VERHEUL KqH znm®— INTERNATIONALE RAIFFEISENOAG geef éénmaal 1°, II. HEEMSKBKK i sim Huidgenezing N.V. AUTO INDUSTRIE NEO - COIVSËRVIËT A. van der Heijden DE MOL IS EEN KANNIBAAL NIEUWS 0 BURGERLIJKE STAND £and- Jam&cmv. spreekt. De pessimisten die aan de levens vatbaarheid van deze liin hebben ge twijfeld, hebben ongelijk gehad. Een téken van het bestaansrecht is de elektrificatie in 1956 geweest, al was deze niet zozeer een gevolg van de bezetting van de treinen als wel van een vereenvoudiging in het spoorweg verkeer, omdat hierdoor het goede renvervoer Leiden-Rotterdam over de lijn Gouda-Alphen aan den Rijn kon worden gevoerd. Huidzuiverheid Huidgezondheid j Puistjes verdrogen i door Purol-poeder Over de resultaten van de lijn deelde ir. Koster mede, dat Boskoop overwend een vertrekstation is met meer dan 90% van het vervoer aan levende planten en dat Waddinxveen gekenmerkt wordt door een aanvoer die driemaal zo groot is als de afvoer, teken van een zich ontwikkelende gemeente. Het goederenvervoer loopt in het algemeen terug. Daarentegen ontwikkelt het reizigersvervoer zich niet onbevredigend. Gouda toont een kleine vermindering, Boskoop blijft stationair, maar de overige stations tonen een toenemend verkeer. De uit gesproken wensen hebben de belang stelling van de Snoorwegen, maar de totale treinbezetting is nog niet zo danig, dat aan een grotere frequentie kan worden gedacht. De overstaptij- den zijn daardoor niet gemakkelijk te veranderen, maar niettemin zien de Spoorwegen de redelijkheid van de wensen in, al zal de vervulling niet eenvoudig zijn en voornamleijk af hangen van de mate in hoeverre de toeneming van het reizigersvervoer zich voortzet. Maar, zeide de direc teur, is er in dit opzicht optimisme gerechtvaardigd en dit is gegrond in de bevolkingstoeneming en de groei van de plaatsen, waarvan een grotere vervoersomvang het gevolg zal zijn. Uw problemen hebben onze aan dacht, aldus ir. Koster, die besloot met het betuigen van zijn dank voor de geschenken, die aan de Spoorwe gen en het personeel zijn aangebo den, een dank, die hij eerder op de dag op het Waddinxveense perron al had uitgesproken, waarbij hij aanha kend op de aangeboden banken had medegedeeld, dat Waddinxveen op de lijst van „bankiers" zal worden inge schreven. Tot besluit van deze feestreis kon den de gasten aan een kostelijke lunch deelnemen, een lunch waarvoor de gemeentebesturen grote waardering oogstten. Met het vertrek van de trein uit Boskoop naar Utrecht, was de feest- rit en hiermede de herdenking van dit jubileum afgesloten. V- R A A G- T SCHILDERS STOFFEERDERS BANKWERKERS PLAATWERKERS CONSTRUCTIEWERKERS AFWERKERS alle afdelingen JONGENS wel een voorraad aan, die uit wor men bestaat. Zo'n voorraad is dikwijls een geweldige knoedel van honder den wormen, die het wegkruipen zijn belet doordat de mol de koppen heeft afgebeten. In die donkere onderaardse gangen weet de mol bijzonder goed da weg. Toch is het er «eheel donker. Maar de mol heeft geen licht nodig; trou wens de meeste mollen zijn blind en bij de in Europa en Azië levende soorten liggen de ogen onderhuids en doen dus geen dienst. Dé mol vindt zijn weg door een prima tastzin, reuk en gehoor. Op het oog zou men den ken, dat de mol geen oren heeft, om dat de oorschelpen ontbreken, maar oren zijn er wel in de kop en de ge- hooropening kan door middel van een soort klepje afgesloten, indien dat nodig is. De mol is speciaal gebouwd op zijn merkwaardig leven onder de grond. Dit graafdier heeft hiertoe speciaal gebouwde voorpoten, kort en krach tig, met naar buiten gekeerde hand palmen als een zwemmer. De handjes zijn breed en voorzien van machtige graafklauwen. De armspieren zijn buitengewoon sterk en zo is de mol in staat zijn tientallen meters lange gangen te graven. Zijn lichaam is tor pedovormig en de haarinplant heeft geen bepaalde richting, zodat de mol zowel voor- als achteruit in zijn gangen kan kruipen. De mol is een solitair, leeft op zichzelf en bekommert zich niet om soortgenoten, ja gedraagt zich veelal zeer vijandig tegenover hen. Slechts in de paartijd zoekt hij een wijfje en zij een mannetje. Duikt er een con current op, dan gaat het fel toe, meestal totdat een van hen het leven verliest. Het overblijvende paartje eet de gedode rivaal dan op als bruilofts maal. Mees|tal ligt het nest; Waakin dje jongen geboren worden, ver van het woonnest. De worp bestaat uit drie tot vijf jongen, die blind en onbe haard worden geboren. Maar na een week of vijf zijn deze diertjes al flink groot en kunnen ze voor zich- flink groot en kunnen ze voor zich zelf zorgen. Dan gaat na verloop van enige tijd elke mol zijn eigen weg en 1 leeft weer geheel alleen tot de vol- dende paartijd. Sollicitaties aan afdeling Personeelszaken, Henegou- werweg 127, Waddinxveen. De eerste coöperatieve bank werd in 1848 gesticht. Het is precies een jaar geleden, dat president Eisenhower de volgende woorden gebruikte. „De sterke groei van de onderlinge spaar- en leenban ken laat me duidelijk zien, dat de be grippen van de wederzijdse hulp en samenwerking, die in deze banken verankerd zijn, van belangrijke eco nomische betékenis zijn geworden. En weer is de derde donderdag in oktober in tal van landen aangewe zen om de naam te eren van de man, wiens laven gewijd was aan het wel zijn van anderen. In 1848 kwam F. W. Raiffeisen voor het eerst tot uitvoering van zijn fi nancieel systeem, dat destijds volko men nieuwe inzichten bracht. Zijn ideaal was namelijk een on baatzuchtige samenwerking in ver enigingsverband om geldelijke bij stand te kunnen verlenen in de vorm van passend en billijk krediet. Dit betekende tevens, dat de strijd werd aangebonden tegen tal 'van misstan den op dit gebied. Sedertdien is hst voorbeeld van Raiffeisen over de gehele wereld na gevolgd, zij het ook onder verschil lende namen. In ons land wordt de 15e oktober als Raiffeisendag °evierd door een groot aantal coöperatieve boerenleen banken en Raiffeisenbanken, aange sloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Gedurende de week van 12-17 ok tober zal het sparen met verschil lende middelen worden aangemoedigd en op de bewuste donderdag gaat de vlag in top. Een bezoek aan de bank zal dan een extra feestelijk tintje hebben. En daar is alle reden voor! In ruim 60 jaar hebben de 1300 boerenleenbanken en Raiffeisenbanken in ons land zich krachtig ontwikkeld. Verenigd in de beide centrale banken te Utrecht en Eindhoven vormen zij twee hechte groeperingen met een totaal ingelegd tegoed aan spaargel den van plm. 3% miljard gulden Dit spaargeld is afkomstig uit alle bevolkingsgroepen en getuigt van een toenemend vertrouwen in deze lande lijke organisaties. In het stelsel van Raiffeisen is het sparen echter geen doel op zichzelf, eerder een middel om te komen tot financiële onafhankelijkheid. De bank waarborgt op vele ma nieren de veiligheid der belegde gel den, doch past de gebundelde krach ten toe in een veel omvattende kre dietverlening. De stimulerende werking van het Raifeisenkrediet heeft veel bijgedra gen tot de opbloei van het bedrijfs leven op het platteland. Dit is mede mogelijk geworden door de talloos velen, die hun belangeloze krachten hebben gegeven om dit werk overal in den lande te besturen. tegen het spruiten van uw aardappelen. Mollen zijn dieren die we over een groot deel van onze aarde aan treffen. Merkwaardig genoeg vinden we ze niet op enkele van onze Wad deneilanden, zoals Texel, Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog. Zij leven bij voorkeur in losse grond en leven van insekten, ïnsek- tenlarven, wormen en eigenlijk zo'n beetje van alles wat zich in htm on deraardse gangen waagt en hierbij schromen zij niet om ook een ver dwaalde soortgenoot te doden en te consumeren. Hun woonnest vinden we onder een hoge molshoop, waaromheen concen trische lopende gangen, die weer door dwarsgangen met elkaar zijn verbon den. Vanuit dit woongebied lopen weer heel lange gangen naar elders, naar iachtgebieden, waar de mol op zoek gaat naar zijn voedsel. Vijf tot zes keer per dag doet de mol zijn ronde en werkt hij zich door alle gangen op zoek naar voedsel, want hij heeft voortdurend honger en eet op een dag meer voedsel dan' zijn eigen normale gewicht bedraagt. Uiteraard is zijn gehele gebit op 't eten van insekten en wormen inge steld. Wanneer een mol een worm te pakken heeft, haalt hij die, vóór deze te nuttigen, met een haal onder een van zijn zware voorpoten door en hiermede is de worm uitwendig en inwendig van aarde ontdaan en voor consumptie gereed: Voor de slappe tijd legt de mol ook OPENING WINTERPROGRAMMA. De Raad van Overleg zal op woens. dag 14 oktober, 's avonds 8,15 uur het winterprogramma openen in het ver enigingsgebouw, Burg. Trooststraat 4. De heer H. Jenné, gemeentesecre- tari zal een lezing houden over oud- Waddinxveen, toegelicht met een aantal filmstroken. De omlijsting van deze avond zal verzorgd worden door Re-Ki-NOO (Reeuwijkse kinderen Nobel, 5 meis jes en 5 jongens uit één gezin). Het belooft een mooie avond te worden, de toegang is vrij voor alle R.K. Parochianen boven de 17 jaar. CONCERT „VOX JUBILANS". Jl. zaterdagavond gaven de Herv. Gem. Zangver. Vox Jubilans o.l.v. Mar. Egberts en de bekende organist Feike Asma een kerkconcert in de Wilhelminakerk te Rotterdam. Dat deze grote kerk zich uitstekend leent voor een dergelijk concert bleek ook zaterdagavond weer. Machtig klonk de koorzang van het grote gem. koor door het stenen gewelf, en adem loos luisterde het publiek naar de vertolking van een programma van geestelijke liederen, waarvan bijzon der genoemd kan worden het Engelse werk „Rejoice in the Lord always", waarin Feike Asma op meesterlijke wijze het koor begeleidde. Deze orga nist gaf o.m. een vertolking van de variatie en Fuga over het leid: „O, Nederland let op Uw zaak" van W. Mudde. Vox Jubilans kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Onder de talrijke aanwezigen en uit Waddinx veen merkten wij op burgemeester en mevr. C. A. van der Hooft en de oud burgemeester en mevr. Warnaar. Na afloon ontving het bestuur van Vox Jubilans een uitnodiging van de aan wezige Kerkvoogdij der Herv. Gem. te Sliedreeht, om ter gelegenheid van de Kerkhervormingsdag op zaterdag 31 oktober a.s. een concert te willen geven in de Grote Kerk te Sliedreeht, welke uitnodiging is aanvaard. JEUGDRAADAVOND. Donderdagavond opende de Herv. Jeugdraad alhier, het Winterwerk der ver. door een avond te beleggen in het Herv. Wijkgebouw, alhier. Het programma vermeld o.m. dat Ds. C. vd. Boch Ned. Herv. Pred. te Bode graven, zijn laatste onderwerp uit de UIT ONZE S WOONPLAATS a cyclus over het boek „Daniël" zal be handelen getiteld „Open Venster", handelend over Daniel in de leeu wenkuil. Als bijzondere gast zal die avond aanwezig zijn de bekende organist Feike Asma, die het pijporgel zal be spelen. Op zijn programma voor deze avond staat o.m. Variaties over be kende geestelijke zangwijzen van hemzelf, evenals het Postludium ver „Dankt, dankt, nu allen God". Voorts zal hij doen horen Carillion van S. de Lange „Koekoek en Nachtigaal" van G. F. Handel enz. Vox Jubilans o.l.v. Mar. Egberts zal een bijdrage aan de ze avond geven in de vertolking van een aantal gaarne gehoorde werken. Voor deze avond welke vrij toegan kelijk is bestaat thans reeds grote be langstelling. BRAND BIJ MEUBELFABRIEK. Maandagmorgen werd de brand weer gealarmeerd voor een brand bij de N.V. Stoel- en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn aan de Wilhelmi- nakade. De brand bleek ontstaan te zijn in een vuilnishoop op het fa brieksterrein. Toen de brandweer ar riveerde, bleek de brand door het personeel vap de N.V. reeds geblust te zijn, zodat de brandspuit geen water meer behoefde te geven. JEUGDDIENST. Zondag 11 oktober belegt de Herv. Gem. Kring „Wet en Evangelie" een jeugddienst in het Geref. Vereni gingsgebouw, Stationsstraat. Aanvang 7 urn met vooraf een kwartier sa menzang. Onderwerp: „Geen toeschouwer blijven". Voorganger: Ds. Hemmes van Schiedam. VERKEERSONGEVALLEN. In het afgelopen weekend vonden op de rijksweg Utrecht-Den Haag- Rotterdam onder deze gemeente weer enkele verkeersongevallen plaats. Vorige week reed een personenautt die bestuurd werd door de heer M. C uit Amsterdam en komende uit de richting Utrecht, op deze rijksweg. Voor deze auto reed een motorrijder de heer H. G. de B. uit Rotterdam. Even voor de afrit naar Waddinxveen wilde de bestuurder van de perso nenauto de motorrijder inhalen. 1 Eerstgenoemde week echter te snel Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. De auto liep schade op. UITVOERING BOUWPLANNEN. Thans is een aanvang gemaakt met het heiwerk voor de bouw van 21 auto-boxen, die in het uitbreidings plan Oranjewijk zullen worden ge bouwd door het bouwkundig inge nieursbureau Stuurman, op een bouw terrein tussen de bouwblokken van de Prinses Beatrixlaan en de Prinses Irenestraat en tussen de Prinses Ire- nestraat en de Prinses Margrietstraat. GESPAARD. Gedurende de maand september werd op het postkantoor alhier, bij de rijkspostspaarbank ingelegd 30.264,- en terugbetaald 26.862,—. GESLAAGD. Bij het te Utrecht gehouden exa men is geslaagd voor het diploma brandstoffemhandel, de heer W. A. den Boer, alhier. BEJAARDENMIDDAG. De eerstvolgende bijeenkomst voor de bejaarden wordt gehouden op dinsdag 13 oktober a.s. des nam half drie uur in het verenigingsgebouw in de Stationsstraat. NED. CHR. VROUWENBOND. De afd. Waddinxveen van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt een bijeen komst op 15 oktober a.s. in het ver enigingsgebouw in de Stationsstraat. In deze vergadering zal mevr. C. M. Gent-Enzerink uit Maasland het boek „Het achterhuis van Anne Frank" bespreken. STEUN KERKBOUW. Voor de actie Steun Kerkbouw werd zondag jl. in de Geref. kerk ge collecteerd 3470,99. geef op z'n minst voor 160 nieuwe kerken HERVORMDE KERKBOUWACTIE 1959 GIRO 206.000 DEN HAAG_ naar rechts uit, waardoor de motor rijder werd gesneden. Deze kwam in de berm van de weg terecht en sloeg met zjjn hoofd tegen de grond. De motorrijder hep hierbij verwondingen aan zijn hoofd op en moest worden overgebracht naar het St. Josef pa viljoen te Gouda. De motor werd ook beschadigd. Maandagmorgen wilde de automo bilist A. T. K. uit Utreoht een voor hem rijdende bestelauto, bestuurd door de heer A. J. B. eveneens uit Utrecht op de rijksweg inhalen. Tij dens het inhalen week de bestuurder van de bestelauto plotseling naar links uit. De personenauto werd hierdoor in de linker berm gedrukt en kwam na enige paaltjes op de weg omver gereden te hebben tot stilstand en pijn weg- wrijven met DAMPO GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: sleutel; horloge; Verloren: regenjas; beige schoentje; beige jongensjasje; 2 balen melkpoe der; sleutelring; blauw sjaaltje; dou blé dameshorloge; houten step. Aangiften van 1 tot 7 oktober. Geboren: René, z.v. C. van der Bas en H. Stolker, Wilhelminakade 48; Gerrit, z.v. J. A. Grootendorst en M. C. Hortensius, Ieplaan 25; Gerrit Cornelis, z.v. J. Schinkel en M. Kortlever, Kerk we" 104; Pieter, z.v. P. Versluis en A. J. de Graaff, Noordkade 111; Agnes Maria, d.v. Th. van Bueren en M. Spierenburg, Noordkade 30e; Willem, z.v. W. Bezemer en H. Hoek, Meidoornstraat 26; Ondertrouwd: A. C. van Vliet en C. J. van Vuuren; Overleden: Kruijmel wed. van Preij, Anna Maria, oud 88 jaren. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 eft Er is de laatste jaren een neiging ontstaan om de meststoffen zoveel mogelijk in het voorjaar op het land te brengen. Vroeger was dit geheel anders en waren vóór de lente kali-meststoffen en het slakkenmeel meestentijds reeds uitgestrooid. Is het nu wel erg verstandig om alles op het laatste aan te laten ko men. Wij menen van niet. In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het ge was te zaaien en in te eggen enz. Moet men dan ook nog alle meststof fen strooien, dan geeft dit vaak een opeenhoping van werkzaamheden. Wanneer het bovendien een zeer late winter is, dan is het practisch niet goed meer mogelijk de nodige mest stoffen tijdig te geven met alle scha delijke gevolgen hiervan. Het is daarom van groot belang, dat nu reeds die meststoffen worden toe gediend die kunnen worden uitge strooid. Dit zijn de kalimeststoffen en slak kenmeel. Deze beide kunnen met el kaar worden vermengd, waardoor één arbeidsgang kan worden uitgespaard. Eenverder voordeel om reeds in de herfst te bemesten is dat de winter gewassen en ook het grasland sterker de winter ingaan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2