Weekblad voor Waddinxveen B töloedec d\Jcouw Onze s-peadij-n in het ziiuee DE SPIEGEL Bluwd 'i ROUWER No. 745 vrijdag 9 oktober 1959 15e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Met de vlag halfstok is het onge luksschip Karei Doorman de haven van Rotterdam binnengelopen. De op varenden waren blij dat de reis ach ter de rug was. Toen Nederland het schip van Engeland overnam zeiden de Engelsen: „Misschien dat hij jullie meer geluk brengt ons heeft hij niets dan ongeluk gebracht". Nederland heeft er echter tot op heden ook niet veel geluk mee gehad. Integendeel. Direkt na de start van het schip stortte een vliegtuig in zee. De inzit tende luitenant Wolff, echtgenoot van de bekende T.V.-omroepster Ageeth Scherphuis - kwam hierbij om het leven. Van de Karei Doorman naar het vrachtschip Utrecl-t. In de haven van Boston in de Verenigde Staten is de marconist van het schip gearresteerd onder verdenking van moord op een Amerikaanse vrouw. De marconist ontkent echter ook maar iets met de ze zaak uitstaande te hebben. Alleen het feit dat hij met de vrouw een verhouding had gehad wilde hij toe geven. Na tde verdwijning van deze dame werd in haar hut het jasje van de marconist gevonden. Later spoel de het lijk van de vrouw aan op een eilandje van Boston. De marconist vertelde in het geheel niet bang te zijn voor de rechter, daar hij volgens zichzelf onschuldig is. Al met al een nogal vreemd geval. I Zoekt mo< Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bij KRAIJ ESTEIJN Dit kan ook gezegd worden van de ziekte op Texel, die daar onder de schapen heerst. Door de ziekte treedt een soort verlamming op. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Men is bang dat het een gevolg is van de enorme droogte. De dieren krijgen door deze droogte een geheel andere voeding dan dat zij gewend zijn. Van de schapen naar de kevers. Tot grote onsteltenis van de huis vrouwen in Amsterdam komen daar ook steeds meer meldingen binnen, dat detapijtkever gesignaleerd is. De larve is zeer vraatzuchtig en weet zich te goed te doen aan kleding en tapijten. Hij heeft belangstelling voor alle stoffen en door zijn geringe om vang is bestrijding een uiterst moei lijke opgave. De diensttijd is weer in het geding geweest. Het verkorten van de dienst tijd zal ongeveer 70 miljoen gulden extra op de begrotingsbalans met zich meebrengen. Bovendien moet er dan meer beroepspersoneel geworven worden. Men wil met een eventuele uitspraak nog even wachten omdat de minister van Financien momenteel in het buitenland vertoeft. Men wil eerst zijn mening over de diensttjjd- v'erkotrting en de gevolgen daarvan horen. Over geld gesproken. De nieuwsgierigheid rondom het gat in Wormer gaat ook geld kosten. Het gat zou ontstaan door een ding dat van grote hoogte op een weiland aldaar is neergekomen. Men heeft nu een gat van ongeveer vijf meter ge graven, maar men komt niets anders dan water tegen. Men heeft daarop het werk gestaakt. De beslissing over de voortzetting van het werk ligt nu in handen van het departement van Binnenlandse Zaken. Men wil voor men verder graaft er zeker van zijn dat er geen risiko behoeft te worden genomen. Hetgeen inhoudt dat men met een stalen damwand moet wer ken tot 20 meter diepte. Voorts zal de kuil met beton versterkt moeten worden. Er zullen zeker maanden over heen gaan, voor men het voor werp als het tenminste iets is bereikt heeft. Onze oudste inwoonster is 110 jaar geworden. Over 4 maanden hoopt Chrissemeuje zo heet de oudste rekordhoudster te worden. Onze oud ste inwoonster is namelijk 110 jaar en 4 maanden oud geworden. Het ziet er naar uit, dat zij het rekord zal breken. Haar verjaardag is onder enorme belangstelling gevierd. Van koningin Juliana ontving zij een per soonlijke brief alsmede een taart. Dit was voor haar uiteraard het hoogte punt. Maar het televisietoestel kon ze begrijpelijk ook waarderen. Ze was de ochtend van haar verjaardag wat vroeger opgestaan, opdat de Heilige Mis in haar woning zou kunnen worden opgedragen. Haar gezondheid was door een lichte verkoudheid enigszins achteruit gegaan, maar algemeen wordt ver wacht dat zij zch er goed doorheen zal slaan. HET IS EEN KWESTIE VAN GEVEN EN NEMEN. Het gezin van de Vermolens is er een met vier tieners. Coby van 17, Jaap van 16 en de tweeling Marion en Tonny van 14. Vier kinderen, die niet bijzonder moeilijk of ongezegge- lijk zijn, maar die een even grote be hoefte aan expansie hebben, als ieder ander kind van hun leeftijd. Vier kinderen, die in het gelukkige bezit zijn van een paar ouders, die begrip voor hen hebben en niets nalaten, om Belangrijke opdrachten voor Verheul De orderportefeuille bij de N.V. Auto-Industrie Verheul, alhier is in de loop van 1959 sterk toegenomen. Deze toename heeft betrekking op praktisch alle produkten nl. komplete autobussen en bedrijfswagens, alsme de afzonderlijke chassis en carrosse rieën. Naast de vele kleinere bestellingen werden enige tijd geleden o.a. van de Geidersche Tramwegen N.V. en de Nederlandse Spoorwegen interessante opdrachten ontvangen, terwijl onlangs door de Rotterdamsche Elektrische Tram een belangrijke order werd versterkt. De opdrachten van deze 3 maat schappijen, waarvan de totale waarde 6.000.000,bedraagt, zullen gro tendeels in I960 worden afgeleverd. Ook de export ontwikkelt zich gun stig. Belangrijke orders werden ver kregen voor buitenlandse olieboor- maatschappijen. Door de overname van de chassis- fabrikage van de Kromhout Matoren Fabriek en de afname van motoren van dit bedrijf begint deze sektor zich voor beide ondernemingen in gunstige richting te ontwikkelen. Voor de uitbreiding van de produk- tie is nog een vrij groot aantal vak mensen nodig, waarvan het aantrek ken echter in mieerdere mate moei lijkheden ondervindt. Een prognose betreffende de resul taten van het lopende jaar is 'in ver band met de loonontwikkeling moei lijk te geven, maar de directie hoopt, dat die resultaten niet zullen achter blijven bij die over 1958. in huis een sfeer van gezelligheid te scheppen, zodat ze het niet op straat hoev— te zoeken. Bij de Vermolens mag veel. Als stelregel geldt daar: Jullie kunnen iedereen mee naar huis brengen. In dit gastvrije huis wordt daarvan dan ook graag gebruik gemaakt door de vele vriendjes en vriendinnetjes van de kinderen. Ze hebben een pick-up met een uitgebreide discotheek, die steeds aangevuld wordt met de nieuw ste platen. En wat is er voor jongelui op deze leeftijd heerlijker dan plaat- jfes diraaien? Moeder Vermolen ziet niet op tegen dat lawaai. En de rom mel die ze maken, ruimen ze later zelf weer op. Ze bewonen een huis van twee on der één dak. Met de buren hadden ze het ook getroffen. Dat waren zelf mensen met kinderen, die wel een stootje konden verdragen. Sinds kort is daar echter verandering in geko men. Buurman is naar een andere stad overgeplaatst en het gezin is ver trokken. In hun plaats wordt het huurhuis nu bewoond door een echtpaar op leeftijd. En daarmee is de ellende be gonnen. De huiskamers grenzen aan elkaar. Zodra er wat te luidruchtig muziek gemaakt wordt, of de jonge lui zich een 'beetje rumoerig gedra gen, wordt er venijnig tegen de muur geklopt, wat zoveel betekent als een aanmaning tot stilte. Moeder Vermolen zit met de han den in het haar. Ze is niet het soort vrouw, dat zich van haar medemen sen niets aantrekt. En zeker zou ze niemand met opzet overlast willen bezorgen. Maar het is toch ook geen doen, dat er in huis met vier kinde ren op de onstuimige leeftijd en hun vrolijke vriendjes en vriendinnetjes nu steeds een ijzige stemming moet heersen. Ze kan het him niet aan doen, om alles te verbieden en steeds met de vinger tegen de lippen te ko men waarschuwen: Stil, stil, denk om de buren! Als de mensen nu werkelijk heel oud of ziekelijk waren, zou het na tuurlijk nog iets anders zijn. Maar dat zijn ze niet. Ze bewegen zich nog heel flink en gezond. Ze zijn alleen maar sikkeneurig. Dat komt natuur lijk omdat ze zelf nooit kinderen heb ben gehad en niets gewend zijn. Maar STICHTING NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK Gevestigd te Amsterdam Hiermede brengen wij ter algemene kennis, dat wij met ingang van 15 oktober 1959 een agentschap hebben gevestigd te WADDINXVEEN Als agent hebben wij aangesteld de heer W. VERBOOM Prinses Beatrixlaan 11 te Waddinxveen. Elke werkdag is het agentschap geopend en bestaat er gelegenheid tot het inleggen en opnemen van spaargelden, bij voorkeur echter op maandagmorgen v. 9-12.30 uur woensdagmiddag van 2-6 uur donderdagmorgen van 9-1 uur vrijdagavond van 7-9 uur Wij nodigen u gaarne uit tot een bezoek aan ons agentschap, waarbij wij u gaarne als spaarder zullen inschrijven. Stichting Nederlandse Middenstands Spaarbank. moeten ze daarom ook het huis van een ander regeren? Niets van aantrekken. Rustig laten kloppen, raadt vader Vermolen aan. Maar dat kan moeder ook niet. Het maakt haar zenuwachtig. Ze praat eerst met de kinderen, wijst hun erop dat ze natuurlijk rekening met an deren moeten houden en het dus rus tiger aan moet; de muziek wat zach ter aan zetten. De hele schaar be grijpt het redelijke ervan en belooft medewerking. Daarna stapt moeder naar de bu ren. Ze begint met te zeggen, dat hun behoefte aan rust en stilte zoveel mo gelijk gerespecteerd zal worden, maar dat ze aan de andere kant een be roep doet op hun begrip voor de jeugd, die zich toch ergens in moet kunnen uitleven. Er is geen boos woord gevallen. Er is een compromis gesloten waarbij beide partijen hun best zullen doen, te geven en te ne men. Dat is te danken aan moeder Vermolen, die het van het begin af, op de enige verstandige manier heeft aangepakt. Marcelle. „De pessimisten hebben ongelijk giehad", deze uitspraak vormde de ondertoon van vrijwel alle toespra ken, welke dinsdag gehouden zijn ter ere van de zilveren spoorlijn Gouda- Alphen aan den Rijn. Heerste er 25 jaar geleden bij allen, die in welk opzicht iets met de openstelling van deze baan uitstaande hadden, een ze kere mineurstemming, thans bij het zilveren jubileum, was dit geheel an dersom. Er klonken nu feestgeluiden zowel van de zijde der N.S. als van die der autoriteiten uit onze streek. Een bewijs van de mineurstemming uit die dagen was wel de uitspraak van een afgevaardigde van de minis ter, die de aanleg van deze spoorlijn een „economische dwaasheid" noem de. Zelfs was de direktie der N.S. niet bij de openstelling tegenwoordig. Maar nu was het anders. Nu reed er een met bloemen versierde feesttrein, met als reizigers de directeur der spoorwegen, Ir. J. D. Koster en ver schillende spoorwegautoriteiten, w.o. prof. Cuperus, die indertijd de bouw van deze lijn heeft geleid. Burgemeester James van Gouda opende de feestelijkheid met het aanbieden van enkele geschenken aan de stationschef, de treinbestuurder, hoofdconducteur en de perron-opzich ter. Omstreeks 10 uur vertrok de trein richting Waddinxveen. Onderwijl hadden zich meerderen bij het ge zelschap gevoegd w.o. de 'heer Buenk, secr. van de Kamer van Koophandel te Gouda, welke instelling deze hul diging georganiseerd had. Op het met vlaggen versierde station Waddinx veen werd de trein afgewacht door het college van burgemeester en wetT houders en de gemeentesecretaris, benevens de heer Okkerse, als lid der Kamer van Koophandel. Het gemeentebestuur had in sa menwerking met de plaatselijke in dustrie voor de N.S. een geschenk aan te bieden, bestaande uit een tweetal keurige perronbanken ten ge rieve van het reizend pubhek. In een kostelijke speech presenteerde burge meester van der Hooft deze aan de directie der N.S. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat Waddinxveen deze spoorverbinding bezat en ge- Foto Sjaak Noteboom loofde dat het reizigersverkeer steeds zal toenemen. Niet alleen voor de direktie, maar ook voor het personeel had onze burgemeester iets in petto, t.w. een boekenbon voor de beide stationsbeambten, Oudshoorn en la Grand en een woning in de Prinses Irenestraat voor de seinhuiswachter J. van der Veer, die momenteel te Gou da op kamers moest wonen, terwijl zijn vrouw in Zeist vertoefde, wegens woninggebrek. De gelukkige sein huiswachter kwam in het verdere van de dag te Boskoop de burgemeester hartelijk danken voor deze geste. In Boskoop aangekomen voegde burgemeester Verkerk en de gemeen tesecretaris zich bij het gezelschap en na aankomst te Alphen aan den Rijn werd een door het gemeentebe stuur van deze plaats aangeboden kopje koffie genuttigd. Ook hier wer den aan het stationspersoneel enkele verrassingen aangeboden. Op de terugreis stapte het gezel schap in Boskoop over in de buksen van Citosa, teneinde deel te nemen aan een lunch in „Florida", aangebo den door de aan de spoorlijn zetelen de gemeentebesturen. Hier werden goede woorden gespro ken, waarbij de humor de boventoon voerde. Eerste spreker was burge meester VetrkerfS, die niet ver heelde tot de optimisten te hebben behoord. Hij had altijd wel iets in deze spoorlijn gezien en sprak zijn waardering uit over de totstandko ming van deze lijn. De lijn was, aldus spr., door niemand begeerd, maar nu door een ieder bemind. Hij dankte het bestuur van de Kamer van Koophandel voor het initiatief om dit feit feestelijk te herdenken en roem de de samenwerking van de gemeen ten onderling. Burgemeester Verkerk zag in de spoorwegverbinding een betekenis volle faktor voor de verdere ontwik keling van deze streek en vond het opmerkelijk dat nu zelfs de directie der N.S. vertrouwen kreeg in deze lijn. Ook hier werd het stationsperso. neel bedacht. Verder werd namens de Planten- propagandadienst te Boskoop een Elke morgen, elke middag, Elke avond eet je brood; van zijn vreugde maakt de bakker Ons voortdurend deelgenoot. Steeds zijn wij weer aangewezen Op zijn bruintje en zijn wit; Elke moeder wordt onrustig Als ze zonder broodjes zit. In de oorlog kon het spannen, Toen was alles op de bon, Waardoor ieder maar heel zuinig Een paar sneetjes eten kon. De bevrijding bracht weer voedsel, Ook het brood voor het gezin; Moeder zettè elke morgen Opgeruimd het mes er in. Als de oogst eens niet zo groot was En er kwam te weinig meel, Nou, dan was het brood wat duurder, Of we aten niet zo veel. Tegenwoordig wordt dat anders, Lees de krant er maar op na: Rijke oogst van Hollands tarwe Brengt de huisvrouw nu juist scha Bij ons groeit het duurste koren, Het goedkope, vreemde graan, Dat men minder mag gebruiken, Zal de prijs omhoog doen gaan, 't Is de omgekeerde wereld, Schaarste deed voorheen nooit goed Doch nu zou je bijna zeggen: Berg je voor de overvloed! Economisch is ons landje Op moderne leest geschoeid, Maar Den Haag kon ook niet weten Dat er zóveel tarwe groeit. En mama moet leren zeggen Als de zon schijnt, keer óp keer. Wat zal straksje alles duur zijn, 't Is dit jaar toch zulk mooi weer! Jaap Mijderwijk. versiering aangeboden voor een na der aan te wijzen station. Verschillende sprekers voerden in Florida het woord, o.a. burgemeester James van Gouda, burgemeester Bruin Slot van Alphen aan den Rijn, resp. de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel, waar bij eerstgenoemde een fraaie plateel vaas aan de directeur der N.S. over handigde. Alle sprekers deden de voorgeschiedenis van de aanleg her leven waarbij werd gereleveerd, dat de spoorbaan 6% rnilhOen gulden ge kost heeft, waarvan ruim 1 millioen door de streek is neergeteld. Algemeen was de klacht over de aansluiting te Gouda en werd een dringend beroep gedaan op de direc tie der N.S. deze aansluiting te ver beteren en zo mogelijk de route door te trekken tot Leiden. Burgemeester Bruins Slot haalde enkele persoonlijke herinneringen op uit een periode toen hij contact had met Waddinxveen, maar welke plaats vanuit het Noorden zeer moeilijk be reikbaar was. Dit alles is door de aanleg van deze spoorlijn verbeterd en is de gehele streek hierdoor uit zijn isolement gehaald. De heer Hagendoorn, voorzitter van de V.V.V. te Gouda, meende dat de aanwezigheid van de lijn, ook de be hoefte er aan schept. Er zijn in deze streek grote mogelijkheden voor toe risme. Burgemeester van der Hooft vond de bijdrage van Gouda in de aanleg- kosten maar zó-zó, want als veel klei. nere gemeente had Waddinxveen een bedrag van 39.900 beschikbaar ge steld. Hij deed een beroep op de di rectie van de N.S. om betere avond verbindingen met Gouda, in het bij zonder na afloop van culturele eve nementen in deze stad en hoopte, dat het stationsplein te Waddinxveen ver sierd zal worden met de heesters uit Tot slot was het woord ahn ir. Koster, directeur van de Spoorwegen. Onze aanwezigheid moet u niet zien alsof ons geweten is bezwaard, om dat de Spoorwegdirectie de opening van de lijn in 1934 niet heeft bijge woond, maar meer als een blijk van waardering voor de grote belangstel ling voor deze lijn, die uit het geno men initiatief voor deze herdenking Sn- alle. tjetede tietie/iMedwejtuiken in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1