Weekblad voor Waddlnxveen u- - V. is InmER Hlóedet de- \Jtouw DE SPIEGEL Pracht handen A. BROUWER De eerste stikstofgift méér waard! <csv> vertelt u Koop nü IVOROL NIEUWS No. 764 vrijdag 19 februari 1960 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Minister H. A. Korthals van Ver keer en Waterstaat is genegen om, als de studie van de regering over het totaal der uitgaven, waarvoor het zich in de komende jaren ges.eld zal zien tot 't resultaat zal leiden, dat af- slui.ing en mogelijk ook inpoldering van de Lauwerszae verantwoord is, op de begroting van het volgend jaar 1961 dus hiervoor gelden uit te trekken. Deze mededeling werd gedaan blij kens het eindverslag vas de vaste commissie van verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. Uit dit eind verslag blijkt voor.s, dat de meerder heid van de commissie van mening is dat deze beslissing moet worden af gewacht voordat de Kamer haar me ning geeft over de vraag, of de Lau- werszee moet worden afgesloten of ingepolderd. Een niet te onderschat ten minderheid is het met die opvat ting evenwel niet eens. Deze minder heid is namelijk de mening toegedaan dat de Kamer nu over voldoende ge- gegevens beschikt om een dergelijke uitspraak te kunnen doen. Zulk een uitsoraak wordt te meer nodig ge acht, omdat dit voor de regering een belangrijke aanwijzing kan zijn, waarmede zij rekening kan houden bij de prioriteits-bepalingen. Volgens de minderheid zal uitstel van zulk een ui'spraak er de oorzaak van zijn, dat de kans op een gunstige beslis sing van de regering geringer wordt. Hel is de Hamamelis die het 'm doe' Amsterdam laat van zich spreken. Burgemees er en wethouders van de ze stad hebben de Tweede Kamer la ten weten, dat zij de gemeenteraad zullen voorspellen de bouw van de IJ-'unnel zonder rijksbijdrage voort te zetten, indien de regering nu geen financiële hulp in de kos'en van de tunnel in bet wwvrnitzicht stelt. In een brief zeggen B en W van Am sterdam, dat een verdere vertraging van de bouw van de IJ-tunnel on aanvaardbaar is. Al op 22 januari 1953 heeft de ge meenteraad van Amsterdam besloten tot de bouw van de IJ-tunnel en is door talloze interventies van rege ringszijde vertraagd. B en W verklaart voorts, dat Rijks waterstaat het tunnelplan van Am sterdam technisch verantwoord acht en is van mening, dat het plan voor rijkssubsidie in aanmerking komt. Het komt het college van B en W van Amsterdam billijk voor, dat het Rijk zal bijdragen in de totale kosten. Maar ook zonder deze subsidie zal de hoofdstad doorgaan. Binnenkort is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, waarin zal worden voorgesteld per 1 april 1960 de in- validiteitsrenten aanzienlijk te ver hogen. De toeslag van 190 procént op het grondbedrag van de rente zou, zo is tenminste het plan, op 290 procent moeten worde- gebracht, terwijl de gezins'oeslag, die tot op heden 51 gul den per week bedraagt, 72 of 73 gul den zou moeten gaan bedragen. De regering heeft in haar sociaal- ekonomische nota reeds kenbaar ge maakt. dat ze van plan was de toe- slaglen van de invaliditeitsrenten te herzien. He* ligt in het voornemen van de Koninklijke familie om in het kader van de zomervakantie enige onderde len van de Olympische Spelen, die van 25 augustus tot 11 sep'ember in Rome zullen worden gehouden, bë te wonen. Het is de bedoeling van de Ko- fdecLituj., de. qAootite. cxrideAAdh£idmq. 9n aMt yoeAc heAzrMedinqqxi&en. HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 485 ninklijke familie gedurende deze tijd in een villa te Rome te verblijven. Er moet evenwel nog een keuze worden gemaakt uit een aantal villa's, dat ge schikt is. De Helderse recherche heeft dezer dagen in samenwerking met de rijks politie van Veldhoven in de tuin van een inwoner van Zeels een ijzeren bus opgegraven, waarin 12 duizend gulden zaten. Deze bus werd gevon den op indicatie van een 62-jarige kapper uit Den Helder, die enige da gen geleden met zijn vrouw verdacht van verduis'ering ten nadele van de onlangs overleden 72-jarige land bouwer P. T. werd gearresteerd. De man vertelde dat hij op volkomen eerlijke wijze aan het geld gekomen was, dat hij om verschillende rede nen had vers'obt. Het echtpaar geeft toe geldbedragen van de landbouwer te hebben ontvangen, maar ontkent ooit over enig geldbedrag zonder toestemming van T. te hebben be schikt. De eerste klap is een daalder waard volgende week waarom JUF IS GEEN RIVALE! Sinds kleine Fioortje naar schooi gaac, is moeuer een verander mg in naar gaan cons, a ter en. net is neei gtneiueiyx gegaan, maar kon ten&iot-e toen met onopgemerkt Drijven. tioor.je is met op ae Kleuterschool geweest, naar nnuecte op ue grote scnooi belenende aus ae eerste s.ap, aie zjj aeea uit net venrg pesioten wereraje van tauis. Floortje is aitiju een gemakKenjk, meegaana Kinaje ge weest. lvioeaer s woora was voor naar net enrge rrentsnoer. noars moeuer ae aingen voorstexae, waren ze juist en waar en weraen zij onoms-otenjn aoor net kina aangenomen. jJaaruij kwam nog, oat vauer to zijn vrouw een soort superwezen van wijsneia en recntvaarargneia zag en er een z.m- rrc-jo op lm nrerci, oat hij graag lacnena Dy ïeaere geiegenneia te pas braent: Vvat mammie aoet, is ar.ija goea. Het gal moeuer aaarom even een scnok, toen zjj Floor-je op een dag, naoat zij de kleine meia iets on der het oog nad geDracht, noorae be weren: Maar jut zeg... En wat jul zei, bleek met helemaal te kloppen met wat Mammie haar voorhield. Moeder maakte zich erai met niet zonder geprkeerdheid te antwoorden: Maar nu ben je tnuis en hier heelt Mammie het te zeggen. Het kwam hoe langer hoe vaker voor, dat Floortje haar moeder bij een of ander betoog in de reden viel met de irri.erenae opmerking: „Ja, maar juf zegt.." Het prikkelde moe der onuitsprekelijk. Ze begon te be grijpen, dat ze een rivale gekregen had. Iemand, die ook invloed op haar kind uitoefende en daarmee het kind tot vergelijken, ja misschien zelfs to. kritiek op haar moeder bracht. Dit kon moeder maar moeilijk verwerken. Ze was nog niet zover, om te be seffen, dat dit alles nodig was voor de ontwikkeling van Floortjes per soonlijkheid, omdat zedfs een heel. jong meisje de dingen van velschil lende kanten moet leren beschouwen, om zich later een eigen oordeel te kunnen vormen. Moeder wilae haar kind nog geheel voor zichzelf hebben. Ze diuae in Fioor.jes leven geen andere maatsta ven, dan die van haarzelf. Floortjes moeder hield er omtrent standsvelschillen b.v. uitgesproKen ideeën op na. Ze had Floor.je streng verboden, met een bepaald kind om te gaan, van wie ze wist, dat het bij haar dochtertje in de klas zat, omdat het milieu waaruit dat kind kwam, haar niet geschikt voorkwam. Toen ze Floor .je op een dag dan ook stevig gearmd met het bewuste meisje uit school zag komen, zei ze op diep verwij-ende toon: Maar kindje heb ik je niet gezegd, je nooit met dat kind in te la.en? Dat is geen ge zelschap voor jou. Maar juf zegt, riep Floortje, dat we juist heel hef voor Stientje moeten zijn, omdat ze het thuis niet zo pre-tig heeft. Je hebt niet naar juf te luisteren. Je doe. wat ik zeg, viel moeder boos uit. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Hiermee was het conflict in Floor tjes leven geboren. Instinctief voelde ze, dat juf hierin gelijk had. Ze wilde ook hef voor Stientje zijn, want Stientje was arm en had nooit leuke kleertjes aan. Maar dan zou ze moe der ongehoorzaam moe.en zijn. Ze heeft haar benarde hartje uit gestort, niet bij moeder, die boos te gen haar deed en bij wie ze voelde hiermee niet aan te hoeven komen; maar bij juf, die altijd geduldig was. De vers.andige juffrouw is met moe der gaan praten. En gelukkig werd toen ook moeder verstandig. Ze be greep, dat juf geen rivale was, maar dat ze in haar aen bondgeno.e moest zien, die met haar wilde samenwer ken voor Floortjes heil. Marcelle. Jeugd natuurwaclit Waddinxveen Om te bereiken, dat onze kinderen de mooie na uur, ook in Waddinx veen, leren kennen en daardoor lief hebben ,moet langs ongedwongen weg hun belangstelling gewekt worden voor al het schone, waarmede de na tuur ons in zoveel verscheidenheid omringt. Daarop moet volgen het op prettige wijze aanbrengen van enige kennis van datgene, wat zich afspeelt in het leven van bloemen, planten en dieren. Op deze wijze wordt de weg gewe zen tot vrijwillige zelfwerkzaamheid van het kind, zowel van planten en het medehelpen bij het verzorgen en onderhouden van de parken en plant soenen. Hierdoor bereiken wij, dat het vandalisme gaat wijken voor een groter verantwoordelijkheidsgevoel en beter begrip. Dit is het gro'e doel dat de Stich ting Natuur en Jeugd zich gesteld heeft en dit willen we ook in Wad dinxveen trachten te bereiken. In meer dan 70 gemeenten heeft deze Stichting, die op 11 november jl. haar 12| jarig bestaan herdacht, Jeugdna- tuurwachten opgericht. En wat kan die Jeugdnatuurwacht nu doen? We zullen U eens enkele aktivi- teiten opnoemen. We kunnen op excursie gaan in Waddinxveen zelf, of naar een kwe kerij in Boskoop, naar Avifauna, naar de Hortus in Leiden, naar Blijdorp enz. We kunnen plantjes uitreiken om deze op te la'en kweken en er later een tentoonstelling van houden. Verder het uitschrijven van opstel en tekenwedstrijden, het laten maken van nestkas 'jes en voederhuisjes, het laten meehelpen aan het onderhoud en verzorgen van plantsoenen, het organiseren van een paddes'oelenten- toonstelling, het houden van puzzel - ritten, waardoor ze leren ui'kijken en de mooiste plekjes leren vinden, het organiseren van filmmiddagen. Vooral de prachtige kleurenfilm, waar'oe de hedendaagse techniek in staat is, is een magnifiek middel, om de schoonheid van Gods schepping te leren zien en daarom is het de Jeugdnatuurwacht Waddinxveen een groot genoegen, niet alleen de leden, maar ook de ouderen te kunnen uit nodigen om een film te komen be wonderen, die zo juist in Marten Toonders Studio klaar eekomen is. We bedoelen de film „Blijdorp, Oase in een wereldstad" en U begrijpt dus meteen dat het over de mooie Rotter damse Diergaarde gaat. De voorzitter van de Jeugdnatuur wacht, burgemees'er C. A. van der Hooft zal deze avond, die eehouden zal worden op vrijdag 26 februari in het Geref. verenigingsgebouw in de Stationsstraat, des avonds om 8 uur openen en na een eerste uitvoering door een koortje van het Jeugdna tuurlied zal een vertegenwoordiger van Blijdorp U aan de hand van dia's gaan vertellen over planten en die ren, die hier te bewonderen zijn. Bent U nog nooit in Blijdorp ge- wees.? Dan moet U deze avond ko men bezoeken en U gaat er vast en zeker van de zomer eens heen. En bent U er wel één of meerdere malen geweest, dan moet U ook komen wan. dan zult U zien, dat U er nog maar heel weinig van af wist. Na de pauze draait de kleurenfilm „Blijdorp, Oase in een wereldstad Mogen we vooral de ouders van de leden van de Jeugdnatuurwacht uit nodigen deze avond te komen bezoe ken? RUMOERIGE JAARVERGADERING CHR. LAND ARBEIDERSBOND. Elk jaar weer mag de plaatselijke afd. van de Chr. Landarbeidersbond zich in een druk bezochte jaarverga dering verheugen. Ook dinsdagavond was het Geref. verenigingsgebouw bijna geheel bezet. Onder de aanwe zigen bevond zich burgemeester C. A. van der Hooft, die werd verwel komd door voorzitter C. de Vries. Deze maakte in zijn openingswoord naar aanleiding van een gedeelte uit Rom. 8, gewag van de zegeningen die de afdeling het afgelopen jaar heeft ondervonden. Secretaris C. K. van Hoven merkte in zijn jaarverslag op dat het leden tal stabiel was gebleven, over het le den bezoek aan de vergaderingen, was spr. minder te spreken. Penningmeester P. Rodenburg kon een gezond financieel geluid laten horen. De secretaris van het hoofdbestuur er N.C.L.B., de heer P. Meijer, het in zijn toespraak nog eens duidelijk uitkomen de verbeterde sociale voor zieningen in vergelijking met vroe ger. Maar nog zijn er steeds ontevre denen. Sterk drong spr. er op aan om de materiele waarde niet te hoog aan te slaan en toch vooral niet het eigen ik te zoeken, maar de tweede tafel der Wet te betrach'en. Na het offi ciële gedeelte volgde het gezellige optreden van de T.O.W.J.O.'s uit Gouda, een jeugdgezelschap, bestaande UIT ONZE WOONPLAATS uit niet minder dan 45 leden, In een vlot tempo werd een uit 28 nummers tellende prograrrnna van muziek en schets afgewerkt. Gezien de zeeir jeugdige leden was het de moeite waard om naar het gebodene te luis teren, het overweldigende applaus was dan ook zeker verdiend. Jammer, dat een paar kwajongens er blijkbaar plezier in hadden om herrie te schoppen. Bepaald onprettig was dan ook dat de voorzitter dreig de de vergadering te sluiten. PROPAGANDA FEESTAVOND A.NA.B. In gebouw 't Centrum hield dins dagavond de plaatselijke afdeling van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond zijn jaarlijkse propa ganda-fees.avond. Nadat voorzitter M. v. d. Berge, de vele aanwezigen had verwelkomt gaf hij het woord aan distritsbestuurder R. Roelofs. Deze belichtte in een uiteenzetting de zogenaamde vrije loonpolitiek. Na de mening van de heer Roelofs dreigen de land- en tuinbouwarbeiders bij de industrie door deze politiek nog ver der af te zakken, niet alleen in het loon, maar ook de werktijd verkor ting komt in het geding. Spr. wekte daarom op de organisatie trouw te blijven. De Arb. Toneelvereniging „Mor genrood" bracht hierna Deining om een dorpsdokter op de planken, een vrolijk spel in drie bedrijven waar soms onbedaarlijk om gelachen is. In het gezin van de vrijgezellen dorpsdok.er waarin twee pleegkinde ren zijn opgenomen, probeert de buurvrouw de dokter tot haar man te krijgen door middel van de huis- houds er en de tuinman wordt dit dikwijls op komische wijze verhin derd. Tenslotte vraagt echter de pleegdochter hem ten huwelijk, en hoewel de dokter hieraan tracht te on.komen, gaat tot grote vreugde van de huishoudster en de tuinman het huwelijk toch door. Het s-uk werd op prima wijze vertolkt en zonder uitzondering afkomen de spelers lof toe. ZENDINGSFILMAVOND. Dinsdag 23 februari a.s. organiseert de Geref. Jeugdcentrale in samen werking met de Geref. Zendingscom missie een Zendingsfilm-avond in het verenigingsgebouw aan de Stations straat. Een tweetal geluids- en kleu renfilms, zullen een beeld geven van het omvangrijke werk door deze ker ken in Indonesië verricht. Ongetwij feld zal hiervoor belangstelling be staan V.oor meerdere gegevens leze men raambiljetten en advertentie. FILMAVOND A.N.B.B. Woensdag 24 februari a.s. belegt de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond een filmavond in de zaal Het Centrum. Vertoond wordt de prachtige film „Gestrande Jeugd" (met o.a. Johnnie Holiday). Aanvang 8 uur. Toegang 14 jaar. Des middags om 4 uur is er in de zelfde zaal kinderfilmvoorstelling. 1 Miljoenen kind'ren hebben al met open mond geluisterd en nog steeds is de stralenkrans van 't sprookje niet verduisterd. Roodkapje zal vermoedelijk nog veel geslachten boeien; het enge kinderhar je blijft de boze wolf verfoeien. Die boze wolf verslindt zó maar grootmoeder in één hapje, en als het kind haar huis ingaat lust hij ook nog Roodkapje. In 't bed van grootmoeder gaat dan de wolf verzadigd dutten om uit een ongestoorde slaap weer nieuwe kracht te putten. Dat is wat voor het loze kind; wat gaat er nu gebeuren? De stoere jager gaat parodes de wolfsbuik openscheuren. Groo moeder en Roodkapje zijn gelukkig ongeschonden, omdat de wolf ze in een hap zo gulzig heeft verslonden. Het avon'uur liep dus goed af; de spanning bij de kind ren, heel hoog gestegen ui eraard, gaat dan weer snel vermind'ren. En 't kind, bekomen van de schrik, krijgt daarna ingefluisterd: dat komt er van als je niet goed naar moeders woorden luistert. Scheepers. Vertoond worden dan enkele leuke tekenfilms met als hoofdflim „Zee bonken met Stan Laurel en Olivier Hardy". Kaarten voor beide bijeenkomsten zijn verkrijgbaar bij: A. Heij, Hene- gouwerweg 67; C. Broer, Kleikade 17; C. van Dijk, Meidoornstraat 49 en aan de zaal. Men zie de advertentie in dit nummer. WIJZIGING TELEFOONNUMMERS. In de avonduren van 19 febr. a.s., na 18.00 uur zuilen de 3-cijferige te lefoonnummers van het net Waddinx veen worden gewijzigd in 4-cijferige nummers, waardoor aan alle aange slotenen een nieuw nummer wordt toegewezen. Kort voor het afdrukken van ons blad, deelde men ons van de zijde van de Kamer van Koophandel te Gouda mede, dat volgende week, door haar bemiddeling aan alle abonné's hulpbladen zulten toegezonden wor den, waarbij men met bij telling van serienummers het juis.e telefoonnum mer kan uitrekenen. Vrijdagavond na 6 uur kan men re kenen, als gevolg van de overschake ling, dat het net gestoord zal zijn. 4X Z N Namens het Damescomité wil ik gaarne allen zeer hartelijk danken, door wier medewerking dat mooie resultaat is bereikt. Ik denk aan de gevers, de verko pers zowel als de kopers die allen hun bijdrage hebben geleverd! Zoals verleden kon worden bericht was de netto opbrengst van de verkoping bijna 3.000,—. De actie is nog niet geheel afgeslo en En lopen nog een paar kleine verlotingen. Eén firma firma deelde ons reeds mede dat men een uurloon actie voor dit mooie doel overweegt. Misschien zijn er nog meer bedrijven die dit zouden willen doen. Ik ontvang daarvan dan gaar ne zo spoedig mogelijk bericht. M. M. Wajmaar-Veerman. De volgende prijzen van de verlo ting zijn nog steeds niet afgehaald. Oranje loten: no. 1031 pop (mannetjes muis). Wit e loten: no. 211 oranje kussen; no. 1 kaas; no. 575 fietsket- ting; no. 100 wandbord. Prijzen kunnen worden afgehaald bij Mevr. Warnaar, Kerkweg 155. Onafgehaalde prijzen komen na 27 februari te vervallen aan 4x Z N. „VOORWAARTS" GAF EEN GOED CONCERT. Het is voor een muziekvereniging altijd prettig als men na een periode van hard studeren, tijdens een uit voering een volle zaal voor zich ziet. „Voorwaarts" maakte za er dagavond dit genoegen, het rk. verenigingsge bouw was geheel gevuld. Voorzit.er F. Rincheval was daar over zeer verheugd. In het bijzonder verwelkomde hij burgemeester C. A. van der Hooft, oud-burgemeester Warnaar en wethouder Pille, allen met hun echtgenotes. Het uit zes werken bestaande pro gramma werd geopend met de Can- nenburghmars van T. F. Faois, een wierk voor orkest en tamboerkorps. Vooral het tamboerkorps leverde goed werk, de dankwoorden aan het adres van de instructeur C. Boer, was dan ook zeker op z'n plaats. Aannemeliik werd de overture Cava lerie Légère van Fr. van Suppé ver tolkt. Jammer dat dirigent Coen van der Knaap bij de uitvoering van Valse Militaire uit zijn concentratie werd gebracht, doordat hij zich ver toornd tot enkele baldadige jongens moest wenden. Hoogtepunt was mars Et Vita van Ch. Counod. Het was een goed idee van Voor waarts eens muziek uit het moderne genre op het programma te nemen, zoals een selectie uit ,,My Fair Lady", die wel niet geheel feilloos werd ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1