üeekbiad voor Waddinxveen ZOMECLOBEIli en SOMEVMCK (T.B.C. patiënten) COLLECTE tot 26 augustus M. HEEMSKERK B Iflfredec de. \Jcouw ZILfïlE DE SPIEGEL Oranje Jeugdmars ROUWER NIEUWS No. 738 vrijdag 21 augustus 1959 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt- elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK De bevolking van ons land is in de eerste helft van dit jaar met bijna 70.000 inwoners toegenomen en be draagt nu 11346153. Dat de stijging ruim 20.000 lager is dan de eerste helft van het vorige jaar, komt door dat in de eerste helft van 1958 de repatriatie-stroom een aanvang nam. Het emigranten-aantal was dit jaar lager dan in 1958. Hoewel het aantal immigranten, dit zijn mensen die naar ons land terugkeren of zich hier voor het eerst vestigen is nog veel sterker gedaald. Het geboortegetal lag schier 6.000 hoger dan het vorig jaar terwijl het sterftecijfer met bijna 300 daalde. Dit alles gaf tot resultaat, dat de net to natuurlijke toename in de periode januari-juni 5000 groter was dan in dezelfde periode van 1958. Van de Kamer komt deze week ook nieuws. Minister Klompé heeft bij de Tvsteede Kamer haar wetsontwerpen ingediend, waardoor de pensioenen van nabestaanden van verzetslachtof- fers zullen worden verhoogd. Dl^ze verhoging zal het Rijk 34 miljoen per jaar gaan kosten. De geldende toe slagcompensatie van 36,5% dat al van 1947 dateert wordt verhoogd tot 64% (inclusief de huurcompensatie en ex clusief de A.O.W.-compensatie). Haar tweede wetsvoorstel beoogt de bere keningsmethodes te wijzigen. Voor de invaliditeitspensioenen blijkt het grond bedrag voldoende te zijn, maar de pensioenen voor de weduwen en we zen moeten worden veranderd. Door deze verandering zal het maximale weduwepensioen op 5365 gulden kun nen komen, exclusief de toeslag. Aan gezien het wettelijke maximum van de pensioen-grondslag 2345 gulden be draagt zullen alle weduwenpensioenen ook de laatste van deze verzachting der degressie profiteren. De geldende degressie zal namelijk worden ver zacht door de bepaling dat het we- duwenpensioen wordt gesteld op 65% van de eerste .5000 gulden en 55% van het overige deel der pensioentoe slag. Dat deze wereld heus niet alleen uit slechte mensen bestaat heeft een 79-jarige vrouw in Voorburg bewezen. De dame was in haar huisje aan het werk toen zij plotseling een gemaskerd man tegenover zich zag staan. De man eiste haar geld op. De oude vrouw be gon daarop te gillen, waarna de man haar beet pakte en haar keel dicht kneep. Hij vergat met een zeer pit tige dame te doen te hebben. Zij pak te namelijk de touwtjes van zijn ca puchon en trok zijn keel dicht. De aanvaller liet los en op verzoek van het vrouwtje zette hij zijn masker af. Gedurende het daarop volgende uur heeft zij getracht de man te bekeren. Toen hij wegging kreeg de aanvaller al haar geld, ongeveer f 45.sokken en schoenen mee. Wel miste het oud je nog een fles cognac en wat siera den toen de aanvaller weg was, maar dat mocht de bekeringsvreugde niet drukken. De dominee die des avonds bij haar op bezoek kwam, had ken nelijk niet te veel geloof in de over redingskracht van de vrouw en gaf een en ander door aan de politie, die weinig moeite had de man te vin den. De oude vrouw was over het optreden van de dominee ten zeerste gebelgd en eiste onmiddellijke vrijla ting. Dit ging uiteraard niet. Om het gevaarlijke stoppen langs de autowegen tegen te gaan zullen in Zuidholland de eerste officiële pick nickplaatsen langs de weg Schoonho ven-Krimpen ingericht worden. Ter wijl reeds plannen worden gemaakt voor andere wegen. Op deze picknickplaatsen heeft men beplantingen aangebracht om de men- sen tegen de wind te beschermen. Om de 30 kinderen van het school kamp in Helvoirt bij Rotterdam te gen dysenterie te beschermen is het kamp in allerijl opgebroken. Van de 60 kinderen, die in dit kamp hun vakantie doorbrachten zijn er 30 ziek geworden. Men is bang met een overigens goedaardige dysentrieepide- mie te doen te hebben. Ook onder de andere kampeerders in de buurt heerst dysentrie. Ons leger en met name de Genie heeft een opmerkelijke prestatie ge leverd. In vier dagen tijd is ons land een brug van 490 meter lengte rijker geworden. Deze brug vormt een ver binding tussen/ Goeree-Overflakkeie en de bouwputten van de Deltawer ken. Wist u, dat wormenzoeken ook een beroep is? Voor het katongerecht in Middelburg stond een zekere K. ter- recht, die jaarlijks 400.000 wormen door zijn handen laat glijden, teza men met een tweetal broers, hun respectieve vrouwen en nog 3 hulp- wormenzoekers. Zij werden, sommigen niet voor het eerst, veroordeeld we gens het worpenspitten in verboden gronden. Laten onze loze vissers dus bij het wormen zoeken meer loos dan argeloos zijn! Het grof wild op de Veluwe blijkt heel wat sahade te kunnen aanrich ten. De landbouwers bij Staveren en Leuvenum zijn tenminste zeer ver ontrust Eerst heeft de droogte hen danig parten gespeeld en nu komt het wild de rest van de oogst opvre ten. De enige afdoende remedie zou zijn een massaal afschieten van de dieren in een bepaald gebied. Maar dat zou een ramp kunnen betekenen voor de wildstand en dus is de oplos sing van het probleem niet eenvoudig. Het natuurschoon in ons land heeft het dit jaar zwaar te verduren gehad. Ongeveer 2650 hektaren natuurgebied is door brand verloren gegaan; dat is meer dan in de vier voorafgaande jaren tezamen. Naast onvoorzichtig heid met vuur moet vooral ook aan militaire oefeningen het herhaaldelijk uitbreken van bos- en heidebranden verweten worden. De schade wordt voor dit jaar op meer dan twee mil joen gulden geschat. Afschuwelijk .was het bericht uit Den Haag, dat een 18-jarige jongen door een driftige 22-jarige knaap met behulp van een stel kornuiten, op straat is doodgetrapt. Het commentaar bliift hier steken in de pen. Gemeentebedrijven Waddinxveen Storingsdienst afdeling Gas en Waterleiding is buiten de kantooruren thans bereikbaar onder nr 945 Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 TEGENZIN WORDT NIET GEBOREN, MAAR GEMAAKT. Robbie is een klein, verlegen ven tje van drie jaar. Een kind, dat zich gauw uit het veld laat slaan en door andere kinderen op de kop wordt gezeten. Moeder weet dat en heeft hem altijd zoveel mogelijk trachten op te vangen. Of ze het hiermee voor haar kind beter heeft gemaakt, zullen we in het midden laten. In ieder geval wordt, wat ze doet, door een instinct van ware moederliefde ingegeven. Zelf is ze ook een zacht, gevoelig type. Daar om kan ze haar jongetje in zijn kwetsbaarheid zo goed begrijpen en meent ze hem te moeten beschermen. Anders aangelegd is haar zuster, 'n robuste vrouw, die niets van senti mentaliteit moet hebben. Tante Anna heeft vier robbedoezen van kinderen, die heus niet met zachte handschoen tjes aangepakt worden, maar geleerd hebben, zichzelf te verweren. Je bent te week voor die jongen, zegt tante Anna tegen Robbie's moe der, als ze weer eens meemaakt hoe ieder pijntje wordt afgezoend. Je maakt er een bangerd en een onzelf standige kleinzerige lijs van. Moeder ziet het verschil ook wel. Ze zou best willen, dat haar Rob net zo flink en zelfstandig was als die bengels van Anna. Maar hoe krijgt ze het gedaan? Stuur hem maar eens een paar dagen naar mij toe, zegt tante Anna. Na bange aarzeling stemt moeder toe. Maar denk erom, dat hij geen rood vlees lust, waarschuwt ze nog. Bij mij lust hij alles, zegt tante An na onbekommerd. Ze eten rode kool die dag. Robbie is geen moeilijk kind met eten. Dat rode vlees is iets, waar zijn moeder zelf van griezelt en waarvan ze zich gewoon is gaan ver beelden, dat Robbie het ook niet eten kan. Verder eet het ventje alles, wat hem voorgezet wordt. Zo prikt hij ook gedwee in de portie rode kool, die tante Anna op zijn bordje heeft niet. Waarschijnlijk weet ze het zelf niet Maar in Robbie's kindergeest heeft zich een associatie gegrift; rode kool en daarmee verbonden een wal gelijke, dikke, dode vlieg; klappen; de treiterig verbaasde gezichten van zijn neefjes en nichtjes; tantes boze stem. Als er thuis weer eens rode kool op tafel komt, weet moeder niet, waar om Robbie opeens zijn bordje weg schuift. Hij heeft er toch altijd van gehouden. Nooit is moeder erachter gekomen, maar gedwongen heeft ze haar jongetje niet. Ze begreep in stinctief, dat hier van onwil of on deugendheid geen sprake was. De aversie van het kind, die hij ook bij het groter worden behield, was ge boren uit een voorval, dat in zijn prille jeugd had plaats gegrepen en in zijn onderbewustzijn gefixeerd bleef, ook toen het uit zijn bewuste herinnering allang was weggevaagd. Marcelle. Onze wandelclub „Willen Is Kun nen" organiseert op 31 augustus 1959 een oranje - jeugdwandelmars. Het bestuur van de wandelvereni ging vroeg mij een beroep te doen op de jeugd van Waddinxveen mee te wandelen. Liefst in groepen. Ik denk hier ook aan het meedoen van jeugdigen uit een bepaalde straat of wijk. Als er maar zijn, die het initiatief willen nemen en leiding willen geven. In schoolverband gaat het wat ge makkelijker! Er is altijd wel een enthousiaste onderwijzer of onderwij zeres die mee wil gaan. en onderweg de kinderen wil vertellen over de mooie natuur. Wandelen is gezond en het verrijkt de geest. Het gemeentebestuur stelt twee wisselbekers beschikbaar. Een voor 8 km wandelen en één voor de 5 km mars. W.I.K. maakt veel kosten voor de ze mars. Als er nu velen zijn, die meedoen is alles in evenwicht. Dit wil zeggen: „Dan zal W.I.K. ieder jaar de oranje - jeugdmars omstreeks de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina organiseren! Van ganser harte wens ik het be stuur veel succes toe en allen, die meelopen een goede tocht! De burgemeester van Waddinxveen, C. A. van der Hooft. Maar dan ontdekt hij opeens een dikke, zwarte vlieg, die er op de een of andere manier in verzeild is ge raakt. Niet smakelijk, maar bij tante Anna wordt daar geen drukte van gemaakt. Je vist de ongerechtigheid eruit en eet rustig verder. Als Rob bie echter dit vieze beest in zijn eten ontdekt, legt hij zijn vorkje neer en kan hij geen hap meer door zijn keeltje krijgen. Ik lust geen rode kool zegt hij zachtjes. Tante Anna, nog geprikkeld door de waarschuwing van haar zuster aver het rode vlees, schiet meteen uit haar slof. Mag bij jou niets rood zijn misschien? vraagt ze spottend. Vooruit, gauw opeten. Robbie kan het niet. Dan volgen er klappen. Robbie is nog nooit gesla gen. Hij raakt totaal overstuur. Nog dezelfde avond brengt tante Anna hem naar huis terug. Met dat kind is geen land te bezeilen. Wat er precies de oorzaak van is, vertelt ze £cmd- en JMÜt&OUUJL Denk nu reeds aan de bemesting Nu de grote droogte voorbij en er gelukkig weer regen gevallen is, dient men ook weer aan de bemesting te denken voor het volgende seizoen. Immers voor een goede werking van meststoffen is water nodig. De oogst is dit jaar vroeger dan normaal de stoppels kunnen hier door dan ook vroeger warden be werkt. Toch is het maar half werk als men zijn werkzaamheden beperkt tot het stoppelploegen, het cultivateren, het sohfjveneggen of wat dan ook. Juist voor deze werkzaamheden is het van groot belang reeds die mest stoffen aan de grond toe te dienen die zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, ruwe kalizouten en Thomasmeel. Deze meststoffen komen het beste tot him recht wanneer ze oppervlakkig door de grond worden gewerkt, voordat het wintervoor- of zaadvoorploegen plaats vindt. Met het oog op de drukke voor jaarswerkzaamheden is het noodzake. lijk thans reeds te doen wat mogelijk is opdat de basis voor 'n goede oogst niet in de knel komt. Bovendien pro fiteert men nog van meststofprijzen die in de zomer aanmerkelijk lager liggen dan in het voorjaar. Een product als Thomasmeel spoelt niet uit. Het is dus voordeliger om thans deze meststof reeds op het land te brengen, dan te wachten tot het voorjaar wanneer er al zo veel te doen is en bovendien de prijs hoger ligt. Vliegerwedstrijd Van bevoegde zijde werd ons me degedeeld dat de 6e Vliegerwedstrijd vastgesteld is op zaterdag 12 septem ber a.s. Het comité rekent als vanzelf op een grote deelname van scholen, fa brieken en bedrijven. Ook de brand weer en B.B., verenigingen kunnen meedoen. Deze vliegerwedstrijd, welke de grootste is die in ons land gehouden wordt, moet ook dit jaar weer slagen. Deelnemers stelt de reporters van de dagbladen en weekbladen niet te leur, want ook zij zullen van de par tij zijn om dit unieke evenement van Waddinxveen in hun bladen te ver slaan. Bruingebrand, gebleekte haren, Door het zomerse seizoen, Trekt de jeugd al weer naar school [toe Met zowat een paar miljoen; De vakantie die zo lang leek, Fijn naar strand of bos en hei, Is van achteren bekeken In een zuchtje weer voorbij. Niet zo heel erg opgetogen Trekken ze de schooldeur in; Weinig jongens, niet veel meisjes, Snakken naar dit nieuw begin. Kleutertjes, voor 't eerst naar [juffrouw, Vinden het soms nog een feest, Moeten zenuwachtig nódig En ze zijn net thuis geweest. Groteren op school of mulo Kennen 't klappen van de zweep, Treuren om verloren vrijheid, Want die ging al weer om zeep; Onderwijzers, leraressen, Kijken eerst nog wat neutraal, Komen ook de eerste dagen Liever wat op hun verhaal. Maar de grote massa moeders, Nu weer stipt op tijd uit bed, Heeft al boterhammen smerend Nauwverholen binnenpret; Er ligt zoveel werk te wachten, Veertiendaagse was in 't sop: Scholen zijn toch echt een zégen, Mens, je kunt je rust niet op! Jaap Mijderwijk. 9/i alle goede UeAe/iHeding/uiJie/i in Waddinxveen alleen 'j Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons TER HERINNERING Het reisje voor de leden van de bejaardenclub is vastgesteld op don derdagmiddag 27 augustus. Het be looft een gezellige middag te worden. Voor consumptie is gezorgd. Komt u allen op tijd? De vertrekuren van de bus zijn: 1 uur Dorpsstraat bij Garage Van Nielen. 1,10 uur hoek Ieplaan bij van Kooten. 1,15 uur Burgem. Trooststraat R.K. verenigingsgebouw. 1,20 uur Brug halte Citosa. UITSLAG VERLOTING. Van de gehouden verloting door het Waddinxveens Dames- en Mannen koor „Onvermoeid Vooruit" waarvan de trekking., vorige week vrijdag heeft plaats gehad, zijn op de volgende nummers nog prijzen te verkrijgen 1236; 412; 2126; 945; 1197; 1782; 2383, 271, 1719, 344, 1514, 821, 2203, 1600. De prijzen zijn af te halen op Klei- kade 36. AANBESTEDING HUISHOUDSCHOOL. De aanbesteding van de Chr. Huis houdschool zal plaats vinden op 8 september a.s. Men hoopt deze school in september volgend jaar te kun nen openen. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „DE GOUWE". ,De Gouwe" heeft onderlinge wed strijden gehouden om uit te maken wie zich clubkampioen 1959 mag noe men. Op de 400 m. vrije slag werd kam pioen bij de dames Hildelies Boon stoppel en bij de heren Eef Overdam. Op de 100 m. rugslag werden kam pioen Hildelies Boonstoppel, Ir. G. van der Leede en Arie Troost. BOTSING TUSSEN BROMFIETSERS. Op de Henegouwerweg zijn twee bromfietsers tegen elkaar gebotst, toen een hunner een paar wielrijders passeerde en niet op tegenliggers let te. Hij reed in op een groepje van 3 bromfietsers, van wie hij een .inwoner van Gorinchem tegen de grond reed. Deze kreeg zodanige verwondingen, dat hij naar een ziekenhuis te Gouda moest worden overgebracht, vanwaar hij later naar zijn woning in Gorin chem kon terugkeren. De onvoorzich- UIT ONZE WOONPLAATS tige bromfietser kreeg een hersen schudding. KROONREISJE. Naar wij vernemen heeft de Kroon kruidenier A. van der Sluijs evenals voorgaande jaren, ook dit jaar weer een reis aangeboden aan de cliënten en hun kinderen. Dit jaar was het doel Berg en Dal. Met 90 personen vertrokken 2 bussen 's morgens om 8 uur met prachtig mooi weer. Na eni ge tijd in Ede te zijn verbleven, ar riveerde het gezelschap om 12 uur in Berg en Dal waar de kinderen naar hartelust konden spelen. Om 2 uur ging het weer verder. Na een korte trip langs grens weer naar Ede in de hei en de bossen. Vandaar weer naar Austerlitz waar nog werd gepau zeerd. Om 8,15 uur arriveerde het gezel schap weer in Waddinxveen. De kinderen boden mevr. van der Sluijs een prachtig 'boeket bloemen aan, ZWEEFVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING. De landing van een vliegtuig is voor onze gemeente een niet-aïedaagse gebeurtenis. Vandaar dat er veel pu bhek was, toen zondagmiddag aan 't Noordeinde een zweefvliegtuig land de. Het toestel was opgestegen van 't vliegveld Valkenburg en behoorde tot de Kno. Ned. Zweefvliegclub. Het werd bestuurd door de 29-jarige A. Prins uit Den Haag. Na 'het maken van een vlucht boven de provincie ontbrak hem, de nodige termiek om de vereiste hoogte te houden, zodat de heer Prins genoodzaakt was een landing uit te voeren. Dit gebeurde op een weiland van de heer van der Maas aan het Noordeinde. De buik landing slaagde volkomen en het toe stel kwam vrijwel onbeschadigd aan de grond. Het toestel werd gede monteerd en ondergebracht in een schuur van de heer van der Maas. In de loop van maandag werd het naar zijn basis teruggebracht. AUTO SCHOOT IN DE BERM. Maandagavond reed een personen auto bestuurd door een Gouwenaar, op de rijksweg, komende uit de rich ting Utrecht. Toen de bestuurder een voor hem rijdende auto wilde inhalen, week deze auto zonder een teken te geven naar links uit. De Goudse au-

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1