Weekblad voor Waddinxveen KqU Bu l/Kaedtc dt Ihouw De SPIEGEL BACH's MATTHELS PASSION Het yeldixMp, Gemeenteraadsverg'aflerin; Koop nü IVOROL ROU WER No. 768 vrijdag 18 maart 1960 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK De staking van de bouwvakarbeiders die momenteel het economische leven in. ons land totaal ontwricht, betekent een zwarte bladzijde in de annalen van onze sociale geschiedenis. Catastrofale gevolgen sleept deze staking met zich mede. De bouwverlaxnming treft een onzer grootste maatschappelijke pro blemen, de woningnood, midden in het hart. Wie moet in dit konflict als de schuldige worden aangemerkt De vakbonden, die de staking ondersteu nen De werkgevers, die halsstarrig weigeren de c.a.o. te ondertekenen als de regering persisteert bij haar be sluit de huidige spelregels van het loonstelsel konsekwent door te voeren? Of ligt de schuld bij dit kabinet, dat tot generlei compromis bereid is? Het antwoord op deze kardinale vraag is moeilijk te geven. Het feit ligt er ,dat men voor het standpunt van elk der onderscheidene partijen iets kan voelen. De looneisen van de werknemers zijn reël te noemen. Het standpunt van Den Haag is economisch verantwoord te noemen, voorzover het behelst dat loonsverhogingen niet door berekend mogen worden in de prijzen omdat dit onvermijdelijk tot inflatie zou leiden. Doch de ondernemers heb ben ook belangen, die zij behartigd willen zien. De nieuwe loonsverho gingen zullen voor hen grotere, aan zienlijk hoger uitgaven zelfs met zich mee brengen. Hun aandeel in de wel vaart neemt sterk af naarmate zij ho gere lonen moeten uitbetalen zonder daarvoor enigerlei compensatie te ontvangen. Hierover spreekt CLEMENT HOLTHAUS Dir. van het Goudse Toonkunstkoor op vrijdag 18 nirt a.s. in Herv. Wfjkgebouw Esdoorn!. Toelichting met gramofoon- opnamen. Aanvang 8 uur. Toegang vrfj. De vraag die nu rijst, is of de aan nemers tot dusverre een onevenredig groot aandeel in de algemene wel vaart hebben gehad. Dat zijn in ver houding tot andere groepen het te goed hebben gehad. De vakbonden beantwoorden deze vraag bevestigend. De ondernemers nemen een tegenover gesteld standpunt inBovendien wijzen zij op de risico's die een dras tische verhoging van hun ui.gaven op de duur zullen hebben. Inzonderheid de bedrijfszekerheid van de kleine onderneming loopt hierdoor gevaar. Wel heeft de regering in dit opzicht toezeggingen gedaan, doch deze zijn vaag en geven vooral de onderaanne mers en kleine bazen weinig houvast. In elk geval houden alle partijen het been stijf. Niemand wil voor de ander buigen. Maar het laat zich toch wel aanzien, dat de regering uiteindelijk aan het langste eind zal trekken. De geen bodemloze vaten, waaruit eeuwig stakingskassen van de vakbonden zijn geput kan worden. De vakbonden overwegen nu al of verhaal op de overheid ofsubsidie mogelijk is. De stakingsbereidheid bij vele arbei ders schijnt behoorlijk te tanen, er is in hun kringen grote ontevredenheid over d escherpe daling van de inkom sten. Verschillende arbeiders prefere ren hun oude loon (zonder loonsver hoging) boven het stakingshonora rium, wat zij nu genieten. En de ondernemers lijden aanzien- Itfce schade. Hoelang kunnen zij de strijd volhouden? Over stakingskassen beschikken zij niet, hun kapitalen - Toch zullen de werkgevers het waarschijnlijk langer volhouden dan de vakbonden, want dat de regering de stakers zou gaan betalen, die het gehele land schade berokkenejj., is na tuurlijk uitgesloten. De enige oplossing voor dit onver kwikkelijke geschil lijkt ons hierin gelegen, dat de regering stappen on derneemt om tot een verlaging van de nog steeds te hoge belastingen te komen. Indien de minister dienaan gaande duidelijke toezeggingen zou kunnen doen, zouden de ondernemers de verlangde compensatie voor de ver hoogde uitgaven toch krijgen en de doo(rbe rekeningsclausule gevoeglijk kunnen vervallen. Hier ziet het echter niet naar uit. Dus zal de staking voorlopig onver minderd voortduren. Tot schade van de werknemers en de ondernemers. Volgens de laatste mededelingen is vermoedelijk het eind in 't zicht. Het gerucht gaat dat mr. Y. Schol ten, staatssecretaris vein O. K. en W. vooirnemerus is zijn functie neer te leggen. Mr. Schoften zou zich niet kunnen verenigen met een wetsont werp, dat tot strekking zou hebben de commerciële televisie in handen te geven van de omroepzuilen. De staatssecretaris behoort tot die wei nige figuren in de regering, die een onafhankelijke commerciële televisie- voorstaan. Hij staat echter met dit standpunt praktisch alleen. Het is welhaast uitgesloten, dat het parle ment een dergelijk standpunt ooit zal ondersteunen. Niet, dat er in de Twee de Kamer geen figuren zijn, die in hun hart hetzelfde denken als mr. Scholten. Maar wanneer het op een stemming zou aankomen, zullen zij om der wille van de eenheid in hun respectievelijke fracties vermoedelijk toch de zuilenreclame ondersteunen. Mr. Scholten kan men een dergelijk halfslachtigheid zeker niet verwijten. Het zou deze bewindsman sieren, als hij zou weigeren zijn hand te zetten onder een wetsontwerp, welks strek king hij verwerpt. Mr. Scholten zou dian meteen een zieer uitzonderlijke figuur worden. Want politieke figuren, die handelen volgens him eigen me ning en zich niet storen aan wat ande ren voorschrijven, zijn helaas zeld zaam geworden in onze tijd. Zal ons land binnenkort verscheurd worden door een burgeroorlog Zal de Arnhemse burgerij in gewapend gelid oprukken naar Deventer om deze stad te dwingen af te zien van zijn vermeende rechten op een hoge school Zullen de vooruitstrevende burgers van Enschede het blijven nemen dat Zwolle maar steeds blijft aandringen op een vestiging van een universiteit binnen haar, volgens En schede, reeds lang versleten muren De gemeenteraad van Arnhem, za terdag in spoedvergadering bijeen, heeft een brief verzonden aan de mi nister van onderwijs om er alsnog op aan te dringen de nieuwe universiteit binnen de mujren van de Gelderse hoofdstad gevestigd te krijgen. Natuur lijk is Arnhem niet afgunstig op De venter. Een kwaadspreker, die dat durft te zeggen. Nee, de vroede vaderen van Arnhem zijn vanzelfspre kend bewogen door liefde tot de we tenschap. Wij wachten nu met span ning op een nieuwe gemeente,, die zich aandient als kandidaat voor de nieuwe universiteit. Is het niet iets voor Dedemsvaart? Hoe denkt men er in Peize over! Is Zwinderen met de bus niet gemakkelijk bereikbaar? En is Heiligerlee geen Alma Mater waard? Daar is eens graaf Adolf ge sneuveld, dus het argument „traditie" doet de gemeenteraad aldaar sterk staan. Sterker dan die van Arnhem, want welke oranjetelg is daar gesneu veld? Maar het zal er toch wel van komen dat de nieuwe universiteit te Deventer zal worden gevestigd. Als wij in Zwol le, Enschede of Arnhem zouden wo nen, zouden we het echter wel weten. Dan zouden we onze kinderen nog liever naar Leuven sturen dan ze in Deventer te laten studeren DE SFEER VAN GEZELLIGHEID EN VRIENDSCHAP. Ik geloof in goede en in kwade hui zen. Ik bedoel in huizen die je goed en die je kwaad doen. Ik her inner me nog uit de tijd, dat ik klein was, hoe ik bij het ene vriendinnetje dolgraag aan huis kwam, terwijl ik naar het huis van het andere met geen stok te krijgen was. Toen zat die gevoeligheid voor sfeer dus blijkbaar al in me. Ik kon er toen nog geen verklaring voor geven. Ik kon het al leen maar zó formulieren: bij de één thuis voelde ik me prettig en bij de andere was ik niet op mijn gemak. Er ontbrak iets, dat ik in het goede huis volledig vond. Je prettig voelen! Hoeveel sterker héb ik later, toen ik volwassen was, ervaren, wat dit betekent, ofschoon het ook toen nog altijd niet geheel ge- définieerd kon worden. Je kunt de drempel van een huis, waar je nooit tevoren geweest bent, overstappen en op hetzelfde ogenblik weten: hier is het goed. Hier is sfeer; 'hiep woont liefde en harmonie. Je voelt je thuis, je voelt je prettig, want warmte en gezelligheid stromen je te gemoet. Met de eenvoud of de luxe, waarmee het huis ingericht is, heeft het zonderling genoeg echter niets te maken. Er zijn andere huizen, waar je ja renlang over de vloer kunt komen, zonder dat je je er ooit anders dan een vreemdeling hebt gevoeld. Erger, je voelt je er onbehaaglijk. Het huis en jij verdragen elkaar niet; je stemt niet overeen. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat ieder huis zijn eigen geest, zijn speciale sfeer heeft, die naar buiten gevoeld wordt en onmiddellijk waar genomen door degene, die er binnen treedt en die gevoelig is voor dit soort subtiliteiten. Hoe zou het ook anders kunnen. Een huis, waarin mensen leven en al le voorwerpen, die zich in dat huis bevinden, moeten toch iets van de be woners absorberen. Ze laden en ver zadigen zich met de uitstralingen van de mensen binnen hun muren en met de gedachten, die hen bezielen. In een huis, waarin eendrachtige, hartelijke mensen bij elkaar zijn, kan zich niet anders dan een geest van vriendelijkheid, verdraagzaamheid en harmonie ontwikkelen, die iedere toe vallige bezoeker in vrede zal opne men en omringen met liefde. bezoek komt, doen ze toch altijd hun best om gastvrij en hartelijk te zijn. En toch Maar ziet u, het huis stoort er zich niet aan, of de gastheer en gastvrouw zich tegen hun gasten uitsloven en hen zelfs met open armen en uit bundige begroetingen tegemoetkomen. Het gaat nl. niet om de korte tijd, waarin er gasten zijn en er een hele boel lekkers op tafel wordt gezet en de kinderen met kunst en vliegwerk onder appèl worden gehouden om te laten zien, hoe braaf en welgemanierd ze zijn. En ook niet om de herhaalde verzekeringen, hoe gezellig men het bezoek toch wel vindt. Het gaat om 't intieme leven in het huis. Het gaat om de uren, die de bewoners onder el kaar doorbrengen en om de manier, waarop zij met elkaar omgaan en waarover zij praten en hoe zij den ken als er geen gasten zijn. Dat is het, waaruit dat mysterieuze Iets, de sfeer van een huis, ontstaat. Dat is het, wat een huis tot een goed of een kwaad huis maakt. Het zit niet in het huis alleen, maar ook in de meubels en in alles. Nu kan men natuurlijk beweren, dat dit onzin is en dat de meubels en zo maar dode dingen zijn. Maar voor mijn gevoel is dat heel anders. Voor mij leven ze wel degelijk. Ieder stuk in huis kan zijn eigen geschiedenis hebben en zou nog een heleboel kun nen vertellen, bovendien. Men kan ervan houden of men kan het veraf schuwen. En omgekeerd houdt het van ons of verafschuwt het ons. Het zijn de benijdenswaardige vrou wen vooral, die de gave bezitten, om deze sfeer van gezelligheid en vrien delijkheid te scheppen in het huis, waarvan zij de bezieling is en dat zij aldus maakt tot een haven voor ieder, die er uit de woeligheid van het dagelijks leven in weerkeert. En wat ligt het dikwijls toch maar aan kleine dingen, die dit stempel van goedgezindheid op een huis drukken. Het ligt aan een glimlach, wanneer men er juist zo'n behoefte aan heeft. Aan de zon, die onbekommerd naar binnen mag schijnen, zonder dat ie mand bang is, dat de meubels zul len verschieten. Het ligt aan de klank van een stem, die vol innigheid zegt: .smakelijk eten", jongens. En dan ligt het ook nog aan de ge dachten, die men koestert en de klei ne dingen, die men doet, als men al leen in huis is en zich onbespied waant. Misschien ligt het daaraan wel bovenal Marcelle. van dinsdag 15 maart 1960 Een huis, waarvan de wanden de echo bewaren van harde, twistende stemmen en waarvan de atmosfeer zwaar is van bittere, verwijtende en wrokkende gedachten moet spanning teruggeven. Je voelt je er onrustig worden. Je krijgt de gewaarwording, of je je daar tegen iets beschermen moet. Tenslotte ga je een dergelijk huis als iets vijandigs, als iets, wat je werkelijk kwaad kan doen, liever ver mijden. De mensen, die er wonen begrijpen er zelf misschien niets van, waarom men niet graag bij hen komt. Als er In een betrekkelijk kort tijdsbestek wisit de gemeenteraad zich dinsdag avond door de vrij lijvige agenda heen te werken. In deze vergadering kwa men verschillende punten, die van groot belang zijn^ voor de toekomstige ontwikkeling van de gemeente, aan de orde. Allereerst vond de voorlopige vast stelling van de bedrijfsrekeningen over 1958 plaats. Voor het gemeente lijk gasbedrijf was er over 1958 een winst van 10.733,89. Het elektrici teitsbedrijf boekte over dat jaar een winst van 11.301,74, terwijl het wa terleidingbedrijf een verlies had over 1958 van 8906,30. Aan oud-burgemeester Warnaar werd ontslag verleend' als ambtenaar van de burgerlijke stand. In zijn plaats werd benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand burgemeester C. A. van der Hooft. Verder besloot de gemeenteraad tot de aanschaffing van 'n vijftigtal collec tebussen, die tegen een billijke ver goeding in bruikleen zullen worden gegeven aan collecterende verenigin gen en instellingen in de gemeente. Het college was tot dit voorstel ge komen omdat er thans verschillende instellingen met „open beurs" collec teren, waardoor er minder waarborg is dat de gelden ook aangewend wor den voor het doel, waarvoor de col lecte gehouden wordt. Uit de mede deling van de voorzitter bleek, dat het niet de bedoeling is om het ge bruik van deze bussen dwingend voor te schrijven. Aan het rk. schoolbestuur werd 'n krediet verleend voor de uitbreiding van de rk. school aan de Kanaalweg door de bijbouw van een tweetal lo kalen, waarvan de kosten begroot worden op 111.860,Hierin is be grepen de bouw van een rijwielberg plaats en de uitbreiding van de speel plaats. De gemeenteraad besloot verder tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling inzake de gasvoorziening in Zuid-Holland en benoemde burge meester C. A. van der Hooft tot lid van de algemerie raad van de ge meentelijke gasvoorziening Zuid-Hol land. Ook kon de raad zich verenigen met het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een partiele herzie ning van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de terreinen gelegen ten onorden van het uitbreidingsplan Oranjewijk, waar in eerste instantie de verdere uitbreiding van de ge meente zal komen. Deze terreinen bieden plaats aan ca. 700 woningen. Belangrijk was het raadsbesluit tot aankoop van een woning c.a met weiland van K. Sekeris. Deze perce len zijn gelegen in de Oranjewijk en zijn benodigd voor de verdere ont sluiting van het uitbreidingsplan als aansluiting van de zijnde Juliana van Stolberglaan op de Kerkweg en de Kanaalstraat. Vrfj uitvoerig werd gesproken over het voorstel tot het verlenen van 'n extra subsidie aan de Oranjevereni ging, voor de viering van het derde lusrum van de bevrijding, van 3.00(0,De heer Kooijman ver klaarde zich tegen dit voorstel omdat naar zijn mening door de gemeente uit de belastingopbrengsten geen gel den beschikbaar gesteld moeten wor den voor volksfeesten. Als het dén toch eens waar was, als het eens werkelijk gebeurt, het oude verhaal van het geldschip, dat nooit komt en zo wordt betreurt, wat zouden we dan wel denken, en wat was dan onze daad We zouden niet denken, maar praten en feestvieren op de straat, en huppelen langs de Gouwe, de turende blik naar Boskoop, met bijna honderden Waddinxveners al juichende op een hoop. Ja, als dat eens ging gebeuren: Op de Gouwe groeide een stip, die bleek, als het naderbij kwam plechtstatig varend, het schip.. dan werden de kinderen baldadig en vrouwen vreselijk druk en een beetje zenuwachtig van het nadrijvend geluk. De mannen klopten elkander vriendschappelijk op de rug en naar zijn hoogste stand steeg als feestvarken, de Hefbrug. Als het geldschi^ werkelijk aankwam, in het ruim voor iedereen wat, Dan bouwden we een tribune Waarop de uper-ten zat. Maar 't gaat zo, in een tribune blijft men gereserveerd, want daar heb je de omgang met chequeboekjes al geleerd. En als het welvarend schip kwam en dobberde aan de ka, dan ging dat een knalfuif worden! „Proost", zeiden welk ander dan na Dan werd de werkweek veel korter met een langzaamaan-actie-dag, maar hoogstens een halfjaar vacantie, omdat toch niet alles mag. We bouwden geen flats in de polder, maar villa's met een siertuin erbij, We kochten auto's met caravans in een onafzenbare rij Er kwam een park en een clubhuis een raadhuis in grote stijl En in de raad ging de begroting met één hamerslag voor de bijl En gingen we eindeliik denken, en het schip kiiken in het ruim, dan was één blik ruim voldoende voor ong besef van verzuim Misschien verborg de Nutspaarbank, achter zijn hand wel een lach, want als er een geldschip verwacht wordt, komt een modderschuit met een vlag M. J. Sliedrecht-van der laan Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Eveneens ontspon zich een vrij uit voerig debat over de verhoging van de straatbelasting tot 9°/o van de be lastbare opbrengst van de ongebouw de eigendommen tot 5°/o. De minder heid van de financiële commissie deelde bij monde van de heer Slob mede, dat er naar haar mening be zwaren bestonden om de belasting voor de eigendommen buiten de be bouwde kom te verhogen. Voor de eigendommen buiten de bebouwde kom wordt reeds bijgedragen in de kosten van eigen wegen. De heer Ververs verklaarde zich tegen die datum van inwerkingtreding van de verhoging nl. 1 januari 1960. De heer Noordam vond deze belasting eveneens onsympathiek. De verschillende sprekers beant woordende zei de voorzitter, dat ver wacht wordt dat de begroting 1960 met een aanmerkelijk tekort zal slui ten. Het gemeentebestuur wenst een gezonde financiële toestand. Wanneer het tekort weggewerkt wil worden door middel van een subjectieve ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, zal de gemeente moeten kunnen aantonen, dat alles is gedaan om het tekort zo gering mogelijk te houden. Het voorstel van de heer Noordam om de belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigendommen te brengen van 3 op 4% kreeg steun van mevr. van der Torren-Veendorp en de heer Slob. Aangezien het voorstel van B. en W. het meest verstrekkend was werd dit in stemming gebracht. Tegen de verhoging van 6 op 9°/o en van 3 op 5"/o resp. voor de gebouwde en de ongebouwde eigendommen stemden mevr. van der Torren-Veendorp en de heren Slob en Noordam, waarna deze laatste zijn amendementsvoorstel introk. Ten behoeve van de uitvoering van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte gelegen nabij 't Weegje in deze gemeente, de man. ati PieeA. Sn. altt yaede fiMenMediruj^aAen, in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons dat als toe komstig recreatiegebied voor de ge thans in aanleg meente bestemd zal worden, stelde de raad een voorlopig onteigeningsplan vast. Ook ging de raad akkoord met hef voteren van een krediet van 60.000,- voor de aanleg van een stratenplan in de Oranjewijk voor de bouw van 108 flatwoningen ten westen van en ten oosten van de Juliana van Stol berglaan en ten zuiden van de oprit van de Willem de Zwijgerlaan, waar bij tevens besloten werd tot verkoop van de grond benodigd voor de bouw van deze woningen. Ten behoeve van het drukke voet gangersverkeer, vooral van school kinderen, op de Kanaaldijk werd be sloten tot de aanleg van een trottoir langs een gedeelte van deze weg, waarvan de kosten werden begroot op 12.500,Het eerste gedeelte van deze weg zal niet van een trot toir voorzien worden, omdat daar ge bruik gemaakt kan worden van het reeds aanwezige voetpad langs het Warnaarplantsoen. Bij dit voorstel deelde de voorzitter verder nog mede, dat het bestaande zwembad aan de Kanaaldijk niet meer aan de eisen voldoet. Daarom is door B. en W. aan de Heidemaat schappij opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor de bouw van een nieuw zwembad, met een raming van de kosten daarvoor benodigd. De bestaande rioolwaterzuiverings installatie, die ongeveer IJ jaar in ge bruik is zal uitgebreid moeten wor den tot een capaciteit van 17000 in woner-equivalenten. Tot dusver was deze capaciteit 6000. De raad verleen de in deze vergadering een opdracht aan het ingenieursbureau, dat destijds deze installatie heeft gebouwd, tot 't maken van een plan voor de uitbrei ding van deze zuiveringsinstallatie. De snelle uitvoering van het uitbrei dingsplan heeft het gemeentebestuur verrast. Voor het goed functioneren van de brandbestrijding stelde de raad een

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1