Bij 1959 M. HEEMSKERK VAN ÉS U Ronöom PósSen Tietje, ?£uU en, -jantje ^appe. ROUWER Hel Groene-Hruis Kraamcenirum JNE LEK en IJSSEL" lócaamuevzoeg-s-te-e Baaé, tcw-eri taai. £),e Ï3a.e>ien£eentan& CBSLOTE^' zult kamen, en wenst U al vast een plezierige tocht mei goed weer en tot ziens aan de finish. Aan de finish zullen verschillende -deelnemers.iets-over kun tocht naar Gouda kunnen vertellen voor de mi crofoon van A.G.R.O.'s reportagedienst die opnamen komt maken voor een der uitzendingen van Gouda's zieken omroep. Zoals U misschien bekend zal zijn, is de Stichting Amateur Goudse Ra dio Omroep een ziekenomroep, die in de Goudse ziekenhuizien periodiek radioprogramma's verzorgt. Deze programma's bevatten onder meer verzoekplaten, stadsnieuws, groeten van familieleden enz. Voor de zieken huizen zijn aan deze uitzendingen geen kosten verbonden. Toch is er veel geld nodig; denkt U maar eens aan de kostbare apparatuur. De baten van deze sterrit komen geheel ten goede aan de Stichting Agro. Wij willen hierbij nog vermelden, dat wij reeds meerdere malen groeten van familieleden uit Waddinxveen hebben uitgezondten', terwijl de 13-ja- rige Ada de Joode al verscheidene malen voor onze microfoon heeft ge zongen, zowel voor uitzendingen als op onze propagand'a-avond. DE VIERLING. In ons bericht over de geit, die 4 lammeren ter wereld bracht, verzuim de wij de eigenaar te noemen, deze is de heer L. Oorschot, Zuidkade, al hier. MIDDEN STAND S AKTIE RIT OUDEN VAN DAGEN. Zoals reeds eerder werd medege deeld, heeft de middenstand een aktie georgainseerd ten bate van de reis der Ouden van Dagen a.s. zomer. De ze aktie bestaat uit de verkoop van flessen limonade, waarvan de op brengst zal aangewend worden om de kosten aan deze reis verbonden te bestrijden. Vrijwel alle winkeliers bieden deze limonade tot 30 april a.s. aan voor de vastgestelde prijs van 1,45 per fles. Men steunt met het kopen hiervan een goede zaak. BRAND OP BOERDERIJ. Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op de boerderij van de heer M. Donker aan het Noórdeinde. Waarschijnlijk door het spelen met vuur door kinderen was een berg met stro in brand ge raakt. Het vuur vond in het brand bare stro gretig voedsel en al spoedig laaiden de vlammen hoog op. De brandweer die met groot ma teriaal was uitgerukt, bond de strijd tegen het vuur met drie stralen aan dellijke nabijheid staande opslagplaats en wist met moeite een in de onmid- met landbouwmachines, hooi, die reeds vlam 'had gevat, te behouden. Het duurde geruime tijd alvorens de brand in de berg waarin zich enkele duizen den kilo's stro bevonden, bedwongen was. Het nablussingswerk nag n< vele uren in beslag. De boerderij verzekerd. schept. De jongen, die geheel over stuur was, koos het hazenpad. De werd bij deze botsing aanzienlijk beschadigd. HET WEST NEDERLANDS SYMPHONIE ORKEST. Zoals wij reeds eerder berichten, komt bovengenoemd' orkest op 27 april weer naar onze gemeente om te concerteren in de Geref. kerk. 's Middags is er een concert voor de schooljeugd waarvoor buitenge woon veel belangstelling is. Reeds 500 scholieren gaven zich op om dit concert te beluisteren. Voor Waddinxveen is dit geweldig. Hier stelt de jeugd zich als voorbeeld voor de ouderen. Want zij lieten maar weinig van hun belangstelling voor déze concerten blijken. Burgemeester van der Hooft en het uitvoerend-comité verwachten dat het deze maal anders zal zijn en dat ook de ouderen met hun bezoek zullen medewerken dergelijke concerten in Waddinxveen te handhaven. Wanneer dit concert slaagt, worden de moge lijkheden onder het oog gezien om volgend jaar een militair orkest uit te nodigen. Het verwezenlijken van deze plannen, ligt helemaal aan onze inwoners, door deze concerten in gro te getale te bezoeken. Een ieder houdt dus 27 april vrf) voor het West Nederlands Symphonie orkest. Mochten er onder de ouderen zijn die 's avonds verhinderd zijn, dan kunnen zij kaarten aanvragen voor 's middags. De kaarten zijn verkrijg baar bij de gemeentelijke meteropne- mei*s en ziekenfondsboden. Zie voor het programma de raambiljetten. Aan U inwoners ligt nu de beslis sing: of U in de toekomst verzekerd wil zijn van de concerten ja of nee. WADDINXVEEN HEEFT ALGEMEEN DORPSHUIS NODIG. De stichtifig voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland heeft aan het gemeentebestuur een rapport uitge bracht, waaruit blijkt, dat bij vele van de 94 plaatselijke verenigingen grote behoefte bestaat aan lokalitei ten voor het verenigingsleven. De conclusie van het rapport is niet ver rassend. Al jaar en dag geldt de aan gestipte behoefte in onze gemeente. Maar het rapport heeft meer tot doel gehad een bijdrage te leveren tot een gesprek over de sociaal-culturele op bouw der Waddinxveense gemeen schap, met name voor zover de ruim telijke voorzieningen betreft, zo luidt de motivering. Het onderzoek leert, dat de reli- gieurs georënteerde verenigingen over voldoende lokaliteiten beschikken. Daar deze gebouwen niet voor alles beschikbaar worden gesteld, zijn de DE WERELDREIS VAN 85. Daar het schoonmaaktijd was en dus zeer druk, besloot de behanger, het maar te wagen. Ze kregen allebei een flink maal eten en werden toen naar mevrouw Smits gestuurd, wier bovenkamer behangen moest worden. „Zie jij er kans toe!" zei Pietje onder weg. ,Jk niet, en jij?" zei Jantje. Toen belden ze bij mevrouw Smits aam. 86. „Komt binnen, jongeherenzei mevrouw Smits, en onze twee nieu werwetse „behangers" sjouwden de ladder naar binnen. Bom! Het eerste wat ze deden, was, een prachtig mar meren beeld van de Maagd van Orle ans stukgooien, dat in volle wapen rusting onderaan de trapleuning prijk te en de trots van mevrouw Smits uitmaakte. verenigingen in de algemene sector noodlijdend, wat dit betreft. Deze laatste moet zijn onderkomen zoeken in café's, hetgeen niet zo erg is, maar wel, dat de outillage er onvoldoende is. Uit het rapport blijkt, dat van de 94 plaatselijke verenigingen er 23 be hoefte hebben aan een grote zaal en zestien aan een kleine zaal. Achten dertig verenigingen hebben voldoende aan de de bestaande gebouwen en van 25 verenigingen zijn de wensen niet bekend. Maar daarnaast is er ruimte nodig voor tentoonstellingen, demonstraties, bazars en in mindere mate ook voor bruiloften. Ook voor concerten, toneel en filmvoorstellingen, waaraan vooral bij de nieuwe bewoners behoefte be staat, is geen goede ruimte beschik- baar. In het rapport wordt geconcludeerd, dat in een gemeente van bijna 11.000 inwoners en die bovendien snel groeit een behoorlijk verenigingsgebouw voor algemene doeleinden geen over bodige luxe is. SPAARCIJFERS. In maart is bij de stichting spaar bank' van de cooperative boerenleen bank ingelegd 327,601 en terugbe taald 217.903, derhalve meer inge- ÉRS kleedt de man ali heeA. alle. qaede. heAmldedinqqxrfwr. in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons uit die gebieden, waar de wijn oogst het best geslaagd is i per fles 1959 Beaujolais, Appellation Contrölée 2.85 1959 Liebfraumilch, de meest gevr Rijnwijn 3.45 1959 Préfontaines, Etablissements Dubonnet 2.70 (Rouge, Rosé, Blanc sec en demi see) 1959 Spitzbub Riesling1.95 1959 Graves Superieures2.75 Ruby Port4.45 Sherry Manzanilla4.45 (Port en Sherry bij 6 fles naar keuze slechts 3.95 per fles) Wijnhandel en Slijterij Zuidkade 3 - Telefoon 2105 CURSUS KRAAMVERZORGSTER Regentesseplantsoen 26, Gouda, begint per 1 mei a.s. een CURSUS voor opleiding tot (Rijksdiploma) Inlichtingen dagelijks van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Telefoon 01820—5151 JONGEN KOOS HAZENPAD NA AANRIJDING. Maandagmiddag is de tienjarige J. van Zanten bij het oversteken van het kruispunt Henegouwerweg-Brug- weg met zijn fiets tegen een auito ge reden. De hefbrug over de Gouwe was juist voor het verkeer opengesteld. Aan beide zijden van de hefbrug ston den verscheidene auto's te wachten. Een uit Boskoop komende personen auto reed langs het wachtende ver keer in de richting van Gouda. Op het drukke kruispunt heeft de jongen geen erg gehad in het doorgaande verkeer en werd door de auto ge- In 'het voorjaar hebben veel folklo ristische gebeurtenissen plaats. Minder bekende streekgewoonten vragen de aandacht. De Palmpaas, oftewel 't Hoantien op 'n stokkien, dè Paasvuren, ^het Paaseieren zoeken, het „vlöggelen" te Ootmarsum, het Paasstaak slepen in Denekamp, zie-hier een opsomming van, gelukkig, steeds meer bekend wordende paasgebruiken. Wie de folklore wil zien leven doet het beste om de feestdagen in Overijssel door te brengen. Volop kan hij dan genie ten van de oeroude gebruiken waar aan de bevolking zo trouw is geble ven. Dat wil niet zeggen, dat elders in den lande weinig te beleven valt. Niets is mindter waar, want al zijn de hierboven opgesomde gebruiken wel de specifieke paasgebruiken, zo ron dom de Paasdagen zijn er nog tal van voorjaarsfeestelijkheden, die voor de liefhebbers zeer het bekijken waard zijn. Het is daarom misschien wel eens leuk aan een paar van die eve nementen wat aandacht te schenken. Deelname l,12j, invoerrechten vrij. We. gaan eerst een kijkje nemen in Noorbeek, een mooi landelijk plaats je in Zuid-Limburg. Daar wordt, te midden van het bronsgroen eikenhout, de Meiboom geplaatst. Elk jaar weer opnieuw, en wel op de tweede za terdag na Pasen. Maar wie een nieu we Meiboom wil planten, zal eerst de oude moeten omhalen. Dat gebeurt dan ook. Sterke mannen en rappe jongelingen zijn om negen uur al in aktie. De grond wordt losgemaakt, 'n touw wordt in de boom bevestigd en na vereend trekken valt de twaalf maanden oude Meiboom met een klap naar beneden. Inmiddels is overal in het dorp de bedrijvigheid toegenomen. Op de boerderijen worden de paarden op getuigd en versierd. Vrouwen en meisjes maken papieren roosjes en tooien hiermee de manen van de ede le viervoeters. Schrikt U vooral niet van de knal len die over de velden daveren en te gen de heuvels weerkaatsen. De Ka merenschieter en zijn knecht hebben namelijk potten met kruit gevuld en met niet minder dan vijftig schoten delen zij de bevolking mee, dat de oude Meiboom wordt weggereden. Een heel karwei, dat verzorgen van het vuurwerk. Het is dan ook billijk, dat hij hiervoor wordt beloond met de traditionele vijf rijksdaalders. Temeer, daar hij met zijn lawaai de boze machten op de vlucht heeft gedreven. Daarna gaat de Meiwagen - een kleu rig geschilderde mallejan - begeleid door, zo staat op de wagen te lezen, de Jonkheid van Noorbeek - naar t Belgische plaatsje Teuven, twee uren gaans van Noorbeek. Aangekomen bij kasteel Sinninghe wordt uit de bomen van het bos van Teuven een 30 meter lang exemplaar uitgezocht. Bijslagen weerklinken. Spoedig ligt de nieuwe Meiboom op de wagen en de terug weg wordt aanvaard. Een kleurrijke stoet van versierde paarden en een overbemande Meiwagen bewegen zich door de prachtige omgeving. Ver scheidene café's zijn welkome plaat sen van oponthoud. Dit is geen be zwaar, want het passeren van de Belgisch Nederlandse grens gaat zon der veel tijdverlies. De douanebe ambten vergeten gewoonweg te vra gen of er nog iets is „aan te geven Het is reeds avond als de optocht Noorbeek nadert. Weer worden er schoten gelost, honderd in getal. De nieuwe Meiboom wordt opgericht. Vlak bij de kerk, naast het kapelletje van St. Brigidia, waar aan het gehele feest is gewijd, wordt langzaam de nieuwe boom omhoog gezet. Het is nu geheel duister en spookachtig verlich ten de flakkerende fakkels dit merk waardige gebeuren. Pas wanneer de boom vast en stevig in de grond staat, gaat de bevolking slapen. Het is weer een luisterijk feest geweest. Zeer zeker de 'bijdrage, ter bestrijding van de onkosten, waard. De deelne mers betalen dan ook graag het vast gestelde bedrag van één gulden en twaalf en een halve cent. Veldslag om brandend materiaal. Zo tegen het einde van de maand april is de jeugd van Texel druk in de weer. Wie een stuk hout, een oude maret' of zelfs een hek achteloos op het erf laat liggen, kan ervan verze kerd zijn, dat dteze voorwerpen wor den gestolen. De jeugdige dieven zien er namelijk niet tegenop om alles wat maar even branden wil, weg te sle pen. Alles wordt op een hoop gegooid voor de Meierblis - het lentevuur op Meiavond, 30 april. Leerlingen van de protestantse school voeren hevige ge vechten met hun leeftijdgenoten, die de roomse onderwijsinstelling bezoe ken. Het is namelijk een jaarlijks weerkerende wedstrijd: Wie zal de hoogste brandstapel bezitten. De an- diers in vrede met elkaar spelende jongens van de twee scholen zijn in die bewogen dagen van eind april de grootste vijanden. De ouders laten ze maar wat begaan, ze zijn blij, dat met zo'n fikkie een heleboel schoonmaak- overblijfselen op een doelmatige ma nder worden opgeruimd'. Want de brand gaat er in op 30 april. Hoog laaien de vuren op, vreemde lichtba kens voor de langvarende schepen. De oorsprong van dit feest? Moeilijk na te gaan; vermoedelijk zal dit oude volksgebruik stammen uit de Ger maanse heldentijd. De jeugd echter, prakkiseerd hier niet over. De kin deren zingen uit volle borst het lied van de Meierblis: „Hooi, hooi. Hè je gien strooi? Hè je gien ouwe monde Don zelle we de Meierblis brènde. Hekke en stekke en joote en paale, os je niks geeft, don zelle we ze haale Boer laat jee je hekke maar staan, dón zelle we zo'n ende en brokke [slaan." Wat hebben u en zij en hij en ik en' and're leken bij de vooruitgang der techniek ons oog vaak uitgekeken I Wait is de mens door d'eeuwen heen schrikbarend opgeschoten met radar en blind-vïiegerij, kunstmatige piloten. Het vliegtuig vindt zijn weg naar huis kan' in zijn koers niet falen, noch mist, noch diepe duisternis kan het meer doen verdwalen. Wij gaan speciaal naar 't vliegvelj. toe Om 'f wonder te bekijken, de mens voelt zich een héle Piet, daar zó iets te bereiken. Een duif, 'heel ver, vliegt uit een [mand, hij maakt drie korte ronden; heeft zónder radar of kompas de weg naar huis gevonden. Clinge Doorenbos. Dorpsstraat 33 - Telefoon 2218 SPORT IN HET KORT TAFELTENNISVEEEEN. „KWIEK". De laatste wedstrijden van de com petitie 1959-1960 zijn gespeeld. Zoals reeds eerder vermeld is, heeft Kwiek IV het kampioenschap behaald in de 2e klasse en 3e klasse B de tweede plaats; zij zullen in de komende we ken nog promotiewedstrijden moeten spelen. Het 3e team verloor de kans op de eerste en tweede plaats door een ge duchte aframmeling van Jongensstad I, die door deze overwinning het kampioenschap behaalden in de 4e klasse B. Op maandag 4 april jl. zijn de Zal op GOEDE VRIJDAG 15 APRIL a.s. en ZATERDAG 16 APRIL d.a.v. zijn. Het Bestuur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2