Weekblad voor Waddinxveen wmm B 1/Haedec dt Ihouw JUDO en JIU-JITSU lessen DE SPIEGEL Blijf meester rsn^rrraamrTI'lTi 'J ROUWER No. 749 vrijdag 6 november 1959 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrij Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Nu bekend is geworden hoe enorm groot de schade is die de droogte heeft aangebracht aan de boeren, is het wel prettig te horen, dat de ge troffen boeren zo veel mogelijk steun ontvangen van de regering. De droog te heeft 52.000 bedrijven geteisterd, waarvan 16.000 ernstig en 36.000 min der ernstig. De belangrijkste punten, die minister V. G. M. Marjjnen in het vooruitzicht stelde zijn: 1ste aanvoer suikerbieten voor een totaal van 120 miljoen kilo. 2de De mogelijkheid wordt overwogen voor reduktie op het krachtvoer voor de zwaarst getroffen boeren, 3de Waarschijnlijk zal in de cember een uitbetaling van de zoge naamde voedergraantoeslag oogst 1059 plaatsvinden, voor de lichte gronden 200 gulden per hektare, voor de an dere gebieden ongeveer 60 gulden. 4de Soepelheid van de belasting als de door de droogte getroffen boeren om de uitstel van betaling vragen. 5de Overleg met het bedrijfsleven en banken om de kredietvoorzieningen in de getroffen bedrijven zo efficient mogelijk te maken. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel De streken die het meest zijn ge troffen zijn ondl-T andere Overijsel, Drente, Gelderland en Limburg. Dr. Ir. W. J. Droesem vond de cijfers van minister Marijnen nog aan de lage kant en drong er op aan, dat de steun van de regering groter zou worden, daar er nu reeds boeren zijn, die him bedrijf opgeven en werk in de indus trie gaan zoeken. Nijmegen geeft ook hulp aan hulp behoevenden. Hier is namehjk het initiatief geno men voor een prachtige actie. De Nijmeegse huismoeder, die plotseling ziek wordt, en een oudere dame, die haar kachel niet kan aankrijgen, be hoeft slechts <le telefoon te pakken en het nummer 3600 te draaien om gratis een oplossing van de moeilijkheden te verkrijgen. Deze hulpdienst is geor ganiseerd door pater Vermeer. Verder wordt er bij het verlenen van hulp absoluut geen onderscheid gemaakt tussen arm en rijk, katholiek of pro testant. 75 mannen en vrouwen hebben zich geheel vrijwillig voor deze hulp be schikbaar gesteld'. Zoals bekend heeft H.M. de Ko ningin voor haar 50ste verjaardag een bedrag van rond de miljoen gulden aangeboden gekregen, bijeengebracht door de inwoners van ons land en Nederlanders die in het buitenland vertoeven. De koningin had de wens te kennen gegeven, dit bedrag naar eigen inzicht te mogen besteden voor goede doeleinden. De Rijksvoorlich tingsdienst deelt mede, dat de Ko ningin 80.000 gulden zal schenken aan Nieuw Guinisa, waar het zal worden aangewend voor het jeugdwerk in de stedelijke centra. De Nederlandse Antillen en Suriname krijgen ook elk 80.000 gulden. In de Nederlandse An tillen zal het geld worden bestemd voor het werk van de opgroeiende jeugd. Wat er in Suriname mee zal gebeuren is nog niet bekend. De rest van het geld wordt aan Nederland zelf geschonken. Deze resterende som is verdeeld in een viertal bedragen, welke bestemd zijn. voor door de koningin aangewezen gebieden van maatschappelijk werk en volksge zondheid. Een nadere verdeling hiervan wordt in de loop van november bekend ge maakt. Met het verkorten van de dienst tijd gaat het nog steeds niet vlot. De regering 'heeft da beslissing betref fende verkorting uitgesteld. Het ka binet zal zijn standpunt inzake de a iensttij d-verkorting met twee maan den, zoals was voorgesteld in het rapport van de oommissie van Voorst tot Voorst, niet voor het voorjaar van 1960 bekend maken. De regering acht deze verkorting zo nauw gebonden aan het gehele defensiebeleid voor de jaren 1961-1963, dat zij heeft besloten met de voorstellen te wachten tot de aangekondigde defensie-nota over dit jaar aan de Tweede Kamer aan geboden is. Dit betekent dat de dienst tijd-verkorting, die in 1962 gepland was, in het gedrang komt. Ook de werving van vrijwilligers welke op 1 januari had moeten be ginnen, zal noodgedwongen worden verplaatst naar een ander tijdstip. Deze werving is tot op heden zeer teleurstellend geweest. Onder de mi litairen ia weinig animo te bespeuren voor het zogenaamde nadienen. Een campagne van een jaar, om bij de landmacht soldaten te bewegen één, twee of drie jaar na te dienen tegen beroepssalaris en een jaarpremie van 600 gulden, heeft zegge en schrijve vier kandidaten opgeleverd. LAAT UW KIND ZICHZELF ZIJN. Adri's moeder is vroeger hulp in de huishouding geweest 'bij een me vrouw bij wie ze tot haar huwelijk in betrekking bleef. Toevallig ontmoet ze haar mevrouw jaren later nog eens als ze in haar geboorteplaats bij haar ouders logeert. Mevrouw informeert heel belangstellend naai' alles, vooral naar de kleine meid, die nu al weer ruim drie jaar is. Adri's moeder straalt als ze vertelt, wat een lief, gehoorzaam dochtertje ze toch heeft. Ik zou haar best eens willen zien, zegt mevrouw. Kim je morgen niet een kopje thee bij me komen drin ken en de kleine meid meebrengen? Adri's moeder is in alle staten van opwinding. Wat is dat aardig van mevrouw. En natuurlijk wil ze dol graag met Adri pronken. Ze neemt gretig de uitnodiging aan. Maar later slaat haar de benauwd heid om het hart. Mevrouw heeft zelf nooit kinderen gehad. Ze weet nog best van vroeger, hoe erg mevrouw op netheid en regelmaat is gesteld; hoe keurig in de puntjes en op rol letjes het huishouden bij haar liep. En dat kon ook zonder kinderen, die overal rommel maakten. Nu heeft ze over Adri zo zitten op scheppen, of ze een voorbeeld van een kind is, terwijl ze heus maar een heel normale en op haar tijd erg ondeu gende en nonchalante klauter is. Ze zal misschien overal gaan zitten bij mevrouw. Ze zal met vuile voetjes in en uit lopen. Ze zal gaan drenzen, als ze verboden wordt. Wat zal mevrouw dan zeggen! Om dat te voorkomen wordt de kleine driejarige Adri de hele dag volgepropt met wijze, stren ge lessen. Als we morgen bij die mevrouw zijn mag je dit niet en mag je dat niet. Denk erom, niet met de voeten op de stoelen, 'hoor! En nergens met je vingers aanzitten! Netjes dank u wel mevrouw zeggen, als je een koekje krijgt. Haar zenuwachtige spanning deelt zich aan het kind mee en plant zich op haar over. Het gevolg is, dat Adri die nacht onrustig slaapt; een paar keer huilend wakker wordt en om mammie roept, wat moeders rust ook alweer niet ten goede komt. De volgende morgen gaat in een soort paniekstemming voorbij, zowel voor moeder als voor kind. Alles te gelijk wil moeder haar kleine meid nog eens goed inprenten. En als ze dan eindelijk met Adri de mooie zitkamer binnenkomt, is ze van 'binnen totaal gespannen. Ze durft geen oog van het kind af te houden. Hoe vriendelijk en voorkomend gast vrouw ook is, hoe ze ook haar best doet, haar gast op haar gemak te stellen, het vrouwtje kan niet genie ten van het bezoek, waar ze zich aan vankelijk zo op verheugd heeft. En natuurlijk is het kind juist extra las tig. Ze loopt de tuin in en komt zon der voeten vegen weer binnen. Ze staat bij een tafeltje met bibelots en neemt de breekbare voorwerpen in haar handen. Adri, laat dat! schiet mojders stem telkens uit. En dan verontschuldigt ze zich met een kleur als vuur tegen mevrouw: „Wat moet u wel denken. Zo lastig is ze thuis nooit." Wat ik denk? glimlacht mevrouw. Dat het geen wonder is, dat ze lastig is, als het haar zo lastig gemaakt wordt. Je moet niet zo op het kind letten; je brengt haar helemaal van streek. Zs durft niet gewoon te zijn. Het merkwaardige was, dat toen Adri's moeder besloot, het maar over te geven, als mevrouw het niet erg vond, Adri geen reden meer gaf, om verboden te worden. Marcelle. Landbouw tn \Jettedt De betekenis van Antibiotica. In een vorig artikel hebben wij uit eengezet, dat bij het gebruik van een lage dosering penicilline in mengvoe der geen enkel bezwaar aanwezig is. Reeds 10 jaar geleden werd een mijlpaal bereikt in de veevoeding. Toen werd in Amerika de aandacht geves tigd op de bizondere werking in de varkens- en pluimveevoeding van stoffen die men al langer kent onder de naam van „antibiotica". Men ontdekte dat deze stoffen een zeer gunstige invloed op de groei van varkens en kuikens hadden. Vanaf dat ogenblik is het onder zoek nog steeds niet tot stilstand1 ge komen. Honderden onderzoekers vonden gunstige resultaten, zodat zeer veel publikaties hierover verschenen. Nadien is het gebruik in andere lan den algemeen geworden. Ih ons land was dit nog niet het geval. Wel kent men hier het gebruik van antibiotica in enkele bizondere mengvoeders, maar in de gewone varkens- en pluim veevoeders was dit nog niet het geval. Thans is hierin grote verandering gekomen, nu het Produktsdhap voor Veevoeders de verwerking van het anabioticum penicilline in varkensvoe ders heeft toegestaan. Onze varkens houders kunnen nu profiteren van de gunstige werking, terwijl als vast staand kan worden aangenomen, dat ongunstige nevenwerking van deze lage toevoeging uitgesloten is. Uit 13 vergelijkende proeven met 270 var kens uitgevoerd, bleek dat de groei 6,7 °/o sneller was, het gewicht van de dieren aan het einde der proeven 4,4 hoger en het gemiddelde voerver- bruik 3,9 °/o lager was, dan bij de controledieren. Ongetwijfeld zal in dé toekomst blijken, van hoeveel betekenis dit voor onze varkenshouderij kan zijn. Tot dusver hébben de proefnemin gen ook in ons land reeds de gunstige resultaten met „antibiotica" ruim schoots bewezen. in het VERENIGINGSGEBOUW, Stationsstr. 16 ZAAL C elke zaterdag aanvang 7 november a s. van 2-3 uur JONGENS 3-4 uur HEREN 4-5 uur MEISJES en DAMES Aanmelden aan de zaal van het Verenigingsgebouw en aan bureau van dit blad. f 1,- per persoon per les. 1 1>' Toch maar doorplakken? - Heeft het eigenlijk nog zin om rentezegels door te blijven plakken na de inwerking treding van de A.O.W.: wat zijn t.z.t. de werkelijke voorrechten, krachtens de Invaliditeitswet? Wilt u mij eens uitvoerig inlichten? Antwoord: Het heeft wel degelijk zin te blijven doorplakken. Op grond van het plakken van rentezegels kan er t.z.t. recht bestaan op ouderdoms rente, invaliditeitsrente, weduwen- rente, wezenrente. Door de invoering van de A.O.W. is er niets veranderd, de rentekaart blijft zijn waarde behouden, dus hoe meer zegels er geplakt zijn, des te hoger is de uitkering. Om alles vol ledig te gaan berekenen in deze ru briek is ondoenlijk. Veel beter is, dat u even bij het kantoor van de Raad van Arbeid aanloopt en daar een boekje koopt, kosten 0,25, daarin vindt u alles waarom u vraagt. Er is daar ook nog wel een bro chure verkrijgbaar over de invalidi teitswet, kosten vrijwel nihil. Bestu deer deze werkjes eens en u bent vrij goed georienteerd. Ook wil men u op het kantoor van de Raad van Arbeid wel een korte uitleg geven en kan men u ten naaste bij wel opge ven op hoeveel u recht hebt t.z.t. Die berekening staat trouwens ook ver meld in bovengenoemd boekje. Zwavel vlek Mijn dochtertje heeft een vlek in haar jurkje gekregen, doordat zij met een lucifer er op ge streken heeft. Hoe is deze vlek te ver wijderen? vraagt R.K. Zoekt U een fiets modern en degelijk van lijn steeds voorradig bij KRAIJESTEIJN Antwoord. Lastig werkje hoor! Ben zine helpt niets, toch geloven wij, dat u resultaat zult boeken door de vlek eerst in te smeren met zeep, dit even te laten intrekken en er daarna puur synthetisch wasmiddel op te wrijven. Betten zal hier het beste resultaat geven. Indien de kleur van het jurk je het toelaat is nabehandeling met wolblank vermoedelijk aan te beve len. Veilig Verkeer WEGBEELD ZONDER OOGKLEPPEN. Er zijn tijden geweest, waarin onze wegen nog de romantiek kenden van de paardenltraktie. Het was toen nog allesbehalve een volle boel op de weg. Wat niet wegnam, dat men de paarden oogkleppen voorbond om te zorgen, dat zij alleen zagen wat er recht voor hen gebeurde en niet werden afgeleid door wat links en rechts voorviel. De tijdén veranderen, de paarden verdwijnen en de oog kleppen ook. Maar die laatsten zou den voor veel weggebruikers mis schien geen overbodige luxe zijn. Want al zijn wij de laatsten om te suggereren, dat wij ons 'het liefst met oogkleppen in het helse verkeer zou den willen storten, er zijn toch altijd nog hele slagorden automobilisten, fietsers, ja zelfs wandelaars die zich op de weg te veel laten afleiden door wat links of rechts van hen gebeurt. Die - om het zo maar eens te zeggen de WEG niet of onvoldoende in het oog houden. Het is een eerste vereiste voor vei lig verkeer, dat een ieder die - niet letterlijk maar figuurlijk - op de weg zit, zich leert concentreren op die weg met alles wat daarop en daarom heen is, zoals onze Oosterburen dat plegen te zeggen. Wij moeten leren, ons een goed dus volledig wegbeeld te vormen. Concentratie en observatie dus. U kent ze wel, de new-comers op de weg, die even krampachtig in de verte turen als zij krampachtig het stuur omklemd houden en die nog opzichtig het hoofd naar links of naar rechts draaien voor alles wat zij willen waarnemen buiten hun nog op de wegas geconcentreerde blikveld. Zij vormen het andere uiterste: de er varing zal hun moeten leren dat een starre blik in het verkeer eveneens uit den boze is. Zoals meestal ligt ook hier de juis te weg in het mididen. Iedere wegge bruiker - ook de fietser en de wan delaar - moet zich een soepele blik aanmeten, die nu eens ver af, dan weer dichtbij zich concentreert en waarvoor geen detail - zelfs geen steentje op de weg of een stofwolkje of een zijweg - ongezien blijft. Waarvoor die oogkleppen dan wel eens nuttig zouden zijn? Voor de au tomobilist, die het blijkbaar een aperte onbeleefdheid vindt om tijdens de conversatie niet van tijd tot tijd de passagier naast (of zelfs achter!) zich aan te kijken en daarvoor graag het wegbeeld even loslaat. Hetzelfde gelbeurt bij het presenteren en/of aansteken van een sigaret, bij het prutsen aan een schuifdak, het draai en aan de radioknoppen, enz. enz. Maar al te dikwijls ziet men auto mobilisten en ook fietsers die een ogenblik hun wegbeeld volkomen vergeten en zich in de vreemdste bochten wringen om een pakkende bioscoopreclame, een fraaie etalage of een mooi meisje te kunnen zien. Bij de wandelaars kan men de meest ko mische situaties en botsingen zien, die door dergelijke onoplettendheden worden veroorzaakt. Maar realiseert de automobilist, de bromfietser, de fietser en de scooterberijder zich wel, welke risico's hij neemt? Helaas zullen de omgevallenstati- Balade u-ati de kandeliAei^i^e Een stille rust waarde over 't dorpje 't Was dan ook midden in de nacht Een ieder lag dan fijn te slapen Ook onze handelsreiziger lag zacht. En over 't algemeen genomen Lag hij maar steeds over verkopen te dromen. Zes uur,gerikketik van die wekker, Slecht uitgerust zet hij hem stil. Nog vijf minuten blijft hij liggen. l( Maar dan er uit en tegen zijn wil. Erg benieuwd wat er van zijn dromen Op deze dag wel terecht zou komen. Gestaag viel er een druilerige regen Met veel lawaai tegen de ruit Vijf minuten waren er verstreken Maar nu, nu moest hij er toch gedwongen uit. Inwendig liep hij maar te bomen Over de afgelopen nacht vol van dromen. J Terwijl zijn vrouw alles beredderde Kletterde maar regen tegen 't glas En hij, hij liep maar steeds te brommen 'k Wou dat ik maar geen handelsreiziger was Vlug afscheid van zijn vrouw genomen Maar in gedachten waren nog steeds zijn dromei Mistroostig stapte 'hij nu naar buiten Zijn gang was naar de garage. Met in zijn hand een flinke tas En dat was alles voor bagage Het water droop tot aan zijn zomen. Dat was iets anders dan mooie dromen dromei t Toen stapte hij in zijn tweede hands wagen. J Maar 't starten werd een vruchteloos werk. 1 En gang kon hij er niet in krijgen. Een oude auto van geen prima merk. ij Steeds viel de regen neer met stromen. Het kwam niet overeen met al zijn mooie dromei )o Na veel tobben wikken en wegen, Reed hij dan eindelijk de garage uit. V Het ging wel met horten en stoten. En de regen kletterde maar tegen de ruit. I Ook werden met veel durf de bochten genome J Gedaan was het met het denken over zijn dromei Veel kilometers had hij reeds gereden. Toen plotseling remde hij heel sterk Zijn eerste klant zou hij bezoeken Met een artikel van geen prima merk. Geen kans kreeg hij om iets te noteren. Dus maar weer verder, bij een ander proberen. Die dag verkocht hij bitter weinig, Voor hem was 't dan ook niets gedaan. Om zo te reizen met geen prima merk. Van 'n zaak die honderd jaren had bestaan Hij nam zich voor om in het verdere leven. Zijn krachten aan een andere zaak te geven. Des 's avonds kwam hij zeer vermoeid weer thui En reed zijn wagen binnen De gehele avond was hij stil. Geen goed garen was met hem te spinnen. Hoe 't verder met deze reiziger is gegaan. Zal vermoedelijk in een volgend nummer staan I RIA Bel Bij Brand No. 300 stieken wel nooit gedetailleerd ant woord kunnen geven op de vraag, hoeveel ongevallen in feite werden veroorzaakt door het nodeloos losla ten van het wegbeeld. Maar dat het wegbeeld van het grootste belang is voor de veiligheid op de wag, is zon der meer duidelijk. De ervaren weggebruiker immers weet dit wegbeeld te verlaten in een aantal raakties, die via zijn bovenka mer, ledematen, het stuur en de pe dalen zijn rijstijl bepalen. Onze ogen zijn de vernuftige instru menten, die ons bij de samenstelling van het wegbeeld behulpzaam kunnen en moeten zijn. De ogen geven ons de mogelijkheid om ruimtelijk te zien, zonder dat het nodig (of wenselijk) is dat de blik gericht wordt op een ge fixeerd punt. De ervaren weggebrui ker zal het ruimtelijk kijken dag in dag uit onbewust in praktijk brengen en zich zo op zijn wegbeeld concen treren, dat wat hem betreft de oog kleppen niet meer in de geschiedenis behoeven terug te karen. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. \Meedt de man ah heeA 9/i aJtle. q&ede. PuAaMedinqqa&en. in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1