Oeekblad voor Mfaddinxveen KERSTZANGAVOND Koeder ^TBABVDERM 1/lflóedtc d Vcouw DE SPIEGEL Spit, Spierpijn HOEVEEL...? RESULTAAT WINKELWEEK A. BROUWER e No. 754 vrijdag 11 december 1959 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal 11.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 cl per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Begin van deze week heeft er op Atlantische Oceaan en Noordzee een storm gewoed met orkaankracht, wind vlagen tot 200 km per uur, die heel wat schepen in moeilijkheden heeft gebracht. Meer dan dertig doden vie len te betreuren. De Nederlandse sleepboot Titan verloor zijn sleep, waar zich vier runners op bevonden. Twee verloren het leven. De sleep boot Cycloop verioor een van zijn 3 lichters. De twee runners konden worden gered. De Rotterdam kreeg vertraging, evenals de oceaanreuzen Queen Mary en Queen Elisabeth. Op het land woedden verschillende ernstige branden. De Leidse studen tensociëteit brandde grotendeels uit, waarbij de hele bibliotheek en ver schillende andere kostbaarheden ver loren gingen. Een hotelbrand in Am sterdam kostte aan drie jonge vrou wen en een Amerikaanse militair het leven. Op het moment dat de verplichte luisterbijdrage uit de Duitse tijd werd bekrachtigd, is de bestaansnoodzaak van de omroeporganisaties als vereni gingen komen te vervallen; zij werken nu met ons aller geld. A4dus mevr. Van Someren-Downer in de Tweede Kamer. En toen haar bij interruptie gevraagd werd: Wilt u dan een natio nale omroep?, antwoordde mevrouw volmondig: Ja. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Daarmee werd bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen een punt aan gesneden, dat volstrekt niet nieuw mag heten veeleer een oud stokpaard je van sommigen (velen?) is, maar dat nog altijd goed berijdbaar blijkt te zijn. In mijn ideale omroep ig plaats voor allen, aldus mevr. Van Someren. Mijn strijd tegen de verzuiling begint bij de ongelijkheid. Ik richt mij niet te gen groepen, maar tegen de ongelijk heid en het gemis aan kansen voor andere groepen. Ik ben tegen het sy steem van verzuiling en vóór een al gemene omroep waarin alle facetten tot gelding komen. Staatssecretaris Scholten deelde me de, dat aan de radioraad advies is gevraagd over het verlenen van tele visiezendtijd aan de politieke partij en. Persoonlijk had de staatssecretaris daar geen bezwaar tegen. Bij de behandeling van de begroting van financiën in de Tweede Kamer is van vele zijden weer «eklaagd over de zwaarte van de belastingdruk. Ook werd de hoop uitgesproken, dat de nieuwe wet op de inkomstenbelas ting per 1 januari 1961 in werking zal kunnen treden. Minister Zijlstra heeft in een vraag gesprek met De Zakenwereld gezegd: Natuurlijk staat de regering klaar om in te grijpen, als de inflatiebestrijding uit de hand mocht lopen. De minister achtte de belastingdruk ook inderdaad te zwaar, maar een verlaging voor 1961 kan pas worden overwogen, als dit conjunctureel geoorloofd is. Zijne excellentie denkt daarbij in de eerste plaats aan de directe belasting. Blijkens de door Lloyds Shipping Register verstrekte gegevens zal de Nederlandse koopvaardijvloot per eind 1959 een omvang hebben van naar verwachting 4.743.000 bruto ton. Dat zou voor dit jaar een toeneming van 143.000 ton zijn. De omvang der tank- vloot zal 1.248.000 ton bedragen, een aantal dat 62.000 ton hoger ligt dan een jaar tevoren. De totale scheeps- tonnage in de hele wereld wordt door Lloyds gesteld op 124.935.000 ton. Dat betekent een toeneming in een jaar van ongeveer 7 miljoen ton. De to tale werelcJtankvloot zal met 4.300.000 ton toenemen tot 37.890.000 ton. En de 42-jarige Deense vee-expor teur Hans Bungaard is naar Neder land gekomen om duizend koeien te kopen, die hij naar Joegoslavië wil sturen, ten einde aan zijn verplich tingen te kunnen voldoen. In Dene marken heeft hij zoveel moeilijkheden ondervonden, dat Nederland uitkomst moet brengen. Minister Mej. dr. M. Klompé wil blijkens haar memorie van antwoord bij de begroting van maatschappelijk werk de Armenwet vervangen door een nieuwe wet van ander karakter, die genoemd wordt een wet op de bij stand voor het levensonderhoud. De commissie Quarles van Ufford had n ontwerp ingeleverd, maar de minister wil dit ontwerp niet tot uitgangspunt kiezen. De commissie heeft naar het oordeel van hare excellentie niet vol doende de konsekwenties getrokken uit haar eigen conclusies, dat bijstand in financiële noden meer en meer worji gezien als een taak van de overheid. Minister Klompé meent, dat ondanks voorgestelde verbeteringen de indruk wordt eewekt. dat de ge noemde commissie nog vasthoudt aan de uit 1912 daterende beginselen van systematiek. Sedert dien zijn echter (4 opvattingen sterk gewijzigd. In de Tweede Kamer is de zaak Meulenbelt ter sprake geweest. He laas bleek er weinig interesse te be staan voor het geval. Tot een juridisch steekspel kwam het niet. De artsen kregen de raad zich te wenden tot de rechter en de Kamer ging over tot de orde van de dag. Helaas is er dus nog geen einde gekomen aan deze onverkwikke'iike affaire. En als onze mannen in de toekomst naar de winkel gaan om hun confec- tiepakje te kopen, zullen zij een raar figuur moeten hebben, willen ze toch niet stante pede een passend costuum aan het lijf gegoten kunnen krijgen. De Vereniging van Ned. Fabrikanten van heren, en jongensbovenkleding heeft besloten over te gaan tot de produktie van kleding volgens een nieuw en genormaliseerd matensy- steem. Met niet minder dan 34 ma ten zal zeker 90 procent van de be hoefte gedekt kunnen worden. TEDDY MOET NAAR DE B.L.O. SCHOOL. Met Tedje gaat het niet goed op school. Ze zit nu een paar maanden in de eerste klas, maar haar kleine hersentjes kunnen de leerstof niet be vatten. Op een dag vindt het hoofd van de school het nodig, moeder bij zich te laten komen. Voorzichtig legt hij haar uit, hoe de zaken staan. Ted je is niet op haar plaats on een ge wone lagere school. Het gaat net iets boven haar bevattingsvermogen; ze kan zich niet concentreren; wordt voortdurend afgeleid in de klas. Het zou voor Tedje beter zijn, als ze bij zonder onderwijs ontving. Als moeder voelt, welke kant het opgaat, staat ze meteen op haar ach terste benen. Ze is hevig agressief en vraagt op diep-gebelgde toon. of haar kind soms voor een idioot aangezien wordt. Tedje is altijd een heel nor maal kind geweest. Een piénter kind zelfs. Ze hoeft bij geen ander onder te doen. Wat denkt het schoolhoofd wel, dat zij zich hier in haar kind laat staan beledigen? Alle kinderen zijn speels, het eerste leerjaar. En laat ze eens een keer blijven zitten, wat dan nog? Dat komt in de beste families voor. Maar haar kind naar een b.l.o. school, dat nooit. Ze zal het voor kennisgeving aannemen. Gedu'.di-r tracht het hoofd de boze moeder aan het verstand te brengen, dat een b.l.o. school geen inrichting voor imbecielen is, maar eenvoudig een school, voor kinderen, die om de een of andere reden bizonder onder wijs nodig hebben. Het is beter voor haar kind. Het niet-mee-kunnen-ko men wordt een kwelling, die in een minderwaardigheidscomnlex zou kun nen overgaan, waar het kind ook la ter nog onder gebukt kan blijven gaan. Moeder is voor geen reden vatbaar. Ze kijkt, of het hoofd haar de grootst mogelijke krenking heeft aangedaan. Enfin, dwingen kan ik u natuurlijk niet, besluit hij. Bespreekt u het eens met uw man. Dat doet moeder ook. Maar niet, om met vader te overleggen, wat ze in het belang van Tedje moeten doen. Nee, enkel om nog eens lucht te ge ven aan haar diépe verontwaardiging over wat die „vent" haar te kennen heeft durven geven. Vader hoort het relaas bezorgd aan. We zouden toch eens naar zo'n school kunnen infor meren, oppert hij tenslotte voorzich tig. Als het nu toch voor Tedje's best wil is. Begin jij ook al, stuift moeder op, wat denken jullie wel! mijn kind naar een b.l.o. school! nooit van mijn le ven! Zeker om erop aangekeken te worden door de mensen! Wat zou ik moeten zeggen, als ze vroegen, waai - om Tedje niet op de gewone school kan blijven? Zoals Tedje's moeder zijn er velen helaas. Hun eigen ijdelheid zit him hoger dan het welzijn van hun kind. Valse schaamte verbiedt hun, te doen, wat voor het kind de aangewezen weg is. En wie eronder lijdt, is het weer loze kind, dat <*edwon<?en wordt tot prestaties, die hij niet leveren kan. Geplaatst in een situatie, die boven zijn vermogen ligt, kunnen zich com plexen Paan ontwikkelen, waaronder het kind zijn levenlang gebukt gaat. Ouders, bespaart dit uw kind. Laat liefde uw gids ziin en laat u niet ver blinden door verkeerd gerichte ijdel heid. Een tePen uw kind gerichte persoonlijke ijdelheid. Marcelle. een overbodige vraag Er zijn van die vragen in het le ven, waar niemand eigenlijk een ant woord op weet. Die variëren van het bekende filosofische probleem in „de- kip-of-het-ei"-tranttot het min of meer dubbelzinnig zich afvragen wanneer wij naar de maan gaan. Vra gen, waarop wij het antwoord schul dig willen of moeten blijven zijn er altijd en overal. Hoeveel mag ik drinken? is er één van. Die kimt u beluisteren in de intimiteit van wel haast elk café of restaurant. Maar óók in de kring van het gezellige fa miliefeestje thuis. En altijd weer ont staat er dan een soort verkoping bij opbod, een tegen elkaar opbieden met het doet MIJ niets, of ik kan er wel tien op. Nu zou niemand - ook het Verbond voor Veilig Verkeer niet - zich over dit soort branieschcpperjj druk be hoeven te maken, als deze mensen die er zo goed tegen kunnen, die het niets doet of die er wel 10 tot 100 op kun nen, daarmee alleen zichzelf een rad voor de ogen draaien. Maar dat doen ze maar al te dikwijls niet. In plaats van in him bed stappen ze (uiter lijk rustig) op hun fiets, bromfiets, scooter of nemen de wagen. En dan wordt er bij de achterblijvende feest gangers nog eens hartelijk nagelach- en en gekonstateerd, dat Piet of Wil lem of wat ons betreft Julienne wel „z'n draai had vanavond" Hoeveel mag ik drinken? Hoeveel KAN ik drinken? Ziedaar een vraag, die - helaas - nog maar al te weinig serieus wordt overdacht. En het ant woord is in zijn algemeenheid toch zo eenvoudig te geven: NIETS. Niets? Ja, NIETS. Niet veel horen wij de (dorstige) droogstoppels al zeggen. Inderdaad, niet veel. Waarbij wij dan - tot ie ders geruststelling - er aan toevoe gen, dat wij met „drinken" in onze vraag doelden op alkoholhoudende dranken. Te verkommeren van dorst behoeft dus niemand. En wat dat „niets" be treft: in het moderne wegverkeer ge bruikt men enkele uren vóór en tij dens het rijden - onverschillig of dit nu met een auto of een (brom) fiets is géén alkoholhoudende dranken. Immers - ook al is het waar dat op bepaalde mensen onder bepaalde om standigheden de invloed van enkele glaasjes gering is - op de vraag „hoe veel" is géén exact antwoord te ge ven. Faktoren als milieu, psychische en fysieke gesteldheid, aard en hoe veelheid van gebruikte spijzen, weers gesteldheid enz. spelen hierbij een rol. En de jongste onderzoekingen door bij uitstek deskundigen als professor Goldberg en professor Jellineck ge daan, hebben aangetoond, dat ook ZELFS zij die gewend zijn alkohol te gebruiken, reeds van een kleine hoe veelheid „onder invloed" KUNNEN geraken. Een Jnvloed", die misschien voor de leek uit niets blijkt, maar die op de weg fataal kan worden. Dagelijks stappen er duizenden mensen in hun auto of op de (brom)fiets, die met een gezicht van „wie doet mij wat" ijverig hebben meegedaan:. En nie mand van de achterblijvers, zal er misschien ook maar bij denken, dat men deze man of vrouw tot betere gedachten MOET brengen^ voordat het graf of de gevangenisdeur voor hem of haar opengaat. Voor ieder weldenkend mens kan, neen MOET de vraag „hoeveel"? een OVERBODIGE vraag woeden. Want verantwoordelükheidsbesef jegens ons zelf èn onze naasten eist, dat het ant woord „GEEN DRUPPEL ALKOHOL" een vanzelfsprekendheid is. Verbond voor Veilig Verkeer. De traditionele winkelweek ligt weer achter ons, en naar we hier en daar vernomen hebben is de actie niet zonder succes gebleven. Ver schillende omstandigheden hebben aan dit welslagen meegewerkt, niet het minste de bevolkingstoename, verder de uitbreiding van het aantal winkels, en het verbeteren hiervan. Vanzelfsprekend doen de berichten van toegewezen prijzen het hunne er toe, de animo voor de actie te ver groten. Alhoewel enkele branches ontbraken aan het geheel, 'was het aantal deelnemers 112. Het gevo.g was dan ook dat het totaal van de ver kochte bonnen belangrijk hoger lag dan vorige jaren, ditmaal ongeveer 400.000 of 40.000 meer dan in 1958. Begrijpelijk dat dit getal niet een juiste weergave is van de omzet in de winkels gedurende de St. Nico- laasweken, gezien het feit dat ette lijke lopende rekeningen gehonoreerd werden met bonnen en gedeelten van guldens voor hele werden gerekend, is het totaalbedrag buitengewoon I Langzaam, vadsig komt de slak I voor net miezerige weer j in beweging. Wacnt, aaar gaat I oe corpulente ouae heer; d onveroeterjjke arunoor op een siof, ae naite tuin door. Indolent versleept de slak, op oe rug zijn Dungaiow. Voorop tastend een antenne. Wat een siome! Hij doet zo in een uur een halve ei d' Andere helft komt morgen wel. Hij laat op zijn elfendertigst 'n slijmspoor achter in het zand, heelt, om a'ene voet te vegen, onbeschrijfelijk het land. O, wat duurt dat tergend lang, die glibberige slakkengang. „Haast u langzaam", vindt de dagdief 't aangenaamste tijdverdrijf. ,,'n Beetje vlugger,' jaagt de luilak rimpels van de schrik op 't lijf. Dein trekt hij zich schuw terug in 't slakkenhuisje op de rug. M. J. Sliedrecht-v.d. Laan. hoog. Een en ander was oorzaak dat het op straat en in de winkels gezel lig druk was, welke drukte steens als onder muzikale geleide de hoofdprij zen werden thuis gebracht. Ook de jeugd heeft het druk gehad met het naspeuren van de etalages, teneinde de foto s op de juiste wijze aan te geven. Zij zullen nog op de hoogte gesteld worden waarmede zij beloond zullen worden. Het is een verblijdend verschijnsel dat de plaatselijke middenstand zulk een activiteit heeft getoond, dit kan niet anders dan in hun voordeel zijn en uiteindelijk ook in dat van de be volking. Het comité dat een en ander voor bereid en geregeld heeft, komt een compliment toe voor hun veel om vattend werk. X,*7""V,° 4. p~ Zuurkool wordt niet gaar. - Ik heb zuurkool ingemaakt met zeer weinig zout. Nu is ze hard en niet gaar te koken. Graag zou ik willen weten of hier iets tegen te doen is en hoe het komt dat ze hard is. Aldus mevr. H. Antwoord: De vermoedelijke oorzaak is het gebruik van te weinig zout. De juis.e hoeveelheid is 150 gram zout op 8 kolen, terdege vermengd. U zu.t dus eventueel pekel moeten bijvoe gen. Pensioen uitkering naast A.O.W. - H.V. stelt een vraag over korting pen sioen bij samengaan met uitkering a.o.w. Antwoord: Met zekerheid kunnen wij niets zeggen. Het hangt er maar van af, hoe dit omschreven staat in uw pensioenreglement. Het kan zijn, dat er een bedrag gekort wordt van 7x 2°/o van 117,maar ook is het mo gelijk dat er minder gekort wordt b.v. 7x li°/o. Daarnaast bestaat nog de mogelijk heid dat er in het geheel niets gekort wordt, omdat de stiching, die u uw pensioen uitbetaalt, het niet doet. Niet ambtelijke pensioenfondsen be hoeven niets te korten, want het is in dat geval geen dwingend voorschrift. Op ambtelijke pensioen wordt ge kort ingevolge een in het leven ge roepen wet. Met de pensioengrond slag heeft de korting niets te maken. Geraniums, Cyclamen - Moeten gera niums die in de verwarmde kamer staan, afgesneden worden en koeler gezet worden? Is lucht van een pe troleumkachel slecht voor planten? Volgens een bloemist moeten cycla men steeds in het water staan, maar van de mooie cyclamen, welke ik ge kregen heb, werden alle blaadjes geel. Antwoord: a. Het beste is de gara- niums nu wat koeler te zetten, b.v. in een onverwarmd, doch vorstvrij ver trek en ze weinig te gieten en geen pokon. In het voorjaar, als ze verpot worden, moeten ze sterk teruggesne- den worden. Daar bij het petroleumverbranden zuurstof gebruikt wordt en deze voor de planten noodzakelijk is, is dit min- der goed voor de planten. Van ver giftiging als b.v. bij gas is geen spra ke. Door de vele waterdamp die vrij komt, is dit weer gunstig voor de planten. fliediruj,, de. qAooiAlt and£Ateheidui(j, 9n olie. goede. PieAes&edingge&en HEREN COSTUÜMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 485 b. U zult die bloemist wel verkeerd begrepen hebben. Hij zal wel bedoeld heboen, de plant op een z.g. eiland te zetten, d.w.z. in de sierpot een om gekeerd schoteltje of dgl. plaatsen en daarop de cyclamen, en dan de sier pot met water vullen tot juist onder de rand van de pot. Daardoor krijgt u een vochtige omgeving voor de plant, wat voor de meeste planten goed is. Nu de nlant in het water ge staan heeft, is deze verdronken, van daar de gele blaadjes. Bel Bij Brand No. 300 Bs.zye.lct dyndecdag.av,ynd a.s. de in it et Uew. ICeclcfytfouw Aanvang 7,30 uur. Deuren open 6,45 uur. Massale koorzang Vox Jubilans - knapen- en meisjeskoor o.l.v. Mar. Egberts Aan het öcgtet: feilce Attna TOEGANG VRIJ. ff

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1