Heekblad voor Klfaddinxveen B' Mlaedec d DE SPIEGEL ROUWER dUnt YlLcataal aan&Lediny Op alle Mousseline en Draion 10% korting ÏÏliticLeA Slatieu^e intacfit man tPdnt ïlicotaaA N I E U WS Goede nachtrust No. 752 vrijdag 27 november 1959 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Door ruimtegebrek werden er ruim 2000 leerlingen niet bij het voortgezet onderwijs toegelaten. Dit werd onder meer gezegd in de nota aan de Twee de Kamer waar minister Cals de re sultaten van een enquette bekend maakte. Hierbii is nagegaan in hoe verre het effekt van de na-oorlog se geboortegolf van invloed is geweest op de toelatingsmogelijkheden bij het voortgezet hoger onderwijs in het in september begonnen kursusjaar. Tevens heeft minister Cals bij de Tweede Kamer een nota ingediend waarin hij de verwachting uitspreekt dat personeelstekort bij het gewoon lageronderwijs binnenkort tot het verleden zal behoren. Bij de Uloscho len blijft het personeelstekort de eer ste jaren nog zeer zorgelijk. Bij het hoger- en middelbaar onderwijs wa ren de aanmeldingen voor de leer lingen voor het eerste jaar 17% ho ger dan in 1958, maar slechts weinig scholen moesten leerlingen op grond van ruimtegebrek weigeren, terwijl 't merendeel van de geweigerde leerlin_ gen op andere middelbare scholen een plaats kon vinden. Ruimtegebrek is er ook in de Amsterdamse ziekenhui zen. de. man ali he£A. a£ie. yaede PieAenf^edinq^a&en. in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons Zovéél zelfs, dat de artsen in een brief aan B. en W. er op wijzen, dat beddentekort een gevaar vormt voor de gezondheidstoestand in Amster dam. Ook zijn reeds alle uitwijkmo- giekjkheden naar hospitalen en zie kenhuizen in de omgeving van Am sterdam gebruikt. Het beddentekort vindt zijn oorzaak volgens de artsen in de slechte arbeidsvoorwaarden voor de verpleegsters. De artsen pleiten er dan ook voor, dat er een betere sfeer en arbeidsvoorwaarden komen, welke vooral jonge krachten zullen aantrek, ken, waardoor de opnemingsmogelijk heden van patiënten vergroot zullen kunnen worden. De regering is bereid om met in gang van 1 januari 1960 een voor schot van 3 procent op een later toe te kennen salarisverhoging aan amb tenaren te geven. Vertegenwoordigers van het overheidspersoneel vinden dit echter onaanvaardbaar. De reden om niet direkt een definitieve salarisver hoging aan de ruim 300.00 ambtenaren te geven, ligt in het feit, dat er nog geen „trend'' - algemene lijn - in de loonsverhoging bij de particuliere be. drijven is vast te stellen. Voor deze 300.000 werknemers is voor slechts 8 a 9% het loon pas gewijzigd. Daar uiterlijk 1 april 1960 de lopende con tracten in de particuliere bedrijven herzien zullen zijn is het zeer waar schijnlijk dat de regering in de loop van het eerste kwartaal van 1960 wel een trend zal vaststellen. De vak organisaties verklaren, dat dit voor stel onaanvaardbaar is, daar de ambte naren toch al achter zijn bij de par ticulieren en dat het nodig is dat de loonsverhoging daarom meer dan drie procent zal bedragen. Om even bij de lonen te blijven: De SER heeft geadviseerd om de loongrens sociale verzekeringen op te trekken tot 7450 gulden - nu t900 gulden. Dit in aanpassing met de al gemene loon- en prijsverhogingen. Om deze wijziging te vergemakkelijken beveelt de SER een methode aan, welke ook bij de algemene ouder domswet wordt gevolgd. Bij deze ver zekering wordt de inkomstengrens ge regeld naar het loonpeil, d.w.z. als het loonpeil een verandering van 3 of meer procent ondergaat, de AOW de zelfde verlaging of verhoging volgt. Ook heeft de SER onderzocht wat er met de werknemers moet gebeuren, die in de loop van een jaar door loons verhogingen de sociale verzekerings- grens overschrijden. Het advies van de SER luidt: „Laat hen gedurende dat jaar in de verzekering dan kan op 1 januari van het volgend jaar, aan de hand van de op tijdstip gel dende loongrens vastgesteld worden of de werknemer verzekerd kan blij ven. Deze regeling kan echter alleen worden toegepast voor de werknemers die door collectieve loonmaatregelen boven de loongrens uitkomen. Evenals vorig jaar zullen de mili tairen van de landmacht weer met Kerst en Oud en Nieuw een lang verlof krijgen, namelijk 12 dagen. Bij de parate onderdelen zal dit als volgt geschieden: op 18 december zal de eerste helft voor een tijdsduur van 12 dagen met verlof gaan, op 30 decem ber zullen zij terugkeren, dan zal de tweede helft tot 11 januari met ver lof gaan. Voor opleidingen en vredes- onderdelen geldt een andere regeling. Zij zullen 24 december vertrekken en 4 januari terugkeren. Deze laatste re geling geldt niet voor beroepsperso- neel van de opleidingseenheden. Wat U zelf maakt is het eerste verdiend JANTJE HEEFT EEN PAARD GETEKEND. Gekke Jan! Gekke Jan! joelt het kinderkoor. Het rumoer wordt zo luid, dat moeder snel uit de keuken toe komt lopen, om te zien, wat er aan de hand is. Hè, wat maken jullie toch weer een kabaal, roept ze krib big. Kan het niet wat minder? An ders moeten de andere kinderen weg hoor!! Jan doet weer zo gek, man, jubelt het jongere zusje. En dadelijk vallen de twee buurkinderen, die te spelen zijn, in: Gekke Jan! Gekke Jan! Karei, Jan's oudere broertje, zwaait een vel papier boven zijn hoofd en gilt: Moet je kijken, man! Hij zegt dat hij een paard getekend heeft. Lijkt dat nou op een paard? Het lijkt op geen enkel beest. Het is alleen maar een gek ding! En Jantje zelf? Ziedend van drift schopt en slaat hij om zich heen en tracht krijsend de sarrende stemmen van zijn vier belagers te overschreeuwen. Geef hier, geef hier! Het is wel een paard! Het is mijn paard! Jullie zijn zelf gek! Karei is twee jaar ouder dan zijn broertje en een hoofd groter. Hij houdt het papier zo hoog, dat de woe dende Jan er onmogelijk bij kan. Dat brengt het kind steeds meer buiten zichzelf. Hij verliest alle zelfbeheer sing en met alle kracht trapt hij zijn broer zo hard tegen de schenen, dat deze in gierend gehuil uitbarst: Ge- menerd, dat je bent! Het papier met de tekening flad dert op de grond. Maar voor Jan er zich van meester kan maken, heeft moeder het al te pakken. Ze werpt er een boze blik op en scheurt het dan door midden. Is daar al die drukte om, om dat gekke ding? Moet je daar je broertje voor schoppen? Vooruit naar buiten jullie allemaal. En Iaat ik jullie niet meer horen. De kinderen druipen af, de tuin in. Moeder gaat weer naar de keuken. Alleen Jan zit doodstil in een hoekje van de kamer weggekropen. De drift is van hem afgevallen. Hij is nu al- leen nog maar een heel verdrietig, heel eenzaam jongetje. Hij begrijpt het allemaal niet meer. Dat zijn broer en zusje en de buur kinderen hem treiteren en uitlachen, daar is hij wel aangewend. De dingen, die hij tekent, noemen ze altijd gek. Maar dat komt, omdat ze niet kunnen zien, wat hij wel ziet. Als Jantje een mooi, wild steigerend paard voor zich op het papier ziet staan, is het ook een paard. Hij kan het niet helpen, dat de anderen er geen oog voor hebben. Maar dat moeder, die hem anders altijd helpt en zegt, dat ze hem met rust moeten laten, hem van daag ook in de steek gelaten heeft, dat kan hij jiiet bevatten. Moeder heeft niet de moeite genomen, zijn paard goed te bekijken. Ze heeft het stuk gescheurd en het ook een gek ding genoemd. Bij wie moet Jantje nu nog steun zoeken tegen de onbarm hartige overmacht, als er op moeder ook niet meer te rekenen valt? Zit je daar nog? vraagt moeder, als ze een poosje later de kamer binnen komt. In zijn benardheid vliegt Jan tje op haar toe, klemt zich aan haar vast en snikt: Het was geen gek ding. Het was een paard! Dan dringt er toch iets tot moeder door. Ja hoor kind, het was een paard. Hij snikt nog zachtjes na. Zijn be droefde blik glijdt naar het verscheur de papier od de grond. Zal ik dan een ander tekenen? Voor jou? vraagt hij hoopvol. Marcelle Zaterdagmiddag heeft St. Nicolaas met zijn gevolg een glorieuze intocht in ons dorp gehouden. De Sint wilde het dit jaar ook wel eens met een modern vervoermiddel proberen. Van daar dat hij gebruik maakte van de elektrische trein. Gelukkig was 't niet zo druk als 's morgens, wanneer de vele forensen met moeite een staan plaats kunnen bemachtigen. De Sint werd op het station welkom geheten door het winkelweekcomité. Nadat de Sint met enige suikerklont jes zijn reeds eerder aangekomen paard begroet had, besteeg hij zijn schimmel, waarna met vier Zwarte Foto Sjaak Noteboom Pieten een tocht door de verschillen de wijken van de gemeente gemaakt werd. Het winkelweekcomité kreeg toestemming in deze optocht mee te rijden en uiteraard onbrak de muziek bij deze feestelijke intocht niet. Voor al de jeugd was in grote getale bij de intocht aanwezig. Met de intocht van de Sint is tegelijkertijd de jaarlijkse winkelactie van de middenstand ge start, waarbij de twee plaatselijke middenstandsverenigingen samenwer ken. De winkeliers hadden bijzondere zorg aan him etalages besteed en aan de winkelweek zijn ook dit jaar weer bijzondere attracties verbonden. GEEN PARTIJDIG BELEID VAN BURGEMEESTER. Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer De Vos van Steenwijk (lib.) betreffende het be leid van de burgemeester, de heer C. A. van der Hooft, heeft mr. E. Toxo- peus, minister van Binnenlandse Za ken, geantwoord, dat hem uit een in gesteld onderzoek niet is gebleken, dat de burgemeester als voorzitter in de raadsvergaderingen soms op on tactische wijze optreedt. In de raadsvergadering van 27 au gustus 1959, waarin het voorstel van burgemeester en wethouders tot het bouwen van een kweekkas aan de or de kwam, werd door een raadslid ge steld, dat hij de overtuiging kreeg, dat de in de raad aan de orde gestel de zaken door het college van b. en W. steeds scheef getrokken worden. Toen op het verzoek van de voor zitter van de raad deze bewering te staven geen bewijzen naar voren wer den gebracht, werd het betrokken raadslid het woord ontnomen. Van een partijdig beleid van de burgemeester is de minister niets ge bleken. ONTEVREDENHEID ONDER LEDEN WONINGBOUWVERENIGING. Het bestuur van de woningbouw vereniging „Waddinxveen", dat in de jaren gelegen tussen de beide wereld oorlogen wel wat meer activiteit aan de dag had kunnen leggen, heeft in de naoorlogse jaren blijk gegeven de handen uit de mouw te kunnen ste ken. Men behoeft slechts op het sta tion in de gemeente te komen om versteld te staan van de enorme uit breiding van het aantal woningen in de laatste jaren. Een voorbeeld voor vele andere gemeenten. Dat hiermede de woningnood nog niet is bedwon gen is niet te wijten aan het vereni gingsbestuur, want er is tevens het aantal gebouwd dat werd toegewezen. En iedereen zou men zeggen - is van de voortvarendheid van het wo ningbouw bestuur wel overtuigd. Er zijn echter ontevredenen en die zul len er wel blijven. Op verzoek van een 10-tal leden heeft de voorzitter een algemene ver gadering uitgeschreven, welke dins dagavond ten raadhuize is gehouden. Slechts 16 van de ongeveer 60 leden hebben aan deze oproep gevolg gege- vfn' ?en ,Seringe belangstelling dus, die misschien nog minder zou zijn ge- I UIT ONZE j WOONPLAATS weest als de convocatie had vermeld waarvoor de leden waren bijeenge roepen. Allereerst werd door de opposanten bezwaar gemaakt tegen het achter wege blijven van de aprilvergadering, welke in de statuten is voorgeschre ven. Van de bestuurstafel werd me degedeeld dat het verificatiebureau eerst dezer dagen het geparafeerde exemplaar van de jaarrekening heeft teruggezonden en de vergadering nu wel binnen een paar weken kan wor den verwacht. De hoofdschotel vormde echter de bouw van de laatste woningen in de polder De Putte. De vergadering had indertijd besloten tot de bouw van 'n bepaald type en op een nauwkeurig gepreciseerde plaats en thans worden die huizen gebouwd enige tientallen meters verder of dichterbij en zijn er verschillende versoberingen aange bracht. En dit alles zonder dat het oordeel van de algemene vergadering is gevraagd. Van de bestuurstafel wordt een omstandig relaas gegeven van hetgeen terzake is geschied. Het heeft heel lang moeten wachten op de officiële vergunningen en was niet gelukkig met de aanbesteding, die is gevolgd door een herbesteding. Of schoon het resultaat daarvan was, dat de aannemingssom beduidend lager was dan de eerste, bleef deze toch nog aanmerkelijk uitsteken boven de normen, welke daarvoor in Den Haag zijn aangelegd, zodat noodgedwongen tot versobering van het aanvankelijke project moest worden besloten. En zo is het ook gegaan met de plaats waar de huizen worden gebouwd. De daar toe van hogerhand ingestelde instan tie stond er op dat er enige verschui ving plaatshad. En dan is het ten slotte zo, dat de vereniging zich zal moeten voegen naar de wensen en verlangens van diegenen, die daartoe van regeringswege zijn aangewezen. Het is per slot van rekening: accep teren of van de bouw afzien. En aan gezien een algemene ledenvergadering in dit alles geen wijziging kan bren gen, terwijl de woningzoekenden schier dagelijks uitzien naar het slaan van de eerste paal, heeft het bestuur uitsluitend in het belang van de volkshuisvesting, gemeend niet langer te moeten tegenstribbelen en akkoord te gaan met de gestelde eisen. Zonder aarzeling is, toen telefonisch bericht kwam dat de vergunning gereed lag, order gegeven tot het aanvangen van O nee, we slaan het feest niet óver, Zó erg is het ook weer niet, Maar ja, de koppel wordt steeds [groter, Ans komt ook al thuis met Piet Dat kan maar niet zo verder gaan: Er wordt wat minder aan gedaan! Vanzelf, de pepernoten blijven En bij de koffie het banket, Maar al die chocoladeletters. Daar wordt het mes toch in gezet; Dus allemaal heel goed verstaan: Er wordt wat minder aan gedaan! Natuurlijk maken we wel pakjes, Dat hoort zo bij die goeie Sint, Doch laten we het goed begrijpen: Hij is tenslotte voor het kind! Wanneer we daar nou acht op slaan Wordt er door ons niet veel gedaan Kijk, kleren is natuurlijk anders, Die koop je toch, al is 't niet nou, En na die lange warme zomer Komt er allicht wat extra kou; Maar verder geen gebraden haan: Er wordt wat minder aan gedaan. En strakjes, op de pakjesavond, Zo mooi precies op zaterdag, Als rijmpjes worden voorgelezen, De kamer vol is van gelach, Zegt pa, geveinsd en toch spontaan: Fijn, er is minder aan gedaan Jaap Mijderwijk. door Zenuwrust Miinhardt's Zenuwtabletten de bouw, maar toen waren er spoedig - o schande! Waddinxveners, die probeerden de bouw stop te zetten. Had men geen pluimpje verwacht, dit toch zeker niet. Toon en uitingen van de aanvoer der der opponerende leden waren echter in de loop der besprekingen zodanig uitgegroeid, dat vanaf de bestuurstafel in het vooruitzicht werd gesteld, dat men wel gelegenheid zou krfjgen 's anderen daags in de aan grenzende kanier van het raadhuis zijn beweringen waar te maken, want dat het zitten op een stoel in de raad zaal nog niet meebrengt de onschend baarheid van een raadslid. Ten slotte is de vergadering volko- nen bevredigd uiteengegaan, heeft de woordvoerder van de oppositie zijn insisuaties en aantijgingen in getrokken en de voorzitter, de heer Okkerse, dank gebracht voor de ge geven inlichtingen en toezeggingen. Het geval had veel weg van een storm in een glas water. Intussen rijst de vraag of het niet beter geweest ware dat zij, die meenden reden tot klachten te heb ben, zich rechtstreeks, mondeling of schriftelijk tot hefc bestuur hadden gewend om eerst dan de toevlucht te nemen tot een buitengewone algeme ne vergadering als zij geen bevredi gend bescheid zouden hebben ont vangen. Misschien zou ook meer open heid en meer publicatie van de zijde van het bestuur tot verbetering van de sfeer kunnen strekken. In elk ge val is het goed te weten, dat het vol ledige verenigingsbestuur een open oog en oor heeft voor regelmatige klachten. Men make daarvan gebruik. VERPLAATSING ZAAK. Bij de vele veranderingen, die zich ten aanzien van de winkelstand in on ze gemeente voordoen, heeft ook de heer A. Verbree zijn steentje bijge dragen. Hij heeft zijn zaak van de Kerkweg verplaatst naar de Ieplaan. Wij wensen deze ondernemer in zijn nieuwe omgeving veel succes toe. WEDEROM INGEBROKEN. Het is op het gebied van de inbra ken in onze gemeente geruime tijd rustig geweest. In de nacht van zon dag op maandag heeft evenwel weer een tweetal inbraken plaats gehad. Ongewenste elementen hebben zich bij de machinefabriek van de heer Boere aan de Noordkade via een raam toegang verschaft tot de kantoor ruimte van deze fabriek. De buit be stond uit enkele tientjes. De rijks politie heeft met de speurhond het opsporingswerk ter hand genomen, doch tot op heden zonder resultaat. Eveneens aan de Noordkade werd in die nacht een bezoek gebracht aan het kantoor van de houthandel van de firma Schwartz en Verzijden. Hier had men zich de toegang verschaft door het forceren van de buitendeur en van de deur die toegang gaf tot het kantoor. Zeer vermoedelijk is men daar in deze nachtelijke bezig heid gestoord en werd niets vermist. klaproosdag. De opbrengst van de collecte voor de zg. klaproosdag bracht op 303,37. CONTACTAVOND GYM. T.O.O.S. Donderdag 19 november jl. hield de Gymnastiekvereniging T.O.O.S. een contactavond voor de leden van 12 jaar en ouder, met belangstellende gezinsleden in het verenigingsgebouw, Burg. Trooststraat.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1