Weekblad voor Waddinxveen KOLLEKTE GROESBEiK Bij N^dampo De Nutsspaarbank te Waddinxveen :{/4 procent l/hoedtc de- vwuw LenteBoöen Moeder Baby-huidje VAN 10 T.e.M. 16 MAAKT DE SPIEGEL ROUWER Cacipe^atieiie Ro-eAm^emb-cunk ïïlaAg.a'izt BABYDERfT™"1' AMBTENAREN No. 766 vrijdag 4 maart 1960 1 5e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 VAN DE WEEK Uit het verslag van de kamercom missie is gemenen dat de meeraerneid tegen een limiet van totopryzen is. het limiet zou, zoals benena, üó.OUO guiaen moeten bearagen, waarvan aan nog ZOu/o belasting zou aigaan. hen en anüer zou dan iniiouaen, dat de winnaar niet meer dan 20.000 gulden in handen zou krijgen, ivien is over het algemeen de mening toegedaan dat het gevaar lyk is dit limiet te steden, daar dan het aantal deelnemers aan zienlijk zou teruglopen, terwijl een gro-ere beiansteiiing voor buitenlandse pools aan het licnt zou treaen. Over de 20u/o belasting, die dan van het bedrag af zou gaan, is men het wel eens. De tegenstanders beweren vol komen tereent, dat de winnaar toch al slechts een gedeelte van de ingeze.te gelden uitbetaald krijgt, daar van de rest van de poolgelaen de sport en dergelijke worden gesteund. Vele leden achten de motivering van de regering om op belastingnei- fing over te gaan zeer zwak. De voor standers beweren, dat ook van de staatsloterij gelden worden ingehouden maar zij vergeten dat dit is om de on kosten te dekken. Nee, laten we niet pietlut.ig zijn en op de poolprijs be lasting gaan heffen. Ook de AOW-uitkeringen voor be jaarden is weer in opspraak geweest in de kamer. Dit in verband met de loonsverhogingen van 1 april. Daar het schier onmogelijk is om voor 1 april volgens de wettelijke procedure een tussentijdse verhoging van de AOW en AWW in kannen en kruiken te hebben ligt het in 3e bedoeling deze pensi oenen in de vorm van een voorschot te verhogen. Voorts ligt het voor de hand dat deze pensioenen nog eens verhoogd moeten worden in verband met de s ij ging van het algemene in dexcijfer van de lonen. Dit cijfer moet dan met een gemiddelde van drie pro cent gedurende een periode van zes maanden gestegen zijn. Zoals de zaken zich thans ontwikkelen zal dit percen tage zeker gehaald worden. kleedt de man. ci&i PieeA, Sn alle. qoede. heAerMedinqynAzn in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Spoztcolberts Pantalons logsjaren zijn vergeten, nou ]a verge ten, maar waarom dan niet de dag waarop deze ellende was geëindigd te vieren. De regering zelf heeft alle mede werking om van deze dag een feestdag te maken vegeven. Het Rijkspersoneel krijgt die dag vrijaf en de regering hoopt, dat het bedrijfsleven dit voor beeld zal volgen. Met het vertrek van de twee Dako ta's naar Nieuw-Guinea is een begin gemaakt met de vervanging van Mar- tin-Mariner-vliegtuigen. Deze laa ste zijn sedert het ongeluk van 17 decem ber 1959 bij Fak-Fak definitief aan de grond gebleven. Ook de Dako a's zijn niet nieuw meer. Ze waren in gebruik bij de Koninklijke Luchtmacht, en werden vervangen door Friendships. De vier Dakota's, die naar Nieuw- Guinea zullen gaan, nemen het vracht vervoer van de ongeluksvliegtuigen over. De vervanging als patrouille vliegtuig vormt nog een punt van overweging. Het bestuur der te Waddinxveen Deelt mede, dat met ingang 1 MAART j. de rentevergoeding voor spaargelden verhoogd is tot Naar schat.ing zullen ongeveer 50.000 gemeenteambtenaren onder lei ding van het bureau voor de sta.istiek ingeschakeld worden om de Neder landers te tellen. De telling welke elf miljoen gulden zal gaan kos.en, dat wil zeggen 1 gulden per persoon, zal eerst midden 1962 gereed zijn. Omstreeks 31 mei zal iedere Neder lander een vragenlijst ontvangen. Op deze lijst zullen in tegenstelling tot voorafgaande tellingen twee ongebrui kelijke vragen worden gesteld, nl. over de genoten opleiding en over 't salaris Bij de laatste vraag zijn slechts vier klassen, waarvan de hoogste 12000 gulden is. De sleutelaktie „Doe open" van de Nederlandse jeugd is in Amsterdam gèstart, De Amsterdamse wethouder Van Wijck installeerde de leden van het jeugdcomité, dat de aktie zal sti muleren. Het ligt in het voornemen om met de bijeengebrachte gelden de vluchtelingen in de kampen Ohmstede en Friedrichsfeld te steunen. Het is pret.ig weer eens iets goeds te horen van onze Nederlandse jeugd, de grote verantwoordelijkheid wil dragen en op durft te komen voor haar leeftijdge noten die als vluchtelingen in de twee boven genoemde kampen verblijf hou den. De jeugd ziet in, dat het een voorrecht is om vrij in eigen land te kunnen leven. Het is dan ook wel triest dat onze regering moet vragen om 't 15-jarig bestaan der bevrijding te vieren. Natuurlijk is het veeleer goed dat vele mensen de bange oor- EEN MOEDER IS NIET TE VERVANGEN. Bij Joep je thuis hebben ze een dienstmeisje. Een meisje voor dag en nacnc. Joepjes moeder deelt tegen naar man gezegd, dat ze dat besiist met kóm missen. Ze heeft zoveel besognes die haar van huis wegroepen. Z,e Kan zich met met al dat duisnoudeiijK werk bemoeien. En bovendien moet er toch iemand thuis zyn ais Joepje uit school komt. Voor dat laatste argument is Joep je's vader gezwicht. iNaiuurlijk moet er iemand thuis zijn, ais Joepje uit schooi komt. Je kunt zo n kind toch met voor een gesloten deur laten staan. En van de buren Kun je ook moemjK verwachten, aao ze wei zo vrienaeiijK zyn, een oogje in 't zeil te houaen. nn wat zou er al gauw gezegd worden Dat ze hun kind maar zo n bee.je aan haar lot overlieten. Mensen Kletsen zo graag. Intussen schijnt het noch in de va der, noch m de moeder op te komen, dat het ook wel degelijK een vorm van verwaar.ozmg is, als moeder bij na nooit om vier uur thuis is, om Joepje op te wachten, al is er dan ook een dienstmeisje, cue het kind open doet en haar haar glas melk geelt. Joepje zelf weet overigens met be ter, of het hoort zo. Ze is er zo aan gewend dat moeder bijna nooit thuis is, dat dit voor het kind de normale toestand geworden is. En ze voelt er zich niet eens erg ontevreden mee, want op lis ige wijze weet ze er haar voordeel mee te doen. Ze heeft moe der zover gekregen, altijd „wat voor haar mee te brengen'. „Je gaat toch naar de stad, hé mam? Breng je wat voor me mee?" Waarschijnlijk om haar eigen gewe ten te sussen, brengt de moeder ook steeds wat voor haar dochtertje mee. In dit huishouden gaat alles uit een ruime beurs. Waarom zou je je kind dus niet wat gunnen? Niemand zal van deze moeder kunnen zeggen, dat ze geen liefdevolle, toegewijde moeder is. Onder al haar besognes denkt ze toch altijd om haar kind. O zo. kl verkouden Als moeder tegen etenstijd thuis komt, is Joepje's eerste vraag: „wat heb je meegebracht, mam?" De bege rige oogjes glijden naar moeder's tas cf het pakje in haar hand. Een groet of een zoentje kan er maar nauwelijks af. Soms prikkelt dit moeder opeens. Dan roept ze boos: „Hè, wat ben je toch een inhalig kind. Moet je dan altijd van alles hebben?" Maar een ogenblik later knuffelt ze Joepje al weer en sust: „Ik heb wel wat voor je hoor. Mammie vergeet je heus niet." Joepje's speelkamer puilt uit van de dingen. Het lijkt een compleet speel goedmagazijn. Maar gek genoeg beleeft Joepje, hoe inhalig ze ook schijnt, toch geen echte vreugde van de cadeautjes. Na een halve dag verveelt het mooie speelgoed haar. En geen wonder straks brengt mammie immers weer wat anders mee. Joepje wordt overvoerd met al die dingen. Moeder overlaadt haar ermee, in een onbewuste drang, daarmee iets goed te maken van wat zij het kind onthoudt. Want ook in deze moeder leeft heus wel het besef, dat ieder kind recht heeft op een moeder, die haar eigen pre'j es voor hem opzij te zetten weet en zichzelf tot de ziel maakt van een veilig, geborgen tehuis. COLLECTE 11 GROESBEEKSE TEHUIZEN De jaarlijkse collecte ten bate van de li tiroesoeeKse temnzen zaï woraen genouaen in ae weeK van 10 xot en mee ib maart a.s. Wat vemergt zich achter die twee simpele letters: i'.xl. net is heiaas nog maar ai te weinig beKend. iviaar in Groe^peek weet ïeaereen de.. Daar immers staan tussen de sclutterenae heuveis de tehuizen van de Neder landse Centrale voor Practische werk verruiming en Hulpverlening. De instelling met deze uitvoerige naam bes.aat reeds meer dan dertig jaar en heeft zich al die tyd bezig gehouden met het verzorgen van al leenstaanden zonder onderscheid van geloof of s.and. Honderden jongens en meisjes, die een behoorlijke opvoeding door him eigen ouders moesten ont beren en honderden volwassenen, die zich tijdelijk of duurzaam niet konden handhaven in deze gecompliceerde maatschappij, vonden in de 11 tehuizen ontplooiingsmogelijheden en wat geluk in hun moeilijk bestaan. Maar er zijn grote wachtlijsten. Er is geen plaats vrij, terwijl elk geval urgent is. Deze landelyke arbeid, die op reformato risch belijden is gegrondvest, roept om uitbreiding en verdient aller steun. Wanneer straks de bussen rammelen zorgt IT er dan voor, dat ze vol wor den Mocht U daadwerkelijk aan de aktie willen meedoen, meldt U dan bij on derstaand adres als collectant(e). Uw hulp wordt dankbaar aanvaardt door: N. Havenaar-Sekeris Kanaalstraat 6 Een moeder, die hjj altijd vinden kan. Een moeder, die hem opwacht bij het thuiskomen en hem nawuift als hij weggaat. Om het kleine, aanklagende stemmetje in haar binnenste te smo ren, brengt zij steeds maar dingen voor Joepje mee. Maar aan de grote waar heid, dat het mooiste speelgoed het bezit van een echte moeder niet kan vergoeden cn ze zichzelf niet zo ge makkelijk afkopen kan, daar wil ze nog niet aan. MARCELLE. Dat het voorjaar opkomst is, be wijst deze foto. Het is een bekend beeld in de na'uur dat men bij het naderen van de lente de lammetjes ziet verschijnen. Foto Sjaak Noteboom Dat de natuur verrassing- kan ge ven, ondervond de heer A. Uilbeijerse aan de Henegouwerweg, die van één schapenmoeder een 4-tal lammetjes ontving. Officiële mededeling KEURING EN HERKEURING VAN MATEN, GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen maken bekend: A. dat het goedkeuringsmerk, gedu rende het jaar 1960 te bezigen, zal zijn: bij de keuring en her keuring van maten, gewichten en meetwerktuigen, de le Iter in de kleine staande drukvorm; B. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, gewichten en meet werktuigen zitting zal worden ge houden: in het gymnastieklokaal van de openbare school aan de brug (Theo Thijssenschool), op 18, 21 en 22 maart 1960 van 9J tot 12 uur en van 13 tot 15j uur. Aan belanghebbenden wordt in her innering gebracht: 1°. dat de maten, gewichten en meet werktuigen schoon, droog en roest, vrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd moeten zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; dat de maten, gewichten en meet werktuigen vóór 1 oktober I960 Het Britse hof heeft een romance, Ook Margaret is nu verloofd; De pers heeft zich reeds uitgesloofd, Hoe wisselen in eens de kansen. Wat Peter eens niet mocht gelukken, Heeft Tony zonder meer gedaan: Alleen maar in de houding staan, De fotograaf weet af te drukken. Door juist op tijd de lens te draaien; Wellicht te nemen met een fli's, Staat in een oogwenk en echt Brits Heel Albion in lichterlaaie. Op adel thans zich te beroemen Past niet de bruidegom in spé; Door schoonzus zal, is het idee, Hij zich vóór 't feest wel hertog [noemen. Tenzij de krant ons mocht beschamen, Zal Tony's stamboom ook weldra Teruggaan tot Victoria Of andere doorluehte namen. Ook vorsten zijn gewone mensen, Maar het publiek maakt zich zo [druk, Haar niet te storen in 't geluk, Dat zal zich Margaret slechts wensen. Niet door nieuwsgierigheid gebonden, Geen journalisten op een rij, Want voor een kiekje heeft nu zij Haar eigen fotograaf gevonden. Een echtvriend voor haar hele leven, Waarvoor ze niet alleen poseert, Maar die in liefde van haar leert: Het is niet nemen, maar ook géven. JAAP MIJDERWIJK. I OLIE gestempeld moeten zijn met de letter Y en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zi ting gebruik te maken, nog gelegen heid bestaat maten, gewichten en mee .werktuigen te laten herkeu ren aan het ijkkantoor te Rotter dam, 's-Gravendijkwal 66, op elke dinsdag en vrijdag (fees dagen uitgezonderd) van 9-12 uur en van 13è-16i uur. 3°. dat de maten gewichten en meet- werk uigen, welke worden ge stempeld met het afkeurings- merk l\ niet in winkels enz. mogen worden teruggebrach.; 4° dat ten bate van 's rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek van ma.en, gewichten en meetwerktuigen (keurloon) en voor het justeren van gewichten (jus eerloon); 5° dat de milligram-gewichten niet op de herkeuringszitting maar alleen aan het ijkkantoor her keurd kunnen worden. (De geze gelde envelop, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen. Een postbewijs tot een bedrag, over eenkomende met de som van 40 cent voor elk gewicht, moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op pos rekening nr. 115980 van ijkkan toor Rotterdam worden gestort:) Waddinxveen, 1 maart 1960. Burgemeester en wethouders voor noemd, De secretaris, De burgemeester, H. Jenné C. A. van der Hooft Het is vanzelfsprekend dat Kanaalstraat 9 haar volledige medewerking verleent aan de nieuwe spaarregeling voor Alle gewenste inlichtingen worden gaarne verstrekt. Vraagt de betreffende folders ter inzage. De Ned. Centrale P.H. (zie voor verdere gegevens artikel elders in dit blad).

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1