Weekblad voor Waddinxveen B ffllEEWERMDS- VERfilDEMSG nieuwjó^RSReöe Mtóedee de-1 DE SPIEGEL 'I ROUWER fQl^fPPT tc 8even docr het Waddinxvcen's „deiuecmoeid \laotuil'' °p woensdag 3 februari a.s. No. 761 vrijdag 29 januari 1960 15e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Burgemeester en wethouders van van Amsterdam hebben bepaald, dat in verband met de situatie in het Tuindorp Oostzaan, de bewoners weer toegang tot hun woning zullen kunnen krijgen op vrijdag 29 januari a.s. des morgens om half negen. Het gemeentebestuur zal zijn in het tuindorp wonende personeel op vrij dag 29 en zaterdag 30 januari vrijaf geven, met behoud van salaris. Het gemeentebestuur dringt er 'bij de be volking met klem op aan, de wenken, raadgevingen en waarschuwingen, be kend gemaakt in het aan de bewoners toegezonden vouwblad stipt te lezen en op te volgen. Ghana heeft dezer dagen met de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" een contract getekend ter waarde van ruim 95 miljoen gulden voor de bouw van acht schepen. Het betreft hier een order voor volstrekt nieuwe schepen. Gebouwd zullen worden mo- td rvirachtschepen van ongeveer 7000 ton, bestemd voor het vervoer van droge lading. Het ontwerp is van „De Schelde" In het begin van 1961 zullen de eerste twee schepen worden afge leverd, de overige schepen volgen met tussenpozen tot het einde van 1962. De regering heeft bij de tweede Ka mer wetsontwerpen ingediend tot ver hoging van de grondbelasting en van de personele belasting. Deze houden verband met het ontwerp inzake de huurverhoging op 1 april a.s. Voor gesteld wordt, de verlaging die in 1955 is tot stand gekomen in de opcenten op de grondbelasting te beëindigen. Wat betreft de personele belasting, stelt de regering voor, de verhoging evenredig te laten verlopen met die van de huren. De meeropbrengst van de personele belasting wil zij doen ten goede komen aan de gemeenten en de provincies. De verhoging van de per sonele belasting zou moeten ingaan op 1 juni van dit jaar, de grondbelasting- verhoging reeds op 1 januari j-L Een Fokker S-ll van het Neder landse Luchtreclamebedrijf „Trek Air" is vrqdag in de omgeving van Dover, aan de Zuidkust van Engeland, neetrgjestort. De piloot, de 25-jarige heer Kleyn uit Stolwijk bij Gouda is hierbij om het leven gekomen. Een Noorse tanker, meldde die dag rond twee uur aan een Brits kuststa- tion, dat het een twee-motorig vlieg tuig in de zee had zien storten. De tanker nam daarop direkt maatregelen en streek een motorboot om naar over levenden te zoeken. Zij vonden echter olievlekken en een vuurpijl op het water. Nadat meer hulp was gearri veerd, werden een zitkussen en die handschoenen van de piloot gevonden. De piloot was onderweg naar Engeland om de eigenaar van het bedrijf op te halen, die daar een nieuw vliegtuig had gekocht, die de Tiger Moth, die vorige week - ook bestuurd door de heer Kleyn - in België verongelukt was. Toen liep de piloot geen letsel op. Amsterdam werd opnieuw opge schrikt door het bericht dat op de walletjes aldaar weer een poging tot moord was ondernomen. Een onbekende had gepoogd een 25- jarige prostitué in haar kamer in een huis aan de oudiezijds Achterburgwal te wurgen. Het mag een wonder heten dat de vrouw de aanslag heeft over leefd. De vrouw is met ernstige kwets uren aan het strottenhoofd in een ziekenhuis opgenomen. Woensdagnacht omstreeks twee uur kwam de vrouw in een café op de Zeedijk een glaasje bier drinken. Een donkere man, die daar al zat sprak haar op een gegeven moment aan. Na wat gedronken te hebben gingen de twee naar buiten op weg naar de ka mer van de vrouw. Omstreeks half drie kwamen zij daar binnen. Na een uur samen te zijn geweest, greep de man haar plotseling bij de keel. De vrouw verloor daarop het bewustzijn. De dader veronderstelde echter dat zij dood was en ging op zoek naar geld. Uit de tas van de vrouw haalde hij ongeveer vijftig gulden. Daarna is hij vertrokken. Na anderhalf uur kwam de vrouw bij, die zo goed en zo kwaad als dat ging, de buren waarschuwden. Zo kwam de zaak aan het rollen. De politie heeft de zaak nu in onderzoek, en de dader inmiddels gearresteerd. dat was verschaft over hetgeen in dë toekomst zal moeten gebeuren. Het is het afgelopen jaar zeer druk geweest, maar ik hoop dat het in het komende jaar nog drukker zal worden, aldus de heer Kooijman. Hij sprak de wens uit, dat ieder voorstel van B en W door de leden van de raad, ieder op zijn eigen wijze, de voll<* bewer king zou krijgen. Spr. wenste wc col lege van B en W met zijn staf perso neel, zowel voor het gemeentelijk be heer als in hun particuliere leven Gods beste zegen toe. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden her kozen de heren N. den Haan en B. Krins. De benoeming van de leden van de verschillende raadscommissies was aanleiding voor de heer Kooijman om de raad te verzoeken de heer Noor- lander te benoemen in de financiale commissie, een wens, die ook reeds vorige jaar bestond. De heer Noor- lander (Herv. Kiesv.) merkte op, dat hij de verkiezing van dë commissies steeds niet juist had gevonden, omdat meer gerouleerd moet warden. Dan kan ieder raadslid gelegenheid krij- gen, zich in te werken in zaken van allerlei aard. Een benoeming tot lid van de financiële commissie zou spr. zich laten welgevallen. Be jeugd moet al heel spoedig op eigen benen staan Meer dan driekwart van alle kleu ters heeft ondeugdelijke voetjes Dat werd onlangs meegedeeld door de leidster van een modern ingericht kleuterverblijf. Dat is weliswaar een ontstellend feit, maar gelukkig is hieraan nog wel iets te doen. Op deze leeftijd is immers veelal nog herstel mogelijk. Zijn er eenmaal afwijkingen opge treden, dan late men zich nooit steun zolen aanpraten door winkelier of buurvrouw; de huisarts is in dit geval de deskundige. De voeten van onze kinderen is een heel belangrijke kwestie. Al spoedig moet een mens niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk op z'n eigen benen Staan. Een heel leven lang moet hij op dat ene paar voeten vooruit zien te komen. Veel te weinig moeders weten nog hoe goed het voor kleuters is om te spelen en rond te lopen op blote voet jes, vooral wanneer dat op een na tuurlijke bodem gebeurt. Bovendien kan men door het laten maken van eenvoudige voetoefeningen het spier- en bandapparaat van het kindervoetje meer stevigheid geven, hetgeen voor de verdere voetonwik- keling van grote betekenis is. Ook aan het uitzoeken van kleu terschoentjes dient de grootst moge lijke zorg te worden besteed. Het gaat er daarbij niet zozeer om of ze „o-zo- snoezig" staan, maar men dient aller eerst te letten op doelmatigheid en deugdelijkheid. De zorg voor de kindervoeten dient eigenlijk al in de wieg te beginnen. De zuigeling moet dan onbelemmerd kunnen trappelen, liefst met de been tjes helemaal bloot. Tuig ook de allerkleinsten niet op als volwassen mensen met nauwslui tende kousjes en met net-echte schoentjes. Dat staat nu wel grappig, maar men bewijst de kinderen daar beslist geen dienst mee. In het koude jaargetijde kan men baby een paar wollen sokjes aantrek ken, maar dat helpt meestal niet veel, want het kleintje zal net zo lang lig gen wurmen tot het deze voetbekleed sels heeft afgestroopt en uitgeschopt. Wanneer het te koud is voor blote beentjes is de trappelzak daarom een uitkomst: de baby kan hierin naar hartelust met de beentjes spartelen, zonder dat de voetjes afkoelen. Bij het wiegekind heeft het voetje een heel karakteristieke vorm: de te nen zijn naar verhouding bijzonder kort, de voetzool is min of meer drie hoekig, het hieltje steekt nog niet naar achteren uit, het voetje is nog niet gewelfd. Het voetgewelf, zoals we dat van de ouderen kennen, ontwikkeld zich pas als het kind gaat lopen. In deze periode moet moeder goed opletten, want reeds nu kan de gevreesde plat voet ontstaan. Vooral bij heel dikke kinderen, waar een naar verhouding te groot gewicht op het voetje iust, dreigt dit gevaar van platvoeten. Het is o.m. hierom verstandig de baby niet over matig te voeden. Verder dient men er van af te zien het kind voortdurend tot lopen aan te moedigen. Zodra de krachten daar voor toereikend zijn, worden de eer ste schreden zonder mankeren gezet. Wordt het lopen geforceerd, dan kan de relatieve overbelasting van de voet ook andere voetgebreken tenge volge hebben. dr. H. W. S. de man, ali PieeA, alle. tjaede. heAzntdLuLeiqyalzjn. in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons f l^van 26 januari 1960 Wij krijgen papierbakken. Wensen een latere trein. Schoolklassen op bezoek. De nieuwjaarsrede van de burge meester werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer Kooijman (SGP). Spr. dankte dë voorzitter voor het overzicht, dat hij over het afgelo pen jaar had gegeven, maar hij was nog meer dankbaar voor het inzicht, De leden van de commissie van bij— standi in het beheer der gemeentebe drijven, de heren Kooijman, Ververs, Okkerse en Noordam werden herko zen. Bij dë eerste vrije stemming ter verkiezing van de leden der finan ciële commissie werden herkozen de heren van Oosten, van Egdom en Slob. Mevr. van der Torren en de heer Noorlander verkregen elk 7 stemmen. Bij die tweede stemming verkreeg de heer Noorlander 7 en mevr. van der Torren 6 stemmen zo dat eerstgenoemde werd gekozen. In de buwcommissie en de veror deningencommissie werden de aftre dende leden herkozen t.w. voor de bouwcommissie mevr. van der Tor ren en de heren Kooijman, van Beek en Lips en in de verordeningencom missie de heren van Beek, Lips en van Oosten. Voor aanschaffing van leesboeken voor de Theo Thijssenschool werd een bedrag van 842,55 beschikbaar ge steld. Het voorstel van B en W om een credeit beschikbaar te stellen van 375,voor de aanschaffing van 25 papierbakken, zulks op verzoek van de jeugdnatuurwacht, werd niet met wilde vreugde ontvangen. De raads leden vonden het idee van de jeugd natuurwacht prijzenswaardig, maar men was van oordeel, dat er in de practijk weinig van terecht zou ko men. In deze geest spraken de heren van Oosten, Kooijman, Ververs en van Beek. De voorzitter zette nog eens uiteen, dat inderdaad niet verwacht kan wor den, dat de straten direct van papier en ander vuil gezuiverd zouden zijn, maar het embleem van de jeugdna tuurwacht zou toch zeker een stimu lans zijn, ook voor de ouderen om de papierbakken te gebruiken. Met alge mene stemmen was de raad van oor deel dat de jeugd niet teleurgesteld mocht worden en het crediet werd verleend. Het voorstel tot het verlenen van een voorschot op de salarissen van de ambtenaren, in afwachting van een definitieve beslissing ondervond te genstand bij de heer van Egdom (Arb.), die namens zijn fractie ver klaarde met deze gang van zaken geen genoegen te kunnen nemen. Hij ver zocht het voorstel terug te nemen en alsnog het organiserend overleg der gemeente in te schakelen. De voor zitter, zowel als mevr. van der Tor ren (WD) en de heer Okkerse (KVP) deden uitkomen, dat de amb tenaren met een uitstel niet gebaat waren, en dat dë beslissing over de salarissen van dë ambtenaren moest worden overgelaten aan het rijks ge organiseerd overleg. De voorzitter voegde daaraan nog toe, de salariëring van het overheids personeel onvoldoende te vinden, waarbij hij tevens nog eens wees op de grove onbillijkheid van de gemeen teclassificatie. Het voorstel van B en W in stem ming gebracht werd aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen de heren van Egdom, Ververs en Lips allen arbeid). De wethouder Pille (arb.) merkte nog op, dat hij met het college van B en W was meegegaan, omdat hij geen tweedracht wenste te zien in de gemeente tussen de rijks- en provin ciale ambtenaren, die wel hun uitke ring hadden gehad en de gemeente ambtenaren, die deze uitkering niet zouden krijgen. Spr. stelde voor een adres te richten tot de Minister van Binnenlandse Zaken met het verzoek een beslissing inzake de salariëring van het overheidspersoneel op korte termijn te nemen. Dit Voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Aan de orde was toen een verzoek van de speeltuinvereniging „zonnig zuid" om een subsidie van plm. 8000,voor de aanschaffing van speelwerktuigen, voor de inrichting van de speeltuin bij de St. Victor- straat. B en W stelden voor een sub sidie voor eerste inrichting te verle nen van 3000,opdat deze speel tuin op gelijke voet zou worden be handeld, als de speeltuinvereniging .(De Paddestoel" in de Bomenwijk, die in haar vijfjarig bestaan reeds voor treffelijk werk heeft verricht. De heer van Oosten (KVP) deel de mede, dat de financiële commissie geheel achter dit voorstel stond, om dat de zelfwerkzaamheid van de ver eniging bevorderd dient te worden. De heer Noorlander (herv.) was van mening, dat de contributie veel te laag was gesteld, en dat men niet al le lasten op de gemeenschap kon af wentelen. De voorzitter gaf een overzicht van hetgeen de speeltuin in de Bomenwijk reeds had oei eik!: en hij sprak als zijn overtuiging uit, dat deze nieuwe ver eniging op dezelfde wijze in haar stre ven zou slagen. Het voorstel van B en W werd met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter gaf vervolgens een overzicht over het structuurplan der gemeente. Hieruit blijkt, dat ten noor den van die R.K. kerk nog een kleine woonkern zal worden gesticht en dat het overige terrein, tot aan de Bur gemeester Trooststraat zal worden bestemd voor de stichting van klei nere industriën. In de Puttepolder willen B en W eerste de bestaande bebouwing nog meer in noordelijke richting uitbreiden en dan het gebied ten westen van de spoorlijn ontslui ten. Het is nl. zo dat de gemeente in dit noordelijke gebied de meeste grond reeds in bezit heeft, een ont werp uitbreidingsplan gereed heeft, terwijl het nog enkele jaren zal du ren, voordat de terreinen aan de westzijde in exploitatie gebracht kun nen worden. Er bestaat op dit punt tegenstand van de commissie voor de uitbreidingsplannen, maar als dit ge schil niet kan worden opgelost, dan zal de gemeente over enkele jaren geen huis meer kunnen bouwen. Ge deputeerde Staten, aldus de voorzit ter, geven Gouda toestemming om te bouwen tot de rijksweg en het uit breidingsplan van Boskoop precies tot de grens van Waddinxveen, zou aan ons de verplichting opleggen voor een groenstrook te zorgen, waarvoor Wad dinxveen geen enkele bouwmogelijk- heid meer zou hebben. Spr. merkte op, dat Waddinxveen geen stad wil worden, maar een inwoneraantal van maximaal 20.000 als het uitsterste wil zien. Na beantwoording van verschil lende vragen verleende de raad mach tiging de ontworpen plannen bij het college van gedeputeerde staten met klem te verdedigen. Bij de rondvraag vroeg de heer Ververs (arb.) om. aandacht voor de rigoreuze beperking van de autobus diensten van de N.V. Ci.osa, waar over een adres tot de Minister zal worden gericht, waarbij de heer van Oosien aansloot om de spoorwegen te verzoeken een latere trein te laten rijden uit Gouda, opdat de mensen, die een avondcursus in de grotere plaatsen bezoeken de kans te geven naar huis te kunnen terugkeren. De voorzitter deelde mede, dat de vol gende week door de N.V. Citosa een conferentie is belegd met de gemeen tebesturen, om het vervoersprobleem te bespreken, terwijl hij toezegde met de directie der spoorwegen over een latere treinverbinding te willen spre ken. Nadat de heer van Oosten de toe zegging had ontvangen, dat B en W zullen overwegen een voetpad aan te leggen langs de Kanaaldijk, tussen d© Sniepweg en Burgemeester Troost straat, opdat de jeugd niet op deze drukke weg behoefde te lopen, werd' de vergadering gesloten. Deze vergadering werd gedeeltelijk bijgewoond door een klas van de Ned. Herv. school onder leiding van het hoofd, de heer v. d. Enden, hetgeen voor de voorzitter aanleiding was, om de raadsleden aan de kinderen voor te stellen en bij elk punt van de agen da een toelichting te geven over de betekenis van een voorstel of stem ming. De leden van de raad hebben deze belangstelling wel op prijs ge steld en tijdens de aanwezigheid van de scholieren, spraken zij hun mening, in afwijking van de gebruikelijke gang van zaken, staande voor him zetels uit. Na afloop van de vergadering werd, zowel aan de raadsleden als aan de bezoekers van de publieke tribune, door de voorzitter een toelichting ge geven op een door het van Dops bouwbedrijf beschikbaar gestelde maquette van een plan voor de bouw van 94 woningen, ten noorden van de Nassaulaan. Mevrouw en heren leden van de raad, Wij staan met onze gemeentelijke arbeid weer aan het begin van een nieuw jaar. Het is altijd toch weer goed even terug te zien op 1959 en een blik vooruit te werpen in 1960. Met dankbaarheid mogen wij vaststellen, dat in 1959 ononder broken is gewerkt, met alle krachten in het belang van ons dorp. Daarvoor past een woord van dank aan allen, die op welke wijze dan ook bij de gemeente in dienst staan of met de gemeente c.q. het gemeentebestuur een band hebben. Ik zeg dit speciaal zo in de meest uitgebreide zin, omdat ik niet graag zou willen, dat ik er één zou vergeten. Ik denk met weemoed aan het verscheiden van wethouder Oudijk in maart van het vorige jaar. Wat zou hij nog graag met ons samen hebben gewerkt. Ik denk ook aan de opzichter H. P. van Bergeijk, die op 4 au gustus 1959 overleed en die zovele jaren zo trouw onze gemeente heeft gediend in zijn functie bij het gas- en waterleidingbedrijf. Negentienhonderd negenenvijftig is een zeer druk jaar geweest. Niet alleen voor het gemeentebestuur, maar óók voor allen, die bij ons werk betrokken waren. Bevolking Er kwamen 816 nieuwe bewoners bij. In 1958 waren het 654 personen, zodat dit aantal wederom toenam. Met alle optellingen en aftrekkingen, die u reeds uit de couranten kon lezen groeide ons dorp met 571 inwoners. Woningbouw Er kwamen in 1959 218 woningen gereed verdeeld over 25 woningwetwoningen, 193 particuliere bouw, van deze laatste wo ningen stelde de fa. Rehorst 9 woningen en de heer Stuurman 18 woningen beschikbaar voor verhuur. I Dames- en Mannenkoor DlrIgent, Gé d. Beek in de Geref. Kerk aan de Kerkweg Aanvang 8 uur - Deuren open 7.30 uur Toegangsprijs f 1 Kaarten verkrijgbaar bij: J. de Gier, Burgm. Trooststraat 54; D. v. d. Gronde, leplaan 74; M. P. Asscheman, Mauritslaan 48; Joh. v. d. Hoek, Kleikade 36 Met medewerking van de bekende organist PIET VAN EGMOND

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1