Weekblad voor Waddlnxveen Moeder Moedec dt 1houw DE SPIEGEL «I. Kraffesteifii RAADSVERGADERING Spit, Spierpijn NIEUWS Blijf meester GESLOTEN No. 771 vrijdag 8 april 1960 1 5e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 VAN DE WEEK Bij Harmeien zijn de zandtrein en een goederentrein in volle vaart op elkaar in gereden, doordat de be stuurder van de zandtrein door een onveilig signaal reed. De ravage die door deze botsing ontstond was enorm. De voorste zandwagens werden als lucifersdoosjes in elkaar gedrukt, terwijl ook de locomotieven een aan zienlijke schade hadden. De twee ma chinisten werden ernstig gewond. Ook de elektrische bovenleiding werd ern stig beschadigd, waardoor het trein verkeer tussen Woerden en Utereht respectievelijk Amsterdam volkomen onmogelijk werd. De botsing ontstond op het moment dat de goederentrein uit Woerden over een wissel de rich ting Amsterdam zou inslaan. De zandtrein uit Utrecht had moeten wachten tot het sein op veilig stond. Bijna de gehele dag is men bezig geweest de ravage op te ruimen. 't Gazelle rijwiel snel en sterk. is onbetwist het beste merk. In prijzen vanaf Brugweg 1 Hoewel het nog ver weg is, is on der de Nederlandse boeren vrees ont staan voor het naderend' mond- en klauwzeer. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Born, direkteur van de Veeartsenij dienst een verklaring af gelegd. Het type mond- en klauwzeer dat komt uit Afrika en Azië is in ons land nog niet bekend. Onze veestapel is hier dan ook niet tegen ingeënt. De Europese mond- en klauwzeercommis- sie heeft de Westeuropese landen ge adviseerd geen vaccin tegen de nieu we ziekte te vervaardigen daar dit een groot gevaar is voor de voor het nieuwe virus gevoelige veestapels, 't Type virus, dat de ziekte veroorzaakt is alleen vast te stellen d.m.v. een laboratorium-onderzoek welk alleen in Engeland kan geschieden. Daar is het gewenst om alle aandacht te be steden aan verschijnselen by de die ren welke op mond- en klauwzeer lijken. Snel ingrijpen is een levens belang voor de Nederlandse veestapel. Op 62-jarige leeftijd is in Amster dam de bekende schrijver Piet Bak ker overleden. In zijn auto is hij on wel geworden, waardoor hij op een geparkeerde wagen reed. tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de heer Bakker overleden. Tot zijn be kendste werken behoren Ciske ae rat, welk boek bovendien verfilmd is, Achter de mast" en „de Slag", welk boek is gewijd aan de slag op de Java-zee. Als gevolg van het afschaffen van de regeringssubsidie op melk zijn de melkprijzen met twee cent per liter verhoogd. Voor de gesaneerde ge meenten betekent dit dat de losse melk veertig cents en de flessenmelk vierenveertig cent gaat kosten. Voor de niet-gesaneerde gemeenten respek- tievelijk eenenveertig en vijfenveertig cents. Dit geldt alleen voor het zoge naamde westelijke eonsumptiegebied. Voor de rest van het land is geen vastgestelde prijs, maar de prijzen mogen evenwel niet meer dan vier cent hoger liggen dan de melkprijs van 30 juli 1958. Een der omroepverenigingen in ons land had het plan opgevat een 1 april mop te bedenken. In het ochtendpro gramma werd voor deze omroep via de radio bekend gemaakt, dat de voetbalwedstrijd Nederland-Bulgarije via de televisie te zien zou zijn. De voetballiefhebbers waren begrijpelijk enthousiast en vele mensen, die een kaartje hadden gekocht om deze wed strijd in het stadion te Amsterdam bij te wonen, verkochten dit aan men sen, die geen televisietoestel bezitten. Het gevolg: deze mensen konden nu via de radio deze wedstrijd volgen. Het is thans mogelijk van Rotter dam via Amsterdam naar Hamburg te vliegen. De eerste vlucht ging wat met nogal wat strubbelingen gepaard. Na dat de passagiers in het toestel plaats hadden genomen, kwam de gezag voerder vertellen, dat het beter was nog even verpozing te zoeken in het restaurant, daar er een defekt aan een der propellors was. Hieruit bleek, dat de vliegerij op Zestienhoven nog in haar kinderschoenen staat. Reservemateriaal was pr niet, even min als een reservetoestel. De gezag voerder vond het uiteraard niet ver antwoord op te stijgen, zodat de pas sagiers op Schiphol met een ander vliegtuig moesten vertrekken. VAN DINSDAG 5 APRIL 1960 VADER VEROORZAAKT HET ZELF Aan tafel is er een meningsverschil geweest tussen Frits en zijn vader. De jongen zit in de tweede klas van de h.bs. en vindt, dat hij langzamerhand mee kan praten. Bovendien is hij op de leeftijd, die om erkenning vraagt. Maar zijn vader ziet het alleen als een onverdraaglijke air van „de wijsheid in pacht hebben". Hij zal zijn zoon wel een toontje lager laten zingen. Vader staat op zijn autoriteit. Dat zijn zoon, een snotneus van veertien jaar, de dingen beter wil weten dan hij, tolereert hij niet. En des te min der omdat er inderdaad wel eens din gen zijn, die Frits beter weet. Dat va der zelf van zijn middelbare school wijsheid het een en ander vergeten is, behoeft Frits niet te weten! en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Ditmaal ging het om een stelling uit de meetkunde. Frits heeft dit on derwerp pas gehad op school en komt triomfantelijk met zijn knapheid voor de dag. Pa meende, dat hij het mis had en vertelt hem dat op wat neerbuigende toon, die hij meestal te gen zijn zoon aanslaat. Er ontstaat een tamelijk heftige woordenstrijd. Moeder zit er zenuwachtig bij, zander zich eigens in te durven mengen. Ze is ronduit bang voor haar man en pro beert altijd schichtig tussen de klippen door te zeilen. Als het mogelijk is sust en verzoent ze en anders houdt ze vreesachtig haar mond. Maar Frits is anders. AJs hij zeker is van zijn gelijk, zal vader dat wéten ook. Hij laat zich door vader de mond niet snoeren. Integendeel, hij maakt er de laatste tijd een soort boosaardige sport van, vader te overtroeven en hem schaakmat te zetten. Ook nu, hij springt van tafel op, grijpt het meet- kundeboek en legt het triomfantelijk opengeslagen voor zijn vader neer. „Alsjeblieft pa," zegt hij spottend, „waar bhjf je nou?" Ziedend van drift, maar uiterlijk be daard schuift vader het boek weg. „Heb ik niets mee te maken. En een brutale mond van jou wacht ik in ieder geval niet af. Verdwijn. Ga naar je kamer. Ik wil je niet meer zien." Het is de onredelijke wraak van de zwakkere, die echter de macht aan zijn kant heeft. Voor de zoveelste maal heeft vader het laatste woord en moet zoonlief gehoorzamen. Een overwinning is het voor vader natuurlijk niet. De minachting, die Frits in deze jaren des onderscheids voor zijn vader begint te krijgen, groeit er alleen maar door. Vader had ongelfjk; dat weten ze beiden. Met al vaders machtsvertoon wordt het feit niet uitgewist. En het niet willen er kennen van het ongelijk, het zich tegen alle redelijkheid in groot willen hou den, maakt het eerder nog erger. Boven in zijn kamertje sluit Frits zich op met zijn wrok. Het aanvanke lijk plezier, dat hij vader voor schut heeft gezet is verdwenen. Ook de woe de, omdat hij 't onderspit heeft moeten delven en zich als een kleine jongen naar boven moest laten sturen ebt weg. Tenslotte is er alleen nog maar een gevoel van diepe neerslachtigheid en ontmoediging. Wat zou het fijn zijn, om 'n vader te hebben, waar je echt mee praten kon, als met een vriend. Een vader, die niet steeds boven op zijn troon bleef zitten en gelijk moest hebben, maar jou ook eens loyaal de eer gunde. Vader is bang, dat zijn gezag eron der zou lijden, als hij eens ruiterlijk toegaf, dat hij sommige dingen niet meer weet, die zijn zoon wèl weet. En dat is nu juist het jammerlijke bewijs van zijn zwakte. Frits weet het en het doet hem pijn. Hij zou graag tegen zijn vader opzien, maar vader maakt het hem zelf onmogelijk. MARCELLE. In de dinsdagavond gehouden ver- aadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester C. A. van der Hooft werd een agenda van 8 punten in vier uur behandeld. De eerste zeven punten passeerden vrij wel zonder meer de voorzittershamer. Hieronder bevonden zich de voorstel len van B en W tot het nemen van een besluit tot onteigening in het be lang van de volkshuisvesting van gronden, gelegen in de Puttepolder, een voorstel tot aanschaffing van een nieuwe motor voor de gemeeniewals, een voorstel tot het bouwen van een garage in de St. Victorstraat ten be hoeve van de BB in plan Zuid. Ook het voorstel tot overneming van het onderhoud van de Onderweg van de Zuidplaspolder passeerde de voorzit tershamer. De tongen kwamen los bij de be handeling van het rapport dat uitge bracht was door de Stichting Maat schappelijk Werk in Zuid-Holland in zake het onderzoek naar de behoefte aan lokaliteiten voor het verenigings leven. Verenigingsgebouw Zeer belangrijk voor de toekomst van het verenigingsleven was de be spreking van dit rapport. In dit rap port wordt geconcludeerd, dat er in deze gemeente een dringende behoefte bestaat aan een algemeen verenigings gebouw. Uit deze bespreking kwam naar voren, dat hier het verenigings initiatief een eerste vereiste zal zijn. Daarbij werd er op gewezen, dat de confessionele groeperingen niet aan de kant mogen blijven, uit vrees voor concurrentie voor eigen gebouwen. O.a. de heer Van Beek (AR) merkte op dat de raad voor de gehele ge meenschap moet zorg dragen. In dit verband zal gezocht worden naar een verenigingsraad op de meest mogelij ke brede basis. De heer Van Oosten (KVP) meende dat wel gelet moest worden op de reële exploitatiemogelijkheden en de draagkracht der verenigingen. Toen ook de heer Noordam (AR) enige aarzeling toonde, mede met het oog op de exploitatie van het Geref. Ver enigingsgebouw, waardoor de groepe ring volgens hem tweemaal- de lasten te dragen zal krijgen, sprak de voor zitter de hoop uit, dat van gerefor meerde zijde toezegging van mede werking gerealiseerd zou worden. Het was gelet op de bezwaren die er re zen in de confessionele partijen wel een winstpunt voor B en W dat dit rapport uiteindelijk, zelfs zonder hoof delijke stemming werd aanvaard. Miljoenenplan Belangwekkend was de nota van B en W over de openbare werken die in de kamende vijf jaar gerealiseerd zullen moeten worden, wil deze ge meente de groei tot 20.000 a 25.000 in woners bijhouden. De omvang van deze werken zal een investering ver gen van rond 10 miljoen, ongeacht de pro memorie-plannen die zijn aangegeven. In deze algemene beschouwing over dit plan kwam het volgende tot uit drukking. Zij waarschuwde, niet te veel te speculeren op de verwachte toeneming tot 20.000 inwoners. Zij wenste de tering naar de nering te zetten. De voorzitter merkte op dat deze prognose niet wordt aangekweekt door aantrekking van forensen. De in een var gevorderd stadium zijnde plannen voor de bouw van goedkope woningen voor de werkne mers uit de plaatselijke industriën wijst in deze richting. Zijn streven zal er op gericht blijven, met zo weinig mogelijk hoogbouw. De heer Lips (P. v. d. A.) ging zeer uitgebreid in op deze plannen en ae details daarvan. De voorzitter wees er met betrek king tot de financiële kant van de plannen op, dat ae regering zeer zeker de helpende hand zal moeten bieden. Hier zal dus een beroep gedaan moe ten worden op de extra uitkering. Met dit urgentieplan moet Den Haag dus bewerkt worden. Geen der raadsleden had uiteindelijk bedenkingen tegen dit urgentieplan, dat zonder stemming werd vastgesteld. De voorzitter on derstreepte nogmaals dat elk punt af zonderlijk de aandacht van de raad zal krijgen, terwijl er reeds diverse punten van in uitvoering zyn. Bejaardenzorg Belangrijk was het punt dat uit het urgentieplan naar voren kwam, nl. de voorzieningen betreffende de huisves ting der bejaarden. Op voorstel van de heer Okkerse (KVP) (tevens voorzit ter van de woningbouwvereniging Waddinxveen) werd dit als punt aan de agenda toegevoegd. Het betrof een voorstel tot het bouwen van 24 wo ningen voor bejaarden. De heer Ok kerse stelde voor dat de woningbouw vereniging deze 24 woningen zal gaan bouwen in afwachting van de plannen van de chr. bejaardenstichting. Als deze stichting met haar plannen ge reed zal zijn, kunnen de woningen aan de stichting worden overgedragen. De burgemeester wees er op, dat men in Den Haag in de eerste plaats woningen voor bejaarden wil zien, al vorens tot een verzorgingstehuis wordt beskuten. Uitdrukkelijk wees hij er op, dat men hem in Den Haag verzekerd had dat de plannen van de Herv. Stichting tot de bouw van het grote rusthuis geen kans van slagen zullen hebben. De voorzitter betreurde het ten zeerste dat de Herv. Stichting wel degelijk het voorstel van het ge- gemeenitebestuur terzake wist. Met de toezegging van de voorzitter, dat het stichtingsbestuur nog eenmaal één week beslissingstijd zal krijgen, be sloot de raad medewerking te verle nen aan de bouw van 24 woningen voor bejaarden door de woningbouw vereniging Waddinxveen op het daar voor in het uitbreidingsplan aangewe zen gedeelte in de Oranjewijk. Dit besluit zal worden meegedeeld aan de Herv. Stichting. Ver na het middernachtelijk uur ging de raad na besloten zitting uiteen. E.H.BO. HIELD JUBILEUM KRINGWEDSTRIJD. Op 17 april a.s. bestaat de plaatse lijke afdeling E.HB.O. veertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is vorige week zaterdagmiddag in het Geref. verenigingsgebouw een wed strijd gehouden waaraan alle afdelin gen uit het district Gouda deelnamen. Deze acht ploegen, die een groot aantal „supporters" hadden meege bracht, werden verwelkomd door de voorzitter, de heer R. H. Bezoen. De ze vestigde de aandacht op de prach tige prijzen die enkele plaatselijke bedrijven en verenigingen ter beschik king hadden gesteld. Hij was daar zeer dankbaar voor. We nemen aan dat deze bekers en medailles het enthousiasme voor de ze wedstrijd zeker verhoogd hebben; want er werd met veel toewijding om de eer en deze fraaie prijzen gestre den. Verondersteld werd! dat een auto te water was gereden en dat de twee inzittenden inmiddels op het droge waren gebracht. Een der slachtoffers zag blauw en had geen waarneembare ademhaling. Beiden hadden enkele kneuzingen en verwondingen. Natuurlijk waren we benieuwd naar de verrichtingen van de Waddinx- veense ploeg die bestond uit de da mes Metselaar, Voshol en Bezoen. Men kweed zich prima van de op dracht, kunstmatige ademhaling werd toegepast, armen gespalkt en wonden verbonden, zodat ook wij met span ning de uitslag tegemoet zagen. Dokter J. W. H. Helleman, de do cent van de E.H.B.O., hield echter eerst mede namens zijn mede jury leden dr. F. J. Nagel uit Boskoop en dr. W. H. de Klerck uit "Oudewater, een nabeschouwing. Deze zei, dat er wel aardig gewerkt was, maar dat niettegenstaande de opdrachten een voudig waren gehouden, ook vrij veel fouten waren gemaakt. De algemene 1 UIT ONZE WOONPLAATS indruk was, dat de patiënten te non chalant waren behandeld en de na zorg onvoldoende. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Burgemeester C. A. van der Hooft, die- het laatste gedeelte van de wed strijd met zijn echtgenote bijwoonde, reikte met enkele toepasselijke woor den de prijzen uit. ^De ploeg uit Ou dewater bleek de grote favoriet, met 212 punten legde zij beslag op de Kempkes wisselbeker. Tweede werd, na loting de ploeg van Verheul met 196 punten en derde Gouda met eveneens 196 punten. Nieuwerkerk bezette de vierde plaats, Waddinxveen de vijfde, Moordrecht de zesde, Ze venhuizen de zevende en Hekendorp de achtste. Ook de leidersprijs ging naar Ou dewater. De heer J. Stekelenburg haalde 67 punten, J. H. van Breun van Verheul werd tweede met 65 punten. Mevrouw Metselaar van Waddinxveen der die met 55 punten. De verdere uitslag was: 4 Gouda, 5 Nieuwerkerk, 6 Hekendorp, 7 Moor drecht en 8 Zevenhuizen. JUBILEUM SCHAAKVERENIGING. Zaterdag a.s. zal het 25 jarig bestaan van de plaatselijke scnaakvererugmg W.S.V. teesiedijh worden gevierd, in het veenrigingsgebouw, Stationsstraat, aanvang 8 uur. Nam. 3-5 uur zal een receptie ge geven worden. Wij bieden hierbij aan deze vereni ging onze gelukwensen aan. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Donderdag 31 maart jl. hield de afd. Waddinxveen van de Ned. Bona vein Plattelandsvrouwen haar maande- UjJsse bijeenkomst in lunchroom van ae Water. Dr W. van den Berg verwonde een schitterende collectie kleurenaia s van een enige jaren geleden door hem ge maakte reis naar Suriname. Prachtige opnamen, zowel van Pa ramaribo, als ook van het binnenland, gaven een goed beeld van dit, voor velen van ons nog zo weinig bekende Rijksdeel over zee. Dr van den Berg nam zijn toe hoorsters o.a. mee op een tocht langs de Saramakka rivier in een korjaal, cle enige manier waarop men zich in het ondoordringbare oerwoud kan verplaatsen. Lr werden bezoeken gebracht bij de bosnegers, er werd gelogeerd bij Kreoien en Indianen en geslapen in hangmatten. Het is of ik er zelf geweest ben, merkten enige dames na afloop op en dit was voor Dr van den Berg wel licht het beste bewijs, hoezeer deze avond in de smaak was gevallen. AAN DE JEUGD VAN WADDINXVEEN. Op woensdagmiddag 27 april a.s. te 2.45 uur zal het West Nederlandse Symphonie Orkest onder leiding van dirigent Sam Swaap in de Gerefor meerde Kerk een jeugdconcert geven. Ik ben er blij om, dat zoveel van juilie al een toegangskaart hebben ge kocht. Zij die dit nog niet deden wek ik op het alsnog te doen. De kosten nl. 0,25 kunnen geen bezwaar zijn. Jullie kunnen terecht bij het hoofd der school. Ook bij hen, die buiten Waddinx veen op school gaan, dring ik er op aan, dit concert te bezoeken. Kaarten zijn tegen betaling van f 0,50 des middags aan de kerk verkrijgbaar. De ouderen, die 's avonds verhin derd zijn en graag 's middags het concert bijwonen worden hiertoe ook in de gelegenheid gesteld en wel te gen betaling van 1,50. Ik ben er van overtuigd, dait de te geven concerten bij oud en jong goed in de smaak zuilen vallen, daarom juist verheugt het mij, dat dit initiatief werd genomen. De burgemeester van Waddinxveen, C. A. VAN DER HOOFT. A.G.R.O. STERRIT 1960. Voor de vierde achtereenvolgende maal organiseert de Stichting Ama teur Goudse Radio Omroep, de A.G.R.O., dit jaar weer een herrit voor wielrijders naar Gouda en wel op 15, 16' en 17 april a.s. De minimaal af te leggen afstand bedraagt 50 km, walt moet blijken uit minstens twee stempels die U onder weg op een vel papier, voorzien van Uw naam en volledig adres, kunt verkrijgen bij stations, politiebureaus, café's enz. U bent dus geheel vrij de keuze van Uw startplaats, als U er maar voor zorgt dat U bij aan komst in Gouda 50 km hebt afgelegd, met andere woorden: Uw woonplaats kan Uw startplaats zijn. Wanneer U in groepsverband rijdt, gelieve U ook de naam van de vereniguig te ver melden. Het inschrijfgeld ad 1,75 kimt U voldoen bij aankomst in Café Belvé dère Markt 45 te Gouda op: vrijdag 15 april van 2-4 uur n.m., zaterdag 16 april van 3-6 uur nm. en zondag 17 april van 2-4 uur nm. Evenals vorige jaren stelt de Stich ting A.G.R.O. een fraai insigne be schikbaar. De Stichting A.G.R.O. hoopt dat U een van de drie genoemde dagen op de fiets zult stappen en naar de Pij- NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Giro 458622 Telefoon 2468 De SPAARBANK is voor het publiek op GOEDE VRIJDAG en ZATERDAG voor PASEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1