7 LUL-CVKIC WLOVIBU Jac. Saton Zouder bladeren zou op aarde geen leven bestaan. atte, q&ede. UeAeriMedin^ut^en Heren costuums 129,00 135,00 149,00 155,00 A. BROUWER j KEfl - CONSERVI ET A. van der Heijden het allernieuwste in waddinxveen &fip,eAiein HET ELE€TRI§€HE HORLOGE GEEN VEER MEER GEEN OPWINDEN Aandrijving met ELECTROCEL (miniatuur-batterij). 12 maanden garantie. Altjjd de juiste tjjd. Een wonder der techniek. In waterdichte doublé uitvoering f 270.— HORLOGERIE 'VERMEY' Kerkweg 207 Telef. 695 mnsHOUD-sHOW. De heer Nic. Vis, alhier houdt op 22 september a.s. een tomado-huis- houd-show in het verenigingsgebouw in de Stationsstraat. Er zijn uitgebreide demonstraties o.a. met snelkookpannen, mixers en huisthoudmachines. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. LEDENVERGADERING. De 'handeldrijvende- en industriële middenstand houdt op woensdag 23 september as. een algemene leden vergadering, aanvangende 8 uur in hotel „de Unie". Er zullen mededelingen worden ge daan over een koopavond, de sint nicolaasactie komt in bespreking, tar_ wijl ook een winkelweek-comité zal worden benoemd. De leden worden opgewekt deze belangrijke vergadering bij te wonen. O Bekende merken O Ruime sortering Diverse modellen De vanouds bekende zaak met de buitenklok. LEDENVERGADERING N.C.V.B. De afd. Ned. Chr. Vrouwenbond hield woensdagavond 16 september haar 1ste ledenvergadering in het nieuwe seizoen. Deze avond stond onder leiding Van mevr. Klunder. Spreker voor deze avond was de Heer Wijnia, arts te Scheveningen. Zijn onderwerp was: De waarheid by het ziekbed. Spr. be handelde dit moeilijke onderwerp aan de hand van 4 punten: 1. De strijd aan het ziekbed. 2. De zorg voor de zieke. 3. Het pastoraat bij het ziekbed. 4. Hoe verschijnt Jezus op onze weg. Als Christus in ons werkt dan komt er ook een stukje waarheid in ons, en zo alleen kan er ook waar heid bij het ziekbed zijn. Uit deze ge steldheid des harten bezag spr. dit onderwerp. Het komt vooral aan op de werking van de Heilige Geest, zo wel bij hen, die ziek zijn, als bij hen, die verplegen. Alleen in zijn kracht kan een mens de moeite en het leed van een lang ziekbed dragen en toch een blij voor uitzicht hebben. Wij mogen dan ook Jezus ver wachten aan het ziekbed. Onder gro te belangstelling werd spr. gevolgd. Nadat spr. zijn bijzonder fijne rede beëindigd had, het hij zingen Ps. 130, vers 3. Een interessant debat volgde. Daar. na sloot spr. de avond met dankge bed. Op 13 oktober hoopt de Chr. Vrou wenbond een excursie te maken naar het Haastrechtse museum, waarna in Schoonhoven iets -gebruikt zal wor den. TAPTOE OP SCHOOLPLEIN WERD GROOT SUCCES. Die taptoe» die zaterdagavond in onze gemeente gegeven werd, is een groot succes geworden. De belang stelling voor dit gebeuren, dat voor onze gemeente een experiment was, was zeer groot. Wel een bewijs, dat het publiek deze taptoe zeer op prijs stelde. De beide muziekkorpsen Concordia en Voorwaarts hebben de laatste ja ren vrijwel geen gelegenheid tot con certeren, nu de twee muziektenten, die we rijk waren, verdwenen zijn. De nieuwe muziekkiosk, die in het Warnaarplantsoen geprojecteerd is, laat nog op zich wachten. Het optre den door de muziekverenigingen be perkte zich in de zomermaanden tot het luister bijzetten aan bepaalde ge beurtenissen, maar aan een zelfstan dig optreden kwamen ze niet toe. Verheugend is het daarom, dat men het initiatief genomen heeft een tap toe te organiseren, waardoor men tooh in de gelegenheid is het pubhek van de prestaties te laten genieten. Voor deze taptoe was samenwerking ge zocht met het Goudse korps Per As- pera ad Astra. De taptoe werd gegeven op het plein voor die Chr. school aan de Oranjelaan. De vele belangstellenden schaarden zich rijen dik achter het hek van deze school. Dank zij de me dewerking van het gemeentebestuur en de rijkspolitie was een deel van de Oranjelaan voor het verkeer ge sloten, hetgeen het luisteren naar de muziek ten goede kwam. Nadat de drie muziekkorpsen na elkaar vanuit de gang van de school het hel verlichte plein waren opge marcheerd nam de taptoe een aan vang. Daarin wisselden marsen, rof fels, koralen en trompetsoli elkaar in een vlot temoo af. Het geheel stond op een hoog peil en de dirigent van Concordia, de heer P. van Uffelen uit Den Haag, had al le eer van zijn werk. Vooral het slot van de taptoe, bestaande uit koraal ,31ijf met mij Heer", de trompetsolo „The last post" en het eerste couplet van het volkslied, dat spontaan werd meegezongen, was indrukwekkend. Aan het slot van- de taptoe dankte de heer G. L. de Rnegt, voorzitter van Concordia, voor de medewerking dia o.a. ondervonden werd van het gemeentebestuur en het schoolbe stuur. Burgemeester van der Hooft, die met de raadsleden en gemeente secretaris de taptoe bijwoonde, maak te zich daarna tot tolk van het pu bliek, om de verenigingen te danken voor dit lofwaardige initiatief. VLIEGERWEDSTRIJD 1959. Dat tiet uwscnryven van een vlie gerwedstrijd -geen tcteinigneid. is, heD- Den wij verieaen week zaterdag weer kunnen merken. De nete wees was er een pracncig winuje om te vnegeren, maar uiugerekena zaterdag was liet biaostii. net comité non oan ook niet anders doen om zo snel mogelijk te laten benend matten dat de wesirijo was uitgesteld tot a.s. zaterdag 19 september op dezelfde plaats en tijd stip, dus inscnryven tussen 2 en 3 uur n.m. aan de jurytent. Het was een goede gedachte van het comité om oe weustrijd zo vroeg mogenjx uit te stenen, immers de waas van geheimzinnigheid welke om deze wedstrijd bestaat is gespaard geble ven, nu er geen deelnemers met hun vliegermateriaai op het veld zijn ver schenen. Wij verwachten a.s. zatrdag een gezellige druKte in de Puttepoi- der. Van de zijde van het comité wordt er op gewezen dat het deelne men aan de vliegerwedstrijd geheel voor eigen risico gebeurd. Neem daarom voldoende ruimte om de vlie gers op ta laten. Neem de deelname aan de wedstrijd zeer sportiet op, maar maak er geen probleem van, ais wegens windstilte de wedstrijd met door kan gaan. Tot zateroag in de Puttepoider. GOUWE RIJDERS REDEN WEER. Dinsdagavond hield de auto-, mo tor- en bromiietsciub de Gouwe Rij ders weer een puzzeirit. Voor deze rit bestond ook ditmaal weer goede belangstelling. Aan de start verschenen. De uitstag voor deze zeer geani meerde rit is als volgt: Afd. Autos: 1 C. van Kooten, 5 pt; 2 W. Gorissen, Zoet-rmeer 8 pt; 3 J. liogendoorn 10 pt; 4 J. van Kooten 55 pt. Afd. motoren: 1 J. Versluis, Bode graven 4 pt; 2 W. v. d. Broek, Bos- hoop 9 pt; 3 Heemskerk, Bodegraven 11 pt. Afd. bromfietsen. 1 A. v. d. Starre, Boskoop 2 pt; 2 G. Oskam 3 pt; 3 W. Stolwijk, Reeuwijk 5 pt; 4 H. van Veen, Reeuwijk 6' pt. Bij het sluiten van deze rit zijn te vens de kampioensprijzen bekend ge maakt die de Gouwe Rijders voor het seizoen 1959 had beschikbaar gesteld. Bij de auto's ging het kampioen schap naar C. Hoogendoorn, Bode graven, bij de motoren naar C. van Os, Bodegraven en bij de bromfietsen naar J. Verschoot, Moerkapelle. De ereprijzen werden behaald door J. van Rijswijk, Boskoop bij de auto's, door J. Heemskerk, Bodegraven bij motoren en door G. Oskam bij de bromfietsen. GEMEENTE AVOND HERV. KRING WET EN EVANGELIE Donderdag 24 september, 's avonds 8 uur zal in het verenigingsgebouw, Stationsstraat een gemeente-avond worden gehouden, waar ook belang stellenden hartelijk welkom zijn. Raadsvoorstellen Voorstel tot benoeming van leden van de advies-commissie woonruimtewet. Op 1 oktober a.s. treden de leden van de advies-commissie krachtens de woonruimtewet 1947 periodiek af, zodat opnieuw 5 leden moeten wor den benoemd. Voor het werk van deze commissie hebben B. en W. grote waardering en zfj hebben dan ook geen aanleiding voorstellen te doen, tot wijziging van de commissie. De adviescommissie bestaat thans uit de volgende leden: mevr. C. E. Schutte-van Kersen en de heren F. Alblas, W. J. Moons, J. van Nie- len en M. Schouten. B. en W. stellen voor deze leden opnieuw te benoemen. Voorstel tot het verlenen van een krediet ten behoeve van het ontwer pen van een plan voor de bouw van een nieuw raadhuis. Het tegenwoordige raadhuis werd 48 jaren geleden in gebruik genomen als een verbouwd herenhuis. Hoewel in de loop der jaren reeds verschillende verbouwingen werden uitgevoerd blijkt steeds weer opnieuw dat dit raadhuis niet meer voldoet aan de eisen, die daaraan gesteld is gereed gekomen, brengt slechts een tijdelijke oplossing en dan alleen nog voor de onderbrenging van secretarie-afdelingen. Verder gaat het gebouw als zodanig staeds meer gebreken vertonen. De snelle uitbreiding van de ge meente maakt ook de bouw van een nieuw raadhuis noodzakelijk, waarin dan alle administratieve diensten ge concentreerd kunnen worden. B. en W. stellen dan ook voor een krediet te verlenen van f 10.000,- teneinda de bouw van een nieuw raadhuis te kunnen voorbereiden. B. en W. achten dit krediet maxi maal noodzakelijk voor het laten ver richten van opmetingen, grondborin gen en het maken van schetsplannen. Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de heer P. D. Stuurman. Door de heer P. D. Stuurman zijn plannen ingeaiend voor de verdere bouw van „premie-woningen" in de Puttepoider. De heer Stuurman wil thans gaan bebouwen de grond, gelegen ten wes ten van de Koningin Wilhelminaweg en ten noorden van het Koningin Wilhelminapiein. Met uitzondering van de onmiddellijk aan de noordzij de van dit plein geprojecteerde wo ningen in 3-hoogbouw, van de win kelgalerij en van het autoboxen c.q. garagecomplex. Volgens de kostprijscalculatie van de bouwgrond in de Puttepoider be draagt ae prijs van de be treilende bouwgrond 91) x f 2.400,+,21 x f 2.9U0,3x6en3x7xf 4000,- lOx f 450,— is in totaal f 437.400,—. De totale opperviaKte bedraagt 19.575 m2. Met een gedeelte van deze grond- opbrengst dient de aanleg van de be nodigde straten gelinancierd te wor den tzie punt 16 der agenda). B. en W. stellen voor tot verkoop van deze bouwgrond aan de heer Stuurman te besluiten. Diepriool. Door de architect L. Roggeveen is namens de Kerkeraad der Gerefor meerde kerk alhier een bouw-aan vrage ingediend voor het uitbreiden van het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Na de uitbreiding van het vereni gingsgebouw blijlt tussen dit gebouw en de achtergevels van de kerk te weinig -ruimte over om het daar ge projecteerde diepriool aan te bren gen. De daarvoor beschikbare ruim te bedraagt dan nog slechts 1,90 m. Het ontmoet daarom bezwaar om, zolang het diep-riool nog niet is aan gelegd, een bouwvergunning te ver lenen voor de uitbreiding van het verenigingsgebouw. Deze omstandigheden zijn voor B. en W. aanleiding voor te stellen het lot achter de fabriek van de fa C. P. Broer aangelegde diep-riool door ta trekken tot voorbij het Geref. ver enigingsgebouw en het daarvoor be nodigde krediet, dat door de gemeem- te-architect wordt geraamd op f 29.500,beschikbaar te stellen. Een gespecificeerde begroting en te keningen liggen ter gemeente-secre tarie ter inzage. In de begroting is rekening gehou den met het feit, dat de riolerings sleuf moet worden afgedamd met houten damwand. Het ligt in de be doeling dit damwand achter het kerk_ gebouw in de grond te laten staan, opdat het riool bij eventuele repa ratie gemakkelijker bereikbaar zal zijn. AGENDA RAADSVERGADERING OP VRIJDAG 18 SEPTEMBER. 1. Verslag van de vergadering van 23 juli 1959; 2. Mededelingen, ingekomen stuk ken enz. om daarop zonodig te besluiten; 3. Voorstel inzake garantie van een geldlening; 4. Voorstel tot wijziging van het algemeen Ambtenarenreglement; 5. Voorstel tot tijdelijke beperking van het pensioen van weduwen en wezen van gewezen wethou ders; 6. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan het Nederlands Emi gratiefonds; 7. Voorstel inzake waterlevering aan de gemeente Reeuwijk; 8. Voorstel inzake waterlevering door de gemeente Moordrecht; 9. Voorstel tot het aangaan van een geldlening; 10. Voorstel tot het verlenen van behoeve van de chr. uloschool aan de Prinses Beatrixlaan; 11. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening 12. Voorstel tot het verlenen van 'n krediet ten behoeve van het ont werpen van een plan voor de bouw van een nieuw raadhuis; 13. Voorstel tot gedeeltelijke ver lenging van de Stationsstraat; 14. Voorstel tot verkoop van bouw grond aan de heer H. Janzen te Arnhem; 15. Voorstel tot verkoop van bouw grond aan de heer P. D. Stuur man; 16. Voorstel tot uitvoering van het stratenplan Puttepoider VII; 17. Benoeming leden advies-com missie woonruimtewet 1947; 18. Benoeming van een onderwijze res aan de o.L school B; 19. Rondvraag. NOG MEER BOUWPLANNEN VOOR DE ORANJEWIJK. In de Oranjewijk, waar sedert vo rig jaar, toen daar met de bouw van woningen een aanvang werd gemaakt, heerst nog steens een grote Bouwac tiviteit. Naar het zich iaat aanzien, zal deze bouwactiviteit ook in de naaste toekomst blyven voortduren. In de raadsvergadering zullen ni. twee voorsteilen tot verkoop van bouw grond in deze wijk aan de orde wor den geste|d. Het grootste project is wel dat van de firma Stuurman. De ze heeft plannen voor het bouwper ceel, gelegen ten westen van de Ko ningin Wilhelminaweg en ten noor den van het Koningin Wilhelmina piein. Blijkens het vigerende uitbrei dingsplan kunnen op deze grond in totaal 150 woningen gebouwd wor den, verdeeld over verschillende bouwblokken. B. en W. stellen aan de raad voor deze grond, die een op pervlakte heeft van ongeveer 19.575 m2 te verkopen voor in totaal 437.400,—. De tweede aanvraag, die in de ko mende raadsvergadering aan de orde komt, is van de heer W. Janzen te Arnhem. Diens architect, het bureau Bruck en Igesz te Arnhem, heeft bij het gemeentebestuur een bouwplan ingediend voor in totaal 35 premie - woningen en 10 garages, eveneens te bouwen in de Oranjewijk. Het is de bedoeling deze huizen te bouwen op het nog onbebouwde deel van het bouwperceel, geregen tussen de Ko ningin Wilhelminaweg, de Louise de Coiignylaan, de Amaiia van Solms- straat en de Frederik Hendriklaan. B. en W. stellen voor deze bouwgrond een oppervlakte van plm. 6546 m2 be slaande, te verkopen voor in totaal 150.300,Gaat de raad met dit laatste akkoord dan betekent dit dat daarmede de eerste bouwer van bui ten de gemeente een project in de Oranjewijk aanvat. Van kind af zijn wij vertrouwd met de beelden om ons heen en zo komt het, dat de meisten van ons geen ex tra aandacht besteden aan de dui zenden en duizenden bladeren van bomen, heesters en planten. Wij ken nen ze en bewonderen ze uit esteti- sche overwegingen of waarderen ze omdait ze op een hete zomerdag een weldadige schaduw bieden, maar we ten we eigenlijk wel welk een ingeni euze fabriek zo'n simpel blad eigen lijk is? Het is werkelijk een wonder der natuur. Als we van een fris groen blad een dwarsdoorsnede maken, ontdekken we met behulp van een goede loupe een wondere wereld. Het blad blijkt een grote fabriekshal te zijn'vol ma chines en technische installaties, die ons perplex doen staan. De cellen waaruit het blad is op gebouwd, hebben een bepaalde struc tuur, die zo en niet anders behoort te zijn omdat deze vorm slechts aan het doel beantwoord. Elke cel beeft een bepaalde taak. Zo ontdekken we groe_ pen cellen gevuld met bladgroenkor rels, die functioneren als machines voor de licht-energie. Andere vormen ventilators en luchtkokers, lichtdem- pings- of afschermingsapparaten, als mede technische toestellen tot be scherming tegen regen. De belangrijkste cellen zijn cilin dervormig en staan in lange rijen opgesteld. In deze cellen zijn de blad groenkorrels opgetast, die chlorofyl bevatten. Deze nemen het koolzuur uit de lucht op en zetten het in zuur stof om, die direct aan de lucht wordt afgegeven, ten behoeve van de men selijke en dierlijke ademhaling. Dit op zich bewijst reeds hoe uiterst belang rijk ja, 'hoe onontbeerlijk deze ma chines zijn. De bladeren maken ons het leven op aarde mogelijk, want zonder deze omzetting van ons uitge ademd koolzuur in nieuwe zuurstof, zouden we hier niet kunnen leven. Voorbereiding uitbreidingsplan in onderdelen. De burgemeester van Waddinxveen brengt ter algemene kennis, dat door da gemeenteraad bij besluit van 27 augustus 1959 is bepaald, dat voor de gronden, gelegen ten westen van de spoorlijn en voor de gronden, gele gen ten noorden van het bestaande uitbreidingsplan in de Puttepoider een uitbreidingsplan in onderdelen in voorbereiding is. Waddinxveen, 15 september 1959. De burgemeester van Waddinxveen, C. A. VAN DER HOOFT. Niet voor niets gebruikt men de slag zin: De plantsoenen zijn de longen van de stad. Maar het blad is nog niet uitgeput met zijn mogelijkheden. Het maakt onder andere ook van koolzuur zet meel en suiker, dat gebruikt wordt door het eigen plantelichaam. Zo leveren mensen en dieren de planten het nodige koolzuur, terwijl de plant op zijn beurt weer voor de nodige zuurstof zorgt. Door deze kringloop en uitwisseling is voor mens en plant het leven op aarde mogelijk. Natuurlijk zal men zich afvragen hoe de cellen in de plant werken. Men heeft ontdekt, dat de zonnestra len hierbij een uiterst belangrijke rol spelen. Zij prikkelen de chlorofyl tot activiteit, tot splitsing van koolzuur in suiker en zuurstof. Elk blad bezit honderdduizenden van deze machien tjes, zij werken in een ongelooflijk snel tempo en de juiste gang van za ken is de wetenschap nog niet geheel duidelijk. Tevens beschikken de bladeren over de mogelijkheid zonnewarmte vast te leggen in chemische energie, waar door zij dus tevens de functie van 'n soort accumulatoren verzorgen. Het is dezelfde warmte die weer vrijkomt wanneer wij steenkool branden, want zoals bekend, is de steenkool ontstaan uit plantenresten die duizenden en duizenden jaren geleden en toen de zonnewarmte verzamelden. Om zo ef ficiënt mogelijk te kunnen werken, is het voor het blad van groot belang, dat het zonlicht overal kan komen. De opperhuidcellen van het blad zijn daarom voorzien van een soort ra men, bestaande uit een wa/terige in houd van de opperhuiden!. Al deze cellen sluiten aaneen en zij zorgen er voor, dat het licht overal kan door dringen, doch tevens beschermen ze het bladgroen tegen een al te krach tige inwerking van de zonnestralen. Overdag worden de gefabriceerde stoffen zolang in het blad zelf opge slagen, doch daarna begint het ver voer via de nierven naar die plaatsen van het plantenlichaam waar een en ander voor de opbouw noodzakelijk is. Door de stengel van de plant wor den water en voedingszouten aan het blad toegevoegd, stoffen die noodza kelijk zijn om het blad tot zijn werk zaamheid in staat te stellen. Maar be grijpelijk ontstaat hierdoor verdam ping en dit wordt afgevoerd door speciale openingen, de huidmondjes. Miljoenen van deze huidmondjes vin den we bij een blad en men bereken de eens, dat een berk op een warme zomerdag op die manier 300 tot 400 liter water verdampte. Deze. huid mondjes werken voortreffelijk en ge ven slechts zoveel af als voor het welzijn van _de plant verantwoord is. Ingezonden stukken DE INSTUIF AVONDEN. Ja, want W. J. sftart 26 september ook weer met deze ontspanningsavon den voor jonge mensen vanaf 15 jaar. Om 7 uur 's avonds verwachten wij weer een grote opkomst, temeer daar wij nu beschikken over veel nieuwe materialen, waar jullie veel genoegen aan zullen beleven. Vorig jaar draai den we zogenaamd proef, het resul taat was bevredigend, tenminste wat de opkomst betreft, financieel stelde het teleur. Ons vertrouwen was mis schien wel wat al te groot, zodat we nu genoodzaakt zijn een toegangs prijs te moeten vragen. Dit bedrag is gesteld op 30 cent per avond, wat ze ker niet te veel is, wamt er is wer kelijk waar voor uw geld! Jullie biy ven toch niet buiten, daar zou je wer- worden. Ook de laatste verbouwing, die thans een voorschot op de gemeentelij ke exploitatievergoeding ten toonaangevend (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 485 tegen het spruiten van uw aardappelen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2