Weekblad voor Waddinxveen 7-7- van, cLeu dLaa <3 B I OUD en NIEUW ■I meuwj&eRswensch 1/Kóedec de> Ihouw ROUWER GESLOTEN ZIJN NIEUWS No. 757 donderdag 31 december 1959 15e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Schimmig verlicht het roodvlam mende vuur de gerimpelde handen van het oude vrouwtje. Gebogen voor de open haard houdt ze de zware nieuwjaarsijzers, waartussen het deeg is geklemd, in de vlammen. Ze draait de ijzers een paar keer in het rond. nog even.en dan is de koek goed doorbakken. Voorzichtig schuift ze het baksel op de schoongeschuurde tafel. Ze legt de zware instrumenten op de stobbe, neemt een groene tak en sprankelt de vloer om de hitte wat Nieuwjaarskoeken, oud gebruik Het bakken van de nieuwjaarskoe ken, thans in de Achterhoek slechts bij de ouderen, en dan nog zelden, in zwang, was vroeger een algemene be zigheid. Het hele gezin doet mee: Moe der lepelt het beslag, dochters snij den het deeg in repen, de zoons sor teren de gebakken koeken. En vader, vader doet het zwaarste werk. Hij tilt telkens weer de zware nieuwjaars ijzers in het vuur, want honderden koeken moeten worden gebakken, de knechten elke honderdde meiden honderd., de pastoor honderd.. Bij elkaar overschreed het aantal tijdens de jaarwisseling gebakken koeken dan ook vaak het duizendtal. Met recht heette oudejaarsavond volbuuksavond De nieuwjaarsijzers, onontbeerlijk bij «het bakken, droegen veelal afbeel dingen omtrent de eigenaar. De smid, en vaak was dat een kunstenaar, gra veerde op zijn minst de initialen van de eigenaar in het ijzer, zoals het fa miliewapen, vaak het beroep: voor de molenaar een molen, voor de boer een ploeg, gold het een edelman, dan werd met het wapen een burcht in geprent. Ook kwam het voor, dat een of andere spreuk werd ingegrift, zoals: „Geen beter lot Als vrede met God." Het merkwaardige hierbij is, dat ook bij onze Oosterburen, waar de nieuwjaarskoeken-bakker elk jaar nog volop aan het werk is, deze Neder landse spreuken in de ijzers staan ge schreven. Verscheidene musea in het oosten van het land bezitten fraai bewerkte nieuwjaarsijzers, zo b.v. het Waag- museum te Deventer en de „Wijnhuis- toren" te Zutphen. Het oudste ijzer is afkomstig van Maximiliaan van Buren. De veldheer gaf het zijn dochter, Anna van Bu ren, mee als een der huwelijksge schenken toen ze trouwde met prins Willem I. Op de ene kant van het knijpijzer staat de naam van de gever, op de andere kant een voorstelling van de aanbidding der koningen. De gods dienstige prenten, voorkomende op vele nieuwjaarsijzers, zijn vermoede lijk afgekeken van de monniken, die soortgelijke inscripties aanbrachten op de hostieijzers. Veel eten De nieuwjaarsgebruiken vormen, wat oorsprong betreft, een raar men gelmoesje. Rondom nieuwjaar vierden de Germanen het feest der twaalf nachten. Offers werden gebracht, vu ren werden ontstoken om de boze geesten te verjagen. Kerstvuren bran den nu nog in Friesland in de buurt van Zwaagwesteinde. De Romeinen vierden het feest van Saturnus, de zaai god. Men gaf geschenken aan el kaar, later vergezeld van wensen. De ze nieuwjaarswensen werden later kwistig uitgestrooid door mensen, die regelmatig de gemeenschap hun dien sten aanboden, zoals: straatvegers, lantaarnopstekers, nachtwakers. Het leger van die wens-voor-geld-lieden werd echter zo groot, dat de overheid deze vorm van bedelarij verbood. Om dit verbod te ontduiken deed men de nieuwjaarswens vergezeld gaan van een almanak, prent of houtsnede. Ve le van de aangeboden plaatjes ver toonden stadsgezichten en hebben er toe bijgedragen, dat we ons thans een goede voorstelling kunnen maken van l'fHHiim UeedL de. man aló Heet 3a allt qtiede. lïeAentdediricföa&en in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons het uiterlijk der steden in vroeger dagen. Bij de komst van het christen dom kregen de nieuwjaarsgebruiken een geheel ander karakter. Op 1 ja nuari werd nL het feest van Chris tus' besnijdenis gevierd. Germaanse, Romeinse of christeijke feesten, al deze evenementen hadden één ding gemeen; er werd veel ge geten. Geen wonder, dat de huidige nieuwjaarsgebruiken nog steeds ge paard gaan met eetgelagen. De knie- pertjes, een voortzetting van de nieuwjaarskoeken, de duivekater, de oliebolOudejaarsavond zal altijd blijven: Volbuuksoavond of, beter nog: „Dikkevretsoavond." Rondgang Personeel van de spoorwegen, bus chauffeurs, tramconducteurs, zij kun nen u vertellen van het verhoogde aantal passagiers, dat zij vervoeren op nieuwjaarsdag. En hoe kan het ook anders. Ieder is op pad om familie, kennissen en vrienden op te zoeken, teneinde hun beste wensen aan te bieden voor de kamende 52 weken. In vroeger dagen maakten de kin deren op school mooie nieuwjaars- prenten. De tekeningen werden, voor zien van een wensrijmpje, aan ouders, ooms en tantes afgegeven en in ruil daarvoor ontving de jeugd natuurlijk het nodige snoepgoed. Soms geschiedt zo'n rondgang gezamenlijk, zoals bv. te Grouw. Met de politie aan het hoofd trekt de bevolking door de straten van het plaatsje. De muzikale mede werking bestaat uit het met kracht blazen op schippershoorns. Hoe ver der men van de kop van de stoet - dus van de politie - verwijderd is, des te meer kattekwaad wordt er uit gehaald. Vanzelfsprekend loopt daar om de jeugd achteraan. De staartlo- pers houden zich onledig met het verslepen van allerlei voorwerpen, ja, ze zien er niet tegen op om zelfs bootjes uit het water te tillen en op het droge, liefst midden op de straat te deponeren. Iets kalmer gedraagt de jeugd zich op Tholen. Begeleid door rommelpot- muziek wordt bij de huisdeuren een oud, middeleeuws klinkend, liedje ge- „Zieltje, klein zieltje, stond achter de deur. Zieltje, klein zieltje, waar treur jij toch veur. Zou ik er niet treuren, ik heb er geen lot Val dan op je knietjes en bid er aan God." De inhoud van dit liedje, waarvan de eerste regels hierboven zijn aan gehaald, toont aan, dat sommige nieuwjaarsgebruiken eigenlijk niets met de jaarwisseling te maken heb ben. Niettemin is het verheugend, dat „Oud en Nieuw" voor velen elk jaar weer aanleiding geeft tot het doen herleven van folklorische gebruiken, al was het alleen maar door het nut tigen van een oliebol. „....Smakelijk eten.... en nog de beste wensen. Op 31 DECEMBER a.s. zal de Coöp. Boerenleenbank Het Bestuur. Van de Nieuwsbladtman. By den aenvangh van het Jaei onses Heeien MCMLX. Geachte buigheiy, Mans, Vrouwiuy by elckaer, U wenscht de Nieuwsbladtman 'n Gheseeg.end Nieuwe Jaer. Welligt is dit voor 't laetst, dat hy u soo kan wenschen, welligt is hy voor 't laetst dit Jaer onder de Menschen, want syne Speurneus jeuckt, hy sou soo gaerne gaen als eerste Courantier naer gindtse bleeke Maen, die seer onlanghs noch door de Boomen heelt gescheenen op het Sint Niklaesieest. Hoe giaeg ging hy daer heenenl Daer kan hy dan welligt in rust en vreede leeven, behoeft U niet ghestaeg het nieuwste nieuws te geeven. Is daer policie, die op 't spoor is van 'en Craeck? Oopent men daer oock 'n nieuwe Selfbedienings-saeck? Is daar een Raedt, met Schout en Scheepenen tesamen, die steedts een aenslagh op des burghers Beurs beramen? Viert men daer welligt oock een Koningjiinnedagh, met al de kinderkens voor 't Raedthuys bly tesamen, die daer onder de hoede van hun Meesters kwamen? Die Meesters, zugtend, want se hebbent toch so swaer, ghewis de allerswaerste werckdag van 'et Jaerl En moet hy daer oock soms de Winckelweeck verslaen, van al de Winckeliers niet eentjen ooverslaen? Neen leeser, troost u vrij. Ick wil U niet ontryven, Ghy hebt en houdt uw crant, ick sal hier toch maer blijven en u verhaelen hoe oock in het koment Jaer de Waereld verder draayt, al tolt se soms wat raer. Welligt is deese Crant niet immer naer Uw sin, Welligt segt ghy somtijdts: Er staet harsens kraacken om by na sonder Nieuws noch 'n goede crant te maacken en dan weer, als copy de brievenbus uyt barst, dan moet het allegaer toch in de Crant gheparst. En alles moet er in. Wy mooghen niets vergheeten, want wordt er iets veruymt, why coomen het te weeten. De man, die (segt hy) nooyt een bliek werpt in die crant, belt 't eerst van allen op en set ons prompt te Schandt. Wanneer Blond Sientjen, op het schouwtoneel verscheenen, haar eerste Rolle speelt, al is t' oock maar een cleene, en dan de Crant niet roemt haar Groot en Rijp Talent, dan staat die Crant alom als Leugenbladt bekent. Haar Vryer, haar Famielje en collegae van de Saeck sy vinden 't een schandael en sweeren bloedigh wraeck. Beschryit syn pen met gloedt de naare woningnoodt, dan lluystert daer al Een: die crant is seecker Roodt. Beschryit hy leevendich der baazen ieestlyck Mae] dan ligt het Vonnis claer: de Crant is liebeiaal. Dus toch maer naer de Maen? Och, waerom sou ick gaen? Al wenscht Ghy welligt soms de Crant eens naar de Maen, sy blyit U immer trouw, sy geelt u de berigten, komt onder treurende en lagchende gezigten, sy is Uw oogh en oor, sy komt op alle saelen en alle straeten en sy sal u steedts verhaelen al wat ghy weeten wilt, al wat ghy weeten moet. Wy doen ons best, al doen wy niet steedts alles goedt, maar leeser, och wil dit in ons te seer niet laecken, slegts hy, die nooyt wat doet, sal nimmer feilen maecken. Ick blyf steedts tot Uw dienst en wensch op al Uw weegen U, Uw ghesin, bedryl, veel Voorspoedt en Godts seegen. Bij al de drukte, die het jaareinde veroorzaakt zullen ook de huisvrou wen zich bezinnen op de uitkomst van twaalf maanden zorgen. Veel van die zorgen zullen van financiële aard zijn geweest. Hebben we de balans van inkomsten en uitgaven in even wicht kunnen houden in 1959? Welke verplichtingen hebben we aangegaan in dit jaar en zijn wellicht te groot geweest? Hebben we teveel uitgege ven voor ontspanning of vakantie en te weinig voor kleding en voedsel? Misschien deden we te grote uiigaven voor meubilair, boeken of (brom) fietsen en hebben we vergeten andere zich opdringende verlangens te bevre digen. We zullen ons ook afvragen welke bijzondere uitgaven ons in het ko mende jaar wachten. Misschien moet er een kind naar de middelbare of lagere school. Het kan nodig zijn om enkele kamers van nieuw behang te voorzien. Mogelijk moet de keuken geschilderd worden of vraagt de vloer bedekking om vernieuwing. Een hu welijk van een der kinderen kan in het vooruitzicht liggen of een jubi leum. Voor al deze ingrijpende verande ringen in de huishouding is er veel geld nodig. Stel u voor dat een haard of fornuis op het punt staat voor goed zijn diensten te weigeren. Daar moet toch op een of andere wijze in voorzien worden. Als de uitgaven dalen Ook de omgekeerde meer gunstige zijde is mogelijk. Een ernstige ziekte binnen het gezin is hersteld. De zieke heeft veel geld opgeslokt, dat u op andere wijze hebt gespaard. Dan zult u met dat geld nu voortaan iets an ders kunnen doen. Een zoon of doch ter kan weldra de schoolbanken ver wisselen voor kantoor of fabriek. Tot nu toe betekende hij of zij alleen maar een kostenpost. Weldra zal het gezinsinkomen vergroot worden. Waar zullen die hogere inkomsten voor be steed worden? Het terugzien op het verleden of de blik op de toekomst, beide vragen om voorziening. Uit de ervaring kunnen we conclusies trekken, die het maken van fouten in de toekomst verhinde ren. Voor de toekomst moeten we een plan maken. Een huisvrouw regeert en regeren is vooruitzien. Elke bij zondere gebeurtenis in de nabije toe komst eist maanden tevoren reeds een voorziening. Ons geheugen en ons ge- dachtenleven laat ons bij het zorgen voor de toekomst dikwijls in de steek. We hebben daarom geleerd om de hulp in te roepen van een eenvoudige administratie, meest in de vorm van een huishoudboek. Wat leren ons de cijfers? Het huishoudboek over 1959 heeft ons veel te leren. Wanneer wij de uitgaven voor voedsel, kieding, va kantie, schoonmaak, opleiding Kinde ren enz. eens allemaal stuk voor stuk opbellen en we vergelijken de totalen van dit jaar met dezelfde tellingen over het ]aar 1959 dan kunnen we uit de vergelijking veel leren. Dan zien we of we mogelijk met te dure kle ding lopen ot misscfuen wel te veel slagroom of andere lekkernijen gege ten hebben. Was onze vakantie te duur en heb ben we daardoor andere voorzienin gen moeten uitstellen? Welnu dan kunnen we daar het volgend jaar re kening mee houden. Bepaalde beste dingen kunnen soms teveel zijn be perkt. Wij kunnen die dan het vol gend jaar wat meer aandacht geven. Dergelijke vergelijkingen zijn er niet voor om alle uitgaven zoveel mogelijk te besnoeien, maar meer om een even wichtige besteding te garanderen. Wanneer er grote gebeurtenissen te verwachten zijn, waarvoor geld op ta fel moet komen, dan kunnen die stu dies van huishoudboeken soms won derbaarlijke uitkomsten brengen. Men berekent tevoren waar men ^aat be zuinigen en hoeveel. Is er vermeerdering van inkomsten te verwachten, dan is het van grote betekenis reeds bij de aanvang van het jaar te bepalen waarvoor die zul len worden gebruik! Doet men dat niet, dan wordt de grotere geidruimte meestal besteed voor onbelangrijke uitgaven, die men niet zou doen, wan neer er tijdig op gelet wordt. Verborgen geheimen. Voor de vele huisvrouwen schuilen er grote geheimen in, die huishoud boeken en menig vriendin of buur vrouw, die zich soms met verbazing afvroeg, waar haalt zij dat vandaan? heeft de waarde van dat huishoud boek en die resultatenvergelijking on derschat of vergeten. Bij dit alles vergeten wij niet dat er andere zijden zijn aan een huis houding dan alleen het waken voor onnodige uitgaven. Nooit mag een waakzaam oog voor de uitgaven in de gezinskring tot een kwelling worden, want dan is het middel erger dan de kwaal. De gezinsleden gaan dan de vrouw des huizes zien als een pro pagandiste van een rekenmachine, waar aan de ene zijde geld in gewor pen wordt en de andere zijde een uit geknepen -gang van zaken in het ge zin uitrolt. De gezelligheid en de goe de sfeer in het gezin zijn ook van waard 1 s^sd'Ccountaniehaniaae q-ezetyencL I960 ^)\Caddi.njc veen wenat cLlënien en vciencLen een STOEL- EN MEUBELFABRIEK H. A. VAN BERKESTEIJN N.V. VESTIGT FILIAALBEDRIJF TE WEERT. Het éénmans bedrijf(je) H. A. van Berkesteijn, 19 september 1921 opge richt, is in de loop der jaren uitge groeid tot een in het gehele land be kende meubelfabriek, welk bedrijf momentel aan pl.m. 100 mannelijke ar beidskrachten een bestaan verschaft. In 1949 werd het bedrijf omgezet in een Naamloze Vennootschap. Direc teuren werden en zijn nog, voornoem de heer H. A. van Berkesteijn en Th. de Pater, welke laatste reeds sinds 1927 als een voornaam medewerker aan het bedrijf is verbonden. In het bedrijf zijn in de laatste ja ren tevens werkzaam drie van de ze ven kinderen van de heer H. A. van Berkesteijn. De oprichter heeft zich vanaf het begin toegelegd op het fabriceren van zitmeubelen in de romp, zoals stoelen, fauteuils, clubs en banken, voor wo ning, kantoren, schepen enz. Voor de salon en huiskamer maakt hij even eens de bijpassende tafels. De heer H. A. van Berkesteijn was er zich terdege van bewust, dat het zitmeubel, verreweg het meest ge bruikte meubel was en is van de ge hele woninginrichting. Daarom stond 't woord „kwaliteit" op het eerste blad van zijn woordenboek. Zeer vele woninginrichters uit het gehele land noemen de stoelen uit dit bedrijf afkomstig, de allerbeste pro- dukten op dit gebied. B UIT ONZE WOONPLAATS Het is vanzelfsprekend!, dat hier voor allereerst nodig is een vaste kern van bekwaam en vakkundig perso neel. Dat deze kern aanwezig is be wijst het feit, dat enkele maanden ge leden voor de 17e maal een 25-jarig jubileum werd gevierd, terwijl het bedrijf eerst 38 jaar bestaat. De al jaren bijna steeds té grote orderportefeuille, de noodzakelijkheid van het in de handel brengen van ge heel gestoffeerde zitmeubelen en de gedachte aan de Euromarkt, heeft de directie doen besluiten elders een filiaalbedrijf te vestigen. Mede met 't oog op de export naar West-Duitsland en Belgie is de keus op Weert geval len. Het gemeentebestuur van Weert heeft voldoende grond willen reser veren voor het vestigen van deze, voor Weert geheel nieuwe industrie. Bo vendien heeft het gemeentebestuur met ingang van 1 januari 1969 het voormalige schoolgebouw aan de Laar- derweg in huur afgestaan, opdat reeds op korte termijn met de produktie van stoelen en tafels kan worden be gonnen. De raad der gemeente Weert besloot verbuur van de voormalige school op Laar aan de heer H. A. van Berken- steijn, onder gelijktijdige beëindiging van de met Halberg Machinefabriek N.V. gesloten huurovereenkomst, als mede tot het verlenen van optie op een industrieterrein, gelegen in het complex Molenveld. Dit laatste onder voorwaarde dat binnen twee jaar met het bouwen van een fabriekspand moet worden begonnen. (Kanton Weert)

Weekblad voor Waddinxveen | 1959 | | pagina 1