(Ml™ II. HEEMSKERK V.YPEREN MARKT 18 GOUDA NEO - I'OHSKIIÏIET A. van der Heiden £and- en Xuin^auw. Tietje. Tluti en jantje fafifoe Utij, uieAen feeAt NIEUWS SIIST STCOLUS KOMT PER HELICOPTER Spit, Spierpijn ïïf Het KALASIRIS corset OORSETSPECIfWLZRRK Johannes Theodörus, z.v. G. de Vos en J. M. VerkleijBloemendaalseweg 64; Cornelia Gerarda, d.v. F. J. Bos en C. A. van Zuilen, Brugweg 10; Henrica Adriana PhKotheo, d.v. W. P. Wesseling en J. A. Gerts, Ring- vaartsinigel 8; Barendina, d.v. J. Heeren en J- Groeneveld, Noordeinde 25; Arie Piater, z.v. A. P. Verloop en B. Mast, Dorpsstraat 5; Nancy Hendrika, d.v. J. H. de Kleijn en J. van Eijk, Kerkweg 190; Ondertrouwd: W. J. G. de Jong en K. C. Spruijteniberg; P. van Erkel en N. de Joode; N. van Nielen A. J. Littooij; Overleden: Stooker, Agnes, e.v. A. C. Verweij, oud 74 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bonboekje; kinderpols horloge; grijze sjaal; stethoscoop; snelbinder; Verloren: staleniboek; 'blauw wind jack; bruine fietstas. DE ZONDAGSDIENST wordt waar genomen door Dr. J. W. H. Helleman. tegen het spruiten van uw aardappelen. Béter slaagt u bij TTl leafd als de figuurlijke verblinding van anderen jn het gewone leven. Om van het gevaar, dan nog maar te zwij gen. Daarom vindien wij, dat in boeken over „hoe het eigenlijk hoort" dim men en hoed-afnemen voortaan in één adem genoemd moeten worden Publikatie van het Verbond voor Veilig Verker. Veilig Verkeer DIMMEN EN HOED-AFNEMEN. Er zijn van die dingen in het leven, die zo rekbaar zijn als een elastiekje. Neem nu het begrip „beleefdheid". Die is ons allemaal - de een wat méér, de ander wat minder - met de paplepel ingegoten. Zo in de trant van Jantje neem je petje af, Pietje, spreek met twee woorden en alles wat er verdek' beelden ligt tussen mondi- houdenals-de-groten-praten en dames voor. Maar al is het ons nog zo goed ge leerd en al doen wij nog zo ons best om zo ons eigen meninkje zelve te zijn, wij hebben toch- in velerlei za ken zo ons eigen menikje over wat wij wel en wat wij niet beleefd vin den. En wat wij als het summum van beleefdheid beschouwen, zal een an der overdreven vinden. Of dacht u, dat iedere man het ais een vanzelf sprekendheid beschouwt voor zijn echtgeno e bij ontmoeting op straat de hoed' af te nemen? Doordat er nog geen wet is, die de beleefdheid in het maatschappelijk verkeer regelt, houden legio mannen hun hoeden op wanneer zij met een dame in een lift staan, laten aoh, zij denken het zo goed te doen! - een dame rustig voorgaan bij het be're- den van een restaurant enenfin, zo kunnen wij doorgaan. Gelukkig zijn er ook heel veel be leefde mensen om ons heen. Maar juist zij illustreren dikwijls zo tref fend de betrekkelijkheid van de be leefdheid, die wij en hun huurlieden bij hen ontdekt hadden. Zo zijn er heel beleefde, alsmaar hoed'afnemende heren, die in hun auto stappen en daarbij plotsklaps een andere opvat ting krijgen over wat wel en niet be leefd is. Die - eenmaal in de anoni miteit van het verkeer ondergedoken - een soort wie-döet-me-wat-stijl er op nahouden. Beleefdheidsvormen, die zelfs veel al bovendien op wettelijke verplich tingen berusten, zijn voor 'hen taboe. In het gewone verkeer op de weg kunt u ze dagelijks aantreffen. Een voorbeeld'? Dï automobilisten, die het eenvoudig vertikken, even hun dim- schakelaar te bedienen en er niet bij denken (of willen denken?) dat ver blinding van een tegenligger - 't zij automobilist, fietser, voerman of voet ganger - niet alleen s'rafbaar maar ook super-onbeleefd is. Dimmen, tij dig dimmen - dus zodra men het schijnsel van een tegenligger ook maar ziet opdoemen bijv. na de bocht of aan de andere kant van een heuvel top is een kwestie van wellevend heid. Ook ziin er 'hel? legioenen overigens heel beleefde lieden, die er niet aan denken (of willen denken?) dat het van korrektheid getuigt óók te dimmen voor een auto, die men achterop riidt. Verblinding van een vóórligger via de achteruitkijkspiegel is dikwijls net zo hinderlijk en gevaarlijk als van 'n tegenligger. Een pet of zakdoek er over (niet de voorligger maar de spiegel, wel te verstaan) doet won- deken, mirts men niet vergeet, die weer dlrekt na het euvel te verwij deren. Voor hen, die door een te genligger verblind worden, blijft het gebod: niet in de bundel, maar rechts naar de berm kiiken de beste reme die. Dan zijn er nog de overigens goed- willenden, die er niet meer over pie keren om te dimmen, zodra zij op autowegen met gescheiden rijbanen rijden. Daar zou het niet zo nodig zijn. Niets is minder waar. De mate van verblinding is inderdaad door de grot are onderlinge afstand' wat min der. dan wanneer er geen tussenberm is. Plotselinge hiaten in de beplanting van tussenbennen werken een geheel onverwacht optredende verblinding in de hand. Letterlijke verblinding van de me de mens op dé weg is al even onbe- NAJAARSBEMESTING IN DE FRUITTEELT. De fruitoogst is vroeg geweest. De mensen moeten verder, de teler moet waer denken aan het volgende jaar. Gelukkig brengt het fruit goed op en over het algemeen hebben de bomen rijk gedragen, vooral in Zeeland. De grond heeft de voedingsstoffen die hiervoor nodig waren, afgeleverd. Maar, waar af gaat en niet bijkomt., de najaarsbemesting moet dat weer aanvullen! In het najaar denken we eigenlijk alleen aan de basisvoedingsstoffen: fosfaat, kalk, kali en magnesium. Van fosfaat en kalk weet iedere fruitte ler, dat deze het beste in het najaar kunnen worden gegeven. De grond bewaart deze behoorlijk en ze zijn dan aanstonds beschikbaar, wanneer de groei weer begint. Voor magnesium geldt dit even eens. Bij kali aarzelt men nog wei eens. Maar in de laatste jaren hebben talrijke proeven bewezen dat ook de gestrooide kali zich ophoopt en vast gehouden wordt in de bovenste cen timeters van de boomgaardgrond. En dat heeft de deskundigen tot d'e con clusie gebracht: dan is het altijd voor deliger ook deze meststof maar direct in het najaar te geven. Vroeg in het voorjaar is de behoef te groot. En we we'en niet precies wanneer dit begint. Als de kali er al ligt, dan kan de boom er dadelijk van profiteren. In de moderne boomgaard wordt gterk de voorkeur gegeven aan chloor arme kalimeststoffen. Zij leveren be tere kwaliteit en moer kilo's fruit product. Men doet dus goed ook deze kalimes'stoffen reeds in het voorjaar te strooien! DE WERELDREIS VAN Een geslaagde feestavond maakt propaganda, een mislukte feestavond is alleen maar een bron van narig heid. Gemopper achteraf vindt im mer een gerede voedingsbodem en bij de bestaande ware of vermeende grieven voegen zich snel nieuwe. Da factor tijd is voor het welsla gen van het allergrootste belang! Neen wij willen niet beginnen over „op tijd beginnen". In sommige plaat sen, bij sommige verenigingen lukt 't om op tijd' te beginnnen, maar meest al is er het befaamde kwartiertje, dat wel eens een half uurtje worden kan. Hoofdzaak is echter, dat de lei ding het tijdstip van beginnen heeft vas'gesteld (ook ai is dat een ander dan op het programma staat) en.... er zich aan houdt. Het is altijd goed het programma zo in te richten dat eventuele laatko mers na het eerste nummer nog snel naar htm plaats kunnen worden ge loodst. Dat een goede plaatsaanwijzing en reservering van groot belang is voor een tijdig begin, weet een ieder, die de nargheid van het gezoek naar plaatsen en de ruzie over ten onrech te bezette stoelen al eens heeft mee gemaakt. Want dat kost tijd! De in richting van de garderobe is ook een belangrijk punt, vooral op koude of natte avonden. Willi'" 49. Pietje en Jantje waren intussen verder gewandeld, op zoek naar een karweitje, waarmee ze weer wat kon den verdienen. Zo zwervend kwamen ze aan de water kant, waar juist een pontje van de overkant aankwam. Met zo'n pontje overvaren leek 'hun wel aardig en ze besloten dan ook, hier hun geluk te beproeven en hun diensten aan te bieden. 50. Manhaftig stapten ze op de pont. Kimt U niet een paar knechten gebruiken? vroeg Pietje. Nu, dat treft! zei de ponitjesbaas, want ik heb geweldige kiespijn en moet nodig naar de tandarts! Nemen jullie zolang voor een kwarttje het pontje waar; je hoeft niks ie d'oen als al maar draaien! Tot ziens! Vol tro+s gingen ze samen aan 'het wiel staan. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 Van het grootste belang is, te wer ken aan dte hand van een tijdschema. Natuurlijk weten wij van ieder programmapunt de tijdsduur en kun nen zo precies nagaan, of de num mers op tijd zijn afgelopen, of wij op ons schema voorliggen of dat is meest al het geval, achter zijn geraakt. Onzekere punten zijn altijd de toe spraken. Die dienen tot het uiterste, wat aantal en duur betreft, te worden beperkt. Bij jubilea dost men goed vooraf het bestuur te laten recipië ren, dan kan al dat spraakwater vast gespuid worden. Een andere oorzaak van vertraging is de soms onvermij delijke loterij. Het is echter helemaal niet nodig, dat dit zoveel tijd kost; er zijn verschillende mogelijkheden om dit te ondervangen. Het is alleen maar leuk voiox de enkelen, die wat winnen, de rest verveelt zich. En verveling is de eerste vijand, van het Ook verslagen, als ze dan toch be slist moeten wordén uitgebracht die nen uitermate kort te zijn. Er zijn vooral secretarissen, die dan de ge legenheid aangrijpen zich eens te la ten horen. Het interesseert de bezoe kers meestal niet. Ze zijn niet voor het verslag gekomen! Wie succes wil hebben, zorge in drie minuten klaar te zijn, dan kan hij rekenen op een dankbaar applaus. Erg wordt het vooral wanneer de sprekers achter in de zaal onverstaanbaar zijn, dan, krijgt men beslist herrie. Spreek voor de microfoon of spreek duidelijk of zwijg. Maar als een goudten regel zweve ieder voor ogen het laa'ste woord van Van Oldenbarneveit tot de beul. „Maak het kort". Wat wij ook doen, door allerlei oorzaken kunnen wij op ons tijdsche ma achter raken. Daarom moeten wij altijd kunnen smokkelen, hetzij door die pauze te bekorten, hetzij door enkele nummers te laten ver vallen. Dat laatste moeten wij er echter bij voorkeur niet op aan laten komenliefst moet al vooruit be paald zijn dat het mogelijk is, dat die nummers komen te vervallen. En dan moeten het altijd bijdragen zijn, die gemakkelijk kunnen vervallen, omdat ze niet veel voorbereiding hebben ge kost. Nog veel belangrijker dan op tijd beginnen is: op tijd eindigen. Het is altijd een bewijs van slechte organisatie, wanneer een feestavond begint te verlopen. Wanneer voor het einde al mensen opstaan en weggaan, dus spelbrekers worden. Er zijn mensen, die op tijd thuis moeten zijn, hetzij omdat ze een busi, trein of tram moeten halen, hetzij omdat een oppas niet langer mag blijven, hetzij omdat ze de volgende morgen weer vroeg op moeten. Voor het geval er bal na is kan men er op rekenen, dat de jongelui on rustig worden, wanneer het telang duurt en de tijd voor het bal dus wordt ingekrompen. Dat is veeleer de leiding kwalijk te nemen, dan die jongelui! Het verlopen van een feestavond wordt' iu de hand gewerkt, wanneer men niet sluit met een climax. Want als een anti-climax werken met na me toespraken aan het einde. Dat is mosterd na de maaltijd, en dat lusten de meesten niet. Ook dankwoorden aan- en bloeme tjes voor 't medewerken mogen be slist niet langer dan enkele minuten in beslag nemen. De mensen staan al met de jassen klaar, ze hebben het nu gezien en opeens willen ze wag, en daar gaat het nog weer langer duren door al dat gepraat! Wanneer wij ons tijdschema nauw keurig hebben vastgesteld, wanneer wij voor de nodige speling hebben gezorgd' en vooral een dikke streep, die niet mag worden overschreden, gezet (hebben bij hett sluitingsuur hebben wij de meeste kanis op tevre den huiswaartskerend'3 feestgangers. En daarom is het toch begonnen! Scriba. In de gehouden bijeenkomst van winkeliers, welke sullen deelnamen aan de Winkelweek 1959, de bekende St. Nicolaasactie, is besloten die win kelweek te houdien op eenzelfde wijze als vorig jaar. Dit betekent dus dat er weer bonnen uitgereikt zullen wor den en het t.z.t. prijzen zal regenen. De bonnen zijn ditmaal, in afwijking van vorige jaren, te verkrijgen aan het kantoor van de Coop. Boeren leenbank, waar eveneens d'e prijsbon- nen kunnen afgehaald worden. Bovendien zal St. Nicolaas ditmaal vanuit de lucht Waddinxveen binnen, komen, nl. per helicopter. De plaats van aankomst is nog niet vastgesteld, maar zal tijdig bekend gemaakt worden. Onze burgemeester zal verzocht worden de Sint te ver welkomen. Hierna zal de bekendte rit door onze gemeente gemaakt worden. Al met al staan er dus weer ge zellige drukke weken te wachten, waar het kopend publiek zijn hart kan ophalen, eerstens aan het vele dat door de diverse winkeliers wordt aangeboden en tweedens aan de hon derdduizendten bonnen, welke uitge reikt worden. De Waddinxveense winkeliers zul len ook ditmaal hun beste beentje voorzetten en opnieuw tonen dat zij volkomen in staat ziin, de plaatsgeno ten te voorzien van al hetaeen zij no di" hebben en honen daarbiitï be- wiizen dat kopen buiten Waddinxveen absoluut niet noodzakelijk is. Door middel van ons blad zullen we een ieder on de hoogte houdien van hetgeen verder te gebeuren staat TONETLU1TV OERIN G Zaterdag 31 oktober wordt in het Geref. Verenigingsgebouw opgevoerd: „Teun kwam terug". Levensspel door R. H. Bezoen. Naar wij vernemen is de netto- opbrengst voor de verbouwing van het Verenigingsgebouw. Voor nadere bijzonderheden zie men de raambiljetten. 40-JARIGE WADDINXVEENSE ALG. BESTURENBOND IN JUBILEUM VERGADERING BIJEEN. In een wat vreemde omgeving - Hotel „Florida" te Boskoop waren vrijdagavond vele Waddinxveense N.VtV.-leden bijeengekomen om het 40-jarig jubileum van de plaatselijke besturenbond feestelijk te herdenken. In zijn openingswoord sprak de heer P. de Bruin, vooreer van de Bond er zijn vreugde over uit dat hij zo- velen mocht verwelkomen, in het bij- j UIT ONZE WOONPLAATS zonder burgemeester C. A. van der Hooft, de we'houdter van sociale za ken, de heer S. Pille en de gemeente secretaris, de heer H. Jenné - beiden met hun echtgenoten. Wij waren op het punt der cverheidsbelangstelling niet erg verwend,, zo concludeerde de voorzitter. Minder verheugend vond de heer de Bruin, de omstandigheid waarin dit jubileum gevierd' moest worden. Hij drong er bij de overheid met klem op aan deze toestand onder ogen te zien. De oud-voorzitter, wethouder Pille, werd voor het front van de troep, zo als de heer de Bruin het noemde, voor het vervullen van ruim 26 voor zittersjaren gehuldigd. Als waardering mocht hij een assortiment sigaren in ontvangst nemen. Zijn vrouw zag zich verrast mat bloemen. Getroffen dank te de heer Pille voor deze onver wachte verrassing. „Ik had dit hele maal niet verwacht". In zijn feestrede bracht de heer F. Overmeyer, districtbestuurder van het N.V.V. in herinnering de jaren 1919. Periode van spanning en stakingen. In deze tijd ontstond het N.V.V. en ook uw besturenbond. We zijn nu uitgegroeid tot 450.000 laden, doch het grote ideaal is nog niet bereikt. Ook nu nog gaain ruim 35.000 werknemers met minder dan 65,naar huis. Nadere bestudering hiervan is nood zakelijk. Sprekend over de crisis der dertiger jaren, zei de heer Overmey er, dat deze nooit weer over de we reld en Nederland terug mag komen. De invloed van het N.V.V. daarente gen wordt steeds groter. Ruim 350 bestuurs- en adviescommissies zijn ter beschikking. Over de gevoerde loonpol'. iek kon de heer Overmeyer niet enthousiast zijn. Hoewel hij de geleide loonpolitiek beter vond, moet toch getracht worden aan een vrije loonpolitiek mee te werken. Doch dit moet mogelijk gemaakt worden. Spr. wees ten laatste op de belangrijke plaats dte besturenbonden zijn gaan innemen. Breedvoerig ging de dis trictbestuurder hierop in. Moeteh, zo vroeg hij deze besturenbonden mee werken aan het oplossen aan cultu rele aangelegenheden? Ja, als voor beeld noemde hij het Waddinxveense gebrek aan een ontspanningsgebouw. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Hier ligt wel degelijk een taak voor U. Het culturele leven van een ar beider moet gesteund worden. De Waddinxveense N.V.V.-ers in de toe komst een goede vergaderruimte toe wensend besloot de heer Overmeyer Burgemeester van der Hooft bracht de gelukwensen van het gemeentebe stuur over. Hij wees speciaal op het werk, wat de ouderen hebben moe ten doen om hun vakbeweging op te bouwen, hoeveel vrije tijd daarvoor is gegeven en hoeveel offers, daarvoor zijn gebracht. Helaas staan de jonge ren er niet voldoende bij stil, wat de ouderen voor hen gedaan en bereikt hebben. In het bijzonder richtte de burgemeester zich tot de heer Pille, die zoveel jaren de stuwende leider van de plaatselijke vakbeweging is geweest. Na dit officiële gedeelte wardi het verdere van de avond gevuld met het op'reden van de „Maluku Haiwains uit Boskoop o.l.v. de heer P. van den Bere. B. met zijn steungevende constructie, is de oplossing bij al Uw moeilijkheden met Uw figpur. Onontbeerlijk bij corpulentie, verslapte spieren, rug pijn, na operaties etc. Komt vrijblijvend passen ALLEENVERKOOP Wereldspaardag De spaarbanken in heel de wereld - hier te lande de leden van de Ne derlandse Spaarbankbond - maken zich weer op, om de wereldspaardag te vieren als hoogtepunt van de spaarbank-week, dte laatste .week van oktober. Zij doen dit al sinds 1924. Meer dan een eeuw vroeger begonnen de spaarbanken reeds te wijzen op de grote betekenis van het Siparen. Het geld speelt in ieders leven die rol van regulateur. Wanneer wij alle maal het geld' dat onze arbeid ons op levert in zijn geheel en onmiddellijk omzetten in voeding, kleding en ge noegens, dan zijn er geen arbeids krachten genoeg om voor al die voe ding, kleding en genoegens te zorgen en dan kan er niemand vrij worden gemaakt voor het maken van betere werktuigen en machines, betere ver- keersverbindingeh' enz. Door een deel van ons inkomen te sparen, leggen wij niet volledig beslag op d'e arbeid van onze medemensen; doordat ook anderen sparen, kunnen wij zelf onze arbeidskracht wijden aan de voort brenging van machines en hulpmidde len, die dte productiviteit en daarmede de welvaart helpen vergroten. Of de ruimtevaart ons ook tot grotere wel vaart zal leiden, laten we nu maar in het midden. Nederland is te klein om aan de wedloop mee te doen, maar heeft wel dte taak, aan zijn groeiende bevolking werk en brood te verschaffen. Het is waard dat we daarvoor sparen. Daarmede zijn we als volk, maar ook zelf ied'er voor zich als lid van dat volk gebaat. Maar ons persoonlijk belang bij het sparen gaat verder. Sparen brengt ons om zo te zeggen onze eigen ruimtevaart of juister ge zegd de vaart naar de speelruimte, die wij nodig hebben in ons spaarte goed om de grote wensen te kunnen verwezenlijken, die ongrijpbare droom beelden moeten 'blijven, als we ons hele inkomen steeds onmiddellijk uit geven. Er zitten dus vele kanten aan het sparen en het is goed, dat de spaarbanken ons dat op de wereld spaardag eens extra onder onze aan dacht brengen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 4