ftïLelje 9£uLb en faritfe fapjie i VERSLOOT en Zn £and- en jAiinfauw- DE WERELDREIS VAN meen van oordeel, dat dit facet van de opvoeding zeker niet verwaarloosd mag worden. Mevr. van Dam schetste vervolgens de vele moeilijkheden en problemen, die er op dit terrein liggen. Door het vertellen van kleine voor vallen uit de praktijk gaf zij aan, hoe men reeds bij jonge kinderen in een voudige bewoordingen kan beginnen met deze opvoedinv Zij toonde enige goede, eenvoudige boekjes, die over dit onderwerp in de handel zijn en die kunnen dienen als leidraad voor die ouders, die heit moeilijk vinden met hun kinderen over deze dingen té praten. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De presidente, mevr. Ripping-van der Breggen dankte de spreekster voor de leerzame avond en vooral voor de prettige manier waarop mevr. van Dam dit toch altijd moeilijke on derwerp behandeld had. ZIEKENKAS „DE WERKMAN" Woensdagavond hield de ziekenkas „De Werkman" haar jaarvergadering. Na opening door voorzitter Broer werden de notulen en het jaarverslag van de secretaris gelezen. Daaruit bleek dat er 3 leden waren overle den, vertrokken 3, bedankt 1, inge schreven 1, dat was dus achteruit gang. Ook de penningmeester kon geen blij geluid laten horen, met het Overlijdensfonds, Steunfonds en Sa natoriumfonds ging het wel, daar was nog enige vooruitgang te bespeuren, doch het ziekenfonds zag er slecht uit, er moest ongeveer f 500,bijge past worden, zeker geen kleinigheid. Aan 45 ziektegevallen werd ruim 2i duizend gulden uitgegeven. Doch met de hoop op een betere toekomst ging men weer welgemoed het nieuwe verenigingsjaar tegemoet. DE JONGE KERK. Op uitnodiging van de „Jonge Kerk", uitgaande van de Herv. Ver. „Wet en Evangelie" sprak deze week in het lokaal Julianastraat, dr. J. van der Grient uit Oegstgeest, over het onderwerp „Op de weg naar de vol wassenheid". Uitgaande van het punit levensin stelling besprak spr. het onderscheid tussen de volwassen en onvolwassen mens. Het heeft niets te maken met de leeftijd, daar men volwassen kan zijn naar het lichaam en toch onvol wassen. De levensrichting van deze mens vergeleek spr. met een pijl waarvan de punt achterwaarts gericht is. Deze zal tot elke prijs willen doordringen tot het door deze meiis gestelde doel, met de grote kans dat deze als een speerpunt vastloopt in een onwrik bare muur. Deze alzo ingestelde mens staat niet open voor de invloeden van buiten, doch is geheel naar binnen gericht. De volwassen mens daarentegen stelt zich geheel open voor andere invloe den. Zijn levensrichting vergeleek spr. met een pijl waarvan de veren naar voren zijn gericht, zodat hij het leven door zich heen laat gaan. Spr. wees op het grote gevaar dat dé mens een „men" is in plaats van een „mens". Deze nadelige invloeden werken door in het persoonlijk, het gezins- en het maatschappelijk leven. Ook in het leven van de kerken werkt deze tweeërlei levensinstelling door. Alleen Jezus Christus is bij mach te door Zijn werk een infantiele le venshouding om te buigen. De wer kelijke volwassenheid zullen wij in dit leven nimmer bereiken, maar Gods Woord1 vraagt wel van ons dat wij op weg zullen zijn naar de vol wassenheid. Onder leiding van ds. Kalkman werd op vruchtbare wijze gediscus sieerd. De spreker was bereid nog maals op te treden. JAARVERGADERING MIDDENSTAND. Woensdagavond' hield de plaatselij ke middenstands ver emging haar 42e jaarvergadering onder leiding van de heer H. M. de Wilde. Deze sprak een kort openingswoord, waarin hjj terug blikte op het jaar 1959, welk jaar voor de middenstand niet ongunstig geweest was en hij hoopte dait I960 even succesvol mag worden. De secretaris deed mededeling dat de vereniging momenteel 136 leden telt. De uitgaansimiddag van de ouden van dagen was bijzonder geslaagd te noemen, even zo de gehouden winkel week. Gememoreerd werd dat de snelle uitbreiding onzer gemeente gunstig is voor de middenstand. De penningmeester had een voor delig saldo in kas, waardoor de con tributie dezelfde kan blijven. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden gekozen de heren J. Assche- man en C. van Mourik. Medegedeeld werd dat de enquette over de koopavond een negatief re sultaat had opgeleverd, zodat deze niet in uitzicht gesteld' werd. Ook die reis van ouden van dagen, a.s. zomer zal weer door de vereniging georganiseerd worden. De levensmididelenbedrijven heb ben zich bereid verklaard flessen limonade te verkopen, waarvan de winst voor dit doel zal afgedragen worden. Na bespreking van verschillende middenstandsaangelegenheden kan men terug zien op een welgeslaagde j aarvergadering. JEUGDRAADAVOND. De Herv. Jeugdraad, alhier weet afwisseling te brengen in de avonden, welke zij tijdens het winterseizoen belegt. Zo sitaat er voor woensdag avond a.s. een zgn. Forumavond op het programma. In dit forum zullen zitting nemen: Ds. L. Vroegindewey van Delft, Ds. C. Graafland van Woerden en Ds. A. J. Jorissen van Oudshoorn. Ds. J. R. Cuperus zal als gespreksleider fungeren. Het onder werp waarover vragen kunnen wor den gesteld is: „Vragen op het Ker kelijk erf". Deze avond welke vrij voor iedereen toegankelijk is zal in het Herv. Wijkgebouw worden gege ven, en vangt om 8 uur aan. 77. Gelukkig holde hij voorbij. Hij rende het erf van een vlakbij gelegen boerderij op, waar hij een, twee, drie in een grote boom klom. En, het moet gezegd, in het klimmen was hij een baas. De diender, die hem op de hie- ondernemingen in Nederland stelt. Hij sprak er zijn bhjctscüap over uit, dat uoor dit werkbezoek ae Regering op ae noogte komt van de verlangens van de piaa^senjke onüiernemers. Drs. van der Kwast steioe net ini tiatief van burgemeester van aer Hoort op zeer noge prijs en was aan ook gaarne bereid op ae uitnodiging van aeze bij uitstek „ïnaus.rie-burge- gemeester' m te gaan. Gok voor nem was deze dag een dag geweest van leerzame aard, omdat er een nauw contact gelegd met hem en de on dernemers en de werknemers in oe diverse bedreven cue op deze dag werden bezocht. Interessante lezing over de EÜ.G. r'en aannore van een groot aanuu. verievenwooruigers van ae Waaainx- veense labrikauten en raaosieaen meid Drs. van oer Kwast een lezuig over de voor- en naaeien voor ae neaeriandse industrie welke oe toe treding van JMederiand me de nuio- pese Gemeenschap met zien oraenren. in een zeer gedegen en goed ge oriënteerd betoog noemde spr. als voordelen de grotere markt met rui mere aizetmogeiykneden voor ons land. Het zal oaaroij vooral atnangen van de activiteiten van net beurijis- ieven, in hoeverre van deze mogelijk heden zal woroen geprotiteeru. He E.E.G. zai men moeten zien ais een belangrijke somuians voor die inter nationale samenwerking op econo misch gebied in breder verband. Zonder een E.E.G. zou er thans met gesproken worden over een asso ciatie tussen EK.G. en E.E.1 .A. en over een Atlantische samenwerking. Dit alles neemt met weg, aldus spr. diat bjj de uitvoering van het E.E.G. verdrag door een actief beleid door overheid en bedrijfsleven er naar ge streefd moet worden die voordelen van de intergratie te vergroten en negatieve eüecten, welke gepaard gaan met een inpassing van de Ne derlandse economie in dé grotere Europese markt, zoveel mogelijk te beperken, zonder dat men eenter ge heel kan elimineren. De invloed van de EE.G. op het Nederlands handelspatroon is nog beperkt geweest. De verruiming van het handelsverkeer van Nederland met de andere E-E.G.-landen, mei name Frankrijk en Duitsland, is met zozeer toe te schrijven aan de maat regelen tot tariefsverlaging en conti- gentsverruiming in het kader van de EE.G., zij het dat antiperende activi teiten met het oog op de komende Euromarkt wel hun invloed hebben doen gelden. Hoewel er door heit Nederlandse bedrijfsleven reeds be langrijke activiteiten worden ontwik keld om een zo sterk mogelijke posi tie in de Euromarkt in te nemen, is een vergroting van deze activiteiten noodzakelijk, mede gezien in het licht van wat het bedrijfsleven in andere lan/Wi zoals in Frankrijk, presteert ten aanzien van Efficiencyverhoging, fusies ed. Spreker drong voor al aan op de zo noodzakelijke fusies van kleinere bedrijven, en ook van blok vorming van grotere bedrijven, ook op het gebied van de reclame. Het bedrijfsleven zal ten deze niet te zeer mogen afgaan op de huidige gunstige exportontwikkeling. Voor sommige bedrijven is deze bijzonder gunstig b.v. metaal, voor andere weer niet. Voor deze laatste is gebleken, dat de export bij het gemiddelde stjj- gingstempo ten achter gebleven is. Gezien de krachtige concurrentie positie van Nederland' en met name het huidige relatief laag kostenpeil, dient het bedrijfsleven op dit moment alle krachten in te spannen om de mogelijkheden, die de gemeenschap pelijke markt biedt ten volle uit te buiten. Door verkenning van dé markten in andere Lid-staten, en het zich bezinnen op die toenemende con currentie van het bedrijfsleven van de andere deelnemende landen op de binnenlandse markt, zal het Neder landse bedrijfsleven zich moeiten in zetten om een zo groot mogelijk aan deel te veroveren van de zich uit breidende afzet, zodat wij later zullen kunnen bevestigen, de deelneming aan de E.E.G. is een goede zaak ge- Van overheidswege wordt het mo gelijke gedaan om het bedrijfsleven in dit streven te steunen. De nederland- se overheid' volgt daarbij niet de me thode van rechtstreekse overheids steun, zoals die in andere deelnemen de landen nog wel eens wordt toege past. Het bedrijfsleven draagt in deze een eigen verantwoordelijkheid. De len zat, zag tenminste geen kans, hem na te klimmen en moest eerst bij de boer een ladder ophalen. 78. De ladder werd tegen de boom gezet en de veldwachter klom naar boven, terwijl de dief zich een ge- overheid beperkt zich ook hier tot het scheppen van de voorwaarden waar door het Nederlandse bedrijfsleven draagt in deze een eigen verantwoor delijkheid. De overheid beperkt zich ook hier tot het scheppen van de voorwaarden waardoor het Neder landse bedrijfsleven een zo sterk mo gelijke concurrentiepositie in de E.E. G. zal kunnen innemen. Het in Ne derland gevoerde prijsbeleid1 is hier mede opgericht. Daarnaast dient in dit verband melding te worden ge maakt van de sectoreristudies over de conslequenties van de E.E.G., welke thans op het Ministerie van Econo mische Zaken in overleg met het be drijfsleven worden samengesteld'. Op deze met grote belangstelling gevolgde causerie volgde een zeer openhartige en breedvoerige discussie. Het plaatselijk 'bedrijfsleven stelde de vragen die meest van zeer practische aard waren o.a. ten aanzien van de fiscale bemoeiingen óp zeer openhar- Veilig Verkeer Speel „open kaart", ook op de weg Een van de 'beginselen van sportief samenspel is, dat de spelers weten wat zij aan elkaar hebben. Dat geldt óók. voor de weggebruikers. Want voor de de eersten is het figuurlijk, voor de laatsten letterlijk van belang van el kaar te weten „welke kant men uit wil". Nu mag „rechts" of „links" be kennen in de politieke zin des woords misschien een delicate zaak zijn, in het verkeer is dat geenzins het geval. Daar is bet juist in ieders belang, duidelijk zijn voorkeur voor „rechts" of „links" te laten blijken. Duidelijk laten zien waar men heen wil is plicht èn nood zaak voor iedere weggebruiker. „Open kaart spelen" dus. Of met wettelijke termen te spreken „tijdig en op duide lijke zichtbare wijze je voornemen ken_ baar maken". Er zijn nog altijd hele slagorden automobilisten, fietsers, bromfietsers en wat-dies-meer-zij op de weg, die alles kenbaar maken be halve hun voornemen, of die dat j.tij'diig" en „op duidelijke zichtbare wijze" cum grano salis nemen. Hoe veel (brom)fietsers zijn er niet, die er eenvoudig niet aan denken dat ook bij afslaan naar rechts de bovenge noemde verplichting geldt Die zich niet realiseren hoe belangrijk het bijv. voor een overstekende voetganger is te weten waar een naderende fietser héén wil. En dan het voorsorteren en afslaan naar links. Hoe dringend nodig is het ook daarbij, dat automobilisten, scooter- en motorrijders, bromfietsers en fietsers tijdig hun voornemen open baar maken na eerst in him spiegel resp. over de linkerschouder te heb ben gekeken, of dat voornemen wel COGNAC Ongekend 2acht cn fijn van smaak I Cognac fine! Pour vous. Kerkweg 176 - Telefoon 309 makkelijk plaatsje uitzocht, steedö strak zijn ogen op de ladder geves tigd houdend.Want hij was heus niet van plan, zich zomaar te laten pakken. Neen, hij had allang zijn plan gemaakt, wacht maar! tige wijze. On zeer gedegen wijze ant woordde de eminente spreker de vragenstellers. In dit verband werd nogmaals ge wezen op dé grote noodzaak dat de fabrikanten in hechte verbondenheid tot in hoogste kringen deze zaken zal hebben te bepleiten. Burgemeester C. A. van der Hooft sloot deze hoogst belangwekkende en zowel voor overheid als bedrijfsleven belangrijke bijeenkomst met enkele welgekozen woorden. Drs. van der Kwast wees in zijn dankwoord op heit grote belang van deze dag. Daarbii wees hij er op, dat Waddinxveen wel een zeer geslaagde dag achter de rug had, en wenste deze gemeente geluk met het voort varend beleid van deze bij uitstek goede „industrie-burgemeester" Nadat het gezelschap nog enkele verfrissingen waren aangeboden door de plaatselijke industrie nam men van elkaar afscheid. strookt met de voornemens van ande ren. uok dierpij weer: samen net spei spelen. Wij kunnen hei technisch vernuli zegenen, aat op net idee is gekomen om autos van apparaatjes te voorzien, die voor ons hei. voornemen kenoaar maken. Maar <lie - en dat vergeten veien - met eerst eens voor de auto mobilist kijken en nadenken „of het wei kan". „Pijltjesridder" heeft men wel eens oneerbieoigjjjk de weggebruikers ge noemd, die met zelf denken en kijken alvorens hun „pijltje" uit te steken. Die uit gesorteerde of stilstaande tiled breken of afslaan zonder eerst in ae spiegel te kijken, en nóg eens te kijken. Dergelijke ridders zijn gevaar lijk op de weg en weinig „ridderlijk" in de ware zin des wooras. IVLaar even gevaarlijk zijn zij, die nalaten gebruik te maken van het gemak en de extra veiligheid, die Het pijltje ais rijteken kan geven in situaties waar het ge bruik ervan zin kan hebben. Mits met verstand en overleg gebruikt. Aan zo'n verstandig gebruik van het „pijl tje", d.w.z. onafscheidelijk verbonden met het kijken in de spiegel en alléén dan, wanneer het pijltje geen aanlei ding tot misverstand kan geven, ko men veel automobilisten (.nog) niet toe. Dikwijls geeft de vraag „moet ik nu richting aangeven ja of neen tot (gevaarlijke) onzekerheid aanleiding. Die onzekerheid kan in vele opzichten worden gereduceerd indien men be denkt, dat op de weg bij het verande ren van richting altijd en overal de regel geldt „speel open kaart". Wat beteket, dat u zich met een gerust geweten „in uw kaart mag laten kij ken". Waaruit al weer blijkt, dat het op de weg géén (kaart) spelletje is. (Veilig Verkeer Een belangrijke tentoonstelling. Voor hen die de tentoonstelling „Het Landbouwwwerktuig" hebben bezocht, zal het wel duidelijk zijn dat het onmogelijk is om hier een opsom ming te geven van alle nieuwigheden op het gebied van de mechanisatie. De grote verscheidenheid van machines maakt het niet gemakkelijk om hieruit een keuze te doen. Men zal zich m vele gevallen wel terdege moeten laten voorlichten en zich dan tevens afvra gen, wat de beste machine voor zijn bedrijf is, waarbij ook gelet moet wor den op de technische bruikbaarheid, en of het wel past in de economische bedrijfsvoering. De technische bruikbaarheid wordt men eensdeels gewaar van de lever ancier die mededelingen kan doen over de gebruiksmogelijkheden, an derdeels van andere gebruikers welke hun ervaringen kunnen vertellen en tevens door middel van demonstratie». Voor op elk gebied FOTO SJAAK NOTEBOOM Zuidkade 22 - Telefoon 2477 - Waddinxveen Bezoek van de directeur-generaal van Economische zaken Het moet voor burgemeester C. A. van der Hooft woensdag wei een uit zonderlijk belangrijke dag zijn ge weest. Op zijn initiatief bracht de Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid van bet Ministerie van Economische Zaken een werkbezoek aan Waddinxveen. Reeds in de vroege morgenuren had dit bezoek een aanvang genomen, toen Drs. J. H. D. van der Kwast met zijn echtgenote in gezelschap van zijn secretaresse om half tien arriveerde bij de N.V. Auto-Industrie Verheul. Op dit grote bedrijf werd de heer van der Kwast verwelkomd door het voltallige college van burgemeester en wethouders en de gemeente secretaris en de directie van dit gro te bedrijf. Het damesgezelschap reed onmid dellijk door naar de sport- en speel goedfabriek van de fa W. A. Slie- drecht aan de Zuidkade. Zij werden vergezeld door de wethouder Ir. J. P. H. Venema. De dames van de fabri kanten waren inmiddels op dit bedrijf aanwezig. Het herengezelschap maakte een rondgang door de uitgestrekte fa briekscomplexen van Verheul. Om streeks kwart over tien begaf het herengezelschap zich naar de hout waren- en speelgoederenfabriek van G. Okkerse N.V. aan de Wilhehnina- kade, na een rondgang door dit be drijf werd een bezoek gebracht aan de Kempkes Meubelfabrieken N.V. aan de Zuidkade. Het damesgezelschap had zich in- tusens begeven naar de houtdraaierij en houtbewerking van de firma A. Noorlander en zich daarna eveneens gevoegd bij het grote gezelschap by de N.V. Kempkes Meubelfabrieken. Na een rondgang door dit bedrijf werd het uitgebreide gezelschap in de ontvangruimte van dit bedrijf ont haald op een lunch. Na de lunchpauze begaf het dames gezelschap zich naar de aardewerk fabriek van de heer H. J. Elshof, waarna dit gezelschap zich begaf naar de ambtswoning van de burgemeester. Des middags om half vier verza melde zich in de grote raadzaal een uitgelezen gezelschap uit de indus triële kring ter plaatse. Wij zagen daar de vertegenwoordigers van vrij wel alle grote en kleinere bedrijven in deze gemeente. Burgemeester van der Hooft opende als gastheer op de hem bekende ei gen joviale wijze deze bijeenkomst. Het verheugde de burgemeester dat hier de mogelijkheid geopend was om bij het Ministerie van Economische Zaken meerdere bekendheid te geven aan de Waddinxveense industrie. De ze gemeente aldus de burgemeester telt niet minder dan 42 bedrijven met meer dan 10 werknemers. Deze in dustrie is gegroeid in een gemeente die voorheen bestond uit landbouwers. Onder de aanwezige industrieën, zijn verscheidene grotere bedrijven met meer dan 100 werknemers. Burge meester van der Hooft zei het van gemeentebelang te achten, dat de on dernemers van deze bedrijven, die meer dan 2000 mensen werkgelegen heid bieden, een open oog hebben voor de eisen, die de toekomstige ont wikkeling in het kader vein de Euro pese gemeenschap aan die industriële Wij verzorgen voor U TAXI, ROUW- SN TROUWRIJDSN ALLS ZIBKSNFONOSVBR P. RUPKE, Sniepweg 17, Telefoon 2489

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2