Weekblad voor Waddinxveen V/4 procent htoedec de Mtouw DE SPIEGEL Verkouden ?j .riTi-r.ia B'j ROUWER NIEUWS Vrouweo - Wereldgebedsdag Ze ££g,g,m 2te a^mme Ce,detiu~e^q.adeün.g, MAANDAG 29 FEBRUARI a.s No. 765 vrijdag 26 februari 1960 1 5e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 VAN DE WEEK In verband met de komende huurverhogingen en de stijging van de melkprijs zijn er in de Tweede Kamer drie wetsontwer pen ingediend, waarbij een verhoging van de ongevaisuitkering, rente inge volge de invaliditeitswet en de kin- derbjjslagen wordt voorgesteld. Het ligt in de bedoeling de ongevalsuit kering per 1 april 1960 met procent te verhogen. Voor de invaliditeitsrente is eveneens per 1 april een verhoging krachtens de invaliditeitswet met 100 procent voorgesteld, waardoor de to tale bijslag op de genoemde rente van 190 procent op 290 procent wordt ge bracht. Ingevolge de kinderbijslagwet zal met ingang van 1 januari I960 'n verhoging tot stand komen van 12 ct per kind per dag voor de eerste drie kinderen. In deze verhoging is be grepen de integrale verwerking in de kinderbijslag van de duur^etoesiag van 10 cent per kind per dag, welke ge durende de jaren 1958 en 1959 naast de kinderbijslag werd toegekend aan werknemers, wier loon niet meer be droeg dan 16,— per dag. Minister Marijnen (Landbouw) heeft besloten de direkteur van het faunabeheer voor onbepaalde tijd te schorsen. De minister acht dit nood zakelijk in verband met een onder zoek, dat gaande is over het werk van de hooggeplaatste ambtenaar. Er zal een commissie worden ingesteld, die de mnister rapport zal moeten uitbrengen over de gedragingen van de direkteur faunabeheer. Er zouden namelijk onregelmatigheden hebben plaatsgevonden bij het controleren van ingediende declaraties voor dienst reizen en de afrekeningen van het afschieten van wild. De direkteur faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij, is nog niet door justitiële autoriteiten verhoord. Steeds meer landgenoten worden door de A-griep tot non-aktiviteit gedwongen. Volgens de Geneeskundi ge Hoofdinspektie van de Volksge zondheid in Den Haag, doen zich mo menteel meer gevallen van griep voor dan een jaar geleden in dezelfde pe riode. De griep-golf komt niet onver wacht, ieder jaar tegen het eind van de maand februari worden de meeste de. man ah foejeA, 9/i atte. goede. heAenldLexiinggjatceri. in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons mensen door de A-griep getroffen. De griep is via Frankrijk en België naar ons land gekomen. Gelukkig is ze niet kwaadaardig en heeft ze nog geen slachtoffers geëist. In Zeeuws- Vlaanderen is het normale leven ern stig gedupeerd. De dokters rijden hier van huis tot huis. In Groningen lijdt thans meer dan 15 pet van de werk nemers aan de griep. Het stadsver voer heeft ook ernstig te lijden, Haar een derde van de autobuschauffeurs door de griep te pakken is genomen. In het Friese plaatsje Jelsum is een straaljagerpiloot een onverwachte huldiging ten deel gevallen. Eind vo rig jaar moest de straaljagerpiloot de le Int. D. Mossel, een noodlanding maken. Met gevaar voor zijn eigen leven heeft hij door niet zijn toestel te verlaten op meesterlijke wijze we ten te voorkomen dat zijn kist op een school zou neerstorten. Uit dankbaar heid hebben de bewoners hem in het ziekenhuis bezocht. Toen de piloot in het plaatsje kwam kreeg hij van de schoolkinderen twee grote fruitman den en een boek over Friesland. Jel sum heeft van 't ministerie van oor log een bedrag gekregen ad f 75.000 om een nieuwe school te bouwen, die minder gevaarlijk ligt ten opzichte van de startbaan van het vliegveld Leeuwarden. Enige mijlen ten westen van Huis duinen is b(j helder en goed zicht het Engelse schip Horpalion op een zand bank gelopen. Hoe dit schip onder werkelijk ideale omstandigheden op de bank kon lopen is nog steeds een raadsel. De Horpalion was met boom stammen onderweg van Takoradi (Afrika) naar Hamburg. In Amsterdam is juist een nieuw schip te water gelaten. Het is de tan- IK HOORDE 2 MOEDERS PRATEN. Dit is een gesprek, dat tussen twee moeders gevoerd werd en door mij toevallig werd aangehoord. Moeder A„die kinderen van mij zijn toch zo vernielzuchtig. Zo iets heb je nog nooit meegemaakt. Het lijkt wel of ze niet eerder rusten voor ze de boel kort en klein hebben gemaakt. Van al het mooie, dure speelgoed, dat ze met Sinterklaas hebben gekregen, is al bijna geen stuk meer heel." „Ja, daar heb ik ook wat mee te stellen," geeft moeder B meewarig het hoofd schuddend, toe. „En of je ze verbiedt, het helpt allemaal geen steek. Ik dreig ze wel, dat ik ze de benen zal breken, maar ze lachen je gewoon in je gezicht uit. Gehoorzamen is er niet meer bij tegenwoordig." ,Jk wou, dat mijn man wat flinker was," zucht moeder A. ,Jk zeg altijd: pas op, ik vertel het aan vader. Dan zal die jullie wel eens leren. Maar wat helpt het me, als die vader zich er altijd met een jantje van leiden af maakt Hij zegt dat ik maar voor de opvoeding moet zorgen, omdat hij zelf te weekhartig is, die apen eens een flinke pak voor hun broek te geven." „Als ik er helemaal geen raad meer mee weet, stuur ik ze zonder eten naar bed....," begint moeder B. De bus stopt. Ik moet eruit. Het spijt me bijna, dat ik niet verder kan horen, op wélke manier deze moeders hun spruiten tot gehoorzaamheid me nen te kunnen dwingen. Het gesprek was op de bank tegenover me zo luid gevoerd, dat ik woord voor woord kon verstaan. Natuurlijk had ik me er niet in gemengd, ofschoon beide dames me van tijd tot tijd een blik toewierpen, als om mijn instemming te vragen. Ik LEDENVERGADERING CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Terecht, vroeg dinsdagavond in het Herv. wijkgebouw, de heer C. M. Eijgeraam uit Delft zich af, of momen teel nog wel gesproken kan worden van problemen op tuinbouwgebied. Zulks naar aanleiding van zijn cau serie voor de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, over enkele vraagstukken betreffende tuinbouw en sociale aan gelegenheden. Want niettegenstaande de droge zomer van 1959 kan gespro ken worden van bijzonder goed jaar voor de tuin- en fruitteelt. Vooral de exportcijfers geven in vergelijking met 1958 een sterke stij ging te zien. Aan groenten werd voor 436 miljoen en aan fruit voor 214 mil joen gulden de grens overgebracht. Dit is deels de oorzaak van de grote droogte en de daardoor verminderde opbrengst van eigen bodem in de exportlanden. En op heden is de na werking hiervan voelbaar. Dat Nederland zich in deze droogte heeft kunnen handhaven, is volgens spr. te danken aan de juiste voorlich ting van de Rij ksvoorlichtingendienst en de drie stands-organisaties. Duitsland is de grote afnemer. De heer Eijgeraam wees op de bevoor rechte positie van ons land tegenover andere exporterende landen. Als de buren zijn grenzen sluit, gaan de Ne derlandse groenten en fruit normaal de Duitse grens over; omdat niet wordt meegedaan aan zogenaamde dumping. Uitvoerig werd gesproken over de samenwerking in de Europesche Eco nomische Gemeenschap en de Bene lux. Voorts over de voor ons land geldende teeltregeling in de tuinbouw. Door de steeds toenemende vraag naar ker Zaria (39000 ton) die gebouwd is door de Ned. Dok- en Scheepvaart Maatschappij in opdracht van de Shell. De waterverplaatsing van dit schip was tot in IJmuiden te merken. Daar bij de tewaterlating een enorme zuiging zou optreden waren 2 sleep boten in de buurt geplaatst om wan neer de schepen los zouden slaan, direct op te kunnen treden. De Zaria zal ongeveer 15 miljoen gulden gaan kosten. gaf die niet, ten eerste, omdat het me niet aanging en ten tweede omdat mijn mening anders uit zou vallen, dan ze waarschijnlijk verwachtten. Ik was het ni. helemaal niet met hen eens. Dat kinderen vernielzuchtig en on- gezeggelijk zijn, is natuurlijk niet juist en zeker moet daar wat aangedaan worden. Maar om dit te proberen met bedreigingen als „ik breek je de be nen" is natuurlijk dwaasheid. Welk kind neemt dit voor ernst op Ze weten heus wel, dat geen enkele moe der haar kind de benen breekt. Als ze een bee.je pienter zijn, voelen ze er eerder de onmacht van moeder in, die ook inderdaad achter zulke on zinnige bedreigingen verborgen ligt. En om vader voor boeman te laien fungeren, hem steeds als stok achter de deur te houden, is eigenlijk alleen maar zielig. De moeder kan niet dui delijker bekennen, dat ze zelf niet tegen haar taak opgewassen is. En daarmee drijft ze het kind er als het ware toe, zijn krachten met de hare te meten. Zonder eten naar bed, dat is een straf, waartoe sommige ouders, ook al uit een soort onmacht, hun toevlucht nemen. Maar wie zijn verstand ge bruikt, moet toch begrijpen, dat iets, wat het kind in zijn gezondheid kan schaden, niet als wraakneming aan gegrepen mag worden. Een straf moet het logisch uitvloeisel zijn van het bedreven kwaad. Dan begrijpt het kind het en heeft er wat aan voor een vol gende keer. Als het b.v. zijn speel goed vernielt, neem het dan voor een poos zijn liefste speeltuig af. Zeg, dat hij het terug krijgt, als hij getoond heeft, het waard te zijn, door zuinig met zijn andere bezittingen om te gaan. MARCELLE. 1 UIT ONZE WOONPLAATS groenten - o.a. door de conservenfa- brieken - en doordat elk jaar soorten onder het maximum blijven, kon naar de mening van de heer Eijgeraam de ze regeling wel opgeheven worden. Nadat spr. ook de zogenaamde Er kenningsregeling nader had toegelicht, werden de meer sociale aspecten in de tuinbouwbedrijven in bespreking gebracht. De vrije loonvorming werd toegejuicht, al zal zowel bij werkge vers als bij werknemers de nodige zelfbeheersing betracht moeten worden. Op de bedrijven wordt vaak nog goed en hard gewerkt, zo zei spr., de arbeiders zijn daarom een hoog loon waardig. Na deze uiteenzetting volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Deze matig bezochte vergadering stond onder leiding van de voorzitter der CB.T3. de heer C. van der Sar, die een bijzonder welkom toeriep aan oud-burgemeester A. Warnaar Jz. VANAVOND Zoals we vorige week berichtten, heeft de Jeugdnatuurwacht te Wad dinxveen een avond georganiseerd, waarop een vertegenwoordiger van ,31ijdorp" U aan de hand van .dia's iets zal gaan vertellen over deze prachtiee dierentuin, terwijl er na de pauze vertoond zal worden de nieuw ste kleurenfilm van Marten Toonder. Het bestuur der Jeugdnatuurwacht bestaat uit een aantal enthousiaste mensen en het had gedacht dat de leden even enthousiast zouden zijn en ze 't aantal kaarten voor deze avond binnen korte tijd kwijt zouden zijn. Het blijkt echter, dat dit helaas niet het geval is. Komt de vrijdagavond U wat las- Uit miljoenen harten rijzen eixe dag, eixe muiuui, ae geoeueu op tot ae rumaciiuge om um ue uaiixeii, om üem ie smexen om map en uui- ïerming. op een dag van het jaar op ae JCJEiAOxJt VnujLOxOr lil ae ayueiiswe- xen groen alt geuea aan uit een ge- meenscnappenjx zien Duigen voor tjtoa. Oan xoiiien mujoenen vrouwen in ce geneie wereiu, oox ae vrouwen van neuenana, Djjeen om netgeen zy ae anuere aagen tnuis ol in nuu xerx, oauen, nu gexamemyx tot Uuu te Drengen. Die aag is de Vrouwen-Wereiage- beasaag cue in 19o0 valt op v nu - DAG 4 MAART. Met ae woorden uit de brief van de apostel Rauius aan ae gemeente van oorinthe woraen wy opgeroepen Om ons voor te Dereiaen op ae xo- menae geDeasaag: „Uoas meaearoei- ders Met beschaming vragen wij ons af, kan en wil de Aimaentige ons dan gebruixen? Ons, met onze kieingeio- vigneid, otnze twijiel, ons ge or ex aan ijver voor de zaak des Heren, onze talloze tekortkomingen? De woorden van de apostel leggen ook een grote verantwoordelijkheid op onze scnou- ders en zy sporen ons aan, om ons in te spannen by de taak, die de Here ons neett opgelegd en om in dit werk te getuigen van Hem, die ons alten, van welke groepering, van welk ras of welke stand dan ook, wil omvat.en met Zyn lielde en Die ons vermaant om een te znn. Ditmaal is de liturgie samengesteld door enige vrouwen uit Canada. Canada is een nog jonge natie, die grote groepen uit versctullende vol keren omvat. Hoeveel van onze eigen landgenoten zyn als emigranten naar dat mooie, wyde land gegaan! Onder de vrouwen, die in ons land deel zullen nemen aan de Gebedsdag zul len er verscheidenen zijn, die familie leden, migsrhign zelfs kinderen naar Canada zagen vertrekken. Maar ook zonder banden des bioeds zullen wij ons door onze gezamenlijke gebeden verbonden weten met de vrouwen in Canada. Het aantal deelnemende landen aan de Vrouwenwereldgebedsdag is tot 144 gestegen. Laten wij in Waddinxveen niet achterblijven maar laten wij, zo mo gelijk in grote getale opkomen, om aan de gebedsdag deel te nemen. Vrouwen van alle gezindten zijn wel kom in het Verenigingsgebouw, Sta tionsstraat, op vrydag 4 maart om 8.30 uur. tig uit? Ja, dat kan u eenmaal niet anders. Toe ouders, blyft nu niet vanavond bij de kachel zitten, maar gaat nu eens genieten van hetgeen op deee avond "egeven wordt. Als U geen belangs.elling toont, kunnen we dat ook niet van de leden verwachten. De Jeugdnatuurwacht wil niets an ders dan de kinderen liefde tot de natuur bijbrengen. Geen interesse? Liever langs de straat slenteren? De boel vernielen? Ouders, U hebt hierin ook een taak. Laten ook de grotere jongens en meisjes eens komen. Kaarten zijn aan de zaal van het verenigingsgebouw, Stationsstraat verkrijgbaar en kosten slechts 60 cent. De Jeugdnatuurwacht, Waddinxveen VERGADERING P. v. d. A. Dinsdagavond sprak voor de P. v. d. A.-afdeling Drs. De Valk over „De veranderingen in het moderne Ka tholicisme en het werk van de Plein- groep". Spr. ging er van uit, dat het Katholicisme een godsdienst is en geen politiek stelsel. Hoewel zij het zelfde geloof beliiden, kan er dus op ander terrein bij Katholieken groot verschil van inzicht bestaan door landaard', door ongelijke sociaal-eco nomische instelling en door nog an dere oorzaken. Hieruit volgt, dat Ze zeggen, het zal wel niet waar zijn Ais je de aruesien goea xeiu: Dat wy in een uicptcpuia zinen Van zingen ais amusement; Wie smacnoena xan nuxen oi Lweneixie smaent, Heeft, het voor ae micro net verste Lgeuraeiii. De radio het het je hóren, Nou ja, ne, je deed net er mee, Maar nu ais een vruent oer iDeschaving, Je ziet het ook op je tee-vee; Het kreunend gewieoei staat zo op je Louis, Je draait aan drie knoppen de Eunsi [in je nuis. Ze zeggen die kwaad willen spreken: Hei is tegenwoordig pas goed Wanneer je geen zang in je moerstaal, Maar liefst in het buitenlands aoet; Vooral in het Engels met [„moonngnt" en „kiss", Dan ben je moaern op de noogte en Lfris. Wanneer je maar wauwelt van baby En love blaat in ieder couplet, Dan wordt je met wiegende neupen Al gauw op de beeldbuis gezet; Je zakt door je knieen en trut met [je kin, Daar houden de kijkers de adem bij Lm. Ze zeggen, die conservatieven, Daar houden ze maar met mee op: Wie traanogend handen kan wringen, Die zwymeit het eerst naar de .op. Dat is overdreven, we zyn nog met [mal, Je zag het toch ook aan ons [songfestival? Daar werd louter Hollands gezongen, Er won zelts een man en geen Lvrouw, Al leek men toevallig te weten Wie Sirakjes de prys halen zou Ze zeggen zoveel, ook al is het niet [waar, Al lagen tevoren de platen al klaar! Jaap Mjjderwijk. spr. alleen zijn eigen visie kan ge ven. Katholiek betekent algemeen. Dat houdt ln openbaarheid naar alle kanten en een staan midden in de wereld. Jammer voor de Katholieke wereld en zeker tot haar schade wordt soms de kring vernauwd. Zo bij het Mandement van emge jaren terug. Over een lange tyd bezien is er echter ongetwijfeld sprake van een aanmerkelijke verbetering. Dat is ook het geval binnen de K.V3., maar het werk van vele vooruitstrevenaen wordt daar vaak door tegenkrachten geneutraliseerd. Spr. wees er vervolgens op, dat een vrij groot aantal Katholieken zich met Pro-estanten en Humanisten hebben verenigd in de P. v. d. A., waar in hun werkgemeenschappen dikwijls allen vanuit verschillende levensbe schouwing tot hetzelfde resultaat ko men. Ook in sommige andere landen heeft men zulke werkgemeenschappen. Wat de Pleingroep betreft, daarvan vertelde Drs. De Valk, dat dit een sterk sociaal-voelende Katholieke groep is, die in open gesprekken con tact zoekt met anderen en vooral werkt in Den Haag en Zwolle. Hierna besloot de spreker zijn gloedvol betoog. Na de pauze werd door een pret tige discussie sommige punten nog verhelderd. NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Op dinsdag 23 februari jl. hield de afd. Waddinxveen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar maande lijkse bijeenkomst in lunchroom van de Water. De spreekster was mevr. L. C. van Dam-Schermerhorn, arts, alhier, die sprak over „Sexuele Opvoeding". Werd dit onderdeel van de opvoe ding vroeger volkomen achterwege gelaten, tegenwoordig is men alge- SPAREN BIJ DE ïledeUancUcAe ÏÏUddenAtaticU £fLactA&an& GEEFT MEER VOORDEEL I Ingaande 1 maart a.s. bedraagt de rente Iedere nieuwe spaarder of spaarster ontvangt een GRATIS inleg van DRIE GULDEN Agentschap: Pr. Beatrixlaan 11, Tel. 2309 (t.o. de nieuwe Ulo-school) der Coöp. Boerenleenbank te Waddinxveen zal gehouden worden op des avonds te 8 uur in Hotel „DE UNIE" te Waddinxveen. De voorzitter van het bestuur, K. VAN DER TORREN JCzn.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1