Wyeekblad voor Waddinxveen M. HEEMSKERK B Jtloedec de-1 DE SPIEGEL BURGERLIJKE STMD H. R. van der VALK NIEUWS Jlcfii ia 'J ROUWER No. 737 vrijdag 14 augustus 1959 1 5e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 VAN DE WEEK Tegen de verwachtingen in heeft het departement van Defensie de plannen van ex-minister Staf niet overgenomen. Zoals bekend had Ir. Staf de begroting van 1960 op ca 1800 miljoen gulden beraamdt Rhim 150 miljoen gulden meer dan in 1959. Hoe wel de begroting voor 1960 weer meer is dan voor het jaar 1959, bereikt het de 1700 miljoen gulden nog niet. Opvallend is het dan ook in de nieuwe begroting de vertikale afschei ding tussen Oorlog (land- en lucht-, macht) en Marine in de geraamde cijfers tenvolle is gehandhaafd. Tot genoegen van de staatssecretaris P- J. S. de Jong zal de Marine dus al haar zelfstandigheid behouden. Over 1960 mag de Marine op ongeveer 360 mil joen gulden rekenen, terwijl leger en luchtmacht ongeV, eer 1300 miljoen gulden te verdelen krijgen. Een commissie van deskundigen zal naar Nieuw-Guinea vertrekken om met de meeste spoed zich op de hoog te stellen van de klachten en beschul digingen inzake de censuur en deze aan de waarheid te toetsen. Dit ver klaarde minister H. A. Korthals op Schiphol toen hij de Gouverneur, de heer P. J. Platteel bij zijn vertrek naar Nieuw-Guinea uitgeleide deed. Voorts verklaarde de minister, dat zowel het kabinet als hijzelf de post- censuur op Nieuw-Guinea een zeer ernstige zaak bevindt en dat hij het zeker niet alleen bij het onderzoek van de Gouverneur zal laten. De heer Platteel heeft naar aanleiding van de klachten en beschuldigingen betreffende de censuur een voorlo pig onderzoek laten instellen, waar bij hij tot de conclusie is gekomen, dat inderdaad in een aantal gevallen een verkeerd gebruik heeft plaatsge vonden van de op Nieuw-Guinea sinds 1956 bestaande bevoegdheid om de post te openen. De minister ver klaarde zich verheugd, dat de gou verneur en het parlement tot een overeenstemming zijn gekomen en dat zijn voorlopig onderzoek gevolgd wordt door een onderzoek van des kundigen. Niet tot een. overeenstem ming kwamen de SER en de ekono- mische politierechter te Zutphen, mr. Reindersma. Deze stelde de SER in het ongelijk door de kruidenier uit Deventer vrij te spreken. Tegen de kruidenier was proces verbaal opgemaakt tegen de verkoop van pockets, zonder daarvoor een speciale vergunning te hebben van de Sociaal Ekonomische Raad. De po litierechter beriep zich in zijn uit spraak op artikel 7 van de Grondwet, dat het recht van vrijheid van druk pers waarborgt. Aan deze vrijheid kan volgens de politierechter geen beper kingen worden opgelegd, tenzij ter bescherming van een ander algemeen belang. De eis tegen de kruidenier was een boete van 300 gulden. De directie van de KLM en haar vliegers zijn tot een akkoord gekomen betref fende het vliegen in straalvliegtuigen. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 Bij de salariëring zal nu onder meer gekeken worden welke toestellen de vliegers bedienen. Het is begrijpelijk, voor 'n gezagvoerder van 'n DC het nieuwe straalvliegtuig met zuigermo toren. Dit zal dan ook gebeuren en wel met 20 procent. Bovendien zullen (Se vliegers een verhoging krijgen, omdat zij nu ook het werk van de telegrafist moeten overnemen en uit voeren. De prijzen van benzine en super- benzine zijn verhoogd met 30 cent per 100 liter en dit is ben gevolg van de stijging van de benzineprijzen op de wereldmarkt. De voorzitter van het produktschap van vee en vlees verweet de regering dat deze de oorzaak was van de hoge prijzen die voor het vlees betaald moeten worden. De heer J- de Veer deed dit tijdens een vergadering van het produktschap te Utrecht. Door de hoge vleesprijzen kan men namelijk de zuivel-situatie verbeteren. Uit een rapport op deze vergadering bleek, het verbruik van varkensvlees per hoofd van de bevolking 1 kilogram lager lag dan het voorgaande jaar. Zeshonderd ponteniers gaan de Rijkswaterstaat helpen bij het bou wen van twee grote baileybruggen. Een van ruim 400 meter van Goeree- Overflakkee naar de bouwput mid den in de zeemond en een van ruim 140 meter van de bouwput naar de plaats wqar nog verder naar het noor den grote spitsluizen worden ge bouwd. Dit plan is ontstaan toen men zag, dat er een betere verbinding no dig was voor de aan- en afvoer van arbeiders. Naast de vele vrijwel regelmatig voorkomende ongelukken, werden wij deze week opgeschrikt door het be richt van het vergaan van dë Scheve- ningse logger „Geertruida Jacoba". Gelukkig konden alle 16 opvarende, die zich in de sloepen hadden begeven, worden gered. Het centraal bureau voor de Stati stiek heeft uitgerekend, dat er in het eerste halfjaar van 1959 35.996 wonin gen klaar gekomen zijn, tegen 43.259 in de overeenkomstige pariode van 1958. Sedert de bevrijding zijn er nu tot en met juni 1959 in totaal 721.591 nieuwe woningen gebouwd. Het wo ningprobleem wordt langzamerhand verlegd. Dure huizen zijn er voldoen de - vele staan zelfs leeg en vinden geen koper - naar goedkope woningen zal er evenwel nog jaren lang vraag blijven. Eind juli van dit jaar stonden er 54.540 werklozen ingeschreven; vorig jaar bedroeg dit aantal op hetzelfde tijdstip 77.305. Een aanzienlijke ver betering dus in 1959. Wegens een „administratieve fout" is een geval van t.b.c. in de Simon Stevinkazerne te Ede te laat ontdekt en dit heeft geleid tot een niet onaan zienlijk aantal besmettingen. Derge lijke „administratieve fouten" worden zo wel duur betaald. Men dient de militairen nooit als nummers te be schouwen, maar zeker niet wanneer het om gezondheid en leven gaat. In het buitenland wordt gezocht naar een uit Uithoorn afkomstige verhuurder van Chalets in Oostenrijk. De chalets bleken bij aankomst of niet te bestaan of reeds te zijn bezet, zodat een 30 tot 40 gezinnen ernstig gedupeerd waren, en de Nederlandse verhuurder word t verdacht van verduistering van vele duizenden gul. dens. Vakantiegangers, weest gewaar schuwd en maakt alleen gebruik van vertrouwde adressen. 'T IS EEN KWESTIE VAN SMAAK. Kinderen kunnen 'rare snaken zijn. Het gebeurt maar al te dikwijls, dat ouders zich verwonderen over het feit, dat hun peuter pertinent weigert om een of ander „heerlijks" te eten. „Hoe is het mogelijk, dat is toch heer lijk hoor je dan en de verwondering is oprecht, want het gerecht dat ver smaad wordt, geldt als een erkende lekkernij. In veel gevallen wordt er dan da delijk gedacht aan dwarsheid van het kind maar dat behoeft niet juist te zijn. Het kan inderdaad een natuur lijke afkeer van dit voedsel zijn, een afkeer waaraan het kind zelf niets kan doen en dia zich, zoals bij kinde ren gebruikelijk spontaan uit. Hebben we het allen ook de vol wassenen niet zo, dat we bepaalde soorten voedsel prefereren boven an dere? Die andere spijzen eten we dan dikwijls omdat we nu eenmaal ge leerd hebben dat het zo gezond is en dat een mens nu eenmaal de nodige variatie in zijn voedsel moet aan brengen, of omdat de andere gezins leden het zo lekker vinden. Zo kunnen we doorgaan, maar dit voedsel eten uit pure sympathie is er maar weinig bij. Volwassenen zijn echter zo gewend aan dit accepteren, dat ze het zich niet eens meer be wust zijn en zelfs verwonderd kij ken, wanneer een kind zich spontaan uit en het bord met een gezicht vol walging van zich afduwt, want sma ken verschillen en over smaak valt niet te twisten. Het is met de smaak maar eigen aardig gesteld. Zoals bekend is de tong het orgaan waarmee wij proe ven en dit proeven hangt af van de reacties van onze papillen. De papil len zijn de kleine pukkeltjes die men op de tong ziet. De smaakpapillen zijn gespecialiseerd. Die achter op de tong proeven alleen maar bittere smaken, die op de punt van de tong zoet, de papillen op de zijkanten rea geren op zuur, terwijl zout geproefd wordt door papillen die over de ge hele oppervlakte van het orgaan verspreid liggen. Wat wij dus proe ven zijn slechts de smaken zoet, zuur zout en bitter en de vele denkbare combinaties hiervan, de zogenaamde mengsmaken. Nu blijkt uit onderzoekingen, dat mensen bepaalde smaken niet gelijk ondergaan. Dit is uitgemaakt door chemische stoffen, die men aan een aantal personen liet proeven. Een aantal vond de stof bitter, terwijl an deren de zelfde materie smakeloos vonden. Weer ander en bevonden haar zout of zuur en hiermede was de betrekkelijkheid van de smaak vastgesteld. In het hierboven aangehaalde geval was er geen sprake van bijfactoren die de proefpersoon konden beïn vloeden. De stof zag er niet smakelijk of onsmakelijk uit: de personen wer den geïsoleerd van elkaar gehoord. Een zo objectief mogelijk onderzoek dus. Het blijkt dus heel goed mogelijk, dat mensen de invloed van een be paalde smaak op verschillende ma nieren ondergaan. Bovendien komt er nog de voorkeur voor een bepaalde smaak bij, die ook par persoon weer verschillend kan zijn. De een houdt veel van zoet, de ander van zout enz. Al deze factoren spelen een rol bij de beoordeling van de smaak van een gerecht en beslissen tenslotte over het feit of de persoon dit gerecht lekker of niet lekker zal vinden. Het is echter niet alleen de smaak die een rol speelt. Het uiterlijk van de te consumeren stof speelt ook een belangrijke rol. Dat werd aangetoond door een aantal mensen op een diner te nodigen en dit diner te laten plaats vinden bij licht, dat de gerechten ernstig van kleur deed veranderen. De heerlijke erwtjes en het malse vlees waren plotseling niet in trek. Over vlees gesproken. Vlees is ei genlijk smakeloos. Het is echter het aroma, dus de geur, die via de mond holte naar de neus komt bij het eten, dat ons het vkes zo lekker doet sma ken. Het is een feit, dat we het over smaak nooit eens zullen worden. Aangiften van 6 tot 12 augustus. Geboren. Cornelia Huigerina, d.v. G. Bras en J. M. van Mourik, Iep laan 14; Gerrit, z.v. G. van Vuuren en G. C. Looij, Fr. Hendriklaan 25; Arend Willemse, z.v. N. P. Oskam en W. Ames, Acaciastraat 38; Ronald Johan, z. v. F. M. Huurman en G. J. Kalkman, Bodegraverstraat weg 104; Ondertrouwd: H. C. Kooijman en A. Loef. Kledingverhuur Gelegenheidskleding van het betere génre. Prima maatwerk. St. Josephstraat 100, Gouda, Tel. 6024 Gehuwd: J. de Jongh en J. van Wa- geningen; W. Sliedrecht en M. Pe ters. Overleden: Borg e.v. Groen, Eliza beth, oud 82 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bril met montuur; re genmantel; breiwerk; 2 sleutels; wit te plastic regenjas; sleutel in etui; brilledoos; groene ceintuur; heren fiets. Verloren, rood zwembroekje met badhanddoek; wit kinderschoentje; snoeimes; plastic regenjas; trui; grijs jongensjasje; bruine herenschoenen; hechtsdhaar; rode portemonnaie met inh.; handzaag; gele badhanddoek m. blauwe zwembroek. PREDIKBEURTEN Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. R. C. Cuperus, Wouterswoude. Nam. 6,30 uur Ds. W. van Herpen. Hervormd Wjjkgebouw. Vai. 9,30 uur Ds. J. Kruit, Lexmond. Nam. 6,30 uur Ds. R. C. Cuperus. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat 18 Vjn. 9,30 uur Ds. Huting van Gouda. Gereformeerde Kerk. V.m. 9,30 en nam. 6,30 uur Ds. H. van Rihijn, Leeuwarden. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop. Woensdag 19 augustus, nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Da. Hoff-Visscher KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Kapelaan: A. P. G. Krempel Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Zaterdag 15 augustus Feest OL.Vr. Hemelvaart. Missen als op zondag. Door de week 7 en 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. Loven zaterdags en zondags om 7 uur. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr. C. A. de Geus. NAAR AUSTERLITZ. Het reisje voor leden van de be jaardenclub is vastgesteld op donder dagmiddag 27 augustus. Het belooft een gezellige middag te worden. Voor consumptie is gezorgd, dus komt al len op tijd. De vertrekuren van de bus zijn: 1 uur Dorpsstraat bij Garage Van Nielen. 1,10 uur hoek Ieplaan bij v. Kooten. 1,15 uur Burg. Trooststraat bij R.K. Verenigingsgebouw. 1,20 uur Brug halte Citosa TREKKING VERLOTING. Heden vrijdag zal de trekking plaats hebben van de verloting van het dames- en mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" om 7,30 uur n.m. in het schoollokaal aan de brug. 't GAAT NU VLUGGER. Vijf en zeventig jaar geleden ont stond brand in onze gemeente in een tweetal boerderijen. Het bericht gaf de opmerking dat de brandweer van Waddinxveen niet verschenen was en pas na twee en half uur de spuit van Moerkapelle kwam opdagen, maar geen water kon geven. In drie uur was de boerderij geheel verbrand. Wij zijn op dit terrein nu toch wel gevorderd. BEGRAFENIS H. P. VAN BERGEIJK. Vorige week vrijdag had op de al gemene begraafplaats alhier, de be grafenis plaats van de heer H. P. van Bergeijk, in leven opzichter bij de gemeentelijke bedrijven. Toen de begrafenisstoet vanaf het Diaconessenhuis te Gouda bij het kantoor van de gemeentebedrijven UIT ONZE WOONPLAATS aankwam, schaarden zich daar bur gemeester C. A. van der Hooft, wet houder S. Pille, de loco-secretaris J. L. Koopman, de directeur van de ge meentebedrijven H. Schutte, de waar nemend directeur van gemeentewer ken P. A. van Oosten, de boekhouder kassier der bedrijven G. van der Krans en deputaties van gemeente- personeel achter de baar. Op de be graafplaats schetste burgemeester C. A. van der Hooft in een toespraak de grote trouw van de overledene, die met een korte onderbreking dertig jaar in dienst van de gemeente Wad dinxveen werkzaam is geweest. Ver der sprak de burgemeester woorden van troost tot de weduwe en haar kinderen. De heer van den Born, Ned. Herv. godsdienstonderwijzer te Moor drecht, sprak bij afwezigheid van ds. Cuperus aan de groeve woorden van waarschuwing en troost bij het over lijden van de heer van Bergeijk, die nog in de kracht van zijn leven zijn taak moest neerleggen. GESLAAGD. De heer A. Brouwer, alhier, slaag de voor het Textielbrevet in bedden en dekens, bedrijfskleding, manufac turen en stoffen. RUITERWEDSTRIJDEN. Bij de gehouden ruiterwedstrijden om het kampioenschap „Streekver- 'band Gouda", behaalde onze plaats genoot H. Schipper van de Gouwe Ruiters met „Benno" in klasse N een vijfde prijs en in de afd. geluksprin- gen een derde prijs. Bel Bij Brand No. 300 Waar de blanke top der duinen Schittert in de zonnegloed, Klinkt uit zestigduizend monden Ons het Duits weer tegemoet; Zonder bunker, mijn of net, Hollands kust is weer bezet. Nu een vredige bezetting Zonder laars of spijkerschoen, Die er slechts op is berekend Om gezondheid op te doen; Gasten in hun element, Velen zijn hier goed bekend. Niettemin zijn het meest Zwitsers Met gezinnen tegelijk.. En een heel groot percentage Komt zowaar uit Oostenrijk; Dat de mark hun muntsoort is Blijkt van geen betekenis. Zij spatzieren langs de stranden, Brengen vlot en gul vertier, Soms roept iemand op zijn Pruisisch „Heroberrwo bleibst doch das Bier Nou, dan komt zo'n man met spoed, Want de fooi is meestal goed. Obers weten best him weetje, Net als onze middenstand; Zij verdienen aan de buren Van Domburg tot Ameland; Zo wordt, veel werd weggehaald, Oorlogsscha terugbetaald Winkeliers zijn vooruitstrevend, Nemen Duitse meisjes aan Die voor kost en een beloning 's Middags in de winkel staan; Ansichtkaarten zijn urgent „Bitte, funf und vierzig cent". Zeg je. Alstublieft een gulden", In je eigen land te gast, „Ach so, kommen Sie aus Holland Vraagt zo'n Fraulein blij verrast; Dat ervaar je heel gerust Langs je Nederlandse kust.... JAAP MIJDER WIJK SPORT IN HET KORT V.V. WADDINXVEEN. De competitie begint weer in zicht te komen en we zijn reeds zover dat volgende week de K.N.V.B.-toto be gint. Zoals gewoonlijk ontvangen diegenen welke reeds eerder met deze K.N.V.B. toto hebben meegedaan het eerste poolformulier met de post. Nieuwe deelnemers kunnen zich opgeven bij de toto-leider van onze vereniging, de heer H. van Vuuren, St. Victorplein 14. De inlevering van het toto-formu lier is zoals gewoonlijk weer vrijdag avonds op het terrein in het Noord einde. Voor diegenen voor wie het moeilijk is het toto-formulier te komen inle veren in het Noordeinde, hebben wij de volgende inleveringsadressen. H. de Wit, Amalia v. Solmsstraat 1; J. Schouten, Acaciastraat 40; F. Lensen. Kerkweg 67; H. van Vuuren, St. Victorplein 14. Bij deze adressen kan men het toto formulier inleveren tot vrijdagsavonds 18.00 uur. Wij hopen, dat vele leden en dona teurs weer een gokje wagen en dat veld nieuwe donateurs zich zullen opgeven. Wedstrijdprogramma a.s. weekend: Waddinxveen I—Groeneweg I, 2,30 u. Waddinxveen 2Groeneweg 2, 12,30 u. V.W.S. I—Waddinxveen Z I, 4,30 u. V.W.S. 2—Waddinxveen Z 2, 3 uur. W.Z.C. DE GOUWE. Ook R is dus te sterk gebleken voor de Gouwe. Hoewel aanvankelijk beide partijen goed tegen elkaar op wogen, was het toch R, die het eer ste doelpunt maakte 1-0. Zelfs kwam het kort voor rust in een periode, dat de Gouwe voortdu rend sterker was, nog tot 2-0 bij een onoplettendheid in de Gouwe-defen- sie. Toen kort na rust de R middenvoor 'het derde doelpunt scoorde was de wedstrijd in feite reeds beslist. De 9n aile. q&ede, HetetMedingxxi&en in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1