Feestjes elastieke kousen £and- en jMUifouw. Tüetje ?£uti en jantje, Utij vieAen faezbt XEO - COXSERVIET A, van der Heiden Waarom vallen de bladeren A. BROUWER Veilig Verkeer HEEFT U OGEN OP UW RUG. Het verkeer is tegenwoordig geen sinecure, het gevaar dreigt er van al le kanten. Eigenlijk is iedere wegge bruiker wel toe aan een paar (extra) ogen op zijn rug. Want het aloude ge_ zegde „doe Wel en zie niet om" geldt in het verkeer zeker niet. Nu is het een hele kunst om op de hoogte te blijven van wat er achter je gebeurt, zonder het wegbeeld voor je ook maar één (fataal) moment uit het oog te verliezen. Dat hebben de heren auto mobielontwerpers ook begrepen en daarom wordt de automobilist met behulp van vernuftig geplaatste spie gels gewoonweg een paar extra ogen bezorgd, dat hem in staat stelt ook alles te zien wat er achter hem ge beurt. Zelfs de beruchte dode hoek zal door de opmars van panoramische voor- en achterruiten verdwijnen. PER FLES COGNAC Ongekend zacht en fijn van smaakl Cognac fine! Pour vous. Wel beschouwd is de voetganger dan in het verkeer maar een slecht toegerust wezen. Op het gevaar af, dat wij een mode-ontwerper op het idee brengen om dameshoedjes van flatteuze achteruitkijkspiegeltjes te voorzien, durven wij toch te beweren dat het voor de voetganger ook van belang is te weten wat er in het ver keer achter hem gebeurt. Maar heus, wij hebben geen ogen op onze rug. De wandelaar evenmin als de fietser of de automobilist. Daarom is er voor de spiegelloze voetganger maar één remedie: aanvallen in de rug bij voorbaat uitsluiten. Hoe? Door links te lopen, altijd en overal waar men door het ontbreken van voet pad of rijwielpad gedwongen is van de rijweg gebruik te maken. En laat niemand nu met het bekende ,fu breekt mijn klomp" aankomen, om dat het reehtshouden hem of haar al tijd in alle toonaarden is bezongen. Want dat geldt niet als men op de rijweg loont. Dan moet u zorgen, dat het verkeer op de rijbaan waarop u loopt, u tegemoet komt. Dat is pret tiger voor dat verkeer èn voor u. Want al in de oude ridderspelen waande men zich verloren, indien een aanvaller in de rug opdoemde. En al is het verkeer dan geen ridderspel het moet wel een ridderlijk spel zijn een steek in de rug is, maar al te dikwijls dodelijk. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. NU DE LANG VERWACHTE REGEN IS GEKOMEN. Met een variant op het bekende gezegde „Na regen komt zonneschijn" zouden wij nu kunnen zeggen „Na re gen komt de bemesting". Nu er eindelijk regen is gevallen, ziet men menige boer druk bezig het winterkcjren tie zaaien. Dijt gfebetatrt dan in vele gevallen ongeveer een maand later dan normaal. Meer dan ooit moet er nu op gelet worden dat de voedingstoestand van de grond in orde is. Vooral voor win tergranen is het nuttig en voordelig thans reeds de basisbemesting van Thoonasslakk enrae el en Kalizout toe te dienen. De jonge kiemplant zal di- rekt van de vers toegediende mest stoffen kunnen profiteren en daardoor krachtiger de winter ingaan. Graslandpercelen die thans reeds de fosfaat- en kalibemesting ontvan gen, zijn in het voorjaar eerder aan de groei. Nu het veevoer duur en dikwijls krap is, verdient het aanbeveling de naar verhouding goedkope meststof fen slakkenmieel en kalizout, even tueel gemengd, zo spoedig mogelijk te strooien. Dit dringt des te meer nu praktisch alle percelen goed baar zijn. naar maat. A. VAN DER HEIDEN DE WERELDREIS VAN 55. Intussen waren Pietje en Jantje een eindweegs langs het kanaal teruggelopen. Uit angst waren ze achter een struik gekropen en daar in slaap gevallen. Na een half uur werd Jantje wakker. We moeten verder, jo, zei hij, terwijl hij Pietje een stomp gaf. Maar ach, nauwelijks waren ze op weg, of daar liepen ze de pontjesbaas tegen 't lijf. 56. Gelukkig was 's mans boze bui gedurende de wan deling wat gezakt; 'hij begreep dat de jongens er niets aan konden doen, dat er juist een boot aankwam. Nu zei 'hij, als je me helpt, het pontje in 't. water ta krij gen, heb ik nog wel werk voor je. Ik heb namelijk nog al last van napijn en ga liever naar huis! Maar dan beter opgepast! PAPIEREN ROMPSLOMP Er komt bij de organisatie van een feestavond altijd' nogal wat „papieren rompslomp" kijken. En wanneer wij daarmee te ach teloos omspringen, kunnen wij grote moeilijkheden krijgen. Het is wenselijk, ja noodzakelijk, dat alles, wat op wit moet worden vastgelegd, ook inderdaad zwart op wit staat. Wij hebben met allerlei mensen en instanties te maken als wij een feest avond gaan organiseren. Wij maken een afspraak met de zaaleigenaar en vaak zal dat monde ling kunnen geschieden. Maar het beste is toch het maar zwart op wit te zetten. Hoe staat 'het met de con sumptie, de bediening en de prijs Wie zorgt voor de controle, de zaal eigenaar of de vereniging Is er ge legenheid vóór die feestavond' in de zaal te repeteren Is de luidspreker- installatie in de prijs begrepen, zorgt de zaaleigenaar voor een toneelknecht voor een verwarmde kleedkamer Enals het feest onverhoopt niet mocht doorgaan, moet hij dan schade vergoeding hebben VOOR UW 21 diverse soorten ZOUTJES vindt U b(j VAN EEUWEN Kaaszoutjes, v. Doesburg div. soorten, p. zakje 80 Gouden Rijders per zakje 1.25 Zoute Krakelingen p. zakje Ï5 Cheese Crispies per zakje 75 Triangolini per pakjè 1.2S Kaas Domino's per pakje 1.25 Snaps per zak 90 - 45 20 Sandwiches per koker 1.30 Waverly Wafers per pak 2 25 Mixed Nuts per blik 1.55 Gezouten Pinda's 200 gr. 49 Nibb-it per zak 20 Nibb-it kerry per zak 20 Nibb-it extra per zak 80 Pepsels Verkade per zakje 25 Kaassstaafjes Verkade p. z. 25 Dips Verkade 100 gram 30 NIEUW! Van de Beukelaar Kee per rol 55 Door grote omzet steeds vers. VAN EEUWEN Zuidkade 8 Telefoon Wij dienen ervoor te zorgen dat wij geen moeilijkheden krijgen met de auteurswet of met de Buma. Wij mo gen het er niet op wagen, want er kunnen allerlei narigheden uit voort komen, als die zaken niet in orde zijn. Wanneer wij nachtvergunning aan vragen, dient die aanvrage tijdig bij de betrokken instantie(politie) te zijn. Sommige besturen zijn daar erg laks mee en dan worden de betrokken in stanties wel eens nijdig en „stellen een voorbeeld", ongelukkig voor wie het treft. Meestal vraagt de zaalaige- naar zélf de vergunningen aan, maar dan moet men ook weten, dat hij dat tijdig heeft gedaan. Voor sommige uitvoeringen enz. verlenen geeentebesturen ontheffing van de vermakelijkheidsbelasting. De aanvrage daartoe moet tijdig bij B. en kans dat wij achter het net vissen. W. binnen zijn, anders hebben wij Wanneer onze vereniging subsidie ontvangt van de gemeente of een in_ stelling, verdient het aanbeveling een uitnodiging aan de desbetreffende autoriteiten te zenden. Dat eist alleen al d,e hoffelij'kheidl. Dlie uitnodiging zenden wij minstens 14 dagen van te- tegen het spruiten van uw aardappelen. Béter slaagt u bij Eregasten (afgevaardigden, ereleden, enz.) zenden wij een speciale uitnodi ging, altijd1 voor twee personen. Het programma zenden wij zo mogelijk tevens toe. Wanneer wij het college van B. en W. uitnodigen, vragen wij ook de ge meentesecretaris. Hij hoort er offici eel niet bij, maar het is onachtzaam hém te vergeten. Een waterdichte afspraak en schrif telijk bevestigd maken wij met alle mensen, die op ons feest optreden artisten, muzikanten enz. Hebben wij „verhaal" als ze niet of veel te laat komen opdagen, als ze een ander, minder programma brengen dan wij afgesproken hebben En aan de an dere kanthebben zij „verhaal" als de avond onverhoopt zou worden af gelast, en is het bedrag van de scha de vergoeding vastgesteld? Tot de papieren rompslomp behoort ook de publiciteit. En dan denken wij natuurlijk al lereerst aan de krant. Men vindt het heel prettig en zelfs' doodgewoon, wanneer de krant ons feest aankondigdt, er een, liefst uit gebreid, verslag van geeft. Maar heel dikwijls vergeet men, de krant bericht te zenden en de verslaggever uit te nodigen. „Die boort het toch wel". Maar verslaggevers zijn ook men sen, en vinden het niet leuk wanneer ze zo achteloos behandeld worden. Ze vragen zich dan trouwens af, of er wel op een plaats voor hen gerekend is, ensoms is dat niet eens het geval! Stuurt men hun een uitnodiging, dan altijd voor twee personen. Ze zijn vaak avond aan avond op pad, hun vrouw zit dan maar alleen thuis en op die manier zien ze elkaar tenmin ste nog eens! In sommige gevallen kan niet voor komen worden, dat de bezoekers de laatste bus missen. Dan moeten ze eerder weg. Maar het is ook mogelijk bij voldoende deelname te trachten het met de vervoermaatschappij op 'n accoordje te gooien voor een extra bus of bussen. Ook dat moet tijdig in orde gemaakt worden. Zo'n feestavond brengt allerlei pro zaïsche taken met zich mee en die vallen meest op de schouders van de secretaris. Daarom moet die functio naris ook van al die dingen goed op de hoogte zijn, of bijgestaan worden door een mannetje, dat meer met dat bijltje gehakt heeft. Wanneer alles goed gaat, is het niet nodig dat het zwart op wit staat. Maar wanneer er eens een kink in de kabel komt, is het geweldig gemak kelijk en voorkomt het een zee van narigheden. Vergeet die papieren rompslomp niet! Het najaar is in volle gang en weer worden we vergast op een van de fraaiste festijnen waarop moeder na tuur ons vergast; het gouden feest van dé loofbomen. De bodem wordt bedekt met een dik bladertapijt en langzaam maar zeker worden de bo men kaler. Wat is toch de oorzaak van dit elk jaar weerkerend ver schijnsel? De boom verliest in het najaar zijn bladeren, omdat het niets meer of minder is dan een kwestie van leven en dood. Zouden de bladeren blijven zit.en, zoals 's zomers dan zou de boom in de winter sterven. Het is namelijk zo, dat de bladeren als het ware de huid van de boom vormen. Door middel van deze bla deren ademt de boom, maar boven dien verdampt er via déze bladeren veel vocht. Het is de vochthuishou ding van de 'boom, die hem noodzaakt deze roekeloze vochtverbruikers af te stoten. In dé winter heeft die boom meer moeite met zijn vochttoevoer dan des zomers, 's Wimers zit er in de bovenste laag van dé aarde maar wei nig vocht, of dat vocht is bevroren en dus kan de boom minder opzuigen. Hij zal dan uiterst zuinig moeten zijn met het beschikbare water en ver damping van vocht is dan voor hem bijzondér gevaarlijk. Aangezien de bladeren rijkelijk vocht verdampen, zou dit tot verdroging van de boom leiden en dusmoeten ze verdwij nen. Dit proces, dat door de natuur ge regeld wordt, is een waar wonder. Door de temperatuurswijziging in de herfst vindt er een merkwaardig che misch proces in het blad plaats. De bladeren 'bestaan uit bladcellen en in de kernen van die bladcellen vinden we het bladgroen. Door de afkoeling van dat blad groen splitsen zich de kleurstofkor rels in een aantal blauwgroene, rode, gele en andera gekleurde déeltjes. De blauwgroene heeft de boom nodig om 's winters te kunnen leven en dus worden ze opgezogen, terwijl de an dere kleuren in het blad achterblijven. Hierdoor krijgen de bladeren die fraaie gouden of rode kleur. De boom is zich dan aan het voorbereiden op de winter en treft zijn maatregelen. Ziin de bladeren eenmaal verkleurd, dan vormt zich op de plek waar het blad aan de tak zit een zacht, kurk- achtig fijn weefsel dat zeer zacht en broos is. De verbinding tussen 't blad en de tak wordt dan uiterst breek baar, maar daar waar zich dit laagje vormt wordt tevens de communicatie tussen blad en tak verbroken. Alle verbindingen die er waren worden door die laag gesloten en voordat het blad van de tak valt is de wond al dicht en deed het blad eigenlijk al dienst meer. Een beetje wind of zoals wel voorkomt een flinke na jaarsstorm zorgt dan wel voor het afvallen van dé bladeren. 'TÏcijtips Tere kuid? JSUJIU&. Babyderm-zeep Maar de natuur heeft op alles ge rekend. Ook al zou de wind niet meespelen, dan toch nog zouden de bladeren vanzelf van de takken val len. De verbinding wordt namelijk steeds brozer en tenslotte zou het blad al vallen door zijn eigen gewicht. De boom is dan in staat om verder ,e léven van de in zijn stam opgehoopte reserves en hetgeen hij in de winter nog kan verzamelen. De bladeren die teveel vocht zouden doen verloren gaan zijn weg en zo komt hen dan de winter door, om in het voorjaar, wanneer de temperaturen stijgen en de zon hem weer nieuwe krach.en kan schenken, terwijl er wel voldoen de vocht op te zuigen is, nieuwe bla deren te vormen. Zoals bekend verhezen niet alle bomen hun bladéren. De naaldbomen, waarvan de naalden eigenlijk de bla deren zijn in fijne opgerolde vorm, blijven groen, maar deze bomen kun nen zich déze luxe permit'eren om dat de naalden (bladeren) met zoveel vocht verdampen als die van de meeste loofbomen. De naaldbomen kunnen hun vochthuishouding ook in de winter wel handhaven zonder hun naalden te hoeven prijsgeven. Zo worden we ook nu weer ver gast op een van die machtige wonde ren van de natuur, die zich in alle stilte afspelen en waarvan wij sterve lingen die daar oog vgor hebben-, mo gen genieten. Bel Bij Brand No. 300 Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 Medische rubriek STENEN IN DE URINEWEGEN. Het bloed dat door het lichaam stroomt, wordt gefiltreerd in de nier, waar afvaistolten en het overtollige vocht worden achtergehouden. Dit vocht, met de daarin opgeloste af valstoffen, komt dan in het nierbek ken. Van hieruit wordt het door een nauwe buis, die in de terminologie ureter heet, naar de 'blaas geleid, waar het wordt opgeslagen. Is de op slagplaats, de blaas, gevuld dan voelt men de zogenaamde aandrang tot uri neren. Na de eerste levensjaren is bijna iedereen in staat de spier, die de blaas afsluit en die dus het naar naar willekeur te openen en te slui ten. Wordt de sluitspier geopend, dan stroomt het water naar buiten, we derom door een vrij nauwe buis, die echter veel wijder is dan de ureter, die de nier met de blaas verbindt. In alle hier genoemde holle orga nen, die we samenvatten met het woord urinewegen, kunnen zich ste nen bevinden, met dien verstande, dat de buis, die de urine vanuit de blaas naar bui,en voert, een steen vrijwel nooit vasthoudt en dientengevolge in dit verband zelden tot klach,en aan leiding geeft. In de rest van de urinewegen ko men echter nogal eens stenen voor. Een duidelijke oorzaak voor het ont staan van deze stenen is vaak niet aan te wijzen. Stofwisselingsstoornis sen spelen soms een rol, nogal eens tengevolge van een te sterke functie van een 'klein orgaantje dat zich be vindt in de buurt, van de schildklier, een oorzaak, al of niet aanwijsbaar, aanwezig, dan ontwikkelt zich in het nierbekken een steen. Of meer ste nen tegelijk. Geven stenen in het nierbekken aanleiding tot klachten? Soms in het geheel niet; soms voelen de patiën ten een vage pijn in de linker of rechter flank (we hebben twee nieren en dus ook twee ureteren, doch maar één blaas!) maar ook kunnen dan soms al eöhti koliekpijnen optreden. Komt een steen terecht in de ure ter, dan is hij op weg naar buiten. In het gunstigste geval wordt deze steen via de ureter vlot naar de blaas getransporteerd en vandaaruit met de urinestroom me© naar buiten gevoerd'. Soms heeft de patient nog nooit ge markt dat hij een steen had; zodat de kans dan groot is, dat hij hem bij het uitwateren niet eens opmerkt. Maar het kan ook heel anders. Vaak zal nl. dit transport niet zo vlot ver lopen, doordat de steen in de ureter blijft vastzitten. En dan gebeürt het zelfde, wat we ook zien als een gal steen blijft haken in een gaibuis of als er een verstopping ergens in de darm ontstaat. Het lichaam probeart het vreemde ding met geweld naar buiten te werken, zodat de beruchte kolieken ontstaan. Dit zijn zeer hef tige, krampachtige samentrekkingen van, in dit geval, de spieren rondom de ureter. Hebben deze pogingen succes dan- komt de steen in de blaas terecht of treedt tenminste verplaat sing van de steen op. Soms duurt het maanden voor de steen de weg door de ureter heeft afgelegd - in deze tijd heeft de patient af en toe een koliek. Met bepaalde geneesmiddelen, drink- kuren en dergelijke probeert men de steen door ta spoelen, hetgeen vaak wel lukt. Bedrust is buiten de kolie ken niet gewenst: beweging bevor dert de kans op afvoer van de steen. Is een steen in de blaas beland, dan word't hfj doorgaans gemakkelijk uit- kledinq., de. <yioaUie ondeAicheiduiq, 9n alit qoede. faztenldeAuuyiakzn. HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Wadainxveen alleen verkrijgbaar bij

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 2