Leerling-Ambtenaar oumim n'T BROMFIETSHUIS" flinke Werkster Cylinder bureau C. JAM/N Woningruil KOLENHAARD Vogels zien het scherpst Net kosthuis GEMEENTE WADDINXVEEN Ter gemeente-secretarie van Wadcfinxveen kar per 1 september a.s. geplaatst worden, een ULO-diploma vereist. Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan de gemeente-secretaris. DANKBETUIGING Allen die ona zilveren feest tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt betuigen wij onze hartelijke dank. Familie H. van den Bor Zuidkade 52 VAKANTIE Wij gaan met vakantie van 8 t.e.m. 15 augustus Voor spoedgevallen 's avonds tussen 6 en 8 uur Zuidkade 52 Gevraagd v. donderdags of vrijdags STlGTER, Eikenlaan 58 Te koop aangeboden MARKUS, Kerkweg 177 Zakjes Picnickoeken (10 st.) 36 ct Cocktailzuurtjes 250 gram 45 ct Ijswafels 250 gram 49 ct Honingraadjes 250 gram 46 ct Uw extraatje bij besteding van 1 gulden 100 gram ADVOCAATBONBONS van 45 nu voor 35 cent .II..! Bewoner van de Burg. Troost- straat, wenst ruiling aan te gaan met iemand uit W addinxveen. Te bevr. bij Boekh. T. Burger Gehuwde dame 22 jaar zoekt Kantoorbetrekking voor halve dagen. In bezit van Mulodiplo ma en 5-jarige kantoorervaring Adres te bevr, bur. v d. blad. Te koop (Dru 61) 4 maanden gebruikt wegens aanschaf oliehaard. J. W. Frisoweg 47 meting kan worden en tevens een goede oefening voor de komende competitie. Het tweede speelt 16 aug. haar eer- ste oefenwedstrijd. 23 aug. begint de voetbal weer te rollen voor het be taalde voetbal, dat wil dus zeggen dat ook de voetbalpool weer begint te draaien. Hat eerste formulier krijgt U thuis bezorgd, mocht er een vergeten zijn dan kan U er een afhalen bij de heer J. Vaneman, St. Victorstraat 36. Ook kunnen zich daar nieuwe le den en donateurs opgeven. Voortaan is er ook iedere week een verenigingsprijs dus een dubbele stimulans om een grote of kleinprijs te winnen. Door de vele vestigingen van gezinnen in Waddinxveén plaat sen wij hieronder het adres van de seer, van R.K. W.S.E., de heer Th. Bunnik, Ringvaartsingel 38. Liefhebbers van de voetbalsport kunnen zich daar opgeven als lid van onze vereniging. Het is algemeen bekend, dat het ge zichtsscherpte bij de dieren sterk uit een loopt. De hond leeft met vele andere dieren meer in een geurwe- r-ld. Zijn reuk is fantastisch ontwik keld en met zijn reukzintuig moet hij het in de wereld doen. Daarentegen zijn er andere levende wezens, waarbij het oog meer gespe cialiseerd is, en tot die wezens be hoort ook de mens. Van onze zintui gen is ons oog het best ontwikkeld. Het feit dat wij scherp kunnen zien, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het netvlies van het menselijk oog, dat zich achter in de oogbal bevindt, ui terst fijn en gedetailleerd van bouw is. Dit netvlies bestaat uit twee soor ten microscopisch kleine lichtgevoeli ge elementen, de zogenaamde staaf jes en kegeltjes. De staafjes worden geprikkeld bij zwak licht, bijv. in het schemerdonker en laten ons wel soms vormen zien, maar geven geen kleu ren. De kegeltjes komen in actie bij m er licht en doen ons zowel vormen als kleuren onderscheiden. Al naar gelang er meer licht in ons oog valt, gaan er meer kegeltjes mee doen. De meeste kegeltjes vinden we op het netvlies recht achter de pupil, dus in het centrum en die plaats wordt de gele vlek genoemd. Het aantal kegeltjes per vierkante milli meter op de gele vlek van het men selijk oog bedraagt plus minus 160.000. Hoe men dit wel berekent? Welaan, men meet de middellijn van een ke geltje en kan dan berekenen ho iveel er op één vierkante millimeter staan. Hoe kleiner de doorsnede van een kegeltje, hoe meer er zich op een vierkante millimeter bevinden en hoe groter de gezichtsscherpte van het individu. Want elk kegeltje geeft een afzonderlijk waarneembaar punt in het gezichtsveld. Het beeld, dat van buiten gereduceerd tot één vier kante millimeter op ons netvlies valt, bestaat dus uit niet minder dan 160.000 punten. In principe lijkt dit op het raster van een cliché zoals we dat in de drukkerswereld kennen. Alleen is dat raster van het menselijk oog vele ma len fijner en wel zo fijn, dat wij de vormen en kleuren continu waarne men. Op deze manier is de bioloog in staat de gezichtsscherpte van vele dieren te controleren, door eenvou dig de doorsnede van een kegeltje te meten. Hij kan dan berekenen hoe veel kegeltjes er op een vierkant mil limeter te vinden zijn en dit geeft een duidelijk beeld van de gezichts scherpte. Reptielen en amfibieën hebben grove kegeltjes, dus weinig keeelties per vierkante millimeter en daardoor een geringe gezichtsscherpte. De mens komt er al heel wat be ter af met zijn 160.000 kegeltjes per vierkante millimeter. Maar de kroon spant toch wel de vogels. Zij zien het best van alle levende wezens. Bij de roofvogels vinden we het summum van zien. Het aantal kegel tjes bij deze vogels is enorm groot. Bij een buizerd vinden we er niet minder dan omstreeks een miljoen per vierkane millimeter. Bovendien "'iden we hier twee gele vlekken op elk netvlies. De ene lisft als bij ons en hierdoor kan de vogel recht voor uit zien, waarbij zijn beide ogen sa rren een beeld opnemen: de andere gele vlekken liggen meer naar bin nen en doen dienst wanneer hij opzij bukt. zodat elk oog dan een apart beeld krijgt van wat zijdelings te zien valt. Het is duidelijk dat dez'> dieren vol gens ons begrip tot wonderlijke pre faties in staat zijn. Denkt u maar eens aan een torenvolk, die van gro te hoogte de muis scherp waarneemt, die in een korenveld rondslentert. Feillnos stort hii zich in duikvlucht naar beneden en zonder mankeren grijpt hij zijn prooi. Dat is slechts moneliik hii zo'n fantastische ge- zinhtsseherpte. De mens zou zich zulke ogen wen sen! rulivi'eli EEN GEBROKEN POLS. De vijftigjarige vrouw, die met een bleek gezich» de spreekkamer bin nen komt, draagt haar arm in een doek. Zij ziet wit van de schrik en van de pijn die zij heeft in haar flink gezwollen rechter pols. Zij was aan de schoonmaak vertelt zij, en had de vloer van haar slaap kamer spiegelglad gewreven. Toen zij haastig naar binnen liep om de laat- of pension gevraagd voor enkele maanden. Gelieve zich vanaf 3 augustus te vervoegen bfj: KEMPKES Meubelfabrieken N.V. Schielandstraat 1 te Waddinxveen ste hand aan het schone vertrek te leggen, was zij uitgegleden over een vloerkleedje, dat weinig houvast had op de glimmende vloer. Hoe het pre cies ging, weet ze niet goed mer, maar ze meent dat ze haar handen uitstak om de val te breken. Zij is op z n zachtst uitgedrukt zeer gezet, zo dat de polsen een groot gewicht op moesten vangen. Onmiddellijk was de rechter pols heftig pijnlijk ge weest, terwijl zich in korte tijd een zwelling daar terplaatse ontwikkelde. Bij voorzichtig onderzoek blijken alle verschijnselen van een fractuur aan wezig te zijn. Op de Röntgenfoto is duidelijk te zien, dat er een breuk is ontstaan in het spaakbeen. Het on derste stukje, dat dus afgebroken is, is wat van zijn plaats geschoven, maar deze verplaatsing is niet erg groot. De ellepijp is niet beschagid. De ellepijp is het bot dat zich aan de pinkzijde van de onderarm be vindt, het spaakbeen aan de kant van da duim. Bjj een val als hierboven beschreven, blijft de ellepijp vaak in tact. Dit bot fungeert daardoor als 'n natuurlijke spalk, waardoor de ver plaatsing van het afgebroken stuk bot van het spaakbeen binnen de parken gehouden wordt. Dit vergemakkelijkt het zetten, dat is het op de ju ste plaats brengen van het afgebroken botgedeelte. Het gaat bij _deze patiën te inderdaad gemakkelijk. In de zwel ling wordt een weinig verdovende vloeistof-gespoten, zodat zij bij daze behandeling geen pijn ondervindt. Als het bot weer in de normale stand staat, wordt een gipsspalk aange bracht, om te voorkomen dat het af gebroken bot van zijn plaats schuift. Mat een zwachtel wordt deze spalk stevig op haar plaats gehouden. De duim en vinger blijven vrij, evenals de elleboog, zodat de patient niat ge heel hulpeloos is. Het gips komt tot aan de basis der vingers. De handrug is dus bedekt, maar toch zal patiente mef enige moeite de meeste huishou delijke karweitjes wel kunnen doen. Maar eerst zal zij de arm enige da gen rust moeten gunnen en deze in een doek dragen. Daarna mag zij haar gang gaan, ja, moet zij zelfs de hand weer gaan gebruiken, daar dit stijf worden en krom groeien voor komt en de juiste wijze van genezing bevordert. Heel anders is de situatie bij de 35-jarige man, die lachend binnen komt, mat het verzoek even naar zijn pols te kijken, omdat die nogal zeer doet en hij zeker wil weten dat er mets gebroken is. Ook hij is op zijn hand gevallen, maar dat is al drie dagen geladen. Zijn pols is wat dik en pijnlijk, maar hij heeft er gewoon mee doorgewerkt. Het is niet onwaar, schijnlijk dat hij versehaidene weken een gipsverband zal krijgen. In een aantal gevallen is de fractuur nog niet genezen. Het schipvormig been is ongeveer 2 cm lang en nog geen cm breed. Toch is het bij dit kleine botje van zeer veel belang waar da frak- tuur zich bevindt. Is de plaats met het oog op de bloeddoorstroming on gunstig, dan kan de genezing wel een jaar op zich laten wachten, terwijl het pok voorkomt dat daze geheel uitblijft. Toch is dit gelukkig een uit zondering. De lange duur van de on- bewegelijkheid van de hand in het gips, maakt het oefenen tot een vi taal belang. Deze patiënten met hun vingers gymastiek doen, daar daze anders absoluut stijf worden, waar door de hand na genezing der frac tuur voor een groot deel onbruikbaar zou worden. Het nauwkeurig opvol gen van de adviezen, die de behan delende arts geeft, is dan ook in de ze gevallen noodzakelijk. Arts.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 5