Weekblad voor Waddinxveen B Oliebollendag „CONCORDIA" OE SPIEGEL Moedec de \Jmuw Verkouden «J ROUWER VLIEGERWEDSTRIJD Qe*n MtttuaacUv&tfyadedKg, Clfi^e ixunetiieidny No. 7A vrijdag 25 september 1959 1 5e jaargang Adres redalctie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Prinses Beatrix werd door de be volking van de Midden-Hudsonvallei hartelijk begroet met gejuich. In de straten stonden schoolkinderen met de Nederlandse driekleur opgesteld, toen de autostoet zich een weg baan de door diverse dorpjes. De prinses begon de dag van haar bezoek aan de Hudsonvalei en een bezoek aan de Methodistische Episcopale kerk in Highland. Een groepje jongens en meisjes in „Nederlandse" kleder dracht danste voor onze Prinses. Op de kweekschool te New Paltz werden haar gekleurde platen van het land schap alsmede een boek over de his torie van de stad aangeboden. In Kingston bezocht de prinses de Ne derlandse Hervormde kerk, die nu 300 jaar bestaat. Voorts legde zij een krans bij het beeld van Henry Hud son en gebruikte er de lunch. De entree naar de vesting Naarden van de Rijkswet langs het Diacones- senhuis en het Zwemstadion zal vol gend jaar een volkomen ander ge zicht krijgen. Dan zullen namelijk op het terrein van de buitenplaats Zand bergen zeventig verzorgingsflats ver rijzen. Daarna zal een aanvang genomen worden met de bouw van een motel en dertig flats, die zonder verzorging zullen kunnen worden bewoond. Het motel komt dicht aan de straatweg te liggen. Het krijgt aan de voorzijde twee verdiepingen. Aan de rechter zijde van de hal komen 32 motelka mers. De bouw van de verzorgings flats begint over enkele weken. SB8 Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bfj KRAIJ ESTËIJN Na een zeer voorzichtige en voorlo pige schattin» is ten gevolge van de aanhoudende droogte voor minstens 40 miljoen gulden schade aangericht in de Drentse landbouw. Wanneer de eindbalans kan worden opgemaakt zal het bedrag vermoedelijk nog hoger worden. Ongeveer een achtste deel van de oogst in Drente zal mislukken. Voor de veestapel is niet voldoende voedsel en da prijzen van ruwvoer, dat als bijvoeding wordt aangekocht, liggen thans zeer hoog. Sinds begin september is ook de melkproductie onder invloed van de droogte gaan dalen. Van de pootaardappelen is reeds bij de veldkeuring ruim de helft afgekeurd en van de gerooide aard appelen is nog eens 30 pet als poot- goed afgewezen. Het Drentse Land- bouwgenootschap heeft intussen de aandacht van het Landbouwschap op de nood-toestand in Drente gevestigd en voorstellen gedaan om de getrof fen boeren geldelijke steun te verle nen. De heer E. A. Sehuttenhelm uit Den Haag is dezer dagen bij Knink- lijk Besluit benoemd tot voorzitter van de Nederlandse Televisie Stich ting. Deze benoeming gaat in op 1 no vember. Da heer Sehuttenhelm komt van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Op dat departement was hij hoofd van de af deling vorming der jeugd en de volks ontwikkeling. De belangstelling van de nieuwe voorzitter zal in zijn nieuwe werk kring sterk uitgaan naar het nieuws in de televisie. De Boekenweek zal volgens jaar van 26 maart tot 2 april worden ge houden. De gala-avond ter opening, op 25 maart in het Concertgebouw te Amsterdam, draagt in verband met het feit, dat dit de 25ste boekenweek is, een bijzonder karakter. In de gro te zaal zal het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink 't feest met een concert opluisteren, na afloop is er in de kleine zaal een ca baretvoorstelling. In Scheveningen is men reeds be gonnen met de bouw van een nieuwe pier. Hij zal 375 meter lang en 12 meter breed worden en eindigen in twee vleugels, een zonneterras en een vermaakcentrum. Ook nieuw is de brug in de spoor lijn tussen Schiedam en Kethel. Hon derdvijfentwintig man van de Ned. Spoorwegen hebben in één nacht het werk tot stand gebracht en daarmee een kranige prestatie geleverd. Van nog meer nieuwbouw was er de afgelopen week sprake, maar dan alleen als plan. Voor de Nederlandse marine zullen naast de twee in aan bouw zijnde onderzeeërs t.z.t. nog 2 onderzeeboten op stapel gezet (moe ten) worden. Het zullen atoomsche pen zijn. Maar voor een definitief be sluit valt, wil de minister nog een beter inzicht trachten te verwerven in de technische en financiële mogelijk heden, die er in dit opzicht voor ons land zijn. Een tweetal militairen kwamen om het leven door van een trekker af te vallen. BREIEN. Men kan tot diep in de grijze oud heid teruggaan om steeds weer aan- wijzigingen tegen te komen van het feit, dat de mens zich al zeer vroeg, door uit een enkele draad vervaar digde kleding, tegen de wisselende temperatuursinvloeden wist te be schermen. Wie is degene geweest, die altijd weer het geduld en de toewij ding heeft opgebracht om met twee stokjes of pennen een werkstuk te maken dat en beschermde, en mooi kleedde? Wel, niemand anders dan de vrouw, die bijna overal ter wereld en onder de meest verschillende om standigheden haar breiwerk opneemt, om bij een gezellig babbeltje, televi siekijkend, of stil voor zich heen, ha- Ie kunstwerken tot stand brengt. Haar breisel is niet alleen maar het resultaat van een technische vaardig heid. Neen, het is veal meer, een ui ting van liefde! Want altijd breit de vrouw iets voor iemand die zij lief heeft, voor haar man, voor haar kind. En wellicht is het daze Hef de geweest die de vrouw in de loop der eeuwen geprikkeld heeft de breikunst tot zulk een grote hoogte op te voeren. Want ook de Hefde maakt vindingrijk. De breiwohndustrie, die de psychologie van het breien zeer goed heeft be grepen, is aan de vrouwelijke vinding rijk tegemoet gekomen- en heeft het toch al zo grote arsenaal aan breimo- gelijkheden nog verder uitgebreid. Een enorme sortering in soorten brei- wol, in duizenden tinten en te ver breien tot steeds meer modellen, staat de moderne vrouw tegenwoordig ter beschikking. Ook de breimachine heeft haar in trede gedaan. Snel leidt zij tot het ge wenste resultaat. Snel zait men het werk onder zijn handen worden. Ook dat kan het breien aangenaam maken. De kunst van het breien is waar- schijnhjk op het Arabische schierei land uitgevonden. Tientallen eeuwen reeds gaat de Arabier er gekleed in de wollen burnous, eerst gebreid, la ter ook geweven. Veelzeggend dat op een van de heetste plekken ter we reld wol gedragen werd om zich te gen de hitte te beschermen. En wol ook, om beschutting te vinden tegen de ijskoude woestijnnachten. Het zijn de Arabieren geweest die de wol en daarmede de breitechniek naar Europa hebben gebracht. De Spaanse schaapherders zijn daarna de eersten geweest, die zich de toen nieuwe techniek hebben eigen ge maakt. Dwalend breiend over de zonder de zon zinderende Spaanse hoogvlakten brachten zij de nieuwe kunst naar de trenzen van hun land, vanwaar de breitechniek zich snel over Europa verspreidde. Nu breit de gehele wereld. Een kluwentje breiwol, een bolle tje ongevormde tederheid: sokjes voor de baby, een sweater voor de teena ger, een stoere trui voor de echtge noot; gevormde tederheid! Misschien dat juist daardoor omdat breien een wereld van vrouwelijke gevoelens ac tiveert, het breien als ambacht de tij den heeft doorstaan. Waar de mannelijke ambachten ver- industrialiseerd geraakten, bleek de „doe-het-zelf" activiteit van het brei en onverkort gehandhaafd. En de breiwohndustrie? Neen, zij deed geen serieuze Dogingen het breien tot z;ch te trekken, zelf te breien, machinaal en in het groot. Tegen de brei drang van de individuele vrouw kon zij niet op. En dus koos zii de wijste partij en maakte, nu ja, alleen maar knot jes.. Een vrouw breit niet alleen omdat zij breien prettig vindt, rustgevend, gezelHg. Zij breit ook omdat deze kunst voordelig is. Onbetaalbaar dure modelletjes, in de winkel kant en klaar te kopen, kan zij zelf maken en voordelig. In veel gezinnen waar geen room boter op de boterhammetjes gesmeerd kan worden, moet gebreid worden. Wat een bijkomend gelukje dat dit tevens betekent dat men genoodzaakt is superieure kleden» te maken. Om dat wolgebreide kleding (en wollen kleding in het algemeen) qua eigen schappen nog altijd veruit aan de spits staat, in vergelijking tot kleding uit andere textielmaterialen dan wol. Wollen kleding, zelfgebreidde kleding is elastisch, warm in de winter, koel in de zomer, vochtuitwasemend en- haute couture materiaal als de wol nu eenmaal is - rijk van uiterhjk. 9/i olie. q&ede. ti&ienlLtedingjui&en in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons Alhoewel zaterdagmorgen gepubli- ceerd werd dat de wedstrijd wegens windstilte niet kon doorgaan, was het comité büjkbaar in de middag van mening dat het wel kon doorgaan. Ditmaal was de deelname aan de wedstrijd weer groter (153) als voor gaande jaren en ook de belangsteUing van de zijde van het publiek was groter. Het terrein was gekozen aan de Kon. Wilhelminaweg. Ook in de bouw van de vHegers was grote ver scheidenheid, van heel gewone tot zeer bijzondere, w.o. vlinders, vleer muizen, en een E.H.B.O.-er. Ook in de afmeting was veel variatie, van enkele centimeters tot meerdere me ters. In de klasse fabrieksvliegers kwa men zeer bijzondere exemplaren op het veld. Zo van de N.V. Kempkes, uitgevoerd in metaal, van de Molen- bouw met 3 vHegers en van de N.V. Wed. Boonstoppel Zn. Hoe groter men zulk een vlieger bouwt, hoe moeilijker het wordt deze in de lucht te krijgen, dit ondervonden de perso- nelen van N.V. Kempkes en de Mo- lenbouw. Het gelukkigste was de vlie ger van de N.V. Wed. Boonstoppel Zn, met een afmeting van 5,40 meter, waarmede de prijs gewonnen werd voor de grote vliegers. Bij de individuele deelnemers werd dit jaar kampioen Wim de Lang met 98 pt., die daarmede in het bezit van de wisselbeker kwam. De tweede werd J. Schoemaker met 89 pt. en derde Tonny Sol met 88 pt. De spe ciale prijs voor de kleinst; vlieger (4,8 cm) ging naar Henk van Gils. De vlieger van het fabriekspersoneel van de fa N.V. Wed. Boonstoppel Foto Sjook Noteboom Zonen, (hoogte 5.40 m) kreeg de prijs voor de grootste vlieger. Bij de scholen ging de wisselbeker naar de Chr. school, Oranjelaan met 1294 pt. 2. Herv. Eben Haëzerschool met 990 pt. 3 R.K. school met 943 pt. 4 OL. school B met 928 pt. 5 Chr. Nat. school, Kerkweg met 838 pt. 6 Herv. school Rehoboth met 562 pt., O.L. school A met 134 pt. 8 Chr. Ulo school met 60 pt. De organnisatie van deze zevende vHegerwedstrijd was weer in handen van de heren A. C. van den Bosch en M. C. Kloet. De jury bestond uit de heren H. K. van der Loo, J. Zaal en Th. Kok. van 18 september BESLUIT TOT BOUW VAN NIEUW RAADHUIS EN PARTICULIERE WONINGBOUW Vrijdagavond kwam de gemeente raad onder voorzitterschap van bur gemeester C. A. van der' Hooft bijeen. In deze vergadering, die veel pu blieke belangstelling trok, ontstond de' eerste discussie bij de behandeling van het voorstel van b. en w. tot het verlenen van subsidie aan het Ne derlandse Emigratiefonds. De heer Kooijman (SGP) was niet van de noodzaak van deze subsidieverlening overtuigd. Hij was van mening, dat een Nederlander die geëmigreerd is, zich zo snel mogehjk en ook zo goed moet zien aan te passen aan zijn nieuwe land. Daarbij zal men dus niat moeten blijven vasthouden aan Ne derlandse gebruiken. De voorzitter wees er in dit verband op dat juist 't bhjven deelnemen aan tradionele feestdagen uit het moederland van groot belang zijn. De Nederlanders in de vreemde zijn juist ambassadeurs van goodwill. Zij dwingen respect af. De burgemeester zag in tegenstelling met de heer Kooijman wel degeHjk het nut in, dat er band blijft bestaan tussen de geëmigreerde landgenoten. Het voorstel werd aangenomen. De heer Kooijman wenste de aantekening geacht te hebben tegengestemd. Ook met de voorsteden van b. en w. tot waterlevering aan de gemeente Reeuwijk ging de raad akkoord. Hier. door kunnen enkele bewoners uit die gemeente, die aan de Henegouwerweg wonen, van een aansluiting gaan pro fiteren. Ook besloot de raad tot wa terlevering aan Moordrecht. Hierdoor is de mogelijkheid geopend om de be woners aan de Zuidelijke Dwarsweg van water te voorzien, doordat deze percelen op het buizennet van Moor drecht kunnen worden aangesloten. De raad besloot tot het aangaan van een geldlening groot 50.000 bij de n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten tegen 4% pet en een looptijd van 25 jaren, ter financiering van 'n nieuwe gas- en waterzinker in de Gouwe. B" dezelfde Bank werd een lening aangegaan van 153.905 tegen 4V2 pet, looptijd ca". 19 jaren, voor de financiering van de aanleg van sport velden aan de Kanaaldijk, grondaan koop in de Oranjewijk en de bestra ting van de Zuidkade. Uitvoerig ging de raad in op het voorstel van b. en w. tot wijziging van de bouwverordening. In dit voor stel hebben b. en w. de aandacht ge vestigd op de nieuwe woonwijken, waar door het aanbrengen van kleu ren bij het schilderwerk getracht is zoveel mogeHik differentiatie te bren gen in de overigens geHjke woning typen. Het college achtte het resul taat hiervan wel bevredigend en zou het zeer betreuren, indien dit op de duur verstoord zou worden, waardoor het harmonische en estetische geheel verloren zou gaan. Dit zou kunnen geschieden indien de bewoners-eige naars door het aanbrengen van ande re deuren en kozijnen of verfwerk uit de toon zouden gaan vallen. B. en w. wilden dit in de bouwverordening voorkomen. Enkele leden, o.a. de heer Ververs (PvdA) en mevr. van der Torren-Veendorp (WD) zagen in de Weet het wel, ondergeschikte, onverschillig man of vrouw, ook voor u zijn alle dagen negen mensen steeds in touw. Dat gelooft u niet zo voetstoots, maar h,et is toch werkTijk waar; 't is statisch uitgerekend en na uitleg zonneklaar. Eén zorgt er voor de bedekking van het naakte mensenlijf; één voor koffie, thee en alles uit het kruideniersbedrijf. Een houdt er zich altijd bezig met het bakken van uw brood; één om u eens te verplaatsen met de trein of met de boot. Eén is er voor uw bescherming dag en nacht steeds in de weer; één om orde te bewaren in het plaatseHjk verkeer. Eén waakt over de gezondheid van uw lichaam en uw geest; één zal er zich bezighouden met het een of and're feest. Eén zal er tenminste wezen, die belastinggelden int, en van wie de mensen zeggen: wel bekend, maar niet bemind. Zó is onze samenleving, zó is 's werelds schouwtoneel; ieder heeft een rol te spelen, iedereen krijgt ook zijn deel. Scheepers. voorgestelde bepalingen een aantas ting van de vrijheidsrechten van de huiseigenaars. De heer Noord am (AR) sloot zich bij deze mening gan. Mevr. van der Torren-Veendorp verklaarde zich tegen dit voorstel. Dat andere gemeenten dergeUjke bepalingen maken moeten zij weten, want dat kan een gevolg zijn van een andere politieke samenstelling van de raad. De heer Lios merkte op, dat men toch al door de welstandsbepa lingen sterk gebonden is. De voorzitter wees er op, dat b. en w. deze bepalingen willen opnemen om excessen te voorkomen. Hierdoor wordt misschien hij, die zich te bui ten wil vaan in zijn vrijheid beknot, maar daardoor worden juist de an deren, die zich in hun vrijheid aan getast zouden zien, tegen excessen beschermd. Bij de bouw van wonin gen waakt het welstandstoezicht over de kleuren van het schilderwerk en dit willen b. en w. handhaven na het geireedkomen van de woningen. Bij de behandeling van enkele vragen verklaarde de voorzitter uitdrukkelijk dat het hier gaat om de geest van de voorgestelde bepalingen. B. en W. willen deze verordening so;pel toe passen. Zii stelden naar aanleiding van enkele opmerkingen voor de artikelen te beperken tot woningen, die in blok ken gebouwd zijn, zodat alleenstaande woningen buiten deze bepalingen val len. Met de stemmen van mevr. van der Torren-Veendorp en de heren Noorlander, Slob, Kooijman en Ok- kerse tegen werd het voorstel aan vaard. Toen 48 jaar geleden een verbouwd herenhuis in gebruik werd genomen tot raadhuis, betekende dit in die tijd een grote verbetering. Hoewel in de loop der jaren reeds verschillende verbouwingen werden uitgevoerd bHjkt steeds weer opnieuw, dat het raadhuis niet meer voldoet aan de eisen, die daaraan gesteld moeten worden. De smalle vlucht die de uit breiding van deze gemeente de laat ste jaren heeft genomen, maakt ook de bouw van een nieuw raadhuis noodzakelijk. In een nieuw raadhuis kunnen dan alle administratieve dien sten worden geconcentreerd. B. en W. vroegen de raad een krediet van f 10.000,voor de voorbereiding van plannen, opmetingen, grondboringen. Da heer Van Oosten (kvp) stelde namens de financiële commissie voor om eerst een besluit te nemen dat de bouw van een nieuw raadhuis nood zakehjk is. Op verzoek van de heer Lips (PvdA) ging de raad in besloten zitting. Na haropening van de open bare vergadering werd het voorstel van B. en W. opnieuw aan de orde gesteld. De heer Lips sprak zijn vreugde uit over dit voorstel. Een nieuw raadhuis acht hij urgent. De heer Ververs (PvdA) was van de ur gentie wel overtuigd, doch hij sprak daarbij de hoop uit, dat mogelijke ur gentere plannen, o.a. een dorpshuis, niet in de verdrukking komen. In dit verband merkte de voorzitter op, dat hij tot zijn vreugde kon mededelen dat op 30 september enkele leden van Gedeputeerde Staten een bespreking zullen hebben in het raadhuis in on ze gemeente, o.a. mevr. de Ruyter-de Zeeuw. Daarbij zullen besprekingen gevoerd worden over de uitbreiding van onze gemeente, de mogelijkheden voor nieuwe industrieterreinen en ook voor de stichting van een nieuw ver enigingsgebouw. Die das zal de heer Scherpenhuizen van de Stichting voor Maatschappelijk Werk een lezing hou den over het probleem van vergader ruimte in onze gemeente. Terugkomende op de raadhuisplan-

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1