Weekblad voor Waddlnxveen ÏÏloedec dI €£Rst€ steenLeqqinq Bouw raadhuis en tweede zwembad enz. DE SPIEGEL Koop nü IVOROL J. Iiraije§teijn OueAUo-e(d He No. 770 vrijdag 1 april 1960 15e jaargang Adres redakiie eri administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Met ingang van 1 juni aanstaande zal in de gemeenten, waar geen mili taire geneeskundige hulpdienst is, de huisartsenhulp voor rijksrekening aan militairen worden verleend door bur ger-artsen, die zich daartoe bereid hebben verklaard. Aangezien praktisch alle artsen daartoe bereid zijn, kun nen de militairen in die gemeenten zich tot iedere willekeurige arts wen den. In de landmacht-order, waarin een en ander wordt bekend gemaakt, wordt medegedeeld, dat in verband hiermede de oude regeling van de contract artsen met ingang van bovengenoemde datum wordt ingetrokken. Tot dusver waren de militairen in de plaatsen waar geeni militaire geneeskundige dienst was, voor hulp op rijksrekening aangewezen op de contractarts in die gemeenten. Wanneer op 1 april de huren met 20 <7o worden verhoogd en de melk prijs weer twee cent per liter stijgt, zal ter compensatie een' verplichte bijslag op de lonen worden gegeven van 2,5 procent. Het College van Rijks bemiddelaars heeft dit in een beschik king vastgesteld, die eerst kan worden uitgevaardigd, als ook de Eerste Ka mer, die daartoe dinsdag bijeenkomt, zich met de huurverhoging akkoord zal hebben verklaard. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het besta. De bijslag die voorlopig niet in de loonschalen mag worden verwerkt en die als regel niet in de prijzen mag worden doorberekend, is aan bepaalde minima, afhankelijk van de gemeente klasse, gebonden. In de eerste gemeen teklasse moet de bijslag tenminste bedragen 4 gulden per week of 17,35 per maand, in de tweede en derde ge meenteklasse f 3,75 per week of 16,25 per maand, in de vierde en vijfde ge meenteklasse 3,50 per week of 15,20 per maand. Voor de bijslag komen in aanmer king werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzondering van gehuwde vrou wen, die geen kostwinsters zijn en voorts werknemers beneden 23 jaar, voor zover ze kostwinner zijn. Bij werknemers, waarvan het loon niet is geregeld in cao of bindende loonregeling en waarvan het salaris meer dan 12.000 gulden per jaar be draagt, is het wel toegestaan, maar niet verplicht, de bijslag uit te keren. Zes schilders hebben in de machine hal van de ahiminimum-fabriek te Utrecht een val van acht meter ge maakt. Allen werden ernstig gewond en moesten naar het Academisch ziekenhuis worden overgebracht. De schilders waren bezig met het beschilderen van dakspanten met aiu- minimumverf. Zij stonden op een ge- improviseerde vloer, die acht me.er hoog in de hal was aangebracht. Plot seling brak een van de verbindings- balken vande vloer, waardoor het hou ten gevaarte met veel geraas naar be neden stortte. De slachtoffers, die onder meer verschillende arm- en beenbreuken opliepen, zijn allen U- trechtenaren. Voor de kantonrechter te Apeldoorn stond dezer dagen mevrouw D. L. uit deze stad terecht wegens overtreding van de leerplichtwet. Haar zoontje gaat sinds half oktober vorig jaar niet meer naar school als gevolg van een conflict tussen de moeder en de hoofd onderwijzer, omdat het kind naar knoflook stonk. De moeder gaf het kind regelmatig knoflook te eten, nadat het ziek was geweest. Het hoofd van de school stuurde de jongen half oktober naar huis met de mededeling, dat hij weer terug kon komen als hij niet meer naar knoflook stonk. Het hoofd van de school was namelijk van mening, dat de lucht voor de kinderen en voor de onderwijzeres onhoudbaar was. De moeder raadpleegde daarna de huis arts, die haar zei, dat het gebruik van knoflook gezond is. Zij weigerde toen aan het verzoek van het schoolhoofd gevolg te geven. Het hoofd het daarop het kind weer toe, maar de jongen werd gemeden en geplaagd door zijn klasgenoten. Hij werd tenslotte apart gezet, waarna zijn moeder besloot hem thuis te houden. De kantonrechter was van mening, dat overtreding van de leerplichtwet was bewezen, maar hij achtte schuld niet bewezen. De moeder kreeg die raad haar halstarrige hou ding te laten varen. MOEDER WASTE HET VARKENTJE ZELF. Aan Jaap's wit-weggetrokken ge zichtje en zijn vreemde staar-ogen ziet moeder dadelijk, dat er met haar kind iets aan die hand is. Kind, ben je ziek? roept ze verschrikt. Wat heb je gedaan vanmiddag? Heb je iets verkeerds gegeten? Het is zaterdagmiddag. Tienjarig Jaapje is met zijn vriendje, Wim, die naast hem woont, op stap geweest, zoals meestal op vrije middagen ge beurt. Moeder had ze allebei een dub beltje meegegeven voor een ijsje. Maar van een zo'n ijsje kan Jaap toch niet ziek geworden zijn. Of zou Wim ook geld gehad hebben? Heb je iets glegeten, behalve dat ijsje? dring, moeder aan. En waar heb je dat ijsje gekocht? Het was toch wel goed? Jaap is als een hoopje ellende in een stoel gezakt. Hij ziet er doodziek uit. Heb je ergens pijn? Zeg dan wat, vraagt moeder hoe langer hoe ang stiger. Zal ik de dokter bellen? Geen dokter, nee mammiegeen dokter, smeekt Jaapje. En dan komt met horten en stoten het droeve ver haal eruit. Wim had van thuis een pakje siga retten meegepikt en daar hebben de twee heren op een stil plekje van zit ten roken. Ze hadden zich o zo groot en gewichtig gevoeld. Voor Jaapje was het meest opwindende, dat hij iets, deed, waarvan hij heel goed wist, dat het niet mocht. Hij had zich zelfs kunnen verbeelden, dat de verboden vrucht zoet smaakte. Maar de ellen de was later gekomen. Jaap had bij na niet geweten, hoe hij thuis moest komen. Het kon hem ook niet meer schelen, dat mammie het nu wist en hem wel erg zou straffen. Hij ging waarschijnlijk toch dood, dus dan kwam het er allemaal niet meer op aan. Hoe ontdaan moeder zioh ook voel de door dit stiekum gedoe, ze strafte haar Jaapje toch niet. Zijn straf had hij op natuurlijke wijze wel gehad, meende ze. Ze stopte haar jongen in bed en pas toen hij na een paar uur tjes aanmerkelijk opgeknapt wakker werd en weer trek in eten toonde, bepraatte moeder het geval nog eens ernstig met hem. Vond je het niet erg, dat Wim stilletjes die sigaretten egpakte? vroeg ze. En jaap ant- oordde: Zijn moeder zag het en ze zei er niets van, dus was het niet stilletjes. Ach ja, moeder had het kunnen ^eten, dat het zo gegaan was. In het buurhuis werd het over het algemeen niet zo nauw genomen met de kinde ren. Het was een vrijgevochten troepje. Het zou niet veel zin hebben, de aangelegenheid met Wims ouders te bespreken. Ze hep alleen maar kans, dat haar gevraagd werd, waar ze zich mee bemoeide. Maar Wim was een aardig ventje en Jaap was erg op hem gesteld. Moeder zou het bijzonder on plezierig vinden, als ze de vriend schap van de twee jongens verbieden moest. Tóch, als Wim een verkeerde invloed op Jaap ging uitoefenen, zou ze er iets aan moeten doen. Hoe zou Wim er ooit achter komen, wat goed en niet goed was, als iemand hem er op wees? Het meest voor de hand liggende was natuurlijk dat de eigen ouders zich van deze taak kweten. Maar als die nu in gebreke bleven? Ineens nam moeder haar besluit; ze zou zelf dit varkentje wel wassen. Breng Wim morgen mee hierheen, zei ze tegen Jaapje. Dan praatten we er met zijn drietjes nog eens over. Maar je geeft Wim toch geen standje? vroeg Jaap angstig. Moeder heeft Wim ook geen standje gegeven en zeker heeft ze hem niet verweten, dat hij Jaap op het slechte pad bracht. Heel gemoedelijk heeft ze erop gewezen, dat stiekeme dingen nooit goed zijn en dus nagelaten moe ten worden. Marcelle. 't Gazelle rijwiel snel en sterk, is onbetwist het beste merk. i prijzen vanaf f 153.-- Brugweg 1 chR. huishouö-L&nöBOUwschooL Dinsdagmorgen had op het terrein van de in aanoouw zynae Cnr. nuis- houa-Lanabouwscnooi aan de lepiaan een korte ptecnugneid ptaats toen ae eerste steen getegü werd voor het nieuwe scnooigeoouw. Een aanvul ge- nooigaien, t.w. gemeentenjKe autori teiten en vertegenwoordigers van verschillende schoolverenigingen en organisaties, zo ook het architecten bureau P. D. Stuurman en ae aan nemer, had zich verenigd op verzoek van de plaatselijke aiaeang van de C.B.T.B., om getuige te zijn van het plaatsen der eerste steen. Hiertoe was de secretaris der afdeling, de heer J. A. van Berkel, uitgenodigd, die, al dus de voorzitter, de heer C. van dei- Sar, hiervoor de man was, gezien het veie werk door hem verzet in ver band met de stichting van deze school. Na deze handeling werd namens het architectenbureau een korte toelich ting gegeven bij het bouwwerk in wording. Deze school voor meisjes bevat: 1 huishoudwasdokaal; 1 leskeuken (langs de Esdoornlaan); 2 naailokalen (langs de Ieplaan); 2 theorielokalen; 1 gymnastieklokaal tevens overblijf lokaal aan de J. D. kade; benevens vertrekken voor leraressen, directie, administratie; huishoudkeukentje; droogkamer; provisiekamer; kleedlo kaal; waslokaal; douches; bergruim ten enz. Los van de school is geprojecteerd een rijwielbergplaats; kippenhok en tuingereedsohapberging. De tuinaanleg met moes- en vruch- tentuin achter de school zal geschie den door de heer Voorhoeve uit Was senaar. Aannemers: de fa Sluyter te Am sterdam. Adviseurs: electriciteits en Centr. verw. bur. Galjema, den Haag. Hiema begaf het gezelschap zich naar het Herv. Wijkgebouw, waar aan enkele sprekers gelegenheid ge geven werd het bestuur te compli menteren. De heer van der Sar open de deze samenkomst met een enkel woord, waarbij hij memoreerde de vele moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, aleer tot de bouw van deze school kon besloten worden. Het is nu echter voor het bestuur een feestdag. Dit nu wordt een school voor de huishoudelijke opleiding van de meisjes. Hulde aan de heer van Berkel, die zich zo verdienstelijk heeft gemaakt voor deze stichting. Ook mevr. van Berkel werd in deze hulde betrokken. God geve dat we allen de bloei van deze school zullen mogen beleven en hij wenst architecten en aannemers succes toe op him werk. Burgemeester van der Hooft, sprak er zijn vreugde over uit, dat nu na veel strubbelingen in de Haag en in eigen kring de school uiteindelijk in Waddinxveen gebouwd kan worden. Spr. is er trots op en het bestuur kan in ale opzichten op de medewer king van het gemeentebestuur reke nen. Hij is dankbaar dat het bestuur van doorzetten wist en hij wenst hen Gods zegen toe. Oud-burgemeester Warnaar merkte op dat na lang wachten, stil zwijgen, het toch gekregen was. In 1949 was in de raad hetbesluit tot medewer king aan de stichting, genomen en in 1953 was de school in den Haag op de Ijst geplaatst, maar even later weer hiervan geschrapt. Door de spontane medewerking van het gemeentebestuur en het hardnekkig doorzetten van de heer van Berkel is het mogelijk ge worden de school toch te kunnen bouwen. Spr. is dankbaar voor de verfraaiing welke deze school aan dit dorpsdeel zal geven. God zegene dit werk, aldus spr. De heer Verboom, kringvoorzitter van de C.B.T.B. onderstreepte hetgeen door de heer Wamaar gezegd was. Hij releveerde in kort de voorgeschie denis van de2e stichting en feliciteert het bestuur namens kring- en pro vinciaal bestuur. Hij hoopte dat allen deze school, welke in een grote be hoefte voor deze streek zal voorzien, voltooid mogen zien. De heer van Tilburg spreekt na mens de stichting van Chr. Ulo-on- Foto Sjaak Noteboom derwijs en namens de Herv. Chr. scholen, woorden van gelukwens. Hij hoopt op een goede samenwerking. De aannemer hoopt de bouw te vol brengen tot tevredenheid van het be stuur en wil als herinnering aan deze steenlegging aan de heer van Berkel de truffel, hiervoor gebruikt, aanbie den met een inscriptie. De heer van Tol, voorzitter van Chr. Nat. Schoolonderwijs feliciteert eveneens het bestuur en de heer van Berkel. Onze scholen zullen veel con- takt met elkaar hebben, laten we echter geen concurrenten van elkaar zijn, aldus spr. Hij adviseert het be stuur, als er geldelijke of exploitatie moeilijkheden zijn, zich tot het ge meentebestuur te wenden, welke al tijd een open oor heeft voor die moeilijkheden en altijd tot helpen be reid is. Een krachtig applaus onder streepte dit advies. Jantje deed verkeersexamen, Op papier Het hep gesmeerd. Jan wist werkelijk alle vragen, En geen antwoord was verkeerd. Keurig netjes werd geschreven, 't Was een lust om 't na te zien. Daarvoor gaf d' examinator, Stellig wel een dikke tien. Anderen zaten maar te suffen, Enkele vragen wist men niet. Het was treurig zelfs bij enkelen, Domheid op verkeersgebied. De papieren ingeleverd, Allen klaar nog voor de tijd! De meneer van het examen, Vond 't een leuke bezigheid, Om nog eens een vraag te stéllen, En dat vlotte aardig goed, Tot een meisje, heel niet pienter, Aan Mijnheer een vraag ook doet. „Of mijnheer haar ook kon zeggen, Welk bord dat toch wel was, Dat ze kortgeleden aanschouwde, Daar ze 't in geen boekje las. 't Was een bord1 met groen in 't midden, Daarom heen een witte rand." De Mijnheer scheen 't niet te weten, „Da's geen bord in Nederland!" „Ja, Mijnheer, U hebt 't mis hoor," Juichte Mientje van der Stoep. „Nu heb ik het toch gewonnen, 't Is een bord met erwtensoep!" TYMEN. Tot slot sprak de heer van der Sar woorden van dank voor de het ge sprokene en voor alle goede wensen. De heer van Berkel spreekt ten slotte zijn dankbaarheid en blijdschap er over uit, dat hij was aangewezen om de eerste steen te leggen. Hij hoopt dat ieder, die hier een taak heeft te vervullen er aan zal mede werken dat de school per 1 septem ber geopend zal kunnen worden. Na afloop bleven allen nog enige ogenblikken gezellig bijeen, onder aanbieding van enkele consumpties. WADDINXVEEN HEEFT GROTE PLANNEN Gemeente nam in twee jaar toe met^!040 zielen. .et tempo waarin de uitbreiding van onze gemeente zich in de laatste jaren voltrekt, is voor B. en W. aanleiding geweest zich te bezinnen op de maatrege len die moeten worden getroffen om dit tempo niet alleen bij te houden, maar ook voor te blijven. Gedurende de laatste twee jaar werden 380 woningen gebouwd en steeg het inwonertal met 1040 zielen. Het laat zich aanzien, dat deze ontwikkeling zich in de komende jaren in nog snellere mate zal voortzetten. Op 1 januari waren nl. reeds ruim 100 woningen in aanbouw, terwijl bouwplannen voor totaal ruim 550 woningen werden ingediend. Ondergebracht in zes hoofdstukken, totaal 73 punten hebben B. en W een vierjarenplan opgesteld. In een toelichting wordt gezegd, dat dit plan niet bedoeld is als een dorre opsomming van wat er allemaal hard nodig is, doch als richtlijn voor het jaarlijks op te maken werkprogramma. Behoudens de nodige goedkeuring, dachten B. en W. dit jaar nog een be gin te maken aan de bouw van een garage annex werkplaats, ten dienste van Openbare Werken, welke ruimte biedt aan zes auto's plus werkruimte. Het ligt in de bedoeling deze bouw te combineren met een brandweerga rage met cantine en keuken. De ean- tinezaal zal eventueel ook gebruikt kunnen worden voor instructie-bijeen komsten van Brandweer en B.B. Te vens zal hierbij een woning worden gebouwd, daar er bij een dergelijk complex een beheerder nodig is. In eerste instantie staat ook de aan schaf van een straatveegauto op het program. Voorts komen ten spoedigste in uitvoering de stratenplannen nrs.7, 8 en 9; eveneens de reeontructie van de Sniepweg en de verbetering van de hoek Puttelaan-Kerkweg, waarvoor vier woningen afgebroken zullen wor den. Verder zal een saneringsplan bebouwde kom worden opgesteld. In dit plan zal rekening worden gehouden met sanering van enkele onderdelen en de verbeteringen van de aanslui ting van verschillende straten, zoals b.v. de hoek Zuidkade-Jan Dorre- kenskade, alsmede een verbetering van de Dorpsstraat in de omgeving van de fabrieken van Verwaal en Mulder. In verband met benodigde industrie terrein zal de gemeente overgaan tot aankoop van gronden aan de Noord kade en Zuidkade. Eveneens is grond nodig voor een bungalowpark. Daar voor deze bouw belangstelling bestaat en de daaraan verbonden vele werk zaamheden, zal de gemeente spoedig overgaan tot het nemen van de beno digde stappen. Ten behoeve van de bouw van 700 woningen is ook grond nodig in het uitbreidingsplan Putte- polder-Noord. Voor een groot gedeelte zijn deze terreinen reeds in bezit, doch dient uitgebreid te worden met nog 16 HA. Dit jaar zal aan drie plaatselijke architecten opdracht wor den gegeven een- raadhuis te ontwer pen. Een deskundig samengestelde commissie zal het beste ontwerp uit kiezen. Eerst moet echter de plaats worden vastgesteld waar het gebouw zal komen. De tot nu toe met gas ver lichte straten zullen van elektriciteit worden voorzien. De bewoners van de Bomen- en Oranje wijk zullen vermoe delijk een openbare telefooncel krijgen. De komende vier jaar zal ruime aan dacht worden besteed aan de beplan ting in de gemeente. De huismoeders in het bizonder krijgen ook hun zin, de plannen voor een weekmarkt zijn gereed; er zijn 44 aanvragers voor een standplaats. De gemeenteraad zal er zich binnenkort verder over uit spreken. De gemeenteambtenaren krijgen een toga en de grafmakers een uniform. Aanduidingen van huisnum mers en straatnamen zullen een ver nieuwing ondergaan. B. en W. denken voorts voor het gemak van de nieuwe inwoners aan de hefbrug over de Gou we, bij het station en in de Dorpsstraat een plattegrond van Waddinxveen te plaatsen, waarop zijn aangegeven de straten en de openbare gebouwen. Eveneens zal de in al geruime tijd in de pen zijnde vraagbaak worden uit gegeven. Aan de sport is ook ruime aandacht besteed. In de Oranjewijk zal begon nen worden met de aanleg van drie voetbalvelden en de daarbij behoren de gebouwen. Eerder werd al beslo ten tot aanleg van een rolschaatsen- baan - tevens ijsbaan. Aan de Kanaal dijk bij het Wamaarplantsoen zullen drie tennisbanen hun bestemming krijgen. In hetzelfde plantsoen komt eindelijk ook de nieuwe muziekkiosk te staan. Terecht merkt het college op, dat de zaalruimte in de gemeente on voldoende is. Aan de plannen voor een verenigingsgebouw zal daarom spoedig worden begonnen. In de Oranjewijk is een speeltuin gepland. Een rioleringsplan voor de bebouw de kom zal worden ontworpen, wat zonodig in gedeeltes in uitvoering komt. De demping Onderwegsloot staat ook op de lijst van de spoedgevallen- Urgent acht men ook het dempen van de Noordkadesloot. Dit zou de daar gevestigde industrie zeer ten goede komen en de toegang vanaf de Noord- kade tot de Oranjewijk verfraaien en de verkeersveiligheid bevorderen, daar

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1