9ieij& 91uib en jantje EEN AUTO pMj/L O (Vervolg Pluimveehoekje) een vroege rui optreedt. Ik weet er doojr eigen schtadielijke ondervinding van mee te praten. Hoe dan te voeren in de zomer Aan de ene kant is de angst voor vet worden ongegrond, maar aan de an dere kant hebben kippen, die flink leggen, een flink voedsel nodig, ook in de zomer. Ik zou willen aanraden om de samenstelling van het rantsoen waarmede men succes had in de voor afgaande maanden NIET te wijzigen en de hoeveelheid voedsel af te laten hangen van de hoeveelheid droog weekvoer, welke de kippen in de loop van de dag hebben opgegeten. Het zal u blijken, dat, naarmate de tempe ratuur daalt of stijgt, de behoefte aan weekvoer van uw toom omgekeerd evenredig hiermede stijgt of daalt. Ik geef mijn mening graag voor een be- tere. Kippenvriend. Medische rubriek DE NARCOSE In een vorig artikel hebben we ge zien hoe de mogelijkheden die de moderne narcose biedt, ruir% honderd jaren geleden nog volkomen onbe kend waren. Ditmaal zullen de hulp middelen, die ons tegenwoordig ten dienste staan, wat nader beschouwd worden. Als in onze tijd iemand een ope ratie moet ondergaan, wordt hij te voren 'terdege onderzocht, waarbij niet alleen gelet wordt op zijn kwaal, maar op de gehele lichamelijke con ditie. Dit is van veel belang voor de chirurg, die dan weet hoeveel zijn patient hebben kan, maar ook voor de narcotiseur, die op grond van de uitkomsten van dit onderzoek bepaalt welke middelen en welk systeem bij de narcose gebruikt zullen worden. Velèn van U zullen wel eens een kleine operatie hebben ondergaan, zoals bij voorbeeld het verwijderen van een blinde darm. Vaak zal hier bij dan van de aethernarcose gebruik zijn gemaakt. De patient herinnert zich later, dat hij een kapje op de neus kreeg met een sterk ruikende vloeistof. Hem werd gevraagd diep te zuchten, soms tg tellen en veel ver der gaat de herinnering meestal niet. Toch is de oudere generatie soms erg bang voor de narcose omdat ze ver halen gehoord heeft over een vrese lijk benauwd gevoel, dat aan het wegraken vooraf kan gaan. Vroeger was dit inderdaad het geval, maar te genwoordig wordt de patient voorbe reid. Dit betekent, dat hij enige tijd vóór de operatie een kalmerend sla perig makend middel krijgt toege diend. Hij is daardoor echt aan een dutje toe en valt na enkele teugen aether dan ook meestal gemakkelijk in slaap. Al is de slaperigheid wel het belangrijkste voor de patient, toch zal hij ook kunnen opmerken, hoe er voor gewaakt wordt, dat zijn maag leeg is, dat zijn kunstgebit of losse tanden uit de jjiond verwijderd worden, hoe zijn speekselafscheiding tengevolge van de injectie van ee#. speciale stof afneemt, zodat de mond wat droog wordt, en hoe men zorg draagt, dat hi> zijn blaas en darm le digt, alvorens naar de operatiekamer te gaan. Een andere mogelijkheid is, dat men, (ook weer na bovengenoemde voorbereiding), door middel van een injectie in een ader, een bepaalde stof zo snel in de bloedbaan brengt, dat de patient tijdens de prik in slaap valt. Voor de patient is dit zonder twijfel een aangename methode, maar voor een narcose van wat langere DE WERELDREIS VAN 33. „We moeten de politie waarschuwen!" zei Pietje. „Hoe kan dat nou!" zei Jantje, „dan is het met onze wereldreis afgelopen en worden we naar huis gebracht! Pietje dacht na; toen haalde hij een vodje papier en een potloodje uit z'n zak en begon te schrijven. „Meheer de burgemester ze wille daluk bei boer Janse inbreke schreef hij. 34. Langs een omweg liepen ze naar het vlakbij gelegen dorp. Jantje nam een kiezelsteen en wikkelde het briefje er omheen. Na enig zoeken vonden ze het raadhuis, waar de burgemeester naast woonde. Pietje keilde rinkeldekink het steentje met het briefje door de ruit, waarop ze bei den wegholden. duur is dit middel ongeschikt, daar 'i niet zo onschuldig is, dat men er een onbeperkte noeveelheia van kan toe voeren. Vandaar dan ook dat dit nog al eens gebruikt wordt aan het begin, om de narcose in te leiden zoals dat heet, en dat het kapje met aether volgt ais de patient al weg is. Naast deze ^betrekkelijk eenvoudig toe te dienen verdovingen, kennen wij ook die, waarvoor een ingewikkelde apparatuur nodig is. Bij operaties in de borstholte wordt de ademhaling heel kunstmatig geregeld, daar de patient niet in staat is te ademen als de borstwond geopend is. Ook weer door injectie van bepaalde stoffen wordt de ademhaling stilgelegd, waar na een toestel het voor de patient overneemt, tot de borstholte gesloten is en de patient het zelf weer kan. Bij dij systeem wordt een buisje in de luchtpijp geschoven (als de pa tient al slaapt!), waardoor de zuur stof wordt aangevoerd. Deze methode heeft een zeer belangrijk voordeel. Om dit buisje heen heeft men nl. een opblaasbare manchet gemaakt, zodat de luchtpijp geheel kan worden afge sloten en men niet bang behoeft te zijn voor het in de longen raken van speeksel of maaginhoud. Want on danks de voorzorgen hierboven be schreven, kan het wel eens heel moeilijk zijn bij een patient die met kan hoesten en slikken, te zorgen dat geen vocht in de luchtpijp komt. Tegenwoordig beschikt men ook nog over stoffen die de spieren geheel slap maken, zodat de narcose vaak niet diep behoeft te zijn. Een licht roesje is dan al voldoende; vroegei zou de patient niet te opereren zijn geweest in zo'n lichte slaap, omdat hij dan zou gaan spannen en de chi rurg het werken hierdoor onmogelijk zou maken. Een der grote nadelen van de vroe-, gere aethernarcose, waardoor de pa tient ook erg naar wakker werd, was het zuurstofgebrek. Daar men hier nu dus goed in kan voorzien en boven dien door combinatie van- verschil lende middelen de dosis van elk klei ner kan zijn, is het ontwaken voor de patient veel minder onaangenaam dan vroeger, al blijven natuurlijk verschillen bestaan. Daar niet ieder- een de zelfde middelen kan ver dra- gen, late men de keuze hiervan met een gerust hart aan de behandelende artsen over. Men sdhame zich niet uit angst voor n operatie of narcose dit rustig met de dokter te bespreken. Niemand zal het U kwalijk nemen als U een der gelijk avontuur niet met onverdeeld genoegen 'begint Maar hopelijk is door het bovenstaande de angst voor de griezelige narcose, weggenomen. Arts. FEUILLETON No. 2 door TOM LODEWIJK „Goed zo! dat 's de spirit!" riep Jan dan gaan we nu beginnen. Me neer Winkelaar. u bent de man van de verzekeringen, nietwaar? Nu heb ik hier een vraag voor u, waarvoor u eigenlijk helemaal geen kennis van het verzekeringsvak behoeft te heb ben. welke verzekering zou, naar uw mening mening, voor iedere Ne derlander.. voor iedereen ter wereld zou ik welhaast zeggen, moeten wor den afgesloten? Hendrik aarzelde een vuil vraag je. Levensverzekering! Hm nee.een miljonair sloot waarschijnlijk geen le vensverzekering, een ambtenaar met een goed pensioen ook niet. Ik wil het nog even verduidelijken lichtte Jan de Best toe, wel verzeke ring is ieder, naar uw oordeel, mo- reel verplicht, af te sluiten? Het in somber gepeins verzonken, trouwhartig gezicht van Hendrik Winkelaar lichtte op. W.A.! riep hij. Juist viel de omroeper hem bij wettelijke aansprakelijkheid! Het zou niet mogen voorkomen, dat iemand een ander schade veroorzaakt, mis schien voor het leven, en de schade niet kan vergoeden, omdat hij geen geld heeft en niet verzekerd is. Prima meneer Winkelaar! Zijn laatste woor den werden bedolven in een zee van applaus. „Mooi ZO' vader" fluisterde Mien „ik hoop dat ik het er ook zo goed afbreng." ;„Ssstz!" maande Peter. Ze waren niet thuis, ze stonden voor de micro foon Mien Winkelaar voelde de zweet druppels op haar voorhoofd parelen, maar toen Jan de Best begon met vragen over poolbont en Brabants bont, daalde een diepe kalmte in haar gejaagd gemoed. Aha jongetje dacht ze, dan moest ik niet zo'n degelijke ouderwetse moeder gehad hebben, die zich nooit iets in de handen liet stop pen en me als kind al leerde het ver schil tussen „sterke stof en mie- serig goedje. Lachend rolde ze door de strikvragen heen en toen het ap plaus opnieuw opklaterde,, werd ze er zich met een schok van bewust, dat het voorbij wasen dat ze het goed gedaan had Hester kneep haar in haar arm. „Moeder, je was gewoon weg dénderend Hester werd aan de tand gevoeld over Pestalozzi, de grote paedagoog en, voorzichtig aarzelend, bemoedigd door het goedkeurend knikken van haar ondervrager, bracht ze het er goed af. Ze trilde op haar henen. Tot nog toe was het goed gegaan. Zouden ze dan heus een kans maken? Ze durfde er niet aan te denken. Zelfverzekerd trad Peter Zoetmul der naar voren en toen Jan de Best begon „Meneer Zoetmulder, hebt u wel eens gehoord van John Law wist hij zich op bekend terrein en beantwoordde vlot en correct de vra gen over de „geldmaker" en zijn bankmanipulaties. Hester keek trots naar zijn rechte rug. Peter was wel een tikje pedant, dat was waar, maar 'hij was een jon gen die veel wist en vooral wist wat hij wilde. Zij zelf, zo vaak aarzelemd i

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 6