Weekblad voor Waddinxveen l/Hoedtc dt I/couw DE SPIEGEL avondzitting in te voeren Wip uitïen, ftteAt Brouwer No. 746 vrijdag 16 oktober 1959 15e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Onze regering kan op algemene in stemming van de Tweede Kamer re kenen inzake haar voorstel tot ver laging van de inkomstenbelasting voor vrijgezellen. Hoewel men het er over bet algemeen over eens is, dat het gehele tarief van inkomsten- en loon belasting voor een meerderheid van ons volk te hoog is zal voor deze meerderheid eerst een onderzoek wor den ingesteld. Maar de kamer acht het niet verantwoord eerst een bud- geit-onderzoek in te stellen van de vrijgezellen, daar een en ander wel te urgent is. Voorts gaan er stemmen op om een tariefsonderscheid te ma ken voor de belastingheffing voor on- gehuwden boven en beneden een be paalde leeftijdsgrens, bij voorbeeld 45-50 jaar. Verder wil men graag een speciaal tarief voor jeugdigen tussen 19 en 27 jaar ter vergroting van de spaarmogelijkheden. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer P. Roolvink, heeft de Sociale Verzekeringsraad gevraagd of er zijns inziens bezwaar zou zijn te gen een verhoginf van de loongrens van de wachtgeld- en werkloosheids wet tot 10.000 gulden (thans 6900 gul den). In deze brief staat tevens, dat de regering heeft besloten om het ad vies van de Sociaal Ekonomische Raad dat afschaffing van de loongrens in houdt, niet te volgen. Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bjj KRAIJ ESTEIJN Rijschoolhouders, die aan bepaalde eisen voldoen, krijgen in de loop van het volgend jaar gelegenheid tot bij woning van de rij-examens van hun klanten. Met ingang van 1 januari wordt de examentijd verlengd met 'n kwartier, waardoor de totaaltijd komt op drie kwartier. Van deze drie kwartier zal 25 minuten voor de praktijk worden besteed en 20 minu ten voor de theorie. Als gevolg daar van zal ook het examengeld1 worden verhoogd van 7 gulden tot 9,50. Voor een praktisch her-examen zal 7,voor een theoretisch her-exa men 6,— verschuldigd zijn. Tevens zal met ingang van maart 1960 ieder die in het bezit is van een speciaal vakdiploma, de examenrit uiteraard slechts met toestemming van de kan didaat - mogen meemaken. Als gevolg van de mooie zomer is het aantal gevallen van paratyfus ge stegen. In 1952 werden er 509 geval len geregistreerd. In 1959 zijn tot 25 september reeds 5219 gevallen gecon stateerd. De oorzaak moet eigenlijk worden gezocht in het te lang bewa ren van vlees, zodat de bakterien de gelegenheid krijgen zich verder te ontwikkelen. Volgens deskundigen zou een koelkast in dit geval dan ook geen overbodige luxe zijn. In verband hiermede bracht dr. Kampelmacher naar voren, dat weeldebelasting op die koelkasten eigenlijk niet geheven moet worden. heeft onze oudste inwoon ster het niet mogen beleven rekord- houdster te worden. Vijf dagen na haar 110e verjaardag is Chrissemeuje overleden. De oorzaak van haar dood moet gezocht worden in een verkoud heid die Zich aanvankelijk licht voor deed. Haar toestand verslechterde evenwel dermate dat zij des avonds overleed. Haar opvolger is nu in ons land uiteraard de 107-jange heer Kos- tering uit Delft. Deze krasse man hoopt op 22 november 108 jaar te worden. In de strafgevangenis te Schevenin- gen is weer de jaarlijkse gang ge maakt langs cel 601, de dodencel. Telkenmale verzamelen zich bonder den oud-verzetsleden en nabestaan den van hen, die in de bezettingstijd van hier uit naar de executieplaats werden geleid. Het door een onbekend voorwerp geslagen gat in een weiland te Wor- mer heeft al heel wat pennen en in stanties in beweging gebracht. Thans is ook dé zg. explosieven opruimings dienst, een school van de koninklijke landmacht, zich met de zaak gaan be moeien. E)srst moest worden vastge steld, wat het ding nu eigenlijk is en pas dan kan men weer gaan graven. Intussen is in Burgerbrug een tweede ding ingeslagen in de grond. Het blijft voorlopig allemaal nog erg geheimzin nig. Misschien komt straks de grote ontnuchtering. Tot dinsdagmorgen was voor de hervormde kerkbouwactie binnenge komen een bedrag van 3.895.315. Dit bedrag bestaat voor het aller grootste deel uit giften, welke recht streeks op girorekening 206000 van de actie zijn overgemaakt. Naar verwacht wordt zullen dezer dagen de bijdragen gaan binnenko men, welke de huisbezoekers opge haald hebben. Zoals bekend zijn alom in den lande huisbezoekers op pad gegaan. Zij bezochten de adressen, waar de persoonlijke brief met op roep tot deelname aan de actie be zorgd was. De huisbezoekers waren en zijn in de gelegenheid de giften in ontvangst te nemen. Op veler verzoek hebben wij besloten naast de bestaande zittingen éénmaal per week een en wel op VRIJDAGAVOND. Te beginnen met VRIJDAG 6 NOVEM BER a.s. zal de Bank des avonds van 7—9 uur, zowel voor spaarbank als andere bankzaken, geopend zijn. Thans is het kantoor geopendmaandag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 2.30 tot 4.30 uur. Zaterdags van 9 tot 12 uur. Het bestuur der COÖP. BOERENLEENBANK Waddinxveen DAT VERDRIET KUNNEN WIJ VOORKOMEN Ansje is jarig. Het is haar eerste verjaardag op de grote school en vol vreugde is ze 's morgens naar school getogen met een trommeltje vol snoepjes om te tracteren. Ansjes ou ders zijn maar eenvoudige mensen; ze hebben het niet breed. Zo'n ver- jaardas* van een van de kinderen kost altijd heel wat geld. In de eerste plaats moet er natuurlijk een cadeau zijn en dan verwacht het jarig kind ook zo iets als een feestje. Geen moeder zou het hart hebben, zo'n dag gelijk aan iedere andere voorbij te laten gaan. Er komt wat extra's op tafel bij het eten. Er mogen kinderen komen spelen. Dat kost koekjes, snoepjes, limonade en taart jes, en soms aardigheidjes. En dan moet er ook nog op school getracteerd worden. Dat tracteren is een van de glans punten van de dag voor de jarige. Als hij bij zijn schoolkameraadjes met het trommeltje rond gaat, is hij voor één dag het onbetwiste middelpunt, het feestvarkentje, bij wie ieder in het gevlei tracht te komen, in de hoop op een extra snoepje. Trots voelt hij zijn macht, in het besef, gunsten te kunnen uitdelen. Op een verjaardag zonder trommeltje naar school te moeten gaan, zou voor een kind een niet te overleven verdriet en schande betekenen. Dit weet Ansje's moeder, ofschoon het haar wiel wat begroot, zoveel on kosten te moeten maken voor een troep wildvreemde kinderen. Ze heeft poppeschuimpjes gekozen. Die zijn licht en goedkoop. Ansje weet niiets van deze overwegingen. Voor haar betekent snoep snoep en ze is niet verwend in dat opzicht. Büj en trots stapt ze dan ook weg met haar trom meltje, in het vaste geloof, dat niets vandaag haar sterk zal kunnen ver duisteren op school. Maar wat een heel ander Ansje is het, die om 12 uur thuis komt. Ze ziet er verslagen en bedroefd uit en als moeder vraagt, wat eraan scheelt begint ze hard te huilen. Ondier hor ten en stoten wordt het moeder ten slotte duidelijk, waar al dit verdriet om is. De kinderen op school zijn niet tevreden gewöest met de tractatie. Ze hebben Ansje beschimpt en voor gie rig gescholden, omdat ze maar op poppeschuimpjes tracteerde. Elly had vorige week op grote zuurballen ge tracteerd en Mia de week daarvoor op dikke chocoladliflikken, waarmee ze drie maal rond was geweest! En Margot en Ineke en. Kortom het blijkt, dat alle andere kinderen veel royaler en grootscheep ser uit de bus waren gekomen. Dan hadden de moeders van die andere kindertjes zeker veel meer centjes, probeert moeder te troosten en zichzelf vrij te pleitten. Maar ze merkt, diat deze verklaring van de feiten aan Ansje verspild is. Wat be grijpt zo'n dreumes ook van rijk en arm zijn? Wat ook begrijpt ze van de onbewuste wreedheid, aan kinde ren eigen, waarmee een klasgenoot af gemeten wordt naar de inhoud van een verjaarstrommeltje? Het zijn de moeders, die hier schuld dragen, zo er van schuld gesproken kan worden. De moeders moesten be grijpen, dat niet ieders draagkracht even groot is. En iedere moeder, al gunt ze haar kind ook nog zoveel en kan ze het uit een ruime beurs doen, moest zich bij het eenvoudige hou den, om niet het gevaar te lopen, an deren dé ogen uit te steken en daar door veel nodeloos kinderverdriet te veroorzaken. Kinderen, zijn gauw geneigd tot vergelijken en ze zijn ongelooflijk pienter in het taxeren van wat iets gekost heeft. Wie niet tegen de an deren op kan bieden, heeft afgedaan- En de moeders zouden er eensgezind voor moeten zorgen, dat dit verdriet geen enkel minder bedeeld kind kan Ingezonden stukken Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte redactie. Gaarne zou ik enige plaatsruimte voertuig." het gevaarlijkste voertuig? In onze huidige samenleving is de bromfiets nog steeds het mikpunt van allerlei onheuse propaganda, waarbij met de belangen van ruim 2 millioen Nederlanders op de onverantwoorde- lijkste manier wordt gesold. Uit bovenstaande kunt U zich over tuigen dat dit is gebeurd in ons plaatselijk weekblad van vorige week, met het opschrift van „Het gevaar lijkste voertuig." De afbraak journalist döet dit op een manier die de lachlust opwekt, met vergelijkingen van een zware vrachtauto die alles verblijzelt wat voor het wiel komt, en frele oude dametjes met een kloppend hart, grote touringcars en luitjes die met een zenuw-gezicht op een laag, kwets baar en zwak vehikel rijden. Daar tussendoor vraagt de afbraakjourna- Mst: „Is er wat tegen dit moderne kwaad te doen?" Ja geachte lezers, ik zou zeggen al lemaal een zware oorlogptank aan schaffen! Ieder normaal mens weet dat er op elk voertuig critilek uitgebracht kan worden, en dat er op of in elk voer tuig mensen zijn die te oud of on kundig met het voertuig omgaan. Vraagt meli aan zo'n journalist „waarom zijn ze zo gevaarlijk?", dan krijgt men opmerkingen als boven omschreven, of het gezegde van „Het zijn krengen en gevaarlijk ook". Degenen die tot de laatste groep behoren zijn met geen stok te bewe gen hun redenen te geven waarom zij bromfietsen dan wel zulke „kren gen" vinden, het is gebleken dat zij meestentijds ook niet op de hoogte zijn van de ongevallencijfers en hun verhouding t.o.v. het totaal aantal bromfietsen. Van de relatieve veiligheid hébben zij nog nooit gehoord! Kennis van zaken en gedegen on derzoek van de ware stand van zaken is totaal afwezig! Het is ook onredelijk om ruim millioen bana-fi.de bromfietsiers te doen lijden onder het wangedrag van een kleine groep jeugdigen die hun gebrek aan manieren en opvoeding wereldkundig wensen te maken. Hoe onzinnig de vermeende onvei ligheid is van de bromfiets wordt aangetoond door de officiële cijfers, zoals die over 1957. Het totaal aantal doden in, het ver keer bedroeg toen 1712. Hiervan kwamen 310 mensen met auto's om het laven; met bromfietsen waren het er 306 met rijwielen 384. Verder de gegevens over 1950 tot 1954: 1. Raming aantal km per jaar gem.: 2. Aantallen ongevallen per millioen km.: autobus 4748.000 15,7 personenauto 20.000 14,3 motorrijwiel 8.000 10,7 bromfiets 5.000 5,5 KOOP GEEN KAT IN DE ZAK. Wanneer een vereniging een feest avond verzorgt, moet het programma wel voor de bezoekers een verrassing inhouden, maar het mag dat niet zijn voor de organisatoren. Niet alleen de feestcommissie, maar ook het verantwoordelijke bestuur moet weten, wat de bezoekers, die avond wordt voorgezet. Koop daarom nooit een kat in de zak! Zowel wanneer onze eigen mensen de avond vullen, als wanneer vreem den (amateurs of beroepsartisten) dit doen, moeten wij weten wat wij voor geschoteld krijgen. Smaken verschillen. Vaak is het niet eens een kwestie van smaak, maar van wansmaak. Opvattingen verschillen, en de éen lacht om wat de ander diep krenkt. Denk maar aan het gebruik van krachttermen, van mopjes, die er net tegen-aan zij n, aan het spotten met lichaamsgebreken, waarin sommige artisten nog hun kracht zoeken, en die in bepaalde stukjes voor de lol moeten zorgen. De praktijk leert dat er nog heel wat mensen zijn, die daar niet op letten. Ze hebben het gezien of ge hoord, ze hebben zich een aap ge lachen en daarom is het volgens hen voor iedereen goed. Wie er anders over denkt is een kniesoor of een scherpslijper. Maar een bestuur, dat met ieders opvattingen rekening moet houden, mag er zo makkelijk niet over denken. Wij kunnen niet afgaan op prive- aanbevelingen vooral omdat er zoveel op de markt is wat de toets der cri- tiek niet kan doorslaan. Nu is het wel waar, dat men op een feest niet altijd zo nauw kijkt De mensen komen in feeststemming, ze komen oen te lachen en lachen zullen ze. Da bezwaren komen meestal pas later en dan blijkt, dat velen die die avond zelf het hardst lachten, nu de diepst bezwaarden zijn! Ook al is het publiek makkelijk, het is het bestuur toch ook wel wat waard als de vereniging eer inlegt met haar feest en als het .gébodene van goed gehalte is. Daarom moeten wij alles zelf gaan zien of horen. En weer dient het be stuur te bedenken, dat het uiteindelijk de verantwoordelijkheid draagt en die niet zonder meer aan een feestcom missie kan laten. Men moet het hier over tevoren met elkaar eens zijn. Ook bij een feest, dat door eigen krachten wordt verzorgd, dienen wij te weten wat men gaat brengen. In dit verband moet worden opge merkt, dat men al heel gauw klaar staat met een plan voor „een revue", Een revue vergt langdurige voorbe reiding, costumes, decors, véél repe teren, een waterdichte regie, alles moet vlot en er mogen geen haperin gen zijn, de conférencier dient niet alleen de gaatjes te vullen maar de stemming op te voeren; de muziek moet goed zijn. Wanneer men plannen heeft voor een revue, dan geldt: bezint eer gij begint". Maar als gij begint, .begint dan tijdig! Het meewerken van eigen krachten kan soms bijzondere moeilijkheden brengen. rijwiel 3.000 1,5 De gunstige uitkomst van de brom fiets is in het oog springend en weer spreekt wel heel duidelijk de zo vaak gesuggereerde onveiligheid van ons vervoermiddel. Dus als men nog eens opmerkingen maakt, dan geven bo venstaande cijfers U het afdoende antwoord in de hand. Ze zijn volkomen betrouwbaar en onaanvechtbaar, afkomstig van. het Centraal Bureau van de Statistiek. Bij voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte. J. A. Doornhein, Lijsterbesstraat 3. Men begint meestal met zich af te vragen: hoe krijgen wij de avond vol? Dan bestaat de neiging, critiekloos iedere bijdrage te accepteren. Dege nen, die er het eerst bij zijn en het meeste willen doen, zijn juist niet im mer degenen, die daarvoor het mees- ste talent hebben! Later ontdekt men vaak, dat het probleem heel anders ligt, namelijk hoe krijgen wij dat allemaal op één avond voor elkaar! Dan moet men soms gaan schrappen, en dat is altijd een pijnlijke zaak. Over het algemeen kan men het beste schrappen, wat de minste voor bereiding heeft gekost. Wanneer de mensen veel moeite hebben gedaan en misschien kosten hebben gemaakt voor niets, nemen ze het niet en dan krijgt men achteraf de grootste na righeid. Het beste is, een slag om de arm te houden tot men een overzicht van het programma beeft en dan te gaan schiften. Ook wat eigen mensen brengen, moet men hébben gezien, gehoord of gelezenen men moet weten hoe lang het duurt. Meestal weten ze het zelf niet. Ze zeggen: „O, een minuut of vijf" en een kwartier later zijn ze nog aan de gang. Of ze nemen moedig op zich, een half uur te vullen, maar na tien minuten maken ze een buiging en gaan af Bij toneelstukken en sketches komt veel aan op de regisseur. Is dat een man van gezag, die geen vriendjespo litiek behoeft te voeren, maar de beste krachten kan uitzoeken, dan weet men dat er iets goeds gebracht wordt. Een feestavond moet de reputatie van de vereniging verhogen. Het gaat er niet slechts om de avond te vullen. Daarom mogen bestuur en feest commissie geen risico lopen, anders krijgen ze na het feest de kater. Scriba. alle goede UeAeoMeding^alen in Waddinxveen alleen Hexencostuums Regenjassen Spoxtcolberts Pantalons pluimveehoekje HET MINDEREN VAN DE LEG. De hg gaat nu minderen en veel van onze hennen zijn reeds in de rui gevalllen, waarmee nog niet samen gaat het algeheel stopzetten van haar leg. De exemplaren die geen eieren meer geven of die om andeiie rede nen afgedaan hebben, ruimt men nu STICHTING NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK Gevestigd te Amsterdam Hiermede brengen wij ter algemene kennis, dat wij met ingang van 15 oktober 1959 een agentschap hebben gevestigd te WADDINXVEEN Als agent hebben wij aangesteld de heer W. VERBOOM Prinses Beatrixlaan 11 te Waddinxveen. Elke werkdag is het agentschap geopend en bestaat er gelegenheid tot het inleggen en opnemen van spaargelden, bij voorkeur echter op maandagmorgen v. 9-12.30 uur woensdagmiddag van 2-6 uur donderdagmorgen van 9-1 uur vrijdagavond van 7-9 uur Wij nodigen u gaarne uit tot een bezoek aan ons agentschap, waarbij wij u gaarne als spaarder zullen inschrijven. Stichting Nederlandse Middenstands Spaarbank.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1