Weekblad voor Waddlnxveen B DE SPIEGEL LIFTERS Naar de grote school ROUWER h.k.h. PRinses wiLheLminè, VHaicUc dt Mmmw No. 739 vrijdag 28 augustus 1959 1 5e jaargang Adres redakil* «n administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Het grote moment voor het d.s.s. „Rotterdam" is aangebroken, nl. het maken van zijn eerste proefvaart. Onder de 650 genodigden, die zich in Rotterdam inscheepten, bevonden zich Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het nieuwe vlaggeschip van de HAL,, werd door duizenden uitgeleide ge daan, terwijl langs de oevers van de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg massa's mensen stonden met verrekij kers om toch maar niets van dit in drukwekkende schouwspel te missen. Bij Hoek van Holland hadden vele badgasten zich opgesteld. Ongeveer anderhalf uur voor het vertrek kwam tot een ieders verassing het petekind van de Nederlandse koopvaardij, Prin_ ses Margriet, in gezelschap van een vriendinnetje aan boord om deze kor te zeereis mee te maken. Zij heeft niet aan het officiële diner deelgenomen, doch heeft in een der kleine vertrek ken de maaltijd! genuttigd. Het weer blijft maar mooi. Dit heeft voor de groentenoogst nadelige gevol gen gehad. De prijzen van de groen ten zijn nu tot een fabelachtige hoog te gestegen. Dit vindt zijn oorzaken in het mislukken van de bonenoogst. De bonen vormen in deze tijd van het jaar ongeveer een kwart van het to tale groentenverbruik. Hoewel de oogst van de andere groentes niet overdadig is, zou bij een normale bo nenoogst de prijzen vrij stabiel geble- van zijn. Nu is de vraag naar de an dere groentes groter, waardoor de prijzen schrikbarend gestegen zijn. De bonentelers dreigen in moeilijkheden te geraken met de fabrikanten van conserven, daar velen met deze fa brieken contracten hebben gesloten. Éjjf -j Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bij KRAIJ ESTEIJN De bonenoogst bedraagt niet de helft van de normale oogst, zodat velen him contract niet na kunnen komen, terwijl anderen voor de bonen, die nu op de markt f 1,tot f 1,50 opbren gen, door him contratcten niet meer dan 34 cent per kilo krijgen. Ook de fruitoogst heeft met moei lijkheden te kampen. Hagelstenen als duive-eieren zo groot hebben een enorme schade toegebracht aan de DE VOEDING TUSSEN HET le EN 6e LEVENSJAAR. In de loop van het eerste levensjaar is die voeding geleidelijk aangepast aan de maaltijden van het gezin. Toch moet op het gebruik van bepaalde voedingsmiddelen bijzonder gelet wor den. Voordat wij daarvoor praktische wenken geven, dienen wij echter eerst eens te zien, hoe de peuters en kleu ters zich gedragen tegenover het voed sel, dat hun wordt voorgezet. Het kind moet langzamerhand op genomen worden in het dagelijks le ven van het gezin; het heeft daar be hoefte aan. Daarbij dient men er ech ter wel op te letten, dat het geen uit zonderingspositie inneemt. Het kind mag niet het middelpunt van het ge zin zijn, maar moet opgevoed worden tot een onderdeel van het geheel. Op die manier kan men veel moeilijkhe den voorkomen, vooral ook bij het eten. Het is verstandig de jongste geen extra kostjes te geven, hem niet te verwennen met brood zonder korst. Laat hem bij alles zoveel mogelijk ge woon mee doen. In het tweede levensjaar groeit een kind niet meer zo snel als een zuige ling. Het heeft dus in verhouding min der behoefte aan eten. Dit betekent, dat men zich moet laten leiden door de behoeften van het kind. Dring het dus niet meer op dan het kan verwer ken. De normale duur van een maal tijd ia een half uur. Als het eten dan nog niet op is, neemt men het weg en het is zaak om dan geen bezorgdheid te tonen. Ook de andere gezinsleden moeten er zich niet mee bemoeien. Want. al is het kindje nog zo klein, het heeft al typisch menselijke eigen schappen! Het wil juist wel het middelpunt zijn en zal dus op allerlei manieren trachten de aandacht te trekken. En dat lukt maar al te vaak door het weigeren van eten. Overbezorgdheid, afleiden door spel letjes of omkopen met wat lekkers bevredigen juist de wens om aandacht te trekken, maar brengen het kind nooit tot goed en geregeld eten. fruitteelt, vooral in de provincies Zee land en Limburg. Naar schatting gin gen vierhonderdduizend kilo appelen en peren verloren. Tijdens deze zelf de bui is bij Giethoorn een grote feesttent uit elkaar gewaaid. In paniek vluchtten de mensen naar buiten, waardoor verschillende onder de voet gelopen werden. Gelukkig deden zich hierbij geen ernstige persoonlijke on gelukken voor, al was ook hier de materiële schade aanzienlijk. Goed nieuws is er voor de toekom stige militairen. Een commissie van onderzoek, die zich sinds mei 1958 heeft bezig gehouden met het onder zoeken van de mogelijkheid de dienst plicht te verlichten door des» tijd met enige maanden te verkorten en dan toch nog aan onze NATO-verplichtin gen te voldoen, is tot de conclusie ge komen, dat dit inderdaad kan. Maar dan zal ons leger meer beroepsmilitai ren moeten opnemen. Dit houdt in dat dezen een behoorlijk soldij zullen moeten ontvangen, daar er anders heel weinig animo voor zal bestaan om beroeps te worden. Door de ruime arbeidsmarkt is het voor de meeste mannen aantrekkelijker in het bur gerbestaan hun brood te verdienen dan in het leger. Het verkorten van de diensttijd zal het Rijk dan ook mil joenen kosten. Van het leger naar het kleine broer tje van het leger, de B.B. Ook de B.B. zal binnenkort de buitengewoon dienstplichtige kermen. Een dezer da gen zal dit bij Koninklijk Besluit wor den bekendgemaakt in het Staatsblad. Tot dusver waren het alleen dienst plichtigen zonder mobilisatiebestem ming, die opgeroepen konden worden, maar nu ook buitengewoon dienst plichtigen, die alleen als reserve mo gen gelden. Onder de buitengewoon dienstplichtigen verstaat men de men sen, die wel goedgekeurd zijn voor de militaire dienst, maar die om welke reden dan ook, nog niet voor de wer kelijke dienst zijn opgeroepen. Dit besluit is genomen omdat er voor de B.B. te weinig vrijwilligers waren en daardoor vooral in grote plaatsen niet de nodige posten bezet konden wor den. Op de Waterstaatsbegroting zijn drastische besnoeiingen ingevoerd, die tot gevolg hebben gehad, dat tal van belangrijke objecten die eerst wel op de lijst van urgente waterstaatwerken voorkwamen, afgevoerd zijn. Inpol dering van het IJsselmeer. Zuid-Fle voland zal nu voorrang krijgen. Voorts is men voornemens geen gel den uit te trekken voor de inpoldering van de Lauwerszee. Een andere menselijke eigenschap is, dat het kind de ene soort voedsel lekkerder vindt dan de andere. Als de groten him voorkeur of tegenzin niet demonstreren, zal die neiging bij het kind althans niet versterkt worden en bovendien kan men het helpen met de volgende praktische maatregelen: Zorg voor afwisseling. Geef kleine porties. Laat ook de maag tot rust komen door het kind tussen de maaltijden door niet steeds snoep te geven. Zorg, dat het eten niet te koud is, maar óók niet te heet. Overwin de tegenzin voor bepaalde spijzen door kleine veranderingen, b.v. yoghurt, karnemelk of chocolademelk in plaats van melk of door combina tie met een ander, wel gewaardeerd gerecht, of tenslotte door extra ver zorging van het uiterlijk, b.v. door tegenstelling van kleuren (worteltjes en doperwtjes) of een grappige ma nier van opdienen (lettervermicelli). Laat het liefst even tot rust komen voor het aan tafel gaat, maar laat het zelf eten. Een kind van li jaar kan zich al aardig redden, vooral met ei gen eetgerei, zoals lepeltje en schui- vertje. Het morst en knoeit natuurlijk maar een slab en een morszeil onder de stoel voorkomen, dat hierdoor dra ma's ontstaan. Al spoedig echter zal het kind zich genoeg geoefend hebben om netjes te eten en zich geleidelijk aan te passen- bij de tafelmanieren: eis echter voor al niet teveel in dit opzicht. En als nu ondanks al deze voor zorgsmaatregelen het kind - hoewel het volkomen gezond is - nog niet wil eten? Wel, laat het dan rustig vasten. Wordt niet boos en toon niet de min ste bezorgdheid waar het bij is. Boos heid en straf zullen de tegenzin in eten alleen maar vergroten. Een drankje voor het eten zal het meestal alleen zijn uitzonderingspositie maar duidelijk maken. Van de warme maaltijden kunnen de kleintjes gewoon mee eten - be halve dan van de sterk gekruide ge rechten, zoals b.v. bahmi of rijst met kerrie, en van zeer vette spijzen. Een belangrijk onderdeel van de maaltijd zijn de groente en vruchten, omdat zij vitamines en voedingszou- ten bevatten. Daarom krijgen zuige lingen reeds met hun derde maand wat vruchtensap en wanneer zij zes maanden oud zijn wat fijngemaakte groente bij him melkvoeding. In het begin moet men sterk smakende en wat moeilijk verteerbare groente, zo als kool nog vermijden, maar wan neer een kind twee jaar oud is, kan het alle groente wel eten. Ook kan men kinderen van twee jaar al dagelijks wat rauwe groente geven. Dit is vooral heel gewenst, wanneer het fruit te duur is voor da gelijks gebruik. Door het koken van groente gaan namelijk altijd vitames en voedingszouten verloren, die het kleintje juist zo nodig heeft. Men kan die rauwe groente toebereiden als een slaatje, niet te zuur, liefst met kar nemelk of yoghurt als sausje! Vooral aan jonge kinderen geve men geen opgewarmde groente, daar deze een groot deel van zijn voedingswaar de helft verloren. Vruchten zijn voor jonge kinderen een kostelijk voedings middel, mits ze goed rijp zijn, ge- 31 augustus a.s. zal het de dag zijn waarop H.K.H. prinses Wilhelmina 79 jaar hoopt te worden. 31 augustus, het is een datum die vooral voor vele ouderen onder ons een begrip is gé worden, vroeger betekende het „ko ninginnedag", de dag waarop de moe der des vaderlands in het centrum van de belangstelling van allen stond. Op wens van H.K.H. wordt deze dag tegenwoordig zeer bescheiden ge vierd, want de prinses geniet nu van £cmd- en JaiuiAmiw. KUNSTWEIDEN OP HET GEMENGDE BEDRIJF. De najaarsinzaai van kunstweiden is nu aan de orde. En daar voor het gemengde bedrijf op het zand de kla verrijke kunstweide steeds meer in de belangstelling komt, lijkt het goed dat ook onze lezers hierover iets meer Het is namelijk zo, dat op een nor male, redelijke voehthoudende zand grond uitstekende resultaten met klaverrijke kunstweiden worden be reikt: gezonder vee, gezondere grond en goede produktie, speciaal ook van de akkergewassen nadat de kunst- weide na 2 of 3 jaar weer in de vruchtwisseling wordt opgenomen. De nawerking van de klaverrijke zode op wassen of geschild en voor de klein sten van pitten en harde delen ont daan. Van groente en vruchten zijn schotels te maken, die er zeer aan trekkelijk uitzien: b.v. sla of witte bonen met tomaat, spinazie met hard gekookt ei en/of soldaatjes, wortel tjes met peultjes, doperwten of peter selie, rode kool met appelmoes enz. Verder behoort bij elke maaltijd een eiwitrijk gerecht in de vorm van vlees, vis, ei, erwten of bonen of een melkspijs b.v. pap, voor toe. Bij vis kan het bezwaar van de graten on dervangen worden door visfilets of moten te kopen of zelf de vis te file ren. Vlees moet fijn gesneden of ge malen worden. Het nagerecht is voor vele kinderen het hoogtepunt van de maaltijd. Bij nagerechten die de maaltijd in voe dingswaarde kunnen aanvullen - zijn er nog veel meer mogelijkheden om eentonigheid te vermijden. Daardoor, maar ook omdat kinderen een zekere voorliefde voor zoete en zachte spij zen hebben, zien zij naar het nage recht dikwijls met verlangen uit. (Voorlichtingsbureau voeding) een welverdiende rust op haar zo ge liefde „Het Loo", waar zij nu volop de gelegenheid heeft zich aan haar liefhebberijen te geven. In weerwil van de bescheiden her denking van haar geboortedatum is deze dag voor velen nog altijd een hoogtijdag. Wij wensen H.KH. nog vele jaren in rust en geluk temidden van haar volk, waarvoor zij zoveel deed. bieten of aardappelen is namelijk buitengewoon. Behalve dat men dus een betere weide heeft vooral als de zomer wat droog mocht zijn, heeft men dus ook een betere hakvrucht daarna. Maar de klaverrijke kunstweide vergt wel extra zorg. Een goede kalk toe stand en ook de fosfaat- en kalivoorziening moet in orde zijn. De inzaai moet zorgvuldig en niet te diep hoogstens 2 cm! plaats hebben, liefst onder een niet te zware dekvrucht van bijv. 40 kg winterrogge. De meng selkeuze is van groot belang. Laat u hierover goed voorlichten. Licht in- eggen en daarna rollen en een stik stofbemesting van 100 kg kalkammon om de eerste groei te bespoedigen. Klaverrijke kunstweiden zijn al op vele bedrijven beproefd en met gun stig resultaat. Zij zijn een grote steun gebleken vooral voor het kleinere ge mengde bedrijf. Klaverrijke kunstweiden verbeteren daar het rendement! lief en leed De politie in ons land, Vraagt thans om nieuwe wetten. Om 't leger lifters langs de kant, Het liften te beletten. Zo komt dan j>p de duur, Voor ons de dictatuur, En waar de vrijheid wordt verdreven, Kan ook geen naastenliefde leven. Dus leden van het kabinet, Houdt in de ijskast zulk een wet. Gunt lifter en chauffeur, 't genoegen en de fleur Wat in het liften is gelegen; Wij zijn er niet op tegen. Aan hen die er op tegen zijn: (en dat gedeelte is erg klein) Vindt U het liften een schandaal? Drukt dan maar op het gaspedaal. Rijdt door met een verstard gezicht, Een lift te geven is niet verplicht. Maar verbiedt U ook een ander niet Te doen, wat hij als menselijk ziet. Hij is de lifter goed gezind, Behandelt hem vaak als zijn vrind Omdat de lifter hem bevrijdt, Van een lange rit in de eenzaamheid. Er schuilt gevaar in, toegegeven Maar is dat niet in heel het leven? Hoe mooi de dingen vaak ook zijn, Er tussen in pit steeds venijn. Dus Waddinxveners weet het wel: Als gij eens mocht gaan reizen, U brengt ons heus niet in de knel Door met Uw duim omhoog te wijzen. Kriebel. Wanneer een kind naar school gaat kan het daar behalve lezen, schrijven en rekenen nog meer dingen aanle ren, waarvan het in zijn latere lever, plezier zal beleven. Wij noemen daarvan: zin voor or en regelmaat, omgaan met andere mensen, zich aanpassen aan aller! omstandigheden; door de omgang met andere mensen, zich aanpassen aan allerlei omstandigheden; door de om gang met kameraadjes leert het ook leiding geven en leiding aanvaardei Dat alleg is vermoeiender en in spannender dan het bij oppervlakkige beschouwing wel lijkt, vooral voor he' kind, dat op zijn zesde jaar de eerste kennismaking met het schoolleven ondergaat. Zo'n kind heeft heel wat te ver werken, ook al vormde de kleuter school reeds een overgangsperiode tussen de besloten huiselijkheid van het gezin van de allervroegste levens jaren en de nieuwe eisen die door de grote school worden gesteld. Inspannend en vermoeiend is bo venal het stilzitten in een bank, een heel onpleizierige gewoonte waaraan - ondanks de vele vernieuwingen bij het onderwijs - nog veelal streng de hand wordt gehouden. Niet alleen de zesjarigen, maar evengoed de oudere schooljongens en -meisjes, hebben nog biezonder veel behoefte aan beweging. De karig toe gemeten gymnastieklessen kunnen in die grote behoefte aan beweging niet voorzien. Wanneer het starre onderwijs systeem - en de akelige overvulling van de klassen zo'n stroeve licha melijke discipline vergen, laten de ouders er dan tenminste voor zorgen, dat in de vrije tijd van de kinderen het noodzakelijke tegenwicht wordt geschapen. De schoolgaande jeugd moet gele genheid krijgen om na vier uur en op woensdag- en zaterdagmiddag te draven, te klimmen, te schommelen en te ballen, liefst op een daarvoor bestemd speelveld. Dat moet dan bij voorkeur een ter rein zijn met veel licht en stofvrije lucht, een plek waar de 'kinderen niet in botsing komen met geërgerde vol wassenen, die er begrijpelijkerwijs 't land aan hebben in een voetbalwed strijd verwikkeld te raken, wanneer ze op straat wandelen of fietsen. Dit betekent dus, dat er in de vrije uren van jonge schoolkinderen maar geen beslag op hen moet worden ge legd met boodschappen doen of met extra-lessen. Van het eerste tot het zesde schooljaar worden ze trouwens Sn alle. tjo&de. üeAenflexünqxxiken in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons IS 31 Augustus A.S. JARIQ Gemeentebedrijven Waddinxveen Storingsdienst afdeling Gas en Waterleiding is buiten de kantooruren thans tereikbaar onder nr. 945

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1