Weekblad voor Waddinxveen Bij Parties 1/höedtc vcouw DE SPIEGEL BABYDEftM de Do&tgescMe/üen Ba by verzorging ROU WER £tafcing DlCII's MITTHEUS PASSIM No. 767 vrijdag 11 maart 1960 1 5e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal (1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijj op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Het stakingsrumoer heeft deze week alle anaere gebeurtenissen in den lande overstemd. Maanaag ji. legden auizenoen bouwvaKaroeiders het werk neer, nadat de week tevo ren vergeefs was gepoogd met de werkgeversorganisaties tot overeen- s.emming te nomen. Tereent is deze staking ernstiger opgevat dan die van de buschautfeurs enneie weken geleuen. Dit bieek ook duinedjk uit het feit, dat in dit ge val de drie erkende vakbonden acu ter de stakers stonden. Zoais men weet weigerden de werkgeversorgani saties de nieuwe c.a.o. voor het bouw bedrijf onvoorwaardelijk te onderteke nen. De bezwaren van de onderne mers richtten zich niet zozeer tegen de looneisen van de werknemers, ais- wel tegen het verbod van de regering de loonsverhoging door te berekenen op de onderhanden Zijnde bouwwer ken. De weigering van de regering was te voorzien. De eis geheel in overeenstemming met de speiregeis van ons huidige loonste.sel, waarhij loonsverhogingen niet op de klant mogen woraen verhaald. De aanne- mersorganisa.ies hehhen aan hun contracten willen vasthouden waarin was bepaald, dat loonsverhogingen konden worden doorberekend. ruw of schraal .n.FI FlPdbTpTctl De vakbonden hebben zich op het standpunt gesteld dat dit geschil een zaak was tussen de regering en de aannemers en dat de werknemers, wier redelijke looneisen na lange, slepende onderhandelingen zouaen worden ingewilligd, niet de dupe moch.en worpen van dit konflikt. De situatie werd dinsdag nog ingewik kelder toen de Nederlandse Cnris e- lijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond een bres sloeg in het front van de aannemers door zich, uit oog punt van algemeen belang, bereid te verklaren alsnog de c.a.o. te onder tekenen. Het is een moeilijke zaak zich een duidelijke mening te vormen omtrent het onderhavige geschil. Welk stand punt men ook inneemt, het is altijd betrekkelijk. Wie zegt dat de regering gelijk heeft, doet wellicht de onder nemers te kort Het behoeft geen betoog, dat een loonsverhoging zonder doorbereke ning de ondernemers niet bijster wel gevallig is. De vraag in hoeverre het bedrijf van ondernemer hierdoor ge vaar loop:, is met geen mogelijkheid te beantwoorden. Het ene bedrijf kan een verhoging van de uitgaven veel gemakkelijker opvangen dan een an der bedrijf. Anderzijds is het bui en kijf, dat het standpunt van de rege ring s eunt op economisch zeer steek houdende argumenten. Indien alle loonsverhogingen, die in vele bedrij ven op til zijn, zouden worden door berekend in- de prijzen, zou een in flatie hiervan het natuurlijke gevolg zijn. Willigt de regering de eisen van de ondernemers in, dan schept zij een precedent, waarop straks ook andere werkgevers zich zullen beroepen. Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat in kringen van werkgevers ge pleit wordt voor een drastische be lastingverlaging. In dat geval zou de doorberekeningsclausuie geen moei- lijxneaen op.everen. De doorbereke ning zou eenvoudig kunnen vervallen, omfia. de werkgevers dankzij de be lastingverlaging ae schokken van een loonsverhoging gemakkelijker zouaen kunnen opvangen. Op dit punt kun nen zfj eenter van de regering weinig verwachten. Al mee al heeft het geschil tussen regering en ondernemers rampzalige gevolgen gehad. In de grote steden werd maandag de bouwbearijvigneid vrijwel volledig stilgelegd. Ben sta king van deze omvang heeft een pro- duk.ievertraging van ongeveer 275 woningen per aag tot gevoig! De sta king van de bouwvakarbeiders is de belangrijkste gebeurtenis in Neder lands sociale geschiedenis van na de oorlog. Het konflikt, dat deze staking in het leven heeft geroepen, raakt in beginsel het gehele land. Er zal nie mand zijn, die niet hoopt, dat dit konflikt spoedig zal worden opgelost. De gebeurtenissen van de laats e da gen zullen in het bijzonder door de duizenden woningzoekenden met zeer gemengde gevoeiens zijn gadegeslagen. Want ui eindelijk zijn zij de werke lijke slachtoffers. De President van Peru, dr. Manuel Prado y Ugarteche, heeft deze week een bezoek aan ons land gebracht. Men heeft dit bezoek wel als een be leefdheidsbezoek gekarakteriseerd, maar als zodanig moet men het toch niet zien. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat het Peruviaan se staatshoofd deze verre reis maakte lou er en alleen om de Europese staatshoofden eens de hand te schud den. Uiteraard ging achter dit bezoek wel een bedoeling schuil. Een bedoe ling, die zowel economisch als poli tiek getint is. Economisch, in zoverre de president hoopte tot gunstige handelsbetrekkin gen met Europa te komen. Politiek, voorzover hij hoopte dankzij dergelij ke handelsverdragen met Europa minder afhankelijk te worden van de steun van de V.S., hetgeen hem, evenals de regeringsleiders van de andere Zuidamerikaanse regeringslei ders, reeds lang een doorn in het oog is. Ontegenzeggelijk liggen hier voor Nederland grote mogelijkheden. Peru lijkt een betrouwbare handelspartner. Het aanknopen van nieuwe en het uitbreiden van reeds bestaande eco nomische betrekkingen met deze Zuidamerikaanse staat zou Nederland geen windeieren leggen. De mond van menig oudje zal zich deze week even tot een glimlach heb ben geplooid. De regering heeft na melijk aangekondigd de pensioenen krachtens de Algemene Ouderdoms wet met ruim tien procent te willen verhogen ter compensatie van de ko mende huurverhoging en de verhoging van de melkprijs. De secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Roolvink, heeft de SER advies gevraagd over de toe te passen ver hogingen. Uiteraard is het niet meer dan bil lijk dat ook de bejaarden (eindelijk) compensate krijgen voor de hoger wordende uitgaven. Stel je voor, dat zij het weer niet zouden krijgen. Wat zouden zij hiertegen kunnen doen. Ook staken VADERS VREUGDE. Toen ik op die zondagmorgen bij de Van Baals binnenstapte, om het kopje koffie te halen, dat ik beloofd had bij hen te komen drinken, was moeder Erica in geen velden of wegen te bekennen. Vader Chris was in de huiskamer bezig de acht weken oude baby te verschonen. Het kindje had een vuile broek gehad en hij mani puleerde zo bedreven met olie en poeder, dat ik er versteld van stond. In minder dan geen tijd was de naar alle regelen der kunst door hem ge vouwen luier omgebonden en vastge speld en hield hij me het kraaiende kindje voor. Lieve hemel, wat gaat jou dat han dig af! riep ik bewonderend. Jij bent de eerste, die het weet te waarderen, glunderde hij. De meesten van onze kennissen vinden het maar zo, zo. Ik heb een idee, dat ze me in hun hart beklagen, dat ik met dit soort kwarweitjes opgeknapt word en er noodgedwongen een zekere handig heid voor ontwikkeld heb. Onze man lijke kennissen, waarvan de meesten ook nieuwbakken vaders zijn, durven hun eigen kinderen nauwelijks aan te raken. Een vuile luier vinden ze weer zinwekkend; daar maken ze hun vin gers beslist niet aan vies. Over het algemeen oordelen ze het, geloof ik, beneden hun manlijke waardigheid, dergelijke karweitjes op te knappen. Dat is vrouwenwerk. Laat ze dan maar denken, dat ik goed gedresseerd ben; ik laat het wel uit mijn hart, htm te vertellen, dat ik het leuk vind en het echt graag doe. Ze geloven me toch niet en denken, dat ik me groot houd en van de nood een deugd maakt! Op dat ogenblik kwam Erica met het koffieblad binnen. Ze had het op tempera'uur gebrachte flesje voor de baby ook bij zich. Na de gewone har telijke begroeting die Erica voor ie dereen heeft, die haar huis binnen valt, zei ze: O fijn, Chris, je bent al klaar met de baby, zei ik. Wil je haar nu even haar flesje geven, dan schenk ik terwijl de koffie in. En daar zat Chris met het kleine prulletje op zijn schoot en gaf haar het flesje, of hij zijn leven lang niet anders gedaan had. Hij gaf me een vlug knipoogje. Nog zo iets, wat vol gens mijn vrienden gewoon belache lijk is, merk'e hij op. Nadat het kind je het flesje leeg had, liet Chris haar, precies zo als het hoorde, een boertje laten en ins'alleerde hij zijn spruit weer in het wiegje, waar hij haar zorgzaam toedekte. Ik kon niet nalaten, mijn bewonde ring ook nog eens tegen Erica te ui ten. Wat heerlijk voor je, dat hij je met de baby zoveel uit handen kan nemen. Het is Wel eens ver ederend, om de hulpeloze onhandigheid' aan te zien, waarmee de meeste jonge papa's met hun babies omspringen; maar hier heb je toch heel wat meer aan. Is hem dat aangeboren, of hoe komt het? vroeg ik. Ik heb het hem gewoon geleerd, zei ze eenvoudig. Voor mij was alles toch ook nieuw. Dus als ik het kon leren, waarom Chris dan niet Er kunnen toch eens noodgevallen voor komen, waardoor ik tijdelijk uitge schakeld zou worden. En wat begin je dan, als de man de handen voor alles verkeerd s'aan met de baby? Maar zie je, het prettige was, dat Chris ook echt graag wilde leren en een in'ense belangstelling heeft voor alles wat zijn kind betreft. Hij vind dat kleine broze niet griezelig en is nergens vies van. In dat opzicht is hij wel anders dan de meeste mannen. Maar nu heb ik ook veel meer aan het kleintje, viel Chris in. De meeste vaders beginnen het pas leuk te vin den, als ze gaan lopen en praten. Maar ik heb van het allereerste begin mijn volle aandeel in de vreugde om ons kind. Marcelle. Éjkleedt de. man. ah PieeA 9n alle. qoede. he/unlleditiq^aken, in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Spoxtcolberts Pantalons Raadsvoorstellen Voorstel tot partiele herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak Oranjewijk-Noord. Zals u bekend ligt het in de be doeling van B en W om, nu vrijwel alle gronden die beschikbaar zijn in het uitbreidingsplan Oranjewijk zijn uitgegeven, de verdere woningbouw allereerst voort te zetten in noorde lijke richting. Een groot deel van de benodigde gronden is daar nl. reeds in handen van de gemeente. Bovendien zullen in Groenswaard (ten wesen van de spoorlijn) voorzieningen getroffen moeten worden ten behoeve van de gehele gemeente, zodat de vaststelling van een uitbreidingsplan voor dat ge deelte de nodige tijd vergt. Verder heeft de gemeente in Groenswaard nog niet de beschikking over grond. Een en ander is voor B en W aan leiding geweest om, zoals reeds werd uiteengezet bij de behandeling van het structuurplan, de vas stelling van een partiele herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak voor te bereiden voor de terreinen, gelegen ten noorden van het uitbreidingsplan Oranjewijk. Deze terreinen krijgen de bestemming van woningbouw (capa citeit ca. 700 woningen) en verder is aan het meest noordelijk gedeelte de bestemming gegeven van begraaf plaats. Het betreffende plan tot herziening heeft vanaf 11 december 1959 gedu rende 4 weken ter inzage gelegen. Er werd één bezwaarschrift tegen dit plan ingediend, nl. door de heer A. L. Oudijk, Noordeinde 77 alhier. Als eerste bezwaar voert de heer Oudijk aan, dat hij een aanzienlijk deel van zijn bedrijf zal moeten mis sen, en in de tweede plaats stelt adressant, dat hij het voor hem over blijvende gedeelte van het perceel sec'ie B no. 1726 (dijkglooiing) niet meer vanaf zijn andere bedrijfsperce- len zal kunnen bereiken. Naar de mening van B en W dient hte eetrste bezwaar ondervangen te worden bij de toekenning van de schadeloosstelling. Het door adressant bedoelde ge deelte van perceel sectie B no. 172 zal voorts vanuit het uitbreidingsplan Oranjewijk-Noord zeker bereikbaar blijven. B en W stellen dan ook voor de ingediende bezwaren ongegrond te verklaren en de partiele herziening vast te stellen overeenkomstig het door ons ter inzage gelegde plan. Voorstel tot het verlenen van een extra-subsidie aan de Oranjevereen. Evenals dat vijf jaren' geleden het geval was, wil het bestuur van de Oranjevereniging „Waddinxveen" dit jaar, nu het derde lustrum van de bevrijding herdacht zal worden, bij zondere aandacht bes. eden aan de viering van deze voor onze natie zo gewichtige gebeurtenis. Voor het organiseren van kinder spelen en volksfees en en het afste ken van een behoorlijk vuurwerk vraagt de vereniging een subsidie van de gemeente van 3.000, B en W herinneren er aan, dat in 1955 voor de herdenking van de be vrijding in dat jaar een subsidie werd verleend van 2.500,—. Ten behoeve van het ui'reiken van een herinnering aan de schoolkinde ren, waarvoor onlangs 1.000,be schikbaar gesteld werd in 1955 bo vendien 750,uitgetrokken. Aangezien B en W het van groot belang achten, dat aan de viering van de bevrijding dit jaar luister wordt bijgezet, waarderen B en W het ini- tia.ief van de Oranjevereniging zeer en stellen zij voor bovenbedoeld be drag van 3.000,in de vorm van een extra-subsidie te verlenen. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan en tot benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. Van de oud-burgemeester dezer ge meente, de heer A. Wamaar Jz., is een verzoek ontvangen hem ontslag te verlenen als amb-enaar van de bur gerlijke stand. B en W stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen, ingaande 16 maart 1960. Burgemeester C. A. van der Hooft stelt het op prils in de plaats van de heer Warnaar benoemd te worden, om bij hoge uitzondering als amb e- naar van de burgerlijke stand te kun nen fungeren. In verband met het bepaalde in ar tikel 183, 3e lid, der gemeentewet doen wij u de volgende aanbeveling toe komen: 1. C. A. van der Hooft 2. S. Pille Voorstel tot aanschaffing van collec tebussen. Bij het organiseren van collecten stuiten plaatselijke verenigingen en instellingen de laa'ste jaren regelma tig op de moeilijkheid, dat geen ge schikte collectebussen in de gemeente aanwezig zijn. De in gebruik zijnde bussen, die in een zeer slechte staat verkeren, vol doen niet meer, terwijl er voorts in de loop der jaren een aantal verloren ging. Het gevolg hiervan is, dat ver schillende verenigingen thans zonder bussen collecteren. Hierdoor is er minder waarborg, dat de gelden ook aangewend worden voor het doel, waarvoor de collecte gehouden wordt. Burgemeester en wethouders heb ben daarom overwogen om van ge meentewege een vijftigtal collectebus sen aan te schaffen en deze bussen in gebruik te geven bij de verschillende plaatselijke verenigingen en instel lingen, die daaraan behoefte gevoelen. De aanschaffings'kosen van de bus sen worden geraamd op circa f 225, Daarenboven zullen de bussen, die blank geleverd worden, nog een be handeling moeten ondergaan, teneinde roesten tegen te gaan. B en W nemen het standpunt in, dat het belang van alle inwoners ge diend is met de aanschaffing van ge meentewege van deze collectebussen, waardoor tevens een waarborg aan wezig is, dat de ingezamelde gelden aan het doel, waarvoor gecollecteerd wordt, ten goede zullen komen. Zij s'ellen de raad daarom voor het be nodigde krediet hiervoor uit te trek ken. Voorstel tot het verlenen van een krediet ten behoeve van de uitbrei ding van de r.k. schooL Bij besluit van 26 februari 1959 werd de nodige medewerking verleend voor de uitbreiding van de r.k. school voor g.l.o. in deze gemeente. Zoals bekend was het aanvankelijk de bedoeling om, zolang met de bouw van 2 lokalen bij deze school geen aanvang kon worden gemaekt, een aantal leerlingen tijdelijk onder te brengen in een houten lokaliteit. Nu inmiddels de vereiste urgentie- verklaring voor de definitieve uit breiding werd verkregen, heeft het r-k. schoolbestuur van het in gebruik nemen van de houten lokaliteit afge zien. Over de bijbouw van de 2 nieuwe lokalen is nu door de inspecteur van het lager onderwijs advies uitgebracht en verder vond de openbare aanbe steding plaats, zodat thans raming van het benodigde krediet dient plaa's te vinden. De kostenraming luidt als volgt: a. bouwkosten van de twee lokalen en de rijwiel bergplaats en uitbreiding van de speelolaa s f 94.400, b. uitbreiding van de cen trale verwarming 6.000, c. meubilering, stoffering e.d. 7.060,— d. architecten honorarium 5.200, e. kosten toezicht e-d. 5.200, Wanneer men in ons land eens Staakt Het bouwbedrijf in opspraak raakt, Dan is er heel wat om te doen, Het kost per dag zo'n vijf miljoen. Misschien na keren van 't getij, Is deze staking al voorbij Wanneer u deze regels leest, En is de strijd er al geweest. Maar hoe het loopt en wie er wint, Zelfs hoeveel geld de zaak verslindt, De staking is, weloverlegd, Een vrij en democratisch recht. In s'aten met een diktatuur Wordt nooit gestaakt, geen enkel uur; Daar zegt maar één par ij of man Wat ieder doet of laten kan. Hier is het een gelukkig feit Dat geen partij of overheid Verhindert, dat elk in de s'aat Op tjjd zijn rechten gelden laat. Het bouwen aan een C.A.O. Gaat stakend voort, dat is soms zo; Daarom is het nog geen fes ijn Nu zoveel huizen nodig zijn. De timmerman of metselaar Maakt liever ook uw woning klaar; Maar wees toch blij, geen ergernis, Dat hier geen diktatuur nog is. Jaap Mij derwij k. De raming kan nog verlaagd wor den met 300,in verband met het aanbrengen van zon-werende gordij nen in p'aats van zonneschermen. B en W stellen derhalve voor een kre- die' van 111.860,beschikbaar te stellen. Mocht de hoofdinspecteur nog met de gunning aan de laagste inschrijver voor 94.000,akkoord gaan, dan zal dit krediet alsnog met 7.000, verhoogd moeten worden. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de onderwijzer R. J. Eizenga. De heer R. J. Eizenga heeft ver zocht hem ontslag te verlenen in verband met zijn benoeming als on derwijzer aan de „Master Wielmas- koa'le" te Grouw, gemeente Idaarde- radeel (Fr.) B en W stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen met ingang van een door hun college nader te bepalen datum. f 119.560,- Hierover spreekt CLEMENT HOLTHAUS Dir. van het Goudse Toonkunstkoor op vrijdag 18 mrt. a.s. in Herv. Wijkgebouw Esdoornl. Toelichting met gramofoon- opnamen. Aanvang 8 uur. Toegang vr(j. BACH's MATTHEUS PASSION. Het Lijdensverhaal werd in de loop der eeuwen door vele componis en op muziek gezet; niemand echter slaag- hierin zo voortreffelijk als Joh. Seb. Bach. Toch werd Bach's meesterwerk tijdens zijn leven allerminst gewaar deerd, getuige de koele ontvangst en het feit, dat de componist het slechts driemaal tot uitvoering wist te bren gen. Na zijn dood raakte het werk dan ook prompt in vergetelheid, de met zorg geschreven parti uur werd op zekere dag als waardeloos papier weg gedaan en eerst door Zeltex, de leraar van de jonge Mendelssohn, een klei ne honderd jaar later teruggevonden in een., kaashandel, waar het lag te wachten om als verpakkingsmateriaal te dienen! Het zo smadelijk behan delde werk had nauwelijks een betere voogd kunnen vinden, want dank zij Zelter's bemoeiingen kwam het na enige jaren reeds tot een uitvoering onder leiding van Mendelssohn en hoewel aanvankelijk aarzelend, ving de zege'öcht van Bach's Mattheus Passion van toen af ontstuitbaar aan over de hele wereld, maar vooral in Duitsland en Nederland. Waarin schuilt eigenlijk de grote aantrekkingskracht van dit werk? Kan men niet evengoed, ja, misschien zelfs beter het Liidensverhaal volgens Ma'theus in stilte leven en overden ken? Werkt de muziek iuist^ ni^t af leidend? Waarom trekken ah ote* te-re duizenden jaarlijks naar de v gen, die alom gegeven wordeï Concordia misschien een mode of een vils'uk „Oom te vertoeven In een concertsfen tonele.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1