Hanneke verliest de strijd Land- en Tuinbouw Mens tegenover mens. Sport in 't kort I FEUILLETON No. 48 door JOKE DE VALK Ja, Jan, Hanneke draagt jouw kind onder haar hart. En als alles goed gaat, zal ze voor het eind van de eer ste maand van het nieuwe jaar moe der zijn. Moeder van jullie beider kind. Zee me, Jan, durf je nu nog Hanneke alleen te laten? Of wil je nu ook mens zijn, en haar weer lief hebben, zoals je haar vroeger lief had?? En haar terugbrengen in dit huis, waar haar plaats is en altijd zal blijven? Langzaam zakt hij weer tarug in de fauteuil en steunt zijn hoofd op de handen. Ik kan dit niet ineens ver werken, zegt hij zachter, dit hab ik niet geweten. dit maakt alles zo heel anders Bij ons, in Delft, op de grote lo- gearkamer, Jan, wacht een vrouw op jou. Die vrouw kan je niet missen, al heeft ze het me niet met zoveel woorden gezegd, maar die vrouw kijkt verlangend uit naar de deur, in da hoop dat die eenmaal zal open gaan om jou binnen te laten. Wil je nu nog scheiden, Jan? Laat me, Josien, ik moet dit eerst verwerken. Ik.... Ruw schudt ze hem bij de schou- een besluit. Haal je wagen uit de ga- ders. Wees nu ook een kerel, en naem rage en rijd naar Delft. Naar je vrouw die bij je hoort. En als ze over een paar dagen \Veer opgeknapt is, breng je haar opnieuw in je huis. Om sa men het heerlijke ogenblik af te wachten, dat jullie vader en moeder zullen worden. Doe je het, Jan? Hij loost een zware zucht en dan staat hij resoluut op. Ja hebt het ge wonnen, Josien. Ik ga met je mee. Naar mijn Hanneke. Er breekt iets in Josien en impul sief grijpt ze met beide handen zijn hoofd en drukt een kus op zijn wang. Ik wist hat, Jan, dat ik me in jou niet zou vergissen. Op de grote logeerkamer brandt slechts één schemerlamp. In het bed ligt Hannake en naast haar zit Grob- be. Uren zit hij daar al en al die tijd hebben ze samen gepraat. Opnieuw heeft Hanneke haar levensgeschiede nis verteld en Grobbe heeft alleen maar geluisterd. Een diep medelijden is in hem boven gekomen. En als ze alles verteld heeft, wat er te vertel len was, zegt ze ten slotta. „Wees blij, Flip, dat je niet met mij, maar met Josien trouwde. Anders zou jij waarschijnlijk al die narigheid heb ben moeten doormaken, al dat leed, dat ik Jan nu heb aangedaan. Grobbe schudt zijn hoofd en kijkt haar dan vriendelijk aan. Dat zou voor mij geen verschil gemaakt heb ben Hannake. Je zou me even lief, nee misschien nog veel liever ge weest zijn. Als.. Josien in jouw plaats had gestaan, zou ik alles doen om het leed te vergeten en ik zou haar nog maer liefhebben dan ik nu doe. Ben je volmaakt gelukkig, Flip, met Josien? Zo gelukkig als een man met een schat van een vrouw maar zijn kan, Hanreke. En als ons te zijner tijd ook de kinderzegen mocht ten deel val len, dan zullen we niets meer te wen sen hebben. Ik hoop het van harte voor jullie, Flip. Dank je, Hanneke. Het is bijna middernacht, als de twee mensen in de slaapkamer gelui- den horen. Er stopt buiten een auto en een sleutel wordt in het slot ge- I stoken. Meteen staat Grobbe op. Ik zal even gaan kijken, Hanneke. Blijf rustig, alles zal in orde komen. Dan verlaat hij de slaapkamer en i loopt naar de trap. Daar beneden staan zijn vrouw en advokaat Dubois. Langzaam loopt hij naar beneden en de mannen drukken elkander de hand. Jouw vrouw heeft me de ogen geopend, Flip, zegt Dubois op ernsti ge toon. Wees zuinig op Josien, jon gen, ze heeft een hart van goud. Josien is verlegen onder die lof en ze geeft Dubois een por in zijn rug. „Ga nu, Jan. Ze ligt boven. Ga de eerste deur links maar in. En wees lief voor haar, Jan." Als Dubois zijn jas op de kapstok heeft gehangen, gaat hij de trap op, langzaam, tree voor tree. Grobbe en zijn vrouw staan naast elkaar en zon der dat ze er erg in hebben, slaan Ze hun armen om elkaar heen. Zwijgend zien ze de man naar boven gaan. Ze zien, hoe hij even aarzelend bij de deur blijft staan. Even klopt hij aan, alsof hij niet goed durft. Een vrou wenstem zegt zacht„Ja", maar be neden horen ze het ook. Dan draait Dubois de deurknop om en opent de deur, waarna hij binnengaat. Beneden horen ze de juichkreet„Jan Even later gevolgd door „Hanneke En dan is boven alles stil, ondanks het feit dat de deur op een kier blijft staan. Beneden kijken twee mensen elkaar aan, en dan snikt Josien het uit aan de borst van haar man„Flip, wat fijn, dat het weer goed gekomen is tussen die tweeo, ik ben zo ge lukkig.... nu is er niets meer, hé? Nu is all narigheid weg Hij kust haar zacht en sust „Ja, liefo. nu is daarboven ook alles weer goed." De vrouw in bed heeft met span ning geluisterd naar de geluiden, die ze hoorde de gang van Flip naar be neden, het stemmengegons en dan het geluid van voetstappen naar boven. O, als dat Jan nu eens was Z hoort de voetstappen stilhouden voor haar deur. En ze hoort ook het bonzen van haar eigen hart. Dan klopt er iemand en zacht zegt ze „Ja...." Ze kan ternauwernood nog iets uit brengen. Z; ziet de deur opengaan en dan. „Jan schreeuwt ze het uit, en in di. éne woord ligt een wereld van geluk en bevrijding. Z; steekt haar armen naar hem uit en dan kan de man ook niet langer weerstand bieden. Het re- stantje reserve valt weg en als hij haar naam uitspreekt, klinkt het als een aanbidding „Hanneke Een sekonda later liggen ze in elkan ders armen en vinden na maanden hun lippen elkaar weer. „Jan," pre velt ze tussen zijn kussen door, „o, ik ben zo gelukkig, dat je er weer bent. Ikik heb spijt van alles „Stil maar, liefste van me, dat alles is voorbij, voorgoed. Je gaat weer met mee naar huis en daar zullen we ge lukkiger zijn dan we ooit waren." „Ja, Jan. neem me weer m.'e, ik kan niet buiten je. Ikik heb zo verschrikkelijk naar je verlangd...." „Mijn liefste. „Jan. „Ja, liefste „Ikik moet je nog wat zeggen, maar ik durf het alleen maar in je oor te fluisteren, Jan...." „Goed, liefje, zeg het dan maar zacht in rrpjn oor Langzaam, haast bevend brengt ze haar mond bij zijn gezicht en drukt eerst een kus op zijn slaap, waarna ze heel zacht fluistert„Jan, over on geveer zes weken zul je vader zijn" „O, lievelingOpnieuw bedekt hij haar gezicht met kussen. „Nu laat ik je helemaal niet meer los. Nu zul je voor altijd bij me blijven, he, Han neke „Ja, Jan, voor altijd. Jan, schat van me „Ja, Hanneke...." „Jan, herinner je nog die avond, dat Josien en Flip voor het eerst ons be zochten Toen ze verloofd waren „Ja „Weet je nog, wat ik je vroeg, toen ze vertrokken waren „Ehprecies weet ik het niet me er, liefste „Ik wel, Jan. Ik vroeg je toen Zul je altijd van me blijven houden. En toen antwoordde jij niets kan ons geluk verstoren, Hann dce. Het is vol komen. Weet je het nu nog, Jan „Dat je dat onthouden hebt, Han neke. Ja, nu herinner ik me wel zo iets." „Goed, Jan. Nu vraag ik je, na alles wat er gebeurd is zul ja altijd van me blijven houden, Jan Eerbiedig drukt hij een kus op haar voorhoofd en dan antwoordt hij, als gold hit een plechtige eed „nu zal werkelijk niets ons geluk meer kun nen verstoren, Hanneke. Het is vol komen." M een zucht van verlichting nes telt Hanneke zich in de armen van haar man. Zacht drukt Dubois een kus op het loshangende haar. ,,N em je me morgen mee naar huis, ,,A1= de dokter het goed vindt, ja, Hanneke." Dan pakt ze zijn hoofd en drukt een lanee, warm; kus op zijn lippen. „Jan, liefste, ik ben zo verschrikkelijk blij, ik ben zo verschrikkelijk blij... EINDE. NU NOG VEEVOEDER WINNEN. Dit jaar zal door de grote droogte de oogst zeer vroeg zijn. Er is nu ruimschoo s gelegenheid om aan de nagewassen te denken. Er zijn vele mogelijkheden, hoofdzaak is dat men er dit jaar gebruik van zal maken. Veevoeder is zeer schaars en duur, zodat op elk perceel waar ook maar mogelijk een nagewas verbouwd moet worden. In de meeste gevallen zullen stoppelknollen hiervoor in aanmer king komen. De laatste jaren bedroeg de bemiddelde oppervlakte 85.000 ha, en het laat zich thans aanzien dat deze teelt dit jaar nog belangrijk zal uitbreiden. De opbrengst aan voederwaarde van stoppelknollen is zeer hoog, deze wordt in vele gevallen onderschat. Sprak men vroeger over opbreng sten van 15 tot 20 duizend kg, thans rekent men op 30 tot 40 duizend kg, terwijl vaak nog hpgere opbrengsten voorkomen. Men heeft berekend, dat de voeder- waarde van 1 ha stoppelknollen over eenkomt met die van 2| ha hooiland, als deze tenminste vers worden ver- voederd. Wanneer wordt ingekuild, dan gaat on«eveer een derde verloren, maar blijft de voederwaarde toch nog van grote betekenis. Van groot belang is de rassenkeuze, waardoor de opbrengsten nog belang rijk zijn gestegen. Men kent vroege en late rassen, vooral de late rassen veraragen meer vorst en hebben in het algemeen lan ger groenblijvend loof dan de selec ties voor de vroege oogst. Door deze éigenschappen kan het late ras nog zeer lang vers van het land gevoederd worden, wat een groot voordeel is, een periode van lichte vorst is geen bezwaar. Een ras als Gelria, met zeer lang groenblijvend loof een goede krucl- vorm, is bijzonder geschikt voor late oogst. Bovendien is dit ras goed bestand tegen nachtvorst, waardoor men het volle profijt trekt dat steeds vers kan worden gevoederd. Van belang is thans dat men tijdig zijn maatregelen neemt en dat dit jaar elk perceel zal worden benu: voor dit zo belangrijk nagewas. De grootste aller kunsten: omgaan met mensen. Hebt u ook zo'n buurman boven u, die om niks naar u toe komt, brie send als een leeuw? Zegt u dan zo iets als kom, kom, maak je niet kwaad of zo of laat u uw gezond verstand werken? U zult dan natuur lijk al lang gemerkt hebben, dat uw betogen allemaal waardeloos zijn en dat da man blijft brullen. U vergeet dan, dat die man - een beste man wellicht - helemaal niet normaal is tijdens die driftbuien. Met uw logica komt u er dus niet. Een driftig mens is tijdens zijn woede zichzelf niet. Hij is dan niet normaal. O juist, uw buurman werd steeds driftiger en ging in zijn reacti;s zwaar overdrij ven. De iets te harde radio werd ten slotte een ontploffende atoombom, net als buurman zelf. De man ziet een voudig niets meer in normale pro porties, wanneer hij zo'n driftaanval heeft. Uw optreden moet dus hierbij aansluiten. Begin met de brave man die gelegenheid te geven om zijn stoom af te blazen. Hij moet dat al lemaal eerst kwijt. In zijn hart mag hij u wel, heus, maar u was nu net in zijn vaarwater. Geef hem nu eerst maar gelijk. Neen niet gaan zwijgen, dat zou hem alleen maar tot een gro tere staat van opwinding brengen. Gewoon even meegaan. Zeggen, dat hij gelijk heeft en dat de radio wer kelijk wat te veel geluid gaf of zo iets dergelijks. Zeg desnoods, dat die radio echt zo hard stond, dat ze het ding in Amerika wel konden horen. Als u het tankje van uw oliekachel niet bijvult, moet immers die kachel vanzelf wel uitgaan, nietwaar U moet die arme man helpen, want een mens die zich zelf niet meer meester is, is een zi ;lig mens. Wedden, dat hij, als zijn bui over is, zichzelf gek vindt en het omgekeerde gaat beto gen? Zo van: dat het allemaal niet zo bedoeld is? Dat kan natuurlijk best een dag later gebeuren, maar het gebeurt zeker. Wedden? W.S.E. NIEUWS. De vacanties zijn practisch om, en dat wil zeggen dat de competitie weer in het zicht komt. Voordien zullen er enkele oefen wedstrijden gespeeld worden voor de senioren elftallen en ook de junioren komen natuurlijk aan bod, dus jon gens haal je schoenen uit het vet. Volgende week 9 aug. gaat het eer ste elftal naar het N.K.S. tournood in het Noorden bij N.S.V., altijd een mooie voetbalmiddag van de nieuwe competitie wat nu een mooie kracht-

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 6