Weekblad voor Waddlnxveen IJ MSIDEllliklIIII'HIIIIIII, (OOK 4xZN B!i Htaedec d n DE SPIEGEL ROUWER Koop nü IVOROL (Ho-ö-fL. Bo-eh,etileen£an(i te W,addinxu~een op dinsdag 9 februari a.s. gesloten zijn. NIEUWS 4 <x, Z De legende vaii Uolpsplaat No. 762 vrijdag 5 februari 1960 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Het instituut voor Gezondheids techniek T.N.O. te Delft is doende met het nemen van proeven op uit gebreide schaal om het lawaai in flatwoningen te beperken. In het la boratorium heeft men twee soorten isolatievloeren beproefd, die een be vredigende geluidsisolatie geven. Deze twee vloeren verschillen van elkaar, omdat men voor nieuwbouw een andere constructie gewenst acht dan voor de bestaande bouw. Voor de nieuwbouw bestaat de vloer uiteen isolatielaag van tien mi- limeter vlasvezel, steenwol, glaswol of dergelijke materialen, waarop een laag van vier centimeter beton wordt ge stort. Het storten van de laag beton op de isolatielaag is een uiterst nauw keurig karwei, want bij ieder direkt contact tussen de vaste vloer van de woning en de zwevende betonlaag gaat het effekt praktisch geheel ver loren. MIJ de. man aZi heeA 9n a££e goede lieAeeMeding^a^en. in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons In Nederland bestaat van over- 'heidswc'ïja geen voorschrift voor de maximum toelaatbare geluidshinder in woningen. In Duitsland bestaat deze wel. De ramp met de KLM-supercon- stellation Hugo de Groot op 14 augus tus 1958, waarbij 99 slachtoffers te betreuren vielen, zal op 14 maart a.s. voor de Raad voor de Luchtvaart in openbare behandeling komen. Een groot aantal getuigen-deskun- digen is opgeroepen. Het onderzoek naar het ongeluk, dat tweehonderd kilometer uit de kust van Ierland gebeurde, is thans afgesloten. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt tot alle facetten van de ramp. Minister Beerman (Justitie) is van mening, dat de verslagen die sommi ge kranten hebben gepubliceerd van de rechtszaak naar aanleiding van de moord op „Magere Josje" op de Am sterdamse wallen, waren afgestemd op een bij de lezers veronderstelde zucht Hij acht het onmiskenbaar dat in dit geval niet de gehele pers haar verantwoordelijkheid heeft beseft. Dit deelde minister Beerman mede in zijn memorie van antwoord over de be groting aan de Eerste Kamer. Wat betreft de prostitutie zelf: de minister ziet geen aanleiding een wet telijk verbod hiervan te bevorderen. De nadelen bij zulk een maatregel zouden groter zijn, dan de te berei ken voordelen. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Meer dan de helft van de sieraden, die op 19 januari uit de op de Jacob van Lennepkade geparkeerde auto van een vertegenwoordiger werden gestolen, is nu terecht. Het laatste achterhaalde partijtje bestond uit 185 zilveren en doublé dames- en heren- ringen, die door twee duikers van de Koninklijke Marine uit de Prinsen gracht in Amsterdam zijn gehaald. Diverse sieraden waren nog voorzien van prijskaartjes. De rijkspolitie had al vergeefs ge tracht de ringen, die daar door de verdachten in het water waren ge smeten op te vissen. De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer, de heer Stjjkel, heeft in Washington gezegd te verwachten, dat zich deze week verdere ontwikkelin gen zullen voordoen in het slop ge raakte luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten. Ik geloof dat wij aan beide zijden de standpun ten nog eens willen overwegen, aldus de staatssecretaris. De oorzaak van de dood van de drie broers van Heusden te Eindhoven is niet vergiftiging geweest. Met deze conclusie is het onderzoek afgesloten, dat deskundigen van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag en van het Stads- en Akade- misch zieken te Utrecht hebben in gesteld!. Wat die doodsoorzaak dan wel is geweest blijft een raadsel. De gifspo ren, die werden gevonden, bleken het gevolg te zijn van een chemische ont wikkeling in de lichamen van dé jon gens door de medicamenten, die hun tijdens hun korte ziekte waren toe gediend. Gedurende het onderzoek, dat ruim een maand heeft geduurd, zijn tal van binnengekomen, waarin sterfgevallen onder dezelfde omstandigheden wer den genoemd. VROUW, KNAP M'N PAK EENS OP! Memeers daagse pak moet af en toe ook eens een beurt hebben, het is toch in vele gvallen zó, dat de vrouw beoordeeld wordt hoe de man er bij loopt. Hoe knappen we een herenpak op? Zoek een zonnige dag op, en hang het pak een gehele das buiten. Daar na de volgende dag goed afborstelen, doe dit buiten en ook van binnen. Zakken binnenste buiten keren. Ver geet niet de omslag van de broeks pijpen. Zonodig gebruik maken van de stofzuiger. Herenpakken kunt u afnemen met water en ammonia, vette kragen met een vetoplossend middel b.v. tetra, zolang nawrijven tot de tetra ver dampt is. De doek waarmede het pak wordt afgenomen steeds goed uitspoe len, want doet u dit niet, dan bestaat er grote kans dat de ammonia (voor al op donkere pakken) kringen ver oorzaakt. Vette kraag Deze legt men plat op een strijk plank en worden eerst afgenomen met water en ammonia. Zijn ze na deze behandeling nog niet schoon, dan kunt u tetra gebruiken. Goed droog- wrijven. Zeer vuile kragen, behande ling herhalen. Modderspatten Indien deze bij een behandeling met een borstel niet geheel verdwenen zijn, dan neemt u uw toevlucht tot een borsteltje gedoopt in water met azijn. Niet te nat houden. Voor het doorstomen gebruikt u een katoenen of linnen lap om te per sen. Verder zijn nodig een kom met water, een kleerborstel met platte bovenkant, een mouwplank en een flink warm strijkijzer. Neem voor het doorstomen water waarin een scheut ammonia. Luchtjes verdwijnen daar door. Broek persen Eerst de zakken en de voering aan de binnenkant met een lauw ijzer op strijken. Zonodig vooraf natmaken met een natte doek of spons. Uitgezakte knieën De pijp dubbel leggen op een strijk plank, zodat de vouw in het midden komt te liggen. De ruimte samenvou wen naar het midden van de knie, waardoor de stof op die plaats enigs zins bol gaat staan. Vervolgens met een flink warm strijkijzer in een gro te kringen om de ruimte heen, over de perslap bewegen. De kring welke u om de knie maakt, steeds kleiner maken, tot het strijkijzer tenslotte op het midden van de knie wordt ge plaatst. Bewerking zonodig enige ma len herhalen. De ruimte met de plat te kant van de borstel of met de hand glad strijken. Glimplekken kunnen al leen dan verwijderd worden, als ze niet veroorzaakt zijn clioor slijtage. Deze glimplekken kunnen wel eens verdwijnen door deze door te stomen en met een kleerborstel snel en luch tig op te borstelen. Wegens vergadering zal de Het Bestuur GEREFORMEERD KERKKOOR. Men schrijft ons: Het Geref. Kerkkoor heeft de laat ste tijd een belangrijke toename van leden geboekt. Op 11 april is het koor uitgenodigd een uitvoering te geven in „Hulp en Heil" te Leidschendam, terwijl met Pasen d.v. plaatselijk een uitvoering zal worden verzorgd, waarbij de bekende zanger Kees Dee- nik wordt uitgenodigd. Ook is besloten dat de koorleden bij uitvoeringen voorgeschreven kleding zullen dragen. Nog meerdere uitvoeringen staan op het programma voor dit jaar. Met het oog op dé repetities voor 11 april en Pasen kunnen na eind fe bruari geen nieuwe leden meer aan genomen worden. In deze maand zijn echter alle nieu welingen hartelijk welkom, vooral is er nog een tekort aan heren. PLATTELANDSVROUWEN. Dinsdag 26 kwam de afdeling Wad dinxveen van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen bijeen in lunchroom van de Water, dit keer om te luiste ren naar mej. L. ter Haar, Inspectrice der Kinderpolitie in den Haag, die vertelde over haar werk. Mej. ter Haar gaf een overzicht van de diverse taken der Kinderpolitie. Deze houdt zich voornamelijk bezig met zaken tegen strafrechterlijk min derjarigen en de meest voorkomende zaken zijn: inbraken, joyriding, het opsporen van weggelopen kinderen en schoolverzuim. Vaak werd al voor een betrekkelijk klem vergrijp proces-verbaal opge maakt ,om hiermee ernstiger vergrij pen te voorkomen. Op boeiende wijze vertelde zij verschillende gevallen uit de praktijk. Hoewel de meeste gevallen een tra- I UIT ONZE WOONPLAATS gische achtergrond: hadden, ontbrak ook gelukkig in dit werk de komische noot niet, zodat de dames verschil lende malen hartelijk hebben ge lachen. De presidente, mevr. Ripping-van der Breggen dankte de spreekster voor haar boeiend betoog en zei dat de afdeling Waddinxveen het zeer op prijs stelde in de gelegenheid te zijn geweest een dergelijke lezing te be luisteren om zodoende enig idee te krijgen van dit nuttige en interessan te werk. SPAARCIJFERS. Bij de Rijkspostspaarbank werd ge durende de maand januari ingelegd en opgenomen 38.289.86 en opgeno men 27.215,58. 15 nieuwe boekjes werden uitgereikt. Bij de Spaarbank van de Coöpera tieve Boerenleenbank werd gedurende dit zelfde tijdvak ingelegd f 477.730,74 en opgenomen 319.705,44. Er wer den 83 nieuwe boekjes uitgereikt. Ds. DE BOER VERZOEKT WADDINXVENERS 28 AMBONESE GEZINNEN GOED TE ONTVANGEN. Onder voorzitterschap van burge meester C. A. van der Hooft, waren vorige week in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat bijna alle voor aanstaande personen uit de gemeente bijeen, om ingelicht te worden inzake de ontvangst van een 28-tal Ambone- se gezinnen, die zich in de toekomst zullen vestigen. Verder werd uitvoe rig gesproken over de mogelijkheden tot oplossing van de aanpassingsmoei lijkheden gedurende de eerste periode van hun verblijf. Onder het bonte gezelschap bemerk ten we onder meer de zo goed als voltallige gemeenteraad, de vier art sen, predikanten van de verschillende kerkgenootschappen, de pastoor, leden van net .korps rujxsponue en van tiet onderwijs, laoriexscurecties en tal van vertegenwoordigers van verenigingen. Nadat de burgemeester een ïrnei- ding nad geiiouaen over het doel van deze avond, gaf iiij het woord aan de gedelegeerde van het ministerie van sociale zaken, ds. L. M. de Boer. De ze zette uiteen waarom in tegenstel ling met andere plaatsen de gezinnen over de hele gemeente zuilen warden verspreid en met in één woonwijk woraen ondergebracht. Ds. De Boer zei dat deze mensen het heel moeilijk hebben gehad. Het pleit voor hun incasseringsvermogen en het gevoel voor realiteit, dat zy de spanningen, waaraan zij blootge steld werden, zo goed hebben ver werkt. Nadat zij eerst door de over heid verzorgd waren, vonden zij ge leidelijk de weg naar het arbeidspro ces en leerden naast hun Nederlandse collega's het dagelijks brood voor hun gezinnen verdienen. Naast dit inkomen genieten de Ambonezen nog enkele voordelen, die een overblijfsel zijn uit de tijd dat de overheid hen geheel verzorgde. In de loop van enkele ja ren zuilen die financiële voordelen tot het verleden gaan bahoren. Terwijl dus de mannen (en een aantal vrouwen) de kost verdienen, gaan de kinderen op de Nederlandse scholen. De huisvrouwen hebben de weg naar de winkels en markt gevon den. Zo hebben de Ambonezen dus reeds in menig opzicht deel aan ons samenleven. Dat betekent niet, dat zij voornemens zijn hier op den duur te blijven. De meesten zien nog steeds uit naar de dag, waarop zij naar hun vaderland kunnen terugkeren. Was die terugkeer binnen korte tijd reali seerbaar, dan zou de huisvesting in de meeste woonoorden nog acceptabel kunnen heten. Maar er zijn geen te kenen die er op wijzen dat aan hun verlangens voldaan kan worden. Daarom moet ex gezorgd worden voor normale huisvesting. Het beste is om hen gewoon in ons midden op te nemen, aldus vervolg de ds. De Boer. Maar ook als de Ambonenezen verspreid onder onze plaatsgenoten wonen, zullen er nog vele mogelijkheden moet blijven om de onderlinge band te bewaren. Hoewel er een stuk tragiek in hun levensloop is, willen zij niet als deer- niswaardigen behandeld worden. Zij weten zichzelf in deze vaak nog vreemde wereld goed te redden en vragen alleen begrip en tijd om zich het nieuwe beeld eigen te maken. Gehoopt en verwacht wordt dat de bevolking van Waddinxveen begrip zal tonen voor de omstandigheden. Spr. drong er vooral op aan om de vestiging van de Ambonezen als geheel normaal te beschouwen, 't Zijn mensen net als iedereen. I Na deze met grote aandacht gevolg de rede, volgde nog een prettige ge- dachtenwisseling. De heer Meyer vroeg opheldering namens de woon ruimtecommissie, de heer van Bokho ven als personeelschef van de n.v. Verheul, pastoor Van Drunen stelde vragen op sociaal terrein, terwijl dr. van der LindSe op medisch gebied op heldering vroeg, omdat de kerkelijke instanties zwegen, wilde dr. de Geus iets meer weten over de houding van de Ambonezen tegenover de kerk. De heer Rietveld vroeg naar de houding tegenover de muziek en de sport. Bij monde van de burgemeester kreeg de heer Lips te horen dat zijn vragen beter in het raam van de ge- meenteraadvergaderine pastten. Van de zijde van de jeugdvertegen- woordiging kwam de vraag of niet in de eerste plaats jonge mensen de du pe zullen worden van de onttrekking van deze 28 woningen. Ook hierop gaf ds. De Boer een bevredigend ant woord. Het eerste gedeelte van de aktie voor onze verkoopdag is buitenge woon geslaagd. Wij zijn zeer dankbaar voor de al gemene medewerking. Heel veel van onze vrouwen hebben trouw hun pakjes gespaard en ingeleverd. En onze omgang bij fabrikanten en win keliers leverde een verrassend resul taat. Iedereen deed mee. Zo kunnen we een mooie verkoop dag organiseren. Deze zal worden ge houden op donderdag 11 februari a.s. in het verenigingsgebouw in de Sta tionsstraat. De burgemeester heeft zich bereid verklaard om half drie de verkoopmiddag te openen. En nu de kopers. Laat ieder komen! Ook zij die voor dit doel geen extra geld kunnen missen, kunnen ons toch helpen. Wij hebben veel levensmidde len en andere dingen die men in een huisgezin toch nodig heeft. Alles te gen normale prijzen. Maar er zijn ook verschillende heel mooie artikelen die graag gekocht zullen worden en er kunnen verschillende spelen worden gedaan met mooie "prijzen. Er z(jn ook verlotingen. Nu deze week de watersnoodramp weer in onze herinnering is georacnt en Oostzaan-Tumoorp eenzeirae ramp beleefde, achten we deze versregels op z'n plaats. Dit z(jn de uren die ons voerden, tot het uiterste van ong en de onzen. En dit is het ene woord dat ons voerde, door verschrikking, tot ons behoud. „Houen", ais de zee wil beroven. „Houen', ais de oerkracht bedreigt. „Houen", met weerloze lijven, honderdmaal houen, en zeeen verdrijven. Wij wisten het schreien van de kinderei en het bidden van de vrouwen en het overslaande kloppen van onze honderd manneharten. Honderd mannen waren wij. Honderd lichamen, door het zeewater verstijvend, als een levende nooddijk Colijnsplaat beschermend. Dit is de rampnacht die ons voerde, tot het uiters,e van ons en de onzen, en dit de memoire s van de zeewering, die vocht tegen de februaristorm. Wij krimpten en kromden onze ruggen. „In Godsnaam", het beschot gaf al mee en de schoolmeester omhoog dirigeerde het dodenspei russen ons en de zee. Verhieven zich goiven voor de stormloop, dan spande onze spierkracht de pees op zijn kreten. „Xe houenXehouen als de watermuur brullend verrees. Hoe hebben wij kunnen verduren, 't geselen van de gierende storm en 't folterende opensohuren, van schouders tegen 't ruwe plankier. Houdt de teugels van elementen, in van afmatung trillende vuisten en weer oprukkende oceanen, met eigen hijgende borsten. Zo waren de uren die ons voerden, naar een Pniël voor ons en de onzen: Ais één man, schragen de planken, tussen ons en de kokende zee. Met mankracht en gebeden verzetten waterbergen, terug naar de zee. Tussen ons en verdrinken, de planken. Zij krakend, wij kreunend van pijn, tot wij het niet meer aan konden. Hoe zal 't met de onzen straks zijn als de vloed over Colijnsplaat gaat stromen? Zij gingen in seconden voorbij: Jongens met varende scheepjes als het zeewater vriendelijk rimpelt.. Meisjes met handen vol schelpjes, aan het strand geworpen geschenkjes. en de vrouwen onder het lamplicht breien voor ons warme truien. Verradelijk water aan onze kusten, tot eens de zee niet meer zal zijn, de doden weer geeft, die nu rusten en de doden, die wij zullen zijn? Dit zijn de uren die ons voerden, in de doodsnood van ons en de onzen.. Maar dit stervensuur was niet ons laatste! De Almachtige zelf nam het Woord, dat het schip als een golfbreker plaatste. Met een wonder heeft God ons verhoord! Het geweld van het stormen moest wijken. De waterwolf trok grommend terug. En wij, op het punt van bezwijken, wankelden huiswaarts terug. Wij met de geploegde gezichten, druipend, gebeten van 't zout, vonden de schrikbleke gezichten, van de onzen die ons hadden vertrouwd; en wij vonden de smeekgebeden in het wonder, het schip voor de bres. Het schip dat de orkaan wierp in woede, heft in Godsnaam Colijnsplaat gered. Als later over Colijnsplaat, tot stormachtig de wind aanwakkert, het zeeschuim over de dijk slaat, aan deuren en vensters morrelt, dan horen wij nog de schoolmeester: „Houen!". In Godsnaam, houdt stand! In de uren die ons voerden tot het uiterste van ons en ons land. Maar wij weten, als over Colijnsplaat, het zonlicht weer troostende schijnt, de erfvijand zal het niet winnen, De storm zal zijn oerkracht verspillen wat in haar golven verdwijnt! als 't moet, aan de levende dijk. De vloed zal het onze niet hebben, behalve als 't moet, ook ons lijk. Maar hoe de zee ook kan beuken, wij houen, en zijn daarin één! Wij worstelen en komen weer boven, als de vaderen deden voorheen. M. J. Sliedrecht-v. d. Laan. Komt allen naar onze verkoopdag voor 4x Z N. Het Ziekenhuis in Suriname moet er komen. Donderdag 11 febr. a.s. van 3 uur tot half 6 en van 7 tot 10.30 uur. Namens het Dames Comité, M. M. Warnaar-Veerman. Officiële mededeling POLIO-INENTINGEN 1960. Voor de as. zomer zullen wederom een groot aantal kinderen in de ge legenheid worden gesteld een enting te ondergaan teken kinderverlamming. Jaarklassen 1945 t/m 1949. De kinderen behorende tot de jaar klassen 1945 t/m 1949 zullen in aan-

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1