Weekblad voor Waddinxveen B Htoedec de> I DE SPIEGEL Ê2 ROU WER fAijiwinnaau.^ tvillltOltVCOk NIEUWS tfirvt-Qo-tiykei, No. 753 vrijdag 4 december 1959 15e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK De werkcomraissie van het Christe lijk Nationaal Vakverbond; wil een strijd tegen de - volgens hun over dreven - eisen aan de architektuur van diverse gemeenten aanbinden. Volgens dit vakverbond zijn de eisen, die de gemeentebesturen aan de ar chitektuur en de uiterlijke luxe stel len, er een van de oorzaken van, dat er weinig goede en doelmatige parti culiere woningen gebouwd kunnen worden. Het is meerdere malen ge beurd, dat een serie goede en goed kope woningen werden afgekeurd als er geen versiersels etc. aangebracht zouden worden. Deze versierselen hadden tot ge volg, dat de woningen duurder wer den, zóveel zelfs dat de klasse waar voor ze bestemd waren niet meer in staat was deze woningen te kopen. De werkeommissie van de vakbon den wil bereiken dat er volgens rijks- voorschrifiten gebouwd kan worden, zonder kostprijsverhogingen van ex tra gemeentelijke bepalingen, welke volgens de vakcommissie, niet met de degelijkheid van de woningen heeft uit te staan. Het is dan mogelijk par ticuliere woningen te bouwen, welke in prfjs en kwaliteit zeker niet voor de woningwetwoningen behoeven on der te doen. Van de woningen naar de tunnels: De minister van waterstaat heeft in zijn memorie van antwoord aan de tweede kamer medegedeeld, dat hij spoedig een beslissing zal ne men betreffende de vraag, welke tunnels onder Noordzee-kanaal of IJ voorrang hebben met betrekking tot het bouwen daarvan. Het is echter nog niet direkt mogelijk voor de IJ- tumnel een definitief oordeel uit te spreken. Daar voor het marine-eta blissement door de minister van de fensie nog steeds geen beslissing ge nomen is. Wel heeft de minister zijn ambtgenoot van defensie verzocht zo spoedig mogelijk een beslissing te ne men. Door het Centraal Planbureau is aan de minister rapport uitgebracht over de rentabiliteits-verwachtingen van de IJ- en Coentunnel. Van de Hemwegtunnel is het moeilijk een rentabiliteitsplan te maken, daar deze timnel meer een ekonomische waarde krijgt door de spoorwegverbindingen van Amsterdam met het Noorden van het land. Van deze drie tunnels is de Li-tunnel het duurste. Deze kost on geveer 130 miljoen gulden. De Coen tunnel 64 miljoen gulden en de Hem wegtunnel 80 miljoen gulden. De bouwtijd van deze tunnels wordt op ongeveer 4 jaar geschat. Hoewel het niet onmogelijk is, dat de IJ-tunnel door zijn gecompliceerdheid een lan gere bouwtijd zal vergen. Bij een ge lijktijdige bouw van de tunnels zal jaarlijks een bedrag van 56 miljoen gulden geïnvesteerd moeten worden. In Engeland is de bemanning van een Nederlandse kustvaarder tot de bedelstaf gebracht. Drie weken gele den kreeg de kustvaarder Friedi mo torstoring op volle zee. Een Britse torpedoboot jager sleepte de kustvaar der naar London-Derry. Helaas had de eigenaar van dit scheepje geen geld meer voor de hoogst nodige re paraties. Hij verliet Engeland om in Nederland te trachten het geld bij el kaar te krijgen. Zijn vrouw en de 5 bemanningsleden bleven op het schip achter. De kleine voorraad levensmid delen was al gauw uitgeput. De eige naar Het niets meter van zich horen. Gelukkig kregen de zeeheden eten van het plaatselijke zeemanshuis. Het schip zal vermoedelijk aan de ketting worden gelegd. Het ministerie van het buitenlandse zaken heeft de marine verzocht om de gestrandde zeelui met de Drenthe, die deelgenomen heeft aan de NATO- oefening en in verband hiermede in London Derry ligt naar Nederland mee te nemen. De minister van Verkeer en Wa terstaat, H. A. Korthals, staat in be- gjtnsel niet afwijzend tegenover het invoeren van de maximumsnelheid op wegen buiten de bebouwde kom. De maximumsnelheid zal bepaald worden naar gelang aard en toestand van deze wegen. Ook de bromfietsers zijn ter sprake gekomen. De minister be twijfelt of het instellen van een soort rij-examen voor bromfietsers en de daarbij komende uitgebreide organi saties wel het te verwachten nut zal hebben. De commissie van veiligheid in het verkeer heeft thans wel de vraag in studie genomen of het geen aanbeveling verdient een soort brom fietsvergunning af te geven, welke na ernstige overtredingen ingetrokken zou kunnen worden. MELK: ONBETAALBAAR! Er kan in ons lieve vaderland niet dat gebeuren of het gevolg is, dat de melk weer één of meer centen duur der wordt. In de laatste vijftien jaar is dat tot veler misnoegen nu al ettelijke malen voorgekomen: de melk wordt duur der en duurder. Hoe de prijs van de melk in de naaste en in de verre toekomst nog mag oplopen, nog geruime tijd kan men - hoe paradoxaal dat ook mag klinken - van een goedkoop voedings middel blijven spreken. De voedingswaarde van melk is immers niet alleen relatief, maar ook absoluut gesproken zeer hoog. Een mens zou gezond kunnen bhjven als hij leefde op niets anders dan melk, aangevuld met wat vers vruchtensap! Dit laatste omdat melk niet vol doende vitamine C bevat, verder zit er vrijwel alles in wat iemand nodig heeft. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat men dit daadwerkelijk zou moe ten gaan proberen. Het zou iemand niet goed bekomen om nooit eens vaste stoffen te ge bruiken. Ook krijgt men er weldra schoon genoeg van om 's morgens, s middags en 's avonds uitsluitend melk voorgezet te krijgen. In geval van ziekte is het wel eens nodig geruime tijd alleen maar vloei baar voedsel te nemen. Melk is dan een uitkómst, want deze vloeistof be- de man. ah he£A. Sn cJUU. qaeHe. heAenJlhxünq^afcen in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons vat in ruime hoeveelheid de eiwitten die we nodig hebben om op krachten te blijven. Maar behalve deze eiwitten bevat melk ook suiker en vet, voorts de vi tamines A en D, ook keukenzout, kalk en fosfor, onontbeerlijke minerale stoffen. Wie melk koopt krijgt heus wel waar voor z'n goeie geld! Menigeen denkt, dat melk alleen nodig is voor zuigelingen en kleuters. Voor erotere kinderen en volwasse nen wordt het melkgebruik dikwijls een overbodige luxe geacht. Dat is 'n zeer grove misvatting. Wie zo denkt en daarnaar handelt, doet zijn eigen gezondheid en die van het opgroeiende geslacht ernstig te kort. Wat een schande voor bewoners van een land waar volop melk te krijgen is, dat er moét worden ge worven voor melkbrigadiertje. Laten de mensen die denken dat melk een overbodig voedingsmiddel is toch eens denken aan de hongerende bevolkingen van Aziatische landen, waar melkdrinken een weelde is, die slechts enkele bevoorrechten zich kunnen veroorloven. Een ernstige leverziekte, het gevolg van gebrek aan beschermende stoffen die zich in melk bevinden, is daar in heems. Voldoende toevoer van melk voor iedereen is derhalve een der eer. ste punten van het gezondheispro- gram, dat door de regering van India werd opgesteld. Nu zijn er altijd veel kinderen en volwassenen die moeite hebben de melk als zodanig te drinken omdat zij het niet lekker vinden. Geen nood, er zijn tal van melkprodukten met een heel andere smaak! Mensen die niet van melk houden, kunnen karnemelk drinken. Voor mensen die weinig vet mogen gebrui ken, is dit zelfs een ideale drank. Verder kan men melk tot zich ne men in de vorm van yoghurt. Door vermenging met andere dranken wordt de melk door handige moeders soms met succes „verstopt". En wan neer dat niet in de smaak valt, kan er ook vla op tafel worden gebracht, „ii11 manier om ongemerkt 13 dit voedingsmid- W^K^JImddageten te verwerken, bijvoorbeeld in soep of in stamppot. En om deze lofzang op de melk te besluiten: het zo dikwijls aanbevolen innemen van kalktabletten om de ste vigheid van het gebit te bevorderen, zou veel beter vervangen kunnen worden door melkdrinken. dr. A. B. De winkelweek loopt ten einde. a.s. Zaterdag is het de laatste dag van de zo populair oewordén St. Nioolaasac- tie. Een stroom van winkelweekbon nen, enkele honderdduizenden, zijn over onze gemeente uitgestort, en een groot aantal prijzen viel de burgerij ten deel. Zulk een week brengt een gezellige drukte mee, in en buiten de winkels. Laten we hopen dat onze winkeliers tevreden zijn over die ver koop. Het is nog niet mogelijk dit vast te stellen daar de actie nog niet tenein de is. Vanzelfsprekend zijn er weer een flink aantal prijzen toegekend, uit waardebonnen bestaande. De hoofd prijzen, 250,zijn tot 3 maal toe met muziek bij de winnaar thuisbe zorgd. Van een tweetal hebben wij hier boven een foto afgedrukt t.w. van de fam. Dullemeijer, Jan Dorrekenskade Foto Sjaak Noteboom en fam. Jac. de Gelder, Brugweg. Ge feliciteerd hiermee! Maandag 7 december heeft om 7 uur nogmaals een trekking plaats in lunchroom van de Water. Heeft men geen geluk gehad met deze trekkingen, dan heeft men nog een kans in een extra verloting. Uit alle nieten wordt een verloting ge houden op 7 dec. 8 uur in Lunchroom van de Water. Dus na de normale trekking. UIT ONZE WOONPLAATS WET EN EVANGELIE HEEFT PLAN VOOR EIGEN KERK. Naast het overwegend Hervormd Gereformeerd deel van Waddinxveen, staat ook de Hervormde noodgemeen. te „Wet en Evangelie", behorende tot de midden-orthodoxie. Sinds enige tijd heeft de gemeente een eigen voorganger in de persoon van ds. E. H. Kalkman, die kon wor den beroepen dank zii het in werking treden van een overgangsbepaling in de kerkenorde. De gemeente tracht in deze nood voorziening te voorzien door tot een geheel eigen kerkelijk leven te gera ken, wat onder meer blijkt uit de plannen om te komen tot de bouw van een eigen kerk en waarvoor reeds een belangrijk bedrag beschikbaar is. Toch blijft men hoopvol gestemd op een hereniging met het andere Her vormde deel van de gemeente. Elk jaar worden daaromtrent besprekin gen gehouden tussen de beide ker keraden, maar tot op heden zonder resultaat. Onder het motto: „o, o. dat orgeltje" organiseerde zaterdagavond de jeugd van dit kerkverbond in het Geref. verenigingsgebouw een bonte avond. De baten zijn bestemd voor de aan schaffing van een nieuw orgel. Op vlotte wijze werd een programma van muziek, schets en conference afge werkt. Resultaat: 569,35. Maandagavond werd in het zelfde gebouw de jaarlijkse gemeente-avond gehouden, waarvoor een verheugen de belangstelling bestond. Ds. Kalk man zei in zijn openingswoord dat het niet alleen noodzakelijk is op een vergadering een blik terug te wer pen, maar in de allereerste plaats om te bezien wat er nog te bereiken valt. De secretaris, de heer E. J. van Beek, kon in zijn jaarverslag een verheu gende groei van de vereniging wet en evangelie constateren: alle clubs blijken een verheugende groei te be zitten. Als ambtsdrager werd herkozen de heer A. Mulder, terwijl de bestuurs leden, de heren N. Krabbendam en D. Echter zich ook herkozen zagen. Inmmiddels is het nieuwe orgel reeds aangeschaft, het zal o.m. wor den gebruikt voor de begeleiding van de diensten. De jeugd bracht door verschillende acties reeds 5187,40 bijeen. De nieuwe aanwint zal op 10 december aan het kerkbestuur wor den overgedragen. WADDINXVEEN EEN UUR ZONDER STROOM. Nadat vorige week donderdagavond het westelijke gedeelte van onze ge meente zich ruim anderhalf uur door het uitvallen van de stroom met een kaars heeft moeten behelpen, moes ten maandagmorgen vele huismoeders him wekelijkse was onderbreken, omdat hun wasmachine het zondier deze energiebron moest stellen. Op nieuw viel de stroom uit en dat be tekende een uur ongemak voor de meeste bedrijven. Ook het verkeer ondervond hinder van de storing. De h::"jrug, die juist naar omhoog ging, t";ef een meter van de grond hangen. Het gevolg was dat er voor de brug een verkeersop stopping ontstond. Nadat een kwar tier later de hulpmotor was inge schakeld, kon het verkeer verder. KERSTZANGAVOND. Der traditie getrouw zal de week voor Kerst ook dit jaar weer een Hoeveel brave Sinterklazen Zijn er voor ons mooie feest Dat we zaterdag gaan vieren Deze week in touw geweest? Minstens als ik het goed zie Wel een duizendje of drie! Allemaal rasechte zonen Van die ene Sinterklaas, Die zich ieder jaar laat splitsen, Niemand weet nog hoe helaas. Maar hij lapt het telkens weer Van Cadzand tot Sappemeer. Doch als ieder beurt gehad heeft, 's Avonds oan een uur of tien, Zul je buiten op de wegen Plots geen heilige meer zien; Dan, op een geheim adres, Start het Sinterklaascongres. Mokums Sint met een accentje .Anpent de vergaodering, Hij haupt dat fan alle leje Alles naor genoege ging!" Na dit welkom wordt meteen De discussie algemeen. Sint met pruimemondje zegt: Mijn Pieten, lang niet mals, Stopten in hun beide zakken Ene Beerman en een Cals; Nee, die kwamen er niet af, Het gaat om een totostraf Druipend roept de sint uit Wormer, Die nog vol met met modder zat: „Da's geen plaats om in te werken, Telkens zak je in een gat! Anders hoor je me hier nooit: 't Wordt nou voor de bond gegooid!" Heel wat Sinten hebben klachten, Maar de meesten toch wel lof, En. door vele dak verhalen Is er uitgebreide stof; Dan gaan allen uit elkaar: Mijters af, tot volgend jaar! Jaap Mijderwijk. BEL BIJ BRAND Na. 300 Kerstzangavond worden gegeven in het Herv. kerkgebouw alhier, en wel op donderdag 17 december a.s. Een zeer verzorgd programma zal worden gebracht. Medewerkenden zijn om. Herv. Gem. Zangver. „Vox Jubilans", Herv. Knapenkoor en Herv. Meisjes koor o.l.v. Mar. Egberts. Feike Asma die de dag voor het concert van zijn tournee door Canada en Amerika te rugkeert, zal het koor begeleiden, en enkele soli ten gehore brengen o.m. Fantasie over Kerstgezangen van hem zelf. Vox Jubilans komt met enkele grote werken, naast gaarne gehoorde kerstliederen, terwijl de jeugdkoren voor een eigen bijdrage zullen zorgen. Ds. C. v. d. Bosch, Ned. Herv. Pred. te Bodegraven zal een korte meditatie houden over: „Kerstfeest.... Feest van Gods Philantropie". OPPAS CENTRALE. Sedert 1 maart ji. bestaat voor le den van de oppaseentrale de moge lijkheid om bij het secretariaat van deze centrale oppashulp aan te vra gen. Eventuele geïnteresseerden kunnen zich eveneens bij het secretariaat als lid van bovengenoemde centrale la ten inschrijven. Aanvragen voor hulp alsmede op gaven van nieuwe leden kan geschie den iedere werkdag van 9-12 uur des morgens, aanvragen voor oppashulp dienen minstens twee dagen van te voren te worden ingediend. Het secretariaat is gevestigd bij mevr. Olivier, Vijverlaan 22, telefoon 977, en mevr. de Lathouder, Vijver laan 24, telefoon 839. Voor administratiekosten etc: wordt een contributie van de leden ge vraagd van 2,50 per jaar bij voor uitbetaling te voldoen. Volledigheidshalve volgt hieronder nog een opgave van de vergoeding voor oppashulp: van 7-11 uur 2,50; na 11 uur 1,per uur extra. Indien een oppas benodigd is voor later dan 12 uur, dan bestaat de mo gelijkheid deze aan te vragen voor de hele nacht, waarvoor dan een ver goeding van 3,50 verschuldigd is, terwijl er dan voor slaapgelegenheid en een ontbijt dient te worden ge zorgd. Alle verdere inlichtingen kunnen door het secretariaat worden ver strekt. EMIGREREN NAAR CANADA. Voor de Christelijke Emigratie Centrale afd. Gouda spreekt a.s. dins dagavond 8 december, om 8 uur in het gebouw „De Haven", Oosthaven 31 te Gouda, de heer J. van der Vliet (contactman), over bovengenoemd land. Deze bekende spreker, die vele jaren onder de Nederlanders in Ca nada heeft gewerkt vertelt dan over zijn ervaringen en de mogelijkheren, dit dat prachtige emigratieland bie den. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, G. van Bergen is geslaagd voor het Bedrijfsvakdiploma Hfj werd opgeleid door de heer G. den Boer te Gouda.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1