®ltlil EeMU pAijA EEK AETO No. 17 I 'I. VERSLOOT en Zn. ffledilc&e hjué-hizk BURGERLIJKE STAND NEO - CONSERVIET A. van der Heiden '4/ §fe« yeiw, 07 -="er f/ e7 Dv k^V JVtfl <&e ^°$%l VERFVLEKKEN - Hoe krijg ik lak- verfvlekken uit manchester kleding? vraagt M.J.S. Antwoord: Door de vlekken in te smeren met zeep, hierop wat terpen tijn druppelen. Dan de plaatsen waar de vlekken zich bevinden, dubbelvou wen en tussen de vingers heen en weer wrijven. Bewerking herhalen tot de vlekken verdwenen zijn. Naspoe len met water. U kimt inplaats van terpentijn ook terpentine gebruiken. KETELSTEEN Op welke wijze kan ik ketelsteen verwijderen, zonder dat de ketel beschadigd wordt? aldus mevr. P. Antwoord: Door de ketel te vullen met azijn en dit aan de kook te bren gen, waarna u de inhoud laat afkoe len. Legt u een stuk of 3 knikkers in de ketel, dat helpt nog beter. Door het heen en weer rollen tijdens het koken raakt de ketelsteen los. Goed naspoelen tenslotte. SUEDE JASJES - Hoe verwijder ik vetvlekken uit een suède jasje? in formeert mej. G.vH. Antwoord: Vetvlekken kunt u ver wijderen met magnesiumpoeder, door een beetje van- dit poeder op de vlek te strooien, er even in te laten trek ken en daarna af te borstelen. 2. Suède is een luxe artikel. Regen buien moeten zoveel mogelijk verme den worden, al gaat uw jasje door enkele druppels niet verloren, als u tenminste die druppeltjes rustig laat drogen. In geen geval bij de kachel. Daarna opborstelen. Vuile plekken kunt u verwijderen met potloodgom en daarna nawrjjven met suède (van beleg aan de binnenkant van uw jas je). Is uw jasje echt vuil, dan zit er niets anders op dan dit in behande ling te geven aan een goede chemische wasserij. FEUILLETON door TOM LODEWIJK worden de oren gelijkmatig geel, zelfs geelgroen. Dit nouirt Dyna aiuja ver band met een aiwyKing in a kieur der veren, d.w.z., aat zoara er zich een geei pigment in ae witte veren ver toont, aeze kieur ook overslaat op de oren .Soms ook wcraen ae oren ge lijktijdig geel met het aangezicht ten gevolge van een ziekelijke toestand, nj. leverziekte en anaere ingewanas- kwalen, die al in een vergevorderd stadium zijn. Dat onze hoenders bij normale toestand al naar het ras, wit te, roae en ook blauwe oren te zien geven, vindt wei zyn rede in het feit, dat onze vele rassen afkomstig zijn van meer dan éen oorspronkelijk of oerras. Maar al ware dit met zo en al houden wij vast aan de theorie van andere geleerden dat de Bankiva het enige oerras is, dat weten wij toch ook, dat de wilde Bankiva's aangetrof fen worden zowel met rode ais met witte oren Daarom vinden we in de hedendaagse rassen gehele groepen met roae oren, b.v. Cochins, Bramas Langshans, Wyandottes, Rocks, Reas, enz. en ook andere groepen met zui ver witte oren als Hamburgs, Java- krielen, Minorca's, Leghorns, Anco- na's en in het bijzonder de Spaanse Witwangen, bij welke de oren tot ware monstruositeit zijn vervormd, die door de oorspronkelijke fokkers van dlit ras, (Spanjaard) zelfs niet meer mooi gevonden wprden en waar om ze daar te lande zo weinig ver breid zijn. Het blijkt, dat het wit te oor meer aandacht trok dan het rode. Ten minste met de vergroting en vervorming van het witte is men het verst gegaan, terwijl het rode bij zeer weinig rassen in omvang toenam. Zodra het groter ontstaat er al gauw wit in, waardoor de verdere vergro ting spoedig stop gezet wordt. Kippenvriend COGNAC Ongekend zicht en fijn van smaakl Cognac fine! Pour vous. Kerkweg 176 - Telefoon 309 EXPOSITIE. De kunstschilder C. de Kort te Til burg zal vanaf zaterdag 19 december tot woensdagavond 30 december in het Raadhuis schilderijen exposeren. De expositie zal dagelijks (behalve zondags) geopend zijn van 9 tot 12 uur, van 14 tot 17 uur en 's avonds van 19-21 uur. Zaterdag 19 december van n.m. 17 uur tot 21 uur. De toegangsprijs is bepaald voor volwassenen op 0,50 en voor kin deren 0,25. Dit is de eerste maal dat in ons dorp een schilderijententoonstelling wordt gehouden. De expositie is de moeite waard om gezien te worden. Niemand behoeft te denken, dat deze kunst voor hem (haar) niets te zeggen heeft. De kunstschilder vertrouwt er op, dat honderden Waddinxveners de ten toonstelling zullen bezoeken. SPAARCIJFERS. Gedurende de maand november werd bij de rijkspostspaarbank al hier, ingelegd 37.285,en terugbe taald 30.318, Voor de Coöperatieve boerenleen bank waren deze cijfers resp. 289.080,31 en 234.468,18. Het laatst uitgegeven boekje draagt het no. 9275. LEDENVERGADERING HET GROENE KRUIS. Vorige week werd in de Unie de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de afd. Waddinxveen van de Zuid-Hollandse Vereniging Het Groene Kruis. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer D. B. van der Most. De hoofdschotel van deze vergade ring werd wel gevormd door de be handeling der jaarstukken o.a. de be groting voor het dienstjaar 1960. De ze begroting werd door de vergadering vastgesteld met als eindcijfer in ont vang en uitgaaf van 30.250. In deze begroting werd voor gemeentelijke subsidie geraamd een post van 11.750 De aftredende bestuursleden de da mes Oudijk-v.d. Loo en van Dam- Schermerhorn werden bij acclamatie herkozen. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening wer den benoemd de heren A. Kreupeling, E. M. L. Hemminga en C. de Rooij. WADDINXVEEN BOUWT AAN v- NAASTE TOEKOMST. Voor de naaste toekomst zijn de volgende bouwobjecten voor deze ge meente aangekondigd. Architect P. D. Stuurman: bouw van 17 middenstandswoningen aan Willem de Zwijgerlaan in de Puttepolder. Namens F. M. Vermeulen, bouwen woonhuis met -cu-u straat, raming 34.000; namens N.V. Okkerse: uitbreiden fabrieksgebouw aan Wilhelminakade, raming 75.000; namens P. v.d. Eijk, bouwen dubbel woonhuis aan Noordeinde, raming 30.000; namens bestuur r.k. school: uitbreiden school met 2 lokalen, St. Victorstraat, raming 85.000. Architect L. Roggeveen: namens C. J. Smit: bouwen fabriekshal en woon huis ten zuiden Burg. Trooststraat, raming 92.500.; namens W. de Jong; bouwen hangarschuur aan de Hene- gouwerweg, raming 10.500; de bouw van 7 winkels met bovenwoningen aan de Kerkweg voor rekening van de firma P. Rehorst Zonen, waar mede spoedig wordt begonnen. Plannen zijn gemaakt voor de bouw van 77 eengezinswoningen en 54 flat woningen in de Oranjewijk eveneens door architect L. Roggeveen, voor re kening van fa. Rehorst Zn. Arcnitect W. J. Fiolet, Rotterdam, namens bouwkundig bur. 't Hart, Rotterdam: bouwen 12 eensgezinswo ningen aan Pr. Beatrixlaan in Putte- poider, raming 200.000, en bouwen 48 etagewomngen (2-hoog) aan Pr. Beatrixlaan in Puttepoiaer, raming 720.000. TWEE PERSONEN GEWOND EN ZES AUTO'S BESCHADIGD. Op de rijksweg Den Haag-Rotter dam-Utrecht onder onze gemeente vond door de behoorlijk dikte mist enkele verkeersongelukken plaats, waardoor twee personen werden ge wond en zes auto's zodanig werden beschadigd dat ze met een kraanwa gen moesten worden weggesleept. Ver scheidene wagens werden totaal ver nield. Doordat een vrachtauto ging inha len, moesten drie achterop komende personenauto's plotseling remmen. Een auto uit Venray slipte hierdoor en de chaufteur verloor de macht over zijn stuur. De wagen raakte op de andere rijbaan en raakte een auto, die uit de tegenovergestelde richting kwam, be stuurd door een Hagenaar. Beide be stuurders werden gewond en naar een ziekenhuis in Gouda gebracht. Drie kwartier later gebeurde de tweede aanrijding. Een personenauto uit Doetinchem reed met grote snel heid in op enkele wagens, die voor de voor het scheepvaartverkeer ge opende brug stonden te wachten. Drie auto's liepen schade op. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Die kwamen ook niet voor, toen enkele minuten later een personenauto uit Leersum eveneens met grote snelheid op de wachtende auto's inreed. Wel ontstond er een kluwen van bescha digde wagens. JEUGDDIENST. Zondag 6 decemiber belegt de Herv. Gem. Kring „Wet en Evangelie" een jeugddienst in het Geref. verenigings gebouw, Stationsstraat. Voorganger is Ds. ter Steege van Overveen. Onderwerp: „Jezus komt driemaal". Aanvang 7 uur met vooraf een kwar tier samenzang. HOBOCA-REISBONNEN. De oude Hoboca-reisbonnen zijn geldig tot 1 januari 1960. Wanneer U deze zo vlug mogelijk meegeeft met ziekenfondsbode A. C. van den Bosch of bezorgt bij Mej. Herfst, Zuidkade 37, kunnen zo nog gebruikt worden voor het reisgeld van de kinderen, die op advies van de schoolarts naar Gezondheidskolonies uitgezonden wor den. AFHALEN VAN WINKELWEEKBONNEN. Ten gerieve van de deelnemende winkeliers aan de winkelweek zal de Coop. Boerenleenbank a.s. zaterdag middag voor het afhalen van winkel weekbonnen gopend zijn tot 5 uur. HET RONTGEN-ONDERZOEK BIJ STENEN IN DE URINEWEGEN In het vorig artikel werden de sym_ ptonen en de behandeling van deze aandoening besproken. Uit de klach ten van de patient, gecombineerd met het lichamelijk onderzoek en het be kijken van de urine blijkt in de mees te gevallen wel, dat men met een steen in de urinewegen te doen heeft, Toch zal men, om absoluut zeker van een juiste diagnose te zijn nog een Röntgenonderzoek willen verrichten, hetgeen dan tevens inlichtingen geeft over de grootte en vooral ook hetgeen dan tevens inlichtingen geeft over de grutte en vooral ook over de plaats van de steen. Dit onderzoek kan op verschillende manieren gebeuren. U weet misschien wel, dat men op een Röntgenfoto voornamelijk botten ziet omdat die de Röntgenstralen niet doorlaten en zo, als het ware, een schaduw veroorza ken op de gevoelige plaat. De weke delen, tussen de verschillende orga nen, laten de Röntgenstralen beter passeren. Zij veroorzaken een voor de leek moeilijk waarneembare schaduw, maar voor wie ervaring heeft met dit materiaal is ook aan deze minder duidelijke schaduw nog veel te zien. Maar het is toch niet mogelijk hierin de urinewegen te herkennen, tenzij men zorgt dat deze een stof bevatten die de Röntgenstralen tegenhoudt, evenals de botten dit doen. Een der gelijke stof noemt men contrast-stof. Als men een zogenaamde overzichts foto van de buik maakt, ziet men in sommige gevallen een steenschaduw. Men weet dan echter nog niet of deze veroorzaakt wordt door een steen er gens in de urinewegen of bijvoorbeeld door een verkalkte lymphklier. En dan gaat men gebruik maken van een contrastvloeistof. Deze kan men op verschillend» - manieren in de urine wegen hrengen. Tan eerste kan men de patient een prikje in de arm ge ven en aaaraoor wat van aeze vioei- stoi ut een Dioeavat spinden, range tijd later scneiaen ae meren aeze stol uit, zoaat aan ae urmewegen met contrastvloeistof gevuld zyn en men deze op d- toto auiaenjit te zien Kan Krijgen. HujKt de steen nu te mid den van ae contrastvloeistof te liggen, aan weet men zeKer aat de diagnose juist was en is men tevens ingencnt over ae praats en ae grootte van ae steen. iviaar ook kan men de vloeistof van onaerat in ae urmewegen Diengen. ivien DescniKt over een instrument, ae cystoscoop, waarmee men in ae Diaas ae Deiae uitmondingen aer uieteren ae Duizen, aie van ue meren naar ue Diaas lopen en Kan, ook weer via ae cystosooop, luerin een aun siangetje scnuiven. boms is dit siangetje zen net contrastmiddel en scnunt men net aus op tot net ae steen raaxt, soms ook spuit men door een siangetje wat contrastvioeistoi naar binnen. Misscnien njKt een en anaer U een griezelige bewerking.' Dit valt alle maal nogal mee. De specialist is er in enkeie minuten mee klaar en ae patient voelt er door de piaatseiijKe verdoving eigenlijk niet veel van. Het belang van dit onderzoek is duidelijk. Niet alleen weet men nu dus met 100°/o zekerheid waar men bij de operatie moet zoeken, ook kan men nagaan of een steen zich ver plaatst en dus neiging heeft om op eigen gelegenheid naar buiten te ko men» De mogelijkheden van de behande ling werden in een vorig artikel na der belicht en bestaan uit medicijnen om de afvoer van de steen te verge makkelijken of uit een operatie. Wat betreft de stenen, die in de blaas bljjven steken, is er nog een tussenweg. Men kan nl. door de cys toscoop ook een soort tangetje in de blaas brengen waarmee men de steen kan verbrijzelen. Het gruis, dat daar door ontstaat, spoelt met de urine naar buiten. Indien het niet mogelijk is de steen op deze wijze te vangen zal men echter ook bij de blaassteen tot operatie moeten overgaan. Aangiften van 26 nov. tot 2 dec. Geboren: Johannes Alexander Hen- dricus, z.v. P. A. M. Elemans en H. M. Wels, Pr. Irenestraat 56; Catharina Maria, d.v. G. W. de Wit en A. van der Kroef, Ieplaan 101; Ondertrouwd: J. A. van Vliet en H. Ververs; J. Tel en J. M. C. Bulder; Gehuwd: A. B. J. van der Sprong en W. A. M. Okkerse, S. Speksnijder en M. A. P. van Hof wegen; Overleden: van Kleef, wed. van An- deweg, Pietertje, oud 85 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: fietspompje, bruine por- temonnaie met inh.; zwart met gele sjaal; gele portemonnaie; want. Verloren: blauw kinderwantje; standaard; zwarte meisjesfiets; beige want; 1 paar grijze glacé handschoe nen; zwarte hond; gouden schakel armband; blauwe sjaal; 1 paar blau- wanten. PREDIKBEURTEN Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. L. Vroegindeweij, Delft. Nederlands Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. L. Vroegindeweij. Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Kring Wet en Evangelie, Verenigingsgebouw, Stationsstraat. V.m. 9,30 uur Ds. E. H. Kalkman. Gereformeerde Kerk. Van. 9,30 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Mej. Ds. van Mervennee, Amsterdam. Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop, woensdag 9 december, nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop. KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Kapelaan: A. P. G. Krempel Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 7 en 8 uur. Biechtgelegenheid: 's zaterdags van 5-8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. tegen het spruiten van uw aardappelen. Béter slaagt u bij Dan maak ik me helemaal geen zorgen of u het leren zult. Sander keek terzijde naar haar pittig profiel. Héé, waar gaat u heen? Hes stuur de wagen gevaarlijk naar rechts. Daar is een hek, onderwees Sander grinni kend, en als u er achter wilt kijken, kunt u beter even uitstappen. Ze stak een klein puntje tong uit, keek strak voor zich op de weg. Het was rustig, obstakels deden zich niet voor en ze begon zichzelf al een hele Piet te vinden, toen Sander aanduid de, dat ze een zijweg in zouden slaan, en het ingewikkele spdl van bochtjes draaien begon. Het was een ootmoedige en verle gen Hester, die na een kwartiertje dankbaar was even een sigaret te kim nen opsteken, terwijl Sander haar in structies gaf over de voorrangsregels. Ze keek even op het klokje, dat op het dashboard was gemonteerd. Negen uur, schok ze, we moeten terug. Anders bent u te laat voor uw volgende les. Dit is de laatste, zei hij rustig, dus haast u maar niet, of moet u ergens heen? Een blos kleurde Hesters gezicht, want die woorden riepen in haar her innering terug het gesprek met Pe ter, haar bijna-verloofde. Ze had indertijd al zo half en half afgesproken, dat ze samen naar een lezing over para-psychologie zouden gaan, van de volksuniversiteit. Al dat goede van wonderdokters, hypnoti seurs interesserde haar wel. Maar nu was daar ineens de auto rij les tussen gekomen, en dat vond ze veel be langrijker. Dus had ze Peter verteld, dat ze die avond niet mee kon. Waarom niet? had hij verwonderd gevraagd. Ik ehik zou vanavond Tine Martens helpen met een jurk, verzon ze kleurend, want liegen ging haar slecht af. Maar nu ja, het was voor de goede zaak, vertelde ze zichzelf, later zou hij verrast zijn, wanneer ze hem kon vertellen, dat ze haar rijbe wijs had gehaald. HoewelPeter was al even conservatief als haar vader. Geen vrouwen achter het stuur! Nou ja, meende hij op beslissende toon, dan zeg je maar tegen die Tine, dat je een andere avond komt. Van avond gaan we samen. Zijn autoritaire toon prikkelde haar. Pardon, had ze gezegd, ik sta en ga op mijn eigen benen. Doe niet zo kinderachtig, smaalde hij, dat zie ik ook wel. Maar ik wil naar die lezing en ik voel er niks voor om alleen te gaan. Denk je dat die telefoon er op na houdt? Dan loop je er even langs en. Dan ga je niet, antwoordde ze. Ik ga wel en jij belt even die Tine hoe-heet-ze-op Zeg, had ze verwondérd-uithalend gevraagd, ben je bezig een dienstre geling voor me op te maken? Hij had haar verbaasd aangestaard. Z0 kende hij haar niet. Tot nog toe had Hester zich altijd bij zijn beslis singen neergelegd, alles goed gevon den, zich geïnteresseerd voor wat hem interesseerde. Vanwaar dit verzet? Hij keek als hulpzoekend naar moe der Winkelaar, maar die haalde zeer ijverig boontjes af en veinsde niets te horen. Ze was er zich schuldig van bewust, dat dit kleine opstandje te gen de alwetende, allesbeheersende Peter ergens in haar hart applaus wakker riep. Het was haar niets naar de zin dat Hes zo weg was van Peter. Die verering deed een man die, zoals Peter Zoetmulder, het zo best met zichzelf getroffen had. Je bent onredelijk, stelde hij vast. Nou, dat heb je dan nu gedaan. Be dankt. Ze stond een ogenblik in twijfel. Wat moest ze antwoorden? Toen hing ze, heel bedachtzaam de hoorn op de haak. Alles goed en wel, Petertje, zei Hester Winkelaar tot zichzelf, maar we zijn nog niet getrouwd! En als het op die manier moet! Dat onaangename gesprek vergat ze toen ze samen met vader, moeder en Sander Bakker in een coupé van de trein naar Hilversum zat. De enige, die ernstig was, was Hen drik Winkelaar. Altijd een beetje zwaartillend van aard, was hy zich gaan afvragen, of het toch wel ver standig was geweest, die wagen te houden, inplaats van er geld voor te accepteren. De verzekering, de we genbelasting, de benzine, het onder houd.en veronderstel, dat je met zo'n ding eens schade reed; dat liep by een auto zo in de papieren! Een De ZONDAGSDIENST zal waargeno men worden door Dr. P. van der Lin de. 0 Uotn U ttns UifUtn O kom er eens kyken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die Goede Sint. Het ouwe dorp, verjongd zowaar, Hoe kregen ze die winkels voor [elkaar. Wat wordt het Ouwe Dorp toch groot, Met d'auto's in de goot. O, kom er eens kiiken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. De Brug kreeg er ook wat winkels bij, Straks nog een winkelgalerij. Nu wordt het aan de Brug ook wat. Wij groeien uit tot stad. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. Een levende Oranjewijk, Wat voelen wij ons groot en ryk. Wij voelen ons hier alle thuis, Al is er wel eens niet wat puis. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. Wat was de Sint royaal van 't jaar. Het regende koopjes hier en daar. Mijn vrouw is elke dag op pad, Ze gaat nooit meer naar de stad, O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. Nu komt er nog een weekmarkt bij. Dat maakt de vrouwenharten blij. De prijzen gaan nog meer omlaag. Dat is voor ons Dorp geen plaag. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. Een prachtige gelegenheid, Voor besteding van de vrije tijd. Zo eens per jaar een goed concert. Een restaurant met goeie snert. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. Een wensenlijst voor 't volgens jaar. Hebt U nog wensen, schrijf dan maar. En daarbij nog een belastingbrief, Betalen, Sintjelief. O, kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind. Was ik maar gebleven, een [goedgelovig kind. Krabbel.

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 3