h. iiusku ZILmEIfè™® TlLeijz 9£uLb en jantje fyo-pjie, £and- en, Zuin&auw- A. BROUWER p I u im veehoekje WADDINXVEEN-ZUID KRIJGT EEN SPEELTUIN. Berichtten we enkele weken terug de plannen tot oprichting voor een speeltuin voor Waddinxveen-Zuid, nu kan gezegd worden, dat deze plannen vaste vormen gaan aannemen, want dinsdagavond werd in het verenigings gebouw aan de Burg. Troos'straat de oprichtingsvergadering gehouden, waarvoor een matige belangstelling bestond. De voorzitter, tevens initiatiefnemer de heer A. L. M. Boer, schetste in zijn openingswoord de stand van zaken zoals die nu is. Zeer verheugd was hij over de medewerking van het ge meentebestuur, erkentelijk tevens voor de f 16.600,die de raad in haar laatste vergadering als aanloop kosten beschikbaar stelde. Daarom was de heer Boer hoopvol gestemd op een bijdrage in de kosten voor de aanschaffing van de ma'erialen, waar over de raad a.s. dinsdag zal moeten beslissen. Verloopt alles naar wens dan kan de'speeltuin 1 mei a.s. voor de 450 daar wonende kinderen worden geopend. De vereniging heeft 115 le den en 110 donateurs. De onschuldig lfjkende agenda leverde toch wel en kele moeilijkheden op en kon niet gesproken worden van hamerstukken. Het punt bestuursverkiezing vergde niet minder dan een uur. Het ui ein- delijke resultaat was dat het oprich tingsbestuur in zijn geheel werd geko zen, bestaande uit A. L. M. Boer, voorzitter, J. J. Gerts, secretaris, Mevr. C. Noorland-IJzelenburg, pen- ningmees'eresse, Mvr. A. J. Hogen- elst-de Ruwe, A. L. Besteman, R. H. Bezoen, A. C. J. Mooijenkind en T. Sliedrëcht. Als naam voor de speeltuin werd gekozen „Zonnig Zuid". Het punt contributie lokte ookeen vrij uitgebreide discussie uit, het wordt vijftien cent per week, per ge zin. Het jonge bestuur huldigt de stel ling „doe het zelf", want op de leden werd een beroep gedaan om mee te helpen de speelmaterialen zelf te plaatsen, uiteraard om de kosten zo laag mogelijk te houden. LEZING OVER RUIMTEVAART EN STERRENSTELSELS. Het was van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling een goede ge dachte om het tegenwoordig zoveel besproken onderwerp over ruimte vaart, s'errenstelsels en wat daarmee verband houdt, eens nader door een deskundige te laten toelichten. Het is daarom erg jammer, dat de ze leerzame avond niet de belangstel ling had die zij verdiende; slechts een beperkt aantal ruimte-nieuwsgierigen was maandagavond in het vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat. Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 Aan de hand van een aantal dia's vertelde de heer D. Soe eman uit Waddinxveen over de verschillende stelsels in het grote heelal. We kij ken 's avonds naar de hemel en zeg gen onwillekeurig: „wat een prachtige s errenlucht", maar we beseffen niet dat de aardbol in het heelal helemaal niets te betekenen heeft in vergelij king met al die miljoenen soms veel grotere sterren. Ook de zon is maar een heel nietige planeet. Het is jammer voor de profeten die menen de weergesteldheid te kunnen bepalen aan de stand van de maan, maar in deze causerie werd duidelijk uiteengezet dat de maan in het ge heel geen invloed heeft op het weer. Voorts werd gesproken over ster renverschijnsels, kunstmanen en wat daarmee verband houdt. Op deze in teressante lezing volgde nog een pret tige gedachtenwisseling. Voorstel tot het aanschaffen van papierbakken. De jeugdnatuurwacht heeft de nood zaak gezien om op een 25-tal plaatsen in onze gemeente een bak te plaatsen, teneinde de jeugd, maar ook de vol wassenen er toe te brengen, papier en schillen daarin te deponeren. Het bestuur vraagt, omdat hier wel een gemeen ebelang wordt gediend, om de kosten van aanschaffing en de plaatsing voor rekening der gemeen te te nemen. B en W kunnen met dit initaitief instemmen en stellen voor voor dit doel een bedrag van 375,beschik baar te stellen. Voorstel inzake het verlenen van subsidie aan een speeltuinvereniging. Het bestuur van de speeltuinver eniging „Waddinxveen-Zuid" i.o. heeft tot de raad het verzoek gericht voor éénmaal een bijdrage te verlenen in de aanschaffingskosten van het ma teriaal en een jaarlijkse subsidie in een exploitatie-tekort. De overgelegde begroting voor de aanschaffing van materialen vertoont een eindcijfer van 8.903,50, de ex ploitatie begroting geeft een tekort aan va n1075, B en W wensen deze nieuwe speel tuinvereniging op precies dezelfde wijz ete behandelen als met de ver eniging De Paddestoel in de Bomen- wijk is geschied. Voor de eerste in richting heeft deze vereniging in 1955 2614,49 gehad. Rekening houdende met nadien opgetreden prijsstijgingen stellen B en W voor aan de speeltuin- verenigng Zuid een bijdrage te ver lenen voor inrichtingskosten van 3000,—. Ten aanzien van een bijdrage in het exploitatietekort kan nu nog niets worden gezegd. Daarvoor zal eerst de rekening over het verloop van het eerste jaar afgewacht moeten worden. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van meubilair. Het bestuur van de vereniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs deelt mede, dat in de lokalen van de school aan de Kerkweg, waarin de klassen 4a en 5 en 5b en 6 zijn ondergebracht, de bezetting zodanig is, dat op last van de inspecteur twee banken ver wijderd moesten worden, omdat de afstand van de bank tot het bord slechts 60 cm was, terwijl deze wet telijk 140 cm moet zijn. Deze twee-persoonsbanken dienen vervangen te worden door sets, die ach er in de lokalen in de paden ge plaatst moeten worden. Op grond van de wet vraagt het schoolbies uur medewerking voor de aanschaffing van deze sets (drie) en B en W stellen voor aan dit verzoek te voldoen. LEZING. Op maandag 25 januari as., des nam. 8 uur houdt Ds. G. Chr. Duin- ker, voorheen Rem. predikant alhier, in de Remons rantse kerk een lezing met lichtbeelden (dia's) over zijn reis naar Amerika. BEVOLKINGSAANWAS. Is het nog geen anderhalf jaar ge leden, dat men in onze gemeente het ge.al van 10.000 inwoners overscüreed, thans is het bevolkingsaantal van de gemeente al weer zover gegroeid, dat bijna 11.000 inwoners bereidt is. Op 1 januari 1960 telde de gemeen te nl. 10.832 inwoners. In de loop van 1959 nam het inwonertal toe van 10.261 tot 10.832, een uiJbreiding der halve met 571 zielen. Deze voor de gemeente aanzienlijke stijging is voornamelijk te danken aan het zg. vestigingsoverschot. Het gereedkomen van een groot aantal zg. premie-wo ningen in de Oranjewyk heeft hier een belangrijke rol gespeeld. Niet minder dan 816 nieuwe bewoners werden in het afgelopen jaar in de gemeente ingeschreven. Opmerkelijk is ook nu weer, dat van de gereed gekomen premiewonin gen er vele verkocht werden aan personen die zich van elders in de gemeente komen vestigen. En ook in 1959 namen de bewoners van de Haag se en Rotterdamse agglomeratie hier een belangrijke plaats in. In 1959 werden in onze gemeente 139 jongens en 136 meisjes geboren. Tegenover deze aanwas van 275 nieu we wereldburgers (in 1958: zes) over leden in 1959 74 personen (in 1958: 49), nl. 41 mannen en 33 vrouwen. Door het voor onze gemeente grote aantal sterfgevallen in 1959, was het zg. geboorteoverschot in het afgelo pen jaar slechts iets groter dan in het voorgaande jaar, nl. 201 tegen 196 in 1958. Van de 10.832 inwoners, die onze gemeente op 1 januari 1959 telde, wa ren er 5452 mannen en 5380 vrouwen. De gemeente heeft derhalve nog s eeds een mann-overschot en dit is zelfs gestegen van 59 op 1 januari 1959 tot 72 op 1 januari 1960. De ambtena ren van de burgerlijke stand vroeg in 1959 81 keren het ja-woord van jon ge echtparen. In 1958 was het totaal huwelijken iets gro er, 84. In het af gelopen jaar werd 1 echtscheiding in geschreven, tegen 2 in 1958. Medische rubriek EEN GROTE VERBRANDING. De patiente, die op een koude dag in mei het ziekenhuis werd binnen gebracht, had een ongeluk gehad met een petroleumkacheltje. Toen zij cut wilde aansteken viel het om waarbij de pe.roieum over haar benen kwam en onmiddellijk vlam vatte. Zij had de tegenwoordigheid van geest het tafellaken te grijpen en dit om haar benen te slaan, zodat de vlammen di rect gedoofd werden. Desondanks was zij er niet zo best aan toe: zij dreigde flauw te vallen van de schrik en de pijn aan haar verbrande benen. Ge lukkig was op haar geroep een buur vrouw verschenen, die haar in een stoel legde en een andere buurvrouw vroeg de dokter te bellen. Deze was niet thuis, maar bleek na enige moei te toch te vinden. Toen hij na een half uurtje binnenkwam, huilde de pa tiente van de pijn; haar onderbenen en een gedeel e der beide bovenbe nen zaten vol met grote en kleine blaren. De patiente kreeg meteen een spuitje met een pijnstillende stof toe gediend, waarna de dokter haar ver telde, dat ziekenhuisopname absoluut noodzakelijk was. Wat zal men in het ziekenhuis doen met iemand met ernstige brandwon den? Allereerst hetzelfde wat d'e huisarts in dit geval al gedaan had: de patient iets geven om de vaak zeer hevige pijn te bestrijden. Want ook derge lijke ernstige brandwonden zal men in sommige gevallen liever niet verbin den. Het is van het grootste belang, dat een verbranding s eriel behandeld wordt. Zoals U misschien wel zult weten, werkt hoge temperatuur ont smettend- Als een moeder met een DE WERELDREIS VAN 69. Die kunnen wij verdienen! zei Pietje. „Maar die geven ze ons toch niet in handen. Neen, we moeten een briefje schrijven met de namen van onze vaders er on der, en de adressen er bij! Jongens, wat zullen ze op kijken als ze elk 250 gld. krijgen! Vol van hun plan spoedden ze zich naar het eerstvolgende dorp; Bommel huizen heette het. 70. Ze kochten in een winkel voor de twee centen, die ze nog bezaten, een veile'je papier en een envelop. 21e schreven dat al het gestolene in de molen te vinden was en ondertekenden met de namen van hun vaders: Jochem Pluis en Frederik Joppe, met de adressen er bij, stopten de brief in de bus van het raadhuis en zet ten hun tocht voort. naald een splinter uit de vinger van haar kind gaat verwijderen, houdt zij de punt eerst even in de vlam, even als voor het doorprikken van een blaar wat zij overigens beter niet kan doen in de meeste gevallen! De hoge tempera uur die de brandwond heeft veroorzaakt, heeft de huid tevens ge steriliseerd. En deze sterili eit moet met de uiterste zorg gehandhaafd worden. Thuis moet men niet trach ten resten van kleding of andere za ken, die aan de wond vastgekleefd zit ten, los te maken en ook in de kli niek zal men deze niet met geweld los trekken, maar eventueel rustig laten zitten. En dan heeft men dus de keuze tussen het steriele verband of die zo genaamde „open" verpleging. In het laatste geval wordt de patient op steriele lakens gelegd en alles uit zijn omgeving geweerd, wat infec ie zou kunnen veroorzaken. Het voor deel is, dat licht en lucht het drogen van de wonden bespoedigen en de genezing bevorderen. Het steriel hou den ig zo echter natuurlijk veel moei lijker dan wanneer de wonden veilig ingepakt zijn. De keuze, die men maakt, hangt onder meer samen met de plaats van de verbranding, de tem peratuur in de ziekenkamer, de aard van de patient en zo voort. Vóór de wond verbonden wordt, heeft men zo nauwkeurig mogelijk getaxeerd hoe groot het verbrande li chaamsoppervlak is, omdat dit van zeer veel belang is voor de verple ging. Ook heeft men getracht een in druk te krijgen over de diepte der verbranding, maar doorgaans is deze nog niet zo direct te beoordelen. Zo als U weet. kennen we de verbran ding van de eerste graad, die alleen roodheid veroorzaakt wél pijnlijk maar niet gevaarlijk is en na en kele dagen geneest. Hierop volgen de fwee-graads verbrandingen, die het bovenste deel der huid gedood hebben maar het onderste huidlaagje intact laten. Hierbij treedt de vorming van blaren op. En tenslotte bestaan de verbrandingen van de derde graad, waarbij de huid geheel vernietigd is. Een eers'e-graadsverbranding komt niet in het ziekenhuis terecht; of er grote gedeelten van de huid tot de diepste lagen zijn beschadigd valt vaak pas na ongeveer een week uit te maken, zodat men dan pas kan zeggen of een verbranding van de tweede of derde graad bestaat. Men wacht dat dus rus ig af, maar heeft intussen de handen vol om de patient in een goede algemene toes'and te houden. Hoe dat gebeurt zullen we in een volgend artikel zien. Arts. VERANTWOORD SUIKERBIETEN VERBOUWEN. Het verbouwen van suikerbieten is voor vele streken daarom zo aan trekkelijk, omdat de bietenprijs reeds lang voor de uitzaai vasts aat en het gewas suikerbieten een gunstige fi nanciële opbrengst geeft. Deze beide fac oren worden vaak als beslissend aangezien bij het op maken van het zaaiplan. Daarnaast zijn er evenwel nog an dere factoren, welke mede punt van overweging dienen uit te maken om tot een verantwoorde verbouw te ge raken: De suikerbiet dient te passen in 't vruchtwisselingsschema, terwijl het - zo vroeg mogelijke tijdstip van zaaien bepalend is voor vele gronden; ver der is de watervoorziening van de in te zaaien percelen, vooral op de ho ger gelegen gronden, van beslissende betekenis; het jaar 1959 heeft dit weer eens in het bijzonder aange toond. De ger inge schieterneiging van de toegelaten rassen maakt het mogelijk vroeg te zaaien; door het advies van het grondonderzoek ot> te volgen kan vaak op de post meststoffen bezuinigd worden. Door het kiezen van rassen, welke vroeg het veld dekken is een eerste voorwaarde geschapen om het schadelijk optreden van de vergelings ziekte te beperken. Bij een krappe arbeidersbezetting in het voorjaar kan een ras genomen worden, dat door een hoog percentage één- en tweekiemige zaden arbeids besparend werkt bij de eerste ver zorgingswerkzaamheden; gedacht wordt hierbij aan 't ras met ver-uit de hoogste economische opbrengst, de Kleinwanzlebener Polybe'a, welke door haar gunstig wortelgewicht en hoog suikergehalte zelfs voor de vroegste leveringen geschikt is en door haar hoge opbrengst aan lang- groenblijvend blad ook op de gemeng de bedrijven voor verbouw speciaal in aanmerking komt. Vele verbouwers, die een proef ge nomen hebben met nieuwe rassen, komen hierop terug en verbouwen weer de als oogstzeker bekend staan de oudere rassen, waartoe eigenlijk alleen nog de Klein Wanzleben E be hoort, welke het prestatievermogen van de polyploide rassen volledig kan bijhouden en voor middenvroege en late leveringen het aangewezen ras is. Een verantwoorde oppervlakte sui kerbieten per bedrijf en het zaaien van die rassen, welke economisch het hoogst gewaardeerd worden, vormen mede de grondslag van een verant woorde suikervoorziening van ons land. (dtdinq., dt <yuwtiie. ondeAteheidina 9n atte goede lieAtnMeAuiqqa&ui HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 485 VOEDING DER KUIKENS. (vervolg) Melk geven we alleen aan achter lijke, ziekelijke dierjes, maar dan behoort daarbij de meest denkbare zindelijkheid in acht genomen te worden. Bedorven melk werkt als vergif bij het kuiken. De voeding der kuikens s aat ook nog wel in ver band met het ras. Middelzwaren moe ten ruimer gevoerd worden dan bijv. de krielen, wier voedering veel meer aan de droge kant blijft en dus naar verhouding meer op zaderijen neer komt, omdat de ontwikkeling van het skelet niet zo bevorderd behoeft te worden als bij de zwaardere rassen, die er daarom levertraan en fosfor- zure voederkalk bij krijgen. Gepas e versnaperingen komen aan alle kui kens, van welk ras ook ten goede, in het bijzonder als ze beperkt lopen. Met het voeren van kuikenzaad wordt begonnen, dat evenals de opfokvoe- ders door vele firma's goed geleverd wordt. Eerst A, later wat grover B. om bij verdere groei tot de hele kor rel over te gaan, behalve natuurlijk de mais en scherpe haver. Zo komen dan de jonge hanen en hennen op het gebruikelijke graanvoer voor volwas sen dieren. Opgroeiend pluimvee loopt afzon derlijk en mag niet eerder bij volwas sen exemplaren gevoegd worden, dan wanneer ze uitgegroeid zijn en hun jeugd-rui hebben doorgemaakt. GROENVOER. Dit vormt een zeer belangrijk punt, daar onze hoenders er volstrekt niet buiten kunnen om in goede conditie te blijven. Groen mag nooit nat ge geven worden, alle rottende of ver flenste delen moeten er nauwkeurig uitgehaald en weggeworpen worden. Lange, stugge s engeldelen geven aan leiding tot kropziekte. In de winter, als groen zeer schaars is, kunnen bieten, peen enz. de plaa's tamelijk wel vervangen, maar groe ne boerenkool heeft altijd verreweg de voorkeur. Overmaat schaadt ook bij groenvoer, maar toch zag ik nooit zelfs van veel groenvoer enig nadelig gevolg. Beschimmeld brood of ande re bedorven eetwaren werken als vergif. Menigeen verloor door hier niet voldoende op te letten, zijn mooi ste exemplaren. Tafelres'en moeten steeds bijvoegsel en nooit hoofdschotel zijn. SPORT IN HET KORT DAMVERENIGING EXCELSIOR Excelsior H speelde voor dit sei zoen, zijn laats'e wedstrijd tegen Damlust H uit Gouda. Uitslagen als volgt. J. A. DoornheinJ. van der Hee 1-1 A. ZwanenburgH. van Eijk 0-2 A. A. RietveldM. Vermeulen 0-2 J. de HeerL. Vermeulen 2-0 J. de BelW. Heuvelman 1-1 W. v.d. HeijdenN. Vos 1-1 B. van EfjkP. van der Ham 1-1 D. M. de GelderG. de Smet 0-2 J. L. de RijkeG. v.d. Woude 0-2 C. StolkerN.O. 2-0 Totale uitslag 8-12 Uitslagen 19e ronde Onderlinge com petitie G. v.d. ZijdenD. la Grand 0-2 J. Hoogerbrug—C. Stolker 1-1 H. BoeleH. C. P. Geers jr 0-2 D. H. ZwanenburgF. M. P. Jacobi [0-2 A. N. LittooijC. H. Kramp 1-1 T. Twigt—H. Troost afgebr. A. CompeerC. Blonk afgebr. WZC „DE GOUWE". Voor de le afvalronde speelt de Gouwe a.s. zaterdagavond in het Spaardersbad tegen Polar Beurs I uit Ede. Een oude tegenstander waarvan men weet, dat hij tot de aller sterkste tweede klassers van het land behoort. De Gouwe heeft genoeg aan een ge lijkspel om over te gaan naar de vol gende ronde, want bij gelijk spel gaat de bezoekende vereniging over naar de volgende ronde, eigenlijk had de Gouwe de uitwedstrijd geloot. Maar daar deze op zondag had moeten plaa's vinden, is hetdoor e?en minne lijke schikking zio geregeld, dat de Polar Bears nu naar Gouda komen, maar het blijft voor de Gouwe een uitwedstrijd. In elk geval zal er hard gewerkt moe en worden voor een dragelijk resultaat. Programma: zaterdag 23 januari, 6.30 uur: Gouwe IPolar Bears I dinsdag 26 januari, 9.45 uur: Gouwe HDonk H Uitslagen: GZC A—Gouwe (jongens) 4-1 Gouwe m—BZ PC H 2-3 TAFELTENHSVEREEN. KWIEK. Twee v£in de drie teams hebben in de week van 11 tot en met 17 januari een overwinning weten te behalen. Dit waren het 2e en het 4e team. Het 2e deed dit met overtuigende cijfers, zij wonnen nl. met 10-0 van Gouda Hl. Het derde team heeft niet gespeeld, daar de wedstrijd tegen Gouderak V i.v.m. de slech'e weersgesteldheden geen doorgang kon vinden. De uitslagen waren: Kwiek I—Vriendenschaar VI 4-6 Kwiek H—Gouda IH 10-0 Kwiek IVDonk VI 7-3 Programma voor 25 tot 31 januari: 25 januari gaat het 3e team naar Gou da om daar tegen de sterkste uit hun klasse te spelen, nl. Jongensstad Hl- Dit zal wel een nederlaag worden, maar er moet toch getracht worden dit team eens een paar tegenpun en toe te brengen, daar Jongensstad tot nog toe niet anders gewonnen heeft dan met 10-0. 29 januari spelen weer 3 teams om 8 uur 's avonds in de cantine van Verheul, dit zijn: Kwiek I tegen TOP I uit Haastrecht. Kwiek II tegen NTTC Hl uit Nieu- werkerk. Kwiek IV—ZTTC H uit Zevenhuizen. Bel Bij Brand No. 300

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2