooit met aan te bieden „zal ik wat an ders voor je maken Hiermee brengt u in eerste instantie het kind op de gedachte, dat er dus iets anders in de plaats kan komen voor wat hem niet aanstaat. Het beste is, om zo min mo gelijk aandacht aan het kind te schen ken onder het eten. Al die angstige blikken van bezorgde ouders, die bang zijn, dat hun spruit niet aan zijn trek ken komt, zijn uit de boze. Alles, waarbij het kind zich teveel in de belangstelling voelt staan, werkt fali- ant. Dat is voor hem alleen maar een prikkel, om te gaan experimenteren. S Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bjj KRAIJ ESTEIJN Een tweede belangrijk punt voor de eet-opvoeding van het kind is de goe de sfeer gedurende de maaltijd èn het voorbeeld van de ouders. Men kan van een kind niet verwachten, dat hij een tevreden eter wordt als hij ziet, dat vader van dit en dat niet houdt en overal aanmerking op maakt, of als moeder pietluttig het kleinste vet- randje van haar vlees afsnijdt, om dat ze haar neus voor vet ophaalt. Hoe gewoner en vanzelfsprekend de grote mensen zich tegenover hun voedsel gedragen, hoe ontspannener de stem ming aan tafel is, hoe minder neiging tot kuren het kind zal vertonen. Bij een tot een dergelijke staat van aan passing opgevoed kind, komt men er gemakkelijk achter, wanneer er bij een bepaald gerecht geen sprake van onwil, maar van onmacht om het te eten zou zijn. En zoals gezegd, dan hoeft geen enkele moeder het zich tot een verwijt te maken, als zij de hand over het hart strijkt. MARCELLE. Bel Bij Brand No. 300

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1