Weekblad voor Waddinxveen ZILfllEIfh 11. HEEMSKERK B' Ifloedec d 1 DE SPIEGEL DE 25e BOEKEWVEER k&mpioen w&ööinxveen [zöz.] voetB&L N I E UWS Eend, w-o-bdt Piet fro-tneb ROUWER No 769 vrijdag 25 maart 1960 1 5e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Daar de na 1945 tot stand gekomen grenswijzigingen gemiddeld jaar aan voorbereiding vergde is de Tweede Kamer akkoord gegaan met een ver snelde procedure voor het wijzigen van gemeentegrenzen. Van de 6è jaar voorbereiding werd 4J jaar in beslag genomen voor de behandeling door de Provinciale Staten en de gemeen tebesturen. Nu worden deze 4J jaar tot 16 maanden gereduceerd. Wel wordt gevreesd dat de voorbereidings- duur voordat de bedoelde procedure begint nu onwillekeurig langer zal worden. Eveneens werd door de Twee de Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp voor de heffing van invoerrechten op bepaalde soorten methyl-alcohol, goedgekeurd. Ook het wetson werp tot goedkeu ring van een gewijzigd Koninklijk Besluit tot aanwijzing van goederen voor welke de omzet-belasting bij in voer wordt verhoogd. SKSSEB) 'l&ja Dorpsstraat 33-Telefoon 2218 De Soc. Economische Raad is het niet eens over de verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen. Vrijwel algemeen is men van oordeel, dat de verhoging van 2,20 per week te laag is. De verhoging van de AOW is in drie gedeelten te splitsen: 1. een be drag van 1,70 voor die huurverho gingscompensatie, 2. een kleine toe slag van de melkprijsverhoging en het laatute gedeelte als gevo.g van het: stijgen van de loon-index. Volgens de SER moet de verhoging van de AOW en AWW-uitkering niet f 2,20, doen 3,00 per week bedragen. Dit is voor bestemd voor de AOW-trekkers en die een pepticulier pensioen hebben en welke de huurverhoging van 1 april zuiver uit de AOW moeten bekostigen. De Kaad van de Ueiaerse gcuirai.e Reiuuim neen ae Ams.era«nioe na.er ervan oencut Oejueée iruiuu.uigeii ie iitouen ver-ireüi over ae meaicivaar- aigneid van een aeuuiemnigamaaiS-iiap- p.j. Jue aaxucg van ae noicruig in OosteroeeK is na guesage niioima ïes by ae nmsitraamse name aan uu aae- ncmuigsuearyj; gegtmu. opoeuxg na aanvang van ae wnAzaamaecea'uiees on Dearyt m nnaucieie mocujiuie^en te zitten, waarueor ae aameg stag neer ee. De bewoners van Uos,erDock heouen ae gemeente aan-prakeiyk ge- s.ee.d voor ae nieraoor ge-euen scna- ae. Vo.gens ae gemeenie neerc ae Amsterdamse Darm ermeie maanaen na nun gunsug aavies zen de vorne- rnigen op au aaxuiemingsoenryi over gedragen. De Dans: ontkent een en anuer. De KLM gaat de prijzen van de vluchten op ae V.S. verdagen. Er komt nu een speciaal reiour-iarief voor ae viucn. Sanipao.i-New York. Dit biljet b-ijit 17 dagen geiaig en zal lcW8 gul den bedragen. Ook op de roUies Verre Oosien-Zuid Airika zal een prysdawig komen. In het jaarverslag van de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumen ten is gebleken, dat de vereniging nog feiler moet optreden in wac men noemt de aans.agen op de recreatie- gronden. Vooral ae windhandel in de rekreaiiegronden weike tegen zeer hoge prijzen worden verkoent om er bungalows op te bouwen, levert voor deze vereniging grote moeilijkheden op. Daar de prijzen van de gronden met de dag stijgen, zodat het vrijwel onaoenlijk is voor deze vereniging om grond te kopen. Tot de belangrijkste aankopen behoren een schans b;; Mook en een fort bij Botshol. De hertenscha- de bedroeg dit jaar meer dan 140.000 gulden aan jonge aanplant. Dit is belangrijk minder dan de schade die door de staking van de bouwvakarbeiders is ontstaan. Ook de afgelopen week is het bouwconfiict in het „nieuws" geweest en met ingang van deze week is gelukkig dit conflict opgelost. OOK UW KIND HEEFT RECHTEN Ik kreeg een brief van een wanhopig meiske, aat mij vroeg of dat nu zo maar kon, da. ouaers alle post van hun kmaeren open matten. Ze was lö jaar en had een vriend, die in dienst was en haar geregeid schreef. „A'S moeaer mij vroeg or ze eens een brief mocht lezen, zou ik haar aie best geven, want er staat nooit iets geheimzinnigs in. Maar ze maakt ze gewoon open en dat kan ik met uit- s aan. Dan word ik woeaena en hebDen we de grootoie scènes. En dan zege ze „Zie je wel, dat je een stiekemerd bent, anaers zou je er niet zo'n drukte over maken." Het toeval wilde, dat ik een paar dagen la er de moeder van het meisje snrak. Hetzelfde onderwerp scheen haar ook heel hoog te zitten, want vóór ik ergens over kon spreken, begon ze er zelf over. „Die snotsneus van een Josien," zei ze. „Wat die kinderen zich niet ver beelden tegenwoordig. Wil ze mij de wet voorschrijven, ot ik haar brieven mag lezen. Ze heeft n.l. een vriendje. Da. is mij best. Het is een nette jon gen en hij komt bij ons thuis. Zijn ouders kennen we ook. Maar ik wil weten, wat hij haar te schrijven heeft. En is het dan mijn recht ais moeaer, om die brieven te lezen, ja of nee. Het is toch zeker nog maar een blaag Xan 16 jaar „Laten we daar nou eens rustig over praten', heb ik gezegd. We hebben eerst een kopje thee gedronken, zodat ze de tijd kreeg, wat te kalmeren. Als je gaat praten met iemand, die boven op zijn stokpaardje zit, is hij meestal niet voor rede vatbaar en kun je evengoed of béter je mond houden. Toen ik zag, dat ze in staat was, rus ig te luisteren, ben ik van wal gestoken: ,Als je het zo stelt, of een moeder het recht heef om de brieven van haar minderjarige kinderen te lezen, ja zelfs open te maken, dan moet ik toegeven, dat er geen wet bestaat, die hun dit kan verbieden. Ik geef zelfs toe, dat er omstandigheden kunnen be staan, waarin het zelfs de plicht van de ouders is, zich op de hoogte te stellen van wat zich in het leven van hun kind afspeelt, omdat men gevaar vermoedt. Als de kinderen bepaalde dingen verborgen houden, waarvan de ouders met zo goed als zekerheid kunnen aannemen, dat zy schadelyk voor hen zijn, dan zal een ouder elk middel te baat moeten nemen om er achter te komen en zoaoenae nun kin deren te beschermen. Maar daarvan is in het geval van Josien geen sprake. .Je kent de jongen en zijn ouders; je weet dat he., fat soenlijke mensen zijn en je hebt in ae omgang toeges ,emd. Josien heeft nooit iets verheimelijkt. Wat voor kwaad zou er dan in die correspondentie s.eken? En als je het tóch niet vertrouwde, of er alleen maar gewoon menselijk nieuwsgierig naar was, waarom vroeg je Josien dan niet, af en toe een briet te mogen lezeen? Ik weet toevallig, dat zij daar helemaal geen bezwaar tegen zou hebben gemaakt. Door je haar brieven toe te eigenen, heb je haar dodelijk beledigd. Ze voel. dat als een aanranding van haar per soonlijke vrijheid. En terecht, want cok een kind heeft het reeht, een aan hem geadresseerde brief als iets eigens te beschouwen. Door als ouder mis bruik te maken van het recht, hun post te openen, loop je kans het ver trouwen van je kind te verspelen. Het reipsct, dat je een kind in dit opzicht gunt, is zoveel meer waard voor de vorming van zijn wezen en voor de onderlinge verhouding, dan de controle, die je door dik en dun op hem meent te moeten en kunnen uit oefenen. Denk daar nu eens rustig over na". MARCELLE. In 1932 werd voor het eerst in Ne derland een Boekenweek gehouden. Gedurende de Tweede Wereldoorlog moest dit evenement worden overge slagen, zodat de Boekenweek van I960 die gehouden wordt van 2ti maart tot 2 april, de vijf-en-twintigste is. Ieder die in die week voor 5, boeken koopt, ontvangt het raditionele Boekenweekgeschenk, ditmaal een fijn en spannend verhaal ,,De Zalenman". Wie „De Zalenman" geschreven heeft, weet nog niemand: men mag er naar raden uit een lijst schrijversnamen achter in het boekje opgenomen, en men kan daarmee een prijs verdienen. Bovendien bevat elk exemplaar van "^le: Geschenk ePn bon die recht geeft op aankoop (yoor 2,50) van een op feestelijke wijze ten qemeentehuize ontv&nqen Een kampioenschap behalen, is op zichzelf natuuriijK. ai ie,s neer byzon- aers. Maar een daaraan verbunaen feesi.eli.jK ontvangst op net gemeente huis gcett nog extra k.eur aan zo'n gepeurienis. Waaainxveen Z had daarom na de 0-1 overwinning op het Woeraense Sport.uR 2, reuen tot trots, .oen het kampioenscnap van de aiaenng Gouaa een reu geworden was en nun auto bus zateraagavond onüer de vro.yxe tonen van „Concoraia" naar het ge- meentenuis werd geleid. in de raadszaal werd het elftal en besiuur ontvangen door burgemeester en mevrouw Van der Hoon, wetnou- der en mevrouw Pilie, gemeentesec retaris H. Jenné en tal van vertegen woordigers van zusterverenigingen. De burgemeester was de eerste die de kampioenen met net behaalde suc ces ge.uKwens e. In een har.eüjKe toespraak zei de eerste burger dat ny het verloop van de comoeutie op ae voet gevolgd had. Wel was het hem om het even gebleven, wie er de uiteindelijke kampioen zou worden, R.C.V. of Waadinxveen; als de eer maar in zijn eigen gemeente bleef. Waddinxveen is het geworden en de burgemeester was daar erg blij mee. Het was spreker evenwel opgevallen, dat toen hij za erdagmiddag met wet houder Pi.le de weastrijd m Woerden bezocht, opgevallen, dat er maar heel weinig door de supporters aangemoe digd en gejuicht werd. En vooral de dames brachten het er maar slecht af. Dit moet toch anders worden vond de burgervader, wij moeten onze mensen Foto Sjaak Noteboom leren mee te doen. Spreker prees het aaunouuen en ae veaut.ust van ae kan.p.uenen. ny sprak ae noop uit aat ae gtmeemeraad er van uoor- arongen zou zyn aat he. verpnent is ae nenammyKe omwikkeling en ae buitensporten ie sieunen. A.s d.ijk van waaraeiing overnanuigae ae burge meester aan ae voorzitter van Waa ainxveen ae neer neuzen een ge- scnenx o.ner coucert, waarna ny ver zoent een aronk uit .e brengen op ae Kampioenen. De neer T. Ververs, sprekende namens net sportweeKbes.uur, wees op hei beiang van net s timmeren van ae sport. iNumens de verenigingen De iair, W.D.E. en R.C.V. overnanaigae ny een nieuwe bal. De neer n. Jenné vertolkte als voor- zi.ter de gevoe.ens van ae sportraad, ny wenste het elftal succes in de komenae promotieweastrijaen. De heer A. Compeer brak een lans voor meer samenwerking ius_en ae voetbalverenigingen onderling. De heer N. Drouwer sprak in de hoedanigheid als bestuurlid voor de afdeling zaterdagvoetbal van Waaainx veen. Byzonder symphatiek waren de woorden van de aanvoeraer van he- kampioenselftal de heer Troost: „van harte hoop ik dat het nu gedegradeerde Be Fair aeze fees.enjke ontvangst vol gend jaar weer ten deel zal vallen.' Duid appiaus onderstreep.e deze woor den. De heer Lenzen dankte het gemeen tebestuur voor deze bijzondere ont- ontvangst. „ZONNEBLOEM". In onze gemeente is onlangs een comité gevormd onder de naam „Zonnebloem". Dit comité stelt zich ten doel het bevorderen van de be zigheids-therapie onder polio patiën ten en chronische zieken. De materialen hiervoor benodigd worden door dit comité verstrekt. Deze bezigheids-therapie bestaat uit Handwerken in de ruimste zin des woords, schilderwerk, pitriet, e.d. De ze vervaardigde voorwerpen worden ter verkoop aangeboden en het is gebleken dat deze vlot van de hand gaan, zodat zelfs, op bes elling gele verd moet worden. De helft van de opbrengst is bestemd tot dekking van de onkosten en de andere helft is voor de patiënt, die de voorwerpen heeft vervaardigd. Bovendien wordt door het comité op hoogtijdagen aan de patiënten een verrassing gezon den. De plaatselijke artsen hebben schitterend uitgevoerd groot formaat platenboek, getiteld „In 26 letters". Dit boek geeft overwegend illus ratief maar ook in bondige tekst een kundig overzicht van de betekenis van 't ge schreven woord voor het menselijk leven; het demonstreert o.a. de invloed die de vrijheid van drukpers heeft gehad, voor s wat het boek heeft uit gewerkt oo de samenleving, de gods dienst, de gezondheidsleer, wat het bijdroeg tot de uitvindingen, de ont dekkingsreizen, de sociale verbeterin gen, de wetenschap. En natuurlijk niet in de laa'ste plaats komt hier aan de orde het genot, het amusement dat het boek de eeuwen door geschonken heeft en hoe innig het verbonden is met de liefde, met het leven van elke mens individueel, van zijn kindsheid to' zijn grijze ouderdom, heel zijn ontwikke ling door. UIT ONZE WOONPLAATS voor dit werk hun volle medewerking toegezegd. Het comité, aat geneei neu.raai van opzet is, vergadert een maal per maand ten gemeentehuize. Genoemd comité bestaat uit: Mevr. Kalkman, pres., mevr. Snoey, seer., mej. Breeaijk, direc rice, ae heer W. Slob, penningmeester, de da mes de Waard, Both, van Dijk, Post- ma, Bezoen, Verwoerd. Mevr. van Styn zal binnenkort zitting nemen. Zij die werk hebben aan te bieden of werkstukken wensen aan te kopen, kunnen zich tot een der genoemde dames wenden. UITVOERING KINDERKOOR. Dinsdag jl. gaf het Geref. Kinder koor een uitvoering onder leiding van de heer de Beun. Het was een zang spel van groot formaat. „De k.eerma- ker en de kabouters". Het mag ge zegd worden dat het prima in orde was, alles verliep rustig en mooi. Dat het publiek heeft geno en, bleek wel uit het gelach en het applaus. De kin deren hebben allen hun best gedaan. Voor de dirigent was het een reus achtig werk om zo iets er in te krij gen, maar met voldoening kan hy op deze avond terugzien. LIDMAATSCHAP ORANJEVER. Ieder jaar komen vele nieuwe aan meldingen binnen voor lidmaatschap van de Oranjevereniging. Om het niet leden zo gemakkelijk mogelijk te ma ken is in deze courant een aanmel dingformulier afgedrukt. Het lidmaat schap geeft U en Uw kinderen (tot 15 jaar) recht op vrije toegang op het feestterrein. EERSTE STEENLEGGING De eerste steenlegging van de te bouwen Chr. Landbouwhuishoudschool zal plaats hebben op dinsdag 29 maart a.s., voormiddags 10 uur. De lucht is onverbiddelijk grijs, maar t zal eens zomer wuiven. Dan komt ae vitaminen C, weer voiop op ue Duruen. Nog rydt de zwarte kolenboer, ae s.raa. aoor met zyn zaxken. Maar eenmaa., ais nei zomer wordt, mag ny zyn niezen pakken. We willen hem dan voor geen geld, meer in ons scnuurtje iaien, Ai zyn ae xo.en nog zo pest, net niyven surrogaten. En als de kou nog langer duurt, aan gaan we 't voorjaar uwmgen. Dan gaan we bij nei ko.envunr, to au len-eneajes zingen. Misschien komt daar de zon op af, met koes.erenae siraien. En a.s ae zomer nog mei komt, aan gaan we nem wei naien. Daar zijn de mei-zoentjes en krokus jus en maaeneljes voor. En a.s aat kiaar is, kyk Daar breekt ae zon ai door. De vitamines van elke soort, gloeien nu ai veei harder. Maar van zyn lege zakken ziet, ae koienooer nog zwarier. M. J. S.iedrecnt-v. d. Laan. Onrustige Zenuwen r Mijnhardt's Zenuwtabletten INSTUIF AVOND WERKENDE JEUGD. Waren wy zaterdag genoodzaakt on- verwaent versiek te laien gaan, a.s. za eruag oraaien we weer, met Py voiaoenae Peiangstehing, gezeiscnaps- speien in groot veroanu. non ouaer- wetse instunavona, aie juiiie nog wei kennen. Ook m de komenae weken is er van tyd tot tijd een verrassing te verwachien. B.iji met pui en nan- gen of s aan, zoek samen ae gezei- ngneid. Tot zateraag in de Stations straat! JEUGDMEETING. De organisatoren van de Jeugd- meetings we.ke rege.matig 's zater dagsavonds in het Herv. Wijkgebouw women gehouden, mogen zien in een sieeüs groeiende belangs ehing ver heugen. Zaterdagavond 13 maart werd er weer zo'n avond gehouüen, nu waren er ruim 70 beiangstelienaen. Voor de pauze waren er vrije mu zikale bijdragen. Zo konden we o.m. solozang met gitaarbegeieiding beluis teren en monaorgeispel. Ook was het de heer H. C. Kooijman jr. geiukt de langspeelplaat welke ten bate van de ak ie 4x Z.N. is ui.gegeven te pakken te krijgen. Na de pauze werd er een gezamen lijk spel gedaan, en een cohekte ge houden voor de aktie 4x ZN. welke 21.00 opbracht. JAARVERGADERING HERV. M.V. EN J.V. Zaterdagavond, 7,30 uur houden de beide Herv. M.V. „DEL" en „Tryfe- na' en de Herv. J.V. „Pred. 12 la" hun jaarvergadering. Op het program ma staat o.m. een groots deklamato- rium gemaakt door de heer A. Noor- lander „In hoe signo". AANBESTEDING. Door het bouwkundig ingenieurs bureau Stuurman en Zn., werd een openbare aanbesteding gehouden voor de bouw van een woonhuis aan de Zwarteweg in opdracht van mevr. v. d. Vooren-Vergouw. Er werden vijf inschrijvingen geleverd. De laagste was de fa S. J. van Vliet, alhier voor 33.400, de hoogste de fa Verweij en Zn, te Reeuwijk voor 39.404. HERV. JEUGDGEBOUW. Er zijn plannen om het bestaande verenigingslokaal achter de Ned. Herv. kerk 'e verbouwen tot jeugd- gebouw. Deze plannen werden be sproken in een gisteravond gehouden gemeente-avond da man ah heeA 9/i ahe. qaede. haAentitadinq^aJien in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1