M. HEEMSKERK ZILffiETJ®3™® ARENDSOGEN PIMPANDOER OPRUIMING in Gero-artikelen sterk verlaagde In aanbouw zijn thans 58 woningwetwoningen en 10 woningen van de heer P. D. Stuurman, die hoogstwaarschijnlijk ook voor verhuur in aanmerking zullen komen. Premiebeschikkingen en rijksgoedkeuringen zijn er voor 66 particuliere woningen en 4 woningwetwoningen. De toewijzing voor 1960 is nog niet bekend. Jammer genoeg kunnen wij maar niet zoveel woningen bouwen als wij willen, omdat het Rijk nog steeds de woningbouw moet subsidiëren en de overtrekking van de arbeidsmarkt mede een rol speelt bij de verlening van Rijks goedkeuringen. Sedert het begin van deze eeuw zijn de bouwkosten van een woning veel hoger geworden. Een goedkooe woning kost altijd nog 4i maal het jaarinkomen van een geschoolde arbeider. Dit maakt rendabele bouw onmogelijk. Wel moeten wij rekening houden met het feit, dat de tegen woordige woningen veel beter geoutilleerd zijn dan vroeger door de woonruimte, de ruime slaapgelegenheid, de veel mooiere keuken en de badcel. Het architectenbureau Stuurman heeft echter een plan ontwik keld, waardoor het mogelijk schijnt te zijn een aantal woningen te bouwen voor geschoolde vaklieden in de industrie met een huur prijs van 65,per maand d.w.z. 15,per week. Wij hopen, dat de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid aan dit plan, dat voorlopig 34 woningen omvat, goedkeuring zal willen geven. Woningzoekenden Toch rmm bij alle bouwactiviteit het aantal woningzoekenden niet af. De voornaamste aanvragers voor een woning zijn de trouwlus tigen en degenen, die in ons dorp werken en ook graag willen wonen. Samen zijn dat 230 aanvragen. Daarnaast zijn er nog 30 ontruimingsgevallen, waarin ook krotbewoners zijn begrepen. Wij hebben nog 31 samenwoningen, die om een oplossing roepen en nog ,115 ruilaanvragen van men sen, die te weinig woonruimte tot hun beschikking hebben en door gezinsuitbreiding naar een grotere en betere woning uitzien. Euromarkt en industrie: Ik heb straks gesproken over woningen voor de industrie en ik wil daar graag nog eens verder op ingaan. Het is bitter hard nodig, dat de industrie de beschikking krijgt over meer woonruimte, omdat ons dorp van deze werkgelegenheid voor een deel afhankelijk is. De industrie zal dus de nodige vaklieden moeten kunnen aan trekken om daardoor ook de ongeschoolden van een goede boter ham te kunnen voorzien. Maar tevens daardoor zal de industrie meer aandacht kunnen schenken aan een nieuwe afzetmogelijkheid in het buitenland. Enkele industrieën zijn hier met goed succes aan begonnen. Wat niemand' had kunnen verwachten is, dat het nederlandse speelgoed zulk een aftrek zou hebben in het speelgoedland Duits land. Het nederlandse meubel vindt zijn weg in dat zelfde land, Engeland, Frankrijk, België, Italië en zelfs in de Verenige Staten van Amerika. Wij mogen daar in onze, op het gebied van de arbeidsvoorzie ning, zéér kwetsbare gemeente wel zeer dankbaar voor zijn. Maar uit een rapport van het instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland bleek, dat er velen zijn, die buitenlandse orders moeten afwijzen door gebrek aan goede werkkrachten, en enigen vonden het wel goed, omdat him product in Nederland nog voldoende af trek heeft. Wij hebben een goede boterham en waarom zullen wij ons druk maken. Dit nu is een volkomen verkeerd standpunt. Door het verdrag van Rome zijn, zoals u allen wel weet, de invoermogelijkheden in 1960 voor de Euromarktpartners met 40°/ o toegenomen en de invoerrechten met 20°/o verlaagd. (In 1959 res pectievelijk 20°/o en 10°/o in 1960 wederom 20en 10/»). Onze binnenlandse markt zal dus op den duur overstroomd1 worden met buitenlandse goederen en het is onze zaak om in het buitenland vaste voet te krijgen. Daardoor blijft het evenwicht be waard en onze industrieën kunnen de werknemers van werk voor zien. Zonder export kan ons land in de rij van volken niet bestaan, en de arbeidsvoorziening is in de toekomst dan ook alleen verze kerd als, ook in Waddinxveen, de aandacht blijvend gevestigd is op de nieuwe markt in het buitenland. Wij hebben een goede naam in het buitenland, mede, en ik zeg dat met grote eerbied en dank baarheid, door het vele werk, dat Z.K.H. Prins Bernhard voor ons land doet. Om u enige cijfers te geven. Wij hebben in Waddinxveen 42 fabrieken en fabriekjes met meer dan 10 werknemers. In totaal verdienen 1952 arbeiders in onze fabrieken hun dagelijks brood. Er zijn 4 grote fabrieken en 11 middelgrote industrieën, (rapport Stad en Landschap-Structuur plan). De directeur-generaal van Handel en Nijverheid van het Mi nisterie van Economische Zaken heeft mij toegezegd een bezoek te willen brengen aan onze gemeente en ik hoop, dat hij de gelegen heid zal vinden zijn standpunt over export aan onze fabrieken ken baar te maken. Vervoer Ned. Spooiwegen. N.V. Citosa. Ik wil ook graag wat zeggen over die vervoersmogelijkheden. In 1959 vierden wij het 25-jarig bestaan van de spoorlijn Gouda- Alphen aan den Rijn en wij spraken daar over betere verbindingen, waarvan er ook enkele tot stand kwamen, waarvoor wij dankbaar zijn. Tot onze grote schrik vernamen wij echter voor kort, dat de autobusdienst-onderneming Citosa de diensten moest inkrimpen door gebrek aan goede chauffeurs. Op de allereerste plaats doordat de Citosa gebonden is aan te lage lonen door het ellendige systeem van gemeenteklassen, waardoor Boskoop, maar ook wij, achterblijven. Reeds op 1 juni 1959 werd Gouda in de 2e klasse „verheven". De industriëlen in Waddinxveen trokken toen aan de bel om ook de hogere lonen te mogen geven met een gegronde angst voor verloop der arbeiders. Direct heeft ons college zich gewend tot de Staatssecretaris van Sociale Zaken om het onrecht af te wenden. Het antwoord was vreemd en verwarrend. De industrieën konden individueel aanvragen schreef Zijne Excellentie. De metaal- en de meubelindustrie verkregen de gunst, maar de andere industrieën ter plaatse tot op heden niet. Ook de N.V. Citosa kampt met dit probleem, waardoor weer eens temeer bewezen is, hoe fout dit klassesysteem werkt. Wij hebben dit vervoersmiddel bitter hard nodig en er moeten maatregelen mogelijk zijn om het de autobusondernemer Citosa mogelijk te maken de nodige chauffeurs aan te trekken door goede lonen maar ook door hen te kunnen huisvesten in goede woningen. Het moet in een klein land als het onze niet mogelijk zijn, dat er werklozen zijn in een deel van het land, terwijl in een ander deel, nog nauwelijks 250 km verder, om personeel gesmeekt wordt. Dankbaar ben ik de leden van de raad, dat zij stemden voor het uitbreidingsplan in voorbereiding voor dat deel van Bloe- mendaal, dat straks aan Gouda zal toekomen. Hierdoor worden ja ren winst gemaakt voor woningbouw en andere noodzakelijke voor zieningen, die het volk ten goede komen. Het zal in de toekomst beslist noodzakelijk zijn, dat de gemeenten hechter zullen moeten samen werken. Het streekplan, zoals mijn collega baron van Knobbelsdorff te Reeuwijk bedoelde in zijn nieuwjaarsrede, is een stap in deze alleen goede richting. Mijn collega van Gouda heeft dit jammer genoeg niet goed begrepen en dacht dat dit een alternitief was voor de grenswijziging. Niets is minder waar. Gouda is nu eenmaal centrumgemeente en moet dit blijven. Gouda heeft er echter een groot belang bij, dat snelgroeiende ge meenten zoals Reeuwijk en Waddinxveen met Gouda samen een streekplan maken, waardoor veel samen kan worden gedaan, en waardoor ook financieel betere uitkomsten te verwachten zijn. Niet de één alles en de ander niets „moet het standpunt zijn, maar „alles samen" voor het volk, dat wij mede regeren mogen. Wij moeten leren meer op elkaar te vertrouwen en eikaars goe de bedoelingen zien bij al het zenuwslopende werk, dat wij ver richten in het belang van onze inwoners. Verhouding in de raad Dit geldt ook voor de verhoudingen in de raad. Als wij om welke reden dan ook, eens iets te veel tegen elkaar hebben gezegd, dan moet er een excuus kunnen volgen. Zwijgen en doen alsof er niets is gebeurd kan alleen maar nadelig werken op de verhoudingen t.o.v. elkaar. De raad zit niet tegenover Burgemeester en Wethouders aan tafel, om samen, ook door botsingen van meningen, tot een goed besluit te komen. Moge dit in 1960, dat is mijn oprechte wens, en ook die van de beide wethouders en de gemeente-secretaris, goede verhoudin gen zijn met geloof in eikaars goede bedoelingen en met respect voor eikaars meningen. En thans in vogelvlucht nog enige belangrijke zaken. Onderwijs Het onderwijs liep goed, alhoewel er meerdere scholen waren met een onvoldoende bezetting. Dank aan hen, die waarnamen, maar ook aan hen, die dubbel werk verrichtten. In 1958 was het aantal leerlingen 1823, in 1959 2896. De beide openbare lagere scholen liepen met 17 leerlingen terug. De bijzon dere, scholen w.o. de u.l.o. kregen er 33 bij. Er kwam gelukkig geen T.B.C. voor op de scholen zoals in 1958 het geval was. De inrichting van de scholen werd, waar nodig, verbeterd. Er kwam een nieuwe u.l.o.-school aan de Prinses Beatrixlaan, terwijl binnenkort verwacht mag worden, dat de R.K. school een bouwvergunning krijgt voor 2 lokalen. Het kleuteronderwijs geschiedt in noodscholen en schoolloka len. Jammer genoeg heeft dit, toch wel belangrijke, onderwijs niet die aandacht gehad in vorige jaren, die het beslist wel verdiende. Het aantal kleuters, dat thans de scholen bezoekt, bedraagt 419 (vorig jaar 361). Op de bijzondere neutrale kleuterscholen gaan ?4 kleuters, op de gezamenlijke Prot. Chr. kleuterscholen 277 en op R.K. kleuterschool 68 kleuters. De wachtlijsten op alle kleuterscho len zijn echter zeer groot, zodat deze cijfers geen goed beeld geven van het geheel. Wij hopen, dat dit jaar de eerste urgentie verklaring voor de bouw van een bijzondere neutrale kleuterschool zal afkomen. Deze zal in de Oranjewijk worden gebouwd. De bouw van de Chr. Landbouwhuishoudschool vordert ge stadig. Middenstand Graag wil ik in deze nieuwjaarstoespraak ook de middenstannd' betrekken. Onze winkeliers hebben zich goed geweerd in 1959. De winkel galerij in de Oranjewijk is op één winkel na bezet en het zijn alle Waddinxveense middenstanders, die het aandurfden ook daar hun bedrijf te vestigen. Als wij dan ook nog eens rondzien naar de verfraaide en nieuw gebouwde winkels in ons dorp, d'an kunnen wij meer dan tevreden zijn. Gemeentelijke voorzieningen en belastingbeleid Door het opnemen van steeds meer inwoners in ons dorp ne men de voorzieningen ook toe. In het u reeds toegezonden jarenplan ziet u daar al veel van. Naar mijn oordeel moeten de diensten, die de gemeente ver richt voor de inwoners ook betaald worden. Ik doel hier op de gemeentereiniging, de riolering en de huisvuilophaaldienst, enz. Het eigen belastinggebied van de gemeente moet worden ver groot en de gemeentelijke belastingen aangepast aan de toegeno men welvaart en de verleende diensten. Het eigen belastinggebied van de gemeente moet worden ver groot en de gemeentelijke belastingen aangepast aan de toegeno men welvaart en de verleende diensten. Een woonplaatsbelasting zou zeker op zijn plaatst zijn. Zo al leen kunnen wij alle dringend nodige voorzieningen treffen. Op de allereerste plaats reeds een gemeentelijke aula, waar voldoende zalen zijn voor concerten, tentoonstellingen, vergaderin gen enz. enz. Een rapport van de Stichting Maatschappelijk, Werk Zuid-Hol land wat reeds geruime tijd verwacht wordt, laat op zich wachten, waardoor de initiatiefnemers onder u toch wel worden teleurge steld. Met dankbaarheid vernamen wij enige weken geleden, dat Ge deputeerde Staten het bouwen van een nieuw raadhuis noodzakelijk achten. Ons college zal voortgang maken met het nemen van maat regelen hiervoor. Openbare veiligheid Rest mij nog de Rijkspolitie, onder adjudant Kruit te danken voor haar zorgen over onze veiligheid en het bestrijden van de misdadigheid. Ook de brandweer in ons dorp fungeert uitstekend1 waarvoor wij allen zeer dankbaar zijn. Het nieuwe H.Z.B. van de Bescherming Burgerbevolking heeft z'n taak uitmuntend aangevat en wij mogen concluderen, dat de B.B. in ons dorp haar taak verstaat en geheel vrijwillig waakt voor onze veiligheid. Voor de nog in tact zijnde Nationale Reserve in ons dorp waar over zoveel te doen is geweest in het parlement, heb ik het grootste respect. De reserve-Rijkspolitie verricht haar taak onder leiding van de instructeur opperwachtmeester Stilma zeer goed en wij mogen ons verheugen, dat er nog zo velen zijn, die zich voor het algemeen belang willen geven. Pers Ik wil graag de pers bedanken voor haar trouwe opkomst bij onze raadsvergaderingen en de objectieve verslagen hiervan. Wij zijn dit jaar reeds zesentwintig dagen geleden begonnen en in die luttele weken werd ons land reeds getroffen door een ramp in Tuindorp-Oostzaan. Gelukkig kwam er ook in onze ge meente een initiatief, waarbij de heer Ververs de leiding nam om te helpen anders nood te lenigen. Ook daarvoor mogen wij dankbaar zijn, vooral als wij weten, dat wij zelf zo gelukkig zijn, omdat wij werk hebben en een huis en eigen huiselijk geluk. Laten wij dit jaar ook de vluchtelingen niet vergeten die hun lot en gelatenheid' dragen als mensen zonder toekomst. Wij kunnen als wij in 1960 al onze krachten inspannen voor de ons door God opgelegde taak - én in onze dagelijkse arbeid voor ons dagelijks brood - én in de arbeid, die wij verrichten - ieder op zijn eigen plaats - in het maatschappelijk, sociaal, cultureel en ker kelijk leven, veel doen voor anderer geluk en vrede. Moge Hij, die ons aller leven leidt, ons allen Zijn onmisbare zegen geven in I960 Ik dank u voor uw aandacht. 20 DEELTJES 8 DEELTJES uw jongens smullen er van Veldwiik heeft ze SPORT IN HET KORT Postduivenvereniging „De Sperwer". Zaterdag 16' januari hadden wij on ze jaarlijkse tentoonstelling, die zoals vanouds veel publiek trok. Het was d'an ook in de zaal van lunchroom van de Water een gezellig samenzijn van de liefhebbers tussen hun duiven. Er werden 320 duiven tentoonge steld! die door de keurmeesters, de heren Langenberg en Boom beiden uit Rotterdam waren gekeurd. Volgens him mening waren de in gezonden vogels van zeer goede kwa liteit, zodat 'hun taak niet eenvoudig was. Ook de stand van 10 duiven van verschillende leden, die het afgelopen seizoen zeer goede prestaties hadden verricht op de vluchten, trok veler aandacht. Al met al dus weer een groot suc ces. De prijzen in de klassen werden als volgt verdiend. Klasse I Oude doffers onbevlogen: le M. v. d. Zijden; 2e Jac. de Beer; 3e O. O. Spruijt. Klasse 2 Oude doffers tot 450 km. le Jac. de Beer; 2e J. de Kooter; 3e H. v. d. Willik. Klasse 3 Oude doffers boven 450 km. le J. v. d. Zijden; 2e M. v. d. Zijden; 3e H. van Dijk. Klasse 4 Jonge doffers tot 150 km. le J. v. d. Kraats; 2e W. van de Wa ter; 3e D. la Grand. Klasse 5 Jonge doffers tot 300 km. le N. Rupke; 2e H. van Dijk; 3e M. Kraan. Klasse 6 Jonge doffers boven 300 km. le N, van der Zijden; 2e A. Lam; 3e W. van de Water. Klasse 7 Late jonge doffers, le D. Slootjes; 2e H. van Djk. Klasse 8 Oude duivinnen onbevlogen, le J. C. Koren; 2e J. van der Zijden; 3e H. van Dijk. Klasse 9 Oude duivinnen tot 450 km. le N. Rupke; 2e H. Vermeeren; 3e L. P. Hoogerdijk. Klasse 10 Oude duivinnen boven 450 km. le N. van der Zijden; 2e Abr. de Bruin; 3e L. Verhoef. Klasse 11 Jonge duivinnen tot 150 km. le J. van der Zijden; 2e L. P. Hoo gerdijk; 3e J. C. Koren. Klasse 12 Jonge duivinnen tot 300 km. le H. Metselaar; 2e Abr. de Bruin; 3e N. van der Zijden. Klasse 13 Jonge duivinnen boven 300 km. le Jac. de Beer; 2e N. van der Zijden; 3e H. v!an der Willik. Klasse 14 Late jonge duivinnen. le H. Metselaar; 2e L. de Bruin. Mooiste oude doffer Jac. de Beer. Mooiste oude duivin N. v. d'. Zijden. Mooiste jonge doffer N. v. dl. Zijden. Mooiste jonge duivin H. Metselaar. Mooiste gehele tentoonstelling N. v. d. Zijden. Er zijn nog enkele prijzen van on ze verloting af te halen bij H. Metse laar, secr., Kleikade 3. De nos. hiervan zijn: 516; 611; 908; 1306; 1307; 1314; 1377; 1925; 2125; 2126, 2162. Doordat er enige modellen uit de kollectie zijn genomen, ruimen wij deze tegen prijzen op. Zie onze speciale etalage Dorpsstraat 33 - Telefoon 418 DAMVERENIGING EXCELSIOR. Vorige week kregen we Boskoop I en Boskoop H op bezoek. Uitslagen als volgt: Excelsior IBoskoop I A. BlomB. van Wijk 1-1 T. TwigtE. J. Hoogerbrug 1-1 A. N. LittooijH. van Klaveren 2-0 F. M. P. Jacobi—J. Mesman 2-0 D. H. Zwanenburg—H. C. Trimp 2-0 A. Blonk—C. Metselaar 1-1 C. Blonk—H. Glazenfoorg 1-1 A. Compeer—A. Koetsier 1-1 H. TroostJ. van Es 2-0 J. A. DoornheinW. A. v. Otterloo 1-1 Totale uitslag 13-7 Excelsior HlBoskoop n D. la Grand'D. W. de Zeeuw 2-0 J. L. de Rijke-T. van Eek 0-2 C. Stolker—T. de Bruin 0-2 H. C. P. Geers sr—W. Sekeris 0-2 G. v.d. ZijdenJ. van Klaveren 2-0 J. Hoogerbrug—D. Lankhuijzen 0-2 Totale uitslag 4-8

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2