Weekblad voor Waddinxveen 10 t/in 16 september SPELDJESDAG »Herwonnen Levenskracht en »S.A 1T.0.S.« Verliuurkieding B" Y/loedtc de> 1 DE SPIEGEL Nieuwe Chr. Ulo-school geopend NIEUWS ROUWER No. 740 vrijdag 4 september 1959 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK De Dam tot Dam-race is weer ten einde. Spannend was het zeker. Win naar werd de radio-verslaggever Kees Buurman. Zijn middelen van vervoer waren: motoren, speedboot en een helikopter. Als stuntman in Holly wood zou Brugman het zeker met slecht doen. Bij de duikvlucht die de helikopter boven het IJ maakte, re kende de püoot er op dat zijn passa gier er uit zou springen. Door het gewichtsverlies zou de helikopter weer kunnen stijgen. Sprong de man niet, dan zou de machine in het IJ terecht zijn gekomen. De tijd van de heer Buurman was 6 minuten 34 se conden. De prijs voor de origmah- teitsklasse werd gewonnen door üe fabrikant De Groot die 50 kanos met levensechte Batavieren in de strijd bracht. Zijn doel was propaganda te makon voor de langverwachte tuimel. die de verbinding tussen Amsterdam en de Zaanstreek zal verbeteren. Hij kreeg voor zijn origineel idee een prijs van 500,— Via de snelheid- races naar het langzamer verkeer. In ons land rijden auto's die geen hoge re snelheid dan 20 km per uur kun nen bereiken. Voor deze wagens was geen rijbewijs nodig. Zij rijden ech ter wel op de snelwegen, waar zij door hun geringe snelheid het ande re verkeer hinderen. Om een beslis sing uit te lokken of voor deze autos wel of geen rijbewijs nodig is, is de importeur van deze kleine autot]es een proefproces begonnen. De vraag is nl. of deze vervoermildelen wel tot de auto's gerekend mogen worden. Volgens de minister van verkeer ad interim Van Aartsen wel, hetgeen wil zeggen dat een ieder die in zon au- totje rijdt zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn, kans op een bekeu ring heeft. Gelegenheidskleding ook in grijs moderne coupe en prima afwerking - Alles nieuw KLEDINGBEDRIJF CHR. V. d. VALK St. Josephstraat 100 - Gouda Tel. 01820-6024 Zo erg is het in Nederland nog niet. Maar wat niet is kan komen en daar om heeft de Amsterdamse politie met harde hand ingegrepen om de nozem- terreur te bestrijden. Dit gedegene reerde straatvolk belemmert het ver keer, molesteert voorbijgangers en vooral elkaar en is al met al een vol komen nutteloos, ja zelfs schadelijk verschijnsel in de hedendaagse maat schappij. Nadat nu de Amsterdamse politie reeds een paar avonden achter elkaar had ingegrepen, is zaterdag de zg. karabijn-brigade uitgerukt, weliswaar zonder karabijnen maar toch wel met gummistok en blanke sabel. De op de Dam en rondom het nationaal monu ment verzamelde menigte werd krach tig onder de „stok" genomen. De vluch telingen zochten een veilig heenko men op de terrasjes en hl de café's, voorzover ze zich al niet moesten la ten verbinden in het dichtst bijzijnde ziekenhuis. Jammer, heel jammer, dat bij zulke charges ook altijd heel wat neutralen klappen oplopen. De verontwaardi ging daar over bij het publiek is te recht groot. Uit de buurt blijven is het beste dat men kan doen. Maar ook dit is niet altijd mogelijk. Om verwarring en misbruik uit te sluiten, heeft de Staatssecretaris van Defensie de Land en Luchtmacht ter gebracht, dat het voor een meerdere in burger die het militaire gezag tot gelding wil brengen dat zich kort geleden voordeed, waarbij een soldaat die afzwaaide en geen baret op had, het verzoek van een burger kreeg deze op te zetten. De soldaat weigerde. De burger een luitenant - maakte rapport op met het gevolg, dat de soldaat naar zijn onderdeel werd teruggeroepen om 14 dagen streng uit te zitten. De luitenant han delde geheel volgens de militaire wet ten. Hij was toen nog niet verplicht zich te legimiteren. Nederland zal naar alle waarschijn lijkheid weer een stukje kleiner wor den. Het einde van de langdurige on derhandelingen tussen Nederland en Duitsland zijn in zicht. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe Staatssecre taris van buitenlandse zaken Dr. Lahr elkaar in het begin van de volgende maand zullen ontmoeten. Men is thans zo ver gevorderd dat een verdrag op gesteld kon worden. Elten en Tudde- ren zullen worden teruggegeven, maar een deel van de onbewoonde gebieden die aan ons alnd door de grenscorrecties kwamen, zullen bij Nederland blijven. Een wijziging zal er ook komen in de Radio-nieuwsdienst. Met ing van 27 september zal het bulletin van 's avonds elf uur, dat ongeveer een kwartier duurde, komen te vervallen In de plaats daarvan zullen de nieuws berichten om 10.30 uur uitgezonden worden. Tegen middernacht zal dan nog een korte samenvatting van het nieuws volgen. Nieuws is ook, dat de aardappelen ondanks de grote droogte, binnen kort in prijs zullen dalen. Het tegen overgestelde is met de brandstoffen het geval. De kolen zullen duurder worden. Het afgelopen week-end zijn bij een gevecht tussen twee Newyorkse jeugdbenden twee jongelui gedood en één levensgevaarlijk gewond. Een week eerder werd een 15-jarig neger, meisje doodgeschoten en een 14-jarige jongen zodanig mishandeld, dat hij aan zijn verwondingen bezweek. GEZELLIGE GROOTOUDERS Als wimpie maar één dag bij oma is geweest, heeft ie een hele week nodig om weer een gewoon kind te worden. Zulke praatjes heeft u ook wel gehoord en u heeft zich natuur lijk ook afgevraagd, waarom Wimpie dan telkens zo'n hele dag bij oma moet doorbrengen. Het antwoord is niet zo moeilijk te geven: oma wil het zo graag. En wat nog belangrijker is: de ouders van Wimpie willen het ventje af en toe kwijt om uit te kun nen gaan. In het gezin met kinderen is de oma een zeer bijzonder iemand. De grootmoeder kan in zulk een gezin een bron van warmte en wijsheid zgn. Voor het opgroeiende kind is het een groot voorrecht een oma te heb ben, die als lieve en verstandige vrouw de juiste plaats in de familie kring weet te vinden. Helaas, de aanwezigheid van een grootmoeder kan ook heel andere uit werking hebben. Door haar optreden kan de sfeer in een gezin lelijk wor den bedorven. De geestelijke ontwikkeling van éen of meer kinderen kan door de be moeiingen van oma werkelijk ernstig worden geschaad. Natuurlijk is zulks vroeger ook al lemaal het geval geweest, maar er zijn vandaag de dag toch wel enige bijzondere aspecten aan deze kwestie. Door het tegenwoordige gebrek aai hulp en door de vele behoeften van het jonge echtpaar wordt er veel va ker een beroep op oma gedaan. Bovendien woont het jonge gezin door het tegenwoordige huizentekort nogal eens bij oma in of omgekeerd en dan is het kontakt zeer intensief. Door deze omstandigheden is de rol die de grootmoeder in het huidige gezinsleven speelt een veel grotere dan eertijds. Soms komt dat aan het familieleven ten goede, doch maar al te vaak is zulks beslist niet het geval, tot ver driet van alle partijen. Op de kleuterconsultatiebureaus kan men de droeve resultaten zien van hetgeen er wordt van een kind, dat niet meer weet. waar het zich nu ei genlijk aan te houden heeft. Men kan daar ook de treurige ge volgen zien wanneer de kinderen, zo klein als ze zijn, hun kansen aangrij pen om de volwassenen tegen elkan der uit te spelen en het gehele gezin te tyranniseren. Vrijwel iedereen, die beroepshalve met al deze misstanden te maken heeft is het er over eens, dat er in deze doolhof van onverkwikkelijkhe den nodig eens orde moet worden gescapen. En wie kent ze eigenlijk met, de huishoudens waar oma's rondlopen met gezichten van „als-ik-er-eens niet-was". Waar de jonge moedertjes gebukt gaan onder oma's „in-mijn- tijd". Het is heel moeilijk een werkelijk goede oma te zijn. Het is nu eenmaal niet iedereen gegeven steeds te kun nen inspringen als het nodig is, om zich direkt daarna weer geheel terug te kunnen trekken. Het is trouwens de vraag of zoveel opofferingsgezindheid wel van een ge woon mens kan worden gevraagd.. Maar het jonge echtpaar verlangt zulks! Hoe dit zij, de cursussen, speciaal voor grootouders, die enige jaren ge leden in verschillende plaatsen van ons land werden georganiseerd, kun nen zegenrijke resultaten afwerpen. Daar kregen de oma's les in mo derne zuigelingen-verzorging en in kinderpsychologie. De leerkrachten van zulk een cursus dienen behalve kennis, ook veel takt te bezitten; de grootouders moeten voldoende begrip en goede wil kunnen opbrengen, wil de cursus werkelijk slagen. dr. H. W. S. hoewel de bestedingsbeperking ver sobering gebood, kon een plan ge maakt worden. In januari 1958 werd de school aanbesteed en de fa Rehorst kon op 8 september d.a.v. met de bouw aanvangen. Architect Treffers doet hierna enkele mededeling om trent het gebouw. Als oud-leerling der mulo-school kende hij de behoef ten van een school en dankte allen die aan de bouw hebben medege werkt, in het bijzonder inspecteur Schipper en de fa Rehorst en onder aannemers. Aan burgemeester van der Hooft werd verzocht de nieuwe school te openen, waaraan deze voldeed, dank zeggend voor deze uitnodiging. Hij wees op de belangrijke plaats, welke het onderwijs in onze gemeen te inneemt, en ,op de goede samen werking welke bestond tussen school en gemeentebestuur. Gelukkig dat er samenwerking plaats gehad heeft in het belang van ouders en kinderen. Dat God de harten bewerkt heeft om .elkander te kunnen vinden, 't Is al dus spr., vandaag een feestdag, ter ere van Prinses Wilhelmina, maar ook een feestdag voor 't Chr. Mulo onder wijs. Spr. brengt in herinnering de schoolstrijd tijdens de Duitse bezet ting en de terugkeer van Koningin Wilhelmina. Hij brengt de gelukwensen van het gemeentebestuur aan het schoolbe stuur over en verklaart de school voor geopend. dere muloschool in 1913 een school fonds bestaan heeft, beheerd door een drietal personen. Uit dit fonds meen de dit bestuur een fraaie muurscnil- dering en een aandeel in de kosten voor 6 giaspaneien te mogen aanbie den in de hal der nieuwe school, als symbool van blijdschap voor de sa menwerking. By de opening van het gebouw zal spr. het geschenk over- Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bij KRAIJ ESTSIJN Een groot aantal autoriteiten, geno digden en belangstellenden had zich maandag 31 augustus in het vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat verzameld, teneinde getuige te zijn van de opening van de nieuw ge bouwde Muloschool aan de Prinses Beatrixlaan. Ds. J. R. Cuperus opende de samen komst met het lezen van Psalm 72 en het uitspreken van een kort openings woord, God dankend voor de tot standkoming van dit gebouw, na veel moeite en inspanning met de bede dat Gods naam in d£ze school zal mogen geplant worden. De voorzitter van de Vereniging voor Chr. Mulo-onderwijs, de heer G. van Tilburg, verwelkomt alle aanwe zigen, w.o. het gemeentebestuur, de gemeente-secretaris, gemeente-archi tect, hoofden van scholen, de heer Schipper, als rijksinspecteur l.o., de heer A. Warnaar Jz. en verschillende predikanten. In enkele woorden memoreert spr. de voorgeschiedenis van deze school. De bestaande muloschool, uitgaande van de Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs kreeg ruimtegebrek, was nog steeds een drie-jarige cursus, met gevolg dat het bestuur bij het ge meentebestuur een nieuwe school aanvroeg. Bij de Herv. scholen be stond de wens te komen tot stichting van 'n mulo-school. Er kwam van de zijde der elden aandrang om de mo gelijkheid hiervan te onderzoeken. Dus twee aanvragen voor het stichten van een Chr. Mulo-school, wat kleine scholen tot gevolg zou hebben, en niet bevorderlijk voor goed onderwijs. Burgemeester Warnaar heeft toen voorgesteld te komen tot samenwer king, dus één school, welk plan slaag de. Een stichting werd opgericht en een bestuur werd gekozen, verdeeld over enkele kerkelijke richtingen. De beide aanvragen werden ingetrokken en één nieuwe ingediend. Het gemeen tebestuur gaf hieraan zijn volle me dewerking en aan architect Treffers kon opdracht gegeven worden tot het ontwerpen van een schoolgebouw. Al- Inspecteur Schipper acht het uitge breid lager onderwijs van grote bete kenis. Dit onderwijs heeft in het ver leden rijke vruchten gedragen, ook voor een industrie-gemeente als Wad dinxveen. Belangrijk was de vergadering met B. en W. onder leiding van burge meester Warnaar om te komen tot samenwerking, waardoor het stichten van twee scholen kon voorkomen worden. Alhoewel hij ambtshalve neu traal is, draagt hij het Chr. onderwijs een warm hart toe. Hij heeft vertrou wen in het hoofd der school, de heer R. J. Zuidema en zijn personeel en feliciteert ouders en kinderen met deze nieuwe school. Dat Gods zegen er op mag rusten. De voorzitter aanvaardde hierna de nieuwe school. Gode alleen de eer. Hij verzocht aan burgemeester van der Hooft toestemming te vragen de school de naam te mogen geven van „Prinses Wilhelminaschool". Hij dankt gemeentebestuur, gemeente-architect Kraneveld, architect Treffers, de fir ma's Rehorst, de Wilde, Buitelaar, Neleman en Roskam voor hun werk zaam aandeel. De heer A. Warnaar spreekt hierna enkele woorden. Hij releveert wat gebeurt is om tot samenwerking komen. Er dreigde strijd, maar geluk kig kon deze afgewend, met dit mooie resultaat. Hij heeft hiervoor gebeden en gedankt. Alhoewel de regering tot soberheid verplichtte is het een mooie school geworden en hij feliciteert hiermede bestuur en onderwijzers. De heer F. M. van Tol spreekt woorden van gelukwensen namens het bestuur van Chr. Nat. Schoolonder wijs. Hij is dankbaar voor de samen werking en de stichting van deze prachtige school. Hij doet mededeling dat sinds de oprichting van de an- DE EERSTE REIS VAN DE BEJAARDENCLUB. De bejaardenclub van Waddinxveen heeft haar eerste trip achter de rug. Donderdagmiddag startten twee bus sen met clubleden en het damescomi té der V.V.H. om eindelijk hun lang gekoesterde wens in vervulling te zien gaan. De stemming was prima en allen genoten van de prachtige rit, die via Boskoop en Woerden naar Bunnik ging, waar de eerste pleisterplaats was in het mooie nieuwe motel Moto- Resto. Na een heerlijk kopje thee ging de reis naar de pyramide van Austerlitz, waar de groep werd verwelkomd door de presidente van het damesco mité der V.V.H. Daar werd een kopje koffie gepre senteerd met eigen gebakken koeken van de familie Klein.^Hulde daarvoor! Ze smaakten best! Toen., op naar de speeltuin, waar menigmaal hartelijk gelachen werd. De heer van den Dool, hoofd der RJ£. school spreekt namens de overi ge schooinooiaen. Hij ontieenae als uit gang een spreuk aan cle Afsluitdijk „n,en volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst Deze spreuk is ook toe passelijk op het onderwijs. Hij felici teert het hoofd en personeel met deze aanwinst en wenst het bestuur Gods zegen toe. lie fa Rehorst brengt zijn dank over aan bestuur en architect voor pretti ge samenwerking. Hij biedt de school een elektrische klok aan. Tot slot spreekt de heer Zuidema woorden van voldoenong over het tot standkomen van dit nieuwe gebouw. Het personeel verlangt er naar om aan het werk te gaan. Hij wijst op de vele strubbelingen welke geweest zijn, maar Waddinxveen heeft iets moois tot stand gebracht. Hij staat even stil bij de strijd onze voorvaderen voor een vrije school en is dankbaar dat de gebeden verhoord zijn. Hij prijst het grote resultaat, als symbool van samenwerking. Spr. complimenteert architect Treffers voor zijn practische bouw. Aan alle kanten zon en licht, in tegenstelling met de oude school, 't Is een huis van vreugde en hij hoopt dat er vaak blijdschap in de hemel zal zijn als een leerling dezer school tot God mag komen. Hij dankt het bestuur voor de ontvangen aan stelling. De heer van Tilburg doet medede ling van enkele schriftelijk binnenge komen gelukwensen van diverse schoolorganisaties en van de school arts. Hij dankt alle sprekers en ook het schoolfonds voor het prachtige ge schenk, en verzocht de aanwezigen zich naar het nieuwe schoolgebouw te begeven om dit te bezichtigen. Ds. J. Snoey sloot de samenkomst met dankgebed. Bijeengekomen bij de nieuwe school opent de heer Warnaar met een aan geboden sleutel het gebouw, waar al lereerst de muurschildering werd overgedragen. Ontwerp en uitvoering van de fa Hogervorst te Gouda. De ontwerper zette de betekenis van de ze symbolische beelden voor de aan wezigen uiteen. In groepen namen de aanwezigen het interieur van de school in ogenschouw. Er was maar één roep van alle aanwezigen: „een pracht school." Het geheel bestond uit 2 lokalen beneden, twee boven en een werklokaal voor natuurkundelessen en handwerkon_ derwijs, benevens een fraaie hal, al les geschilderd in moderne tinten. 9n alle. qoede. üeAenfdLeditiqxxxIcui in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons 1 UIT ONZE WOONPLAATS Ook konden er wandelingen in de om geving worden gemaakt, waar de na tuur prachtig is. De broodjes met een kop krachtige soep hadden een gretige aftrek even als de bananen. Bij het vertrek werd nog even ken nis gemaakt met de kippenfamilie. Nadat de ene kip leg-af was en de andere met moeite en luid gekakel nog een ei tevoorschijn kon toveren, werd de thuisreis aanvaard. Luidkeels werden liedjes van vroe ger en nu gezongen. Om de droge en schorre kelen nog een beetje te sme ren, werd halverwege op een ijsje getracteerd. Het oudste clublid Oma Verhoef, die 92 jaar is, ontbrak zelfs niet op de reis en met haar hebben allen heer lijk genoten. Om half negen werd afscheid van elkaar genomen. Lang is gespaard en veel werd ge daan om deze reis mogelijk te maken. Daarom heel, heel hartelijk dank na mens de leden van de bejaardenclub,

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1