Een ongeval veroorzaakt? 40-jarig dienstjubileum Aan de LpuUU, en onzeker, ondanks haar uiterlijke schijn van pittig bijdehandje, zocht in zijn zekerheid altijd weer steun. Jan de Best wendde zich naar het publiek. „Het grote ogenblik is gekomen. Nu komt de levensvraag, de vraag die beslist wie de eerste prijs zal hebben gewonnen. Wanneer de familie Win kelaar op deze vraag, of liever ge zegd op deze vragen, want het zijn er meer dan één, een foutloos ant woord geeft, is de eerste prijs, een auto, voor hen. Het kleinste slipper tje kan hun de prijs kosten. Wie van de vier zal-deze vraag, een vraag op het gebied van onze vaderlandse ge schiedenis, beantwoorden Hester aarzelde een ogenblik. Het was, na lange strijd, uitgemaakt, dat zij deze vraag voor haar rekening zou nemen. Geschiedenis was altijd haar lievelingsvak geweest. Het was Peter die er zich tegen verzet had. „Als de zenuwen je de baas worden," had hij gezegd, „is het voorbij. Dan kun je de prijs wel opschrijven." Maar moeder vooral had er op aan gedrongen dat Hester het doen zou. Zij verdacht er haar moeder soms van, dat die niet zo bijster op Peter gesteld was. Ze begreep dat zijn zelf verzekerdheid haar wel eens tegen het haar opstreek. En later had moeder het haar ronduit gezegd: ze wilde die beslissende vraag „in de familie" houden, als ze onverhoopt nog eens die auto wonnen zou ze het niet pret tig vinden, als Peter rondliep met het idee, dat hij dat voor ze had gedaan „En als ik het verprutst „In vredesnaam, kind. Maar dat kan hij toch ook „Peter „Ja.... hij is toch niet alwetend, al lijkt het wel eens zo Nee Hesje, jij moet het doen." En zo was het gebeurd, want als puntje bij paaltje kwam, was moeders wil wet. Ze wist trouwens dat vader die diplomatiek zweeg, het in zijn hart met zijn vrouw eens was. „Nou Hester," zei Jan de Best ka meraadschappelijk, „nou gaat het er op aankomen, niet Zullen we het dan maar wagen De spanning in de zaal was bijna voelbaar. Ze knikte verlegen. Jan de Best wreef zich bijna de handen. De ideale kandidaat Verlegen, niet he lemaal zeker van zich zelf, een dood gewoon meisje.die de sympathie had van het publiek. Gelukkig dat ze die lange sladood, die accountant, er niet voor uitgekozen hadden. Hem, met zijn schoolmeesters-air, hadden ze de auto vast niet gegund „We gaan is praten over onze va- 'erlandse geschiedenis," leidde Jan in we gaan maar niet zo heel ver t ug. We blijven binnen het Konin- kx -jken dat begon met wie „Willem de Eerste." Mooi. Willem de Eerste heeft heel veel voor ons volk gedaan, zoals je weet. Maar zijn laatste levensdagen waren nogal bitter, hij en zijn volk rvreemden van elkaar. Daar waren natuurlijk verschillende oorzaken oor, maar één er van sprong wel in 't oog. En welke was dat? Hij merkte hoe hij zelf zijn handen tSrampacHtig samenkneep- Het spel had hem te pakken. Goed zo., des te beter de uitzending! Tja, aarzelde Hester. Dr was zo- vc>l! Opeens sprong de herinnering naa- voren, meteen drong ze die weer tcr"?- veronderstel dat ze het fout zei. Weg auto! (Wordt vervolgd) 1 De ziekenfondsen verhalen voort aan de kosten van dokter, apotheker en ziekenhuis op de schuldige derde. De betekenis van de uitdrukking „wettelijke aansprakelijkheid" is wel aan een ieder bekend. Men is wette lijk aansprakelijk voor alle schade, welke een ander heeft geleden ten gevolge van een schuldig handelen of nalaten, dat indruist tegeni de zorgvul digheid, welke in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aanzien van een ander's persoon of goed. Dit hande len of nalaten kan bijvoorbeeld be staan in het maken van een verkeers- fout, terwijl men niet alleen aanspra kelijk gesteld kan worden indien de schade is ontstaan door eigen toe doen, doch ook, wanneer dit het ge val is door toedoen van eigen kinde ren en zelfs van eigen vee of huis dieren. Indien nu het slachtoffer van een ongeval tegen de daaruit voort vloeiende schade verzekerd was, wordt deze schade door de verzeke ring gedekt. De verzekeringsmaat schappij verhaalt de schade dan weer op de veroorzaker. Ook de uitvoe ringsorganen van Ongevallen- en Ziektewet spreken zo mogelijk de veroorzaker van een ongeval aan voor hetgeen krachtens deze wetten aan het sleohtoffer werd uitgekeerd. De ziekenfondsen deden dit echter tot dusver nog niet, omdat het nog een vraag was of ook de ziekenfond sen een beroep konden doen op ar tikel 284 van het Wetboek van Koop handel, op welk artikel het verhaals recht van de verzekeringsmaatschap pijen steunt. Op deze vraag heeft de Hoge Raad onlangs een bevestigend antwoord gegeven: ook de zieken fondsen mogen de gemaakte kosten op de schuldige derde verhalen. Naar aanleiding hiervan heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad een schrij ven aan de fondsen doen uitgaan, met het advies voortaan steeds en in alle gevallen na te gaan of een schul dige kan worden aangesproken. Bui ten dit raadt de voorzitter de fond sen aan om na te gaan in hoeverre als nog verhaal mogelijk is met betrek king tot in het verleden plaats ge had hebbende gevallen. Het risico van onverzekerde particulieren is ten gevolge van de bedoelde uitspraak van de Hoge Raad in niet onbelang rijke mate toegenomen. Immers, de kosten van dokters, apothekers en ziekenhuizen kunnen zeer hoog oplo pen. Het is hier dan ook zeker op z'n plaats om alle niet tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerde automo bilisten, berijders van scooters, mo torrijwielen en bromfietsen en ook wielrijders nog eens extra op het hart te drukken om ziah tegen wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren. Ui teraard geldt dit ook voor ouders en houders van vee en/of huisdieren. Het is toch altijd nog beter een betrekke lijk geringe premie te moeten beta len dan een wellicht zeer hoge scha devergoeding. Op 13 augustus 1959 wapperden de vlaggen op de gebouwen van Kemp- kes' Meubelfabrieken N.V., alhier. Dit slaat meestal op een bijzondere ge- beurtenis. Het betrof ditmaal het 40- jarig jubileum van de procuratiehou der, de heer J. de Gelder. De jubilaris werd met zijn vrouw en naaste familie ontvangen op het directiekantoor, waar aanwezig wa ren de president-commissaris der N.V. Jhr. Op ten Noort, de directie, de burgemeester, naaste medewerkers en vertegenwoordigers van- het perso neel. De heer Hb. Kempkes memoreerde in zijn toespraak de verdiensten van de heer de Gelder gedurende de lan ge diensttijd' en gaf te kenen dat de jubilaris in de tijd dat het bedrijf nog klein was altijd de rechterhand was geweest van de oprichter van het bedrijf, de heer A. Kempkes. In deze tijd was de heer de Gelder de inkoper, de verkoper, de calculator, etc., etc. in het kort te schetsen als een moeilijk vervangbare figuur, het geen blijkt uit het feit dat het thans nog niet mogelijk is om tijdens de werkuren gedurende 5 minuten onge stoord inet de heer de Gelder te kun nen spreken. De jubilaris is ook de man, aldus de heer Kempkes, die een enorme daadwerkelijke steun heeft verleend aan de groei van klein' bedrijf tot een grote moderne toonaangevende meu belbedrijf, wat aanleiding was tot de vraag: Moeten wij de jubilaris felici teren of moeten wij het bedrijf feli citeren. Aan* het einde van de toespraak heeft de heer Kempkes namens de N.V., de heer de Gelder hartelijk dank gezegd voor de vele noeste ar beid welke de jubilaris voor het be drijf heeft verricht. Hierna voerde de president-commis saris, Jhr. Op ten Noort het woord Deze sprak zijn bijzondere dank uit voor de diensten welke de heer de Gelder 'het bedrijf heeft verleend. Jhr. Op ten Noort 'bood namens Com missarissen en Directie 'n cadeau aan dat de heer de Gelder met zijn vrouw als bijdrage moet dienen om 'n vurige wens in vervulling te doen gaan nl. een bezoek aan 3 kinderen en familie in Canada. Dit als blijvende herinne ring aan een dag welke als een mijl paal in het leven van de jubilaris zal blijven bestaan. Na deze toespraak voerde de bur gemeester, de heer van der Hooft het woord. Deze schetste de heer de Gelder als een man welke niet al leen zijn verdiensten t.o.v. het bedrijf had, maar ook in het maatschappe lijk leven en deze factoren bij elkaar hadden er toe geleid dat het H. M. de Koningin had' behaagd aan de heer de Gelder toe te kennen de ere-me- daüe in zilver behorend bij de orde van Oranje Nassau. Na deze te heb ben opgespeld 'besloot de burgemees ter zijn toespraak met de wens deze onderscheiding te dragen met trots en als bewijs van een periode van hard en noest werken ten dienste van be drijf en gemeenschap. Oud-collega, de heer J. van de Na- dort, memoreerde hierna markante feiten uit de lange dienstperiode wel ke zij samen op li jaar na hadden meegemaakt, hetgeen duidde op een prettige samenwerking van man te genover man. De heer Alblas besloot de rij van sprekers en bood namens het geza menlijk personeel een fototoestel met toebehoren aan, welke de jubilaris zo zei hij, in staat stelde straks niet al leen persoonlijke indrukken op te doen, maar ook voor de herinnering te kunnen vastleggen. Hierna heeft de heer de Gelder namens hemzelf en zijn vrouw be dankt in de hem zo eigen gloedvolle woorden, die getuigden van dank, hartelijke dank voor al datgene wat hem op deze onvergetelijke dag is toegewenst Hierna heeft het gehele personeel de jubilaris en zijn vrouw gefelici teerd met dit jubileum. DANKBETUIGING. Hierbij zeggen wij hartelijk dank aan Dr. E. M. L. Hemminga, voor zijn vele en trouwe zorg aan onze Moeder bewezen. FAMILIE GROEN. Waddinxveen, augustus 1959. Kerkweg 122 Niets is zo wisselvallig als 'het weer. Nu schijnt de zon weer vriendlijk door de ruiten. En gister plensden regenbuien neer. Men zag haast geen vacantiegangers buiten. Ik ben weer fris maar weer aan 't werk gegaan. Dat viel de eerste dag wel even tegen. Ik zag weer aangeklede mensen naast mij staan. Mijn werkcostuum scheen dubbel zwaar te wegen. Ik heb gesjouwd door heide, veld en beemden; Gezwoegd door 't mulle overvolle strand. Ik heb gesproken en gespeeld met vreemden, Maar nu is de vacantie weer helemaal aan kant. De laatste dag, dat wij op thuisreis waren, - Ik kwam met vrouw en kroost vatn verre Zaan vandaan - Deez dag mijn mensen vergeet ik in geen jaren. Een mens reist dan nog sneller even naar de maan. Wij stonden daar in lange dikke rijen, Het zweet droop van ons verhitte aangezicht. Het stroomde neer langs buik en rug en dijen. Nee over deze rit ben ik geheel nog niet gesticht. Ik heb toen besloten kippen te gaan houden, Die hebben toch een tunnel voor hun ei? Dan ben ik daar niet Noordhollands IJ-verkouden. En d'overtocht is geen probleem voor mij. Ik zet dan al de achterbouten van mijn Üeve kippen, Nauw aangesloten tot een eindeloze rij. Ik laat mij dan maar door deez ei-tunnel henen glippen, Maar let goed op, want deze tunnel is alleen voor mjj. Men wil daar eind augustus een wedstrijd voor gaan houden. Wie 't snelste naar de Zaanstreek toe kan gaan. In Waddinxveen laat men zich niet tegenhouden. Ons dorp komt in die strijd als overwinnaar aan. Zou niet Verheul een bus voor ons kunnen maken, Daarachter dan een flinke rondvaartboot, Die we voor de overtocht keurig af kunnen haken? Is dit voor d'overtocht geen redder in de nood? Twee wethouders ons door Verheul gegeven, Gaan dan als leiders met ons mee. Is dat voor Waddinxveen geen zeer lofwaardig streven? En als wij winnen, roepen wij allen luid Hoezee. Krabbel.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 5